Úhyn ryb
Substrátu sem se ani nedotkl. Probrane byly rostliny v zadní části, rostou krásně rychle a samozřejmě sem je sadil vedle. Jen jak byly nahusto, tak si stinily a pár jich špatně rostlo. Odpovídám tak jak odpovídám, protože před založením AQ sem tady a nejen tady pročítal spoustu rad. A rád bych se dostal k tomu, kde jsem udělal chybu.
Protrhané? Máš jich tam pět a půl. Co na tom protrháváš? A když už, tak to "protrhané" zasaď vedle... Ani při "protrhávání" jsi substrát nepromíchal?
Mám celou dobu pocit, že pořád tak trochu mlžíš. I když bych ti nerad křivdil. Ale všechno popisuješ až moc správně, všechno děláš tak, jak se má, přesto ryby odcházejí "bezdůvodně" a zničehož nic...
EDIT
Ale jinak to akvo nevypadá vůbec špatně, podle mě. Když přisadíš zeleň a pořešíš tu rybí polívku...
Když si kdokoliv pořizuje ryby do akvárka, měl by to dělat s rozmyslem. Měl by si ujasnit, jaké ryby si pořídí, aby to nebyl takový guláš jako je tam teď, hlavně ryby s podobnými nároky, podle toho by se ta nádrž měla obsadit rostlinami, protože jiná rostlinná skladba bude u velkých cichlid, jiná u teter a jiná třeba u Ancistrusů. A ryby by se měly dát do nádrže až se pořádně zaběhne. A moc bych se při kalkulaci počtu ryb nespoléhal na filtr. Ten by měl sloužit jako takový nadstandart a zejména u menších druhý ryb by akvárko mělo fungovat i bez něj. Návodů tady na fóru je dost, stačí se podívat do patřičných vláken a pročíst si je.
Vyčistit hadice od filtru, popř. médium jako je vata, to jsou nejčastější zpomalovači. Ryb může být klidně i více než máš, ale je to o vhodném složení, tedy rozhodně jsou rizikovým faktorem ty držkolezci a hlavně ta amlulárka, to je kombajn, kterej má nedokonalý trávení a do vody naustále vypuzuje výkaly v podobě těch nejškodlivějších N látek.
Nečekej že pár cyklů průser-otázka-odpověď to spraví. Buď si nastuduješ základy akvaristiky (články na tomto webu jsou dobrý začátek), anebo toho raději nechej.
Fotka je focena zrovna po údržbě,takže kytky byly protrhane. Každopádně rostlin přidám. Chtěl bych se teda zeptat, kolik mám dát do AQ rybek? A druhá otázka je ohledně filtru. Vím, že se filtr po zabehnuti zpomalí, nicméně ten můj že začátku krásně čeril hladinu, jemně pohyboval rostlinkama. No a teď po dvou měsících chodu z rampy sotva teče voda. Děkuju moc
Je tam žalostně málo kytek, čili stejný názor s Romantem, dále na objem moc ryb a ta obsádka je stylem - co dům dal. Nějaká oranžová cichlida, skalár, vzadu nějaká bojovnice, velká ampuárie. A kytek tam je tak na menší hejnko malých teter. Chce to dosadit hodně kytek a ujednotit rybí obsádku.
No ať tak, či tak, podle dostupných informací došlo k narušení rovnováhy, ono to prostředí je už podle fotky méně stabilní, chybí tam prosperující rostliny a je tam vcelku převaha producentů nekompromisních odpadních látek a křehká rovina mezi spotřebiteli a producenty se prostě vychýlila na stranu producentů a akvo není schopno zpracovávat onen škodlivý odpad a citlivější jedinci, tedy převážně imunitně slabší jsou kukat jako první.
Právě že ne. Na tohle si dávám pozor.
Zaryl jsi hodně do dna a vytáhnul na povrch ten zásobní substrát, nebo se pletu?
Poslední byly přidány parmicky nádherné. Uhynuly tetry, parmicky a teď už i skalara. Krmení sem jim dával tetramin, tablety od dávala a ještě něco pro bety. Samozřejmě přiměřeně. Příznaky nemoci žádné. Odkaleni sem dělal minulou sobotu. V den problémů byly ryby v pořádku,normálně plavali, po obědě se najednou shromazdily u hladiny a začaly hynout.
-které druhy uhynuly?
-který druh byl nasazen jako poslední?(6x Parmička nádherná)
-zákal oka?
-výkaly barva?
-používané druhy krmiva?
-odkalení dna?

