Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 10:36 Muž fido16 [631] Re: Prašan
Jako nouzovka to za pokus stoji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 10:35 - Re: fido16
Skúsiť môžem ale ten sklon na skľučovadle,no neviem.Ale dobrý nápad. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 09:19 Muž fido16 [631] Re: Prašan
Co to zkusit otevřít klíčem na sklíčidlo vrtačky? Mohlo by to být skoro stejné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2019 19:14 - Re: Tojsouvěci
Písal som poliakom,zatiaľ sa neozvali.Od niekoho by som kúpil ale ak nik nepotrebný nemá,tak si i objednám. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2019 18:19 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Prašan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2019 18:03 Muž vlka [3444] Re: Prašan
www.rostlinna-akvaria.cz/… Dole v sekci ,,Zeptejte se odborníků,, bych se na klíč zeptal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2019 16:40 -
Nenašiel by sa u niekoho takýto kľúč na filtre Aquael miltikani?
www.epool.ru/…
www.aquafanat.com.ua/…
Aquael multikani - už dávnejšie som dostal niekoľko týchto kanistrov.Ale bez kľúčov to nemám šancu otvoriť.By som to prípadne niekde použil či vymenil náplne.No bez kľúča fakt nemám šancu to otvoriť,tak je to zašlé.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.10.2019 08:58 Muž fido16 [631] Re: Angel123
Ten filtr bych vyměnil za tu kostku co píše kolega (levnější varianta). Nebo zainvestovat a pořídit venkovní filtr pod akvárium :-) Záleží jak se rozhodneš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   07.10.2019 07:31 R Muž Anthrax [4765] Re: Angel123
V jakém ohledu nestíhá? Možné to je. Prodejce sám uvádí, že tento filtr má malý objem filtračních médií.
Ale ono to spíš bude o tom, že máš celkem dost ryb a málo rostlin. To žádný filtr za pár stovek nespraví. :-) To chce spíš haldu kytek a časté výměny vody. :-)
Edit: Jestli chceš větší objem filtračních hmoty, tak jdi do čerpací hlavy a molitanu.
Já třeba použil tohle www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.10.2019 22:07 Angel123 – Dotaz
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, mam akvarko 120×40×50, cca 200 litru. Mam vnitrni filtr resun gf 800. Podle pro vyrobce 200/300 litru. Zda sem mi, ze to nedava. Je to mozne? Doporucili by ste mi eventuelne nejaky vykonejsi? Dostupnej, dik
Pridavam foto
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.10.2019 11:13 Muž Magic [879] - RostlinyRe: FishMan59
Ja som to robil podľa návodu od NHKG a sedelo to:
rybicky.net/clanky/1637-hambursky-plosny-filtr-hmf

Diversa Claro sa ti tam v pohode vojde, ja som mal vedľa čerpadla ešte i topítko.

Lepil som to silikonom, dole som ako zahrádku proti piesku, tú istú lištu akurát ohnutú do štvrťkruhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 11:00 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: FishMan59
viděl jsem říznutý kýbl,a ten polocosi (kruh..) dole a nahoře přilepený silikonem, nebo el. lišty po celé výšce... YouTube tam toho najdeš :-)
Možná, že i těch 5 cm šířky molitanu je hodně ( jen mi to tak připadá)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 10:53 Muž FishMan59 [-4] - Sumci – Hmf
Zdravím vzhledem k tomu že čas pořízení mé další nádrže se neodkladně blíží, tak téma filtru začíná být zase aktuální. A asi jsem svůj plán překopal a rozhodl jsem se pro rohový hmf. Otázka zní jak velký molitan tloušťky 5cm když za ním bude jako čerpadlo Diversa Claro 600 tedy 600 l/h a co na akvárko přilepit když nemám k dispozici sklo. Popřípadě mně napadlo nějak rozřezat vodařskou trubku plastovou a použít no prostě prosím pište co vás napadne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 08:56 Muž HeRa [15] Re: PetrO
Na rostlinách přitlačeno. Ano, dal jsem tam vsechna ta puvodní media(pridal jsem tam ten nejhrubší filtr, ale musel jsem tim padem ubrat na Siporaxu(jak jsem jiz psal ). Nebo to nekdo plnite az skoro po okraj a nedavate tam ten plast s nozickama(jeste me napada tam pridat Siporax a nahoře ty nožičky zkratit?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 21:19 Muž Tref [20] Re: HeRa
Mám ho ve 30l, taky se mi proud zdál silnej, ale filtruje parádně a příjde mi že rostlinám dělá ten proud hodně dobře, rybkám se taky líbí, ale musím mít krycí sklo. Razborky jinak vyskakovaly ven když si hrály spolu v proudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.10.2019 15:54 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: HeRa
Ještě bych doplnila kolegu afc 1886, to AQ má čistých litrů nepatrně přes 40, cca 41, max. 42. V názvu máš uvedeno 60 litrů, což není ani náhodou. Když už, tak uveď 54 litrů, což je maximální objem včetně skla. Po měsíci od založení akvárka, aby v něm bylo tolik ryb (navíc nevhodných do tak malého AQ), je pro ty ryby dost vražedné. Ani se nedivím, že řešíš nemoc, i když možná ryby byly načaté od prodejce. Pokud jsou ve stresu a nevhodných podmínkách, tak se nemoc dost rychle projeví. Skoro bych se přiklonila k tomu, že to je teprve začátek. Pořiď další rostliny - tolik, aby byla hustě osázená minimálně polovina dna, nikoliv sem tam kytka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 15:54 Muž PetrO [752] Re: HeRa
Na rostlinách určitě přitlač.
Používám roztřikovací rampičku, ten jejich hřebínek a mám ji nasměrovanou pod hladinu.
Voda se tam mírně točí, žádná divočina.
Napsal jsem to špatně, priškrcuji ventilem na výtlaku...přesněji tímhle

