Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2011 10:20 Muž fido16 [631] Re: sollik
Fotka k příspěvku Cauky tak uz jsem to vyresil hlava s molitanem sedi na dne a mam vyvod nahoru viz. foto. Jinak jak uz tu bylo zmineno dalo by se to vyresit i tim ze by molitan byl na dne a vedla z neho trubka nahoru k hlave. Jinak jsem to myslel tak ze hlava by byla skoro cela ponorena trcela by nad vodou asi 1 cm takze zavzdusnit by se nezavzdusnila spis bych se bal aby neshorela
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 16:34 Muž sollik [257] - CichlidyRe: karelchess
Aha, já to zase pochopil tak, že by kostku měl u dna a z té kus trubičky na kterou by nasadil hlavu ...

fido16: Teď jsem koukal na to akvárko - neuvažoval jsi nad venkovním filtříkem? Aby ti nic nebralo místo v akva? Nemyslím přímo kupovat exterňák, ale domácí výrobu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 15:58 Muž karelchess [45] Re: sollik
No právě se tu řeší, že si ten výstup nastaví a vyvede nahoru, takže hlava bude pod vodou. Doufám, že jsem to dobře pochopil :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 15:25 Muž sollik [257] - CichlidyRe: karelchess
No nevím, když se podíváš na tu hlavu www.akva-exo.cz/… jak zařídit aby hlava byla pod hladinou a vývod nad hladinou a přitom se nezavzdušnila vrtulka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 14:39 Muž karelchess [45] Re: sollik
Hlava musí být pod vodou. Vývod může být nad, není důvod, aby se vzduch tlačil pod hladinu vody a zavzdušňoval vrtulku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 14:26 Muž sollik [257] - CichlidyRe: fido16
Jen mám obavy, že pokud bude hlava resp. vývod z ní nad hladinou a dojde k výpadku proudu už si nenasaje :) Nebo nějak zajistit, aby se nemohla zavzdušnit vrtulka .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 12:02 Muž fido16 [631] Re: karelchess
Asi to tak udelam. Dneska vletim koupit dalsi cerpadlo uz 4 :-). A molitanovou kostku co se pouziva k bublifuku myslim si ze ta velikost by na takove akva mela stacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 11:57 Muž karelchess [45] Re: fido16
No, tak to je nejjednodušší vytáhnout trubičkou nebo hadičkou nahoru výstup. Když bude molitan i čerpadlo dole, tak to i snáz zamaskuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 11:12 Muž fido16 [631] Re: karelchess
No je to klasicky atman at-201 a s tim ze bych ho vytahl nad hladinu jsem myslel to ze bude castecne nebo uplne ponoreny. ja chci jen docilit toho aby mi to tahalo vodu odspodu. Nekde jsem videl jak to mel kdosi udelane jenze to nemuzu najit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 10:15 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: fido16
nebo pouzijes hadici, jen jukni do navodu jestli nemusi byt hlava ponorena kvuli chlazeni
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 09:12 Muž karelchess [45] Re: fido16
To je hlava co může být nad hladinou? No buď prodloužíš spoj molitan-hlava a nebo to necháš u sebe a uzpůsobíš si výstup, který povedeš k hladině. Tj ohnout pár trubiček
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 08:34 Muž fido16 [631]
Cauky chci se zeptat chci vymenit stavajici filtr shark za cerpaci hlavu ale mam dost vysoky sloupec vody 45cm chtel bych posait molitan na dno a samotnou hlavu vytahnout nad hladinu nemate s tim nekdo zkusenost jedna se o me akva black world. Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 17:26 Muž JuraH. [5] – filtr
No, asi tam byl akorát vzduch, už to přestalo, nezlobte se, ale ty bublinky byly tak malé že to vypadalo že je tam děsně vzduchu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 12:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Moucha
To jsou až neuvěřitelné konstrukce. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 12:10 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: karelchess
zivot me naucil ze i uplna magorina muze byt pravdiva....pripadne ze se dotycny nezminil o nejaky "prkotine", ktera je zasadni a vede k rozuzleni problemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 11:16 Muž karelchess [45] Re: Moucha
Pokud by něco tak moc hnilo, tak by si toho všimnul určitě dřív, než z bublinek z filtru. Ale může to třeba nasávat proud bublinek z nějaké rostliny pod filtrem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 11:09 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
pokud smerdej tak asi nekde neco hnije a hledal bych, kde je prusvih (muze nasavat bublinky z okoli), pokud bez zapachu tak bych to asi neresil, pokud nejni viditelny pokles vykonu cerpadla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2011 10:41 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Moucha
Zvědavost mi nedá... Co by asi tak mohl ten Aqua-el Fan mini Plus produkovat za zapáchající plyn?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 08:44 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraH.
