Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   29.12.2013 16:54 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: romant
ne, mají pro sebe 200l vytíračku. Ale hned vedle mám připláclé malé akvárko, kde se mi léčí jiný samec, takže ten z páru je furt u toho skla a dělá na chcípáčka ramena.
Sakra -kočka se začala 23.12.mrouskat, skaláry se třou skoro obden , jen ta moje manželka furt jen baští a kouká na telku....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 16:48 R Muž romant [27987] Re: Ivoš
Nehledej v tom racionalitu, to by jsi se k ničemu nedobral, tyto situace se prostě stávají a jak jsem pochopil, je to ve společenským akvu, kde o překvapení nebývá nouze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 16:41 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: romant
a proč to?
Rodiče byly absolutně v pohodě, bílých jiker bylo minumum, během tření je nic nerušilo. Pravda je, že původních jiker bylo tolik, že se nevešly na 1 list, pár desítek jich bylo i na dalším.
Takže jediné racionální odůvodnění pro nový výtěr by bylo to, že napoprvé jednomu či oběma rodičům došly síly a teď holt ze sebe samice vysypala ten zbytek. Sakra, taky mohli pár dní ještě počkat:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 16:37 - Re: Ivoš
Tiež si myslím.Samica na prvý krát nenakládla všetky ikry.Zmenili miesto a nakládla to čo v nej ostalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 16:22 R Muž romant [27987] Re: Ivoš
Je to novej výtěr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 16:14 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Přenášení jiker?
Stala se mi taková podivná věc: V extra nádrži se mi vytřel sehraný párek skalárů a 2 dny se o snůšku vzorně staral. Dnes ráno ještě byly jikry na svém místě ale asi tak za 2 hodiny už na listě nebyla ani jediná. Zato na sousedním anubiasu je list plný jiker. Takže buďto se mi rodiče vytřeli po necelých 3 dnech znova a původní snůšku zlikvidovali ač byla OK, což se mi fakt nezdá anebo přenesli z nějakého neznámého důvodu celou původní snůšku na jiný list, kde je pěkně jikra vedle jikry a o tom jsem nikdy ani neslyšel ani nečetl. Chytřejší budu zítra podle toho, zda se začne plůdek líhnout.
Takže otázka: zažil jste někdo, že by skaláry přenesli snůšku z listu na list (cca 300 jiker)???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 22:01 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: Honza
Honza napsal: Prosim vás mohl by mi někdo rozlišit pohlaví těchto jedinců .... děkuji

Vlevo samička,ryba vpravo je špatně nafocena,dej lepší foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   23.12.2013 11:40 JoKa Re: christ
Asi jsi to špatně pochopil. Skalára je ryba hejnová, tak je ideální chovat je pochopitelně v hejnu. To hejno 8i kusů si mezi sebou vytvoří hierarchii. Zpravidla nejdominantnější samice, po pár bojích a drobných rozmíškách o postavení ve skupině, si vybere samce (a nemusí to být nutně ten největší), se kterým utvoří pár. Takto to pokračuje, druhá v pořadí si vybere volného samce, dokud máš dost samců a samic na výběr...
A tyto páry drží (možno pěstovat i více takto "funkčních" párů v jedné nádrži), dokud....
...se třeba nezmění postavení ve skupině (alfa samice zestárne a je sesazena mladší, nebo třeba zásah z venčí, přidáš jinou holku, co dospěje atd...), a nebo se prostě alfa samice rozhodne, že samec B je horší, než A a tak samce změní...
Čili, páry se mohou točit, střídat a obměňovat, ale páry jako takové v akva máme stále...
Všechny ty změny, ale musí většinou dělat ryby samy. Není to pravidlo, ale většinou, když zasáhneš špatně a rozbiješ funkční páry, tak si to rozházíš na dlouho a kýžené tření se nedostaví...

