Postupný úhyn ryb
Tak ten filtr vidím poprvé a moc rozdováděnej z něj nejsem, osobně bych do exponovanějšího akvária volil klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu, třeba
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/… , čímž si zajistíš velmi slušnej objem filtračních hmot, jakou ta kostka bezesporu bude. Teď bych zůstal u toho co jsem napsal, toho klidovýho režimu jenom s výměnou vody.
Dobrá, tak se na ten nitrivec vybodni a jenom měň tu vodu. Množství omladiny je zásadní stejně tak jako filtr č. 2 v podobě dna, který neustále rozrejváš a tudíž bych tomu dal, jak jsem napsal nějakej čas klid a podržíš si to tou výměnou vody. Jinak ten filtr jsem si nedokázal rozklíčovat co je to zač, nějakej typ, značku.
Filtr jsem čistil jenom jednou - když už skoro nefiltroval. A plánuji ho vyčistit zase až přestane filtrovat. A s tím nitrivcem - no, přidávám ho tam 1x týdně už cca měsíc (je to doporučeno jako dávkování po vyčištění filtru). Skoro si říkám, jestli za to nemůže to šílené množství teď už většího potěru...
Jenom měnit vodu, neodkalovat 2x týdně, při odkalování nečistit současně filtr, to činit tak týden po sobě, několik dní nekrmit, prostě akváriu ordinovat klid, bez zásahů, přidat Nitrivec možno.
Zaregistrováno, prezentace vytvořena...
Začni s vodoléčbou, tedy často, klidně obden měň min. 1/3 vody a situace by se měla stabilizovat. Máš s největší pravděpodobností vyšší obsah N látek a tudíž ty reakce ryb.
Edit: Zaregistruj se a zřiď prezentaci s co nejvíce údajema o nádrži.
0 10.09.2013 18:12 Jerry – postupný úhyn ryb? :(
Ahoj,
prosím o radu, už jsem v koncích.
Mám akvárko založené nějakých 6 měsíců a doposud všechno bylo, jak jsem si to představoval. Před měsícem jsem byl donucen vyčistit filtr, protože už chrčel a proud vody byl velmi slabý (oproti obvyklému stavu). Po vyčištění jsem aplikoval přípravek od Sery (nitrivec), abych podpořil vznik bakteriálních kolonií ve filtru. K tomu se moje dvě samičky pavích oček rozhodly, že porodí. Porodily obě naráz. Mám 60l nádržku a v ní jsem donedávna měl 4 samečky pavích oček, 2 samičky, 2 ancistruse a 2 black molly. Jakmile obě samičky porodily, naráz mám přerybněno (asi). Každá samička porodila cca 50ks malých rybek. Od té doby uplynuly 4 týdny a mně se akvárko začíná kazit.
Za poslední týden mi uhynuli všichni samečci pavích oček, včera uhynul sameček black molly a dneska jsem z akvária vyndal mrtvého ancistruse. To, že samečci uhynuli, je má domněnka - jejich tělíčka jsem nikde nenašel (mám uzavřené akvárium, takže ani vyskočit nemohli). Všem malým rybám se daří OK.
Jsem už zoufalý. U žádné z ryb jsem nezpozoroval jakoukoli změnu chování, prostě najednou umřely :( Zkoušel jsem výměnu vody každý druhý den, ale problém přetrvává. Pravidelně odkaluji, přidávám rybí vitamíny, krmím Sera krmivem 2x denně v přiměřených dávkách.
Teplota vody 26°C, PH 7.0, uhličitanovou tvrdost nezměřím (nemám testy), množství dusíku ve vodě je mizivé (sera nitrivec se po přidání do vody neprojeví bílým zákalem, tj. nemám tam odpadní látky).
Dnes jsem zpozoroval zarudnutí žaber a okolí u zbývajících 2 samiček pavích oček. Poslední zbývající ancistrus vypadá OK (ale včera vypadal OK i ten druhý a beztak umřel). Zbývající samičky i black molla plavou různě po akva, nyní se drží více u hladiny a vypadá to, jako by pily (z hladiny). Nepoznám, co za činnost to je. Že by se dusily? V zarostlém akva?