a kdyz vyjdou ty bublinky nejni citit nejaky zapach?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2011 08:37 Muž karelchess [45] Re: Barakainus
On má vnitřní filtr s vykřičníkem :-P
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 01:45 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: JuraH.
to se muze teoreticky stat, kdyz mas pritok zaskrceny vic nez odtok - vytvari se ti podtlak a saje to vzduch zvenci skrz tesneni. rikam teoreticky. osobne se mi to nestalo, ale nekde jsem o tom cetl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 20:35 Muž karelchess [45] Re: JuraH.
A vadí to? Pokud je celý ponořený, tak se prostě čas od času nahromadí nějaký plyn rozpuštěný ve vodě, nebo z biologických procesu (no... v tomhle filtru...). Samotný filtr se také odvzdušňuje velmi dlouho, vždycky v něm nějaká bublinka zůstane. Kde jinde by se tam taky vzaly :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:34 Muž JuraH. [5] – filtr
Posledních pár dní sleduji že raz od času vyjde z vnitřního (!) filtru mnoho bublinek, nechápu čím to je, filtr by měl být už dávno odvzdušněný (aquael fam mini plus) a ani na něm nemám přidělané vzduchování coze ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 20:39 Muž Dejmon [64] – Upravené sání na vnějším filtru
Máte někdo zkušenosti s vlastní úpravou sání vnějšího filtru:

Rád bych na sání přidal dvě či tři trubice Ø 17mm a délky jednoho metru/ks s malými, po straně vyvrtanými dírkami Ø 1mm s roztečí 10cm na každé straně trubky, zahrabané do dna AQ? Jak se to bude fungovat, jako půdní nebo klasický či něco mezi tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 18:02 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: lukasleibelt
Filtry Shark neznam, ale to taky neco znamena. Takze kup Eheim a to externi. Ecco 2036, Pro II 2224 nebo Classic 2213 nebo 2215. Vsechny jsou od 1200 do 2500kc a funkcne naprosto nesrovnatelne s vnitrnimi filtry.
Uvidis, ze mi za rok podekujes ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 16:18 Muž lukasleibelt [84] – filtr
ahoj mám 200 litrové akvarium a přemýšlím jaký filtr jestli od firmy shark nebo eheim poraďte mi s jakým máte více zkušenosti potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 08:53 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: Alen
Já bych se přikláněl k Malawi, ale to jen jen věc vkusu záleží lavně na Vás. Doporučuju si nechat udělat skleněný filtr pod akvárium...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 20:37 Muž karelchess [45] Re: Alen
Ano, ten větší Eheim bych asi taky bral. Zajímavý je ten předfiltr. Ve Vašem případě bych koukal po co největším objemu filtračního média, výkony jsou většinou dostatečné. Zajímavý by mohl být ještě Tetra Tec EX 1200 - především kvůli ceně. Ten ale nemá výše zmíněný předfiltr, který prodlužuje čištění samotného filtru. To by se mohlo vyřešit nasazením hrubého biomolitanu nebo sítka na sací hadici.
