Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 57 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 16:38 Muž Uli [17] – Re: čichavec
0,7 W/L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 15:17 Muž čichavec [0] - Živorodky
ted mi to vychází 0,2w/l kolik by jsem zhruba potřeboval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 15:05 jose – Re: čichavec
na tú výšku je to málo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 15:01 Muž Landvir [57]
Jak udelat?? Jaké máš světlo?? Jaké máš akva?? My jsme u tebe doma nebyli smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:59 Muž čichavec [0] - Živorodky
výška mého akva. je 50cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:58 Muž čichavec [0] - Živorodky
dalo by se s tim něco udělat ale abych nemusel kupovat nové světlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:57 V – Re: čichavec
V nízkém akvárku s extrémně nenáročnými rostlinkami stačí. Ale pro běžné rostlinky by to chtělo ty zářivky 2-3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2010 14:55 Muž Landvir [57]
Ahoj no je to celkem málo ale záleží na tobé jaký tam budeš mít rostlinky, nejde to říci jednoznačně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:47 jose – Re: čichavec
skôr nie ako áno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:43 Muž čichavec [0] - Živorodky – osvětlení 15w
dobrý den chtel bych se zeptat jestli mi na akvárko čistého oběmu 65l stačí 15w světlo děkuji za odpovědi. :-O
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2009 20:18 Usine – Re: kortezhugo
Ve velkých fabrikách se používají kompenzační rozvaděče na zlepšení účiníku. Hlavně k vůli el. motorům. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2009 08:15 Muž kortezhugo [983] – Re: vaclav
...len tak ma napadlo - vo fabrike kde som robil boli v kazdom "neone"...a skoro vsetky "vytekali"...sakra - ze som nezmeral kapacitu vyteceneho :-) - bez kapacity ako bi tam "nebol"...
...ale napr. v trafo stanici sa menili - tam boli tusim 22kV ale neviem ci boli kvoli kompenzacii alebo odruseniu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2009 00:29 Muž kortezhugo [983] – Re: vaclav
...to je tiez jedno z rieseni X-)
...s novymi som este nerobil - tak neviem...-v podstate ich ani nepouzivam...uz roky...a je "pokoj"
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2009 23:14 Usine – Re: kortezhugo
Máš pravdu že ty starší tekly. Já je měl hodně let spolu s tlumivkami pod akváriem a tam ve svislé poloze nikdy netekly. Ty dnešní už netečou, ale zase pěkně dokáží doutnat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2009 20:18 Muž kortezhugo [983] – Re: Binďa
...Vaclav ma pravdu kompenzacni kondenzator je vhodne pouzit - po je pravda...
...Ale X-)
1.nepouziva sa lebo casom s neho vytecie olej - a to nikto nebude rad...-mat olej v akva...
2."Pokrok je jen ten že ho někteří dnešní výrobci v rámci svých úspor vyškrtli."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 23:22 Usine – Re: Binďa
Kompenzační kondenzátor je v zářivkách od pradávna. Pokrok je jen ten že ho někteří dnešní výrobci v rámci svých úspor vyškrtli. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 23:14 Binďa
DÍKY DÍKY DÍKY...
Zakoupím a dodám. Kdysi jsem ho ve světle neměl (zakládám akva po 15 letech) ale pokrok je pokrok :)
Ještě jednou vážně moc děkuji
P.S. Už jsem z toho byl jalový :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 23:05 Usine – Re: Binďa
Když je to kompenzační kondenzátor tak kompenzuje indukci kterou vyrábějí tlumivky. Vysvětlovat ti proč je to nutné je na přednášku z elektrotechniky o účiníku a jalovém výkonu.
Zářivka bude fungovat i bez něho, ale je lepší aby tam byl.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 22:31 Binďa
Fotka k příspěvku MŮŽU POPROSIT O RADU CO JE TO kompenzační kondenzátor? ROZHODL JSEM SE PRO KLASIKU - TLUMIVKA STARTER ATD... JEN NEVÍM ZDA JE NUTNÝ kompenzační kondenzátor? MOC DÍKY ZA INFO.
AKVA ZDAR :O)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 21:32 marsz
No, já se rozhodl, že mi ve 122 litrech bude zatím stačit 11 W. Hehe
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 17:39 pansuu