Edit: Přesně proto se při sestavování párů postupuje takto. Pořídíš hejno a počkáš, jak se napárují sami... Vzít rybu, o které si myslím, že je holka a přidat k ní domnělého kluka, protože si vlastně ani nejsem jistý, že je to kluk a čekat, jak to dopadne, skončí v lepším případě žádným třením, v tom horším pěkně pokousanými ploutvemi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:36 - Re: christ
Možno pre niekoho blbosť,ale podľa mňa najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako sa dostať k odchovu.Ak dáme k sebe pár len tak podla seba,tak to často trvá než začne mať chuť spolupracovať.Toť vsjo.
A teraz som zvedavý na Vaše bližšie vysvetlenie.Resp.prečo máte názor aký ste uviedol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:12 Muž LiborSprysl [9015] Re: christ
No nemusí, když budete takový borec a poznáte samce se samicí, kteří se budou chtít vytřít, můžete výběr udělat sám...ale to si myslím, že nejste... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:10 christ
No tak jeste jednou, porad dokola se tu pise, ze se par musi sam vybrat z hejna... Je to blbost..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: christ
No já nevím kdo je bere...tady v tom tématu většina lidí ví, že jsou skaláry promiskuitní ryby netvořící pevné páry, pokud jsou chovány v hejnu, a vy se zaskvíte tímto textem...Porad tu ctu, jak je skalara parova ryba, ale neni;)skalara netvori pevnej par....Tak co si mám myslet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:08 - Re: christ
Nikto tu nepísal o tom,že je skalár párová ryba.Musím s Liborom súhlasiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 05:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: christ
christ napsal: Porad tu ctu, jak je skalara parova ryba, ale neni;)skalara netvori pevnej par.

Umění číst nespočívá jen tom, že poznáte písmenka, ale také v tom, že textu rozumíte. Což ve vašem případě je dost na pováženou... no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 05:35 christ
Porad tu ctu, jak je skalara parova ryba, ale neni;)skalara netvori pevnej par.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 17:48 - Re: Honza
Znamená resp.romant myslel na toto: Chová sa skupina rýb.Ako dospievajú sami si vytvoria pár v skupine.Tento pár vyberieš do samostatného akvária kde sa ti pri vhodných podmienkach vytrú.Ak sú perfektní rodičia tak to aj sami odchovajú.Ak nie tak sa najčastejšie znáška premiestňuje inam a tam sa o ikry a neskôr plôdik postaráš ty. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 16:17 R Muž romant [27987] Re: Honza
Zadej si do vyhledávače spojení "skaláry urogenitální papila" a najde Ti to přesně obrázky těch rozdílů kluků a holek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 16:07 Honza – Skalary
co to znamená ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 16:06 R Muž romant [27987] Re: Honza
Jdeš na to špatně. Snažíš se párovat ryby, který jsou hejnový a je ideál je nechat se samy z hejna vybrat pár, tak jak to praktikuješ Ty to obvykle nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 16:06 - Re: Honza
Jediné spoľahlivé vodítko je kladielko.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 16:03 Honza – Skalary
Takže to určit takhle nejde ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 16:00 R Muž romant [27987] Re: Honza
Toho střelce bych chtěl vidět, právě při tom tření se pohlaví spolehlivě určuje, prostě kdo je kdo se ukáže až se projeví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 15:58 Honza – Skalary
Fotka k příspěvku Prosim vás mohl by mi někdo rozlišit pohlaví těchto jedinců .... děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 13:50 borel – Tření skalár
V podstatě omylem sem přišel ke zbytku skalár. Jsou to ty kterým někdo říká modré někdo pinot. Prostě při vybarvení mají dolní část těla do modra a jsou moc pěkný. Zjistil sem že je to pár a tak sem je povzbudil ke tření. Ochotně se mi vytřeli ale k mému překvapení vše trvá déle než jsem zvyklý od amazonských. Amazonský se vytřou a do 2 dnů tráví a hýbou ocáskem. Za další dva dny se rozplavou. U těch modrých se rozplavaly přesně za týden. Ted krmim artemií a koukam na ne jak na televizi. Držte palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 13:34 R Muž romant [27987] Re: Honza
Ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 13:32 Honza – Skalary
A co 6 litrové akvárko ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 13:26 R Muž romant [27987] Re: Honza
V chovnách se často používá klasická kostka 50x50x50cm. Varianta č.2, nechat vytřít ve společenským a i s tím podkladem, což obvykle bývá list rostliny, kkořen, kamen přemístit po výtěru bez rodičů do jiný sólo nádrže se stejnou vodou a na jikry pustit jemný vzduchování a potom už nechat nalíhnout artémku, aby bylo futru až se omladina vykulí. Mrkni sem, je toho tady hodně popsáno. rybicky.net/forum/3703
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 13:20 Honza – Skalary
Chtěl jsem se zeptat pro tření skalár jse vhodné kolika litrové akvárko ???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 19:00 JoKa Re: romant
Také si to myslím...
