Filtrace
To by znamenalo, že by ten filtr mohl být v pohodě..
Ale jak říkám, uvidíme do budoucna.. vlastně jsme cca v záběhu. Díky všem za odpovědi a postřehy
Vyzkoušel jsem toho dost, jediné, co opravdu fungovalo, byl provoz filtrů nezávisle na sobě, tedy každý měl své sání i výtok v akváriu.
Ahoj, tak samozřejmě nemusíš souhlasit s tím co jsem napsal, ale já si neumím představit, že do svého akvaria s 30ti tlamovci vlastně téměř nepotřebuji filtr, pokud chápu dobře celý ten test a jeho výsledky. Zcela určitě by těm rybám moc dobře nebylo a testovat to rozhodně nebudu
Objem filtru je pro mě zásadní parametr
Nějak nerozumím tomu, co konkrétně na tom mém tvrzení rozporuješ. Hlavním úkolem filtru jsou přece právě nitritace (ok, tu zmiňuješ) a nitratace (kterou ovšem nezmiňuješ).
Nemôžem súhlasiť s tvrdeniami že "čištění vody od mechanických nečistot je totiž jenom vedlejší, málo podstatný efekt"alebo "Není až tak důležitý výkon filtru, ale jeho vnitřní objem."
Dám sem tem odkaz znovu
www.golias.net/… a ak ste to už čítali, tak nemôžete takéto veci tvrdiť. V článku z pokusov jasne vyplýva citujem:" K odbourání tak extrémní koncentrace amoniakálního dusíku, jakou je 30 mg/ℓ NH3/NH4+, stačí prakticky nulové množství filtrační hmoty. To znamená, že i naprosto minimální množství nitrifikačních bakterií, jaké se dokáže vytvořit na běžných površích uvnitř akvária, v hadicích či prázdném filtru, stačí bohatě (a s obrovskou rezervou) na odbourání prakticky jakéhokoli množství amoniakálního dusíku, které by se v běžném rostlinném akváriu mohlo vyskytnout."
Je teda jasné, že na činnosti nitr. baktérii ,nie je dôležité aký je velký filter ale aké sú podmienky pre nitrifikáciu tzn.teplota,Ph,množstvo kyslíku...
Množstvo organického znečistenia práve ovplyvňuje výskyt rias, nárast amoniaku/amonia a to práve záleží na činnosti dekompozičných baktérii.Teda nitrifikačné sú závislé aj na týchto baktériach ktoré žrádlo predpripravia a tie sú určite dôležitejšie ako 0,002perc. nitrifik.baktérii z celého množstva baktérii/to percento je rovnako uvedené v článku/, ale sú dôležitou súčasťou. Na množstve org. odpadu závisí kolko sa vytvorí amoniaku pre nitrifikačné baktérie.
Pokud argumentuješ, že "voda je čistá", tak se obávám, že je úplně jedno, co v tom filtru máš. To čištění vody od mechanických nečistot je totiž jenom vedlejší, málo podstatný efekt a ty procesy, o které jde především, očima nepoznáš (a nosem jen při naprostém selhání).
Tak uvidíme do budoucna... zatím to jede a voda je čistá.. mějte se
Není až tak důležitý výkon filtru, ale jeho vnitřní objem. Záleží na použitých materiálech, na velikosti filtrační plochy, atd. Někdy ty vnitřní filtry pouze honí vodu a pak to v akvariu právě moc nefunguje
Ne, speciálního nemám určitě nic. Jen mne to prostě napadlo. Dříve jsem měla 120L akvárium, v něm 2x Ehaim 20+50 se třemi náplněmi v každém. A voda byla naprosto úchvatná, všechno krásně rostlo i kvetlo. Čas uběhl a nyní jsme pořídili dceři 54Lset, jen jsme dali velký filtr (450L/hod., pro 100-150L). Je tam ale v komoře právě jen molitan..prostě mne to fakt jen napadlo
Ahoj, zrovna dneska jsem četl Horácovo článek o zapojení dvou filtrů za sebou, kdy jeden vůbec neběží a funguje jen jako předfiltr, za mě dost zajímavé
Myslel jsem to tak, že jeden by byl pasivní (bez čerpadla, respektive vypnutý) a druhý to tahal přes ten první - ten sun sun jsem koukal (nevím teď číslo, ale byl to jen kýbl bez cerpadla) , ale přišlo mi to objemově malé - moje úvaha byla ze dvou udělat velký objem na filtraci, protože když koupím velký filtr, bude mít obrovský průtok (což nechci)
Všechny myslitelné kombinace už někdo zkoušel. Koukni se po Sunsun HW-603 resp. EW-603 (ne HW-603b/EW-603b), to je takový vhodný a levný kyblík s příslušnými vývody, pokud chceš do okruhu více než jeden filtr. Dobrá je i 604, ale blbě se shání a když, tak za nesmyslnou cenu.
