Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za plže?

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Co je to za plže?
https://rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
https://rybicky.net/clanky/1062-plzi-v-akvariu-ii
https://rybicky.net/clanky/1088-plzi-v-akvariu-iii
https://www.schnecken-und-muscheln.de/

Toto téma slouží výlučně k určení druhů plžů. Je-li plž správně určena, pak další otázky (např. k jeho chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování plžů přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.07.2013 12:27 R Muž romant [27981] Re: richie
Tak oni existují i jiné informační zdroje než jenom zdejší atlas, jako je třeba série článků jedné z diskutujících. rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
rybicky.net/clanky/1062-plzi-v-akvariu-ii
rybicky.net/clanky/1088-plzi-v-akvariu-iii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 12:23 richie
zaujimava debata .. la mna ako naprosteho laika (a totalneho zaciatocnika) zaujima co z tejto kategorie v akva nechat (nech si robi svoju robotu) a co radsej obcas preriedit (vyzbierat) .. viete ma nasmerovat na nejaky rozumny zoznam/popis ? .. tunajsi atlas som si sice presiel, ale zda sa ze nie je dostatocne rozsiahly a pozadovane informacie su dost obmedzene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 11:27 Žena Raviolka [2148] Re: Johan
Já taky neukazovala prstem na nikoho jiného stydim Ale já jsem se kdysi snažila propagovat povědomí hlavně o rodu Planorbella, konkrétnější není nutné být. A je to taky dost let zpátky, šnečích novinek je veliké množství a publikací o nich... jako šafránu? hmm O Biomphalaria glabrata jsem se pokusila pár zajímavostí uvést aspoň na přednášce v Bratislavě na konci loňského roku - tento barevný trend totiž nabírá vítr do plachet ;-)
Jinak samozřejmě souhlasím, nikdo z nás laiků se v těch okružácích stoprocentně nevyzná a ani to není potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 10:36 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Raviolka
Ale uvědomujete si, že hlavně kvůli vám. ;-) Ale pořád je lepší, když si běžní akvaristé budou myslet, že v akváriu mají "okružáka kanadského" než okružáka ploského. Alespoň je příliš často nenapadá vyhazovat je ven do rybníka. Krom toho se tyto druhy jako Indoplanorbis exustus, Planorbella apod. prakticky nedají rozeznat. Resp. kdo chce své šneky kvůli tomu pitvat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 10:23 Žena sivon [1694] - PlžiRe: O.Tom
Jasně, sama mám v akváriu různé barevné varianty - obyčejné hnědé, modré, albíny (to jsou ti červení - prosvítá jim krevní barvivo) a jejich křížence.
Dále se v akváriích mohou vyskytovat i jiní zástupci rodu Planorbella, např. duryi. Při množství dovážených rostlin se snadno objeví i jiné druhy.
Okružák ploský je ale zcela jiný rod - Planorbarius.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 10:22 Žena Raviolka [2148] Re: O.Tom
Tak tak, naprosto souhlasím, okružák kanadský získává až nezaslouženou popularitu :)
Těch chovaných a velmi podobných druhů je víc. Barevné variety kromě odlišnosti prostředí mají na svědomí i mutace a cílený výběr. Ten klasický "pink" okružák je albinotická forma Biomphalaria glabrata.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 22:15 Muž O.Tom [439] Re: sivon
Ono toho co my tu všechno označujeme jako okružáky kanadské, budou desítky dalších poddruhů, variant či jak to správně nazvat :)
Už jsem se setkal s tolika různými okružáky "kanadskými".
Od různě puntíkatých, přes široké ulity kdy byli pomalu jak pecka třešně po posledně nějakou zvláštní červenou formu, jak noha tak ulita byly něco mezi růžovou až červenou barvou.. hodně výrazní. A nemyslím si, že by to všechno bylo jen jinými podmínkami ve kterých jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:57 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: sivon
Ty Okružáky ploské pamatuji jako malý kluk že byli v korytě u naší chalupy a určitě bývali větší než ty co mám v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   14.07.2013 21:10 Žena sivon [1694] - PlžiRe: lhajek
Fotka k příspěvku Dvoucentimetrové mívám v akváriu celkem často, je ale pravda, že jim to trvá velmi dlouho, než vyrostou.

