Postupný úhyn ryb
a co to je za sumce? Zkusil bych pozorovat tesne po zhasnuti osvetleni, nebo v noci za tmy v akva treba s pustenym svetlem v mistnosti a baterkou po ruce.
Nekteri sumci cvaknou to, co se jim vleze do tlamy. Ale pochybuju, ze mate zrovna takove.
Tipuju to, taky na problem s vodou, ale treba tam mate opravdu nejakeho zabijaka.
Jak je to akvárko velký? Třeba to nedělá žádná ryba, ale jedná se o tzv. bakteriální rozpad ploutví, který při pokročilém stádiu dokáže rybku pěkně ožrat.
0 29.11.2011 19:56 be – ožírání ocásků
Dobrý den,mám velký problém, ve spol.akvárku chovám rájovce,závojnatku,sumečky,paví očka a 3 xify.Nějaká jedna ryba z těchto druhů ožírá ostatním rybám ocásky - už mi na to zemřel rájovec ( měl polovinu těla pryč) a jako další umírá paví očko.At koukám jak koukám rybu která to dělá nevidim.Nevíte,jaká z nich by to měla být ? Okamžitě ji přendám.
Běžně se mění cca třetina vody týdně,ale za takové situace klidně denně. Jaký přípravek proti nemocem? Je možné jste si jím zničily nitrifikační bakterie a ryby hynou na otravu dusíkatými látkami. Po použití takovýchto přípravku se mění víc jek polovina vody v aq. Jinak do "nemocného" aq se nový ryby nedokupují!!!! A než dáte novou rybu do aq tak se nechává nějakou dobu v karanténě aby jste si nezavlekli nějakou nákazu.
Do vody bych nic nepřidával, jenom bych jí měnil a to za vodu lehce odraženou, nebo-li několik hodin po natočení do nějaký nádoby nechanou odstát. Měnit se může klidně denně 30-50% akva to ničemu nebude vadit, což bych v této fázi aplikoval. Podívej se do atlasu ryb na jejich nároky, počty velikosti akva apod. a dospěješ k závěru, že je akvárium osazeno rybami, který dost silně znečišťují vody svými výkaly, takže ta pravidelná výměna vody a kvalitní filtrace je nutností, samozřejmě společně s tím odkalením dna. Čistit filtr je dobrý v momentě kdy se jeho výkon viditelně sníží a voda z něho vytéká o poznání pomaleji. V akváriu je dobrý mít tzv. živý rostliny, který jsou nápomocny při odbourávání a spotřebovávání škodlivých látek z vody, mám na mysli N látky. Jinak je dobrý si přečíst třeba tyto odkazy
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… 0 29.11.2011 17:50 Rakos – úhyn ryb
Zdravím a prosím o radu.
Rodiče mají přes půl roku 108l akva, bylo koupené komplet na inzerát již zaběhnuté, s rybami, rostlinami, dekorací, ext. filtrem apod. Původní osazenstvo:
2xskalára, 3xmečovka, 3xpanceřníček panda, 8xneonka, 3x paví očka a 2xancitrus (tyto se vytřeli, takže je jich více). Vše bylo ok, bohužel asi před 3mi týdny uhynul samec mečovky. Tatík dokoupil 3xblack molly, 2xmečovku a 4xpaví očka. Od té doby však postupně uhynula spousta ryb, nejdříve nová paví očka, potom asi 4x neonka, původní paví očka, 1x black molly. Akva řádně odkalujeme, vodu se teď snažíme maximálně obměnit (zde dotaz, kolik vody je možné vyměnit naráz a jak často ji lze měnit?), externí filtr byl čištěný před cca 2 měsíci (bylo mi řečeno, že stačí 3x do roka, ok?).
Nějaké změny na rybách nepozorujeme, prostě jen ráno najdeme další uhynulou, přidávali jsme do vody i nějaký přípravek proti nemocem, ale nedaří se.. Rodičům se zdálo, že byl jednu chvíli na hladině jakoby povlak, ale já teď nic takového nepozoruji (jezdím tam jen na návštěvy a mezitím byla část vody vyměněna).