Bude to stačit pro méně náročný kytky. Ale glo-glo vyměň za obyč.8xx, je to pro kytky lepší ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 16:24 Muž falco1992 [0]
DObry den, mam akva 112l (80×40×35) , mam tam 2×18 watu ( bylo u sety=nedostacujici) Tak sem prikoupil jeste glomat controler a pridal zarivku 1×20 (aqua-glo), myslite ze to staci pro takove akva ? DIk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2009 12:44 Muž ampik [2] - Rostliny
sezen si vadne usporky 20 W a vyz elektrikar ti z nich kuchne predradnik a namontuje misto tlumivky. ja to tak delam dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 22:28 Žena darka [520] – Re: vaclav
Díky, zkusím se poptat známých elektrikářů, co by se s tím dalo udělat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 22:18 Usine – Re: darka
Asi bych ve světle vyměnil klasickou tlumivku za elektronický předřadník. Teplota ve světle bude podstatně menší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 21:19 Žena darka [520] – Re: Tommys
Mám set z Hornbachu s plastovým krytem na 2x18W/T8 a už 2x jsem ho reklamovala, protože se mi vlivem tepla vždy cca po půl roce provozu zdeformoval tone , takže není plast jako plast, v těch levnějších setech je opravdu nekvalitní. Aby se mi "nekoupala zářivka v akvu", vylepila jsem kryt polystyrénem s odrazovou fólií, ale zase musím řešit odvádění tepla z akva :-( , stejně se začíná po roce znovu kroutit, jediným řešením je nový kryt. Je to jen můj případ nebo máte někdo podobné zkušenosti? Existují i kvalitní plastové kryty? Hliníkový kryt ve styku s vodou bez krycího skla by za nějaký čas asi taky nebyl "to pravé ořechové" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 14:57 Tommys – Re: mystiq
Tak když vemu kolem a kolem tak z tvého příspěvku je jasné proč se dělají výkoné rampy z hliníku, no vidiš zase jsem o kousek chytřejší:-)Nidky jsem nad tím nepřemýšlel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 14:53 Muž mystiq [0] – Re: kchrz
nevim jestli ti to vysvetlim spravne, ale cim vetsi AQ potrebujes osvetlit tim potrebujes vetsi vykon, a cim vetsi vykon tim se ten predradnik taky vice hreje... kdyz mluvis o tom plastu... tak nevim jestli si spis nemyslel osvetlovaci RAMPY.. rampy u takhle dlouhych a vykonych zarivek sou vzdycky hlinikove, hlinik jak znamo dobre vede teplo a proto je teplo z predradniku dobre rozlozeno do celkove plochy te hlinikove rampy... jestli jsi mel na mysli plastove lampy, tak ano sou ale nikde jsem nevidel plastovou lampu ktera by mela vykon vetsi nez nejakych cca 30W.. kdyz se podivas treba v kancelarich na dlouhe vykonove zarivky na strope, tak tam se s plastem nesetkas... predradnik u T8 a T5 hreje skoro stejne, i kdyz z vlastni zkusenosti se mi zda ze T5 hreje preci jen mene, zato T5 maji mensi plochu a proto sou na "omak" teplejsi. ve vysledku tedy cela rampa + zarivky T8 a T5 "topi" stejne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 14:50 Tommys – Re: kchrz
Používám u T8 jak startéry s tlumivkou tak i předřadník a subjektivně předřadník určitě topí méně. K tý otázce hliník/plast, jsem nepochopil otázku myslíš jako že je to z hliníku proto aby to chladilo předřadník?Z plastu se dělá většina setového osvětlení kam povětšinou třeba k T8 pořád ještě dávají tlumivku se startérem. Pokud myslíš že by se měl plast vlivem tepla z tlumivky roztavit, tak to by asi nebylo košer:-)Přijít takhle domu a vidět jak se koupe tluvika v akváriu tak by mě asi kleplo, ty plasty jsou odolný proti sálajícímu teplu. ovšem nbe proti ohni, po rozdělání by jsi viděl že tluvika/předřadník bude na plastových nožičkách a ještě podložen třebas kouskem plechu aby se co nejméně odstínilo vycházející teplo od plastu. Pak v použití plastu není nejmenší problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 14:40 Muž kchrz [24] – Výroba
Nechci zakládat nové téma, tak to napíši sem.
Chtěl bych si vyrobit osvětlovací těleso sám, chci osvětlit cca 720l akva, tak abych ušetřil. Jen mi není jasná jedna věc :
- mám u svého akvária udělané osvětlení ze starých zářivkových těles na T8 včetně předředníku a startéru. Předřadník je tak horký, že na něm neudržím ruku.
Nicméně tady na foru jsem četl, že předřadník u T5 zářivek topí přibližně stejně, tak jak je možné, že dělají osvětlovací lampy nejen z hliníku, ale i z plastu?

