Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 32 Přejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2008 23:33 Vééna – Re: Odla
Jasný,každodenní výměna alespon části vody a důkladné odsátí dna je samozřejmostí. Ale ani přesto nemůžu krmit ničím jiným.
Tak ono je to zatím jedno, skalárkám tato potrava stále vyhovuje, ale nechci je krmit artemkou do nekonečna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2008 20:15 Muž Odla [7] – Re: Vééna
Pokud je to tak, tak bych od krmení jiným než s artemií upustil a nechal růst ryb pouze na ní. Taky je důležité denně ( podle mě ) alespoň minimum vody měnit za novou. Tím by se problém s NO2 měl taky odstranit, popř. omezit. Já NO2 vůbec neměřím, krmím artemií, denně alespoň litr vody vyměním a problém se do této doby nevyskytl. Nevím, je to pouze můj názor a zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 22:04 Vééna
Hele a nekalí ten žloutek vodu?? Já mám totiž dost problémy s krmením prcků. Jediný co jim od začátku můžu dát je artemka. Ne proto, že by nic jinýho nežrali, ale ani v řádně zajetým akva s každodenní péčí neudržím s jiným krmením NO2 na nule. Ted sem třeba začal dokrmovat SAK energy,velikost 00 a po 2 dnech krmení sem měl dneska zase měřitelný NO2 :-O . A to fakt během 10 minut všechno vyluxujou, že ani drobek nezbyde. Rozhodně je nepřekrmuju a krmím 3krát denně, což mi přijde pro zhruba třítýdenní potěr akorát.
Dokud krmím artemkou, je vše ok, jakmile zkusím něco jinýho, hned je průšvih..Má někdo podobný zkušenosti např. s tím krmením od SAKu??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 20:24 Muž Sakul [13] - Cichlidy
Máte někdo zkušenost ze žloudkem? Jestli ne tak ho určitě vyskoušejte, je to vůbec nejlevnější a nejrychlejší cca 8min, stačí jen ždibec rozmělnit ve vodě a uvidíte jak jim bude chutnat... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 20:08 Vééna
Já používám taky artémku, ale nelíhnu si ji, kupuji již odskořápkovanou (méně práce, levnější) a skalárky ji od začátku v pohodě přijímají. Nemít ze začátku problémy s vodou, byl by úhyn téměř nulový...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 19:58 Muž Sakul [13] - Cichlidy – potěr
Nevim jakou máte osádku aqva kde se vám vytřeli,mě se vytírají zruba jednou měsíčně jak kdy, ale vždy je nechávám v aqva u rodičů a uspěšnost odchovaných jedinců mam zhruba 1/3. Neviděl bych v tom zásadní problém pokavad tam neni nákej věči ancistrus, ale nevím toto je moje zkušenost. K rozkrmu používám artemii ale i vaječný žloudek (vařený)mam s ním velmi dobré zkušenosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 18:43 Muž Odla [7] – Re: vena
Rozkrmuju je až do velikosti 1 cm od rozplavání jen a jen čerstvě vylíhlou artemií...nic lepšího neznám nebo není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 18:11 Muž vena [52]
Budu mít dotaz drobet mimo. Čím je rozkrmujete. Mě se pravidelně vytíraj a pravidelně to žerou, tak jsem již 2x odsával rozplavaný plůdek. Poprvé sem dojel na čistotě a těď nechtěli žrát. Zkoušel jsem micron, artémii jsem dal líhnout pozdě tu až teď a zbyl tam jeden ...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 18:06 Muž Odla [7] – Re: Sadman
Co se týče přepůlení, tak to mě taky napadlo, že by to šlo...ok, zkusím se zeptat Yirky. A co se týče toho: já bych jim to nebral, tak to je úplně pasé. Těžko se dá něco bez odebrání odchovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 17:50 Muž Sadman [0]
já bych jim to nebral.. .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 17:45 Muž TomášB [12]
co tu odchovnu rozdělit, do jedné strany dát ten co tam je a do druhé ty nové, a potom to zase dát dohromady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 17:28 Petr007 – Yirka
No Yirka měl potěr skalárů ale nevím jestli stím má zkušenost ale zkus mu napsat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2008 16:44 Muž Odla [7] – Re: Odla
Opravdu s tím někdo nemáte nějakou zkušenost? Možná je to to úplně stupidní dotaz, ale mě by to docela zajímalo. No pokud nedostanu nějakou odrazující odpověď, tak to určitě zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 20:18 Muž Odla [7] – Re: RAP
Z důvodu že ve společenském akva je nemožné potěr odchovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 20:06 RAP – Re: Odla
A z jakého důvodu je rodičům odebírán?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 19:18 Muž Odla [7] – Potěr skalárů + nové jikry v jedné odchovně???