Prosím o jakoukoli radu, jak se se situací vypořádat a dát rybám co potřebují.
Díky
Starší reakce
Moc vám děkuji za pomoc. Vyměnili jsme 2 kýble vody (téměř půlka akva) a důkladně odkalili a příjde nám, že rybky se zlepšili. Vzduchujeme přes kamínek, filtr necháváme dál běžet. Máme pěnu, kterou jsme měli dříve ještě na starém filtru, která je o trochu větší než ta, co je ve stávajícím filtru, tak se jí nejspíš pokusíme vyměnit. Ale potřebuji si teda ujasnit postup:
Buď to můžu udělat tak, že tam zapojím oba filtry zároveň, a po nějakých těch 3 týdnech nasadím novou pěnu na ten stávající filtr a tu starou dám pryč (i s tim starým filtrem pochopitelně).
Nebo tu novou pěnu nechám "nacucat" tím, co vyperu ze staré pěny, nasadit tu novou (nacucanou) na stávající filtr, ale častěji po dobu 3 týdnů měnit vodu než se pěna zaběhne.
Je to tak?
Nejdůležitější rozdíl ve stávající a navržené filtraci je ten, že ta kostka biomolitanu má několikanásobně větší tzv. aktivní plochu k osídlení nitrifikačníma bakteriema a interval jejího čištění bude taktéž násobně delší než u toho stávajícího filtru. Pokud k tomu rozhodnutí o výměně dospěješ, tak je dobrý postupovat tak, že se stávající a nový systém nechá v akváriu běhat společně a tím dojde k osídlení nitrifikačníma bakteriema u té kostky a cca po třech týdnech společnýho provozu se přejde pouze na ten nový filtr. Pokud by se dala použít v nějaké úpravě ta stávající pohonná jednotka, tak bude nutný se připravit na velmi intenzivní výměny vody(činnost toho filtru se bude suplovat), než dojde k normálnímu fungování té kostky. Ať už v tom či onom případě je dobrý tu kostku tzv. naočkovat propráním, nacucáním ve vodě, kde byla před tím vyprána ta stávající náplň toho filtru.
ano, tou hlavou je myslena vrchni cast s rotorem. Pokud jde, sundat ten plastovy kryt a sehnat tuhle penu:
shop.aquatica.cz/…
Pokud nebude sedet ozvor, tak to jde upravit popripade nejakou novodurovou trubkou. Mozna nebudou sedet prisavky, muze byt postaveny volne v akva.
Pokud chcete hezci reseni tak:
shop.aquatica.cz/…
Ta hlava v odkazu primo sedi na tu penu i s prisavkama.
Tou čerpací hlavou myslíte tu vrchní "krabičku" ve které je motorek? Takže mám sundat ten spodní kryt a nechat odhalený molitan přidělaný k čerpací hlavě? Nebo si mám koupit novej filtr ?
Teď jsme akorát vyměnili skoro 2 kýble vody a důkladně odkalili. Uvidíme co to udělá.
Máme ještě o starost navíc, umřela nám ryba a nemůžem ji v akva najít...
To co Ti doporučuje kolega hawok, je správná cesta. Vyměnit tu stávající filtraci za tu čerpací hlavu s kostkou biomolitanu bude velmi dobrým řešením. Ten vyšší počet šneků svědčí o překrmování ryb a s tím i vyšší množství zbytků a v kombinaci s méně účinnou filtrací, jejíž činnost je ještě v dobré víře neustále narušována se v tom akváriu začnou hromadit odpadní látky jejichž mez již prostě některý ryby nezvládnou. Takže to chce častěji měnit vodu, což bude lehce tu činnost odbourávání škodlivin(N látky) suplovat a popřemýšlet o té lepší filtraci.
Ano při výměně vody vždy odkalujeme, ale "nepřesejem" komplet celé dno, jednak je z velké části zarostlé a jednak odkalujem tak dlouho dokud se nenaplní kýbl. Ale většinu co je přístupná se odkalit podaří.