Po deseti dnech anciky a šneka, zbytek po měsíci od založení. A posledních šest cca před 14 dny. Na filtr jsem první měsíc nesahal, potom už jen čištění predfiltru.
Jak dlouho po založení jsi tam dal ryby? A postupně nebo najednou? A filtr jsi měnil hned, nebo během záběhu (případně po nasazení ryb?)...
Třetinu vody měním už od pátku a zatím žádný pokrok k lepšímu.
Tipuji bordel vodu, tedy nasadil bych denní vodoléčbu a několik dní nikoho ničím nekrmil.
0 10.04.2017 17:46 petrisko911 Dobrý den všem, před pár dny mi začali z hodiny na hodinu umírat rybičky. Založil sem prezentaci, budu vděčný za každou radu.
Diky za radu,zkusim to a uvidim

Podle mě klasika u razbor, tedy jistý druh nálevníka. Lehce vodu zasolit(polévk. lž. na 50 litrů vody) a použít přípravek eSHa 2000.
0 07.04.2017 19:34 atticus – uhyn razborek,co je to za nemoc?

Zdravim vsechny, zacaly mne hynout razbory,umira asi 1 denne.Na prilozene fotce je videt bile mista na zabrech a bily povlak na hrbetu jedne z nich.Nema s tim nekdo zkusenosti?V atlasu nemoci toho moc neni.Diky moc
Prezentace akvária by byla více než vhodná,teď tady dej aspoň fotku celého akvária.
0 06.04.2017 20:56 Geronimo – jak lecit?
Zdravim,asi s novou rybkou jsme si do cca 100 l akvaria dovlekli chorobu,puvodne jsme mysleli ,ze je to krupicka - objevovaly se na rybkach svetle body - jen par,3,4, (nebo krouzky),ryby se chovaji normalne a najednou uhynou,jine jsou bez nalady - napr.krunyrovci,ti nemaji ale zadne tecky po tele.Nejrychleji i parmicky,pavi ocka,mecovka s tim bojjuje uz nekolik dni....parmicky treba byly uplne v pohode a behem chvile byly mrtve na dne.Na doporuceni jsme menili vodu a nyni davame druhy den Eshu 2000 i Exit.Nema nekdo s timto nejake zkusenosti?Budeme vdecni za jakoukoli radu.Diky.
Starší reakce
Arjoen napsal: vyměnil jsem přitom celé dno
To je nově založené akvárium.
Ideální by bylo založit prezentaci s co nejvíce pravdivými údaji.Chtělo by to vědět jaké tam jsou ryby,jaký filtr atd..Taky fotka celého akvária by byla vhodná k lepšímu určení,kde by mohl být problém.Ale na můj vkus měníš malé množství vody vzhledem k tomu,jak velký zásah jsi v akváriu provedl.
Pokud je to druhé již náležitě ostařené, potom si přesunem části osádky pomůžeš. Té vody měníš málo, nestyď se měnit min. polovinu a ještě lepší bych viděl rytmus ráno 1/3 a večer taktéž.
0 03.04.2017 18:35 Arjoen – Rada
Ahoj, o víkendu jsem byl nucen z důvodu stěhování založit akva téměř od znovu, podařilo se mi zachovat jen cca 25l vody(celkem 120) a v něm rok zajetý filtr, vyměnil jsem přitom celé dno... Samozřejmě bohužel včera a dnes následoval úhyn ryb zřejmě z důvodu velkého množství dusíkatých látek či malého množství nitrifikačních bakterií.. pomůžu rybám pokud je přemístím do druhého akva či můžu ohrozit chod i druhého? Měním každý den 30l vody a vzduchování jede na plné pecky... dík za radu
-pokud s kytce nedaří, vyhodit, nahradit jinou
-ancík = ve většině případů problem, při společném chovu, navíc
"Cca před měsícem jsem dostala malého ancistruse. Vím, že by asi v tak malém AQ víc jak jedna ryba být neměla, ale přece ho nemůžu spláchnout!" proč jste si ho tedy vůbec brala,když se zde následně obhajujete prostorem a splachováním.
-Bakteriální rozpad ploutví (Flexibacter columnaris), chronický průběh, (lovila mrtvou, taky ji opadávaly), nic neobvyklého ve spojitosti s ancíkem a nedůslednou údržbou
-většinou je spouštěcím mechanismem špatná kvalita vody, nevhodné a jednotvárné krmení, stres
-dokud máte ancika a nejeví žádné známky onemocnění(zřejmě dočasně),tak se dá vyměnit pouze ta kytka ,třetina vody, odkalit dno, následně po týdnu vyčistit filtr
-oslabení imunitního systému ryb, se dá předcházet
-pravidelná výměna vody a odkalování, dalším faktorem je správná a rozmanitá strava
-ostatní již uvedeno
-

