Úhyn ryb
Chci se zeptat někoho kdo má zkušenosti s těmito rybkami..... za posledních 14 dná mi uhynuly 3 apistogammy.... dneska jsem našel mrtvého samečka Borrelky.... předtím uhynuly 2 samičky..... nevěděl jsem co to bylo za druh - přece jen mám 160x50x50 a tak se zorientovat v tom komu někdo chybí byl problém, nicméně mám dojem že i předchozí samičky byly Borrelky. NO2 a NO3 nemeřitelné..... může to být prostě přirozená selekce po relativně novém vypuštění rybek do kavárka? ( vždycky něco uhyne) nebo vysoká teplota v akvárku v kombinaci s CO2 třebas? Vodu měnim co 3 dny, hlavně kvůli řase, otravu asi mohu vyloučit....
Starší reakce
Spousta z nas se nekdy s akvarii stehovala, a nekdy to je prakticky o novem zalozeni akvarii, protoze lepsi moznost moc neni (specialne kdyz se ta situace vyuzije k nejake velke zmene, treba u mne vymene dna). Chce to vic pece, ale kdyz se to nepodceni, tak se to prekonat da. Nesmi se proste stat, ze by se nahromadil cpavek, a dal behem zabehu pak NO
2. Takze se casto meni voda, coz zpomali zabeh, ale da se po case to akvarium zabehnout beztrestne i tak.
Men casteji vodu, hlidej si to (sleduj nezvykle chovani ryb) a muzes z toho vyjit i bez trestu.
Měnit vodu, klidně denně třeba 40 % objemu, nekrmit nebo jen málo. Případně mám odzkoušenou účinnost přípravků Sera Toxivec a Sera Bio Nitrivec, ale to bych volil až jako záchrannou brzdu
Hlavně sleduj ryby, chování, zbarvení, lapání po dechu, aktivita. Když uvidíš náznak problému, vyměň pro jistotu zase.
0 29.05.2015 23:12 jitkazidovice – postupný úhyn rybiček
Prosím o pomoc. Založila jsem akvárium a hned do něj vpustila rybičky, což jsem nevěděla, jakej to bude průser. Co teď mám dělat? Používám Start plus. Děkuji
Starší reakce
Na krupičku je nejlepší Esha Exit + Esha 2000, ale máš těch problémů nějak moc najednou...
Mrkni se do vlákna o krupičce, je tam diskutována metoda pořádnýho zatopení a solení, ale jako všechno i tohle má svý "výhody".
0 23.04.2015 20:18 Barčuša Prosiiim potřebuji další radu. Vodu měním, ryby zijou ale u neonek se objevila krupicka. Nějaká rada jak na to bez chemie? Můžou to chytit všechny druhy? Bohužel na další léčivý přípravky už jaksi nemám finance... Diky!!
No super, závery sa zhodujú
Bol to taký podrobnejší článok s konkrétnymi číslami, atď., ale to je jedno - je to podložené teraz iným zdrojom...
zervan napsal: V jednej štúdii som sa dočítal, že dosť pomáha obyčajná soľ vo vode, bolo to tam aj zdôvodnené. Ak si dobre spomínam, tak zvyšujúca sa koncentrácia soli znižuje viazanie dusitanov pri dýchaní rýb. Žiaľ, nemôžem teraz nájsť ten článok - bol v angličtine a posielal mi ho MarcelG
Nač články v angličtině :o) ... tohle je stará a známá věc běžně využívaná i ve velkochovech ...
"Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím toxicitu dusitanů je koncentrace chloridů ve vodě (kompetice s dusitany na chloridových buňkách žaber). V nově založeném akváriu se nárůst dusitanů zpravidla řeší častými výměnami vody, v rybích sádkách a jiných velkochovech se preventivně zvyšuje koncentrace chloridů na 100mg/l (minimálně)." zdroj: Horácovo akvárium: článek Akvárium - přehled základních pojmů - dusitany, podrobněji Zdeňka Svobodová: Nemoci sladkovodních a akvarijních ryb, Informatorium, Praha 2007, 4. vydání, str. 94 ...
