Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
V odpovídající watáži nějakou obyč. třípásmovku, tedy pokud tam není nějaká speciálka která nehradit nejde, jenom stejnou, ale to nevíme, protože v prezentaci jsem se to nedočetl.
Edit: Koukal jsem blbě, je tam 15W zářivka, což by neměl být problém v klasickým elektru sehnat.
Reaguji na to, co nepíšeš ve svém příspěvku, ale co jsem ti psal už poštou. Příliš silné osvětlení. Mrzí mne, že jsem se taty nezeptal, zda se na to akva mohu kouknout... chtěl jsem, ale pak mi to hlady vypadlo z hlavy
Pánové, než se do mne pustíte, koukněte na tu nádrž
Když toto předmětné akvárium dobře "vyladíte", můžete i s jeho stávajícím osvětlením provozovat dobře fungující rostlinnou nádrž. (Založenou IMO jen na rostlinách na světlo nepříliš náročných.) Čeho se však obávám, že začátečník takto akvárium vyladí snad jen nedopatřením...
Domnívám se, že zvýšení intenzity osvětlení, (v tomto případě např. o jednu 18W trubici), umožní akva osadit i rychle rostoucími "plevely", které už ze své podstaty střední intenzitu osvětlení ocení. Vím, že každému začátečníkovi udělá radost, když musí sem tam řešit "problém" s přebytky stonkovek. To je jedna stránka věci, tou druhou obvyklý průvodní jev, kterým je absence významnějších problémů s řasami.
Uzavřel bych to asi takto:
Nedávno se tu objevil "čerstvý vítr" v náhledu na potřebu osvětlení rostlinných nádrží v podání pánů Grundy a Gargamela. Mnoha lidem mohou tyto myšlenky připadat nejen jako "revoluční", ale i jako nezpochybnitelné. Při vší úctě k tomu, co G+G svým počinem do problematiky rostlinných nádrží přinesli, vlastní zkušenosti kvůli tomu jen tak nezahodím.
A tak, jako se oni opírají o nádrže Toma Barra (a jeho stoupenců), já oporu pro své přesvědčení vidím v těch, kdož už se hezkých pár let prezentují jako nejúspěšnější akvaskejpisté v mezinárodním měřítku.
Já prostě své kytky mučit hladem po světle nikdy nebudu!
Omlouvám se, máte pravdu, nějak jsem se špatně díval na ta čísla. Stále jsem žil v domnění že celkem to jeho osvětlení dosahuje o něco vyšších hodnot. Opravdu nevím na co jsem se díval a bylo mě divné že zrovna vy nevidíte jasnou věc že je tam světla dostatek minimálně na nenáročné rostliny a za určitých okolností i na náročnější ...
Proč nikdo nereaguje na můj příspěvek? Prosím...
O čem s vámi polemizuji? Právě o tomto výroku:
Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.
Nemohu souhlasit s tím, že pod T8 osvětlením 1*18W + 1*20W může Jir007 v akváriu o rozměrech 80*45*35cm pěstovat úspěšně
snad cokoliv, a to ani za určitých okolností. A to je vše.
...Spousta akvárií s problémy s řasami je přesvětlených s neodpovídajícím přísunem CO2...
Ano, přesvícené nádrže s nedostatečným zásobením CO2 mohou mít podobné problémy; já se zase často setkávám s nefunkčními akvárii, kde hlavní příčinou zařasení je nedostatek světla pro vyšší rostliny.
V případě, že bude chtít Jir007 své akva postavit na (nenáročných!) rostlinkách, doporučil bych mu posílit osvětlení o další 18W trubici, (příp. adekvátní zdroj světla).
O čem se ale dohadujem? Já nepsal že to s tím osvětlením vždy půjde, ale psal jsem:
lhajek napsal: Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.
Jo a a pod tou Rotalou z fotky rostl Elechorais promíchaný s Lilaeopsisisem (také podle katalogu náročnější na světlo). Ale jak jsem uvedl bylo to akva 12L takže minimální hloubka a tam není problém to prosvítit i s tak malou watáží a samozřejmě že Rotala nepokrývala celou hladinu .... A jsem u toho co jsem psal ... Jde vše a za určitých okolností, takže nevím proč pořád vrtáte do něčeho na čem se v podstatě shodujeme ....
