Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2023 07:46 Muž MVano [58] Re: Lojza007
Můžu jenom souhlasit. O vánocích jsem založil nové a použil filtr i s vodou do nového, z toho původního.
Žádné sinice, žádné řasy. Voda čistá. Zatím.
Krevetky a rybičky jsou v něm od prvního dne a vše funguje perfektně. Jak to bude dál, s tím už ale nesouvisí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.01.2023 09:26 Muž Lojza007 [1182] Re: Starka
Byť jsou to malý objemy, tak se ty filtry díky PR článkům akvaristik strašně přeceňují. Bakterie jsou úplně v celým akváriu, takže stačí dát bublifuk a vytáhnout Aquael. Vůbec nic se nestane.
Pokud není nějaký problém s chemií vody, je lepší do novýho akva nechat původní molitan, výrazně to zrychlí zabydlení bakterií. Dokonce bych doporučil při výměně vody v malým akva ji vzít a nalít do většího. Cokoliv urychlí zaběhnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2023 08:53 Žena Starka [208]
Zdravím. ahoj
Za nějaký ten "pátek" chci předělávat akvarko. Konkrétně 2o litrovku na 6o litrů. Momentální dvacítka je totální nefungující katastrofa. Mám tam filtr Aquael asap 300, s tímto filtrem jsem spokojená, proto ho chci dát do té šedesátky (pokud vím, měl by to zvládat). Jenže jak to mám udělat?
Mám malý bublifuk ještě, který by měl zvládnout filtrovat tu dvacítku, tudíž jej dám do akva k dosavadnímu filtru a nechám zabehnout bublifuk. Za jak dlouho ten bublifuk bude schopný filtrovat sám?
Dále mě zajímá, zda je lepší do nové šedesátky dát filtr s novým molitanem, když v dosavadním akva to nefunguje, nebo použít ten, který tam je doposud. Vodu z původního akva používat nebudu, a to proto, že je jí fakt málo. A se zaběhnutím nového akvária si dám na čas.
Děkuji za Vaše reakce. :-)
Případně za jakékoliv postřehy, rady a zkušenosti budu ráda. Pokud jsem něco nenapsala, tak odpovím dodatečně.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2022 10:08 Muž ajajak [228]
Mám filtr v 39L akváriu Oase mini ten závěsný a průtok u zarostlé nádrže minimální téměř nevidím že by se hýbaly rostlinky téměř stojatá voda a dr Mate (Chihiros doktor) si perfektně ověřím kam se ty mini bublinky až dostanou. Při 75% zarostlé nádrže se tímto skoro žádným proudem dostanou všude. Za mne menší průtok filtrem lepší biologická filtrace

