Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2012 09:16 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
Taky jsem si to ze začátku pěkně vyžral.

Chce to pomalu a postupně přidávat (světlo)
Paraelně s ním i makro.Dnes přidávám kvanta fosforu a NO3 denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.12.2012 22:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
Přesně to jsem předpokládal a pak nedej bože přijde začátečník a přečte si že máš nad 100L akva 150W světla, bude se podle toho řídit a čekají ho pouze samé problémy.

Uvádět také jak vysoko je světlo nad akva umístěno je stejně důležité, jako uvádět jeho watáž, ale bohužel se na to stále zapomíná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 21:22 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
Zářivky byly položený na krycim skle.

Výbojka je pověšená cca 60 cm nad hladinou a AK je nyní bez skla.

Do budoucna půjde světlo směrem dolu, bohužel slabší výbojka má pouze 70W a
to bych již neměl tolik místa na ruce (manipulační prostor)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 20:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
A všechna ta osvětlení byla a jsou stejně vysoko nad hladinou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 17:35 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Jupí
Já přesně tuto velikost nádrže rozjížděl 2x 18 W, pokračování 3x 18 W a dnes
finále svítim 150 W výbojkou. ano

To je evoluce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 16:42 Muž Ad@m [1051] Re: Jupí
Najideálnejšie je 3x18w, ale ak sú rastlinky bez problémov, stačí aj 2x18w. Inak tú ružovú špeciálku by si mohla časom nahradiť obyčajnou žiarivkou - tie majú dlhšiu životnosť, väčšiu svietivosť a sú lacnejšie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 16:35 Žena Jupí [125] - Asie
Ahoj mám 112l akva (80x35x40) mám tam dvě zářivky 18W (byly součást setu ) jedna bílá a jedna taková růžová , myslíte že toto osvětlení mi do akva stačí ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 10:59 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Sined
...Mám sa zbaviť starého osvetlenia tone a kupovať nové za približne 190€?
Vaše stávající osvětlení je žalostně slabé, úvaha o jeho výměně je IMO na místě.
190€ je docela slušná částka... Co zkusit místo €uro zloté?! :-)
Pokud byste si troufal ukočírovat dostatek světla, toto by mohlo být dobrým řešením:
www.aquario.pl/…
(Ideální zdroj, kdyby šlo přes spínací hodiny ovládat každou trubici samostatně... )
Nebo, (možná lépe), tento typ:
www.aquario.pl/…
I kdybyste pořídil dva kusy, (vizte předchozí poznámka o spínání), do 190€ ještě "kousek" zbývá... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 09:28 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaaclav
Takhle konkrétně bych si to nedovolil doporučit, protože nevím jaký typ trubic tam má T8 nebo T5? Podle watáží už si to nějaký čas nedovolím určovat, protože toho je v nabídkách na můj vkus nějak mnoho :-)

Každopádně pokud to jsou T8 zářivky a svítí se řekněme minimálně 6 hodin denně tak by se určitě měly vyměnit, protože už nesvítí tak jako když byly nové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 09:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sined
Tak tu sun-glo vyměň za klasickou trubici, třeba tuhle.
www.elektro-paloucek.cz/…
Máš sice slabé světlo ale pro ty méně náročné rostliny to bude stačit. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.12.2012 09:08 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Sined
Protože v prezentaci bude řada dalších informací (pokud je vyplníš), které zkušeným akvaristům řeknou, jestli je opravdu příčinou těch řas nedostatek světla.

Ve spoustě případů (neříkám že to ale bude i ten tvůj), řeší akvaristi problém s řasami tím, že přidávají světlo nebo mění spektrum a myslí si že problém vyřeší. Opak je velmi často pravdou, v akva můžou být další problémy, které řasy způsobí a přidáním světla se ty problémy mohou prohloubit a způsobit ještě větší kalamitu. Nebo přidání světla daný problém vyřeší, ale bez znalosti dalších souvislostí se objeví problémy další s jinými řasami. Je potřeba na to celé pohlížet daleko komplexněji než se na první pohled může zdát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 01:43 Sined Re: vaaclav
Neviem ako by mohla prezentácia pomôcť...Klasické akvárium, na vrchu je krycie sklo a priamo na ňom je položené spomínané osvetlenie.
Tá 20w je sun-glo s dĺžkou 61 cm. Trubice sú staré cca 2 roky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 08:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sined
Udělejte si prezentaci se základními údaji a fotografií. Potom se dá poradit podstatně lépe, než jen z toho co jste napsal. Jak jsou ty trubice staré a ta 20w je předpokládám nějaká speciálka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 01:27 Sined
Zdravím, mám 140 litrové akvárium s dĺžkou 100 cm a výškou 40 cm.
Mám kryt od atmanu (zvierata.bazos.sk/… nie presne tento ponúkaný :)) s dvomi trubicami, ktoré majú výkon 20 w a 18 w čiže na 1 liter pripadá iba 0,271 w, čo je veľmi málo sad .
Akvárium býva sústavne obrastené riasami, takže by som rád tento stav riešil, lenže neviem ako.
Mám sa zbaviť starého osvetlenia tone a kupovať nové za približne 190€ :-| ?
Do tejto alternatívy sa mi príliš nechce...Je tu aj nejaká iná možnosť, že by sa to osvetlenie dalo nejako doplniť, niečo prikúpiť?

