Filtrace
Rostlin není průměrně, ale málo a s rybami to je přesně naopak. Dosaď napřed co nejvíce rychlerostoucích rostlin.
Ahoj. Mate nekdo zkusenost s timto filtrem a hlavne se skladbou naplni ? Pouzili jste ty originaly doplnene siporaxem nebo neco jineho ? Jak to ovlivnilo prutok ?
Ja osobne po mesici (mozna jsem nedockavy) pridal nazpet ten hruby original molitan a ubral trochu siporaxu ze dna(ted tak 4dcl - byl tam litr). Rozstrikovaci rampa na bocni stene, nasavani cca 2 cm nad dnem. Presto po 5 dnech nevidim zlepseni (stale mi po akva poletuji mirocastice-hodne). Prutok stazen cca na pulku . 2 puvodni molitany (stredni a jemny+"vata") jemne vycisteny v akva vode.
Akva cisty objem 50 litru, 11xneonka, 4xtetra kralovska, 4x tetra cervena,1x krunyrovec jednopruhy, 2 sneci. Rostlinek prumerne (cele viz muj profil)
Zkousel jste nekdo otocit prodeni filtru ? Videl jsem to, ale hned se mi s tim nechce experimentovat. Nejake pozitiva nebo je to jedno ?
Predem dekuji za rady
PS:Zalozil bych tema SUNSUN HW-603B , ale asi jsem tu na to pry moc kratce
Starší reakce
-nedokážete udržet rovnováhu filtrace, moc složité na provoz
-zkuste mořskou akvaristiku, tam je to o něčem jiném
Starší reakce
Ahoj. Má tu někdo zkušenost s vnějšími filtry od sicce?
Zdar, provozuje někdo reálně řasový filtr? Našel jsem sice tohle
www.youtube.com/… ), ale to není úplně podle mých představ.
Moje představa je mít externí, který by dokonce mohl fungovat jen na přímé sluneční světlo, protože NO
3 zase tak rychle nepřibydou a řasy těch pár hodin ve tmě vydrží. Má s něčím takovým někdo provozní zkušenost?
Starší reakce
AU za cenu 60 kč za kilo, můžu "rvát" po kilech
, takže tuto účinnost neberu...
To zabarvení může být něčím jiným, a pokud firma neuzná za vhodné udávat co ( chemicky) používá, jde o reklamní trik...
Vyprané ( dobře) AU taky nic neuvolňuje, nejlépe v kyselině ..
AU je prostě jen AU,u produktů které jsou "nečitelné" může jít jen o placebo efekt ...
Stačí ho míň a má stejný účinek. Jeho vyčerpání se dá kontrolovat, jak postupně hnědne. Další výhoda je v tom, že pokud je dobře vypraný, nic do vody neuvolní - což o aktivním uhlí tak docela neplatí.
_ucx_ napsal: Podle purigenu soudím, že od filtru očekáváš i denitrifikaci.
To jsi se spletl, Purigen dělá něco jiného. Funguje jako aktivní uhlí, akorát je účinnější a dá se regenerovat. Je tak dobrý, že bych řekl, že se za tu cenu vyplatí.
Filip999 napsal: Akvo bude nonstop pod Co2..
A? Jak to souvisí s NO3- a s filtrací?
1. eheimy jsou tiché, je zapotřebí splnit pár věcí (např.délku hadic, dotýkání se kostry skříně, ...)
2.odbouravače dusíku ( záleží na vstupní vodě, osázení rybami, rostlinami..) fungují v každém akva v jiných podmínkách...a tak si je třeba odzkoušet kolik čeho na vlastních podmínkách
3. -v rostlinném akva je předimenzovaný filtr zbytečností, stačí výměny vody
-jak to uspořádáš je na Tobě ( pravidlo bude :čistit prvně mechanicky, biologicky, chemicky..)
Akvo bude nonstop pod Co2..