Rozdíl ve stavbě ulity je malý, snad ústí ulity mají kanadští trochu více otevřené. Hlavní rozdíl je v původu. Okružák kanadský, přes svůj český název, pochází z teplých vod Ameriky v přírodě u nás zimu nepřežije. Okružák ploský je evropský a náš domácí druh, lze ho najít ve většině rybníků. V příliš teplých akváriích se mu moc nedaří. Hlavní rozdíl pro laika je ve velikosti - okružák ploský, i přes méně příznivé podmínky, klidně dosáhne 5 cm.
Na fotce oba druhy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 21:50 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: O.Tom
Největší okružáky jsem měl kolem centimetru, takže v dobrých podmínkách by se ke dvoum dostat mohly ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 21:29 Muž O.Tom [439] Re: Ganjamir
Možná podle velikosti v dospělosti :) A ty zde v atlase uváděné 2cm u kanadského se mi zdají přehnané. Když jsem je v minulosti měl, tak jejich rozměr byl okolo 6 mm.
Kanadský, se mi zdá, má taky vzhledem k celkové velikosti širší stavbu ulity než ploský.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 21:17 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: sivon
Dají se tyhle dva druhy vůbec rozeznat podle něčeho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 21:06 Žena sivon [1694] - PlžiRe: MarekP
Pokud je kytka zakoupená v akvaristice, pak to jistě není okružák ploský, ale okružák kanadský - menší příbuzný schopný přežít v teplém akváriu. Jinak 100% souhlas s přecházejícím příspěvkem.
rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.07.2013 11:10 R Muž romant [27981] Re: Vachi
Neodlovovat a nechat dělat svojí práci. Jsou to skvělý dělníci a údržbáři a rostliny Ti budou vyloženě hejčkat(umožňují jim lépe dýchat) a konzumovat budou jenom ty, který odcházejí, nebo odcházet budou, oni vědí. Když se přiměřeně krmí a dle potřeby udržuje dno odkalováním, tak jejich kalamitní přemnožení nehrozí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 10:59 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Vachi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 10:54 Vachi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Koupil sem si kytku (rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum) a s ní sem si přitáhl i nějaké šneky. Ne že by mi vadily, ale nerad bych z toho pak měl šnekárium. Co je to zač?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.07.2013 21:29 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: richie
Podívej se na Planorbella scalaris.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 17:10 richie
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku snazim sa identifikovat roznych obyvatelov mojho minicka a tohto slimaka som zatial nenasiel - co je to ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.07.2013 11:12 Žena Raviolka [2148] Re: Nek
Taky si myslím, že je to Bithynia (tam asi směřoval ludvik) - srovnej s fotkami od Dezidora jen o něco níže v tomto vlákně ;-)
Mohlo by to být i mládě nějakého druhu z čeledi Viviparidae, ale pokud jsou tam rostliny už 2 měsíce, měřilo by skoro centimetr. A muselo by se tam dostat s rostlinami ve velikosti minimálně 3 mm, protože to jsou živorodí šneci. S jejich křehkou ulitou to není moc pravděpodobné.
Takže vše ukazuje spíš na rod Bithynia - množí se vajíčky a i v dospělosti je to droboučký a nenápadný šnek, který může dlouho unikat pozornosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2013 19:03 Nek Re: ludvik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zkusím sem přihodit ještě nějakou fotku. Ale ono se to fotí blbě, obzvlášť postarším kompaktem. :-D
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2013 19:00 Muž ludvik [1082] Re: Annabell
Určitě ne levatka. I když fotka je nic moc (vím, fotí se to blbě). Ale v časopise Akvárium někde v prvních číslech bylo o plžích - a tenhle byl zmíněn jako poměrně rarita (v té době). Jestli najdu, upřesním.

maniakva.cz/… strana 22 (ale teď najednou i si zase jistý nejsem ...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2013 18:58 Žena Annabell [40] - LabyrintkyRe: Nek
Já to vidím spis na levatku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2013 18:55 Žena EditHa [91] - TetryRe: Nek
to by mohl být mladý okružák :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2013 18:48 Nek – Co je to za šneka?
Fotka k příspěvku Kvůli řasám jsme si do akvárka pořídili 3 zubovce. Všechno je ok, akorát jsme po návratu z dovolené našli na kořeni a kamenech vajíčka. Po pročtení fóra už vím, že z toho nic nebude. Nicméně jsem objevila v akvárku i malinkého šnečka. Bude to ještě mládě, ulitku má skoro průhlednou.
Nemám dobrou techniku, kterou bych ho zvládla vyfotit, ale něco přeci jen přikládám? (můžu dodat i jiné pohledy)
Asi to nebudou ti zubovci, že? Vájíček tu máme požehnaně...