Tu uhnívající kytku vyhoď hned, je to zdroj jedovatých látek. Vodu měnit několik dní po sobě 1/3, pak asi týden ob den totéž, pak můžeš přejít na výměnu 1/3 vody jednou týdně a to už dodržuj stále. Změř si hodnoty NO2, pokud nebudou na nule, je ohrožený i ten ancistrus. Tu uhnilou rostlinu by to chtělo nahradit nějakou rychlerostoucí stonkovkou. Sviť aspoň lampičkou, dokud nebudeš mít opravené nebo vyměněné světlo, jinak ti odejdou i ostatní rostliny.
Novou bettu zatím nekupuj, ale radši přemýšlej, komu darovat nebo vrátit toho ancistruse, ten v takhle malém akvu opravdu nemá co dělat.
Jak v akváriu probíhá údržba? Voda se v každém případě musí v takhle malém měnit pravidelně minimálně jednou týdně. Po úmrtí bych rozhodně vodu vyměnila - cca polovinu.
Dále pak den před přidáním nové ryby a den po té. A ty pravidelné výměny jednou týdně.
Pro Ancistruse tak malé akvárko není vhodné, ale splachovat netřeba, je taky možnost ho darovat.
Udělej si asi nejlíp prezentaci akvária, vyplň co nejvíc informací a pak se dá s radami pokračovat. Ty rostlinky na fotkách úplně nerozeznám, takže k nim nic neporadím. Leda snad jich před nákupem nové rybky nakoupit výrazně víc.

0 03.04.2017 10:46 Magda – betta - úhyn

Ahoj, v sobotu (před 2 dny) mi umřela moje bettka. Chci si pořídit novou, ale chtěla bych vědět, zda něco nedělám špatně. Akvárium mám přes 4 měsíce. Bettu jsem dostala v kouli, do týdne jsem koupila normální, ale menší akvárium 30l, s topítkem a filtrem. Betta prodělala jednou nemoc - byla podchlazená. To bylo hned na začátku. Od té doby vše v pohodě. V AQ mám 3 živé rostliny. Jenda z nich za poslední 3 týdny začala asi uhnívat. Všude opadává a zanáší filtr a dělá bordel v AQ. Přemýšlím, že ji vhyodím. Je možné, že měla málo světla? Pokazilo se mi horní světlo a tak svítím jen lampičkou, než se kryt AQ vyreklamuje. Cca před měsícem jsem dostala malého ancistruse. Vím, že by asi v tak malém AQ víc jak jedna ryba být neměla, ale přece ho nemůžu spláchnout! Jsem začátečník a nevím co teď dál - zda vodu vyměnit po úmrtí, atd. Prosím o radu. Děkuji
EDIT-Ještě jsem si všimla, že poslední týden měla olámané okrasné ploutve. Když jsem ji pak lovila mrtvou, taky ji opadávaly. Ráno byla ještě živá, a večer už bříškem nahoru. Je pravda, že za ten poslední týden se k jídlu nehrnula tak rychle, jak předtím, ale vždy jej snědla.
Starší reakce
Určite súhlasím s názorom, že genetika má vplyv, teda veľký podiel na nezdare.
Mňa by však zaujímalo, čím kŕmíš poter?
-Tazatelka uvádí-
-
Problém stejný u všech vrhů, v obou akváriích - ve věku 3-6 týdnů veliká úmrtnost, cca 60-70%. Ostatní dospělé rybky v pohodě.
-
Zkoušela jsem jako léčivo esha2000, bactopur - nic nezabírá.
-
Mám tam i pěkné vzácné kousky, albíny a podobně,
-tedy tři zásadní věci, od kterých lze odvodit, že tazatelka má v chovu albinotickou řadu a dále něco zřejmě na "ino" genu, považuje to za "vzácné", na co léčiva nezabírají
-Albinismus je neschopnost syntézy pigmentu melaninu. Jedná se o recesivně dědičné onemocnění atd. lze dohledat ..........
-Nejde tedy přímo o barevnou mutaci.
-Při spojení albino x albino ,tak u tohoto odchovu, poměrně dost často dochází k různým vývojovým vadám některých jedinců.
-Nejde přímo o úmrtnost, ale je třeba menší vzrůst, páteřní defekty, snížená imunita, atd. a až následně dochází v důsledku těchto vývojových a metabolických "vad", k úhynu odchovu
-V případě chovu a odchovu je proto výhodnější spojení
Normální/Albino x Albino
-případně
Normální/Albino x Normální/Albino
-Přírodně zbarvený jedinec, nesoucí albino gen, je značen Normální/Albino, hovorově se používá výraz štěpitelný
-atd.
-genetika ryb