Nedávno se řešilo prakticky totéž tady:
rybicky.net/forum/9632…
Jsi si jistý, že víš, co se v tom filtru bude dít? Podle purigenu soudím, že od filtru očekáváš i denitrifikaci. Dejme tomu, že správně trefíš rychlost průtoku, čili zpomalíš průtok tím filtrem tak na 1/50 nominálního průtoku a že ta denitrifikace bude fungovat. Čeho si myslíš, že dosáhneš? Akorát toho, že ve vodě nebudeš mít dusičnany, které ty rostliny potřebují pro svůj růst. Ok, budeš je tam cpát ve formě hnojiva, dejme tomu. A efekt toho hnojiva okamžitě odbouráš v tom filtru.
Fakt bych tam dal jenom pumpu na 700 l/hod.
Podívej se po nádržích (jako chceš mít ty) jak mají řešenou filtraci a podle toho se zařiď.
Budu dělat formou aquascapingu, potřebuji mít predimenzovany filtr :o)
Množství se neurčí. Prostě to tam dáš a budeš si myslet, že to dělá, co má
Rady? Ten filtr je moc pěknej, to jo. Do přerybněný čtyřstovky nebo šestistovky. Tobě, pokud to je skutečně rostlinné akvárium, nebude k ničemu. Dej si tam nějaké malé čerpadélko (to stojí tak do 500 Kč), kterým budeš v té nádrži honit vodu a dál to neřeš.
0 09.09.2019 21:51 Filip999 – Eheim
Zdravím, plánuji koupit filtraci EHEIM 4+ 600 (akva 160L čistého objemu, rostlinné) a měl bych 3 otázky
...
1) Jak je to s hlučností? Je tichý?
2) Bylo mi doporučeno přikoupit Seachem Matrix 1000 ml a Seachem Purigen 100 ml.. podle čeho se určí množství (ml)? a jak tedy přesně sestavím koš filtru přidáním těchto médií?
3) Nějaké jiné doporučení? rady?
Starší reakce
Ta mezera je tak velká schválně, proudí tam voda a chladí cívku. Vůle může být pouze mezi keramickou hřídelí a rotorem. Tetry jsou jedny z nejtišších filtrů. Zkontrolovat uložení osy. Pak výměna rotoru. Ale pokud neběžel aspoň 2 týdny tak jistota není, filtr je potřeba trochu zajet pak se ztiší. Dělal mi to i po výměně vody.
Fest som uvažoval o TetraTec 1200 a tymto. Ale to asi nebol dobrý výber. Neskutočne to huci. Včera som to mal rozobrate a sa mi zdá, ze je moc veľká medzera medzi vrtulkou a tou dierou.
Edit: Ešte skúsim vymeniť vrtulku a keď nepomôže vrátim ho.
Zdravím. Hučí a nejspíš bude hučet dál. Velké HW Sunsuny prostě někdy bývají hlasité. Může to být kus od kusu, ale podle toho jak často se to tady probírá, bude tišší Sunsun spíš výjimka.
Ve velkém akváriu mám SUNSUN HW-703B a je taky dost slyšet a v malém HW-603b jen s molitany a nevím o něm.
Můžeš ho maximálně zkusit odvzdušnit nakloněním do stran nebo se podívat jestli nemáš moc napěchované koše filtrační materiálem a trošku ubrat a potom doufat,že se časem uklidní, ale u mě to pomohlo minimálně.
Ještě jsem zkusil vyměnit rotor, ale bylo to zbytečné.
Tak přeji hodně zdaru se Sunsunem
0 09.06.2019 15:43 josta0072 – Sunsun 304b
Zdravím, pred par dnami som kúpil tento filter ale strašne hučí.
Starší reakce
Točí jím s tím vzduch a to bych asi neměnil, asi vědí proč vzduch a ne čerpadlo. Všechno je na You-Tube
0 30.05.2019 21:12 Lukas – Viřivá filtrace
Mel jsem na mysli, presne to co sem daval vaclav.
Myslel jsem ze dam do orvni komory molitan s vatou do druhe toto a do treti cerpadlo s topitkem.
Jen nevim jestli davat cerpadlo ktere to bude rozfoukavat, nebo jestli se to bude tocit samo kdybych prepad udelal sesikmeny aby tekl na jedno misto.