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2022 21:06 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Vždycky je lepší mít předimenzovaný filtr než slabý. Jsou pak zákaly rozsivky řasy a o NO3 se neboj to nedokáže žádný kupovaný filtr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2022 20:07 Muž Richo [11] Re: Lojza007
Myslel jsem to obecně u jakého koliv akvárka do budoucna. Začnu s minimem (nebo s vůbec žádnou filtrací), po zaběhnutí přidám ryby, změřím nějaké hodnoty, když ty hodnoty stoupají, tak přidám. Neodbourává předimenzovaný filtr i NO3? Abych třeba pak zbytečně nelil hnojivo a místo kytek to spotřebovával filtr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2022 19:23 Muž jab63 [1440] - BorneoRe: Richo
Máš sedm malých ryb v 45ti litrovém akváriu. Myslím, že si s filtrací nemusíš dělat příliš mnoho starostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2022 19:22 Muž Lojza007 [1182] Re: Richo
Pokud se bavíme o těch akváriích v prezentaci, tak tam bude stačit jakákoliv filtrace, při této velikosti to v podstatě jenom honí vodu a dělá mechanickou filtraci. O zbytek se postarají bakterie v celým akváriu. Pokud je v těch akváriích přerybněno, tak to chce silnější filtraci, která by mohla pomoct zlepšit odbourávání NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2022 17:45 Muž Richo [11] – Velikost filtru
Zdravím, jak poznat, že potřebuju větší filtr? Stačí měřit NO2, nebo jiné hodnoty (které?) a při jejich zvýšování přidat na objemu filtru? Dík.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2022 19:57 Žena zelwa02 [188] Re: vaclav
Děkuji všem,ja pevně udělala jen takové vnější rychlé čištění a neco se tam zaseklo a pak jsem teprve zjistila,ze to jde skoro úplně rozebrat a potom už se čerpadlo rozběhlo ;-)
Pardon jsem trochu plašan začátečník :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2022 18:56 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelwa02
To čerpadlo chce vyndat a vyčistit a vyzkoušet jestli běží, než ho tam dáš zpátky. . :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2022 18:50 Žena zelwa02 [188] Re: Buldr
Ano,ja v tom mam zapojené i světlo. Chtěla jsem vědět jestli jí třeba není potřeba nějak profouknout nebo jestli je to čistě tím že odešla? Mám je všehovšudy od založení kamnje c c a ještě se mi to nestalo,tak se prostě ptám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2022 18:39 Žena zelwa02 [188] – Prosím pomoc
Prosím o pomoc. Co mam dělat, když se mi po čištění a znovuzapojení do zásuvky nezapla filtrace se vzduchováním?
Předem děkuji za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2021 19:24 Muž vlka [3444] Re: Beastie
V podstatě nevím co řešíš, při údržbě odsaji detrit a je-li potřeba, vyčistím filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2021 10:19 Žena Beastie [314]
Hodim sem do pléna úplně pitomý dotaz, takže asi vlastně nečekám odpověď.
Jak se pozná, že filtr dobře funguje? Myslím tím jak mechanickou část, tak biologickou. Ideálně pokud se to dá nějak poznat bez testů, ktér zrovna doma nemám.

Ptám se ze dvou důvodů.
Jak teď předělávám všechny akva, tak pozoruji různé situace. V akva, kde jsem nechala osídlenou houbu biomolitanu (velmi velmi jemné hrubosti, je to nějaká houba od bublifuku, na čerpací hlavy úplně nevhodná) a půl napůl nové a staré dno + dolitá voda s deritem, mám derit pořád na povrchu písku, piskořky ho zahrabávají pomalu, houba je taktéž plná a z venku na ní jsou piskořky plus mám slepou hladinu. Zhoršila jsem si to několikrát, protože mi přišlo, že filtr nefiltruje, takže jsem přidávala na výkonu, ubírala, houbu sundavala, nandavala a posouvala (ergo mnohem víc rozvířeného deritu v akva). Filtr mechanicky asi funguje, protože zvířený derit po pár hodinách zmizel a je vidět i mikroskopický pohyb vody v nějakých částech. Ale nulový pohyb hladiny a rostlin.
Dle mého tady ještě nenastala rovnováha, akva je založené teprve týden a očividně osídlený filtr a částečně dno nebylo dostatečné. Taktéž jsem to asi přepískla s množstvím deritu a bakterií, takže mu ještě pár týdnů dám. Ale jak prostě poznám, že ten filtr opravdu jede, že jsem udělala díry do trubice dostatečně velké, že v něm bakterie neumírají ale prosperují. Houbu jsem posunula trochu níž na trubici, takže koukaly horní dvě díry, a jsou v nich narvané piskořky.