0 27.03.2017 14:25 rakapka – uhyn potěrů pavích ok
ahoj, mám soustavný problém s uhynem pavích oček - vždy po narození první týdny v pořádku, a po cca třech týdnech začnou postupně odpadávat... slepí se jim ocasní ploutvička, prohnou se, a do dvou až tří dnů je po nich.. z minulé várky cca 70 potěrů zatím přežilo tak 20 kusů (je to jim zatím tak 6-8 týdnů - u těch se už padání zastavilo). Ted mám nové vrhy, celkem cca 150 kusů, první týdny ok, a ted opět začali padat, sbírám tak tři až pět potěrů denně. Mám tam i pěkné vzácné kousky, albíny a podobně, chtěla bych je odchovat.
Velké akva kde se rodí: 54 l, osazenstvo očka a neonky, osazeno rostlinami, teplota nyní 22C (dříve jsou zkoušela více, až 28C, ale nemělo to vliv), filtr průtokový na hrubé nečistoty a bublifuk na nitrifikaci, vodu měním tak od den půlku. Dusitany 0, dusičnany 25, ph cca 7,1, tvrdost 6, hodnoty stabilní... Potěr odrůstá v sítkové porodničce.
Po částečném odrostení - (cca po měsíci) přeloveno do vedlejšího akva 24 l, jávských mech, mechokoule, bez substrátu, bublifuk molitan - voda výměna ob den.
Krmení mraž.artémií, spešl mikro krmením pro potěr, a rozdrobeným vločkovým krmivem. Zkoušela jsem jako léčivo esha2000, bactopur - nic nezabírá.
Problém stejný u všech vrhů, v obou akváriích - ve věku 3-6 týdnů veliká úmrtnost, cca 60-70%. Ostatní dospělé rybky v pohodě.
v čem může být chyba? díky
Starší reakce
Chtělo by to založit prezentaci akvária,nebo dát aspoň fotku celého akvária.Takhle by to bylo jenom slepé tipování.
Poradil bych zaregistrovat se a vytvořit prezentaci nádrže s co možná nejvíce informacemi. Pak se bude radit líp

0 06.03.2017 08:43 martinaze – úhyn ryb
Chtěla bych se poradit, co jsme udělali špatně. Akvárium jsme měli zajeté 2 měsíce, (54l), 5 rostlin, filtr, topítko, úkryty, dokonce se nám tam objevilo pár malých korýšů, rostliny rostou. Koupili jsme ancistruse a za dva týdny uhynul. Voda měněna 1x týdně. Objevili se první řasy. Jak postupvat, aby ryba příště neuhynula? Díky moc za rady!
Starší reakce
tak to jsem si bohuzel nevsimnul ale s tim dnem by to mohlo souviset takze me asi bude cekat vymena dna predpokladam,jake by bylo vhodnejsi pro pandicky mohlo by byt nejake tmave treba flexiobklady nebo jestli poradite nejake vhodnejsi dno budu rad dekuji moc,ale s tema fouskama to opravdu netusim
Problémem by mohlo být to dno, je to ostrá drť a to se může velmi neblaze projevit na kondici pancéníčků. Mají ty co umírají vousky?
0 05.11.2016 15:59 gigre1983 – vymirani pandicek
ahoj mam docela velky problem s umiranim pancernicku panda,mel jsem 6 a 4 mi umreli,umiraji v rozmezi tak za 10 dni cca,nepozoruji zadne zvlastni chovani vecer jsou v pohode a rano je nachazim mrtve

