Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plži v akváriu III.

 

Články » Plži v akváriu III.   Vytisknout tuto stránku 

Plži v akváriu III.

Publikováno: 31.10.2012 • Autor: © sivon • Rubrika:

Ve třetí části se zaměřím na blízké či vzdálené příbuzné všeobecně známé piskořky věžovité (viz. Plži v akváriu I.)

 

Tato skupina plžů je velmi rozsáhlá a nové druhy jsou k prodeji nabízeny stále častěji.

Zástupci menších druhů se mohou do Evropy dostat i na importovaných rostlinkách. Tyto černé pasažéry je velmi těžké identifikovat, existuje mnoho druhů a  navíc se  vyznačují velkou variabilitou uvnitř druhu. Překážkou identifikace bývá také nepříjemný zvyk okusovat si navzájem ulity.

 

Thiara winteri je velmi podobná piskořce Melanoides granifera. Je o něco světlejší a ostny na ulitě jsou výraznější. Mnoho akvaristů ani netuší, že mají v akváriu právě tohoto plže. Mladí jedinci jsou graniferám velmi podobní a pokud ti větší mají erodované ulity, nemusí mít ani výrůstky. Chování a potravní nároky jsou podobné jako u granifery. Jsou vidět mimo substrát mnohem častěji než piskořka věžovitá, rády čistí dekorace a rostliny, zvláště v noci.

Za vhodných podmínek se velmi snadno množí.

Velmi podobná je také Thiara scabra.

 

Thiara cancellata je snadno identifikovatelný plž. Z ulity, kratší a kulatější než u T. winteri, mu vyrůstá několik černých štětinek. V akváriu se nijak výrazně neprojevuje, živí se řasami, zbytky rostlin a potravy pro ryby. Jeho rozmnožení v akváriu zatím nebylo popsáno.

 

Thiary, stejně jako piskořky, nechávají zdravé rostliny na pokoji.

 

Brotia pagodula je již poměrně velkým zástupcem čeledi piskořkovitých. Má podlouhlou ulitu s trny. Je to výborný čistič, podobně jako neritiny, rostliny nepoškozuje. Celé dny se velmi pomalu pohybuje po akváriu a čistí kameny, rostliny i dekorace od řas. Často několik hodin prospí. Jeho chov v akváriu naráží na jeden problém: často při svých akrobatických výkonech při čištění rostlin spadne „na záda“ a neumí se sám otočit. Nechápu, jak to dělá v přírodě, ale v akváriu prostě zatáhne víčko a čeká, až ho někdo zachrání. Nedovedu si příliš představit biotop, ve kterém by mu tato strategie byla užitečná.

Je to také živorodý plž, jeho odchov v akváriu je možný, ne však příliš častý.

 

Faunus ater („ďáblův roh“) je nádherný plž s černou ulitou opravdu podobnou rohu. Má i černou nohu a tak působí docela „elegantně“.

Je to také typický požírač zbytků, v atlasech se uvádí, že kytky nepoškozuje. Mám s ním opačnou zkušenost, ale je to labužník a vybírá si jen některé. Zkonzumoval mi pačuli, která byla trochu pomačkaná po přesazování a oholil bahnatku vonnou i bezstopečnou. Počínal si při tom ale velmi decentně, konzumoval jednotlivé lístky postupně od zdola nahoru. Ostatní (asi tvrdší) kytky už ho nezajímají. Bez příkrmu zeleninou či kopřivami se jeho chov neobejde.

Bohužel k rozmnožování potřebuje patrně brakickou či slanou vodu

 

Paludomus loricata je pro mne jednička mezi „okrasnými“ plži. Ulita připomíná tvarem spíše ulitu bahenkovitých. Noha je tmavá až černá, na okraji ulity je 10 až 15 výrazných oranžových výrůstků.

Živí se hlavně  řasami a zbytky rostlin a potravy ryb. Vyžaduje jemnější substrát, ve kterém zahrabaný často stráví i několik dní.

Vzhledem k tomu, že pochází z rychle tekoucích čistých potoků Srí Lanky, kde žije na kamenech, není jeho chov v akváriu jednoduchý, má velké nároky na čistotu vody a dostatek kyslíku. Já jsem, bohužel, tuto důležitou informaci podcenila a při pletí kryptokoryn, kdy se na hodinu akvárium zakalilo, mi zcela aklimatizovaný plž v podstatě okamžitě uhynul.

Rozmnožování v akváriích zatím nebylo popsáno.

 

V obchodech je též často nabízen příbuzný druh, označovaný jako Paludomus sp. „Bella“. Má trochu hladší ulitu a oranžové tečky na noze.