A ad druhé akva, 360 litrů, hladina jede, výpusť jede, nasávání jede, ale na dně teplota vody znatelně rozdílná, to znamená že nedochází k dostatečné cirkulaci vody. Míváte to taky? Řešíte to?
Potřebuji docílit mírného až skoro žádného proudění v akva, specificky na hladině, ale účinné filtrace. Jde to? jak na to?
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 20:04 Muž peky1128 [2] Re: Shimi
Dal som tam tu 300ku lebo som mal taky pocit,docital som sa to a chcel som to skusit. ale teraz ked je nahodeny tak o tom pochybujem. A neboj skakat z nikadial nebudem :)
Akvarium mam takpovediac stale len cerstvo zalozene a stale riesim dost problemov tak sa snazim postupne hladat riesenia. Preto ma zaujmalo aku mate ostatny filtraciu a prietok na objem akvaria, hlavne ty co maju zarastene a hnoja a pridavaju CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 19:50 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: peky1128
Většinou se to dělá pomocí cirkulačního čerpadla, ale klidně můžeš mít dva filtry jen by měly točit vodu dokola. Když to vezmu teoretiky filtr 1200 l/h cirkulační čerpadlo 1200 l/h vody asi 400 l tak otočím vodu asi 6 skutečnost bude jiná ale na těch 5 x se dostanu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 19:43 Muž Shimi [682] Re: peky1128
10x objem akvária? Proboha k čemu? Zkus se nad tím alespoň trochu zamyslet. Kdyby tam napsali, že máš skočit z okna, tak taky bezmyšlenkovitě skočíš? No neskočíš, tak proč stejný princip neaplikuješ na všechno? Je potřeba pochopit alespoň základy, proč se vlastně filtrace používá. Nakonec třeba dojdeš k poznání, že v tvém případě filtr vůbec nepotřebuješ a bude ti stačit pouze proudové čerpadlo k distribuci hnojiva a CO2. Čím méně techniky, tím lépe, už jenom z estetického hlediska. Ten Ecco Pro klidně zruš a nech tam jenom 4+ 600. I tak tam budeš mít slušný tobogán.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 19:04 Muž peky1128 [2] Re: Shimi
Prave preto to zistujem ci to nemam vela, zakladny bol filter 4+ 600, ten ecco pro som len pridal po zruseni druheho mensieho akvaria,pretoze tam mi je az moc silny.
A chcem vediet aka je najlepsia kombinacia pre zarastene akvarium. dost hnojim a aj CO2 pridavam vela koli rastlinkam aby sa im darilo.
Vela som aj cital a sledoval videa kde pisali a prietok aspon 5x objem nadrze ale ze ideal je 10x, tak ma to zaujmalo a potrebujem to zistit aka je pravda a ci vlastne mi treba pridavat na prietoku alebo to ta 600ka potiahne uplne v pohode :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 15:07 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Shimi
Brečíš na špatném hrobě měl bys to adresovat peky1128 a ne mě já to tak mám filtr + cirkulační čerpadlo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2021 14:22 Muž Shimi [682] Re: vaclav
Zaprvé, článek z R-A nemá žádnou relevanci a zadruhé, v tom článku se právě popisuje to, o čem jsem mluvil. Tzn. o distribuci hnojiv + CO2. Proto se v něm doporučuje silný filtr, ne kvůli filtraci, ale kvůli silnému čerpadlu = proudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 14:00 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Shimi
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Tak že by holaňdan nepotřeboval filtraci je taky nesmysl většinou ji mají a pořádnou. U Malawi ti ohromný filtr pomůže, výsledné dusičnany nemá ale kdo spotřebovat a je to hlavně o výměně vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 13:45 Muž Shimi [682] Re: vaclav
Kde se tahle blbost konkrétně píše? Snad sám musíš jako zkušený akvarista vědět, že je to přesně naopak. Holanďan nepotřebuje filtraci v podstatě žádnou, kdežto Malawi naopak velkou. Nepleteš si to náhodou s distribucí hnojiv? Kdy je potřeba silného čerpadla, aby se hnojiva dostala v té "džungli" do všech "koutů" akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 13:27 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: peky1128
Já vím že se hodně píše, že u rostlinných nádrží bys měl přečerpat akvárium až 10x za hodinu podle mě je to ale extrém už 5x hodně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2021 13:23 Žena Pavla28 [210] Re: Shimi
Hezký dotaz :-D , taky myslím, že to má trochu předimenzovné, já mám třeba na 285 L filtr Tetra tex ex800, průtok je 790 L/hod. a je to naprosto dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 13:15 Muž Shimi [682] Re: peky1128
Pro někoho možná hloupý dotaz, ale co v tom 260 litrovém, zarostlém, akváriu konkrétně filtruješ, že na to potřebuješ dva filtry o společném výkonu 2000 l/h?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 12:02 Muž Lojza007 [1182] Re: peky1128
Já mám na podobně velký akvárko Tetru 1200 a přijde mně to akorát. Já si myslím, že ten Eheim musí stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 11:35 Muž peky1128 [2]
Ahojte mam v akvariu Eheim 4+ 600 s vykonom 1250 L/Hod. Pouzivam aj skimer Eheim 350 a nedavno som pripojil aj Eheim ecco pro 300 s vykonom 750 L/Hod.

