Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 60 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2009 12:35 Muž Skanky [26] – osvetleni 2x15w
ahoj,
muzete mi poradit stranku nejakeho e-shopu kde bych sehnal osvetlovaci rampu 2x 15W popripade 2 x 20W pro AQ siroke 60cm. procesal jsem dnes snad vsechno mozne a nikde jsem nenasel dvoj trubicovou rampu jenom zavesnou a tu nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 17:09 Petr2 – Re: Sid
Jo jo ... vím, že jsme si to psali. Jen jsem část zduplikoval i pro ostatní :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 17:07 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Petr2
Myslíte tu "řeznickou", o které jsme se onehdy bavili, že? :-)
Nabudil jste mě! Jedu do Hornbachu mrknout, jestli jsem minule dobře viděl... :)
Pak dám přes vzkaz vědět, co a jak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 17:03 Muž meroň [18] - Rostliny – Re: Puškin
všeobecně se tady na foru doporučují zářivky řady 8xx , jejich svítivost klesá daleko méně než u těch speciálek a když to tak laicky řeknu tak svítí víc než speciálky, takže doporučuju ty 8xx stojí něco kolem stovky, oproti "obyčejným" 6xx které jsou cca za 60 kč :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 16:52 Muž Puškin [0]
V napsal: Takhle ano. Ale nevíme jaké má zdroje a jak je šikovný. Třeba je nejjednodušší cestou vyhodit kryt a dát rampu 2×24 W za necelých 1900... Nebo jenom přizpůsobí skladbu rostlin a na ty dvě 18W zářivky dá reflektory. Nebo.... To si musí zkrátka rozhodnout sám. Od nás může dostat jenom tipy.
Teda pánové, přiznám se, že některé příspěvky zabíhající do fyziky jsem přeskočil, ale díky za tipy. Nečekal jsem, že rozjedu takhle obsáhlou diskuzi. Vidím to asi tak, že pro mě nejjednodušší bude přizpůsobit skladbu rostlin. Reflektory jsou nad zářivkami v krytu, tudíž pokud pomáhají (nevím, jak moc), tak zůstanu asi u toho. Další otázkou je, až si budu chtít za rok koupit zářivky typu Aqua Glo apod. jestli budou svítit stejně "dobře" jako tyhle standardy nebo stačí když zůstanu u klasických obyčejných zářivek..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 16:51 Petr2 – Re: Sid
No jak bych Vám to řekl. Ano, despekt. Vůbec ji nepovažuji za vhodnou. Ale zároveň souhlasím, že z toho výběru, který na trhu je, je asi nejlepší. Sám mám akva osázené právě těmito 840. A proto také mluvím o nespokojenosti :-) Nemám nic proti výkonu a barvě, ale přijde mi, že rostliny pod nimi rostou bezdůvodně moc rychle nahoru, jsou takové vytažené. Hezké silné stonky, rostliny v pohodě, ale mají větší mezery mezi patry. A podezřívám z toho právě nedostatek červené. Ale je to jen můj dojem. Třeba to tak není. Čekám na speciálku, chci zkusit ty samé rostliny dát na opačné strany akva a jednu stranu nasvítit tou speciálkou. A uvidíme, jak budou rostliny po nějaké době vypadat, zda mezi nimi bude nějaký rozdíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 16:35 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Petr2
Pokud mohu zajistit stejnou kvalitu osvětlení (dostatek světla té správné vlnové délky) o jednu třetinu efektivněji, dělá to 3 kilowatty denně.
S tím nejde nesouhlasit. Otázkou je, podle jakých kritérií budete hledat ten - řekněme - "stejný výkon s dvoutřetinovým příkonem"...?! (Ale o tom se tu právě debatuje, že ? :))
Proto ta věčná otázka, zda je 11w zářivky vhodného spektra lepší, než 18w zářivky 840.
V tom cítím jistý despekt k mé oblíbené "840"! :)
Až najdete tu správnou náhradu, určitě nebudu sám, kdo to ocení! ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 13:52 Petr2 – Re: Sid + Filipsi
Já vím, že prakticky je to ne úplně využitelné a že je to spíše teoretizování. Na druhou stranu, bavíme se zde o relativně malých akva, kde se pár wattů ztratí. Já do budoucna plánuji nádrž okolo 4 metrů dlouhou. Pokud bych to měl nasvítit na holandské akva, dělá to 750w až kilowattu. A v tomto případě se teoretizování přesune do ryze praktické roviny. Pokud mohu zajistit stejnou kvalitu osvětlení (dostatek světla té správné vlnové délky) o jednu třetinu efektivněji, dělá to 3 kilowatty denně. To je na penězích dost znát. Proto ta věčná otázka, zda je 11w zářivky vhodného spektra lepší, než 18w zářivky 840. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 13:48 V
meroň napsal:...když už má T8 2x18W tak by bylo zbytečné měnit je za T5 2x24W - myslím, že ta investice by za to nestála, radši přidat ještě jednu T8 18W...