Jo já mám rád kance, jsou to velmi svérázné rybky a je zajímavé je sledovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 09:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Alen
Pokud neplánuješ rostlinnou nádrž, tak podle mě větším filtrem nic nezkazíš. Sám si musíš rozmyslet, jestli ti ty 2000Kč navíc za to stojí. Já bych si to připlatil (nebo zkusil postavit si nechat vyrobit skleněný filtr).
A co se týče ryb, mi se líbí Perleťovky a jiné bych momentálně nechtěl, ale ty si zvol ryby, co se líbí tobě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 09:13 Žena Alen [0] – Jaký filtr ?
Chtěla jsem se zeptat, budu mít akvárium 560-600litrů a nevím, jak pořídit silnou filtraci?
Jestli mi bude stačit Eheim na 600litrů nebo na 1200litrů? Akva nebude přerybněné, spíše méně ryb. Polovina lidí říká jedno,druhá druhé.
Šli byste do Malawi nebo do Kančíků? Prosím o radu, fakt už nevím sad
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 20:26 R Muž romant [27987] Re: katterinecka
Tak snad nás posléze obohatíš o svoje zkušenosti s tímto způsobem pojetí zapojení filtace do akce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 20:17 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: romant
tak jsem se (hlavně na základě téhle diskuze) konečně dokopala k tomu abych vyzkoušela jak bude probýhat zvýšení průtoku v mé nádrži.
K tomuhle akvárku rybicky.net/nadrze/7034 jsem přidala tento filtr akvaterahobby.cz/… Který mi dříve přišel jako naprosto nevhodný. Původní závěsný filtr stále běží, ale nevytvářel proudění skoro žádné. Naopak tento filr má údajný průtok 250l/h.

Ve stejném, ale poloprázdném akvárku mi původně vytvářel hurikán, ale teď na rostlinách není proudění skoro poznat. Rybky taky nevypadají nějak poplašeně, aspoň budou mít modré neonky víc pohybu. Uvidíme co z toho bude a jestli se objeví řasy, nebo to bude k dobru nádrže :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 19:58 R Muž romant [27987] Re: HaDaS
Velmi dobré pozorování. Rozvoj ruduchy v akva není IMHO způsoben tzv. nadměrnou cirkulací vody v akva, jak se velmi často některými mohými z nás uvádí a varuje, před tímto jevem. Ovšem je nutné si přiznat, že zvýšená cirkulace vody je v exponovaných místech výtoku přímého(to je třeba zdůraznit) výtoku vody z filtru místem, kde se ruduchám velmi často zalíbí, ale již nelze jejich výskyt dávat do souvislosti s tím, když někdo svým rostlinám dopřává solidní cirkulaci vody. Ten eventuelní rozvoj je proto třeba chápat v daleko širších souvislostech než jenom vztažených k cirkulaci vody. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 19:38 HaDaS Re: Moucha
Když už se to tady píše, tak přidám i své čerstvé zkušenosti s rychlostí průtoku filtrem - silou proudu. Zvýšil jsem průtok na, dle mého názoru, maximálně možný. Odstranil jsem rozstřikovací rampu, a trysku jsem umístil těsně pod hladinu. Hlavním důvodem bylo vyzkoušet, jestli se tímto způsobem zvětší růst rostlin, při stejných ostatních podmínkách vč. osvětlení. Výsledek je lepší růst cca o 10%, sytější zelená, pevnější listy. Zároveň však poprvé výrazný růst ruduchy, avšak pouze na rostlinách v největším proudu. Po častějších výměnách vody, cca každý týden a delší dobou osvětlení, ano čtete dobře - delší (15 hodin), se přestala řasa rozrůstat (asi po 14 dnech) a následně začala ustupovat (asi po 3 týdnech). Předfiltrace se nezanáší více než předtím, tzn. že je nutné jí pročistit každých 14 dní. Proud je namířen na střed čelního skla akva a výraznější je hlavně v horních 5ti cm sloupce vody. Rybám evidentě tento stav nevadí, rostliny jsou rozmístěny tak, aby nevlály.