uz jsem z toho zoufalej,ostatni rybky jsou v pohode jen pandicky umiraji,vsechny rybky mam od zdejsiho prodejce akorat pandicky jsem koupil v hornbachu,nevim jestli by to mohlo mit souvislost,kdyby nekdo poradil co delam spatne budu rad za kazdou radu,tydne odkaluji a cistim akvarko dekuji moc
Starší reakce
Prvně jsem měla asi 6 Kardinálek, po cca 3 měsících jsem dokoupila do hejna dalších 6 kusů.Akvárium jsem ihned po přidání rybek "přeléčila",protože vím,že nějakou dobu je měli v obchodě s Tetrama,u kterých se projevila nemoc vypouklých očí a začaly jedna za druhou odcházet. Řekla jsem si,že už je to dost dlouhá doba a tak Kardinálky budou OK. Je to cca 2 měsíce a začaly mi jedna podruhé odcházet. Nejprve ztrácí barvu,pak se jim na hřbetě zježí pár šupin a konec.Ale i když vypadají normálně,další den najdu rybku na hladině.
Ostatní ryby jsou v pohodě,Kardinálky mi zůstaly jen 3,od včera kapu Esha exit a Esha 2000
Starší reakce
0 22.05.2016 19:27 cvrcek69 – úhyn ryb
Ano, přidal jsem ho ke stávajícímu a chtěl je tam nechat měsíc oba, ve starém to už delší dobu klepalo a stejně to byl takovej šmejd ze setu, tady u toho nového zase nejde nastavit průtok, tak jestli to taky neudělalo neplechu když by byl větší, někde jsem četl že se to nastavuje přidáním filtračního materiálu, tedy ho narvu molitanem nebo něčím podobným... Snad to dobře dopadne... Díky
1 20.05.2016 21:45
Xlienka [276] - Amerika No pokud si ten filtr vyměnil za stávající, ne přidal ke stávajícímu (což jsem původně asi mylně pochopila z tvého příspěvku) jak jsi měl (alespoň na přechodnou dobu cca 1 měsíc) a ještě do toho přidal rybky, tak je to jasné. Zhoupla se kvalita vody, kterou jsi po přidání rybek měl často měnit a rybky se otrávili.
Sus jít ještě jednou a opravdu přesně podle toho návodu, mužná můžeš prodloužit vypuštění prvních ryb až po měsíci a každou další várku s odstupem cca dvou až čtyř týdnů. A nedávej více rybek najednou pouze po pár kouscích a kolem přidávání vždy měň vodu častěji.
Takže začni dnem a osázej alespoň 3/4 dna a pak čti a po měsíci začni pomalu s rybkami.
Začátek je těžší, ale ono to půjde

No to jsem všechno víceméně udělal, do změny filtru byl až podezřele klid ale pak to začalo, s filtrem tedy přibylo několik ryb, tak nevím jestli jsme nezískali něco navíc ve zverimexu...ještě dám jeden pokus a uvidíme, přidám víc kytek, moc jich tam nebylo, dám jinej štěrk a třeba se to se to srovná...
Pochybuji že přidání filtru způsobilo okamžitý úhyn všeho živého, tedy pokud si ho dostatečně opláchl od možných nečistot z výroby, náplň s uhlím nedoporučuji používat ve filtru pořád (vyměnila bych za molitan + sera siporax miny klidně i 2ks nebo něco obdobného, do tohoto filtru to v pohodě vleze)
Ano černo-bílá drť prodávaná jako akvaristická je pro akvarijní účely nevyhovující. Je ostrá a obsahuje vápník, ale nepředpokládám, že byla důvodem úhynů
Jinak pokud pořád dokola zakládáš tak je asi někde něco špatně, v modrém rámečku vlákna začátečník je odkaz na článek jak začít s akvaristikou, tak tady bych asi začala
0 20.05.2016 10:21 cvrcek69 – Úhyn ryb
Ahoj, nevím jesti to už tu někde není ale nenašel jsem. Po instalaci nového filtru (Tetra easy crystal 600)do nádržky 54l souběžně s tím starým který začal dodělávat mi během 5 dnů pošlo celé osazenstvo, vše jsem rozebral, štěrk prolil vařící vodou, vše umyl a dnes jsem dal štěrk do octa a objevují se kolem kamínků bublinky, to je asi špatně že? Ne že by to šumělo spíš kolem dokola každého kamínku jsou bublinky, u černých ne ale jsou tam i bílé a tam jo. Zkusím koupit jiný štěrk a založím znovu, asi už naposled... k tomu filtru byly 2 filtrační média ale s aktivním uhlím, tak nevím jestli to nebude průšvih když tam dám to médium co mi ještě zbylo na nový záběh akva nebo jestli tam narvat v té velikosti nějakou filtrační hmotu ? Už mně ty neuspěchy nějak nebaví, jako kluk jsem měl několik velkých nádrží, filtry jen ty kostky z molitanu, a když odešla rybyčka tak to byla událost... Díky za podněty
Starší reakce
A nebo alespoň zasunout stávající filtr do kostky akvacitu. Teď se v jiném vlákně řeší potíže tohoto filtru, potažmo celého setu, zde:
rybicky.net/forum/5930…
Pochopitelně platí předchozí reakce.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 38
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 23221x