Skaláry už umím (mé první tři neúspěchy mě víc než poučily) a teď jsem udělal vše naprosto stejně... Díky za potvrzení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 18:58 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Hmm, zní to logicky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 18:55 JoKa Re: romant
Jo jo, to vím, odstraňovat... Já se ptám z jiného důvodu. Jak jsme řešili tu trojku, tak už jsem ještě víc přesvědčen, že to byly vajíčka od dvou samic... Jak jich bylo mraky, tak je chudák chlapec neoplodnil všechny, nezvládl to... Odešlo mi jich neúměrně víc, než obvykle (vždycky zplesnivý plus mínus 5-6). Teď shnily odhadem dvě třetiny...
To dává smysl ne? Dělal jsem všechno jako vždy, úplně stejně, tak zjišťuji, kde se stala chybka...

PS: i tak se jich plácá na dně (už mají ocásky a mrkaj na mě očičkama) cca 50, možná víc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 17:59 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Ano, zbělá, stane se kalným, mléčným a dokonce na něm ta plíseň může být i viditelná, odstranit, je to nebezpečí pro ostatní řádně oplodněný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 17:57 JoKa
Jeden dotázek. Odpověď asi znám, ale ověřím si...
Neoplodněné vajíčko téměř automaticky zplesnivý, že?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.12.2013 01:34 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Urtman
Jak pravil velký Vladimír: Učit se, učit se, učit se! I ty ryby, obecně považované mezi živočichy za tupější tvory, nás mohou neustále něčím překvapovat a vyvracet jim námi přisuzované společenské šablony. Skaláry (a cichlidy vůbec) mají velice zajímavý a pestrý společenský a sexuální život, já například viděl samici, která dělala vytíravšímu se páru "křena"- pár se standardně vytíral na list a ona kroužíce kolem něho vypouštěla jikry volně do vody. Takže věřím tomu, že si skaláry můžou střihnout i švédskou trojku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2013 18:52 JoKa Re: romant
Samec byl u toho, to mi mladá potvrdila, víc ale ne, věnovala se dcerce...
Podle kladélek bych řekl, že dávali obě, mají je takové, jak to popsat, zarudlé...
Už je to ve vytíračce, tak uvidíme... Každopádně mám radost... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2013 18:49 R Muž romant [27987] Re: Urtman
No, nebyl jsem u toho, tak máš možnosti obě, ale vsázel bych na ty obě samice. Někdy se stává, že třou jenom samice spolu, bez samce, prostě 4% holky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2013 18:47 JoKa Re: romant
A je tedy možné, že vajíčka jsou od obou samic, nebo spolu jenom spolupracují při hlídání a ovívání?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2013 18:19 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Jasně, je to normální, jak jsou skupinový, tak i při "tom" si to dají na trojku, nic neobvyklýho. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2013 15:47 JoKa Re: romant
Ahoj, tak mám informace o vývoji naší poslední diskuze ohledně trvanlivosti párů. No a čumím jako vůl... Celý list gigantei odshora dolů v téměř celé výšce akva. No a podle chování pátrám, kdo jsou rodiče. No a bude to znít divně, ale nevím. Ten pár od tchána a ta moje největší (původně nezadaná, ne ta z funkčního páru) a všichni tři agresivně hlídaj, všichni tři ovívají ploutvemi. Prostě vytvořili trojku a starají se všichni... Fakt čumím, je to vůbec možné? A mohli klást obě (kladélka mají venku obě, já byl v práci, tak nevím)?? Počet jiker se mi také zdá velký na jednu samici...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:32 JoKa Re: ladis
Po předchozí diskuzi lehce poupravím své tvrzení...