Přesně tak, jakmile je to už takhle daleko, už je to o těch silnějších jedincích a upřímně, já jak sůl, ta třeba tu modř, i když mám odzkoušenou, prostě v těchto případech nedoporučuju a to z důvodu, že člověk nachazející se ve stádiu "podělal jsem to" ve snaze to zlepšit velmi často neustojí a aby to bylo echt, prostě to s podporou přežene a ještě více to zhorší.
V jednej štúdii som sa dočítal, že dosť pomáha obyčajná soľ vo vode, bolo to tam aj zdôvodnené. Ak si dobre spomínam, tak zvyšujúca sa koncentrácia soli znižuje viazanie dusitanov pri dýchaní rýb. Žiaľ, nemôžem teraz nájsť ten článok - bol v angličtine a posielal mi ho MarcelG, ak tu náhodou číta... Bolo to v súvislosti s havarijným stavom v pomocnom akváriu s veľmi tvrdou vodou - nameral som až neuveriteľné 2 mg/l dusitanov a pritom nedošlo k úhynu ani rybiek (hoci dychčali), ani krevetiek.
Každopádne to je už neskoro, keď sú rybky už v takom zlom stave, k otrave už došlo.
myslel jsem si to .. tak nezbyva nez ta vymena vody ..
V tomto případě bych eSHa Exit nedoporučil. Ten je vyloženě určený na léčbu krupičky. Tady se nejspíše jedná o totálně rozhozenou nitrifikaci a když už něco podávat tak buď methylenovou modř jako antidotum proti dusitanům a nebo sera toxivec který z vody odstraňuje přímo dusitany. Ovšem je to vše jen podpůrné. Bez řádně nastartované nitrifikace by se problémy stále opakovali.
Tak čtvrtka vody vyměněna, teplota spadla o cca 5°,snad to ustojí
Romane mam doma esha exit jestli by nepomohl Barčuše ...mohl bych ji ho venovat ale nevim na co vse se pouziva..vim ze , na krupicku a taky uz je rok prosly koukam tak asi nic ..
Na nejsilnější jedince to zabere a zbytek půjde kukat, ale kdž tam budeš rvát ten bactopur, tak to pohřbíš všechno, tobě jde o prospěšný bakterie a ten bactopur ti je likviduje, takže bech to nechal jenom s těma výměnama, holt za chyby se platí, což teď nemyslím ve zlým, ono žádnej učenej z nebe nespadnul a tyhle zkušenosti ti už nikdo nevezme.
No snad to zabere :/ pro představu, většina má na sobě takový ty plesnivy fleky a některý i rozpadlé ploutve.
Měnit vodu, jinak to neskončí dobře, tou výměnou je vlastně "léčíš".
Diky, teď už tomu snad rozumím. Mohu poslední otázku? Mám tu akoro 10 nemocných neonek, mám je dolecit a vyměnit vodu až po léčení?
LiborSprysl napsal: Si myslím, že se to v organizmu to svinstvo nějak ředí...Nevím, to je spíš takový poznatek z praxe. Ryby, které zpracovávat atmosférický kyslík nedovedou tak dobře, většinou dusíci vedou do kafilérky...
Labyrintkám je ukradený množství kyslíku ve vodě, N-látky jsou pro ně stejně nebezpečné, jako pro ostatní ryby. (SAMOZŘEJMĚ, každý druh je jinak háklivý)
Tak ono bylo zaběhlé i to tvoje stávající, ale nitrifikace nebyla nijak pevně ustanovena, prostě to fungovalo v nějakým minimálním režimu a tím přidáním velkého množství producentů N látek došlo k prudkýmu zlomu, tedy koncentrace škodlivých N látek se skokově zvýšila a nedošlo k přeměně všech těchto látek na akceptovatelný. Tento proces se děje buď postupně, čehož dosáhneš postupnýcm přidáváním ryb, třeba v týdenním intervalu a podržíš si to častější výměnou vody, to pro případ, že by se chtělo dít to skokový zvýšení a nebo místo ryb přidáváš sušený krmení, prostě žrádlo pro nitrifikační bakterie. Měsíc jedoucí akvo bez producentů odpadu dopadne vždycky tak, jako tvoje. Vím, psala jsi o tom že tam nějaký ryby byly, ale zřejmě to na tu nálož co tam najednou přišla nestačilo, tedy jak ti ukázala praktická zkušenost.
Ok. A jak poznam že je 100% zaběhlé? #
ano, žádné ryby zatím nedokupu. Nech nádrž pořadně zaběhnout.