Mám v odchovně 8 dnů starý potěr skalárů a ve velkém akva se mi skaláři opět vytřeli. Jelikož mám pouze 1 odchovnu, tak nemám jinou možnost, než jikry dát do té samé odchovny a postupovat s odchovem opět stejně jako se stavájícím potěrem. Je to velký problém, jaké jsou záruky úspěchu, popřípadě hrozí nějaké nebezpečí???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:14 Muž Dahak [425] - Cichlidy
www.youtube.com/… Natoceno vcera.Vzorne se starajici par vybranej z deseti kusu.Samice se stara o potomstvo a samec hrde brani cele akva :).U prvnich dvou vyteru vsechno zplesnivelo ale ted napotreti se jim to povedlo.Az budou vodit udelam dalsi video.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 16:13 Muž Geri [29] - Skaláry
Ale záleží taky hlavně na rodičích jak budou schopný nebo neschopný se o jikry a plůdek postarat... když to sežerou 3x za sebou tak už na ně kašlu jim to nechávat a hned po vytření to odebíram, bohužel při takovém zásahu jsou ztráty větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 16:11 Muž Geri [29] - Skaláry
Já je zase necham vykulit u rodičů a den před rozplaváním je odsaju hadičkou do 20l akvárka bez filtru jen silně vzduchuju a kažej den odkaluju nesežranou žábronožku a doplňuju čerstou vodu z akvárka od rodičů (pH 6,5 NO2-0mg/l, NO3-max.10mg/l, dKH-3 dGH-5) úmrtnost je minimální i když se to bez ní taky neobejde, záleží taky na kvalitě výtěru. Ve velikosti asi 1cm putujou do větší nádrže kde dorostou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 15:34 Vééna
Moje čerstvá zkušenost je asi taková - založil jsem si rozplavávačku (pro rozplavání a cca první 2-3 týdny používám 30-ti litrové akva), do něho jsem dal topítko,molitanový filtr a vzduchovací kamínek. Napustil cca ze 2/3 vodou z původního akva, zbytek dolil čerstvou (mně se na rozplavání osvědčila tvrdost kolem 2-3dKH, cca 5 den od rozplavání již dolévám vodou o vyšší tvrdosti).Po nakladení jiker jsem je okamžitě odebral a přendal do připravené rozplavávačky.Přidal jsem přípravek eSHa 2000 proti zaplísnění a čekal ;).Do rozplávání potěru jsem udržoval teplotu na 29°C, nyní udržuji na 27°C.Úspěšnost rozplavání byla vysoká, zbělalo cca 10 jiker, které sem preventivně odstranil párátkem...Cca 5.den od rozplavání, i přes potíže s NO2 a s tím spojenou častou výměnu části vody, mi zahynul pouze jeden prcek ;)...Ale je to můj první pokus, takže si netroufám říct, že zrovna tenhle můj návod je ten nejlepší ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 14:31 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – Re: MichalK
zachránit vajička? nemáš tam snad slepice:-O.pokud se rodiče staraji,tak si jikry ohlidaji,zda nejsou oplozený,požerou je..takže ti doporučuji,nechat to jak to je a uvidiš ;-) můžeš je sledovat,jak se k nim chovaji a třeba si pořidit nádrž na odchov skalárů,přelovit je a určitě se ti zadaři,jinak na foru je o skalárech spousty čteni,takže učit se a učit se, X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 14:24 Muž MichalK [16] – Vajíčka skalár
Fotka k příspěvku Dobrý den, jsem NAPROSTÝ začátečník a v akváriu se mi vytřela nějaká ryba (asi skalár) a nevím, co s tím, může mi někdo poradit, zda mohu jako naprostý začátečník nějak vajíčka zachránit? tady je fotka
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 18:56 Muž Geri [29] - Skaláry
černá a mapák nemusí vypadat špatně, já měl zase mramor a mapu ale daroval jsem do pěstírny. A taky je docela zajmavé že mi z toho páru koi samice a mramor samec lezou jen pár mramoráků a pak takový nějaký mixlý amazoňáci, jen pár jich tam je co by se dalo považovat za amazoňana, takže nic moc... :S
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 18:48 Vééna – Re: Geri
Určitě vyber pár, který bude mít kvalitnější potomstvo. Sice to pak bude u mladých "každej pes jiná ves", ale aspon budou prckové zajímavější ;-) . A kombinace koi a mramor není ani tak odlišná.