Takhle ano. Ale nevíme jaké má zdroje a jak je šikovný. Třeba je nejjednodušší cestou vyhodit kryt a dát rampu 2×24 W za necelých 1900... Nebo jenom přizpůsobí skladbu rostlin a na ty dvě 18W zářivky dá reflektory. Nebo.... To si musí zkrátka rozhodnout sám. Od nás může dostat jenom tipy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 13:15 Muž meroň [18] - Rostliny – Re: V
tak se mám tu zvrtla diskuse do míst, kterým už já osobně moc nerozumím smich , jenom jsem ještě chtěl reagovat na toto:

2×24 W znamená proti 2×18 W o třetinu víc. To není zas tak malý rozdíl.
samozřejmě, že rozdíl to je, ale spíš sem tím chtěl říct, že Puškin když už má T8 2x18W tak by bylo zbytečné měnit je za T5 2x24W - myslím, že ta investice by za to nestála, radši přidat ještě jednu T8 18W a nebo když už T5 24W, tak rovnou tři ať to stojí za to nebo možná Sid by řekl: ať to stojí za to tak alespoň 5x 24W :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 12:03 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: filipsi
...Ano, pokud bychom znali presne spektralni grafy, bylo by prepocitani zpet, na energii zareni, mozne...
Jistě – nemělo by být neřešitelným problémem přepočítat spektrální křivku na celkové množství energie záření, ale jak i z vaší úvahy vychází – je otázkou, čemu by to posloužilo... :)
Větší množství energie by poskytovaly zdroje s převahou krátkovlnného PAR před dlouhovlnným. Na čem se nejspíš shodneme je, že pro potřebu rostlin nějaký "energií nadupaný zdroj krátkovlnného záření" žádné extra pozitivum neznamená; vždy půjde o vyváženost.
Takže bych si ve vaší myšlence o tom, že "je jedno, jake spektrum to ma, pokud je rozumne... hlavne te energie musi byt dost" dovolil (BOLDem) zdůraznit, že to spektrum by mělo být v celém rozsahu PAR, aby si z něj kytky mohly vybrat to, co právě potřebují. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 10:30 Muž filipsi [1295] – Re: Petr2
Ano, pokud bychom znali presne spektralni grafy, bylo by prepocitani zpet, na energii zareni, mozne.
Bohuzel by ty grafy byly potreba v ponekud jinem rosliseni a kvalite, nez uvadeji vyrobci ve verejnych materialech.
Stejne tak bychom na jejich zaklade s pouzitim vazeni aktivnich vlnovych delek fotosyntetickych barviv mohli urcovat PAR danych zarivek (nekde na strankach takove srovnani je).
Bohuzel (dik?) zivot tak jednoduchy neni, tak mam pocit (po dlouhem badani a pokusech), ze nejlepsi je zustat u prosteho "je jedno, jake spektrum to ma, pokud je rozumne (rozumne = clovek normalne vidi, hlavne te energie musi byt dost". Ony ty rostliny maji mechanismy, jak se s tim poprat, za miliony let evoluce jsou uvykle na svetlo "rozumne".