Pokud někdo máte nějakou radu, prosím, poraďte.
Jerry
Starší reakce
Je načatá voda a zlobí Tě s největší pravděpodobností nadlimitní množství N látek a proto ty doporučený výměny vody, jenž s tímto dokáží odpomoci. Dával bych to do souvislostí s tím stěhováním akvária.
Ještě bych se chtěl zeptat, proč je ten zbytek ryb stále u hladiny. Je špatná voda? Nebo jim vadi ty řasy? Co jsem udělal špatně?
O.K. Budu měnit vodu. Snad to pomůže.
Měnit vodu, denně min. 1/3 akva.
Ahoj. Mám problém. Za dva dny mi uhynuli všechny neonky a dneska i samice od čichavce. Vodu měním pravidelně a AQ čistím. Je možný že by to mohlo být třeba řasama? Neuvěřitelně mi zarostlo AQ. Jo a zbytek ryb je pořád u hladiny. Co mám dělat? Předem děkuju za každou radu.
Starší reakce
Ne, měň vodu čerstvou, kterou si nech do druhýho dne odstát a bude to jak má.
Tak to aj nejako robím. Z akvárka veľkého dám vodu do misi a povysávam to tam, potom opatrne dám vodu z misi, vodu z akvárka a dám to tam a vodu okysličujem. Mám sietenú porodničku, ale keď mladé spadli keď spadli na zem, tak prišli ryby a pricucli ich k sieťke a zabili ich (cca 7) gupka porodila 54 mladých a mám ich teraz asi 41. Gupka bola tehotná až 2 mesiace a rodiť sa jej nechcelo, až keď prekročila 2 mesiace, tak porodila.
Tak to jich tam na ten objem bude hodně a ani ta Tvoje péče nestačí. Přitlač na výměny té vody a měň denně polovinu.
3 x denne ich kŕmim a bordel a ich dosť veľké výkali vysávam a je to taká guľato - kockatá nádoba. Vodu majú teplú z akvárka, cca 26 stupňou. (a to nemám ohrievač, vonku sú alebo boli horúčavy, tak sa mi kŕasne voda ohriala a rybky sa mi vytierajú a rodia mi gupky).
Nejeden akvarista začínal s odchovy pavích oček v lahvi od okurek, za to se netřeba stydět.
Měníš vodu denně, jak píšeš, určitě i stahuješ bordýlek ze dna a jak krmíš, jsou to žrouti, ideál je několikrát denně.
0 16.08.2013 08:35 Tomáš55 Ahoj, pred asi 2 týždňami mi 1 gupka porodila množstvo mladých gupiek a postupne uhyńajú. Je to u mladých ribier normálne? Ale teraz aj chápem sa, pretože sú v takej asi 5 litrovej nádrži a majú aj 0,8 mm. Vodu čistím denne a aj okysličujem. Čo im chýba? Cítim sa tak trochu trápne, že su v tej sklenenej nádobe a píšem to tu.
Starší reakce
Tak jak Ti tady spousta lidí radí pořídit testy na NO2,3, to je sice pěkný ale teď už ty zvýšený dusitany asi moc nenaměříš, neb tím osazením ryb došlo k jejich skokovýmu zvýšení a to se projevilo tím úhynem ryb a teď už bych řekl, že bude akvo šlapat daleko stabilněji. To přidávání ryb do tzv. "zajetýho" akvária je třeba dělat postupně, protože právě tím přidáním se biologická rovnováha začne definitivně upevňovat a nitrifikace běžet tak jak má. Tak aby se při přidávání "většího" počtu ryb do čerstvý nádrže právě to co tě potkalo nedělo, dá se to podržet výměnama vody a to klidně v denním rytmu. Ty testy klidně pořídit do šuplíku můžeš, protože když se bude postupovat jak jsem popsal, tak by se už žádnej problém konat neměl. Testy bych použil pouze na studniční vodu, tam by ty N látky mohli zazlobit.