 

Tylomelanie jsou největšími zástupci této rozsáhlé skupiny plžů. Bohužel jsou to plži, se kterými nemám žádnou zkušenost a ani v nejbližší době nechystám jejich nákup, protože jim nemohu zajistit dobré podmínky. Jsou nádherní, u nás i v zahraničí se prodává několik druhů lišících se především barvou nohy či ulity.

Z jejich velikosti vyplývá i značná potřeba potravy. Nestačí jim pár zbytků a bez vydatného příkrmu poškozují kytky. Pokud je akvarista schopen zajistit jim dobré podmínky k životu (jemný písek, vyšší teplota a dostatek potravy) mohou se mu odměnit potomstvem.

 

F F

Thiara winteri

 

F F

Thiara cancellata

 

F F

Brotia pagodula

 

F F

Palludomus

 

F F

Faunus ater

 

Na závěr bych chtěla napsat ještě několik obecných postřehů k chovu plžů.


Jsou to plnohodnotní obyvatelé akvária a musíme s nimi počítat při výpočtu „zarybnění“ - s těmi velkými kvůli jejich velikosti a s těmi malými kvůli velkému počtu, ve kterém se často v akváriích vyskytují. Stejně jako ryby spotřebovávají kyslík a produkují odpad.


Chov některých druhů není úplně jednoduchý, i tito tvorečkové mají své požadavky. Je vhodné si před nákupem zjistit, zda se do našeho akvária  hodí a zdali jsme jim schopni jejich požadavky zajistit.

Když pomineme dravou surmovku a něktré potravní specialisty, můžeme plže v podstatě rozdělit do dvou skupin:

1) řasoužrouti – zubovci (Neritina, Clithon, Septaria), Brotia pagodula

2) „zbytkožrouti“- sem můžeme s přimhouřením oka zařadit ostatní plže chované v akváriu, i když někteří konzumují i zdravé rostliny

 

První skupina potřebuje ke svému životu pouze dostatek řas. Ne všechny řasy jim však vyhovují, např. ruducha či vláknitá řasa není těmito plži konzumována. Řasy se v určitém množství vyskytují v každém akváriu, problém by mohl nastat při větším počtu jedinců. Příkrm této skupiny není jednoduchý, ale i tyto plže lze přikrmovat např. tabletami, někdy i zeleninou.

 

Druhá skupina opravdu vybírá z bohaté nabídky  zbytků – rostlin, krmiva, výkaly ryb, mrtvolky ryb, krevet i plžů, ale žere i  řasy a třeba i vajíčka jiných plžů.

A tady nastává trochu problém. Současný trend velí mít akvárium téměř sterilně čisté. „Vyluxované“ dno (pokud možno i do hloubky), křišťálově čistou vodu a skla, žádné úlomky rostlin. Jenže za takové akvárium nám tato skupina plžů moc nepoděkuje. Potřebují ke svému životu detrit – právě ten bordýlek na dně, který se nám tak nelíbí.

Cílené přikrmování zeleninou, kopřivami či nějakým druhem hotového krmiva je nezbytností u velkých plžů, pokud chceme, aby nám prosperovali a nechali nám v akváriu alespoň nějaké kytičky.

Naopak pokud se chceme zbavit přemnožených „plevelných“ plžů, nesmí na ně žádná potrava zbývat - oni si  stejně vždy něco k snědku najdou.

 

Plži obecně potřebují jemnější dno, někteří se do něj při odpočinku zahrabávají, či v něm tráví většinu času, jiní si o hrubý ostrý štěrk mohou poškodit ulitu. Ale někteří, např. ampulárie či okružáci, evidentně nemají problém ani s dost hrubým štěrkem.

 

Příliš kyselá a měkká voda nesvědčí jejich ulitám, zvláště u rychle rostoucích druhů jako okružáci a ampulárie.  I v takové vodě je možné plže chovat, pokud mají rozmanitou potravu s dostatkem  potřebných minerálů. Nedostatek "stavebního materiálu" řeší někteří plži okusováním ulit svých kolegů. V případě problémů je vhodné jim přidat do akvária sépiovou kost či drcené vaječné skořápky.

 

Soužití s ostatními obyvateli akvárií bývá ze strany plžů bez problémů, mohou však přenášet parazity. Tomu předejdeme karanténou.  Některé druhy ryb a raků plže konzumují, jiné mívají  snahu plžům okusovat tykadla.