www.sklorex-akvarium.cz/…

Možná zkus filtrovat přes ty kompletní molitany...to jsi už zkoušel?
Na sání máš nějakou tu ochranu proti nasátí krevet nebo ten původní koš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 15:39 Muž HeRa [15] Re:afc1886 & PetrO
No rostlinek by mohly byt vic. hmm Fotka je mesic stara, uz se to trochu rozrostlo. Ale planuju prisadit.

Ano, trapi me ty mikrocastice a nevim, z ceho to je .Ve 30literch si ten proud, co leze z toho meho neumim presdstavit. Mozna tak s nejakou LILI PIPE ??? hmm Ja to fakt musim skrtit, jinak me prijde, ze se tam ta voda honi nejak moc. Navic nevim, jestli se v tom fofru vubec stiha v Siporaxu vubec neco osidlovat. Pouzivas tu rampu nebo placaty vytok ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 15:32 Muž Blackie89 [493] Re: HeRa
Ahoj,
mám stejný filtr v mém akváriu prezentace "Kreve(Bet)tárko Ⅱ" o čistém objemu 22 litrů a určitě bych jej nepřiškrcoval, natož v tvých 50 litrech - zvláště když je škrcení v přítoku do filtru.
náplně mám od vrchu Biomolitan, Allfa Bio-M a Filtrační vata, mikročástice vůbec nevidím - voda jako křišťál...
Zkus zrušit to přiškrcení, případně časem přidat čistou vatu a do tohoto vnějšího filtru bych nejméně 3 měsíce vůbec nelezl, pokud se mi tedy rapidně nesníží průtok...
S otočením proudění filtru bych neexperimentoval, jen bych pro případné přiškrcení dokoupil toto: www.aliexpress.com/… a přidělal to na výtok filtru, mám to tak já a ulehčuje to i údržbu... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 15:24 Muž PetrO [752] Re: HeRa
Ahoj.
Já mám filtr HW-603b v malém akváriu (30 litrů) a jsem spokojen. Je tichý a při osazenstvu mix . Endlerek a Razborek skvrnoocasých + krevetky a šneci, se filtr nijak extra nezanaší. Čistil jsem ho zatím jen jednou asi po půl roce a mohl jsem klidně i později.
Průtok se mě původně taky zdál slabší, ale i tak priškrcuji ventilem na sání.
Používá originální molitanové náplně a v pohodě stačí, jen jsem si musel ujasnit jejich pořadí, protože na všech obrázcích je mají opačně.
Jediné mínus bylo, že jsem musel dokupovat ještě jeden ventil, kvůli pohodlnější demontáži při čištění, ale šlo by to i bez něj.
Ve velkém akváriu mám HW-602 jako předfiltr a tam jsem dva molitany vyměnil za keramické válečky a funguje to v pohodě.
Je to ale jen jako první stupeň filtrace před velkým filtrem a čistím tak zhruba jednou měsíčně.

