Neonka - nemoc
Starší reakce
priklanam sa k nazoru deathbulla zavojnatka v 50L akvariu by spravne nemala byt je to ryba ktrora jednak vela spapka ale aj vela vyprodukuje.radsej by som tam dal neake rybicky na dno,a mozno este aj neake tie neonky
Pokud bys byla ochotná se zbavit závojnatky, tak by se tam řekněme dalších 10 neonek ještě vešlo. Pár obyč krevetek na dno a máš vystaráno i s úklidem.
Myslím, že to stačí. Přidal bych spíš nějako rybu na dno. Ancistrus nebo panceřníček.
0 26.08.2010 21:34 Hana – Neonky obecné
Ahoj, mám 50l. akvárium, mám tam 1 závojnatku a 10 neonek. Chtěla bych si ještě několik neonek dokoupit, protože se jim tam daří, ale nevím, jestli jich tam už nebude moc, co myslíte do 50l akvária?
Starší reakce
0 06.08.2010 09:48 Mišulka – Křivá páteř u neonky
Zdravím všechny akvaristy a jdu si pro radu.
Mám 450l akva a v něm asi 50 neonek,PH- 7,NO2- O.Teď k problému,jednou za čas se jedné z neonek podivně zakřivý páteř,žere normálně i se snaži plavat v hejnu,zhruba měsic s tímto problemem žije a pak uhyne a před smrtí je i vyhublá,nejde o žádný hromadný uhyn,je to jen jedna neonka jednou za čas,netušíte co by to mohlo být?Díky moc za rady.
Starší reakce
0 30.07.2010 10:12 roman – Re: RadioactiWe
co mam robit? vyliecia sa mi ryby? zvysit teplotu alebo ako mam s tym bojovat?
No, to bude vodnatielka
0 30.07.2010 09:54 roman a este vygulene oci maju. dik
0 30.07.2010 09:54 roman nazdar. mam 20 neonek diamantovych. pred tyzdnom zacala blednut mala zrychlene dychanie a zjezene supiny. dal som ju pre istotu do karanteny ale vcera zdochla. dnes su v akva dalsie 4 neonky vybledle a maju tie iste syndromy ako predosla. co mam robit aka je to choroba. farbu m8 tak[ ako neonka odfotena nizsie od marcela8... co mam robit. npostihne to aj ine druhy ryb?
Starší reakce
podle toho co mas v deniku jsou tam 4 dny, rybky vydrzi bez jidla tyden i dele, pokud mely pred nedavnem krupicku a jeste tohle stehovani tak se nemuzes divit ze naka umrela
Dopúlním kolegu Haimdola - a už vůbec není vhodné je v takových provizorních podmínkách krmit!
Pokud dojde k takovéhle kalamitní situaci jsou ztráty vcelku běžné. Příčin úhynu může být víc a těžko s tím něco naděláš. Kýbl prostě není nádrž vhodná k chovu a proto je třeba ryby co nejdříve přendat do stálé nádrže.
mal som jeden problem prasklo mi akvarko a tak som musel vsetko dat do kyblov
vecer som nakrmil neonky a asi za dve hodiny ma brat vola za mam mrtvu rybu
avsak nebola mrtva. bola len bokom na hladine, a dychala...bolo asi 22.00 hodin
tak uz spali, potom som do nej strciil tak prochu plavala ale nehcelo sa jej
pozoroval som ju prestala sa hybat a zase ju vynieslo k hladine, takto to bolo stale
ostatne boli ok.
v kybli mali aj filter takze nic s dusicnanmi.
pustil som vzduchovanie a vymeni som asi 8 litrov vody z 10 litrov
rano bola mrtva
neviem preco?
Starší reakce
0 19.05.2010 22:58 Jana – Proč mi umřeli neonky
Koupila jsem si před 4 dny Neonky červené a už mi 3 umřeli. Koupila jsem jich 20. Plavali bříškem nahoru a jakoby byli prasklé a bříško měli zalité krví.. co se to děje, proč umřeli? Nenapadá někoho něco????