Za akúkoľvek užitočnú radu vopred ďakujem :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 00:02 Vrtule Re: lhajek
Tak ještě lepší možnost se vyskytla :-):
aquario.pl/…
Podle výpočtů bude zase 24W + 11W příliš, ale v tom případě bych ponechala jen jednu zářivku. Každopádně děkuji za všechny rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 21:18 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
Zajímavé, asi kdybych na to narazil dříve tak bych si ho taky pořídil, ale jsem rád že mám světlo zavěšené nad akva a na akva, tak jak píše malyLibor, mám krycí sklo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 17:01 Vrtule Re: malyLibor
Tak pod louhém hledání, přecházím k nejjednoduššímu řešení, a sice ke koupi krytu:
www.akva-tera.cz/…
S dvěma 15W zářivkami se bude dařit rostlinkám hned jinak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.11.2012 21:04 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Vrtule
Já mám taky labyrintky... a docela choulostivé. Tohle řeší krycí sklo. Bez něj by se dřív usušily než nachladily, někdy rády skáčou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 20:25 Vrtule Re: malyLibor
I já bych volila tuto variantu, ale jelikož mám v akva labyrinty, mohli by se mi nachladit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 20:23 Vrtule Re: lhajek
Co jsem pročítala diskuze týkající se výměny světla v krytu, všichni to popisují jako zcela jednoduchou věc, kdy se dá pořídit el. předřadník kolem 200,- + patice v desítkách korun + zářivku s vhodnými rozměry. Nejspíš jsem dostatečně odrazena :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:11 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Vrtule
Mám-li být upřímný, tak já osobně než bych se měl mordovat s napasováním něčeho nového do starého krytu, taky bych kryt zahodil a dal nad akva nějaké šikovné světýlko. Vyjde to finančně zhruba na stejno a budeš mít jistotu, že to nikoho nezabije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:04 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
No když vezmu že by se k tomu měly dokoupit ještě nějaké ty patice (s nějakým tím krytím proti vodě), kabeláž a musíš to smontovat k čemuž nějaká ta znalost je potřeba tak mě ten glomat controler nepřijde zase tak drahý ....
Ale jak jsem psal tohle řešení jsem nevyužil protože jsem světlo věšel nad akva a nemusel jsem tedy hledat něco co se vejde do krytu.

Na to jestli to tam opravdu pásne by se mohl ozvat někdo další, to opravdu netuším ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 14:16 Vrtule lhajek
Moc děkuji za radu. Neexistuje však levnější varianta předřadníku pro jednu 24W zářivku? Našla jsem jen toto: www.e-light.cz/… , netuším však jaké patice k tomu.
Instalace bude nejspíš zajímavá, když jsem úplný začátečník :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.11.2012 21:53 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
S tím jestli to půjde do toho krytu ti neporadím, jen bych se osobně vyhnul té zářivce z odkazu co jsi poskytla, protože mě přijde zbytečné dát za zářivku 240,- navíc podle názvu asi určenou pro mořská akvária (což myslím nemáš), když to samé mohu mít až za poloviční cenu. Třeba:
zarovky.inshop.cz/…
www.akvarista.cz/…