neodstátá voda bych řek, že ne vždy vadí. Ono jde o zdroj. Například pokud máte vodu ze studni, tak tam se chlor nepřidává. já třeba taky používám i neodstátou a není problém, e bych někoho otrávil chlórem. Ty vaše testy jsou ted k ničemu, jak psala vondr001, tak kupte tety na dusitany, dučičnany, případně amoniak. Tím si potvrdíte, že ryby byly otráveny a příště se z toho třeba poučíte, že nádrž je dobré nechat zaběhnout. Doporučuji si zde něco přečíst o principech zabíhání akva... ještě poznámka k vyskakování ryb - to dost pravděpodobně značí špatné podmínky v nádrži
Duležitější jsou testy na NO2 a NO3
0 03.04.2013 23:19 cinda Děkuji za rady,parmičky i ancáky jsme měli v 90l akvárku, parmičky tam vyrostly z malilinkejch, teď jsme jim pořídili nové dlouhé, ale víc jak 240 litrů se nám do pokoje nevešlo.Ale u toho původního akvárka mladá porušovala veškeré zásady,neodstátá voda rovnou z kohoutku (tak akorát teplá),ne půl ale celé akvárko výměna vody a leta bylo vše OK a jak jim svědčilo.Parmičky, když se dalo pryč sklo vyskakovaly ven,honili jsme je po zemi, přežily. Jen je dáme do velkého, konec po 14ti dnech. Udělala jsem test, jenom nevím jaká je správná hodnota alkalinity? Mám GH10, ph7, KH 6.
také bych se takhle od boku přiklonil k otravě dusíkatými látkami.. nechal bych akvo nějakou dobu bez ryb pořádně zaběhnout...
btw - pro parmičky žraločí je 240L naprosto nedostatečný objem....
kdy přišly do akva ryby? je možný, že to byla otrava dusitany, amoniakem...
0 03.04.2013 09:39 cinda – NIC NEPŘEŽILO
Poraďte, měsíc akvárko 240 litrů. 3x parmička žraločí (12cm), 3x ancistrus a 1x karas závojový. V pondělí byly pryč všechny parmičky, včera ancáci. Karas už dřív polehával po dně, nevypadal úplně fit (byl tam již jen na dožití), tak toho jsme v pondělí vyndali, půl vody vyměnili + FMC. Ve starém akvárku jsme nepoužívali žádnou chemii, vše bylo OK. V novém jsme dali biofilter i roztok k úpravě vody z vodovodu. Na rybách nebylo nic patrného, co se mohlo stát? Máme 2 akvária léta (90 a 100), letos jsme je vyměnili obě za větší (190 a 240) a v jednom totální úhyn na krupičku a v druhém úhyn neznámý - týden poté.
Starší reakce
No právě, teď už nedělám a nikdy neudělám zásah do filtru společně s čímkoliv jiným, než prostou výměnou vody (a raději po této zkušenosti při té příležitosti dávám i Biofiltr). Jestli je tedy lednový výkyv načal a teď je to kosí i po 2 měsících, kdy už jsou snad podmínky v pořádku, tak mi opravdu nezbývá, než čekat, jak se to vyvrbí a jestli to aspoň ostatní ustojí ve zdraví...
Tak podle toho jak to popisuješ to bude opravdu vypadat na tu rozhoupanou vodu. On ten průběh potenciálních problémů není u všech obyvatelů stejnej, někdo je odolnější a někdo náchylnější a na to že jsou krevetky v pohodě bych nedal. To načnutí vyššíma dusíkama se nemusí projevit hned, ale může to mít pozvolnej průběh, tak jak se podmínky v akváriu mění na tu či onu stranu. Takže standardní a pravidelnou péči bez větších výkyvů, ale to už jsi se poučila.