Já mám dva páry, jeden čistej Koi a druhý taky smíšenej, ten co mám ve vytíračce, to je samec černý a samice mapová. Zrovna mám od nich asi dva dny vykulený potěr, tak sem zvědavej, jestli z toho něco bude a podaří se něco dochovat do prodejní velikosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 18:27 Muž Geri [29] - Skaláry
Jo rád jsem mam tu taky druhej pár co jen čistí a dělá jako by něco a přitom nic... jen machrujou a nic ztoho. Ale asi jim trojku přerušim, puvodně jsem chtěl odendat koi aby zustal mramor s mramorem, ale samici špatně lepí jikry a i když je koi podstatně menší tak je plodnější jak do poštu tak do kvality.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 18:16 Vééna – Re: Geri
To víš, nebojí se toho :) . Bud rád, že ti aspon hlídá a jikry nežere.
To já už mám danej pár přes měsíc v samotným vytíracím akva a ted potřetí nakladly jikry a samec si na nich opět hned začal pochutnávat. Tak tentokrát sem jim je už vzal a odchovávám je bez rodičů, pže u tohohle páru bych se přirozenýho odchovu asi nedočkal. Jsou na sebe jak psi. Není to zrovna harmonický pár, furt se řežou a i když se ted trochu uklidnili, pořád to není to pravé ořechové...Proto bud rád za toho svýho "nevěrníka" ano !!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 18:07 Muž Geri [29] - Skaláry
No a dneska udělal samec nejlepší krok co mohl :-D Přišel jsem z práce a všechny vykulený prcky co hlídala samice mramorák tak jí je ukradl a odnesl je k těm jikram co má s koi samicí, fakt si to dává :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 11:06 fossiliska – re fossiliska
:) no, myslim ze stacilo precitat si cele toto forum ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 10:14 fossiliska – ikry
som laik,skalare mam v akva iba na okrasu, nesnazim sa ich rozmnozovat. Vcera som si vsak vsimla ze na filter mi jeden par nakladol ikry, zrovna ked som ho chcela ist cistit. Myslite ze z toho nieco bude? Ake su sance v spolocenskom 200 l akvariu? skalare sa zatial pctivo staraju, tak im to nechcem dat prec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 22:47 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Dahak
Mackovačka to byla hezká, ale příliš decentní. Chtělo to větší razanci... :-D
(On už to někdo smázne, že? :-) Díky...)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 22:45 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Sid
V tom pripade by to chtelo obstarat nejakyho samce Macka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 21:39 Muž Yirka [9118] – Re: Geri
Mám naprosto stejného proutníka. Mám dva páry-jeden klasika pruhovaní, druhý KOI a k tomu zlatého samce který jen chodí k hotovému a o samice se začne zajímat v momentě, kdy začnou čistit listy. Naposledy ztoho už byla švédská trojka a o jikry se starali všichni tři.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 21:33 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Geri
Nejmenuje se Rath? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 18:09 Muž Geri [29] - Skaláry
Jen tak pro zajmavost to sem napíšu. Skaláry by měli své partnery hledat a ty si udržovat, mam v akvárku 5 skalárů. Jeden pár koi+zlaták (bez problému, pořád čistí a připraujou ale prd znich, doufam že zatim) a pak jednoho proutníka mramoráka který se pravidelně tře s koi samicí a s mramorákem samicí. vždycky mu to vycházelo tak že on se třel každý týden s jinou a samice si holt týden počkali a třeli se po dvou týdnech. Tak jsem si říkal že je borec že to zvládá, ale teď se mi stalo něco nečekaného. Vytřel se s mramorovou samicí, je to asi 4 den, prcky hlídali společně a najednou překonvertoval zase ke koi samici a na mramora se vyprdnul a nechal jí i s prckama u listu samotnou a 40cm od ní se začal třít s koi. Občas odjede hlídat prcky k mramorákovi, občas zase ke koi, ale samice jsou na sebe jak psi! No je toto normální?... coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 23:38 Muž Romy [1822] - Cichlidy
Bohužel jsem se k tématu dostal až teď.

Yirka napsal: Další výtěr můžeš očekávat nejdříve za dva týdny, já osobně bych je dal zpět a do třecího akvaria přelovil před třením. Pokud z toho opět nic nebude, zamyslel bych se nad tím, zda nejsou stresovány změnou prostředí..

