Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 21:22 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Sára73
Ideální pro růst to samozřejmě není , ale jeden den než se nalíhne nová várka, to daj bez újmy na zdraví a životě , hlavně ,pokud to nežerou ,tak jim tam ty umělotiny nesypte , jen to kazí vodu , dost hodně zvyšuje obsah "dusíků" - měnit vodu - a hlavně to chce adekvátní prostor , v malém prostoru hodně ryb se takzvaně podazí- přestanou růst a začnou "kriplovatět"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 21:16 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: vlka
No jasně , taky se podívej co ty dnešní "moderní čokle" vydrží - foukne vítr v lese a už z toho maj psotník smich
a hlavně co z nich, po krmení těma dobrotama pak "z druhého konce vyleze" smich
(Fakt nemám nic proti psům ani jiným zvířatům)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 21:13 Žena Sára73 [68] Re: MonterMonty
No potěr nemám já, ale moje sestřenka, která je spíš takovej akvarista z leknutí....když se jí vylíhlo, tak jsem jí řekla, aby krmila žábronožkou...pak volala, že se jí to moc nelíhne, poradila jsem jakou koupit, skalárci baštili, ale tak nějak jsem jí pozapomněla říct, že když jí nalíhne víc, tak ta vylíhlá nevydrží naživu věčně. No a teď je prostě problém v tom, že dnes když chtěla krmit, tak žábronožka kaput...okamžitě dala líhnout další, ale to samozřejmě nějakou dobu trvá a prckové jakékoliv snahy o krmení nějakou umělou náhražku odmítají....otázkou tedy je, jak dlouho vydrží mimina, co jsou asi 19 dní rozplavaný, bez potravy....resp. když budou nadále odmítat "umělou" stravu, tak jestli vydrží než se vylíhne nová várka živýho papáníčka.....mraženýho vířníka bohužel ve svém okolí nesehnali, aby to vyzkoušeli tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 21:06 Muž vlka [3444] Re: MonterMonty
Jen jsem si vybavil všechny ty moderní čokle co žerou jenom granule. Ale faktem je, že skaláří potěr musí plavat mezi žrádlem, mezi živým! Nauplie, Nálevníci, Viřníci aj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 21:05 Muž Skoro důchodce [21] Skoro důchodce
Mi se tak dařilo vícekrát množit tetry černé. Skaláry nevím, nebylo jak izolovat potěr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2019 20:48 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: vlka
Je to jako s tím pověstným "řízkem v Hospodě U Nudle"... "veškerým tím žvýkáním člověk spotřebuje více energie,než je ten tuhej řízek schopnej dodat" smich

Masožravec prostě potřebuje ke zdravému růstu a fungování metabolismu- obzvláště v juvenilním věku ,živočišnou bílkovinu v surovém stavu. Obiloviny , popeloviny , rybí moučka a jiné dobroty co umělé krmiva obsahují a ještě k tomu vše v sušině- jsou těžce stravitelné a málo výživné - jen to zabordelí trávící trakt a vodu v akvu .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.07.2019 20:32 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Sára73
Samozřejmě jsem ještě nezmínil možnost , pokud to ještě nemáte v oku - kolik a kdy začít líhnout ,žábronožku si dopředu nalíhnout , propláchnout a zamrazit s troškou čisté vody. vždy je samo lepší první dny krmit živou , pohyb potravy irituje potírek k lovu, po dvou třech dnech už si chuť "zapamatují" a berou i nepohyblivou... - vždy před zkrmováním rozmrazit a propláchnout
EDIT: to umělé ,takhle malé rybky prostě žrát nebudou , odzkoušel jsem kde co - vždy to bylo stejný , po dvou dnech odmítání , potírek začal umírat hlady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.07.2019 20:22 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Sára73
Mně teda , ať to byly chovatelské- méně náročné formy , nebo čisté divoké populace skalár - potírek nikdy dříve než po měsíci, umělé krmiva nepřijímal - s velkou nechutí -a to jsem ho ještě musel někdy den-dva nechat o hladu aby začal brát umělotiny - je to samý obilí - dnes už umělým nekrmím vůbec - je z toho jen hromada neztráveného bince na dně akva
- skalára je všežravec a vždy dá přednost "masité" stravě - no a když se ještě hejbe a je čerstvá voda -prostá dusíkatých látek, tak je ta žravost až neuvěřitelná - po ranním nakrmení břišní dutina i ztrojnásobí objem ,jak se spokojeně nacpou

Žábronožku líhnu co dva až tři dny - podle počtu potírků , kupuji Ocean Nutrution -už po 18cti hodinách, při pokojové teplotě , se dají "stahovat" první vylíhlé nauplie
Po 30ti hodinách z líhnoucí nádoby všechny živé nauplie stáhnu do skleničky(bez skořápek) a s cca deci slané vody uskladním v lednici - díky "podchlazení" se sníží rychlost metabolismu na minimum a vydrží takto další dva dny živé s celkem zachovanou nutriční hodnotou.
Před zkrmováním odsaju stříkačkou potřebné množství , na sítku k tomu určeném propláchnu studenou vodou a zkrmuji , pět minut po nakrmení z akvária s potírkem odsaju všechnen binec ze dna a vyměním takto třetinu vody- což je nutné pro udržení kvality vody v nádrži(adekvátně velké k počtu potěru).