Děkuji za info
Jana
0 17.05.2010 16:24 bobor – ohrizene plutvy a bezove bodky
moja neonka mam ohrizene plutvya ma na sebe take bezove bodky co je to alebo ako to riesit dakujem
Starší reakce
Já to trošku parodoval, ale ona je ta neonka vážně tlustá na prst a plave takovými trhavými pohyby. Samozřejmně třít jsem je neviděl dlouho a u sypání bašty na hladinu je vždy první...
To, že neonky někdy plavou hlavou dolů a nemohou se potopit, je většinou krmením. Zhltají krmivo z hladiny, ještě když není pořádně navlhlé. To je potom nadnáší. Neonka, která plave hlavou nahoru a pomalu se převrací, většinou za chvíli pojde. Nevím co je příčinou.
Taky mám takovou jednu, je sice ubenější něž ostatní, ale daří se jí bez problému už 2 měsíce. Taky jsem se na to ptal a bylo mi řečeno že to může být deformace páteře. Tak čekám jak to dopadne.
No mně chvostom nahoru a je docela dobře živená a vitální, jen má chvost nahoru. Tak a babo raď.
0 08.05.2010 10:12 bobor – neonka mi plava chvostom dolu
chuda mam pocit akoby chcela plavat hore ale nieco lu tahalo dole
co to moze byt?
0 05.05.2010 10:18 pietro – Re: Sewer
Pravděpodobná příčina nemoci se dá zjistit mikroskopickým vyšetřením kompresního preparátu svaloviny ze hřbetní části lze zjistit spory. Možná příčina nemocí pro diagnostiku vypadá jako Pleistoforóza (Pleistophora hyphessobryconis). Pouze má domněnka. Následná léčba není známá. Ryby je nutné zlikvidovat.
www.viktoria-jezero.cz
Já mam todle na Skláře,po té co sežrala patenty,.... chudák :(
Starší reakce
K NO3. Zkoušelas měřit vstupní vodu? Ona norma povoluje 50 a po nějaké době může být hodnota v nádrži 0, protože rostliny jej odeberou.
Jinak, vždy uhyne momentálně nejvíce oslabená rybka. (Když je chřipková epidemie, taky neomarodí všichni).
Děkuji za odkaz.
Čili, OK, použila jsem slovo "dusičnany" měla jsem zřejmě použít "deriváty dusíku". Dále, jestli to správně chápu, tak amoniak je prostřednictvím nitrifikačních baktérií přeměňován na NO2 a následně NO3.
Opakuji tedy otázku - je možné, aby se v mém akváriu (ve kterém dodržuji všechny zásady údržby uvedeny v článku - tj. nepřerybnit, nepřekrmovat, silně filtrovat, odsávat zbytky krmiva, měnit vodu, odkalovat, atd. atd.)vyskytoval amoniak když testy NO2 a NO3 ukazují u těchto látek nepřítomnost ? To by asi znamenalo, že v mém akváriu vůbec nefungují nitrifikační procesy - amoniak se vůbec nerozkládá, je to možné v akváriu starém čtyři měsíce ? Ve filtru mám i pravidelně měněno aktivní uhlí.
A na druhou stranu - je-li v akváriu amoniak - tak toxický, proč uhyne vždy právě jedna ryba ? Ostatní jsou zcela v pořádku.
Ale, ano, pH mé vody je vysoké - extrémně zásadité (hodnota byla Sidem zpochybněna...
, takže ji neuvádím...)...jsem z toho fakt laň...
Řekl bych, že Sida "nastartovalo" tvrzení, že můžete cítit dusičnany. Což je nesmysl, protože roztok dusičnanů v akváriu je bez zápachu. Oproti tomu naprosto souhlasím s tím, že čpavek cítit je (výrazně). Ovšem čpavek má s dusičnany společné pouze to, že se jedná o fáze destrukce bílkovinných látek v akváriu. Čpavek v měřitelném se může objevit v jakékoli nádrži s pH 7 a vyšším. A tam je potom problém s jeho toxicitou. Při pH pod 7 čpavek přechází do netoxické formy NH4 (amonnium). Zjednodušeně řečeno.