Myslite ze je to uz prehnane co sa tyka toho prietoku alebo je to este v pohode na 260L akvaroum.
Popripade aku techniku pouzivate vy. Jeden filter,dva alebo filter a prudove cerpadlo.

Akvarium je rastlinne,dost zarastene.
Diky za info a dotazy

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 12:57 Muž vlka [3444] – ...chovné nádrže...
Klučina se s tím nemazlí, provrtal všechna svoje chovná AQ a zřídil za nimi filtry. Není to špatný nápad...

www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2021 21:30 Muž strappy [39] Re: _Rob_
Jo biomolitan je prostě pomer cena vykon nej...z tech super gyper médií mi je nejsympatičtější ten siporax..porovitost tak akorát bych řekl. Nejsem příznivcem invitalem protěžovaného matrixu...ten eheim 1200 xl ma dve sani tak obe mam v planu osadit eheim predfiltry s biomolitanem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 21:22 Muž _Rob_ [80] Re: vaclav
Já ho mám až za vatou, jako úplně poslední a na sacím koši molitan od Tetry - ve filtru po 4 měsících není skoro nic. ;-)

Ale i přes všechny tyhle utrla média je biomolitan asi nejlepší a hlavně nejlevnější volbou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 21:06 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Siporax mohu vřele doporučit, sám ho taky používám a je fakt super, nezanáší se. Tak to jsem měl asi jiný, párkrát jsem ho musel čistit v savu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 20:53 Muž _Rob_ [80] Re: strappy
Jediná náhražka matrixu za něco jiného je jen obal. smich i když je ve hře ještě Rataj a jeho aquadetox dovážený údajně až z jižní Ameriky :)

Siporax mohu vřele doporučit, sám ho taky používám a je fakt super, nezanáší se. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 20:42 Muž strappy [39] Re: _Rob_
Ano,diky. Zřejmě to pod 9.249 nepůjde. Ovšem akvarista.cz na 9.248, který se tak pyšní nejnižší cenou na trhu. Ne,o te nahrazce Matrixu neuvazuju. Bud to narvu osvedcenym siporaxem ,nebo dolu ehfi mech plus dva kose substrat pro. Je to dražší ale ,fungovalo mi to vzdy celkem dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 20:25 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: strappy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2021 20:15 Muž _Rob_ [80] Re: strappy
Dražší asi je, záleží co chceš dát do něj jestli by to ve výsledku nebylo i levnější. Myslím, že jsou schopni ti filtr naplnit a i připravit - stačí jen zapojit. :-)