Zatím , ze všeho možného co jsem odzkoušel ,je obstojnou náhražkou za nalíhlou žábronožku ,mražený mořský viřník -(Brachionus Plikatilis) je ale dost podstatně větší , takže připadá v úvahu až tak po 10 dnech života

Samozřejmě se dá v přírodě nalovit spousta různého planktonu -resp jejich naupliových stádií nebo sladkovodních viřníků , nicméně je k tomu potřeba umět rozeznat o jaký druh jde , některé jsou dravé a dokáží potírek uštípat k smrti , ne zrovna levné vybavení k lovu a samozřejmě lépe i mikroskop k rozeznání co jsem nalovil.

S uměle chovanými násadami různých háďátek - miker ,grindalu a pod , nemám u skalár moc dobrou zkušenost - jednoduše je toho k plnohodnotnému krmení dost málo a je to podle mého názoru dost tučné-jednotvárné - nevhodné k trvalému krmení - opravdu tak max 1-2X týdně k překonání doby než se třeba dolíhne žábronožka a pod - potírek mi po tom prostě nerostl tak jak by měl - cca 1cm v těle za jeden měsíc

Po cca 2-3 týdnech života už se dá přikrmovat mraženým cyklopem - s tím je taky trošku trápení- je podstatně tvrdší než žábronožka nebo viřník , taky to potřebuje čas aby si potěr zvykl , dospělou mraženou žábronožkou, koretrou , drobnou patentkou, po šesti týdnech už mi bez potíží polykaj mysis ,drobný pacifický krill atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 20:09 Žena Sára73 [68] Re: Sára73
Rady jsem předala....zatím vyzkoušeno krmení pro potěr od Sery....mimina o to ale nejeví vůbec žádný zájem :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 19:52 Muž vlka [3444] Re: RAP
Nevím, proč by mělo být umělé krmivo pro potěr náhražkou. I potěr potřebuje změnu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 19:49 Muž Skoro důchodce [21] Re: Sára73
Zkus to rozdrtit v mlýnku na kávu, tříštivém.(to sušené)
Natvrdo uvařený žloutek trochu do vody, rozpustit a vždy pár kapek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 17:09 Žena Sára73 [68] Re: RAP
Díky za odpověď....zatím jsem teda naslepo poradila, že když krmivo pro potěr, tak ať zkusí něco od Sery nebo Hikari....otázkou je, zda to budou prckové papkat. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 16:53 Muž RAP [1553] Re: Sára73
Prodávají se různá umělá krmiva pro potěr. Ale je to jen náhražka.
Artémie se dává líhnout s max dvoudenním odstupem, aby byla co nejvýživnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 15:48 Žena Sára73 [68] – krmení potěru
Lidičky pomoc....
prosím o radu, ono to tady asi někde bude, ale jsem v práci a nemám čas to hledat.
Sestřenice zkouší odchovat skalárky....momentálně jsou prcci rozplavaný, už to tak desátej den bude. Zatím krmila vylíhlou artemkou, jenže bohužel myslela, že vylíhlá artemka má delší životnost.
Zkrátím to...dnes je artemka mrtvá, další teprve teď bude líhnout. Je nějaká varianta, čím potěr krmit do té doby....?? Třeba nějaké schůdné "průmyslově vyráběné" krmivo pro potěr.
Předem díky ano , já neodchovávám, tak to jde tak nějak mimo mě. Myslela jsem třeba na mraženýho vířníka, ale nevím, jestli ho u nich sežene.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 08:04 Muž Miras [111] Re: Olin
Tak mít je samostatně, je jasné, už mám připravenou nádrž, tak uvidím při dalším tření.
Mě šlo jen o to, že je ty jikry v noci nezajímali, to že je sežral třeba Ancák, to je jasný :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2019 07:53 Olin Re: Miras
S každým dalším výtěrem bude jejich péče o jikry lepší a lepší. Nejlepší je mít pár samostatně. Ryby taky musí odpočívat, svítit jim přes noc nevidím jako dobré řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 07:10 Muž Miras [111] Re: Olin
No to jo, ale že přes den (při svícení) hlídali pečlivě a jak se zhaslo, tak nezájem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 06:58 Olin Re: Miras
Ve společném akva to těžkou uhlídaj. Většinou je do druhého dne po jikrách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 05:24 Muž Miras [111] – Jikry
Čau chlapi,
Měl jsem včera druhý výtěr Skalárů, z toho prvního nic nebylo, nic se neděje... Chtěl jsem jikry na listu nechat tak do druhého/třetího dne a pak je přendat do chovné nádrže. Ovšem večer po zhasnutí osvětlení Skaláři jakoby ztratili zájem o jikry. Odplavali na druhou stranu nádrže a prostě nezájem.

