Skaláry - rozmnožování, odchov
No spíš byl v tom čerstvém potěru nějaký defekt...nehoupla voda? Při takovém množství mladých a krmení bych to viděl spíš sem...
Spíš jde o nezkušenost v péči o mladé. Stává se to, když ryby nemají možnost se to naučit nebo jako následek neustálého umělého odchovu bez rodičů.
Druhá možnost,jejich obrané reakce byly znakem velkého stresu, který vyustil v sežrání potomstva.
Jinak viděl jsem rodiče, které se starali o dva výtěry najednou, mezi kterými byl třítýdenní odstup. Bylo to ve zverimexu a rodiče byli hodně ostrý.
Starší reakce
Tak vo tom žádná, zprasit se dá kde jakej objem.
styfi napsal: Tak potvrdzujem pritomnost nalevnika. Je dobry napad zohnat si proti nemu UV lampu?
romant [16351] – Re: styfi
Spíš bych si sehnal větší akvo.
A já dodám, naučit se krmit, odkalovat a používat plže...
Spíš bych si sehnal větší akvo.
Tak potvrdzujem pritomnost nalevnika. Je dobry napad zohnat si proti nemu UV lampu?
Starší reakce
Slizko = dravý nálevník nadostřel
Pokud máš tvrdou vodu, tak se nevyhneš její úpravě (změkčování). Já si taky vodu pro míchání vozím z jiných částí Prahy protože mám pak menší spotřebu vody z RO, kterou si kupuju.
Čili bych si na tvém místě zajistil nějaký zdroj vody z RO a koupil konduktometr a taky test KH protože uhličitanová tvrdost je absolutně limitní záležitost.
Vodu se snaž namíchat na max.2°KH při vodivosti pod 100mS (což by mělo být asi tak do 6°dGH).
Voda, kterou si vozíš, má sice celkovou tvrdost v přijatelných parametrech ale ta uhličitanová tvrdost je pro vývoj jiker a potěru skalárů doslova vražedná.
Pokud nechceš investovat do konduktometru, tak zkus pro další tření namíchat vodu v poměru 3(RO):1 (voda, kterou si vozíš) či možná ještě lépe 4:1.
KH měř kapkovým testrem od Sery, papírky zahoď. Ideální je max.1°KH ale 2°KH taky schroupnou.
Vodu pořádně dobarvi Torbenem, to je dle mého soudu taky klíčová záležitost
Rozplavanému potěru pak měň vodu za stejně tvrdou aspoň 3 týdny.
-zaviest vzduchovanie
-mat pripravenu makku, odstatu, cistu vodu
LiborSprysl : toho nalevnika este pozriem, nadrz som este nevypustil. Mohlo by byt znamkou pritomnosti nalevnika akoby slizske steny akvaria? Co mam spravit aby sa mi nalevnik nabuduce nevyskytol? Ak ho mam vo velkom akva, ako sa ho zbavim?
Utrman : co tie ziabre? to je nejaka choroba? to len aby som vedel, ak sa mi to vyskytne
Vzduchování bych zavedl, ale jemně, příliš silné v kombinaci s filtrací může zahýbat hodnotama vody...
S vodou souhlas, jenom bych dodal čerstvou, nikoli z jiného akva...
Aby se nálevník příště nevyskytl, můžeš před napuštěním akvo vydesinfikovat, není to stoprocentní, ale může to pomoct. A krmit střídmě...
Ty žábry by právě ukazovaly na nedostatek kyslíku, nikoli nemoc...
Dakujem za ochotu pomoct, no rybicky to uz maju za sebou. Bol to druhy pokus, prvy skoncil po dvoch dnoch zozratim poteru rodicmi. Teraz to bolo 7 dni a poter mal tak do 1 cm. Ide o to, aby som si z toho zobral ponaucenie. Opravte ma, ak je nieco zle:
-zaviest vzduchovanie
-mat pripravenu makku, odstatu, cistu vodu
LiborSprysl : toho nalevnika este pozriem, nadrz som este nevypustil. Mohlo by byt znamkou pritomnosti nalevnika akoby slizske steny akvaria? Co mam spravit aby sa mi nalevnik nabuduce nevyskytol? Ak ho mam vo velkom akva, ako sa ho zbavim?
Utrman : co tie ziabre? to je nejaka choroba? to len aby som vedel, ak sa mi to vyskytne
Pozn: z vodovodu mi tecie mimoriadne tvrda voda, preto vozim vodu z domu, od rodicov kde je KH - 4 az 7°, GH - 5 az 6°. Odchylky su sposobene nepresnostou lakmusovych papierikov. Davno som vsak nebol doma, preto som uz mal prazdne bandasky.
styfi napsal: Posledne dva dni som vsak zaznamenal velke straty. Uhynula mi skoro polovica. Viete poradit co robim zle? Mam ich v 12 litrovom akvariu, .... Rybycky su pri dne, evidentne vystresovane, snazia sa zavrtat do neexistujuceho dna.