Po nekolika pokusech totiz clovek zahy prijde na to, ze ackoli ma jedna zarivka xx lumenu, jina o polovinu mene, rozdily v intenzite rustu tomu neodpovidaji, to same, pokud vyberu tu s nejvetsim PAR, vedle toho postavim normalni lidskou stejneho prikonu, ocekavanych rozdilu se take nedockam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 09:46 Petr2 – Re: filipsi
Ok, to chápu a souhlasím. Mám však jeden dotaz na logický vývod. Nevím však, zda nesčítám jablka a hrušku. Pokud ano, tak prosím o opravu.

Pokud je lumen vztažen k vlnové délce 540 nm, tak pokud znám spektrální graf a svítivost zářivky v lumenech, tak nemohu porovnávat zářivky v oblasti, která mne zajímá, tedy v modré a červené, přepočtem k této hodnotě? Svislá hodnota na grafech je relativní intenzita. Jestliže má 18w/840 svítivost 1200 lumenů a modrá je někde na polovině 540 nm a červená těch 540 o cca 10% přesahuje, nedá se z toho dopočítat nějaké číslo, které může sloužit k porovnání například se zářivkou, která má jen 900 lumenů, ale 540 nm dosahuje jen 60% modré a 90% červené? Tedy přepočtem dostanu u 840 jakési hodnoty 500 pro modrou a sotva 120 u červené na 660 nm. (1320 pro červenou sice je, ale je v 610nm). U speciálky pak dostanu přepočtem 1500 pro modrou a cca 1000 pro červenou. Takže u stejné watáže mi vychází mnohem více světla v modré i červené 660n. Na těch 610 je ta speciálka s 900 lm horší asi o 10%.

To ovšem platí za předpokladu, že tam není chybný nějaký výchozí předpoklad. A také že není tak úplně správná domněnka, že je jedno, jaké spektrum, hlavně když je světla hodně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 09:26 V – Re: Petr2
Brouk sice hlodá, ale na tohle bych nejdřív musel potkat příhodnou lampu. Na nějakej domo-robo bastl nemám chuť. A manželka by z vrtání a tahání elektriky v čerstvě zařízeným obýváku taky nebyla nadšená ;-) Takže zůstanu u osvědčené klasiky v podobě zářivek.

Postupně plánuju obložit obývák dvěma nádržemi 70×30×40 cm (Asie a Amazonie, hodně zarostlé, minimum ryb, 2×24 W 12 h/den) a jednou 105×30×40 cm (šnekáči z Tanganiky, bez rostlin, 1×39 W max. 8 h/den - jen aby na ně bylo vidět). První osmdesátka by mohla být už v červnu. Jako jediná schůdná volba v daných rozměrech a watážích (40-50 W při délce 70 cm a kolem 35 W při 105 cm) a požadavku na jednotný vzhled mi vyšly rampy Hagen GloT5 HO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 08:52 Muž filipsi [1295]
Petr2 napsal: V napsal: 2×24 W znamená proti 2×18 W o třetinu víc. To není zas tak malý rozdíl.

A jsi si tím tak jistý? Já bych nebyl ... Pokud mluvíš o číslech, máš asi pravdu. Pokud mluvíš o osvětlení, tak to tak vůbec být nemusí.