Do rána z jiker pochopitelně nic nebylo a teď zase začínají hledat co že se to stalo a kde mají jikry :-)

Je tedy lepší jim nechat svítit nějaké slabší noční osvětlení?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2019 09:33 Muž Driv3r [236] Re: Fanda 95
Pokud je to první výtěr paru tak ani snuška nebude velka.Počkej si na 3-4.a nech par at se o to stara sam.Něco se o tom naučíš jen z pozorovaní.
Pokud nemaš v akva moc větších ryb je docela možné že se povede odchov i ve společenském akva.To pozorovaní akva ti napoví jestli to rodiče zvladnou uhlidat.Když ne,Pak to budeš muset přendavat.
Mezitím si nauč lihnout artemie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2019 05:45 Fanda 95 Re: dudak
Moc Vám děkuji za radu. Pár jiker úplně zbělalo a tak celkově jich je už míň. No není to paví očko, aby to bylo tak jednoduché. Zkusím se více připravit na příště, pokud nějaké bude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2019 11:48 Muž dudak [1885] Re: Fanda 95
jikrám změna pH dokud nejsou vykulené tolik nevadí, nejlíp asi dát bokem jen jikry do nějaké měkčí vody s rozumným pH s topítkem a vzduchováním - pokud je taková voda v akváriu, tak je dát do té. Ale počítejte že na odchov skalár je potřeba docela dost místa, v malém akvárku vám vydrží tak 3 týdny, pak to chce něco většího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 11:11 Fanda 95
Dobrý den ještě jednou :-) Potřeboval bych poradit s odchovem skalár. Včera se vytřeli na list rostliny a ted nevím zda odlovit jikry i s rodiči nebo odlovit ostatní rybky do jiného akvária ohledně zanechání stejného Ph vůči jikrám ;-) Předem děkuji za kladné odpovědi :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 15:38 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pavlína
Nabude to naposledy a na odchov to chce být trochu více připravený. Sledujte jak dlouho jim to vydrží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 15:34 Pavlína
Dobrý den, manželovi se vytřel skalár na list. Je možné uštípnout list a předělatbdo jiné nadoby, když nemáme do té nádoby vzduch? Jak napotvoru je silvestr a už je všude zavřeno

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.12.2018 15:30 -
Len zriedka, aj keď sa to tu nedoporučuje ,nechávam poter vo vode z akvária.Ikry, ak páru odoberiem,tak ich dávam do čistej vývojovej vody.
Na tú pôrodničku pri rodičoch mám rovnakú skúsenosť.Pár ich podtlakom nasaje a buď premiestni alebo požerie.Pri dospelých by som to v tej pôrodničke nenechával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.12.2018 13:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: pavel1234
Samozřejmě to možné je , v každém akváriu se budou hodnoty podstatné pro vývoj jiker lišit asi jedna z nejhorších věcí je když se hodny v průběhu vývoje jiker několikrát změní což u Tebe zřejmě proběhlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2018 13:02 pavel1234 Re: Amatértom
Já je přesunul do jiné nádrže. Je možné, že proto bělaly ty jikry? Klidně je přesubu s porodničkou ke skalárám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.12.2018 12:56 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: pavel1234
Taky jsem jednou jikry umístil do porodničky, ale jakmile se vykulily malé rybky, podařilo se samičce nějak je z porodničky vyštourat a dát tam, kam chtěla.
Shodou okolností stejná porodnička, takže na to pozor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2018 12:49 pavel1234 – Je to.
Fotka k příspěvku Takže to mám v porodničce. List plný jiker a na konec, kde žádné jikry nejsou, jsem dal kouli se vzduchováním. U skalárů jsem nechal list, na který taky nakladli jikry, aby si nestěžovali, že jsem jim nic nenechal. Bílé jikry odstraňovat a měnit vodu je potřeba? Vzduchování vzduchuje tak středně, asi to ještě snížím.