Spousta akvárií s problémy s řasami je přesvětlených s neodpovídajícím přísunem CO2, ale pokud někdo neukočíruje slabší osvětlení tak mu silnější nepomůže, ale to už nepíši konkrétně zde k poslednímu dotazujícímu se, ale obecně ....
...pri slabsom osvetleni budu tie rastliny cervene len pri hladine a popritom budu zatienovat rastliny na spodku tak ze tam bude este o to menej svetla...
Velmi trefná poznámka!
...Tak samozřejmě že ve stejné nádrži se stejným osvětlením nemám zkušenost žádnou, protože prostě nemohu mít všechny kombinace velikosti akvárií a k ním osvětlení. Vycházím ze zkušenosti toho co mám a toho co mi prošlo akvárii.
Jde mě hlavně o to, že ne vždy je vztah mezi watty a objemem to jediné a správné porovnání na množství světla...
Ani stejná nádrž se stejným osvětlením neznamená, že se stejným rostlinám v ní bude dařit stejně. O tom není pochyb a je zbytečné vyjmenovávat všechny okolnosti, které budou mít na výsledný efekt vliv.
Zrovna tak nikdo nemůže zpochybňovat, že vztah mezi Watty a objemem nádrže není relevantní pro posouzení dostatečnosti (nebo nedostatečnosti) osvětlení té které rostliny. Ale o tom jsou tu napsány celé stohy informací...
Mně jde zase o to, že váš komentář na toto téma může vést veřejnost k přesvědčení, že 18W a 20W/T8 zářivky nad akváriem 80*45*35cm jsou dostatečně silným osvětlením pro pěstování (skoro!) všech druhů akvarijních rostlin.
A tak tomu prostě není.
Zkušený kytkař dokáže z podobné konfigurace "vyždímat" hodně, ten méně zkušený bude mít problém i s tím největším "plevelem"...
BTW: Těch vašich 0,5W/l může být za jistých okolností docela intenzívní osvětlení, postačující k ozařování i na světlo náročných kytek.
5W úsporka? -ja som to nasiel ako "Mini Candle"
Ono pri slabsom osvetleni budu tie rastliny cervene len pri hladine a popritom budu zatienovat rastliny na spodku tak ze tam bude este o to menej svetla.Aj preto sa pouziva intenzivnejsie osvetlenie.
Osobne pouzivam 0.5W/L a celkom to zvladam -ale viem si predstavit aj silnejsie.
Tak samozřejmě že ve stejné nádrži se stejným osvětlením nemám zkušenost žádnou, protože prostě nemohu mít všechny kombinace velikosti akvárií a k ním osvětlení. Vycházím ze zkušenosti toho co mám a toho co mi prošlo akvárii.
Jde mě hlavně o to, že ne vždy je vztah mezi watty a objemem to jediné a správné porovnání na množství světla. A tam i směřovali moje dotazy na konkrétní akva.
S některými rostlinami označovanými v atlasech jako náročnější na světlo zkušenost mám (Rotala wallichii, Pogostemon helferi, Eleocharis acicularis, ...) a to takovou, že běžně používaný poměr W/L byl kolem 0,5W/L, ale osvětlení bylo vždy poměrně nízko nad hladinou a výška vodního sloupce do 30cm (dno - hladina).
A když rostliny jdou, tak to znamená že nepřežívají, ale aktivně přiměřeně rostou a mají přiměřené vybarvení tak jak je můžeme vidět v atlasech.
Rotala u mě třeba šla tak jak je vidět na fotce (vybarvení je sytější než v reálu vlivem světla, které bylo trochu do červena). Nad 12l akva 5W úsporka.
...Pánové které konkrétní rostliny si myslíte, že by mu pod tímto osvětlením neměli jít pro nedostatek světla?...
Co myslíte výrazem "neměly jít"? Aby přežily nebo se projevily v plné kondici? Nebo dosáhly zbarvení, pro které se staly "šlágry" rostlinných akvárií?
...Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí...
Jaké máte vy zkušenosti s pěstováním kytek, které jsou - řekněme - v atlasech akvarijních rostlin označované jako "na světlo středně nebo hodně náročné", a to v nádrži 80*45*35, osvětlené 1*T8/18W a 1*T8/20W?
Namátkou třeba Didiplis diandra, Ludwigia arcuata, Pogostemon stellata, Proserpinaca palustris, Rotala macrandra, Rotala wallichii, případně další.
Přečetla jsem nějaké poslední příspěvky, včetně Horácova článku. A nejde mi moc na rozum, že kytky v mém akváriu nestagnují, stonkovky např. rostou jak nablblé, kryptošky se i přes téměř šílené zacházení za 14 dní neoklepaly a rostou, anbuiasy, ty ani nekomentuji a plovoučky se rozvinuly téměř po celé hladině, takže rozhodně nestagnují. Ale řasy také ne. Zatím žádná katastrofa, možná to pořeší partička otíků, které momentálně sháním po celé Ostravě (neúspěšně...), ale stejně bych ráda vykoumala, co se tam děje. Na dně je opravdu nizoučká vrstva Starého dna a ještě jiného výživného substrátu od Tetry, na tom křem. písek a Profi Soil, světlo jediná žárovka Osram Ecolite 46W. CO2 kolísá mezi 6-8mg/l, NO2 na nule, NO3 skoro taky. Takže... měli pravdu ti, co mě zrazovali od Starého dna??
O světle je to jenom z části, jak jsem již napsal, když kolega trochu více pochopí co jsem se mu snažil vysvětlit a dát odkaz. Nemá cenu tady vyjmenovávat tu či onu rostlinu, tam bych doporučil orientovat se dle atlasu, ale znovu opakuji a Ty jsi si toho moc dobře vědom, jenom o světle to není.
V zásadě souhlasím s tím co napsali romant a malyLibor. Já bych se ale spíš doptal jak vysoko nad substrátem osvětlení předpokládáš umístit, jaký typ osvětlení použiješ a pokud to bude některý druh zářivek tak jaký a s jakými reflektory. Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.
Pánové které konkrétní rostliny si myslíte, že by mu pod tímto osvětlením neměli jít pro nedostatek světla?
Nejde o kusy, ale o náročnost těch kytek.. zkus si přečíst ten článek, co ti poslal romant. Je fakt dobrej. Až ho budeš mít přečtený, tak pak se ptej, už budeš víc vědět na co.
Ono ta rada s přidáním osvětlení při náročnějších kytkách s sebou nese i druhou část s tou je, že bude třeba posílit i složku hnojení a ty podmínky úměrně intenzitě vyvážit.
www.horacovoakvarium.cz/… To jen tak pro ucelenější pohled na věc. Jinak souhlas s kolegou, to co tam máš pro nenáročnější druhy je dostačující. Spíš bych se zaměřil na konstantní dodávku CO2 a to jak zevnitř, tak event. zvenku a opět platí, vyvážit, odsledovat.
Pro méně náročné rostliny je to dostatečné osvětlení... Pro takové to low tech akvárium, jako mám rád já... Svítíš přiměřeně, hnojí ti rybičky... Ale pokud bys chtěl hodně náročné rostlinky, musel bys přidat.
Starší reakce
0 05.10.2012 10:27 CrazyMonkey diky ľudia za skvelé nápady
nakoniec som jeden neon zakril čim som docielil aby len jeden neon svietil
a mne praveže vychadzalo z rastlin veľa vzduchových bublín a hlavne z rias
ale totot CO2 budem chcieť určite vyskúšať lebo ako som tak čítal ten článok čo mi dal romant tak je to tam pekne vysvetlené a aj návod na prípravu neje extra zložitý
Vida tak jsem preci jen na neco zapomel. V podstate jakekoliv rostliny, ktere svym vzrustem pokryji hladinu a zastini zbytek. Mohou to byt i stonkovky, ktere se pokladaji na hladinu pokud se nezkracuji.
(Omlouvam se ze pisu bez diakritiky, ale technika me to kratkodobe neumoznuje.)