Nyní nám běží filtr již bez vzduchování, zatím se nám nestalo, že by se ucpal tak, že by ani "neproudil", nicméně zanáší se dost. Vzduchujeme tedy přes kamínek.
Poslední týden krmíme méně, protože i rybky toho tolik nesežerou co dřív.
Na šneky máme takové lákadlo. Koupili jsme zelené tablety, které jsou pro ancistruse. Na zbytky z tablety se potom slezou šneci, které pak při údržbě odsajeme. Je to podle mě něco jako že to lidi chytaj na salát.
dle meho nazoru je problem ve filtraci. Takovy filtr jak popisujete je nevyhovujici. Vymenil bych za cerpaci hlavu s prislusnym biomolitanem. Mozna pujde upravit hlava z vaseho filtru.
Podle me filtr funguje jen mechanickou cestou a ne biologickou, tak caste intervaly propirani dost devastuje kolonie bakterii. Prozacatek bych ho zkusil necistit, jestli se neucpe uplne a provzdusnovani bych neresil. Rybek je vcelku v norme a cereni hladiny a rostlinami by mel zajistit dost kysliku. Navic mate motorek, ktery muzete dat do akvaria s kaminkem kdyby bylo treba. Pokud se filtr zanese az do zastaveni prutoku, resil bych to jak jsem popisoval vyse.
Pri vymene vody odkalujete?
Problem se sneky, ono to tu vodu zatizi ikdyz neuhynou, doporucuji sbirat a sintenzivnit udrzbu, nebo je drtit o sklo, ale hned je odsavat, nenechavat v akva. Nepouzivat chemii proti snekum.
Akvarium bych casteji cistil a mene krmil, pocet sneku by se mel snizit samovolne, kdyz nebudou mit vhodne podminky k premnozeni. Urychlite to pripadne tim sberem.
Rybky podle mě nehubnou.
Filtrační pěnu propíráme většinou jednou za 14 dní, ale někdy dříve, jelikož se nám dost zanáší filtr a po pár dnech většinou přestává vzduchovat, takže hadičku napojujeme na kompresor aby tam přes filtr vháněl vzduch "pod tlakem".
Po nítěnkách podle mne byly ještě nějaký čas v pořádku, těžko říct.
Ještě mě napadá, že v akva máme docela dost šneků. Nemůžou pak kazit vodu když chcípnou? Jsou malinký, ale pořád se nám množí a to je pravidelně "odsáváme".
Zvažovali jsme, jestli nenasadit léčbu (Multimedikal), ale prý se tím rybkám snižuje imunita, když zrovna nejsou nemocné. Proto jsme zatím nic nepoužii, jelikož právě nevíme, zda vůbec nemocné jsou, nebo jestli je jen špatná voda...
A nestalo se to až po těch uvařených nítěnkach?
Vyměnil bych polovinu vody a sledoval reakci rybek, pokud tzv. pookřejí, tak je ten problém v nedostatečný nitrifikaci a tudíž zvýšených hodnotách N látek. To každotýdenní propírání filtru akváriu moc neprospívá a je to kontraproduktivní opatření. Rozuměl bych tomu, pouze v případě, že ten filtr za týden stratí více jak polovinu výkonu. I když je týdně odkalováno, tak ta frakce dna je větší a může docházet k nesprávnýmu rozkládání bordýlku, který v tom dně může zahnívat. Samozřejmě to, že jsou rybky nakaženy nějakou nemocí vyloučit nelze, ale spíš bych si tipnul ty méně vhodný podmínky v akva.
Možná už byly nemocné, když jste si je kupovali a teď mohou nakazit i ostatní.
Vypadá to na nějaké střevní parazity. Hubnou?