0 30.05.2019 16:26 Lukas – Viřivá filtrace
Dobry den,
Delam externi filtr pro moje nove AQ malavi.
Na internetu jsem nasel pojem viriva filtrace, ze je velmi ucina a bezudrzbova, jelikoz se stale pohybuje a tim se cisti. Lze ji vytvorit take v externim filtru?
Externi filtr bude male 54 litrove akvarko.
Diky
Starší reakce
ZDRI napsal: Já si naopak myslím, že velké většině případů je to naopak nadbytkem skoro všeho (hlavně organických látek), který horko těžko udržujeme v přijatelných mezích výměnami vody. Navíc - je mnohem snazší něco chybějícího do vody přidat, než z ní ex post něco odstranit...
PS: Jak jsi používal tu hustou tkaninu - jen volně zmuchlanou, nebo jako napnutou membránu? Pokud platí za bé, neucpávala se, nebrzdila průtok?
Vítej na palubě!
PS: Jako membránu. Snížený průtok jsem nepozoroval.
0 02.04.2019 12:29 zdzd Měl bych dotaz, týkající se vaty do předfiltru pro odstranění mechanických nečistot. Zatím používám jen akvacit o rozměrech 20x30cm ppi10 a ppi20, oba 5cm tlusté a pod nimi kousky ppi10, které jsem zrušil z jezírka. Slouží jako podpora, abych nemusel šahat hluboko při čištění. Takto se mi to neucpává, ale jemný kal, například ze špatně vypraného písku, případně kal vzniklý po degustaci pochoutek projde. Vyřešila by tento problém vata střední hrubosti?
Případně jakou tloušťku použít do komínu přepadu, ze kterého jsem udělal předfiltr o rozměru 20x30cm a hloubky 60cm.
Čištění není problém, je to rychlovka a tuto operaci provádím jednou za týden.
Jedná se jen o mechanickou filtraci, nitrifikační a další bakterie se zde neřeší. Neřeším je zatím vůbec, protože pořád vyměňuji část vody a zatím nemám ani řasy, tfu tfu tfu...
Díky.
Souhlasím, i ve vatě bude mikrobiální život. Literatura uvádí, že mnohem méně, než v biomolitanu, ale to není zásadní. Zásadní je často a pravidelně ji čistit. Podle mých empirických zkušeností alespoň jednou týdně - při výměně vody - nic pro líné akvaristy... Rozdíl oproti biomolitanu - vatu lze vyprat opravdu do čista, natvrdo pod kohoutkem, (přežití mikroflóry v ní není prioritou), popř. dát novou, je velice levná. Já se to prakticky chystám vyzkoušet v hlavní nádrži, jen musím vymyslet umístění/typ filtru, který toto s minimální námahou umožní.
Mám takovou teorii - je lepší co nejvíc rozpadající se organické hmoty co nejdříve dostat z akvárka, než následně řešit její dekompozici. Většina akvaristů má pocit, že problémy s rostlinami/řasami jsou způsobené nedostatkem něčeho. Já si naopak myslím, že velké většině případů je to naopak nadbytkem skoro všeho (hlavně organických látek), který horko těžko udržujeme v přijatelných mezích výměnami vody. Navíc - je mnohem snazší něco chybějícího do vody přidat, než z ní ex post něco odstranit...
PS: Jak jsi používal tu hustou tkaninu - jen volně zmuchlanou, nebo jako napnutou membránu? Pokud platí za bé, neucpávala se, nebrzdila průtok?
ZDRI napsal: bych ale rovnou rezignoval na nějakou "biofunkci" tohoto filtru a dal tam pouze náplň pro mechanické čištění vody (např. filtrační vatu) a tu bych často a pravidelně pral.
To by ale taky nemuselo fungovat. Bakteriím nevysvětlíš, že vata není pro ně, nýbrž jen pro mechanickou filtraci.
Jedna konkrétní zkušenost: Dal jsem do filtru syntetickou tkaninu o světlosti asi 25 µm jako mechanickou filtraci. Když jsem pak za 14 dní filtr otevřel, zrovna ta tkanina byla bohatě pokrytá bakteriálním šlemem; evidentně se bakteriím velice líbila.