 

Používání léčiv a prostředků proti škůdcům v akváriu s plži je třeba velmi promýšlet. Většina z nich je pro plže jedovatá a jejich rezidua zůstávají dlouho v akváriu a plži se mohou otrávit ještě dlouho po ukončení léčby. 

 

 

Pokud jste dočetli až sem, doufám, že mé povídání o plžích Vás přesvědčilo, že jsou to opravdu krásní, užiteční a zajímaví tvorové, kteří si zaslouží stát se ozdobou našich akvárií. :-)

 

 

A na úplný závěr ještě přídavek pro ty, kteří mají rádi plže a hádanky (bohužel řešení neznám ani já. :-))

Co je to za plže?

Dostala jsem ho od jednoho kolegy – pracovní název má „tmavá piskořka“ - jeho identifikaci jsme už zde na Rybicky.net řešili.

Mladí jedinci vypadají téměř jako Melanoides tuberculata (piskořka věžovitá), jen barva a vrubování ulity je jiné. Postupem času nabývá ulita tmavou barvu. Ulita je o něco robustnější než u věžovky. Prohrabávají se substrátem, ale jsou často k vidění i mimo něj.

Dle výrůstků okolo ústí ulity se nepochybně jedná o blízkého příbuzného piskořek.


F F

Mladý jedinec                                                                                    Dospělý jedinec

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 86x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 31.10.2012 Upraveno: 03.11.2012 Přečteno: 2271x

Schválili: Bob66 ***** 11.11.12 • Johan ***** 21.11.12 • alpaka ***** 26.11.12 • Kusma ***** 01.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
25.11.2013*****Holandské akvárium1486x
12.11.2011*****Akvaristika a hviezdne vojny581x
09.06.2010*****Příběh mého akvária571x
27.12.2017*****Nová kniha o akvaristice527x
11.08.2014*****Jak jsem měnil staré dno za liapor879x
12.10.2009*****Léčba Žábrohlístů u Terčovců pomocí Chloraminu-T373x
15.12.2014*****E-shop ZOOHOLDING173x
26.06.2008*****INTERŠTANDARD IHS 2004 - Triá534x
11.05.2014*****Kožovec rybí75x
09.04.2021*****Nezvaní hosté – Parazité? Potrava? Pomocníci?6825x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 31 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [31] Afropithecus® 26.09.17 00:06
Do dnešního dne jsem neměl v těch plžích jasno . Již se mi rozednívá :)

Reagovat na tento komentář [30] Xpe® 21.11.15 09:41
Pěkný a poučný článek.

Upravit Reagovat na tento komentář [29] ® 10.04.15 22:07
Pekny clanek take se mi libi plzi kdysi se mi i uspesne mnozily .Dnes ale mám cichlidy a ti tam plze vitaji jako dorticek s ulitou

Reagovat na tento komentář [28] bond009® 07.09.14 18:28
Perfektně napsané všechny tři články. Opravdu hodně poučné

Reagovat na tento komentář [27] Nikola90® 07.06.13 14:11
Pěkně napsané všechny 3články.Původně jsem nechtěla koupit Taiu ale teĎ si ji asi koupím a asi nejen tu :) Jen by to chtělo někoho kdo by napsal něco o škeblích.Díky:)

Reagovat na tento komentář [26] barcatt® 08.04.13 20:52
perfektny uzasny dokonaly clanok - krasne miestami vtipne napisany a hroozne sa mi pacilo ze bol o plzoch. strasne sa mi pacia a toto ma len utvrdilo v daslom nakupe. dakujem moc. :)

Reagovat na tento komentář [25] LinaDee® 09.03.13 11:06
Stojí to za přečtení, nějakého hezkého plže bych si dala líbit, bohužel by ho uvítaly i moje helenky...

Reagovat na tento komentář [24] lojzalojzovic® 01.03.13 10:48
super

Reagovat na tento komentář [23] Šaman® 22.11.12 20:02
Děkuji.Poučné a objasňující.

Reagovat na tento komentář [22] sux® 16.11.12 19:22
Moc pěkně napsané!!!Spousta informací v rozumné formě!

Upravit Reagovat na tento komentář [21] ® 16.11.12 13:07
Pouze poznámka ne zcela se týkající článku : Přestože u plže Planorbella duryi je zaužívaný český název okružák kanadský,dle různých pramenů je původně pouze endemitem Floridy.

Moji nijak zjevně nešlechtění okružáci také nevydrží zimu v zahradním bazénku, což ale např. levatkám nepůsobí žádné problémy.A to může být naše zima srovnatelná s některými oblastmi Kanady.

