Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2019 12:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zdzd
PPI45 je hodně jemné. Může se ti ucpávat. Mi se ucpávalo i PPI30. Používám už jen PPI20.
Kolik litrů záleží na osádce, ale podle mě by ti mělo stačilo i 50 litrů. Dokopit můžeš vždy a při těchto objemech už to trochu poleze do peněz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 12:05 zdzd
Dívám se a u nás řasový filtr nikdo nemá, všichni mají kanystry, nebo skleněné.

Kdybych šel cestou akvamolitanu, tak kolik litrů dát do filtrační nádrže a jakou zrnitost. Každý píše něco jiného, co člověk to jiná zkušenost. Stačilo by 100-150 litrů ppi45, pro již mechanicky pročištěnou vodu ?

Kdybych někdy přesunul lotly jinam, tak bych toto 700 litrové akvárko + 200l filtr použil pro ryby, asi amazonie a proto bych rád měl něco univerzálního.

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 17:43 Muž MichalV [327] Re: zdzd
s tým ti na tomto fóre asi nikto neporadí.
Obrátil by som sa na diy youtube návody. Ako základ by som použil 3x kompaktné LED žiarivky ako napr tu www.youtube.com/…
35cm z tvojich 85 na dĺžku by som tomu kľudne obetoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 14:22 zdzd Re: NHKG
NHKG napsal: Já bych do filtru dal molitany. Nic lepšího se při tak velké výměně vody asi neplatí.
Najdi si ryby, kterým ta teplota vody bude vyhovat. Je jich spousta, ale nejsou úplně běžné.


Ryby k axolotlům nejdou, to jsem zkoušel. Velké je začnou okusovat, malé jsou okusovány, případně sežrány. Jediný kdo přežil je ancistrus, protože je obrněný. Ale otázkou zůstává, jestli přežije i do budoucna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 14:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zdzd
Já bych do filtru dal molitany. Nic lepšího se při tak velké výměně vody asi neplatí.
Najdi si ryby, kterým ta teplota vody bude vyhovat. Je jich spousta, ale nejsou úplně běžné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 14:13 zdzd
Díky za rady. Ještě doplním:

Voda má někdy i 17 stupňů, záleží jak zrovna v místnosti topím a jestli jsem nevyměnil víc než těch 100 litrů za den.

Osvětlení akvária se skládá z 5ti led pásku 180cm dlouhých po cca 20-25 watech. Celkem 110 watů v nových led smd čipech.

2x20w www.t-led.cz/…
2x25w www.valmax.cz/…
1x 25watů neutrální bílá, ale ten asi moc nepomůže, protože ta vlnová délka není nic moc

nyní ještě přídávám modrou pro noční osvětlení, ale vzhledem k vlnové délce by mohla kvůli růstu rostlin svítit pořád. To jsem zatím neřešil.
2x www.t-led.cz/…

- Jde mi o to, jestli řešit filtraci, když můžu měnit vodu neomezeně. Jestli to má vůbec smysl, protože dusičnany a další odpad odteče pryč. Mohl bych denně měnit klidně i 200 litrů, ale nevím jestli by to mělo smysl.

- Kdybych udělal řasový filtr, tak jakou zvolit watáž u těchto led pásků na hloubku 45cm, šířku 55 a délku 85 cm. Vzhledem k tomu, že mám filtraci v komínu, mám celou 200 litrovou nádržku volnou a přepážku si mohu vlepit, jak se mi zachce.


Ancistrus se pořád schovává, ale jak se zhasne tak vyleze a jezdí všude. To je ale asi normální. Roste docela dobře i když je ve studené vodě a nic specielního mu na krmení nedávám.

Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 12:41 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zdzd
Pokud máš prázdný filtr určitě bych ho něčím naplnil a podívej se na selektivní ionex pro odstraňování dusičnanů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 12:20 Muž MichalV [327] Re: zdzd
ja by som ten 200 L filter využil ako riasový, minimálne jeho časť s použitím intenzívneho svetla. Kompenzuješ tým nedostatok rastlín v akva. Riasy sú veľmi efektívnejšie v požieraní odpadných látok vďaka ich nenáročnosti, prípadne doplnil o stonkovky (napr. limnophilu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2019 10:33 Silviebaris Re: Maq
zdzd napsal....Zatím tam mám deset axolotlů, kteří si dávají maso, žížaly a tak podobně a jejich odpadové hospodářství je docela fuj. (všude kadí).... X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 10:28 Maq Re: zdzd
zdzd napsal: jejich odpadové hospodářství je docela fuj. (všude kadí)
Málo jsi nám toho pověděl. Víme že máš 700 litrů, ale nevíme, kolik je axolotlů a kolik je krmíš. Takže netušíme, jaké dávky organické hmoty (obsahující dusík) potřebuješ zvládnout.
(A navíc já o chovu axolotlů nic nevím, takže netuším, jaké parametry jsou pro ně přijatelné.)
Odhadem - asi se Ti tam tvoří dost amoniaku. Jeho škodlivost výrazně závisí na pH - to jsi nám taky neřekl. 19 stupňů je dost chladno, zřetelně pod teplotním optimem většiny nitrifikačních mikrobů. Je docela možné, že nitrifikace nestíhá, to spíš ty výměny vody, a že tam máš amonia/ku docela dost.
V takovém případě bych použil zeolit.
Ten ovšem neodstraní nic jiného než amoniak, a pokud jsou axolotlové citlivější na organické znečištění, chtělo by to řešit i to. Rostliny, aktivní uhlí.

A jak se pozná ancistrus, který si stěžuje? Zůstává nehybně někde schovaný?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 00:07 zdzd NHKG
vodu mám z vrtu, dezinfekci neprovádím, tvrdost je dobrá, konvici jsem za 2 roky nečistil ani jednou a dusičnany jsou také v pohodě, další rozbory jsem neřešil
mám přepadový filtr zaplavený pár centimetrů pod hřeben, rozstřikovací rampu pod hladinou dopouštím také pod hladinu pračkovým ventilem, takže žádné bublání
teplota klesne tak o jeden až dva stupně, jak kdy, ale to asi nevadí

přísavník-ancistrus si také nestěžuje a zvykl si i na studenou vodu, jen se pořád schovává :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 23:41 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zdzd
Častá výměna vody rybám prospívá, pokud při tom nekolísají parametry vody a nedostává se moc vzduchu do vody.
I s rybami by to mělo být OK pokud jich nebude moc. Spoustu bakterií tam máš už teď. Ale samozřejmě ideální by bylo dát do filtru filtrační materiály a pojistit to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 23:12 zdzd
Ahoj. Měl bych dotaz na znalce, kteří by se v tomto tématu vyznali: Mám akvárium 700 litrů. Rostlin je tam málo a i kdyby bylo hodně, tak by to stejně nepomohlo, na dně křemičitý písek 0,7-1,5mm, pár kamenů. Zatím tam mám deset axolotlů, kteří si dávají maso, žížaly a tak podobně a jejich odpadové hospodářství je docela fuj. (všude kadí)

