Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2020 15:17 Muž Lada50 [165] - RostlinyRe: ladalup
Tím aquaelem by jsi si moc nepomohl,je to spíš honič vody.Lepší už by bylo jít do externího filtru,ale záleží kolik do toho chceš investovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2020 13:13 Muž ladalup [3] Re: Lada50
potlesk Tu mám.přemýšlel sem o změně,ale nechám tak hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2020 12:24 Muž Lada50 [165] - RostlinyRe: ladalup
Má to hodně velkou spotřebu 22W. Šel bych spíš do čerpadla atman a kostky molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2020 11:32 Muž ladalup [3] – Aquael
Ahoj jaký máte názor na vnitřní filtr aquael turbo filtr 1500?Mám aqua 200l pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.11.2020 11:52 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: artmle9
Za mě mezery. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2020 10:33 Muž artmle9 [2] – Vnitrni filtr
Fotka k příspěvku Zdravim, mam nechat ve filtru mezery mezi molitanama, nebo je dat tesne k sobe?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 21:15 Muž _Rob_ [80] Re: mt.masak
Hele já si myslím, že Ex 400, 600, 800 mají stejné délky jak trubic sacích, tak i výtokových. Pak je verze 1200 a ta má jiný průměr hadic (větší) a nejspíš i delší trubice.

Náplň mám spodní koš orig. biomolitan, koš prostředí pemza a koš horní pemza a bílá filtrační vata = voda jak křišťál palec

Originální biomolitan (vcelku hrubý) ale nechal sem ho tam, protože na sacím koši je rovněž molitan a tak do filtru nejde bordel. A už sem v nějakém vlákně zmiňoval je opravdu tichoučký. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 20:56 Muž mt.masak [3] Re: mt.masak
díky Robe. Popravdě délka trubice mě vůbec nenapadla. Předpokládám správně, že v té 600 by byla trubice delší? Co dáváš jako náplň?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 20:40 Muž _Rob_ [80] Re: mt.masak
Hele Ex 400 plus je určitě OK, jen ta sací trubice je dost vysoká. Já mám Ex 800 v 54l a je to tak tak, a to sem půlku tý trubky (mimochodem je teleskopická s Ó kroužkem) dal pryč. Mám na sacím koši orig. předfiltr Tetra dodávaný k filtru a je to opřený o dno smich ale je to cajk palec krásně se dá vyndat, vyždímat a jedeme dál.

Tak na výšku sacích trubek bacha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 20:33 Muž mt.masak [3] – TETRA Tec EX 400 Plus
Ahoj, rád bych si pořídil ke svému nano cube 30l (30x30x35cm) vnější filtr. Podle recenzí mi padl do oka TETRA Tec EX 400 Plus. Přemýšlel jsem i nad 600 plus, ale už 400 mi přišla naddimenzovaná. Co se týká filtračních hmot, četl jsem, že je dobré vyměnit rovnou za kvalitnější. Co doporučíte? Akvarium bude primárně pro krevetky / možná pár malých razborek. Díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 18:59 Žena šarlot [0] Re: _Rob_
Akvárium je bez krytu, tak možná dostane šanci :-D zatim dávám vše dohromady tak je čas se ještě rozhodnout stydim smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 18:55 Muž _Rob_ [80] Re: šarlot
Ten filtr se dá provozovat bez krytu a v tom případě je relativně tichý. Výhodou je docela svoboda co se týče filtračních médií. Můžeš tam dát prakticky cokoliv. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 18:50 Žena šarlot [0] Re: _Rob_
Aqua Clear 70 jsem právě dostala s akváriem ale nemám se závěsnýma filtrama takové zkušenosti tak jsem šla sem pro radu, kdo má případné zkušenosti. Dříve jsem měla externí filtry u mých akvárií (ale ten momentálně není kam umístit)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 18:44 Žena šarlot [0] Re: 1965
nevypadá vůbec špatně vyměnil by jste některá média za něco jiného například místo aktivního uhlí dat Matrix nebo něco jiného. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 18:43 Muž _Rob_ [80] Re: šarlot
Oba dva jsou v pohodě ;-) turbo 1000 bude třeba přiškrtit na délku 80cm je to docela raketa. (mám ho)