Za páté bych ještě přidal plovoucí rostliny.
říká se tomu fotosyntéza
rostliny při světle spotřebovávají CO2 a produkují kyslík, uhlík využívají na stavbu svých těl
kytky potřebují 3 základní živiny - světlo, CO2, hnojivo(N,P,K,Fe a další prvky),a ty 3 živiny musí být v rovnováze.
čiže jediná možnosť je zohnať neake CO2...alebo ešte jedna lebo už dlhšiu dobu chcem večšie akva tak by som musel dopasovať asi take aby osvetlenie vyhovovalo predpokladam žeby mi stačilo 120l...ale jedine čomu nechapem aky je rozdiel medzi CO2 a predávanými hnojivami pre akva rastliny...veď obe veci dodávajú výživy pre rastliny
přesně tak
Bez cočka to hnojením jenom pohnojíš. Je to tak, že buď tam pereš všeho, nebo to provozuješ na klidnější bázi a vystačíš si s tím co Ti dává akvo k dispozici.
Dobre skusim si niečo prečítať o tej CO2 a uvidim ako nato ...a ešte keby že som začal používať CO2 mam používať aj hnojivo to čo používam?
0 03.10.2012 18:11 CrazyMonkey –
Re: Miso aj to skusim
Vidím sa v B-čku skusim dávkovať hnojenie častejšie a som zvedavý
diky
tak skrat aspon dobu svietenia (postupne), s tym co mas ti bohate staci 8h a sprav tam povedzme 2h pauzu
mam tam dve druhy náročných rastlín jedna je Cabomba aquatica a druha Alternanthera reineckii ostatné su nenáročné... akva je 72l čistý objem vody je 62-65l...osvetľujem približne 11h a hnojím raz za 4týždne...čo by ste mi tak mohli doporučiť aby som neskazil rast rastlín zabránil nadmernému rastu rias atď? pričom nemôžem odpojiť jeden neón lebo mi nepojde osvetlenie
Budeš si muset pohlídat živiny a bez CO2 bych do toho nešel. Je to u akvária Tvojí litráže už nadstandart a je třeba k tomu tak přistoupit. Pokud hodláš pěstovat nějaký na světlo náročný kytky, tak jo, ale jestli to budou normál kytky, tak bych to viděl jako zbytečný.
ci je vpohode co? skus sa spytat konkretnejsie ;)
0 03.10.2012 14:05 CrazyMonkey zdravim ľudia čo myslite o osvetlení akva 62l s 2*24w? je to v pohode? pricom jedna trubica produkuje 3000 a druha 6500K
..tak jo - poohlídnu se po něčem - no hlavně po těch reflektorech - snad se do krytu vlezou - díval jsem se na fluwal - nevím, jestli není moc hamatný..musím to změřit..
Kašli na trendy a buď svůj. Jde o to hlavně jak se ti bude akva líbit. Třeba já si zvyknu časem na jakýkoliv odstín bílé. Jinak mám připravenou kombinaci 830 a 865 tuším. Na rostliny tohle má podle mě minimální až zanedbatelný vliv.
Já moc na ty trendy nejsem. Já má osvědčenou kombinaci 830 a 840, s tím si prozatím vystačím, ale já jsem akvarista sedlák, takže s těma trendama Ti bude muset poradit někdo jinej, znalejší.
..ok - dík - co se týče barvy - mám jít do 6000-9000K ?...je to teď ,,in,,
Já bych kupoval klasický přípásmovky třeba Osram, Philips atd, někde v elektru a vyjde Tě to na slušnej peníz.
Chci vyzkouset jit cestou "PAR-em" a ne "W/l"
zajimave cteni/testy ohledne osvetleni je tady
akva.wu.cz/…
akva.wu.cz/…
Jeste nemam precteno, rozhodnuto. Jenom sem vkladam pro info.
zajimave z grafu je, ze "uzitecneho svetla" by mela davat vice/stejne cca 25W LED nez 2x28W T5HO
porizovaci cena stejna. Pravda teplota barvy je jina
Přidat reakci
1 ...... [43] ...... 64 65
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56287x