V přepadovém komínu mám navrchu biomolitan pp10 a pod ním pp20, oba tloušťky 5cm, pro zachytávání hrubých nečistot. Pod tím jsou další kousky molitanu jako filtrace kalu, bakterie tady neřeším. Ve skleněném filtru pod akvariem o objemu 200 litrů je nyní jen čerpadlo a voda, bez filtračních medií.
Jednou za dva dny vyměním 100 litrů vody (mám u akvárka kanalizaci i přívod vody a tato činnost se děje zcela automaticky), občas vyperu molitanový filtr a po cca 5 dnech odkalím dno. Takhle už mi to funguje měsíc a voda nesmrdí, řasa žádná. Má smysl při pravidelné výměně vody řešit nějaké nitro bakterie ve filtru, nebo je to zbytečné, když to funguje takto ?
A kdybych měnil za ryby, mohlo by to tak zůstat, nebo jim častá výměna vody nějakým způsobem vadí ?
Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2019 12:50 Žena ter [49] Re: paulo
A dá se to nějak eliminovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2019 10:08 Muž paulo [58] Re: ter
Mám menší podobný set od jk animals taky s integrovaným filtrem takhle v krytu, a každy čištění filtru znamenalo všechen bordel znovu v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2019 08:50 Žena ter [49] – Filtr v setu EasyTan Pro LED 58 litrů
Dobrý den,máte někdo zkušenost,jak funguje?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 20:14 Maq Re: MichalV
Vypomínám si na ten experiment. Četl jsem jeho průběh i v originálním vydání na jakémsi akvaristickém webu.
Podle mě je to záhada, to jejich rychlé odstranění ohromných dávek amonia. Proč? Protože nechápu, kde ty bakterie vzaly v tak krátkém čase odpovídající (tzn. ohromné) množství uhlíku a kyslíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 18:23 Muž MichalV [327] Re: vaclav
Áno, podľa jeho zistení - teoretických, podporenými výpočtami, stačí aj prázdne akvárium s prázdnym filtrom. Tvoria len max. 2% z celkového množstva baktérii v akva. Ale ostalo tam nedopovedané to B, že čo tých 98%, aké podmienky vyhovujú im, aby pracovali efektívne a mineralizácia bola kompletná.
Môžu byť práve oni náročné na objem filtračnej hmoty alebo jej pórovitosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2019 15:07 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Já těmto ohromným povrchům moc nevěřím, stejně se to za chvíli ucpe a je z toho hrubší písek který bude mít ale stejně větší povrch než pár plastů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2019 14:03 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Já myslím že ani ten kousek není třeba což ostatně dokazují mnohá fungující akvária bez filtru. Ale pokud jde tazateli o podporu nitrifikace ( nějaký důvod k tomu určitě má) tak je nesmysl měnit medium speciálně navržené pro nitrifikační bakterie za medium univerzální jehož vhodnost pro tyto bakterie je menší (i když ve většině případů dostatečná)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 13:43 Muž Luky13 [60] Re: vaclav
Já se bál, že jsou ty plastové válečky k prdu, nebo spíš mi to bylo řečeno. Jinak složení filtru mám stejný co Eheim dává do setu. Všem děkuju za rady. Zatím to tak nechám a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 13:26 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Pokud si pamatuji tak MarcelG tu psal že kdyby šlo jen o nitrifikaci tak stačí malý molitan. Jak jsem psal kdo nic nezkusí nic nezkazí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2019 10:41 Maq
Ty plastové věci se používají proto, že vysoce porézní média se zanášejí organickými nečistotami, usazují se tam heterotrofní - dekompoziční bakterie, a nitrifikační bakterie podléhají v konkurenci.
Vysoce porézní média nejsou příliš vhodná pro podporu nitrifikace, a pokud si přečtete anonce jejich výrobců, žádný z nich to ani netvrdí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 09:38 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Luky13
Tyhle plastové věci se používají do ohromných filtrů kde jde také hlavně o cenu. Do malého akvarijního je to už na zvážení a asi bych je vyhodil. To poznáš sám jestli se něco změní nebo ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2019 09:12 Maq Re: Luky13
Nebyla to ironie. V ČOVkách se na nitrifikaci vždycky používají takové plastové bazmeky. Nejlepší reference má výrobek Kaldnes - můžeš si vygooglit.
Zaručené není nikdy nic. Může být tisíc důvodů, proč se bakteriím nedaří.
Chtěl jsem jen poznamenat, že ty plastikové krámy nejsou nesmysl, mají své opodstatnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 00:54 Muž Luky13 [60] Re: Smetany
Očekávám nitrifikaci. Ponechám je tam. Moc děkuji za radu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 00:52 Muž Smetany [1226] Re: Luky13
Ono se těžko určuje co je lepší. Záleží hodně na tom co od filtrace očekáváš ten substrát je víceúčelový ty válečky fungují jen na nitrifikaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 00:45 Muž Luky13 [60] Re: Smetany
Jako vážně jsou plastové válečky eheim mech pro lepší něž eheim substrat Pro? Ja myslel, že to od Maqa byla ironie stydim
Edit: takhle na večer už mi to nějak nemyslí. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 00:40 Muž Smetany [1226] Re: Luky13
Právě ses dozvěděl že nejsou k ničemu ale jsou ideální pro nitrifikační bakterie. Pokud tedy od filtru očekáváš snížení NO2 doporučuji ponechat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 00:38 Muž Luky13 [60] Re: Smetany
Jelikož si myslim, že ty plastové válečky jsou k ničemu, tak jsem je chtěl vyměnit za něco co bude pro bakterie lepší na usídlení.
Jinak mám pořád divný pocit, že něco neni dobře. NO2 mám pořád měřitelný 0,025 někdy vyskočí i na 0,05 JBL testy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 00:31 Muž Smetany [1226] Re: Luky13
Vadí ti nitrifikace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 00:29 Muž Luky13 [60] Re: Maq
Proto je chci vyměnit. Doufám, že jsem to pochopil dobře :) jen jsem se bál do filtru tak brzo sáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 23:50 Maq Re: Luky13
Plastové válečky či podobné bazmeky jsou médium vymyšlené speciálně pro nitrifikační bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 21:36 Muž Blackie89 [493] Re: Luky13
Ahoj.
nemyslím si, že by ten úkon měl mít na akvárium a filtraci nějaký zásadní vliv, pokud tedy ten ostatní filtrační materiál co tam máš, tam dáš zpět, tak jak jsi to vytáhl - za dva měsíce by měl být dostatečně osídlen nitrifikačními bakteriemi ... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 20:53 Muž Luky13 [60]
Ahoj, malá technická. Poprosím o radu. Potřebuji ve filtru vyměnit plastové válečky za bio mech od Eheimu. Filtr běží jen dva měsíce. Vyměním jen plast za porézní medium s ničím jiným hýbat nebudu. Bude to mít na akvárium nějaký vliv?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 14:21 Muž Celsiq [50] Re: Sára73
mám sunsun 702B a po půl roce jsem ho měl také na reklamaci (tekl - výměna hlavy). Upřímně bych byl nejradši, kdyby začal ještě 2x téct a mohl bych jim ho vrátit .... :-D funguje dobře, nicméně potvrzuji i hlasitost. Během dne si toho člověk nevšimne, ale když večer ležím na gauči u něj, je slyšet a to je ještě v relativně odhlučněné skřínce :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2019 17:15 Žena Sára73 [68] Re: Filip999
Mám JBL e902, jede v 240-ti litrovým akva a pro mě teda dostačující, ale jede na max průtok, když otevřu skříňku, tak je slyšet takové tiché šumění. Kupovala jsem ho náhradou za SUNSUN 702A, kde jsem bohužel nebyla spokojená s tichostí....někdo má možná SUNSUN tichý, ale mě prostě vrčel a bylo ho teda slyšet dost...přes den ho člověk tak nějak nevnímal, při běžným provozu v domácnosti slyšet nebyl, ale v noci když všechno stichlo, tak to byl děs a běs...a to byl ohledně hluku reklamovaný-výměna hlavy, bylo to lepší, už ho nebylo slyšet až do prvního patra, ale spát se u něj nedalo, možná smůla, ale ctím vlastní zkušenost a do tohodle filtru už bych kvůli hluku nešla, protože co kdybych měla smůlu i u dalšího ;-)..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 13:48 Filip999
pardoooon... JBLe902 jsem chtěl poslat, překlikl jsem se :-D
takže jaký mysliste ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 13:37 Muž Jarry [1437] Re: Filip999
To nedoporučení JBL e1502 ze strany prodejce se mi moc nezdá, nedošlo k nějakému nedorozumění? Papírový průtok mají stejný (ne že by na tom ve 200l záleželo), jinak jsem měl oba ty filtry a pokud bych si měl vybrat jeden z nich, tak rozhodně JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2019 13:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Filip999
JBL1502 má malý průtok na 200 litrů? coze Já používám JBL901 na 450l akvárium. Sice jsem musel vyhodit rampu a doplnit předfiltr, ale stíhá. Měl jsem ho v ložnici a trochu šlo slyšet jemné vrnění.
UV lampa by se měla spínat samostatně, ale Sunsun jsem neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 13:21 Filip999 – 216L
Zdravím, jakou by jste mi doporučili filtraci do 216l? (90x40x60-výška)
- bylo by to převážně rostlinné (náročnější) nějaké rybky na dnu a dva větší kousky (např. skaláry, ter).