Jenom jedna věc, nedává úplně smysl mít v jednom okruhu (čili z pohledu toku vody sériově) dvě čerpadla, zásadně co čerpadlo, to separátní okruh.
Zdravím, zkoušel tu někdo více filtrů za sebou ? Protože na kapacitu filtracniho objemua spotřebu to vychází lépe než jeden velký (průtok teď neřeším) - nebo mít dva stejné a jeden pasivně jako “predfiltr” ? Jen at nezkoušel slepé uličky ;)
Pokud nemáš něco opravdu speciálního na bázi iontoměničů nebo absorbentů které se dají regenerovat tak je to vcelku jedno co do filtru dáš. Je to hlavně o tom jak komfortní je doba a způsob čištění. Filtrace v akváriu se nedá srovnávat s filtry na pitnou vodu kde je žádoucí minimum bakterií což v akvárium je naopak. Všechno časem zaroste bakteriemi a ucpe se tak každá dírka ale když se k akváriu chováš slušně bude to fungovat.
to je na dlouhé povídání a vlákno by nám nestačilo
. Pokud máš malý filtr, tak nejspíš zůstaneš u toho stávajícího molitanu
Čauky, v první řadě je to velice slušný byznys...
Např. uhlí se používá k odstranění léčiv a jiných chemických látek..
Aha...tento dotaz mne nenapadl
K čemu tedy ta filtrační média jsou?
Ahoj, do filtru můžeš dát cokoliv podle svého uvážení, záleží na tom, co sleduješ tím filtračním materiálem
0 14.06.2020 16:21 RadanaK77 – AquaEl Fan 2 Plus
Ahoj. Jsem zde nová. Mám dotaz.
Akvárium 54L (60*30*30), zatím 6x pancéřníček, 1x ancistrus. Filtr má pouze molitan. Napadlo mne, zkusil někdo využít do nádoby filtru i jiné média? Např. v šíťce válečky nebo uhlí, samostatně nebo ve vrstvách?
Starší reakce
Tak zrovna náhradní molitan je to poslední, co byh řešil. Ten se dá nařezat z jakéhokoli jiného, řekl bych...
Pravda, že náhradní molitany jsem neviděl. Třeba se objeví časem na trhu.
Je to novinka,
Ale filtrační objem je velmi malý - pokud vnitřní, tak je lepší jít cestou (dle mého) biopower/aquaball, což také není žádné super náhradní řešení ... malá poznámka na okraj - už jste viděl někde k nakupu náhradní molitany ?
Nenapadne řešení je i externí filtr ...
Vypadá jako kombinace Aquaball a Eckfilter. Na obojí jsou tu veskrze kladné názory... Jak ta kombinace bude fungovat netuším a jestli je to novinka, tak nebude pořádně tušit nikdo. Ale třeba jo...
Ahoj, máte někdo zkušenost s vnitřním filtrem EHEIM Aqua 200? Údajně je to novinka a celkem se mi zamlouvá jako nenápadné řešení pro 100l akva.