Pro upřesnění dodávám, že akvárko máme relativně čerstvě, zakládali jsme ho v březnu. Šneky tu nemáme déle než 2 měsíce. Rostlinky tu jsou od začátku. Řekla bych, že kdyby šneček pocházel z nich (možné je všechno), byl by větší.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.07.2013 19:48 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: kofejn
Nějaká hrachovka (popřípadě nějaká okružanka). Ale víc se takto určit nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 19:36 Muž kofejn [963]
Fotka k příspěvku Dnes jsem byl prvně na lovu živého a nalovil jsem hlavně šneky, asi okružáky. Mimo kvanta šneku mi siťce uvízly i škeble. Dvě jsem si přinesl na identifikaci, co by to mohlo být?
Co jsem tu našel v atlasu, místní škeble vyžadují tekoucí vodu a já lovil v tůňce cca 10 x 5m, která nemá snad ani přítok. Voda je černá jak kafe, okolo stromy.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 16:56 Žena sivon [1694] - PlžiRe: michalcod
Okružák - pokud je z akvária tak nejspíš okružák kanadský
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 15:55 Muž michalcod [13] – Co je to za šneka?
Fotka k příspěvku Dobrý den,
prosím o určení tohoto šneka. Děkuji moc všem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   29.04.2013 18:00 jamajcan Re: snehulda007
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 17:54 Muž snehulda007 [850]
Fotka k příspěvku Ahoj,můžete mi prosím pomoc s určením tohoto plže?Našel jsem ho v malém zatopeném lomu. Bylo jich tam několik v různých barevných varietách,nohu měli vždy černou,velikost 3 až 5 cm. Děkuju.Omlouvám se za kvalitu fotky
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.04.2013 17:54 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: Verry
To vypadá na piskořku graniferu či ostnitou, ale těžko říct z té "kvalitní" fotografie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 15:52 Žena Verry [18]
Fotka k příspěvku Prosím o identifikaci (pokud z takto "kvalitní" fotky lze...objevil se náhle a nečekaně v akváriu, nepřidávala jsem v poslední době ani žádné rostlinky coze :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2013 16:25 Dezidor Re: Raviolka
Jo, tohle: www.naturbiotop.de/… by mohlo být ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.04.2013 10:19 Žena Raviolka [2148] Re: Dezidor
To vypadá jako Bithynia, taky jsem ji kdysi v akváriu našla. Žijí i u nás, takže z pěstíren rostlin se do akvárií dostat můžou. Jsou to prckové a nepřemnoží se, tak si jich málokdo z nás vůbec všimne ;-)

www.allesumdieschneck.de/…
www.naturbiotop.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 22:45 Muž kofejn [963] Re: PaDa
Levatka má ulitu doleva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 22:33 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Dezidor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 19:04 Dezidor – Co je tohle?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 18:56 R Muž romant [27981] Re: Vlnkar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2013 18:56 Muž kofejn [963] Re: Vlnkar
Levatka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 18:53 Muž Vlnkar [15] – Co je to za plze?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim, asi jsem si na nejake rostlince prinesl tohoto plze. Byl uplne mikro. Po 14 dnech uz ma cca 5mm. Nevite co je to za druh? Nesezere mi rostlinky? Dekuji za pomoc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 22:32 DREDRA Re: Ria542
okružák ploský..akorát tady ten je nějakej drahej hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 22:26 Žena Ria542 [40] - Miniakvária
Ahoj neviete čo je toto za druh slimáka, a či žerie rastlinky??? m.akvatera.net/… vďaka! :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   09.03.2013 21:48 Žena sivon [1694] - PlžiRe: lhajek
Kolegyně má evidentně v akváriu oba druhy. Pokud je plž placatý a s ulitou jakoby připláclou ke sklu, jde o kružníky, naopak ti malí tlusťoučcí jsou okružáci.

Krásné srovnávací foto viz. toto téma 10.2. (o jednu stranu zpět).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 21:35 Muž WARENKOREN [51] Re: jane91
kružník malý.... taky jich mám plno ;-) ale neškodí....

rybicky.net/atlasostatnich/kruznik_maly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 20:10 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: jane91
Ten 1cm je velikost toho co máš v akva nebo jsi ještě popisovala toho okružáka?
Kružníci mívají jen pár milimetrů, jestli roste nad půl centimetru tak to bude spíš Okružák ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 17:43 Žena jane91 [27] Re: Adam, O.Tom
Keď som to porovnala tak to vyzerá na čínskeho kružníka, vďaka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.03.2013 17:38 Muž Ad@m [1051] Re: jane91
Potom to bude nejaký kružník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 17:36 Žena jane91 [27] Re: Adam, O.Tom
Okružák to není určite, tie sú oveľa väčšie a majú iný tvar, viac sploštenú ulitu, sú bledšie, ulita je v niektorých miestach priehladná. Majú max. 1 cm, ale skorej sú to milimetrové záležitosti. Doniesla som si ich na rastlinách.
Neprekrmujem, tomu sa vyhýbam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 17:33 Muž O.Tom [439] Re: jane91
Jak je to velké ? Mohl by to být nějaký kružník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 17:33 Muž Ad@m [1051] Re: jane91
Okružák alebo kružník, povedal by som. Záleží na veľkosti. A okružáci sa množia rýchlo, najrýchlejšie ak sú ryby prekrmované.
https://rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
https://rybicky.net/clanky/1062-plzi-v-akvariu-ii
https://rybicky.net/clanky/1088-plzi-v-akvariu-iii
https://www.schnecken-und-muscheln.de/

Toto téma slouží výlučně k určení druhů plžů. Je-li plž správně určena, pak další otázky (např. k jeho chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování plžů přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 25

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 51275x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3158-co-je-to-za-plze?od=751