Asi nejvíce se mi líbil: www.rostlinna-akvaria.cz/…

ale tímto obchodem mi byl doporučený silnější filtr, že JBL (viz. odkaz) by nebyl dostatečný... menší průtok, byl mi doporučen:
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Jaký na něho máte názor? potřebuji také hlavně co nejvíce tichý… a slyšel jsem, že UVlampa není dobré řešení, že zabíjí i dobré bakterie, jak to tedy je?

Předem díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2019 20:14 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavel1234
Nemůžeš mít dvě čerpadla ale pouze to výtlačné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.02.2019 20:09 Muž Jarry [1437] Re: pavel1234
Já bych dal na začátek vstup z přepadu, na konec čerpadlo a prostor mezi bych vycpal PPI20 molitanem (ani přepážky bych nedával, sám je tam nemám a neměnil bych), případně někam mezi ty molitany můžeš dát nějaké lepší médium, pro klid duše. Na vaty, PPI30 molitany apod. bych se vykašlal. Filtr bude dost velký, budeš to mít prakticky bezúdržbové - rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 18:43 pavel1234 – Filtrace
Fotka k příspěvku Dobrý den,
potřeboval bych se zeptat na filtraci, kterou jsem nějak nakreslil do malování. Do budoucna chci 500l akvárium a řeším v tuhle chvíli filtraci. Filtrace bude v jiném akváriu - 100l - posílám foto.