Reagovat na tento komentář [20] slavko® 07.11.12 21:41
Moja pagodula tiež občas skončí na chrbte. Keď som si ju tak všimol prvý krát, mal som veru aj obavy, ale s otáčaním som sa neponáhľal a urobil som dobre, pretože som potom zahliadol ako sa dokáže z ulity natiahnuť tak, že sa dal do pohybu... No možno mám "hrubšie" dno (tak do 6 mm, sem tam i viac) a pri jemnejšom sa nezachytí.

Reagovat na tento komentář [19] invalida® 04.11.12 20:53
Zase dobrý.....

Reagovat na tento komentář [18] Ivoš® 04.11.12 20:48
Z této série článků o plžích mám velkou radost protože očividně minimálně pár zdejších čtenářů dle reakcí začalo pohlížet na život v jejich akváriích v širších souvislostech a přestalo považovat plže za ty "zlé". Akvarista má to štěstí, že má možnost si doma vybudovat podvodní mikrokosmos, pozorovat jej a učit se z něho. Ten, kdo pochopí zákonitosti fungování života v akváriu, má velkou šanci pochopit zákonistosti fungování přírody (a světa) obecně a k tomu mu může dopomci i pár článků o "pitomých šnecích".

Reagovat na tento komentář [17] WARENKOREN® 04.11.12 11:56
moc pěkné počtení...

Reagovat na tento komentář [16] Vissena® 04.11.12 11:22
Krásné počtení, a stejně jako uživatelka Sivon se přikláním k tomu, aby se článků a zkušeností s plžíky objevovalo víc a víc :)

Reagovat na tento komentář [15] sikula® 03.11.12 19:56
Děkuji za perfektní seriál. Šneky mám jako vítané obyvatele akvárií, ale přiznám se, že tolik jsem se o ně nezajímal....
Ještě jednou děkuji

Reagovat na tento komentář [14] sivon® 03.11.12 16:16
Re: Raviolka :-) netušila jsem, kdo se za nickem skrývá. Tvé nádherné články v časopise Akvárium mám dokonce vytištěné a už hodně ohmatané! Dá se říct, že mne nakoply k chovu šnečků. O to víc se přimlouvám o zveřejnění Tvých zkušeností, alespoň formou doplnění do atlasu. Jak je vidět, některým jedincům se nechce moc hledat ;-).

Reagovat na tento komentář [13] Raviolka® 03.11.12 09:55
Sivon: Psala jsem už dost na mém webu a v e-časopise Akvárium, pravda už je to pár let zpátky a nové poznatky nějak nemám čas zveřejňovat. Mi se právě líbí tahle série článků, protože je to pěkně pohromadě a stručně - to já neumím ;-). Daní za stručnost je bohužel někdy zjednodušení, tak jsem chtěla něco doplnit. Jen pár drobností, k tématu by se dalo psát do aleluja :-D

Reagovat na tento komentář [12] Lukasson® 03.11.12 09:40
A tady máme skvělý článek od "Šnečí" nadšenkyně :) Těší mne, že jsi tady uvedla již poměrně starou záležitost se zabarvením ulity Piskořky věžovité, kterou jsem Ti poslal. S odstupem času mohu říci, že tím, co zabarvilo Piskořky byl substrát. V malém akva jsem měl černý štěrk z Flexiobkladů, který musel pouštět barvu. Nyní mám Profisoil a Piskořky (stále jsou to ty samé, černě zbarvené) se postupem času opět zabarvily do své přirozeně nahnědlé barvy.

Článek je super ;)

Reagovat na tento komentář [11] vaclav® 02.11.12 23:58
Nemluvil jsem o kradení fotek ale o odkazech na ně. To není totéž. Známe to všichni, když někdo něco zná ví kam sáhnout.

Reagovat na tento komentář [10] sivon® 02.11.12 23:38
Re: Raviolka. Nechceš také napsat o svých zkušenostech? Je vidět, že se plži zabýváš opravdu do hloubky. Já třeba tylomelanie nemám a cílený chov jednotlivých druhů si s ohledem na rodinu nemohu dovolit. Původně jsem chtěla jen poopravit mínění o těch méně chtěných plžích a trochu moc jsem se rozepsala ;-). Je to jen pár postřehů pouze o druzích, které jsem měla nebo mám v akváriu, žádné vědecké pojednání. Budu moc ráda, když to podnítí i ostatní, aby přidali své postřehy, či opravili informace v článku. Plži si to zaslouží!