Starší reakce
Děkuji za názor, vnější filtraci bych už také nechtěl, hlavně kvůli možnému úniku vody. Jednou mi vytekl TetraTec EX600 a nebylo to příjemné.
Půjdu do AquaEl Turbo Filter 1000, možná to bude lehce naddimenzované ale myslím, že to není na škodu. Verze 500 mi přijde opravdu malinká a akva budu mít vysoké 45cm, takže prostoru dost i pro další boxík.
Mám AquaEl 1000 v akváriu 120x40x50 a jsem s ním spokojený. V předchozím akváriu 117x40x40 jsem měl EHEIM Pick up 200 a tento Aqua El mi přijde lepší. Jen zatím neslouží tak dlouho jako sloužil EHEIM... ( Mám ho od listopadu) Akvárium stojí vedle postele, pokud se vysloveně nesoustředím tak ho neslyším. Právě z důvodu hlučnosti jsem si pořídil tohle místo vnějšího filtru.
Protože vnější filtr SUNSUN co jsem koupil s akvarkem - to byla "kompresorová stanice"- to nebyl pokoj ale továrna. Nechtěl jsem utrácet tisíce za vnější filtry u kterých si nebyl jistý že se vedle nich dá spát. Tak jsem zkusil tohle a přijde mi fajn.
Pořídil jsem si k filtru rozstřikovací rampu a jsem s ním spokojený. Jen si teď říkám že jsem měl vzít ten silnější 1500 ale měl dvojnásobný příkon a chtěl jsem šetřit energii. (Eheim 6W, Aqua 1000 11W a 1500 má 22W) Ale i tento "saje" dobře.
Do 100 litrů akvária nevím, na výstupní trysce je regulace takže by šel škrtit.
Bez té rampy to stříká docela silně takže by ti asi stačila asi i ta 500...
Jinak pozor na výšku - s těmi dvěmi nádobami je docela vysoký...
Ahoj, přemýšlím nad výběrem vnitřní filtrace do 108l akva. Líbí se mi filtry
AquaEl Turbo Filter, jen nevím zda by stačila verze 500 nebo raději rovnou 1000. Jak je to s hlučností a spolehlivostí těchto filtrů? Stále si říkám zda nebude lepší Eheim Biopower 160 z hlediska spolehlivosti. Děkuji za tipy
Starší reakce
No vypadá to tak, že asi bude v háji, ale tak je to ještě v záruce, ale i tak mám to z Invitalu, takže zabalit poslat, čekat, mezitím stejně musím tam dát něco jiného.... Jsem od Uh.Brodu.
No ještě aby to jen s molitanem nejelo, to už by bylo hodně špatný. Zase na druhou stranu by byl problém vyřešen, páč by bylo 100%, že je v háji čerpadlo. No, nezávidím ti. Zkoušej a když nic, tak holt nové čerpadlo. Náhoda je blbec, odkud jsi?
Víš co, oddělal jsem nádobku a nasadil jen trubku s molitanem a jede to v pohodě, pokud dám celou sestavu, tak to prostě neutáhne. jestli může být motorek čerpadla nějaký vadný..
Teď budu přemýšlet nahlas. Mně tam pořád nehraje to, že se ten filtr zase rozběhne v momentě, když sundáš ten molitan. Pokud to není vyloženě v molitanu, jakože si myslím, že není, protože to není žádná PPI 60 nebo něco podobně extra jemného, co by se rychle zaneslo a ucpalo by to přívod vody, tak to logicky musí být jedině v té děrované trubce/mezikusu/koši na který ten molitanový válec nasazuješ. Ale to je taky na 99% blbost, protože ty díry jsou tam tak velké, že je v podstatě minimální šance na ucpání. Potom už je jen nádobka s keramickými válečky a hlava čerpadla. Tam už prostě není nic, co by té vodě bránilo.
To jsem čistil, to je v pořádku.ted zase už jede uplně bez problémů. Jen jsem ho vytáhl rozdělal složil zpátky a jede, jakoby tam byla nějaká nečistota někde která to škrtí, ale nikde jsem nic nenašel.