Nevěš hlavu, udělej, co ti radíme, každopádně šanci ještě dostaneš... Buď ten pár zůstane, nebo si dominantní jedinec vybere "novou oběť". Každopádně tření bude (když proběhlo jednou, máš dobré podmínky), buď tak, nebo tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:26 JoKa Re: romant
To je fakt, to mě nenapadlo, že můj pár drží, protože ta holka je nejdominantnější z celého akva a všechny ostatní ženský od něj odhání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:24 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Jj, máš tu partu, kde velí dominantní samice(nemusí bejt největší) a ta si vybírá a stále se jí ten jeden zamlouvá, však uvidíš, vona mu zahne. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:20 JoKa Re: romant
Hovořím za sebe. Můj pár drží 6é tření po sobě... I jsem tento názor už slyšel několikrát. Rozhodně jsou cichlidy všeobecně věrné ryby...
Jak jsem tu nedávno psal Kofeinovi, bohužel mám 7 samic a dva samce. Ten spárovaný je neustále sváděn ostatníma ženskejma a druhého si nevšímají (jako v životě, zadaní chlapi s rodinama jsou všeobecně žádanější než ti svobodní :-) ) a drží, je věrný a to se mu vystavují "kusance"... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:20 Muž Raimok [7] Re: romant
To je fakt, moje samice hezky pravidelně střídala samce, než se ten jeden naštval a toho druhýho zabil . . . sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:12 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Souhlas, až na ten trvale utvořený pár, tam to trošku pokulhává, jaou to vcelku promiskuitní ryby a třou se tzv. každej s každým, když je příležitost a nejedná se právě jenom o ten jeden pár. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:08 JoKa Re: ladis
Rozhodně ne. Buď přesunout oba rodiče ještě před třením, nebo list odstřihnout a přemístit jinam. Ale to jinam znamená 100pro zaběhlé akvo s čistou vodou z původního akva, míchanou s vodou čerstvou... Jestli nemáš, nemá cenu to v tuto chvíli vůbec zkoušet... Jak pravil Roman, teď to nech na přírodě, když nebude akvarijní pán bůh doma, tak možná něco přežije. Neměj strach, ten pár, jakmile se utvoří, tak už zůstane. Takže ti dají ještě šanci. Ten čas věnuj čtení a studiju dané problematiky...
Teď už to fakt nemá cenu řešit, věř mi... Před půl rokem jsem se tady ptal na to samé a dostal jsem stejnou, pravdivou odpověď, i když se mi nelíbila a dnes už mi plavou v akva mé vlastní odchovy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 20:56 R Muž romant [27987] Re: ladis
Promiň, ale nečteš, nevíš, je to tady a v tom popisu ryby v atlase napsáno docela podrobně. Jinak o přendávání samičky s jikrama jinam jsem nic nepsal a to já bych se zmínil. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 20:53 ladis Re: romant
takze nemam prendavet samicku z jikrama jinam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 20:47 R Muž romant [27987] Re: ladis
Nechat tomu volnej průběh a na příště se připravit, mít nádrž vedle, kam se dané místo s jikrama přesune, zavede jemný v vzduchování, opatří se krmení(ideál artemka) atd. je toho tady opravdu dost, jenom v tomto vlákně, čti.
Edit: rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 20:43 ladis
ahoj potreboval bych poradit dneska jsem nasel jikry na kytce co mam delat prosim poradte mi

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-skalary-rozmnozovani-odchov?od=701