Aqua Clear 70 jsem měl. Nebyl špatný a vcelku slušný objem, ale s krytem hodně vibroval. Na druhou stranu se dobře čistil. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 18:33 Muž Magic [879] - RostlinyRe: šarlot
Rampu dáš skoro na hocijaké čerpadlo. (Aquael musí posúdiť niekto iný, nepoznám.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 18:32 Muž 1965 [35] Re: šarlot
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 17:47 Žena šarlot [0] – Co si myslíte ...
Co si myslíte o filtru www.rostlinna-akvaria.cz/… a nebo www.rostlinna-akvaria.cz/…
Jednalo by se o filtr na akvárium 80x40x50(výška),kde budou rostliny. Aquael se mi líbí že lze na něj dát rozstřikovací rampu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 15:56 Muž fido16 [631] Re: NHKG
Po něčem mrknu. A světlo mám ztlumené skoro na minimum. Hlavně mě ten bordýlek štve na skle ;-) když tam byla čerpací hlava a molitan tak toho nebylo tolik spíš nic. Ale ta šla do druhého akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 14:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fido16
Jop, vnitřní filtr na mechanickou filtraci bude dobrý. Každý týden jsem z meho Fluvalu U4 vyklepával hodně nečistot, když sem měl zeměžrouty.
Dívej se po filtru, co se bude snadno čistit, průtok minimálně dvojnásobek objemu akvária a osvědčil se mi výstup z filtru dole. Pomůže to vířit kal na dně tak, aby se dostal do filtru. Objem filtru může být malý, důležitá je plocha, přes kterou filtr saje vodu.
Ale i tak mi tam furt nějaké drobné částečky plavaly. Ztlum světlo, nebudou tolik vidět. smich
Jo a vata se neosvědčila, to bys musel čistit ob den...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 14:40 Muž fido16 [631] Re: vaclav
Uv lampu mám v šuplíku :-) a ano chtěl jsem zkusit právě buď tu vatu nebo jemný molitan. Zkusím ten honič. Akva odkaluji každý týden ale stejně je to málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 14:28 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fido16
Pokud do toho honiče nacpeš vatu tak to možná bude fungovat. Jinak pokud máš možnost tak vyzkoušel UV lampu to taky dost pomáhá a nemusí se pořád čistit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 14:12 Muž fido16 [631] – Hrubé nečistoty
Čauko, chci se zeptat mám v akva celkem dost malých částeček které s vznáší ve vodním sloupci. V akva mám geophagy kteří mi rynou dno a tyto častečky víří. V akva je filtr jbl e1502 a na sacím koši předfiltr s hrubého molitanu. A teď přemyšlím že bych udělal nějaký upgrade přemýšlím o tom že bych do akva dal nějaký ten honič vody který by sbíral právě tyto částečky. Za každou radu budu vděčný jak to kdo má řešené a nebo jak to vyřešit. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 15:06 Žena Luka123 [128] Re: vlka
na AquaEl 500 turbo jo, na Aqua El ASAP 500 moc ne- nemá kulatý výfuk, ale zaoblený obdélník, to by se muselo hodně kutit, aby to sedlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.11.2020 12:57 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlama – Závěsné externí filtry:
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2020 22:38 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlama – Sun Sun + Oase :
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.11.2020 19:30 Muž _Rob_ [80] Re: vlka
Jasný, dělá je tuším i AquaEl jako další příslušenstv. abc-zoo.cz/…

Dá se sehnat i jiná, po úpravě sedí všechno se vším :-D ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 19:03 Muž vlka [3455] Re: _Rob_
Čauky, jde na ten AquaEl 500 dát rozstřikovací rampu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 10:14 Muž _Rob_ [80] Re: Luka123
Mám tam obyčejnou pemzu a filtrační vatu. Každý půl rok sem část vyměnil za novou. Tyhle porézní materiály nejsou věčný - zanáší se (ale to je diskutabilní). Jinak podle mě bude stačit i origo bioceramax pro 600 myslím že tam je.

Verze 1000 by ti z akvária udělala pračku :-D a navíc už je příliš veliká. Myslím, že i verzi 500 ze začátku přiškrtíš ;-) ale bude ok palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 10:09 Žena Luka123 [128] Re: _Rob_
A máš tam originální sypkou náplň? A bude ta 500 stačit? Nebo radši 1000?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 10:02 Muž _Rob_ [80] Re: Luka123
Eheim sem měl biopower 160 v 54l a nic moc. Neustále byl zanesený a přísavky sem měnil co půl roku. Za mě Eheim velké zklamání.