T5 povazuji za vhodnejsi, ale ne z toho duvodu, ze by lepe (krome HE) menily el. na viditelne zareni, ale z duvodu jejich geometrie. Zarivka je o mnoho tenci, s reflektorem se vice zareni dostane tam kam ma. Srovnavat zarivky podle lumenu opravdu nikam nevede a nema zadnou vypovidaci hodnotu o energii zareni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 08:33 Petr2 – Re: V
Ok, psali jsme si o tom v jiném vlákně, jen jsem měl jiný nick - Petr. Psal jste "S těmi výbojkami 942 od Philipse jste mi trochu nasadili brouka do hlavy"

Už jste se rozhodl to vyzkoušet? Docela by mne to zajímalo. Jenže mé akva nedovoluje to tam pověsit :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 08:04 V – Re: Petr2
1. Přehlédl jsi, že výslovně zmiňuji stejné provedení. Tj. 840 vs. 840, 930 vs. 930 apod.
2. Lumeny jsou vztažený na citlivost lidského oka (nejcitlivější v zeleném "pásmu"). Rostliny potřebují jiné vlnové dély (modré a červené "pásmo").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 07:33 Petr2 – Re: V
To je sice pravda (i když rozdíl T5 a T8 je o něco větší, než jen "o chloupek"), ale Vás by měl zajímat především světelný tok, ne příkon. A ten se liší velmi liší podle typu. To znamená, že jedna 18w má třeba 1200 lumenů. Jiná 18w, s jiným spektrem, jen 900.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 07:27 V – Re: Petr2
Při stejném provedení zářivek by to mělo zhruba sedět. Pro T8 a T5 HO se uvádí přibližně stejná účinnost (o T5 HE výrobci tvrdí, že mají účinnost o chloupek vyšší).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 07:15 Petr2
V napsal: 2×24 W znamená proti 2×18 W o třetinu víc. To není zas tak malý rozdíl.

A jsi si tím tak jistý? Já bych nebyl ... Pokud mluvíš o číslech, máš asi pravdu. Pokud mluvíš o osvětlení, tak to tak vůbec být nemusí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2009 06:59 V – Re: meroň
2×24 W znamená proti 2×18 W o třetinu víc. To není zas tak malý rozdíl.

Momentálně svítím od 15 W na 40 l (Cryptocoryne, Vallisneria, Hygrophila) přes 54 W na 95 l (Echinodorus) po 11 W na 10 l (Vallisneria, Hygrophila, Ludwigia). A rostliny prosperují ve všech třech akváriích. Takže s 2×18 W na 90 l (odhad čistého objemu u 80×35×40 cm) se opravdu vyžít dá. A může to být i celkem dost zarostlý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 20:34 Muž Puškin [0]
Puškin napsal: jeden má na délku 59 cm, což je na tohle akva hodně dlouhé. Teď si čtu, co jsem to napsal :-D to je tak, když člověk dělá v práci to, co nemá :-) Kytky co chci mít jsou vesměs na 0,5W/litr. Uvidím, jak to poroste i s CO2, jinak budu muset něco vymyslet s krytem. Díky všem ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 18:50 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: kristian
"Odešel" mi jeden předřadník, takže já teď aktuálně svítím jenom 5x18W... :-D
A je to znát na kytkách!!! Rotala macrandra jaksi zezelenala, R. rotundiifolia už není růžová... :-O :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 18:43 Muž kristian [80] – Re: meroň
To je pravda ja psal ze je to lepsi, zalezi na rostlinach, osobne svitim 4x18W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 17:46 Muž meroň [18] - Rostliny – Re: kristian
to už bych tam dal ty 24 W rovnou 3. Nebo prostě 3x18 W to je takové optimum, tolik mám i já v 112 l akva. 2x24 teď budu dávat do 60 litrového a navíc z 2x18W na 2x24 by si zas tak moc nepolepšil. Ale záleží jaké rostliny chce Puškin pěstovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 16:54 Muž kristian [80] – Re: Puškin
mozna lepsi kombinace by byla 2x 24W www.e-light.cz/… Ovsem chce to jine predradniky a jine patice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 16:37 V – Re: Puškin
2×30 W se ti do 80cm krytu nevejde - to jsou zářivky dlouhé 90 cm.