Za mě tedy tyhle malé Sunsuny úplně v pohodě.
Ty maš přesně jaký problém?
Ty mikročástice?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.10.2019 15:16 R Muž afc1886 [14682] Re: HeRa
Rostlin není průměrně, ale málo a s rybami to je přesně naopak. Dosaď napřed co nejvíce rychlerostoucích rostlin. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 13:45 Muž HeRa [15] – SUNSUN HW-603B
Ahoj. Mate nekdo zkusenost s timto filtrem a hlavne se skladbou naplni ? Pouzili jste ty originaly doplnene siporaxem nebo neco jineho ? Jak to ovlivnilo prutok ?
Ja osobne po mesici (mozna jsem nedockavy) pridal nazpet ten hruby original molitan a ubral trochu siporaxu ze dna(ted tak 4dcl - byl tam litr). Rozstrikovaci rampa na bocni stene, nasavani cca 2 cm nad dnem. Presto po 5 dnech nevidim zlepseni (stale mi po akva poletuji mirocastice-hodne). Prutok stazen cca na pulku . 2 puvodni molitany (stredni a jemny+"vata") jemne vycisteny v akva vode.
Akva cisty objem 50 litru, 11xneonka, 4xtetra kralovska, 4x tetra cervena,1x krunyrovec jednopruhy, 2 sneci. Rostlinek prumerne (cele viz muj profil)

Zkousel jste nekdo otocit prodeni filtru ? Videl jsem to, ale hned se mi s tim nechce experimentovat. Nejake pozitiva nebo je to jedno ?

Predem dekuji za rady

PS:Zalozil bych tema SUNSUN HW-603B , ale asi jsem tu na to pry moc kratce :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2019 18:54 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: _ucx_
-nedokážete udržet rovnováhu filtrace, moc složité na provoz
-zkuste mořskou akvaristiku, tam je to o něčem jiném ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 15:03 Muž Trucker [0]
Ahoj. Má tu někdo zkušenost s vnějšími filtry od sicce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 12:46 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + Corydoras – Řasový filtr
Zdar, provozuje někdo reálně řasový filtr? Našel jsem sice tohle www.youtube.com/… ), ale to není úplně podle mých představ.

Moje představa je mít externí, který by dokonce mohl fungovat jen na přímé sluneční světlo, protože NO3 zase tak rychle nepřibydou a řasy těch pár hodin ve tmě vydrží. Má s něčím takovým někdo provozní zkušenost?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.09.2019 19:11 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: suma
AU za cenu 60 kč za kilo, můžu "rvát" po kilech smich, takže tuto účinnost neberu...
To zabarvení může být něčím jiným, a pokud firma neuzná za vhodné udávat co ( chemicky) používá, jde o reklamní trik...
Vyprané ( dobře) AU taky nic neuvolňuje, nejlépe v kyselině ..
AU je prostě jen AU,u produktů které jsou "nečitelné" může jít jen o placebo efekt ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 18:58 suma Re: zervajs
Stačí ho míň a má stejný účinek. Jeho vyčerpání se dá kontrolovat, jak postupně hnědne. Další výhoda je v tom, že pokud je dobře vypraný, nic do vody neuvolní - což o aktivním uhlí tak docela neplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 11:47 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: suma
jak účinnější ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 11:01 suma Re: _ucx_
_ucx_ napsal: Podle purigenu soudím, že od filtru očekáváš i denitrifikaci.

To jsi se spletl, Purigen dělá něco jiného. Funguje jako aktivní uhlí, akorát je účinnější a dá se regenerovat. Je tak dobrý, že bych řekl, že se za tu cenu vyplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 07:50 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Filip999
Filip999 napsal: Akvo bude nonstop pod Co2..

A? Jak to souvisí s NO3- a s filtrací?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 07:32 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Filip999
1. eheimy jsou tiché, je zapotřebí splnit pár věcí (např.délku hadic, dotýkání se kostry skříně, ...)
2.odbouravače dusíku ( záleží na vstupní vodě, osázení rybami, rostlinami..) fungují v každém akva v jiných podmínkách...a tak si je třeba odzkoušet kolik čeho na vlastních podmínkách :-)
3. -v rostlinném akva je předimenzovaný filtr zbytečností, stačí výměny vody
-jak to uspořádáš je na Tobě ( pravidlo bude :čistit prvně mechanicky, biologicky, chemicky..)
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 07:06 Filip999 Re: _ucx_
Akvo bude nonstop pod Co2..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2019 22:42 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Filip999
Nedávno se řešilo prakticky totéž tady: rybicky.net/forum/9632…

Jsi si jistý, že víš, co se v tom filtru bude dít? Podle purigenu soudím, že od filtru očekáváš i denitrifikaci. Dejme tomu, že správně trefíš rychlost průtoku, čili zpomalíš průtok tím filtrem tak na 1/50 nominálního průtoku a že ta denitrifikace bude fungovat. Čeho si myslíš, že dosáhneš? Akorát toho, že ve vodě nebudeš mít dusičnany, které ty rostliny potřebují pro svůj růst. Ok, budeš je tam cpát ve formě hnojiva, dejme tomu. A efekt toho hnojiva okamžitě odbouráš v tom filtru.