Skontroloval si rotor a jeho púzdro? Ja ho sem tam vytiahnem a prepláchnem, usádza sa tam hnedý bordel ako blato. cca 2x do roka to opakujem. Síce nemám presne tento typ hlavy, ale konštrukčne sú riešené rovnako.
No právě zezačátku šlapal výborně, taky jsem měl výkon asi tak napůl. a ted asi po měsíci užíváni to začalo takhle blbnout.
Tak v tom případě je to záhada, protože ten molitan sám o sobě na to nemůže mít vliv. Já měl naopak opačný problém, musel jsem ho škrtit a to jsem k němu měl ještě rozstřikovací rampu.
Mám tam originál co tam byl BioCeraMAX 600. Ale jen s nádobkou to jede dobře, problém je když nasadím molitan, fakt taky nechápu v čem může být problém.
Cca rok jsem ho používal a absolutně bez problémů. Dole jsem měl origo černý molitan (mimochodem dosti hrubý, takže mechanická předfiltrace celkem k ničemu) a nádobku jsem měl kompletně zaplněnou Matrixem a šlapalo to. Dost dobře mě nenapadá, co bys tam musel mít za materiál, aby to přestalo "táhnout". Ten filtr je konstrukčně fakt jednoduchý. Co máš v nádobce konkrétně za matroš?
Ahoj, mám problém s tímhle filtrem, používám i mechanickou i biologickou filtraci a vždy po pár dnech čerpadlo přestané táhnout, když sundám molitan vše je v pořádku, potom ho dám zpět a zase to pár dní funguje bez problémů. Molitan je celkem čistý ani nikde jinde nejsou žádné velké nečistoty, tohle jsem kontroloval už několikrát. tak jestlí má někdo zkušenost nebo radu. děkuji.
Starší reakce
Super díky
Já si s tím hrál při zapojování ale nechtěl jsem to hned rozbít.
Dobrý den,
dá se u toho malého Sunsunu rozebrat ten rotor s vrtulí? Přijde mi, že je nerozebiratelný.
Starší reakce
Moc děkuji všem za rychlé reakce! Bylo to tím sníženým průtokem...vevnitř filtru byl dokonce i zamotaný list..jste zlatí..
Jestli v něm máš vatu, tak jí vyčisti rychle se zanáší a snižuje průtok
Biopower ma difuzor na výtoku z filtru. Pokud není hadička ucpaná nebo naopak prasklá (používáš to originální zaškrcovátko?), tak to bude tím, že filtru klesl z nějakého důvodu průtok natolik, že difuzor už nevytvoří dostatečný podtlak. Takže si nejdřív zjisti, jestli má filtr ještě nějaký průtok. Pak to může být zanesený filtr, nějaké vlasy namotané na vrtulce v čerpací hlavě apod.
Je tomu tak od pořízení filtru, nebo až teď? Viděl bych to na snížený průtok, taky záleží jak hluboko je filtr pod vodou, respektive jak hluboko musí nasát vzduch pod hladinu. Zkusil bych nejdříve sundat koše a zapnul bez nich.
0 30.10.2019 19:20 petraer – Filtr biopower nevzduchuje
Ahoj chtěla jsem se zeptat vás zkušenějších, mám v akváriu filtr biopower a blbne mi vzduchovani, hadičkou to není..asi nějaká závada přímo vevnitř filtru? Nemáte někdo zkušenost co s tím?Moc děkuji za každou reakci..
U kladiva hrozí že vyláme zuby - predsa len je to plast. S tým plechom by to malo ísť - použil by som dva proti sebe
1mm plech, který bude stejně široký jako velký průměr ozubení by na to měl stačit, když tak plech hrubší a konce zkosit, aby zapadly do ozubení, jinak v práci používáme na sklíčidlo kladivo a klínek, to povolí vše.
Skúsim,uvidím.prinajhoršom si ten kľúč objednám.Ideálne sa to otvára dvoma naraz.Takže skôr dva ak to nepôjde.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 33 34
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42856x