Dobrý večer,
prosím o radu. Máme 54l akvárium. Podloží máme štěrk, dekorace jsou lávový kámen a kořen, rostlinky máme hnědovku, sagitarii, bahnatku a další, žádné náročné druhy (nové rostlinky vždy dezinfikujeme v hypermanganu). Filtrujeme, filtr zároveň vzduchuje. Topíme, teplotu udržujeme na 25 stupních. Svítíme, máme dvě 14W zářivky, jednu AquaGlo, druhou PowerGlo. Vodu měníme každý týden, odkalíme dno a odsajeme kýbl vody, což je přibližně 10l a dolpníme vodou z vodovodu. V odsáté vodě propíráme pěnu z filtru. Krmíme vločkovým krmivem, semtam dáváme granulky. Jednou jsme dali nítěnky, které jsme propláchli v horké vodě....
Problém je, že nám umírají rybky. Koupili jsme je přibližně před měsícem, akvárko se předtím skoro 2 měsíce zaběhávalo (filtr, svícení, topení apod.). Původně jsme měli 4 Blackmolly, 4 Goldmolly, 12 Neonek a 1 Ancistruse. Do této chvíle nám umřeli 2 Blackmolly a 3 Goldmolly. A vypadá to, že umřou další. Netušíme kde je příčina, rybky nejeví žádné známky nemoci, nemají na sobě žádné tečky, fleky, žádná zranění... jen prostě vypadají, jak kdyby neměli chuť k životu, většinou přestanou žrát, válejí se po dně a tak za 3 dny umřou.
Nenapadá vás prosím co by mohla být příčina, popř. co děláme špatně? Děkuji.
Starší reakce
Mě je jen divný,že celou dobu to bylo v takovém počtu jako teď plus ty ancitrusy a vše bylo v pohodě.Rostliny názvy nezmám ale mám tři živé a dost rozrostlé.A že jen ty ancitrusy ostatní jsou docela v pohodě až na ty dvě oči.
Počet rybek je třeba snížit na cca 1/3. Pokud to neuděláš, příroda to vyřeší sama, jen budeš mít blbé pocity, že ti to pořád hyne. Některé rybky se tam vyloženě nehodí(pokud se tedy nejedná o malé čichavce), pro neonky je to malé, sumečci jsou široký pojem. Co rostliny?
Měnit, měnit a zase měnit vodu a rozmyslet si osádku, jako inspirace může sloužit zdejší atlas ryb. To akvárko je přerybněný a když se lehce zanedbá údržba v podobě té výměny vody a odkalování, tak nastane úhyn rybek, který zareagují na zhoršenou kvalitu vody(zvýšený obsah N látek). Filtr nechat dělat svojí práci a čistit až když si sám řekne tím, že se viditelně sníží jeho výkon.
Velikost akvarka je asi 40 litrů.Obyvatelé: asi 8 neonek,4 sumečci,4 panceřnici,1 beta samec a jedna samice,2 čichavci,2 tetry,a ještě asi 6 rybiček velikosti neonek.Normální filtr+externí.Doba existence asi necelý rok.
pozor na leciva - nektere nemuseji delat dobre ancistrusum..
Vedle způsobu údržby je třeba znát velikost nádrže, počty a druhy rybek a technické vybavení nádrže. A taky dobu její existence.
Ze všeho nejdříve bych změřil hodnoty vody a to minimálně pH a NO2. Výměna vody každých 14 dní není zárukou kvalitní vody. Pokud jsou hodnoty v pořádku až pak bych řešil možnou nemoc.
Dobrý den voda je měněná vždy jednou za 14 dní.Koupeno léčivo na osm druhů nemocí.Není problém Vám poskytnout víc infornací jsem už z toho nešťastná a nevím co dělat.
Bez více informací je těžké diagnostikovat. Příznaky však svědčí o špatném prostředí v nádrži. Je třeba se náležitě věnovat údržbě. Začni s okamžitou výměnou vody.
0 11.10.2011 23:05 Zdena – ancitrusy
Dobrý den chtěla bych se zeptat čím by mohl být způsoben uhyn ancitrusů během dvou dnů všechny uhynuli.A ještě dotaz z ničeho nic se začalo rybičkam zvětšovat jedno oko ( neonka, samec Bety bojovnice).Moc děkuji za případné rady.