Za to AquaEl je za ty peníze někde jinde. Mám verzi 1000 ve 150l a po 3 letech jede suprově. Přísavky jsou pořád jako nové a když dojde na oddělání držáku (kvůli občasné údržbě) mám co dělat, abych ty přísavky odlepil :-D Můžeš ho tam dát s nádobkou či bez ní. Ale s nádobkou a molitanem je i verze 500 docela vysoká. Nicméně molitan lze zkrátit. A nebo provozovat bez nádobky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2020 09:56 Žena Luka123 [128] Re: _Rob_
Paráda, díky, už jsem viděla, že se tu doporučoval ten AquaEl 500 turbo. Máš srovnání s tím eheimem, nebo to je jen předražená hračka stejného typu a výkonu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 09:54 Žena Luka123 [128] Re: _ucx_
Ale já vím, proč se skoro zastavil, psala jsem to, dala jsem tam molitan mnohem hustší, než tam je z výroby, když jsem ho vrátila, filtr zase jel naplno. Tedy odhaduji, že to prostě neprotlačil. Já tak trochu doufala v rozhřešení, jestli je v případě, že filtr nečeří, nutné vzduchování, rybám se to očividně nelíbilo, ráno dán molitan a večer už apaticky cucaly hladinu. Přes noc jsem se bála jim to tak nechat, a radši jsem vrátila řídký molitan, aby mi nelekly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 09:50 Muž _Rob_ [80] Re: Luka123
Upřímně si myslím, že ASAP 300 je tak do 54l nádrže.
S tímto filtrem toho asi moc nevymýšlíš. Ale to je jen můj názor. Hrubost PPI30 je ok, ale když se zmáčkne v těsném prostoru, tak už moc ok není. Na druhou stranu filtr se docela dobře čistí, tak je tu možnost i verze ASAP 500 či 700. A nebo ten, který jsem zmiňoval níže. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2020 09:40 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Luka123
Luka123 napsala: pokud je filtr dimenzován do 100l - a já mám čistého zhruba 90l vody, tak jsem na hranici výkonu.
Až takhle jednoduše to zase nefunguje, nejsou to počty z prvního stupně základky. Jedna věc je průtok, druhá věc je kapacita filtračního média, než se zanese, další věcí pak je schopnost biologické filtrace, což je ten hlavní důvod, proč si ty filtry pořizujeme. Pokud se zastaví průtok, má to zpravidla nějaký důvod, zanesení je nejpravděpodobnější, jinak připadá v úvahu namotání vlasů na osičku čerpadla nebo ucpání trubky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2020 09:23 Žena Luka123 [128] Re: _ucx_
No to on se nestačil ani zanést, prostě zastavil průtok. Výrazně jsem ho vytvarovala nůžkami podle prostoru ve filtru, aby nebyl nikde nebyl zmáčknutý, a teď zabírá asi polovinu prostoru, voda už teče alespoň tak, že hladinu rozhýbává. Vím, že tady jsou takové dva tábory, jedni tvrdí, že se voda hnout nemusí, že kytky stačí, jiní preferují nejlépe rozstřikovou rampu a pěkně čeřit. Zatím tam je pár čudel, a pořád zajíždím, ale pokud je filtr dimenzován do 100l - a já mám čistého zhruba 90l vody, tak jsem na hranici výkonu. A až se trochu zanese, jakože by tedy měl, tak už bude couvat, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 09:21 Muž _Rob_ [80] Re: Luka123
Do 105l bych ti doporučil AquaEl turbo filter 500. Dostatečný výkon, regulace, objem a nádobka na případně jiné materiály podle potřeby.