 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 16:15 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: pavel1234
Už se to tu řešilo. Přečti si celé tohle téma a budeš znát odpovědi i na otázky o odchovu skalár, které se teprve chystáš položit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 15:53 pavel1234 – Vzduchování.
Fotka k příspěvku Jinak s tím vzduchováním, potřebuji později dát ten list jinam. Mám tam ancistruse a nechce se mi je lovit. List teda ušmiknu a dál bych to do porodničky, která je v 75ti litrovým akváriu a je tam i topení, takže super. Ale když dám list do porodničky - foto 1., tak mi jde o vzduchování. Stačí to vzduchová ní dát do rohu a trochu to zredukovat? Když to nechám na největší, ty jikry to vyhodí, protože tam je moc velkej proud vody.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.12.2018 13:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavel1234
První fotka je samec a druhá samice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 13:51 pavel1234 Re: vaclav
Na to jsem koukal ale byl jsem zvědav na Vás, co si myslíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 13:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavel1234
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2018 13:30 pavel1234 – Pohlaví
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,
jsou zase agresivní a čistí listy. Mám fotky papil. 1. je podle mě samec a druhé foto je podle mě samička. Je to tak? Zkusím ten list ustřihnout a dát do toho kýble se vzduchováním a topítkem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2018 23:36 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Prašan
Chtělo by to vyjmout náplň filtru a ponechat jej odstavený a do kbelíku použít vodu z akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2018 23:13 - Re: pavel1234
Šlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2018 15:52 pavel1234 – Tření
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Už se zase třou. Samička má kulatou papilku a samec (nejde na fotce moc vidět) má špičatější. Šlo by ten filtr vyjmout, dát do kýble 30 litrů, vložit vzduchování a topítko a zkusit to takhle?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 08:39 pavel1234 Re: Amatértom
Vodu z vodovodu mám přímo takovou:
Dusitany - 0 mg/l
Dusičnany - průměr 4,27 mg/l (max 4,5)
Amonné ionty - 0 mg/l
Tvrdost Ca + Mg - průměr 0,979 mmol/l
pH - 7,41
Celkový organický uhlík TOC - průměr 3,51 mg/l
Vodný chlór - průměr 0,01 mg/l, max 0,11 mg/l.

Může to být i odkalováním. Vůbec neodkaluji a to mám štěrk. Koupil jsem piškiřky ale budu muset do budoucna koupit písek, je lepší. Nějaké to krmivo mi může zapadnout ale měli by to puškořky sníst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 08:12 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: pavel1234
Ale pro jaké?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 08:08 pavel1234 Re: romant
Aha. Tak to vůbec nevím. Měním vodu každý týden - 30%. Prý mám vodu pro ryby z vodovodu přímo skvělou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2018 07:46 R Muž romant [27987] Re: pavel1234
Třeba vědí, že je voda k vývoji dobrého potomstva nevhodná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 06:56 pavel1234 – Jikry
Zjistil jsem, že už je nechrání. Mají je tam, jsou šedé a mají mezi nimi i bílé jikry, které musí vyhazovat ale už si toho nevšímají. Nestarají se o to protože to je stresem z mečovek? Nijak je neotravovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2018 21:05 pavel1234 Re: Prašan
Super, díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2018 18:12 - Re: pavel1234
Je to normálne.Belejú neoplodnené ikry.Niektoré ani rodičia nespozorujú,možno ich odstránia neskôr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2018 17:53 pavel1234 – Skalára
Fotka k příspěvku Tak jikry tam mám už přesně dva dny. Mečovky odhání a parmicky tam ani nechodí a když jo, vyhodí je. Jenom mi některý z nich bělají. Co s tím? Je to normální, že některé z nich nedávají pryč nebo něco?
Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2018 10:04 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: pavel1234
Pročti si tohle celé vlákno, určitě to tu bude. Dá se do odchovničky přenést třeba list s jikrami, vzduchovat jen lehce, aby to neplesnivělo, někdo vybírá plesnivé jikry atd. Prostě to co by dělaly skaláry. Úplně nejlepší je tam dát ten odchovný pár, ony to zvládnou, neboj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2018 09:48 pavel1234 – Jikry
Až se mi tedy vytřou na nějaký podklad, mohu to rovnou vzít a přenést do jiného menšího akvária? Silně vzduchovat, filtr mimo provoz?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2018 09:43 pavel1234 Re: Hanumana
Ty destičky jsem měl v úmyslu někde koupit ale v akvaristice to neměli a vyrobit to nemohu. Musím dát na místo, kde se třou nějaký kámen a potom ho tedy přenést.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-skalary-rozmnozovani-odchov?od=151