Doporučuji přečíst
www.akvarijni.cz/… 0 27.04.2010 18:05 Kerze [14] Hm, demagogie je ovlivňování lidu k jeho získání pro vlastní záměry ( z řečtiny démos-lid, agógos-vůdce). Takže vskutku nechápu - čím koho ovlivňuji ?!
A následně - nepotrpím si na slovíčkaření, myslím, že jsem svou myšlenku vyjádřila dosti explicitně. A do třetice - Vy byste necítil čpavek ? Mimochodem jsem skutečně zkusila změřit hladiny NO2 a NO3 před čištěním nádrže a po odpuštění části vody a odkalení. Nárůst nebyl nijak markantní, ale z původně čistě bílých proužků se staly lehce růžové. Což může být způsobeno, předpokládám, uvolněním nečistot ze dna a zvýšením jejich koncentrace v menším množství vody...Na závěr bych ráda uvedla, že si velmi vážím každého názoru a rady od zkušenějších, ale jednoznačně bych upřednostnila věcné, nikoli spekulativní argumenty, jakožto začátečník v oboru akvaristiky nejsem schopna vést akademické diskuze na dané téma. V podstatě mi nevadí, že moje neznalost je zde zdrojem pobavení, ale pokud jde o tohle, tak raději napíšu nějaké vtipy výměnou za adekvátní odpovědi na své otázky. Konec verbálního krvácení. Tož tak.
Kerze: ...bylo mi zde na fóru napsáno, že skokový nárůst sloučenin dusíku při výměně vody je nesmysl...
Sid: ...Nevím, kdo a v jaké souvislosti vám toto napsal...
Kerze: ...V tomto tématu www.rybicky.net/… - mimo jiné i Vy...
Jestli vnímáte moje komentáře stran vaší schopnosti
vnímat čichem dusičnany ve vodě jako tvrzení, že
skokový nárůst sloučenin dusíku při výměně vody je nesmysl, pak je něco v nepořádku...
V lepším případě nerozumíte tomu, o čem se vede řeč, v horším - jste demagog.
Kdyby vám unikaly souvislosti, tady je rekapitulace:
Kerze: ..vzduchuju jen při odkalování, aby se mi ryby příp. nepřidusily rozvířenými dusičnany...
Haimdol: ...Smím se zeptat co jsou to ty "zvířené dusičnany"?...
Kerze: ...Při rozkladných procesech, které probíhají při zahnívání zbytků potravy a výkalů v každé nádrži se tvoří jedovaté látky, že jo ?! Standardně moje akvárium, hezky "akvarijně" voní, když ale při odkalování zaryju hlouběji do dna a rozvířím kal, je to jako bych otevřela lahvičku s amoniakem. ...
Sid: ...A to má být důkaz o "zvířených dusičnanech"?...
Kerze: ...No, nos mi říká, že jo...
Sid: ...Asi budete mít "nos" jak bloodhound...
Můžete upřesnit, kde jste v této debatě zaregistrovala, že jsem vám mimo jiné i já sdělil, že skokový nárůst sloučenin dusíku při výměně vody je nesmysl?
Mimochodem - vy jste opravdu schopna zaznamenat čichem dusičnany ve vodě?!
0 27.04.2010 13:16 Kerze [14] ...bylo mi zde na fóru napsáno, že skokový nárůst sloučenin dusíku při výměně vody je nesmysl...
Nevím, kdo a v jaké souvislosti vám toto napsal, ale mně přijde normální, že se za jistých podmínek mohou výměnou (i části) vody zvýšit koncentrace N-látek. Stejně, jako může dojít třeba ke zvýšení koncentrace NH3 "na úkor" NH4 vlivem změny pH...
0 27.04.2010 10:11 Kerze [14] Ty důvody by mě právě zajímaly...Už když odešla ta první, tak jsem pojala podezření na otravu a za tímto účelem zakoupila testy, ale bylo mi zde na fóru napsáno, že skokový nárůst sloučenin dusíku při výměně vody je nesmysl...Kromě toho si troufám tvrdit, že o svá akvária pečuji vzorně a odstranila jsem všechna začátečnická pochybení...kde by se tam vzal amoniak, když nemám přerybněno, nepřekrmuju, po krmení odsávám zbytky krmiva, non stop filtruju, každý týden měním část vody a odkaluju, akvárium je přiměřeně zarostlé...?!