Komora 1:
a = konec hadice, ze které by šla voda z akvária a topítko by zde bylo.
b = nahoře by byla hned vata (3cm vysoký) a pod vatou by byl biomolitan PPI 30 (10x34x27).

Komora 2:
a = biomolitan 10x34x30 PPI 30.
b = tam nic nebude.
c = biomolitan 10x34x30.

Komora 3:
a = keramické míčky (ty maličké) cca 100 kusů nebo 150, až po tu přepážku červenou. Na tuto komoru bych napojil vzduchování, aby se ty míčky hýbaly.
b = čerpadlo, které bude tu vodu dávat zpět do akvária. Na dno možná nějakej purigen nebo něco.

Nějaké lepší nápady, nějak to zjednodušit, vylepšit?

Díky moc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2018 21:39 Maq Re: MichalV
Pokud tam probíhá první stupeň nitrifikace (NH3 -> NO2), měla by na výstupu voda mít nižší pH. (Druhý stupeň už pH neovlivní.)
Pokud je tam hodně bakterií, měl by na výstupu být nižší obsah kyslíku a vyšší obsah CO2.
Pokud filtr zachycuje (bioticky nebo abioticky) rozpuštěné a suspendované organické látky, měl by na výstupu být vyšší redox. (Jenže se to neguje s předchozím, zejména pokud je TOC snižován bioticky.)
Na nic z toho si (prozatím) prakticky netroufám. Obávám se, že by to chtělo po všech stránkách preciznost, jaká je nad moje možnosti.
Schůdnější se mi zdá aranžovat podmínky, kde není substrát ani další faktory, takže vodu mění jen průchod filtrem. To ostatně už dělám. Mám objednaný a promyšlený vercajk, aby objem filtrační hmoty byl solidní a relativně přesně měřitelný. Tím se dostanu o kousek dál ve srovnání s právě probíhajícím pokusem, kde je filtračních hmot příliš málo a jejich porážka v soutěži s hromadou písku na dně tedy není dostatečně průkazná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 16:15 -
Biomolitan - luftheber - neriešim niektoré akvária už 7 rokov.Myslím teda ich filtráciu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   22.12.2018 15:46 Muž MichalV [327] Re: Maq
aký parameter vody by sa podľa teba mal na začiatku a konci filtra zmeniť, aby sme mohli prehlásiť, tento filter biologicky funguje? Je možné aspoň pri filtroch s malým prietokom niečo odmerať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2018 14:38 Maq Re: NHKG
NHKG napsal: Z praxe mám odzkoušené, co moje ryby potřebují. A co přesně se ve filtru děje je mi celkem šumák.
Když něco funguje, je to fajn. Ale neděláš pokaždé kopie téhož. (V akvaristice vlastně nikdy.) Někdy máš jiné ryby, jinou vodu, jinou velikost akvárka... jiné cokoli. A pak potřebuješ vědět: co konkrétně dělalo to nebo ono v mém minulém akváriu, na čem to dobré fungování záviselo, a jak to tedy mám naprojektovat ve změněných podmínkách.
Například objem filtračních hmot asi nějak souvisí s tím, (1) jaká je ta hmota, (2) jakou rychlostí voda protéká, (3) kolik je v té vodě kyslíku, CO2, a jaké má chemické vlastnosti, (4) jak velká je dávka organického znečištění (v praxi: kolik krmiva do akvária sypeme). A asi i další vlivy.
Pokud těm věcem porozumíme, může se stát že zjistíme, že stejnou práci jako velikánský filtr nebo silné čerpadlo nebo drahé filtrační hmoty může zastat menší objem, slabší čerpadlo, levná hmota, nebo vůbec ještě nějaké jiné jednodušší řešení. Taková úspora místa a peněz se určitě hodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 13:04 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: MichalV
Na mechanickou filtraci mám v akvariu matalu filtrační desku. Plocha cca 45x18cm- prutok cca 3500 litrů za hodinu. Ten čistím jednou za půl roku.
Nic nemerim a merit nebudu. Fakci to výborné. Narocnejsi ryby se mi trely i odchovaly male.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   22.12.2018 12:43 Muž MichalV [327] Re: antiA
Detrit filter mechanicky nenasáva a len na substráte sa rozkladá? Skúšal si merať pri minimálnom prietoku nejaké parametre na začiatku a konci filtra?
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42841x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace?od=401