Jediné co mě teď napadlo je, že mi odešel beťák, na toho mohl mít vyšší proud vliv, to přiznávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2011 17:25 R Muž romant [27987] Re: Dejmon
A přesně vo tom to je. Když je někdo spokojený s tím svým, řešením a vyhovuje mu, tak proč by se měl tzv. přeorientovávt na něco jinýho. :) S filtrama je to jako se vším. Dají se na jedné i druhé metodě najít pozitiva a negativa, ale když je to či ono řešení zvoleno tzv správně, tak je to radost. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 17:22 Muž Dejmon [64] Re: Moucha
Díky, ale po lopatě ti to vysvětím též, mám svůn názor a zkušenosti, Ty máš svůj názor a zkušenosti, já dávám přednost pomalu tekoucím filtrům, v mém akváriu rybyčky neporřebují plavat proti proudu a stát na místě smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 16:21 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Dejmon
napisu ti to polopate, i kdyz ten filtr ma cerpadlo s vykonem (dve vyrobce) 1200l/h muze vysledny prutok byt podstatne nizsi, ten prebytek vykonu je tu proto, aby jsi mel manevrovaci prostor a mohl kompenzovat ztraty (umisteni filtru-cerpaci vyska, zanaseni apod.)
jinak jsou rybky co ten vyssi prutok potrebuji a kdyz ti pekne zaroste akva kytkama tak z nej neudelas horskej potok ani kdyz ten filtr vycistis (vcetne hadic a rozvodu) a das na plnej vykon....

kdyby ten vykon nebyl potreba tak by ho tam vyrobci zbytecne nedavaly.... ti se snazi uskrblit kazdy cent
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 16:05 HaDaS Re: romant
Ale ano, já souhlasím s většími filtry a ani se o tom nechci přít. Taky říkám, že osobně dám filtr větší a zárověň uvádím hlavní důvod. Avšak polemizuji nad tím, že ne vždy odsuzované vnitřní, malé filtry jsou vždy úplně nanic. Samozřejmě že záleží na údržbě, a samozřejmě že tyto malé filtry v důsledku vyvolávají častější údržbu a nutnost sledovat stav akva.
Nesouhlasím však s tím, že když nastane kalamitní situace, tak je větší filtr výhodnější. S určitostí však objemněší filtrační hmota, pokud je dobře nadimenzována, eliminuje riziko případných problému, a to hlavně při zanedbání péče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 15:09 R Muž romant [27987] Re: HaDaS
To, že máš všechny hodnoty tzv. v normě ještě neznamená, že v případě nějaké kalamitní situace, která může nastat aniž jsi schopen to ovlivnit, se Ti může řekněme naddimenzovaný filtr hodit. Tou naddimenzací, mám na mysli hlavně objem filtračních médií. Co se týká průtoku vody filtrem a tzv. hodinové otočení akvária, tak v současnosti provozuji několik nádrží, většinou lehce přerybněných s pravidelnou týdenní výměnou vody a bez hnojení rostlinstva s výkonem povětšinou 4-5 násobku přečerpaného objemu akvária za hodinu. Výsledek je k posouzení v mé prezentaci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 15:00 HaDaS
Můj vnitřní filtr Duetto mi byl zhaněn snad všemi. Pravdou je, že mám nachystaný nový samodělný vnitřní filtr, zakomponovaný do pozadí, ale ne z důvodu všemi zde zmiňovanými hodnotami N** (ne jen na tomto fóru). Všichni píšou měnit vodu - ano, nechat zarůst akva - ano, mít "maxi" vnější filtr - já tvrdím ne. Akva provozuji pouze 8 měsíců, současné v prezentaci 4 měsíce, a se zmiňovaným mini filtrem (co se filtračních hmot týče). Začal jsem měřit všechny možné hodnoty a světe div se - vše v normálu. Jsem sice trochu nahlodaný, jestli mám novou filtrační soustavu instalovat, když mi vše funguje, ale instaluju ji. A to z jediného důvodu, a tím je zanášení předfiltrace a tím i vynucené, časté hamtání do akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 13:23 Muž Dejmon [64] Re: Moucha
To je pravda, že z toho teče čůrek, já to doma mám taky a nemám žádný problém, ale to je pouze můj názor a každého věc, když si myslí že to rybkám a kytkám prospívá, tak ať tam mají třeba horskou bystřinu, mě stačí malý potůček ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 12:45 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Dejmon
u pudniho filtru muze bejt problem s kytkama, huz se to tu probiralo, a ty obrazky jsou mi uz taky povedomy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 12:36 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Dejmon
spocti si objem filtraciho media, podle prutocny plochy rychlosti si odvod prutok a zjistis ze az tak neprehanej, jen udaje o prutoku - vykonu cerpadla nekdy pekne kecaj, protoze zapominaji zapocitavat ztraty na vykonu (zaneseni filtru, ztraty v rozvodech apod.)