Reagovat na tento komentář [9] Raviolka® 02.11.12 22:26
Ahoj, předně děkuju za článek na zajímavé téma, které si zaslouží daleko víc než obvyklé "fuj šneci, jak se jich zbavit?!" ;-)
Mám jen pár přípomínek - zaprvé Brotia jako rod není určitě čistý řasožout - chovám i zástupce tohoto rodu, kteří jsou vyloženě konzumenti dřeva. Byla bych proto opatrná v nějakém zobecňování. S ostatními vyjmenovanými "řasožrouty" souhlasím, ale tu druhou skupinu bych nenazvala v žádném případě "zbytkožrouty". Spousta cíleně chovaných šneků nesežere mrtvou rybu, uhnilý list, a často ani zbytky krmiva pro ryby. Některé i relativně dostupné druhy jsou potravní specialisté, bohužel to často nevíme, a tak pár týdnů nebo měsíců živoří a pak umírají hlady. Chce to buď hodně pátrat po informacích, nebo zkoušet v praxi. Udržet šneka pár měsíců naživu pro mě osobně není dostatečné (teď to nemyslím v žádném případě směrem k Tobě jako autorovi článku).
Druhá věc, měkká voda sama o sobě není problém - pro NĚKTERÉ druhy. Jezerní tylomelanie nejsou zvyklé na tvrdou vodu a pokud jsem jim zkoušela "přilepšit" a přidávala minerály, hynuly. Ulita není jen o vápníku, ale především o stravě celkově... Zase bych si dala pozor na zobecnění, zvlášť v tomto díle pro šnečí fajnšmekry. Skořápky nebo sépiová kost jsou dnes už překonané. A pak, "příliš kyselá a měkká" nejde definovat. Jsou druhy z opravdu hodně tvrdých vod a ty prostě mají problém i v naší "tvrdé" vodě, jiné naopak raději vodu opravdu měkčí...
A malý dodatek na závěr - Thiara cancellata má pelagické larvy. Kdo má štěstí a ostrý zrak, může si jich všimnout i v akváriu... v mém případě žily cca 2 dny, ale nesnažila jsem se o odchov. Pravděpodobnost úspěchu je zřejmě ještě nižší než u neritin...

P.S. Že jsou u článku fotky jen Tvoje je v pořádku, není třeba vykrádat internet. Koho to zajímá, fotky si najde ;-)

Reagovat na tento komentář [8] vaclav® 02.11.12 18:54
Člověk je od přírody lenoch,já taky. Proč bych něco hledal když stačí jen kliknout. Je pravda že ti to přidělá trochu práce. Jak jistě víš na internetu najdeš ledasco a vybrat si to správné není občas jednoduché, zvlášť když tomu až tak nerozumíš.

Reagovat na tento komentář [7] sivon® 02.11.12 17:50
Re: Johan a vaaclav.
Díky za komentáře.
Další mé fotky plžů jsou tady: rybicky.net/nadrze/8600 (doufám, že to nebude bráno jako reklama :-)).
Cizí fotky vkládat nechci, ctím autorská práva a myslím, že odkaz na fotky na internetu je, vzhledem k internetové gramotnosti většiny uživatelů, zbytečný.

Reagovat na tento komentář [6] vaclav® 02.11.12 14:18
Pokud nemáš vlastní fotky chtělo by to aspoň fungující odkaz.

Reagovat na tento komentář [5] vaclav® 02.11.12 13:36
Nahraj do článku fotky a potom do toho můžeš psát text. Čím je fotek více tím lépe, Možná že to vypadá že jsem líný točit kolečkem na myši, je to ale hrozný voprus lítat takhle po článku a jeho kvalitu to degraduje. Přimlouvám se za předělání. Více hvězd asi nedostaneš, ale výsledek bude podstatně lepší. I takhle je to ale super.

Reagovat na tento komentář [4] Johan® 02.11.12 09:57
Super. =) Jen pro větší lákavost by bylo asi fajn mít zde víc fotek a fotky u jednotlivých popisů.

Reagovat na tento komentář [3] predator3313® 02.11.12 09:36
:) Hned mám zas chut přikoupit nějákého obyvatele
jaký by se mi mohl hodit když mám štěkr a řasy žadně? :D
jinak skvěly članek

Reagovat na tento komentář [2] Barakainus® 02.11.12 03:26
Rekl bych ze to posledni bude taky. M. t. Tady je jedna fotka variaci akvafarm.hu/…

Reagovat na tento komentář [1] Zoidik® 01.11.12 23:36
Opět pěkná šněčí práce. Snad se přestanou postupně objevovat dotazy jak se zbavit šneků

Další články tohoto autora
17.11.2012*****Plži v akváriu I.4126x
24.09.2012*****Plži v akváriu II.2587x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1088-plzi-v-akvariu-iii