Ale zrovna eheim sem v akci moc neviděl. INVITAL tlačí hlavně ten shit sunsun, ale tyhle prémiové značky se ve slevě moc nevidí. Držím palce. palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2021 19:36 Muž strappy [39] Re: _Rob_
Dekuju,jsi hodny za odkaz,ale filtr eheim 1200 xl je bohuzel u nich o sedmikilo drazsi nez u konkurence,mozna brzy udelaji velkopeocentni akci na stejnou cenu konkurence tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 19:00 Muž _Rob_ [80] Re: strappy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 16:21 Muž strappy [39]
Zdravím, kolegové. Bývají někde slevy na eheim filtrace? Eshopy to samozřejmě mají za stejne ceny,akorad jsem propásl akci na rostlinna akvaria k filtru ( shanim eheim 2080 1200 xl) 1 l seachem matrix zdarma....sleduji to zatim cca mesic...tak ja abych necekal zbytecne do zdražení potlesk :-D diky za postřehy...bazar me nezajima pouze nove zboží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2021 13:04 Muž Shimi [682] Re: Buldr
Možná by nebylo od věci se zamyslet, jestli je nezbytně nutné tuhle všechnu techniku používat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 12:45 Brodys Re: Buldr
To chápu,v tom asi hadice Oase byly nejpoddajnější,ake nezalamovaly se. Na hadice jsem nově nasadil uzavíratelné ventily a používám předfiltr, tak doufám, že do nového Eheimu polezu až v srpnu,jak mi ukazuje v aplikaci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 03:28 Muž nekdo [353] Re: Fuga
Jsem přítel předimenzovaných filtrů z hlediska objemu filtračních hmot.
Stejně ale říkám, že existují vhodnější filtry pro 240l akvárium, které nebude mít ani čistý objem vody 200 l...
než to koupíte podívejte se na spotřebu a na průtok...abyste pak nebyl smutný
(o té péči okolo nemluvě)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2021 15:19 Brodys Re: Buldr
Mám čerstvé desetidenní zkušenosti s Oase biomaster thermo 600, recenzi jsem zde uvedl, za ty peníze velké zklamání....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2021 14:34 Fuga – Oase biomaster 850
Zdravím, chtěl bych se zeptat na zkušenosti s filtrem Oase biomaster 850. Chtěl bych ho pužít do nového 240 l akvaria. Děkuji za názory a postřehy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 20:00 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tojsouvěci
...Ryby byly pouze deponovány !!!, tři týdny před výkupem...
O.K., tak se podivím jinak: přijde mi ale divné, že někdo nenechá ryby vytrávit (potravu) předtím, než je přemístí do depozitu o ulici dál...?! Třeba to ale z nějakého vážného důvodu nešlo.
I tak - teplota v pohodě, (žádný skokový pokles, který by nasvědčoval autointoxikaci), pH v pohodě, (~ 99,4% amoniaku v disociované formě NH4-)... To musela být "hromada" amoniaku, který ty ryby vyloučily. Nebo zasáhla nějaká vyšší moc?
Dobrá, pouštím to z hlavy. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 16:40 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Sid
Ryby měly být pouze deponovány !!!, tři týdny před výkupem ;-).Devadesát sedmicentrových Ancistrusů bylo odebráno z půlkubíkové odchovné nádrže s terčovci (Hamburská filtrace,vývojovka RO - 200µS,pH 6,8) a přemístěno do odchovny teter o ulici dál,na stejném vodovodním řádu (nové bublifuky,vývojovka Demi kolona - 200µS,pH 6,8) objem vody 160L).Odchovny centrálně vytápěny na dvacet šest stupňů °C.V sterilním prostředí holonádrže nemohlo dojít k nitrifikaci a otrava byla způsobena výměšky ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2021 09:42 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tojsouvěci
Děkuji za info. K té nitrifikaci jen asi tolik: je to jedna ze součástí mé práce, za kterou jsem honorován. Protože ale pracuji s jiným "materiálem" (objemy vody, zelené masy a hustota rybích obsádek), než třeba doma nebo "venku" s akvárii, můj pohled na věc je poněkud "komplikovanější". :-)
Jen pro zajímavost: recirkulační systém propojený s hydroponií, standardní hodnoty NH4/NH3 - 0,1-0,2 ppm, NO2 - 0,1-0,2 ppm.
Po snížení průtoku vody filtrem většina filtračních médií "promáchnuta" ve vodě z filtru, (žádný vodovod, chemie ap.), znečištěná voda ven ze systému, požadovaný průtok obnoven.
To, že byl proveden poměrně intenzivní zásah do procesu nitrifikace, (standardně se čistí média postupně, po částech, s dostatečnou časovou prodlevou), mělo za následek "rozhoupání dusíku":
7. den - NH4/NH3 - 0,42 ppm, NO2 - 0,22 ppm;
12. den - NH4/NH3 - 0,77 ppm, NO2 - 0,10 ppm;
15. den - NH4/NH3 - 0,21 ppm, NO2 - 2,57 ppm,
19. den - NH4/NH3 - 0,21 ppm, NO2 - 0,64 ppm;
22. den - NH4/NH3 - 0,14 ppm, NO2 - 0,27 ppm...
Bylo by zajímavé zkusit ze systému "vypustit" filtry s jejich náplněmi, obávám se ale, že k tomu nenajdu odvahu. :)
Jak už jsem zmínil, zabývám se i "řízeným rozběhem nitrifikace".
Vykrmuji si bakterie v systémech bez ryb, testuji podmínky, za jakých jsou tyto schopny zpracovat potřebné množství amoniaku.
Bakterie používám dvojího druhu - pro "studenou" a "teplou" vodu.
Kdyby měl někdo podobného koníčka smich a chtěl se podělit o své zážitky, budu potěšen.