Díky za odpověď.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2009 00:06 pouluss
ta rampa z Petu má dokonce vidlici ze zemnícím kolíkem, takze by kovové části mohly být uzeměné oproti Zekii, která má pouze síťovou vidlici bez zemnícího kolíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 23:34 Muž grizly [145]
zarivky.cz/…
www.osram-shop.cz

Tady najdeš zářivky i nespecifických rozměrů za obyčejné ceny. Zjistíš, jestli se dělají i do krytu, o který máš zájem. V kamenných obchodech většinou neví o čem mluvíš a co po nich chceš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 22:43 Žena darka [520] – Re: pouluss
Já mám tyto zářivky, ale kryt, ne tuto rampu ;-) , takže víc Ti bohužel neporadím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 22:30 pouluss – Re: mystiq
Díky za odpovědi ahoj
Jinak se právě snažím dosáhnout toho, abych nemusel kupovat speciální akvazářivky (o jejich vlastnostech bylo tady na fóru již mnoho napsáno, takže jsem si našel na netu pdf od Osramu a zde jsem zjistil T8 15W, l=438mm (45cm)
a T5 14W, l=549mm
a tohle mi nesedělo s tím co mají psáno u těch ramp tam mají T5 14W, l=438mm (45cm)což je zřejmně speciálka akvazářivka které se právě snažím vyhnout před nákupem té rampy.
Od začátku jsem si právě podle pdf. Osram chtěl vybrat rampu do které půjdou strčit právě BĚŽNÉ ZÁŘIVKY

Teď mi z toho vychází asi tohle:
T8 se tváří, že tam tu standardní trubici Osram 15W dostanu
www.pet.cz/…
T5 která má ve standardu rozměr 549mm by snad mohla jít do rampy 73cm????
www.pet.cz/…