takze pak ti z fitru tece curek i kdyz cerpadlo jede na plno....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 12:27 Muž Dejmon [64] – Akvárium bez zbytečností aneb akvárium pro laiky a lajdáky...
krásný článek je jinak tady smich
www.muzeum-sumperk.cz/… hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 11:17 Muž Dejmon [64] – Proud vody z filtru
Podle mne je filtrace docela dost důležitá v nádržích bez rostlina s písčitým či kamenitým dnem a průměrnou osádkou ryb, a v rostlinném akváriu s menší osádkou ryb zcela zbytečná, tam stačí něco na rozvíření slepé hladiny. Co se týká venkovních filtrů, jsou velice dobré, ale PŘEDIMENZOVANÉ. Podle mne třeba filtry (nechci je hanit či poškozovat - Filtr Atman CF-xxx, Filtr, Eheim Ecco pro 300 xxx, Filtr Tetra Tec EX xxx, a další) bych použil místo uváděných hodnot kapacity nádrží na 10-tinásobky hodnoty nádrží. To je pouze můj názor :) tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2011 09:41 Muž PaYoch [134] Re: Poweres
Ivan: Fluval U2 mám v nádrži o stejném objemu, vyhodil jsem aktivní uhlí a místo něj tam dal ještě jednu vrstvu filtračního molitanu. Proud se mi zdál taky dost prudký, ale vyřešil jsem to tak, že pouštím vodu z horního vývodu, a ten plastový směrovač jsem nastavil tak, aby proud směřoval proti hladině. Hezky to čeří hladinu a proudění je podstatně nižší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2011 22:00 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: ivan
záleží jestli to vašim rybám bude stačit, jak už posal romant tak normální osádce jo, ale nesmíte mít moc přerybněno a je lepší mít živé rostliny(záleží na druhu akvária). To že mají ryby málo kyslíku poznáte tak že budou lapat u hladiny, někdy se to může ale stávat i přez noc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2011 20:39 R Muž romant [27987] Re: ivan
Když je filtr umístěn tak, aby voda co z něj vychází lehce čeřila hladinu, tak je to prokysličování za normální osádky akva zbytečný. To provzdušnění zařídí ta pohybující se hladina. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2011 20:26 ivan – filtrovanie
Zdravim.chcel bi som sa spitat mam klasicky filter v akvarku vodny.Ale mam k tomu aj taku hadičku co ked ju zapojim tak vydava bublinky tzv asi okislicuje je potrebne tam to mat aky to ma vyznam ???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 23:09 R Muž Silent [5949] Re: halenar1984
Na 200 litrovou rozplavávačku bych použil bioakvacit o rozměrech 10x14x25 což je standardizovaný rozměr který se dá koupit hotový. Pokud si necháváš udělat přířez tak klidně 15x15x25cm. Rozplavávačky bývají výrazně přerybněné na objem vody tak je lepší mít větší objem filtrační hmoty.
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42841x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace?od=1401