Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hamburský plošný filtr (HMF)

 

Články » Hamburský plošný filtr (HMF)   Vytisknout tuto stránku 

Hamburský plošný filtr (HMF)

Publikováno: 22.04.2017 • Autor: © NHKG • Rubrika: Technika

Hamburský plošný filtr (dále jen HMF) se v dnešní době už moc nepoužívá, ale přijde mi to jako velká škoda. Obzvláště pro lidi, co nechtějí z bezpečnostních nebo cenových důvodů externí filtry, mi tento filtr přijde velmi vhodný. Sám jej zatím používám krátce, ale chyběl mi tu článek o HMF, tak níže popíši jeho výhody a nevýhody a výrobu rohové verze. Prosím zkušenější o komentáře co a jak by šlo případně vylepšit.

Výhody

- Nízké pořizovací náklady
- Nehrozí vyplavení bytu a sousedů při problémech s tímto filtrem (vše je uvnitř akvária)
- Velmi účinná filtrace
- Při dobře zvoleném čerpadle nízké provozní náklady

Nevýhody

- Zabírá část akvária
- Vzhledem k velikosti se moc nedá v akváriu zamaskovat dekoracemi a rostlinami
- V napuštěném akváriu je instalace obtížná
- Není vhodný pro použití speciálních filtračních materiálů (zeolit, keramika, ...)
- Obtížně čistitelný

Výroba

Popíši výrobu HMF pro mé 325 l akvárium (130 x50 x 50 cm) umístěného v rohu. I když to tak nevypadá, výroba je velmi jednoduchá a zvládnou ji i nešikovní lidé jako jsem já.

Z nářadí je potřeba mít pistoli na tmel (viz foto) a pilku na železo. Pokud nemáte, není problém toto koupit do 200Kč za obojí.

F

 

Dále potřebujeme:

- Akvarijní lepidlo - já používám Soudal 300 ml za cca 200 Kč, ale jsou i levnější varianty a na výrobu HMF stačí 50 ml. Dá se koupit v hobby marketech.

- Lištu vkládací o šířce 40 mm, ideální je 40 x 20 - prodává se po 2 m za cca 60 Kč v obchodech s elektroinstalačním materiálem.

- Desku biomolitanu nařezanou na přesné rozměry o tloušťce ideálně 4 cm. Běžně se ale prodává biomolitan o tloušťce 5cm a ten je možno také použít. Jeden rozměr je dle výšky akvária (v mém případě 50 cm) a druhý podle požadované velikosti filtru - já jsem zvolil 30 cm. Takže jsem objednal desku biomolitanu 50 x 30x 5cm. Biomolitan se většinou prodává v modrém barvě, která se časem díky funkci filtru změní do tmavé modrozelené. Je možné sehnat i černý biomolitan, který bude ve většině akvárií svým vzhlede méně rušit. Cena modrého biomolitanu je kolem 15 Kč za litr. Já jsem platil 107 Kč + poštovné. Hrubost molitanu požívám TM20. TM10 má už příliš velké otvory a TM30 a víc se velmi rychle ucpává.

- Akvarijní čerpadlo - je potřeba volit dle požadovaného průtoku vody v akváriu. Pro běžná akvária doporučuji čerpadla s výkonem 2x až 3x objem akvária za hodinu. Čerpadlo je potřeba důkladně vybrat, protože pokud nemáme vzduchování, bývá jediným zdrojem hluku v akváriu a jeho spotřeba elektrické energie nás za rok může stát víc, než výroba HMF. Já jsem použil QUA-SZUT čerpadlo T-Head N750. Změřil jsem u něj spotřebu 5,9 W a průtok >600l/h, což je lepší než nejčastěji používané Atmany. Z počátku bylo docela hlučné, ale po cca měsíci provozu už je neslyšitelné.

Postup

Víko lišty vyhodíme a lištu nařežeme na potřebnou délku dle výšky akvária. Přiměříme molitan do rohu akvária a vyznačíme si fixem, kam budeme lepit lišty. Já jsem lepil lišty 15 cm od rohu akvária (17 cm osa lišty od rohu). Pokud použijete molitan široký 30 cm jako já, mělo by vám to vyjít stejně. Místo, kde budeme lepit lišty odmastíme (například technickým lihem). Pomocí pistole naneseme silikon na zadní stranu lišt a lišty přilepíme ke sklu akvária. Nalepené lišty vypadají takto:

F

Nyní necháme lepidlo zaschnout podle návodu výrobce akvária. Doporučuji minimálně 24 hodin.

Zkušebně osazený molitan bez čerpadla:

F

Po zaschnutí lepidla umístíme čerpadlo do požadované výšky, přiložíme molitan a vyznačíme si, kde je potřeba do molitanu vyřezat otvor pro výstup z čerpadla. Otvor není potřeba vyřezávat přesně, stačí nožem prořezat kříž trošku větší, než jsou rozměry trubky výstupu filtru. Poté můžeme osadit molitan do lišt. Pokud je výstup z čerpadla příliš krátký, je možné ho prodloužit vhodnou trubkou. Tímto je výroba hotová a můžeme začít zakládat akvárium (dát dno a napustit). Pokud se tam vejde, doporučuji umístit topítko do vnitřku HMF.