0 22.04.2015 14:45 Barčuša Takže denně měnit vodu. Co pak dál? Až tam zůstanou ryby co přežijí, mám nechat akvárium běžet zase měsíc bez nových?
Si myslím, že se to v organizmu to svinstvo nějak ředí...Nevím, to je spíš takový poznatek z praxe. Ryby, které zpracovávat atmosférický kyslík nedovedou tak dobře, většinou dusíci vedou do kafilérky...
Ale jo ... tomu rozumím, že různé druhy ryb mají různou citlivost na N-látky (např. letální koncentrace dusitanů se pohybují v rozmezí 0,3 - 300mg/l (!!!) v závislosti na mnoha faktorech - druh, věk, kvalita vody a další). (To nevím z hlavy - to jsem si dohledal :o) (nicméně ve vlastním článku :o))) ... Čemu nerozumím je, jak s tím souvisí labyrint, tedy možnost "dejchnout" si z hladiny ...
Ne to určitě ti nic neuniká, ale jak je nad tebou poznamenáno... leeri vydrží méně...
Presne tak, velmi dobra pripominka, a navic se neda ani brat v potaz, ze kdyz se nadechuji nad hladinou, ze se pomaleji otravi, protoze prikladem (ktery zname asi nejlepe) lidsky kojenec zmodra z vody plne dusitanu a dusicnanu i kdyz ji nedycha, a kazdy vi, ze potrebuje kojeneckou vodu a ne jakoukoli.
No šedí (zlatí, modří) čichavci vydrží hodně, ale ostatní druhy jsou citlivé na kvalitu vody.
Baruš přeju ať se daří a nenech se odradit. Akorát si něco dostuduj a ptej se zde co ti není jasné, ať se problémy neopakují.
LiborSprysl napsal: To nebude nitrifikačními bakteriemi, protože čichavci zase až tak nejsou odkázáni na fungování vody, když si "dejchnou" z hladiny, takže pokud neplavou vyloženě ve čpavku, tak zvládají ledacos.
Tuhle část nechápu ... přece pokud má ryba hemoglobin zoxidovaný na methemoglobin, tak je jí celkem na prd, že si díky přídatnému dýchání (labyrint) může loknout vzdušného kyslíku ... nebo mi něco uniká?
0 22.04.2015 06:55 Barčuša Aaaa tak omyl, neonka už to má taky za sebou. Neeeeeeeeeee
0 22.04.2015 06:37 Barčuša Takže poslední cichavec perletovy umřel, další 3 cichavec zlatý mají taky takovou tu belavou tlamu, tak ze počítám, že až přijdu z práce budou další na řadě :(
Podle mě tam šlo hodně ryb najednou a to akvo to prostě nestíhá a čichavci jsou jako první na ráně, zvláště jestli jsou podražený, jak vysvětluješ.
romant napsal: Denně měň vodu, min. 1/3 objemu akvária.
Edit: Klasický příklad toho, že ani měsíc záběhu akvária nemusí být dostačující, tedy v případě, že se po dobu záběhu nedostává žrádla nitrifikačním bakteriím, tak po vpuštění osádky dojde ke skokovýmu zvýšení N látek a toho jsi právě svědkem. Tím léčivem řešíš následek, ale příčina stále zůstává, tak alou na tu vodoléčbu.
Všimni si Romane, jaké ryby mají potíže a kde jsou koupené...To nebude nitrifikačními bakteriemi, protože čichavci zase až tak nejsou odkázáni na fungování vody, když si "dejchnou" z hladiny, takže pokud neplavou vyloženě ve čpavku, tak zvládají ledacos. Ten problém je ve velikosti, dvojím transportu a dvojím přelití... Leeri jsou klasičtí problémové, pokud nejsou od chovatelů, nebo z obchodu dobře zakrmení, dělají potíže (stejně jako líbačky). A víkend byl myslím celorepublikově stejný... slunečno, větrno, ráno mráz... a akvarijní trhy... No není se co divit...
Hmm, tak to si likviduješ ten zbytek nitrifikačních bakterií který tam máš. Intenzivní výměny vody a klidně polovinu akvária, bez podávání toho bactopuru.