Je to slušný, jednoduchý filtr za rozumnou cenu. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 08:51 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Luka123
Jak máš možnost pozorovat, bioakvacit PPI 30 se hodně zanáší. Zvaž výměnu za PPI 20. Taky zvaž natočení výstupu z filtru tak, aby co nejvíc čeřil hladinu. Eheimem 160/200 se nic moc sice nezkazí, ale i v mé maxikonfiguraci se ve vytíračce zanesl během tří týdnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 08:27 Žena Luka123 [128] – 105 litru a slabý filtr
Zdravím a prosím o radu. Mám 105 l AQ a filtr AquaEl 300, do kterého jsem dala biomolitan 30, protože ten, který tam je z výroby, má kolem sebe na všech stranách Ccs 0,5cm volné místo a v akváriu to vypadalo jako v palce. Přidáním biomolitan se proud zpomalil, ba skoro zastavil. Teď je rychlost asi taková, jako když si opatrně lijete pivo do sklenice, aby vám nepřepěnilo. K čeření hladiny nedochází vůbec. Ani k vlnění. A tím, že jsem omylem hrábla až na staré dno, jsem si způsobila krásný zákal. Záběhové rybky lapají na hladině ( hodnoty NO 2 i 3 jsou v normě). Biomolitan šel zase ven a pračka aspoň čeří hladinu a ryby pookřávají. A teď dotaz... je lepší investovat do pořádného filtru ( např. Eheim 160), nebo jen přikoupit piezoelektrický vzduchovací motorek a v případě kalné havárie ho zapojovat a nechat ve stávajícím filtru ten hustý biomolitan s tím, že jestli protočí vodu za hodinu 1,5x, tak je to zbožné přání? Kytek mám myslím dost a třeba růžkatec roste tak 7cm za týden. Předem díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2020 05:55 Muž _Rob_ [80] Re: Lenny
Ahoj, nejspíš se jedná o filtr Claro 300, použitím rozstřikovací rampy čerpadlo určitě nespálíš - rampa by tam měla být jako příslušenství.
Zkus tu rampu nasadit a nasměrovat k hladině, aby nebyl proud tak silný. Případně ji nasměrovat na sklo akvária a proud se rozbije o stěnu.

Taky můžeš molitan (který je sice dost malý) nahradit filtrační vatou (bílá filtrační vata). Ta je oproti molitanu mnohem hustější a tak by se mohl proud také snížit + bude to zachytávat i malé částečky, které molitan nezachytí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 20:17 Žena patka [112] Re: Lenny
Myslim do tý rampy dát ten molitan..aby jsi mi rozuměla..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 20:12 Lenny Re: patka
Děkuju, já si to myslela, ale měla jsem strach, aby se pak nespalil motorek :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 20:11 Muž vlka [3455] Re: Lenny
Vyzkoušej rozstřikovací rampu. V hodnocení u Invitalu píšou, že klapkou to jde hezky regulovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 20:08 Žena patka [112] Re: Lenny
Zkus to zacpat molitanem...snížit průtok.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 19:55 Lenny Re: vlka
No to sice má, ale i když je to na nejmíň tak to proudí fakt hodně. Ryba od filtru proletí až na druhý konec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 19:51 Muž vlka [3455] Re: Lenny
Ten filtr by měl mít regulaci průtoku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 19:48 Lenny – Filtrace
Ahoj, mám dotaz. Mám filtraci diversa 300 v akvarijním setu diversa 40. Akvárium má asi 25 litrů. Filtr má hodně vysoký průtok a ryba (beta) tam litá... Chci se zeptat jeslí by pomohlo výstup z filtrace něčím ucpat, aby průtok nebyl tak silný. Popřípadě prosím o radu čím? Díky moc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 19:17 Muž vlka [3455] – ...živé vysílání...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2020 21:46 Jarden Sk Re: gennaro
Ahoj, máš v tom trochu hokej. Nitrifikačné baktérie dusičnany vytvárajú a ich množstvo závisí na množstve amoniaku, ktorý spracujú a podmienkach, takže výkonnou filtráciou dusičnany neznížiš, musel by si pracovať s denitrifikačnými a tie pracujú pri obmedzenom množstve kyslíku.Na to je jednoduchšie osadiť nádrž velkým množstvom rastlín s malým množstvom rýb a ak sa jedná o nádrž kde to nie je možné alebo komplikované ako sú napr. malawi alebo afr. cihlidy, tak spojiť dve oddelené nádrže, kde v prvej bude čisto rastlinný ekosystém na odbúranie NO3 z druhej nádrže s rybami.
Niečo ako to funguje ohľadom aeróbnych baktérii/dekompozícia,mineralizácia a nitrifikácia/ v časopise Akvárium č.48 a hlavne 49.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2020 21:42 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: gennaro
Jsem toho názoru, že to takhle nebude fungovat a dusičnany tím nesnížíš. Denitrifikace potřebuje k reakci dodat dva elektrony a ty není tak úplně kde vzít.

Nadějnou cestou je anaerobní amoniová oxidace, tam ale se využívají pro reakci s amoniem už dusitanové ionty, čili pro využití takového procesu je nitratace nežádoucí. Studuj: en.wikipedia.org/…
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42841x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace?od=151