Pro DARKA opravdu v tom tvém pdf od OSRAMU je T5 FQ-24W (s vysokou svítivostí 1600 lm) l=549mm,
takže pokud tam někdo máte právě tuto FQ (vysoká svítivost 1600 lm) zářivku pak tam je to opravdu pro zářivku 549mm a půjde tam i ta T5 14W
potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 21:47 Muž mystiq [0] – Re: pouluss
nejdriv si musis zvolit jestli T5 nebo T8 (samozrejme podle delky rampy, ktera se odviji od delky AQ :) ), a podle toho jak zvolis delku a T8/T5 -> potom shanej zarivky... na tech rampach diversa o kterych tu celou dobu mluvim (ano to sou ty z pet.cz) tak k nim dostanes takovou krasnou brozurku kde mas primo napsane modely ramp a jaky zarivky do nich presne maji prijit, zarivky si porid az potom co si poridis tu rampu.... a co se tyce toho probijeni, mozna je to jen problem hlinikovych krytu a nebo i spatne delane elektriky v dome (dost starych domu maji pracovni vodic a nulak spojen v jeden a proto pak nektere zarivky blikaji a s pouzitim hlinikovych krytu i probiji)... diversy jako takovy sou celkem solidni rampy.. mel jsem asi jen spatny kus..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 21:44 Žena darka [520] – Re: pouluss
T5/24W má 549 mm, viz www.osram-shop.cz/… ;-) Edit: omlouvám se, až teď jsem si všimla, že myslíš délku rampy, ne trubice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 21:39 pouluss – Re: mystiq
V T5 mají nejmenší 24W, 73cm, tahle ta 14W je zařazená taky u T8
www.pet.cz/…

doufám jak píšeš o tom probíjení, že je to problém pouze u toho osvětlení RESUN, nebo to mám chápat jako problém i u této rampy z PETU pro T8. Zatím tady nikdo neřešil probíjení na T8 u jiného výrobku nez ten RESUN.
Pak nevím co koupit, takhle se vrátím k tomu plasťáku a tam domastím LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 21:23 Muž mystiq [0] – Re: vaclav
ja psal o te rampe diversa ne o trubicich, tu rampu jsem mel doma a nakonec jsem ji vratil do shopu a misto ni si priplatil za T5 ktera ma uz el. predradnik a neprobiji :) jen rikam vlastni zkusenosti primo se zminenou rampou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 21:22 Tommys – Re: pouluss
Jen tak do placu už jsem se v práci setkal i s takovým atipem, 15W standartní vzdálenost T8 a pak se zářivkou T8, která byla od cca 2cm kratší, zjistil jsem to tak že jsem potřeboval zářivku 15W do setovýho krytu a jedna trubice v práci se nabízela ke "znárodnění", přines jsem si ji s veselou domu a kuk ona byla fakt kratší:-)Tak jsem ji zase zanes zpátky a koupil jsem standart PHILIPS v elektře, která měla správnou dýlku, vždy je lepší změřit to co máme doma a jít s hotovu do krámu, než pak nadávat:-) Možná ta 15W s práce byla 10W T8, taky se s ní dostávám do styku, takže vím že rozměrově je dost podobná na první oko, ale nevím kolik má přesně, neměřil jsem ji. Konkrétně se jedná o OSRAM 10W T8 odstín 640
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:20 Usine – Re: mystiq
Nezlob se, ale co to píšeš za nesmysly o probíjení, blikání a hučení trubic T8. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 21:10 pouluss – Re: mystiq
zářivka 43,8mm u Osramu se dělá pouze v provedení T8 15 Watů
T5ky 14Watů mají délku 54,9mm a takovou rampu na 60cm akva jsem nikde nenašel v rozměru 43,8mm se T5 dělají pouze ty speciální akvaristické
jako třeba tahle dokonce 24Watů
www.akva-tera.myeshop.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 20:43 Muž mystiq [0]
abych ti odpovedel presne... kdyz si koupis tu rampu s delkou 53cm 2x15W tak do ni das zarivky o delce 45cm (44cm 43,8cm) a vykonu 15W.. :) on to proste nekdo znaci jinak, nekde to maj vcetne nozicek a nekde bez .. proste popisy matou ale vsechno to sou stejne zarivky. (doufam :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 20:34 Muž mystiq [0]
ja mam ty same rampy akorat delky 143cm.. a hadej co se do nich da za zarivky... pri T8 je to 1200 mm a pro T5 je to 1149mm ale tam rampa je porad stejne dlouha... vesmes se to ridi pouze vykonem, znamena to ze zarivky o delce 1200mm budou mit vzdycky stejny vykon. Kazdopadne pokud uvazujes o te rampe z pet.cz tak ti doporucuju si vzit T5, protoze T8 docela solidne probijej a hucej, dosti jsem se setkal s blikajicimi zarivkami (i kdyz se menili)... takze jsem to vymenil na T5 a to je uz OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 19:45 pouluss
www.pet.cz/…
Osram Lumilux se dělají v délce 438mm- takže doufám , že jsou vhodné pro tento kryt a že hodnota 53cm je délka celého tělesa? a né vhodné zářivky?) Nemáte někdo tuto rampu??? jaký je jeho rozměr a a jaká je délka trubice.
Tu Zekii nechci ta je uz mimo rozpocet zajímá mě tato