Já bych ráda, ale vyzkoušela jsem NO3 testy od Rataje i Dajany a ani jeden není srovnatelný se stupnicí (barva bývá do šeda, takže se to nedá hodnotit), buď tam tedy prostě ani po několika pokusech neumím nadávkovat to práškové činidlo nebo nevím. Dusičnany mi tehdy vylítly proto, že jsem blbec prostříhala kytky, odkalila dno a k tomu ještě čistila filtr, to asi akva neustálo. Navíc si říkám, že kdyby byl problém s chemismem vody, asi by to bylo znát i na krevetkách? Ale jak jsem psala - ty se vesele pohybují v celém akva a po necelém měsíci, co je mám mi jedna sakurka dorostla natolik, že už i nosí.
Mám je od 28. 11. 2012 všechny až na jednoho, jednoho mám už od záběhu akvária a ten se má pořád k světu (darovali mi ho přátelé, když rušili akvárko).
Ahoj lidičky, už pár týdnů mi pomalu, ale jistě vymírají pancéřníčci třískvrnní. První dva měli na sobě nějaké bílé chomáčky (plíseň?), vždy jsem toho jednoho jedince odlovila a pokusila se o léčbu, ale stejně byli vždy druhý den mrtví. Zároveň s léčbou pancéřníčků jsem vždy v akva zavedla zvýšenou údržbu (výměna vody, řádné odkalení), dávkuji Amazon a malé množství CO2 kvůli příjemnějšímu pH pro obyvatele akva. Jednoho s malou tečkou na ploutvičce jsem nechala v akva a při zvýšené údržbě se z toho dostal sám. Teď mi ale během 2 týdnů uhynuli 2 pancéřníčci zcela bez příznaků, prostě jsem našla mrtvolky, bez známek jakékoliv plísně nebo zjevného problému. Rostlinek mám v akva dost, není přerybněné, každý týden měním část vody, prosperují mi v něm i krevetky, takže toxickou příčinu vylučuji. Z jiných ryb mám razbory skrvnoocasé a otíky (jeden má cosi na boku, ale nemění se to a otíkovi to zjevně nevadí, normálně plave, baští, na žádné jiné rybce včetně pancíků nic nevidím). Napadne někoho, kde by mohl být problém? Mě napadá snad jedině nějaký specifický parazit, který ostatním rybkám a krevetkám nevadí.
jj půjdu díky za rady dám vědět jak to dopadlo
Tak už se neobhajuj a běž jim vyměnit tu vodu.
však já vím že se jim dá udělat prostředí hezčí,na tom se bude také pracovat,ale ted je důležitější aby mi neplavali všechny bříškem nahoru
Filtr až to bude potřeba, takže až se jeho výkon viditelně sníží. Měnit vodu jednou týdně min. 1/3 a klidně i více, to je naprosto v pořádku.
tak že výměna 1/3 vody každý den po dobu týdne a filtr až po týdnu chápu to dobře.zítra se do toho pustím.snad to bude dobrý chudáci malí
Takže je to jasnější. Společný čištění filtru a odkalování dna načalo biologickou rovnováhu, to už nedělej a čiň tak třeba po týdnu, měň denně 1/3 vody tak týden a bude to v pohodě.
ten čistím pokaždé mám fluval 350 a vše bylo ok
Znovu vyměnit vodu. Nečistila jsi i filtr?
Ahoj všem minulí pátek jsem odkalovala dno,čistila skla prostě klasické údržba akvaria a od včerejška jsem vylovila již třetího tlamovce plavajícího bříškem nahoru.voda byla odebrána cca 4 kýble a dolitá z vodovodu,již několikrát jsem tak udělala a vše bylo v pořádku před měsícem jsem dokonce vyměnila třičtvrtě akva jelikož jsme ho potřebovali přemístit a vše bylo také v pořádku,PH mám 7,1 což je doufám v pořádku.žádnou nemoc na nich nepozoruji rybky se drží u dna.díky všem za radu
Starší reakce
Ne, ne tu klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu nemáš, Ty máš napodobeninu v podobě tzv. honiče vody a tudíž to častý čištění, takže toliko k těm pojmům. Jinak souhlas s kolegou stran těch špindírů ancíků.
ancíky vyhoď - máš na ně malé akva a budou ti ničit kytky
Přidat reakci
1 ...... 48
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26781x