Pokud chceme využít vzduchování na čerpadle, musí být umístěno blízko hladiny. Já mám čerpadlo u dna, aby byl u dna větší proud, který vyhovuje mým rybám a také takto proud odnese více nečistot válejících se na dně. Pokud byste chtěli zmírnit proud v akváriu při zachování průtoku, doporučuji vyrobit rozstřikovací rampou. Vývod z akvária se nadstaví vhodnou trubkou tak, aby vyčnívala minimálně 20 cm z HMF. Do části trubky, která bude mimo HMF vyvrtají otvory (průměr a počet je potřeba otestovat v napuštěném akváriu). Trubka se na konci ucpe (používám ořezané umělohmotné špunty z vína).

HMF v mém akváriu:

F

Jsou vidět 2 výstupy z HMF. Spodní je z výše zmiňovaného čerpadla T-Head, prodloužený trubkou ze starého odkalovacího zvonu. Horní je rozstřikovací rampa externího filtru JBL901, který má sání uvnitř HMF a pomáhá s filtrací v mém akváriu.  HMF tak slouží zároveň jako předfiltr pro externí filtr a čerpadlo externího filtru pomáhá hnát vodu přes molitan HMF. Externí filtr je v mém akváriu sice asi zbytečný, ale mám rád silně předimenzovanou filtraci. Osvědčila se mi jako prevence problémů.

Přikládám pohled shora na můj HMF. Jak je vidět, molitan o tloušťce 5 cm do 4 cm široké lišty moc nepasuje. Bylo by lepší sehnat molitan o tloušťce 4 cm, nebo vylomit z lišty vnitřní hranu. Ale neřeším to, filtr funguje i tak, a jak se bude postupně ucpávat, tak se snad proudění přes něj srovná:

F

Ostatní možnosti výroby HMF

Filtr jde vlepit i do již fungujícího akvária, aniž bychom ho museli úplně vypustit a tím pádem po vlepení HMF zakládat akvárium úplně znovu. Z akvária se upustí cca 60 % vody a lišty se přilepí jen v horní polovině akvária. Pokud to není nutné, doporučuji se tomuto řešení vyhnout. Lišty ve spodní půlce nebudou přilepené, může pod nimi protékat voda, pak je nutné tu škvíru nějak ucpat (například filtrační vatou).

HMF je možné vyrobit i bez lepení. Stačí koupit desku molitanu o šířce a výšce jako má akvárium, a poté jen tuto desku vložit do akvária a doplnit čerpadlem. Tím rozdělíme akvárium na 2 části. Při pohledu zepředu bude vidět nejen molitan, ale i vnitřní část filtru. Toto řešení je vhodné spíše pro chovná akvária. Hlavně je toto řešení výhodné, pokud z nějakých důvodů potřebujeme rozdělit chovné akvárium na 2 části, protože přepážka nám pak funguje zároveň jako filtr.

Skalka

Jelikož mi zbyla spousta lepidla a kamarád mi nasbíral v Železných horách břidlici, slepil jsem skalku pro ryby. Mým seveliím se velmi líbí. Většinu času tráví přisáté ze spodu na horizontálních kamenech skalky.

F

Wikipedie

Přikládám ještě odkaz na Německou Wikipedii: https://de.wikipedia.org/wiki/Hamburger_Mattenfilter
a Slovenskou: https://sk.wikipedia.org/wiki/Hamburger_Mattenfilter

Je tam pár zajímavých odkazů, ale podle mě zbytečně řeší rychlost průtoku vody molitanem. Z mojí zkušenosti na ní zas tak moc nezáleží. Příliš malá ničemu nevadí a příliš velká u plochy jakou HMF má prakticky nehrozí. 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 39x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 22.04.2017 Upraveno: 23.04.2017 Přečteno: 1528x

Schválili: romant ***** 23.04.17 • afc1886 ***** 23.04.17 • vaaclav ***** 23.04.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
06.02.2020*****Odsávání ostříhaných mechů snadno a rychle541x
27.07.2014*****CO2 - snadno, levně a bezpečně3042x
03.06.2006*****Filtrace46469x
10.03.2013*****Základy použití filtračních hmot7344x
15.04.2017*****Výroba vnitřního filtru586x
23.02.2011*****Porodnička1919x
06.05.2017*****Akvarijní stěna z IKEA Lappaland613x
09.12.2014*****Drop checker do mini akvária628x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2592x
29.01.2015*****"Pojistný ventil s regulací tlaku k CO2 systému" - Jak na to?596x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1637-hambursky-plosny-filtr-hmf