Starší reakce
ahojte... tak dal som na vase rady s polovice a kupil som ten biomolitan 20x10x10 mozem ho tam hned dat bo treba s tym nieco spravit?
Starší reakce
Ja by som nerad menil cerpaciu hlavu bo pozadie mam presne na ten filter a ked kupim novy nemusi to sediet :/
Pokud se ti podaří čerpací hlavu z původního filtru nasadit na novou bioakvacitovou kostku nemusíš čerpadlo kupovat. Výkonově je to dostačující.
On má takovej výkon, ale daleko menší objem filtračního média, než navrhovaný řešení.
A myslis ze ked kupim iba bioakvacit ze to nebude stacit?... je treba aj cerpadlo?... ved ten moj filter ma objem 300-600L/hod
Můžeš, nebo ten AT201, rozdíl v ceně tam není až zase tak velkej a budeš mít čerpací hlavu s vyšším výkonem(půjde regulovat) a do budoucna se bude třeba dát použít v jiným větším akva. Ten biomolitan jak už tady zaznělo 10x10x24cm, to se určitě vyplatí mít slušnej objem filtrační hmoty, ať mají bakterie kde bydlet.
EDIT: Tak já jsem pochopil, že se ptáš na tu čerpací hlavu, ale Haimdol Ti odpověděl za mě, na tu hrubost toho bioakvacitu.
TM 20 je ideální hrubost pro kompromis mezi biologickou a mechanickou filtrací.
Mám zobrať tento?.... T20
Já bych to koupil rovnou a komplet a nechal měsíc společně běhat v tom akvárku s tím stávajícím filtrem a teprve potom ten stávající dal pryč. Můžeš z něho vymačkat ten bordýlek na ten bioakvacit, čímž si ho lehce naočkuješ nitrifikačníma bakteriema.
Tak jeden povie že treba aj cerpadlo a druhy nie tak co mam robyt?... asi najpr kupim iba bioakvacit a ked to nepomoze (co si nemyslim) tak kupim aj čerpadlo
kup si iba bioakvacit 10x10x24cm a nastc na neho ten fan 3, a nepotrebujes kupovat cerpaciu hlavu .
Bioakvacit bych pro tvou 160ti litrovou nádrž doporučil raději větší a to 10x10x24cm a čerpadlo o výkonu maximálně 400-500 l/h čemuž odpovídá např Atman AT 200 nebo AT 201 nebo z tebou zmíněných Aquaelů Cirkulator 350 maximálně 650.
Bioakvacit som si uz nasiel
www.shopakva.sk/… bude dobrý?... ako myslim velkost... a su tam aj cerpacie hlavy skus mi nejaku poradit prosim ta
Co je to tá čerpací hlava??....
Mám na mysli to, jestli je tam ten filtr co je uveden v prezentaci, což je podle mě pro Tvoje akvárko nevyhovující. Má malý objem filtračního média. Jak už jsem Ti psal včera, řešil bych tu filtraci čerpací hlavou s kostkou biomolitanu, čímž by se dosáhlo několikanásobně většího filtračního objemu. Na tom, že nudící se rybky začnou okusovat druhé může mít svůj podíl i zhoršená kvalita vody, vyšší obsahy N látek.
Co myslis tym ako mam riesenu tu filtraciu?... Manim asi 1 za 2 tyzdne tak 30percent vody
mne tetry krvave okusovali panciernikov.
Máš tam dost nevhodný složení rybek. Tetry krvavý a i parmičky nádherný, když nejsou chovaný ve větších hejnech, tak se tzv. nudí a velmi rádi okusují ostatním právě větším rybám ploutve. Parmičku čevenoocasou bych tam měl jenom jednu, to by nemuselo taky dělat dobrotu, ale spíše jenom mezi sebou. Jak máš řešenou tu filtraci a jak často měníš vodu a kolik?
Skalar leopoldov (uhynul) a dva čichavce modrý (uhynuli)
Který rybky jsou okusovaný?
Přidat reakci
1 ...... 48
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26781x