Předřadník třeba tento: www.heureka.cz/…
- ten by se mohl umístit třeba do skříňky pod akva a součástí by měli být asi i ty patice. Ale já tohle nepoužil takže třeba se ozve někdo s osobní zkušeností. Každopádně to vypadá nadějně pro tvou potřebu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 20:52 Vrtule – Zářivka T5 24 W
Ahoj, prosím o radu ohledně výměny 11W zářivky v krytu akvária Aquael Econoline 60 (60x30 cm). Bylo by možné vyměnit za tuto zářivku: www.mamejeradi.cz/…
s el. předřadníkem 1x24W?
Jsem však začátečník a nevím si rady s montáží a volbou patic atd.
Děkuji za všechny rady :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 18:08 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vav
Naprosto souhlas, nepsal jsem že by to nešlo za žádných okolností, ale že o trochu silnější světlo by bylo trochu lepší. Skladba rostlin kterou máte ve vašem akva opravdu nevyžaduje větší osvětlení, nerostou příliš rychle a nevyžadují extra hnojení nebo dokonce CO2 a i takto lze akvária úspěšně provozovat. Bohužel nějak jsem postupem času přešel do stavu v jakém akvária mám dnes.
Není to poprvé co se zamýšlím jak se vrátit zpět k něčemu lowtech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   16.11.2012 11:37 vav Re: Sid
Ty druhy rostlin jsou v příspěvku z 15.11.2012 15:35 vav [9] – Re: lhajek. V takových málo osvětlených akváriích s řídkým zarybněním by se dařily taky krásné cryptocoryne affinis, dřív (nebo i dnes?) tak populární. Škoda, že někdy tak citlivě reagují na změny. Chci tím vším jenom naznačit, že akvaristika nemusí být nejvíc o technice. Hlavně, ať to přináší radost - low-endy i high-endy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 06:23 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: vav
Na tak slabé osvětlení - hezké! :-)
Zajímaly mě hlavně druhy rostlin, kterým si s tímto osvětlením vystačí.
V jedné místní restauraci (poblíž VŠ kolejí na Envelopě - Johane!), mají několik akvárií osvětlených klasickými žárovkami, kde sotva poznáte rozdíl mezi stavem, kdy jsou světla zapnutá a kdy ne. :) Přesto v nich vegetují zdravé rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 23:26 vav Re: Sid
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: vav
Potěšte mé oko! :-) Rád se podívám na "plantáž", kde se tak krásně urodí, že zbývá i na morče. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 15:35 vav Re: lhajek
Nejsem proti. Vycházím jen z toho, co provozuji - mám třeba 180 l v současné době již cca 1/2 roku dosvětlované do 22 h pouze jednou T5 13W, předtím byly 2 (časem zase budou). Výška vody je cca 42cm. Mám tam reflektor z alobalu, krycí sklo, umístění je cca 1m u zdi kolmo na okno. Rostou tam Sagittaria, Miriophyllum, nejaký obyčejný větší Echinodorus, Heteranthera, a jako plovoucí Hydrocotyle a nějaký jemný rdest (Potamogeton) a kousek Staurogyne tj. obyčejné kytky. Rostou docela dobře, že jimi pravidelně přikrmuji morče ;-)). Na dalších akva je to podobné. Myslím si, že skoro důležitější, než do akvária pražit, je zajistit dostatečné světlo po dostatečně dlouhou dobu. Ale rozhodně jde taky o to, jak má akva vypadat, co v něm má růst a plavat - to je jasné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 23:11 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vav
vav napsal: Myslím si, ze na tuhle velikost 54 l normální výšky treba 30 - 35cm by měla stačit jedna t5, 13W......
Normálně říkám spíš méně světla, ale tohle je fakt málo. Trubice 24W má 549mm délky, ale 13W je na 515 mm. To znamená že výkon je nižší skoro o polovic, ale délka na které ten výkon vytváří světlo je jen cca o 3,5cm menší. Takže světla musí být logicky méně když má téměř o polovinu menší výkon při téměř stejné délce. A ani reflektor to nezachrání. Myslím si že na 54L akva je 24W trubice T5 s reflektorem max 15cm nad hladinou velmi rozumný výkon osvětlení a pokud bude použito méně světla, tak s tím většina rostlin bude mít problémy.
Mám vyzkoušeno světlo odpovídající 18W v T8 trubici, jde to. ALe rostliny se šíleně tahají za světlem a některé nerostou. Dokud jsem nepřešel na silnější světlo tak mě to skoro ani nepřišlo, ale rozdíl v růstu i vybarvenosti rostlin je značný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.11.2012 22:23 vav Re: Vrtule
Myslím si, ze na tuhle velikost 54 l normální výšky treba 30 - 35cm by měla stačit jedna t5, 13W. Teda pro normální kytky a aby se ryby necitily jako na grilu. Hodně uděla reflektor. Svítidla na to stojí cca 300 (Top light ) optimálně sundat plastový kryt a přidat reflektor, pokud to kryt umožňuje a je to bezpečne. Jinak klasické krycí sklo ma výhodu oproti krytu, ze propouští světlo shora a když je přirozene dost světla, stačí jenom dosvetlovat a také odděluje svítidla od vody. Nevýhodou je, ze kousek světla také pohltí a je potreba ho občas umyt. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 21:38 Vrtule
Děkuji za příspěvky, prozatím zkusím variantu s LED páskami. Nebo bude pod Vánočním stromkem překvápko v podobě nového akva a vše bude vyřešeno :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2012 23:55 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Krycí sklo můžeš dát i na úchyty, nemusíš ho dávat na výztuhy, ty malé akva stejně nemají. A voda sama ohřeje tu tenkou vrstvu vzduchu mezi hladinou a sklem, jde především o to, aby vzduch nad hladinou nebyl výrazně chladnější... stupeň či dva nehraje roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 21:52 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
Předpokládám že by mohlo mít akva podélné výztuhy a na ně se dá dát krycí sklo, pod kterým může být dostatečná teplota, aby to neublížilo labirintkám a pokud se to světlo dá na hrany akva (což bych doporučoval) tak je dost nízko na to aby to i přes to sklo prostor nad hladinou přihřálo. Já mám stejné řešení ale s 2x24W přes 20cm nad krycím sklem a také ho to trochu ohřívá.