"Optimum" (pokud se to tak vůbec dá říct) by bylo asi tak 3×18 W. Ale i s 2×18 W se dá vyžít. Chce to reflektory a správně zvolený rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 15:40 Muž Puškin [0] – 2x18W na 126L?
Jurasek napsal: Osobně bych dal asi tyto: zarivky.cz/… Nebo jiné 8xx, mi osobně přijdou 840 nejlépe barevně.
Chtěl jsem se zeptat: dvě tyhle 18 wattovky stačí na 126 L? Všude tu čtu, že kytky mají požadavky průměrně 0,6W/litr, což mi do té rovnice moc nesedí..:-) Mám akvárium 80x35x45 cm a nějaké 2 standardní 18W zářivky, které byly součástí setu a v krytu jsou zrcadla (spíš mi přijde, že víc topí, než svítí). Po všem, co jsem si zde přečetl, jsem chtěl aspoň 2x30W a ty teď doporučuješ tyhle za pár korun, tak mám v hlavě trochu zmatek:-) Tak bych poprosil o trochu objasnění. Jinak škoda, že z toho tvého odkazu jde objednávat jen minimálně 25 kusů a jeden má na délku 59 cm, což je na tohle akva hodně dlouhé.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:08 Muž piano300d [0]
Oboum vám děkuju za radu,nečekal jsem že za tak málo peněz se dá pořídit "hodně muziky"....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:00 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: piano300d
Připojuji se k Juraskovu doporučení, jen upřesním, že ty vaše Sylvanie jsou tzv. širokopásmové zářivky. Pro ozařování kytek nejsou špatné, ale je třeba mít na paměti, že velmi rychle stárnou. Stejně, jako např. většinu "GLOGLO" zářivek je nutné i tyto zhruba po půl roce provozu vyměnit. Zatím co ty z Juráskova odkazu vydrží plnit svou funkci vůči kytkám (rybkám a pozorovatelům samozřejmě také!) i víc než 3 roky. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 12:46 Muž Jurasek [137] – Re: piano300d
Osobně bych dal asi tyto: zarivky.cz/… Nebo jiné 8xx, mi osobně přijdou 840 nejlépe barevně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 12:41 Muž piano300d [0] – osvětlení126L
Ahoj rád bych radu,mám akva 126L vodní sloupec cca36cm a svítím 2 zářivkama které byly už součástí setu Sylvania 18W standard FL F18W/T8/Dayligt.Rád bych udělal lépe kytkám tak se ptám je tohle osvětlení vhodné?Případně jaký zářivky tam dát....vůbec se v tomhle neorientuju tak budu rád za konkrétní odpověd...případně našel jsem tohle...http://zarivky.cz/kategorie-5_10_113/osram-linearni-zarivky-fluora.html ...poradíte?díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2009 09:50 Muž prisavnik [51] - Rostliny
Alobal dost pomoze, ale 15W je malo. 2 krat 15W by bolo idealne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 21:45 marsz
Když si teda tykáme, tak teď se uklidni. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 21:05 Muž tom05 [0] - Jezírkové ryby – Re: marsz
Co ti prosimtě nesedí na mém velkém akváriu?Těch 30W by určitě na 54litrů stačilo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 20:59 marsz
Já mám zas problém pochopit prezentaci „Akvária pro inspiraci“. Rozměry a světlo nějak nesouhlasí. ;-) Jinak 15W s alobalem na 54 litrů může myslím fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 20:52 Muž tom05 [0] - Jezírkové ryby – Re: DavidDizzer
No já myslím že ťech 8watů bych tam nějak zabudoval nebo bych koupil ještě jednu 15W.No dík dám na tvé rady jinak tvoje akvárium je hezky zarostlé posílám 95% tom05 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 20:44 Muž DavidDizzer [26] – Re: tom05