Sera baktopur se to jmenuje. Měnila jsem vodu asi jednou
Nevím čím léčíš, měnit natočenou přes sprchu, bez dalších úprav.
Edit: A jak často jsi v průběhu záběhu to vodu měnila?
Zradlo mají už od prvního týdne založení, mám tam totiž od začátku 2 ancisteuse. Mam počkat po těch třech dnech léčení, nebo ji mam měnit hned? A musím jí nějak upravit?
Denně měň vodu, min. 1/3 objemu akvária.
Edit: Klasický příklad toho, že ani měsíc záběhu akvária nemusí být dostačující, tedy v případě, že se po dobu záběhu nedostává žrádla nitrifikačním bakteriím, tak po vpuštění osádky dojde ke skokovýmu zvýšení N látek a toho jsi právě svědkem. Tím léčivem řešíš následek, ale příčina stále zůstává, tak alou na tu vodoléčbu.
0 21.04.2015 20:35 Barčuša Ahoj lidičky, začínám být zoufalá :(
V sobotu jsem si konečně po měsíci běhu akvária koupila ryby na akvarijních trzích. Vše se zdálo úplně nádherné až do včerejšího rána. U třech cichavcu perletovych jsem si všimla, že mají belavou tlamu a nezerou. Běžela jsem před práci do zoo shopu, prodavač mi dal lecivo, ale kd_z jsem prisla, byly všichni 3 mrtvy. A dneska další rána, poslední cichavec perletovy nezere, jedna neonka plave u dna hlavou dolu, další má rozpadnou zadní ploutev a ma sobě bílé fleky, další jsou taky takový divný. Cichavci zlatý sice žerou, ale chovají se taky divně, stojí na místě. Tal jsem jim tam dala to léčivo, zvýšila teplotu na 27°.prosím nějaký rady? :( fakt mě to zabíjí, tolik péče sem tomu věnovala, těch peněz, a nakonec tohle :(
Môže záležať aj na značke testov, nieje test ako test
Pokračovat dál a zaměřit se na tu filtraci, jak jsem již nedávno psal, prostě nastartovat ten správný proces přeměny škodlivých N látek na akceptovatelné. Měnit denně, to je prioritní, ta eSHa je léčba následků, příčina je stále uvnitř akvária v tom rozhozeným systému.
Já mám NO3 poslední dobou stabilně kvůli sínice na 90mg/L a ryby jsou v pohodě. Ani čichavcovi to nevadí, pořád staví hnízdo.
Znovu ahoj vsem,
behem poslednich dnu byla situace v akvarku stabilizovana, ale vcera jsme opet nasli 2 plesnive ryby (jedna s flekem na ocasku a druha na cumaku),okamzite jsem je z akvaria odstranila a vykapaa esha 2000. Dnes dalsi 3 ryby plesnive. Dokoupila jsem dle rady dalsi 2 kytky a pravidelne menime vodu. Nejake zkusenosti? Napadlo me udelat jim na hodinu silnou lazen, stejne tak hodne vykapat vodu v akvariu..
Já, když to znovu čtu, klonil bych se k možnosti nepatřičné reakce oněch léčebných přípravků a bude zde hrát roli taktéž jejich dávkování, tedy aby to nebylo v zájmu pomoci v nedměrných koncentracích. Tedy to tady možná fantazíruju.
0 18.04.2015 21:44 JardaEdd NO3 mám teď lehce nad 25mg/l. Hmmm... Ale přeci jen se mi nechce věřit, že se jen dočasně rozhodila jakási rovnováha a rybky se otrávili. Akva vypadá skvěle, krevetky rejdí a našli se dvě čerství paví očka. Mají trošku zmenšený ocasní ploutve a mají se k světu, dokonce mám pocit, že si spolu hrají. Počkám ještě dva týdny a zkusím novou osádku, asi dania. Díky! Jarda
Tak, tak. NO3 je už v poriadku? tých 100mg/L je už veľmi veľa na rybky
0 16.04.2015 22:15 JardaEdd Bublifuk jsem vylepšil o čerpací hlavu pro lepší flow v akvárku. Rybek bylo lehce víc, ale NO2 bylo stále na nule, NO3 bylo cca 100mg/L. Nyní se všechny sledované hodnoty snížili... No, živorodky už nechceme... a budeme jistě mnohem opatrnější.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 38
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 22891x