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2009 19:36 pouluss – osvětlovací rampa pro stand. zářivky např. Osram Lumilux
Pro prostudování zdejšího fóra jsem začal pro své nově budované akva (56L 600x300x300) místo plastového krytu s 15W

zářivkou shánět osvětlovací rampu 2x14W T5 nebo 2x15W T8. Chtěl bych nějakou se standardníma zářivkama např. Osram

Lumilux 830, 840 (ne ty spec. akvarijní) a moje zjištění je takové, že na 14W trubice T5 od Osramu mohu okamžitě

zapomenout dělají se totiž v délce 549mm a na tyto trubice jsem nenašel vhodné osvětlení.
www.pet.cz/…
43cm rozměr tělesa nebo zářivky?
Tady je další osvětlení T5 14W zřejmně pro použití pouze se speciálními akvazářivkami
www.akva-tera.myeshop.cz/…

Uvažuji o položení rampy na krycí sklo,ale i tak chci osvětlení s krytím IP56, aby bylo pro akvapoužití a relativně

bezpečné pro mé všetečné děti.
Takže mi z toho vychází pouze toto 15W trubice T8
www.pet.cz/…
nebo
www.zekia.cz/…

Osram Lumilux se dělají v délce 438mm- takže doufám , že jsou vhodné pro tento kryt a že hodnota 53cm je délka celého

tělesa? a né vhodné zářivky?) Nemáte někdo tuto rampu??? jaký je jeho rozměr a a jaká je délka trubice.


Ještě mně v jedné nádrži zaujal tenhle Resun ovšem bez krytí pouze pro použití v teraristice (přece jen kvůli dětem

preferuji to s krytím IP 56), navíc tady proběhla debata o probíjení Resunu
www.akva-tera.myeshop.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 20:24 Vaclav4 Re: Yirka
jj uz jsem se informoval dikes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 20:13 Muž Yirka [9118] Re: Vaclav4
Ten odstín je právě dán tou číselnou řadou. Pokud si zadáš do vyhledávače, je tu někde naprosto přesná definice.
Edit: teple bílá je tuším zrovna ta 830ka a záleží na tom co bude více lahodit tvému oku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 19:30 Vaclav4 Re: Yirka
dobre dekuji jeste se zeptam na odstin? byla by vyhovujici teple bila?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 19:23 Muž Yirka [9118] Re: Vaclav4
Jsou tu dalerko lepší odborníci na světlo a většina by se spíše shodla na obyčejných zářivkách řady 830, 840 (jsou také nejlacinější).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 19:21 Vaclav4 Re: Yirka
joo je to mozne ale ja nikdy moc neuel pestovat rostliny.....jinak se mi nechce vyhazovat penize za predrazene zarivky myslis ze tohle by melo stacit?
Lineární zářivka MASTER TL-D 18W / 865 denní světlo delux - 1ks
Barva světla: denní světlo delux
Příkon: 18W
Světelný tok: 1300lm
Délka: 590mm
Průměr: 28mm
Životnost: 20000hodin
tet jeste resi problem do jakeho telesa narvat 60cm zarivky:-(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [57] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56267x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=2801