Fakt bych tam dal jenom pumpu na 700 l/hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2019 22:41 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Filip999
Podívej se po nádržích (jako chceš mít ty) jak mají řešenou filtraci a podle toho se zařiď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2019 22:28 Filip999 Re: _ucx_
Budu dělat formou aquascapingu, potřebuji mít predimenzovany filtr :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2019 22:25 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Filip999
Množství se neurčí. Prostě to tam dáš a budeš si myslet, že to dělá, co má :-)

Rady? Ten filtr je moc pěknej, to jo. Do přerybněný čtyřstovky nebo šestistovky. Tobě, pokud to je skutečně rostlinné akvárium, nebude k ničemu. Dej si tam nějaké malé čerpadélko (to stojí tak do 500 Kč), kterým budeš v té nádrži honit vodu a dál to neřeš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2019 21:51 Filip999 – Eheim
Zdravím, plánuji koupit filtraci EHEIM 4+ 600 (akva 160L čistého objemu, rostlinné) a měl bych 3 otázky :-D ...

1) Jak je to s hlučností? Je tichý?

2) Bylo mi doporučeno přikoupit Seachem Matrix 1000 ml a Seachem Purigen 100 ml.. podle čeho se určí množství (ml)? a jak tedy přesně sestavím koš filtru přidáním těchto médií?

3) Nějaké jiné doporučení? rady?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.06.2019 16:44 Jarda62 Re: josta0072
Ta mezera je tak velká schválně, proudí tam voda a chladí cívku. Vůle může být pouze mezi keramickou hřídelí a rotorem. Tetry jsou jedny z nejtišších filtrů. Zkontrolovat uložení osy. Pak výměna rotoru. Ale pokud neběžel aspoň 2 týdny tak jistota není, filtr je potřeba trochu zajet pak se ztiší. Dělal mi to i po výměně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2019 16:00 josta0072 Re: PetrO
Fotka k příspěvku Fest som uvažoval o TetraTec 1200 a tymto. Ale to asi nebol dobrý výber. Neskutočne to huci. Včera som to mal rozobrate a sa mi zdá, ze je moc veľká medzera medzi vrtulkou a tou dierou.
Edit: Ešte skúsim vymeniť vrtulku a keď nepomôže vrátim ho.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.06.2019 10:21 Muž PetrO [752] Re: josta0072
Zdravím. Hučí a nejspíš bude hučet dál. Velké HW Sunsuny prostě někdy bývají hlasité. Může to být kus od kusu, ale podle toho jak často se to tady probírá, bude tišší Sunsun spíš výjimka.
Ve velkém akváriu mám SUNSUN HW-703B a je taky dost slyšet a v malém HW-603b jen s molitany a nevím o něm.
Můžeš ho maximálně zkusit odvzdušnit nakloněním do stran nebo se podívat jestli nemáš moc napěchované koše filtrační materiálem a trošku ubrat a potom doufat,že se časem uklidní, ale u mě to pomohlo minimálně.
Ještě jsem zkusil vyměnit rotor, ale bylo to zbytečné.
Tak přeji hodně zdaru se Sunsunem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 15:43 josta0072 – Sunsun 304b
Zdravím, pred par dnami som kúpil tento filter ale strašne hučí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2019 21:21 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lukas
Točí jím s tím vzduch a to bych asi neměnil, asi vědí proč vzduch a ne čerpadlo. Všechno je na You-Tube :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2019 21:12 Lukas – Viřivá filtrace
Mel jsem na mysli, presne to co sem daval vaclav.
Myslel jsem ze dam do orvni komory molitan s vatou do druhe toto a do treti cerpadlo s topitkem.
Jen nevim jestli davat cerpadlo ktere to bude rozfoukavat, nebo jestli se to bude tocit samo kdybych prepad udelal sesikmeny aby tekl na jedno misto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2019 17:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lukas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2019 16:26 Lukas – Viřivá filtrace
Dobry den,
Delam externi filtr pro moje nove AQ malavi.
Na internetu jsem nasel pojem viriva filtrace, ze je velmi ucina a bezudrzbova, jelikoz se stale pohybuje a tim se cisti. Lze ji vytvorit take v externim filtru?
Externi filtr bude male 54 litrove akvarko.

Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 15:27 Maq Re: ZDRI
ZDRI napsal: Já si naopak myslím, že velké většině případů je to naopak nadbytkem skoro všeho (hlavně organických látek), který horko těžko udržujeme v přijatelných mezích výměnami vody. Navíc - je mnohem snazší něco chybějícího do vody přidat, než z ní ex post něco odstranit...

PS: Jak jsi používal tu hustou tkaninu - jen volně zmuchlanou, nebo jako napnutou membránu? Pokud platí za bé, neucpávala se, nebrzdila průtok?

Vítej na palubě!
PS: Jako membránu. Snížený průtok jsem nepozoroval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 12:29 zdzd
Měl bych dotaz, týkající se vaty do předfiltru pro odstranění mechanických nečistot. Zatím používám jen akvacit o rozměrech 20x30cm ppi10 a ppi20, oba 5cm tlusté a pod nimi kousky ppi10, které jsem zrušil z jezírka. Slouží jako podpora, abych nemusel šahat hluboko při čištění. Takto se mi to neucpává, ale jemný kal, například ze špatně vypraného písku, případně kal vzniklý po degustaci pochoutek projde. Vyřešila by tento problém vata střední hrubosti?
Případně jakou tloušťku použít do komínu přepadu, ze kterého jsem udělal předfiltr o rozměru 20x30cm a hloubky 60cm.
Čištění není problém, je to rychlovka a tuto operaci provádím jednou za týden.
Jedná se jen o mechanickou filtraci, nitrifikační a další bakterie se zde neřeší. Neřeším je zatím vůbec, protože pořád vyměňuji část vody a zatím nemám ani řasy, tfu tfu tfu...

Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2019 09:41 Muž ZDRI [1415] Re: Maq
Souhlasím, i ve vatě bude mikrobiální život. Literatura uvádí, že mnohem méně, než v biomolitanu, ale to není zásadní. Zásadní je často a pravidelně ji čistit. Podle mých empirických zkušeností alespoň jednou týdně - při výměně vody - nic pro líné akvaristy... Rozdíl oproti biomolitanu - vatu lze vyprat opravdu do čista, natvrdo pod kohoutkem, (přežití mikroflóry v ní není prioritou), popř. dát novou, je velice levná. Já se to prakticky chystám vyzkoušet v hlavní nádrži, jen musím vymyslet umístění/typ filtru, který toto s minimální námahou umožní.

Mám takovou teorii - je lepší co nejvíc rozpadající se organické hmoty co nejdříve dostat z akvárka, než následně řešit její dekompozici. Většina akvaristů má pocit, že problémy s rostlinami/řasami jsou způsobené nedostatkem něčeho. Já si naopak myslím, že velké většině případů je to naopak nadbytkem skoro všeho (hlavně organických látek), který horko těžko udržujeme v přijatelných mezích výměnami vody. Navíc - je mnohem snazší něco chybějícího do vody přidat, než z ní ex post něco odstranit...

PS: Jak jsi používal tu hustou tkaninu - jen volně zmuchlanou, nebo jako napnutou membránu? Pokud platí za bé, neucpávala se, nebrzdila průtok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2019 14:09 Maq Re: ZDRI
ZDRI napsal: bych ale rovnou rezignoval na nějakou "biofunkci" tohoto filtru a dal tam pouze náplň pro mechanické čištění vody (např. filtrační vatu) a tu bych často a pravidelně pral.
To by ale taky nemuselo fungovat. Bakteriím nevysvětlíš, že vata není pro ně, nýbrž jen pro mechanickou filtraci.
Jedna konkrétní zkušenost: Dal jsem do filtru syntetickou tkaninu o světlosti asi 25 µm jako mechanickou filtraci. Když jsem pak za 14 dní filtr otevřel, zrovna ta tkanina byla bohatě pokrytá bakteriálním šlemem; evidentně se bakteriím velice líbila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 11:51 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Proud v akváriu je fajn na. Smím se zeptat na důvod proč ho na noc o omezuješ? A rád bych podotkl že v této diskuzi jsme se na začátku bavili o bublifuku nikoli o čerpadlu. Proto se moje výhrady ubíraly stran rozdílu kyslíku.
Děkuji za odzanačení OT palec věřím že to byl překlep.
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42841x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace?od=301