Co mě ještě napadá, je "mechanické" poškození v důsledku víření a podtlaku při odsávání, ale nevím, no...
PS: to není jen tak nějaký pan profesor - to je přednosta výzkumného ústavu...
Zeptejte se pana profesora.
Sám se rád dovím něco zajímavého od erudovaného člověka, který ví, jak fungují procesy v takovém systému, jakým je akvárium.
Mimochodem - ty vaše neonky mohly mít vícero důvodů, proč "odešly"...
Když akva funguje, zbytečně ztrácet čas měřením všeho možného. (Obzvlášť v případech, kdy může být sporné, jestli budou naměřená data nějak k užitku...
) Takže takový byl zhruba smysl mého doporučení.
(Snad nejsem sám, koho nezajímá, jaké parametry má voda v akva, když toto při zvoleném režimu údržby, hnojení ap. dlouhodobě dobře funguje?!)
Když přijdou problémy, (např. po výměně části vody uhyne opakovaně nějaká ta rybka), jde o naprosto jinou situaci - tady je změření parametrů vody na místě.
Myslíte, že nemůže nastat situace, kdy v akva nenaměříte NOx, ale NHx ano?
NH4/NH3 jste měřila?
Jako první odchází vždy nejslabší jedinec...
Tím netvrdím, že za vaším problémem
musí být NH3 - přečtěte si znovu můj předchozí příspěvek.
Lituji, ale nemám v úmyslu pamatovat si parametry vody v nádržích a u zdrojových vod všech, s nimiž jsem kdy vyměnil slovo v internetových diskusích.
Na pH se ptám proto, abych si udělal představu, jestli je reálné, aby výměna části vody mohla ovlivnit koncentraci NH3 v akva. To chování rybek, které popisujete, ve mně vzbuzuje jisté podezření na možnou otravu právě NH3...
0 26.04.2010 22:09 Kerze [14] Sid napsal: Jak vypadá ve vašem provedení to "čištění akva"?
A jaké parametry má vaše studniční voda? (Zejména pH?)
Vypnu filtr a topení,magnetickou škrabkou očistím skla, vypustím cca čtvrtinu vody včetně odkalení hlavně přední části dna, čistým kartáčkem očistím pozadí, filtru uvolním póry v odpuštěné vodě, plastové části opláchnu pod tekoucí, případně prostříhám rostliny,čistým štětečkem očistím větší listy od zbytků žrádla a příp. řas, vypustím další cca pětinu vody, napustím čistou vodu o teplotě 24st., zapnu filtr a topení, zvenku vyleštím skla...
Naše studniční voda má příšerné parametry, to jsme probírali už jinde, je velmi tvrdá a zásaditá. Psal jste mi, že to nevadí...
To jaksi slyším prvně..
Mám akva asi tři roky a nikdy se mi to nestalo a neonky dva..
vím jen že po jídle mají opravdu velká břicha.. nikdy jsem nepochopil proč se tak přejí aji když toho dám málo vždy jedna je přejezená ..
to ale není moc pohodlné krmení mimo akva máčet.. :( :(
Tak nevím, do profilu si napíšeš:
Údržba: Nevím, doufám, že skoro nebude.
A má reakce se ti nelíbí. Věř, že pokud nebudeš řádně nádrž udržovat, nádrž ani její obyvatelé prosperovat nebudou ani náhodou. Nejlepší prevencí je opravdu pravidelná údržba ať se ti to líbí nebo ne.
Jak vypadá ve vašem provedení to "čištění akva"?
A jaké parametry má vaše studniční voda? (Zejména pH?)
Ano, může se to stát.
Je to poměrně frekventované téma, (řeší se pravidelně tak jedenkrát do měsíce), a jako řešení se doporučuje předem nechat krmivo nasáknout vodou. (Mimo akva!
)
Je pravda že jsem je krmil a po pár hodinách to začalo.. A to se tak může stát?
Přidat reakci
1 ...... [29] ...... 46
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 42105x