...ryby vyprázdnily obsah střev a do následujícího dne se otrávily čpavkem...
Nevím, jak velká byla ta nádrž, abych si mohl udělat představu o možné koncentraci amoniaku. Nepíšete nic ani o pH, o teplotě a jejím případném poklesu, což by pomohlo věc nějak uchopit. Přijde mi ale divné, že někdo nakrmí ryby před výkupem?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2021 00:55 Muž RAP [1549] Re: Tojsouvěci
Luďo, myslím, že toto www.akvarko.cz/… je dostatečné na pochopení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2021 23:35 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Sid
Zkratkovitě,všeobecně:
Rozběh nitrifikace je v akvu samovolný,urychlit lze naočkováním bakteriemi,nejlépe vymačkáním obsahu funkční filtrační hmoty, před sání nového nového filtru,nebo komerčními bakteriemi,ale s těmi nemám zkušenost.
K druhé části komentáře: mám malé akvo,obsah deset litrů bez vzduchování a filtrace,je v něm dubová větev a nekořenující rostliny,po záběhu tvořily osádku tři páry Endlerek,během času se namnožily do počtu cca čtyřiceti kusů,do té doby byl poměr biomasy rostlin,živočichů a dusičnanů v pořádku,ale populace ryb se rozrostla na cca osumdesát kusů,které vylučují enormní množství amoniaku,důsedkem je vysoký obsah dusičnanů a nárust ruduchy.
O tom co je schopna unést voda bez filtrace: tisícilitrová nádrž ve stínu pod venkovním přístřeškem,objem vody osumset litrů,záběh a temperování za silného vzduchování zhruba čtrnáct dnů,v zimním období byl vzduchovací kámen fixován k topení 300W,osádku tvořily nástražní ryby a ulovení dravci ,celková váha 3-10kg,nástražní ryby krmeny pro dobrou kondici,mimo osávání exkrementů a dolití vody,devět,až deset měsíců bez údržby.
Nitrifikace je vždy o záběhu,kolega v jehož odchovně plavou desetitisícíce teter,se nabídnul,že mi deponuje devadesát Ancistrusů,než pojede na výkup,nádrž vypulírovaná,voda ze shodného řádu,natočená předchozí den a kámen úrazu,fungl nové bublifuky,ryby vyprázdnily obsach střev a do následujícího dne se otrávily čpavkem.
Něco pro nevěřící: www.plantedtank.net/…
Jsou tam i odkazy na nezávislé testy,nutné přihlášení uživatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2021 16:31 Muž Vedoucí [46] Re: Tojsouvěci
Ahoj, mne drahé filtrační materiály s bombastickou reklamou pomohly. Akvárium 125l, vnitřní filtr Juwel. Při používání originálních náplní - molitany + dodatečně jeden košík Ciraxu - jsem měl NO3 30-50. Po přidání Seachem Matrix 500ml (místo 2 molitanů v horní půlce) a Seachem deNitrate 500ml v dolní půlce (místo Ciraxu a jednoho molitanu) mi NO3 kleslo na 10-15. A to jsem zvýšil rybí osádku. Měřeno kapkovými testy Tetra.
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42835x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace?od=51