Tady si dost odporuješ,právě tu změnu prostředí vytváříš.U skalár,stejně jako u terčů,se většinou vyplácí nechat vodu,,zkysnout"čímž se sníží pH,následně vyměnit 30% vody za čerstvou a dobrý pár jde do tření.A to ve stejné nádrži!
Vytíračka pro skaláry stačí 100 l.Mladé ve velikosti 1 cm pak přelovit do větší,tak 300 l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 23:05 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: navik
Tak ja to bral v takovejch tech rozumne moznejch velikostech :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 22:50 Muž navik [908] - Sumci – Re: Dahak
Kupodivu ne vždy platí "čím víc, tím líp" ;-) Četl jsem o pokusu, kde do několikatisícilitrové nádrže šoupli malé skalárky v očekávání, jaké kusy z nich vyrostou a opak byl pravdou - moc se jim nevedlo...

Myslím, že 180 l "vytíračka" už je slušná ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 21:29 Mato00
Dhak to hej, mna tlaci priestor a mama s varechov v ruke! smich
Re:jirka par je z spolocenskeho akva tam som kupil dva sklare a nahodne to bol samec a samica!Hamrmonicky par sa vyberie ako Dahakovi sam!A v tom akva su sami!Ved je to vytieracka!No oni su tam vzdy!







ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 21:16 Muž Yirka [9118] – Re: Mato00
60l je opravdu málo...Potom se nediv, že pár je disharmonický,když nemá klid a jen musí hlídat svůj prostor. 7-8cm - jde o to za jak dlouho ti vyrostli a zda ještě vůbec porostou. Dospělí skaláři do tření by měli být trošku větší, myslím. Na první pohled může vypadat, že 60l na pár skalárů je dost, ale asi tam nejsou sami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 21:14 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Mato00
Moc ? ja bych rekl ze plati cim vic tim lip :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 21:10 Mato00
Tiez mam ten problem, mam neharmonicky par a hned po vyteru vsetko zozeru!Teraz sa chystam urobit si harmonicky par 4 prtata snad sa najde par!Dahak 180 nejak moc na skalare? coze nestaci 60L?ja mam 45x40x40(VxSxD)A mam tam parik!No viem, ze nie je to celkom to prave orechove, ale pekne sa tam este vytiahli(Samec telo 8cm a samica 7cm)! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 20:12 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: 57anmi1
U spatnyho paru urcite.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 20:07 57anmi1
vzdy ikry oddelit vlastna skusenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 19:49 Martin – Re: Dahak
Tožím po tom,ale nějak nezbývá čas a hlavně se přiznám,musím vychytat techniku focení,ne na každý mnou vyfocený obrázek se dá koukat :-D
Ale nádrž se mi líbí,prakticky žádný specifický biotop,ale spíše holandského typu.Hodně rostlin které také někdy kvetou(echináče,anubias,aponogeton),ale také dost ryb mám dále ještě čichavce modré a zlaté,neonky,mečovky se závojem místo hřbetní ploutve(moc hezké), atd.........Ale nechám už toho,aby to nevypadalo jako chlubení ;-)
Každopádně jednou snad prezentace bude a nebo se pokusím vybrat nějakou lepší fotečku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 19:41 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Martin
Nechces prihodit nejaky fotky nebo si udelat prezentaci ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 19:37 Martin – Re: Yirka
Díky moc
a máš samozřejmě pravdu,to je bez debat,jsou parádní potlesk potlesk mám 4 páry amazoňáků,2 páry černých skalárů a 2 zlatých.Koupil jsem je jako prťata před cca rokem a půl a nyní jsou o hodně větší a o dost majestátnější.Také mají různorodé krmení a vůbec,vše u nás se točí kolem 8 měsíčního přírůstku(moc rád kouká na akvárium)a kolem akvária(spíše nádrže)
Měj se hezky a přeji rovněž a se daří. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 17:43 Muž Yirka [9118] – Re: Martin
Hlavně ať ti prospívají a dělají radost, jsou to moc pěkné ryby. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 13:28 Martin
Vlastně všem i Jirkovi za příspěvek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 13:25 Martin – to Dahak a navik
Díky moc oběma. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 13:21 Muž navik [908] - Sumci – Re: Yirka
Tak to potom ano ;-).
Taky si myslím, že je lepší ponechat ošetření jiker na chovném páru, pokud je to možné až do rozplavání, ale v principu lze úspěšně odchovat kdykoli od ukončení tření...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [32] ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38753x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-skalary-rozmnozovani-odchov?od=1551