Rybycky su pri dne, evidentne vystresovane, snazia sa zavrtat do neexistujuceho dna. !!! Jestli ony před něčím neprchají...
Mimo vývojové vady, kterou z textu nelze poznat, cítím v té nádržce nálevníka...
Moje zkušenost je taková: voda z vodovodu=zbělané(ne plesnivé) jikry do 3. dne. Postupně jsem se propracoval až pod 100 mS s tím, že se vykulí vše. Acryflavin vůbec nepoužívám, akorát Torbenem udělám ve vytíračce takový čaj, že černý rodiče skoro ani nejsou vidět.
PH 6,8 a celková tvrdost vody 4 dGH... Mně teče z kohoutku amazonka, akorát není tak černá...
Zrovna tohle všechno, ti ale nezaručí odchov... To ti zaručí tak maximálně to, že ryba se ochotně vytře... To (sám jistě víš), ale není ani zdaleka ani třetina úspěchu...
Taky mi to ze začátku plesnivělo, co ze začátku, i poslední vrh mi komplet, ale komplet zplesnivěl... Ale vím čím to bylo. Nebylo to ani vodivostí, ani ph, ani tvrdostí vody... Byly to banální a v mém případě až příliš rutinní chyby, které jsem dělal, aniž bych si to uvědomoval. Prostě jsem si zažil chybu, kterou jsem neustálým opakováním za chybu nepovažoval (vždyť to tak dělám pořád, vždycky to tak fungovalo)... A ty samé chyby co já, dělá 90% lidí, co sem napíšou, že jim to nejde...
Jde jen o pohled někoho jiného, někoho kdo to dělá jinak, kdo si toho, co děláš automaticky, všimne a řekne hele, takhle ne, to je blbost...
Jako v případě Styfiho, vsadím boty, že to není o tvrdosti vody...
Edit: skalára není alchymie!
Tak máš kliku a dobrou vodu. Já bych bez RO neodchoval ani čudlu.
Vidíš, já přendávám list, bez rodičů...
¨Konduktometr ani nevím co je a RO nevlastním... Také to jde...
Anebo ještě přesněji: vytíračku mám o objemu 200 litrů. U jiker nechávám jednoho z rodičů (jinak by samec ubil samici)asi tak týden(2, když se chci déle kochat)a poté potěr odsaju do cca 30-ti litrové rozplavávačky, kde už je připravená voda z vytíračky.
Takže vlastně doplňuju v této fázi pouze vodu do vytíračky. Tady mám prcky tak další 2-3 týdny a pomalu je navykám na tvrdší vodu a pak alou do 200 litrové odchovny, kde už mám vodu změkčenou jen trochu.
Jasně, vždyť jsem to psal hned zkraje
Doplňovat vodou stejných vlastností(celková tvrdost, uhličitanová tvrdost, kyselost, teplota). Já nedám v tomhle případě bez konduktometru a KH testu ani ránu. Jikry líhnu při do 100mS, KH max 2° a z kohoutku mi teče 550mS, 6°KH. Tímhle dolít, tak potěr doslova popraská.
Pro mě existuje pouze jedno řešení: mít po ruce vodu z RO a míchat.
Argument dobrý, beru...
Jasně, tvrdá voda je pro skaláry hnus... Ale, je tam obrovské ale... Nevíme, jak moc je ta vstupní voda tvrdá... A znovu opakuji, že s tím se dá pracovat...
Zeptám se jinak, máme v tomto případě lepší možnost??
Pokud budeš u týden rozplavaného potěru měnit ve 12 l aváriu vodu za tvrdou, bude to potěr šok. Noci jiného je v 80-ti litrech, tam se to přece jenom "ztratí".
Souhlas s Priestem a stojím si za svým... Odkalovat a měnit vodu. Ne vodou z akvária, to už jsem zdůvodňoval a radši měnit vodou tvrdou, než vůbec a radši tu tvrdou, než z jiného akva...
Sám víš, nejsi žádný "zetko", že s tvrdostí se dá pracovat, rozhodně lépe než s dusíky a zahnívajícím žrádlem... Kor, když víme, že tazateli to chcípá a víme i proč...
Jistě, ale určitě nedoléváš tvrdou vodou
12 l.akvárium pro týden rozplavaný potěr krmený žábronožkou by se odkalovat mělo.Nedokážu si představit že bych neposbíral bordel ze dna při krmení 4xdenně cca 320 skalárků které se vylíhly mě a to je mám v 60l.
U tak krátce rozplavaného potěru bych vodu vůbec neměnil, pokud nemá absolutně stejné hodnoty!
To by ukazovalo na nedostatek kyslíku. Jestli dobře vidím, tak jen filtruješ, nevzduchuješ...
Mĕl jsem dva tipy, buď ten kyslík, nebo dusíci... U tebe je to asi oboje. Doléváním z jiného akva si zadĕláváš na problém. Jiná voda, jiné hodnoty, každé akvo funguje jinak a i když je stejná vstupní voda, ta výstupní nebude témĕř nikdy... A bývá i vydýchaná...