Proud v akváriu je fajn na. Smím se zeptat na důvod proč ho na noc o omezuješ? A rád bych podotkl že v této diskuzi jsme se na začátku bavili o bublifuku nikoli o čerpadlu. Proto se moje výhrady ubíraly stran rozdílu kyslíku.
Děkuji za odzanačení OT
věřím že to byl překlep.
Proud v akváriu je jednoznačně pozitivní věc. Já ho také omezuji po dobu zhasnutí, ten molitan jestli tam bude nebo nebude je podle mě úplně jedno protože je opravdu malinký.
Jak sem napsal níž problém to asi nebude. A teď mám otázku já. Má smysl něco dělat blbě jen pro to že to dotyčná nádrž "kousne"?
Václave, ale otázka zapínání/vypínání filtru není jen o (ne)dostatku kyslíku pro ryby/krevety/kytky, jde hlavně o mikroflóru, která je v tom filtru. Ano, mikroby jsou v celém akvárku, např. v substrátu dna, ale jsou tam v množství a druhové struktuře, kterou místní podmínky umožňují. Ve filtru jsme vytvořili umělé podmínky - rychlejší proudění vody=relativně lepší dodávka kyslíku/živin a současně rychlejší odvod odpadních produktů činnosti těchto mikrobů. Pokud se ale skokově tyto podmínky změní (zastaví se proudění vody), může to "filtrovou" mikroflóru výrazně poškodit. A když ráno filtr zapneme, pustíme do akvárka spousta těžko definovatelné organické hmoty a meziproduktů jejího rozpadu, se všemi důsledky z toho plynoucími. Jak to dopadne, bude záležet na celkové stabilitě každé konkrétní nádrže (substrát, množství kytek, zarybněnost, citlivost živočichů).
Pro objektivnost - výše popsané se týká hlavně občasných, nepravidelných výpadků (vypnutí) filtru. Pokud to budeme v akvárku dělat od začátku a každý den, s velkou pravděpodobností se zde udrží jen mikroflóra, které tyto šoky nevadí. V tomto případě bych ale rovnou rezignoval na nějakou "biofunkci" tohoto filtru a dal tam pouze náplň pro mechanické čištění vody (např. filtrační vatu) a tu bych často a pravidelně pral. Ve výsledku to nemusí být špatné řešení, ve většině komerčních filtrů je stejně tak rychlé proudění (důsledek vysokého průtoku a malého objemu filtračního materiálu), že to může být i lepší řešení.
Tvá argumentace není správná. Kyslík je ve vodě stejně jako CO2 možné rozpustit nad rovnovážný stav ( i když je to o řád níž) a stejně jako u CO2 pokud je kyslíku nad rovnovážný stav tak vyprchává přes hladinu do vzduchu. Pokud je pod rovnovážný stav probíhá to opačně. Tím pádem ve dne pokud rostliny zvedají množství kyslíku nad rovnovážný stav a mi vzduchováním nebo jinak zvedáme plochu hladiny snižuje se množství kyslíku směrem k rovnovážnému stavu rychleji. Naopak v noci není jak zvednout množství kyslíku nad rovnovážný stav ale kyslík je pouze spotřebováván. Pokud v tomto případě zvětšíme plochu hladiny, urychlíme doplňování kyslíku směrem k rovnovážnému stavu. Proto tvrdím že v rostlinném akváriu je dobré vzduchovat pouze pokud neprobíhá fotosyntéza.
Socrates: to není bublifuk ale čerpadlo to pokud nebude hýbat hladinou tak nebude nijak zvlášť ovlivňovat množství kyslíku ve vodě. Ale i tak mi přijde zbytečné zabírat s ním v akváriu místo. Pokud to přesto chceš vyzkoušet asi se nic strašného dít nebude.
Jasan. Ona je filtrace podle mě nafouknutej byznys. Vždyť to klidně prubni přes noc s vypnutym filtrem a uvidíš.