Jak doporučuje Ičin tak by se dali také využít LED pásky, ale jen kvůli tomu že se snadno do krytu vejdou jinak to moc efektivní zdroj proti zářivkám není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 17:22 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Co takhle k tomuto vlepit LED pásek? Viz adekvátní část fóra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 17:02 Vrtule Re: lhajek
Mám přesně tento typ: zarovky-akvaria.heureka.cz/…
Levnější by pro mě byla varianta druhá, tedy jak říkáš nacpat tam dvě 11W zářivky. Ale jak ji tam uchytím, to bude tedy oříšek :-). U první varianty by mi nejspíš "nastydli" labyrinti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 16:49 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
11W nad 54L je opravdu žalostně málo. Nevím co máš za kryt, ale já bych se na něj asi vykašlal a použil třeba toto: www.happyzoo.cz/…

Nebo do toho krytu nacpat aspoň dvě ty 11w ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 15:44 Vrtule Re: Haimdol
Moc díky za odpověď, ale měla jsem v plánu právě tuto 11W zářivku vyměnt za silnější :-)(do 30W). Ta k dostání ale bohužel není, tudíž nevím jak dál?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 14:12 R Muž Silent [5949] Re: Vrtule
U těchto krytů se mění celý zářivkový modul. Tady by ho měli mít www.zoofast.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 13:32 Vrtule – Osvětlení do Aquael Econoline 54 l
Ahoj, prosím o radu ohledně výměny zářivky do 54l akva Aquael Econoline. Jelikož mé dosavadní osvětlení se zářivkou 11W je silně nedostačující, ráda bych pořídila zářivku novou. Ta se však s mým zjištěním neprodává vůbec nikde. Jsem tedy nucena koupit zcela nový kryt nebo existuje ještě nějaká možnost? Díky za rady :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 15:04 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ada
Ano ty dvě rostliny co jsi psal se dají, ale obávám se že těch 15W asi bude zářivka T8 a to je hodně na dolní hranici použitelnosti pro tvé akva.

Já jsem to samé provozoval na 9W LED které by mělo odpovídat 18W zářivky a šlo to. Teď co jsem nad akva zavěsil 2x24w v T5 trubicích tak mám pocit že před tím byla v akváriu tma. Ale jsem na té úrovni že dodávám CO2, hnojím skoro podle EI a rostliny i trochu bublinkují ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 14:06 ada Re: malyLibor
jo,ja ma mzatim jen valisneria a hygrophyla....vic zatim nemam ale doplnim:-)..same nenarocne -myslim teda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.11.2012 22:22 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ada
No, nejde o rybičky, ale aby sis tam dal i nenáročné rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 22:00 ada Re: malyLibor
dekuju!...budu mit jen Gupky ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.11.2012 21:28 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ada
Nemusí to být. Pokud chceš klasické akvárko s rybičkami a s klasickmi rostlinkami, tak ti to stačit bude. Pokud chceš akvárko s bublajícíma rostlinama nebo rostlinama velice náročnýma na vše, do kterého budeš pouštět CO2 a hnojit různými speciálními hnojivy, bude potřebovat světla více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 21:25 ada
Ahoj...muze mi nekdo poradit jestli bude stacit jedna zarivka na 54L akva?...15W..vsude ctu tak dve zarivky,i tri...musi to byt?..dekuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 13:59 Mili Re: dravec
To delam, tak snad to pomuze!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 04:21 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Miso
Děkuji. Objednám. To je přesně to, co jsem potřeboval.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=1951