Radši bych šel do té vody čerstvé, odstáté a případnĕ si pohrát s tvrdostí...
A co to je s tymi ziabrami? Nejaka choroba?
Nevsimol som si problem so ziabrami, skor ako keby iba polihovali na dne a su tam "nakrivo". Ked ich krmim, tak plavaju normalne.
Asi som ale prisiel na pricinu. Ked odkalujem, davam vodu z velkeho akvaria(200l), je predhriata(24°C) a makka. Meral som v nej NO3 a je niekde medzi 10-25 mg/l, pred tym byvalo nizsie, takmer nemeratelne. Ked budem vecer odkalovat, asi dam radsej tvrdu z vodovodu, ale bez dusicnanov...
Co žábry? Nemají je načervenalé a jakoby víc odstávající, než je obvyklé?
Ahoj, snazim sa odchovat skalare, mam ich rozplavane 7 dni, krmim vyliahnutou artemiou viackrat denne, snazim sa odkalovat po krmeni. Teplotu udrzujem na 29°C. Posledne dva dni som vsak zaznamenal velke straty. Uhynula mi skoro polovica. Viete poradit co robim zle? Mam ich v 12 litrovom akvariu, mam pripravene aj 80l, ale to je zariadene. Rybycky su pri dne, evidentne vystresovane, snazia sa zavrtat do neexistujuceho dna. Preto som ich zatial nepremiestnil do toho 80 litroveho. Prikladam foto akvaria
Starší reakce
Když bude včas dost futru, tak z toho budou mladý ryby.
Je pravda že jsem skalary nikdy nedělal.Ale začiná to vypadat dobře.Prckové se už vykulily,plesnivé jikry odstranuju co se dá.Tak uvydím co ztoho bude.
Souhlas chlapci s oběma.
Ono když někdo má první výtěry, tak je z toho lehce vyjukanej a dotazuje se na hodně věcí, který po nabroušení ostruh už běží tak nějak automaticky.
U skalár se hodně stává,že je pár prostě na prd.Někdy se dokážou třít i dvě samice.Někdo třeba nemá tu trpělivost si pár vytvořit a koupí pár hotový.To je pak malér na světě hned.Mě osobně u skalár stačí trošku přijatelná voda pár kapek obyčejného Acriflavinu a je vše v pohodě.Jikry mě plesnivějí také,ale vždy je z výtěru tolik rybiček,že nevím co s nima.
romant napsal: Voda, není skaláří.
Důležitá je i kvalita samce.
No ale stejnak,nelibí se mi to.Dál jsem pul nadrže čerstvou vodu a pul nadrže vody od skalar.Dál jsem tam kislík a přidal mycopur proti zaplisnění a stejnak tam chodím každé 2hodiny odebirat plesnívé jikry.Tak nevim co je špatně.
Fajn, tak si pomalu nachystej artémku, ať až se to rozplave, nejsou úhyny z hladu.
Jo ja vím.Ne vždy je všechno oplodněné.No tak uvydím jak to pujde dál.Jinak to dělám tak jak jsem se tady dočetl.
Tak jak zde bylo bezpočetkrát vzpomenuto, je to hlavně o vodě a třeba ty jikry, co jsi odstranil nebyly oplodněný, to se stává často, že když je to takový to vyzobávání plesnivejch z celku, že to jsou právě ty neoplodněný.
No a stejnak to plesní,už jsem odstranil pomocí pipety cca 10ks bilých jiker.
Přesně tak, ryby svejma ploutvema nedělají nic jinýho. Prostě to občas ovívají a ten kyslík tím k jikrám přisouvají.
Takže ten kyslík tam je proto aby byla okysličena voda.Nemusí to ovyjet ty jikry,mužu to nechat s klidem bokem a prostě jen čekat.
Tak tu mám povětšinou spojenou s vodou jetou a nekvalitní, tedy pro účel tento určený.
Edit: Osvětlení spíše slabé a vzduchování jemné a nemusí být přímo na ten kužel. Aby se dosáhlo toho efektu prokysličení vody.
A co takhle použivat vodu z rybníka?
Jěště se chci zeptat.Mužu použivat osvětlení?Nebo je lepší když se na ty jikry moc nesvití.A taky mě zajimá to okysličovaní,já to mám vytřené na vytiracím kuželu.A ten kislík teda moc na ty jikry nejde.Nebude lepší ten kužel třeba nějak naklonit aby ty jikry byli tím kislíkem ovijeny?
Z přírody z lesa ze studánky, ale bacha, může tam lítat Ph, hlavně když pěkně zaprší.
Nemám RO a deštovku taky nemám.
Skús dažďovú vodu alebo čistú vodu z RO.
Celé jsem to pročetl.Tak to skusím.Budu se tímhle řidit.
Přečti si komentáře níže.
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 41
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38824x