Ne-e, žádný takový řešení není na pořadu. Máme spaní jak na vodě, díky našemu prckovi, takže prostě v úvahu připadá filtr jen přes den nebo vůbec ... nebo něco, co zapnu přes den, jen kvuli pohybu vody apod.
Bavím se vždy o konkrétním akváriu
rybicky.net/nadrze/30149 tady vypínání filtru na noc nehrozí žádné nebezpečí, natož nedostatek kyslíku.
1 30.03.2019 22:03 Maq Zajímavá diskuse. Nechci polemizovat se žádným z vyslovených názorů, spíš jen pár dojmů:
(1) Kolikrát se lidé zaklínají dost důrazně, jak je kostka molitanu klíčová pro biofiltraci. Často se k tomu přidávají konkrétní čísla o objemu molitanu a rychlosti průtoku atd. A ejhle, tady se nám nahromadily názory velmi různé. Fakt zajímavé.
(2) Totéž by se dalo říct o úvahách na téma množství kyslíku v akváriu. Odkud berete tu jistotu? To máte v hlavách kalkulačku, která bere v potaz objem výroby (a spotřeby) kyslíku rostlinami, teplotu, výšku vodního sloupce, rychlost výměny kyslíku mezi vodou a vzduchem vzhledem k pohybu hladiny a jejímu povrchovému napětí, počet a druhy přítomných organismů, včetně mikrobů, a jejich nároky na množství rozpuštěného kyslíku ve vodě, to vše ve 24-hodinovém cyklu?
Buď jste geniální, anebo trošku nezodpovědně vypouštíte nepodložené dohady.
A co takhle řešit vypnutí a zapnutí filtru - než manželka usne - pomocí spínacích hodin. Byl by vypnutý třeba jen hoďku?
Rostliny doplňují rovnovážný stav co přebývá utíká v podobě bublinek ven. Teplota vody ti dovolí jen určité množství a víc ho do vody nedostaneš. To není CO2 které se rozpouští ve vodě nezávisle na obsahu kyslíku o řád více.
Přes den dodávají do akvária kyslík rostliny tím pádem je ho ve vodě víc v noci se produkce kyslíku zastaví a navíc je o něco víc spotřebují rostliny. Doplnění kyslíku přes klidnou hladinu neprobíhá tak rychle aby to stíhalo pokrýt spotřebu. A pokles teploty bude max o stupeň to taky velkou roli hrát nebude.
Ano v noci bude kyslíku vždycky míň To ale není pravda většinou klesne teplota a tím pádem bude kyslíku právě více. Rostliny toho zas tolik nevydýchají a co ubude dostane se difuzí přes hladinu.
Ano v noci bude kyslíku vždycky míň ale každé akvárium se "nastaví" na určité množství a čím víc hladina kyslíku ve vodě kolísá tím hůř se nastavuje.
Nepřijdou
. Bez filtru to bude lepší. Bakterií bude v samotném akváriu víc než v tom vypínaném filtru. Ušetří za věc za kterou by mohl mít mnoho rostlin.
Když tam ten filtr nebude tak ty bakterie nepřijdou o kyslík? V závislosti na teplotě vody je nějaký rovnovážný stav kyslíku ve vodě, bublifukem ho nepřidáš a když nepůjde bude na tom akvárium stejně. Možná i lépe protože bez osvětlení teplota klesne a kyslíku bude v akváriu více.
Určitě vodu trávit nebude v tom s tebou naprosto souhlasím. Rostlinám kyslík asi taky chybět nebude ale jestli nebude chybět bakteriím si jistý nejsem. I kdyby ne, dobře jim to dělat nebude a zhoršovat si záměrně podmínky v akváriu a ještě navíc za peníze, mi přijde jako špatný nápad.
Malý filtřík nebude trávit vodu bakterie jsou všude a také fungují a trocha pohybu ve dne jen prospěje. O kyslík rostliny v noci také nepřijdou, přes hladinu se ho do akvária dostane dost.
Za mě v pohodě bez filtru
Přidat reakci
1 ...... 33 34
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42856x