no to máš 0,2-0,3W/l což je poměrně méně.. ten alobal ale zase tak nepomáhá jak si všichjni(někteří myslí)... pokud možno bych přidal ještě aspoň 8W zářivku(naní ani drahá) a budeš mít hned světla více ;-)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 20:39 Muž tom05 [0] - Jezírkové ryby – Problém!
Mám doma 54litrové akvárium s osvětlením 15W a v něm klasické tropické Vallisneria gigantea,Echinodorus cv. beauty,Microsorium pteropus,Echinodorus argentensis,Ceratophylum demersum.A kryt jsem vylepil alobalem co myslíte,bude to uvedeným rostlinám stačit?Děkuji za každou připomínku. tom05 :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 19:45 Usine – Re: yanilishka
Dříve se vyráběly normálně trubice 20w. Po inovaci trubic na 18 w je bez problémů nehradily. Takže pokud jde o nějaký průšvih se zahříváním tlumivek, tak to bych byl v klidu. Naopak nové 18 watové tlumivky budou hřát ještě více.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 15:00 Muž isamik [180] – Re: yanilishka
Nebezpeci neni v el. instalaci, ale ze ty trubice ci elektronika odejdou driv bez "jakehokoliv" rizika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 11:36 yanilishka – diky moc
Panove dekuju za rady, jste zalticka love . Uz jsem objednala kryt - konzultovala jsem to s svagrem, elektro studentem a ty rampy na 2x20W snesou, kdyz se do nich daji trubice 18w, ale idealni to pry neni, nejake riziko prece jenom hrozi. Vzhledem k tomu, ze mame drevostavbu, nemuzu nejake vady v elektroinstalaci riskovat:-O . Vyjde to precejenom trochu draz a treti 18w trubici tam uz nedam, ale holt budu muset krome rodicu podojit i babicky a nakoupit rostliny nenarocne na svetlo :-( Asi to tak bude lepsi nez riskovat nejake probijeni nebo nevimcotomuzevsechnoudelat. Moc diky za cenne rady, jste fakt hodni, ze jste se tomu tak venovali a drzim palce pri zkouskovem (taky bojuju, co to da ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 01:16 Muž isamik [180] – Re: meroň
To vis, zkouskovy v plnym proudu :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 01:09 Muž meroň [18] - Rostliny – Re: isamik
no tak rychlou odpověď sem ani nečekal :) v tom případě by tedy byla výhodnější některá z těch ramp pro dvě zářivky, to už jsou v podstatě takové rozdíly v maličkostech, stejně to přijde cenou všechno skoro nastejno, ale zase třeba do těch krytů se prý špatně dodatečně montujou další zářivky, to je třeba zvážit jestli je pak lepší rampa nebo kryt, to je pak těžko no :-D

EDIT: a ted sem si všiml, že na mou otázku isamik odpověděl dokonce dřív než jsem ji položil smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 01:04 Muž isamik [180] – Re: meroň
18W nebo 20W elektronika v podode zvladne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 01:02 Muž meroň [18] - Rostliny – Re: yanilishka
pokud bude nad akvárkem krycí sklo tak bych to s tou bezpečností až zas tak černě neviděl, navic jestli je to jen dočasné řešení, tak bych si to svítidlo za 4 stovky ještě rozmyslel, ale jak psal isamik, ty zářivky jsou blízko sebe a ani to nevypadá zrovna nejlíp co se týče designu, no ale zase pokud to není navždycky.... :-O
nejsem si jistý jestli nahodou do rampy pro 20W zářivky se nedají dát 18W zářivky, přecejenom co sem se díval na internetu tak 20W jsou dlouhé 60 cm a 18W taky, takže kdyby se tam daly dát ty zářivky 18W tak by vyšla levněji ta rampa pro dvě zářivky než ten kryt, ale na to by musel odpovědět někdo jiný...otázka je jestli by třeba ty 18W zářivky v té rampě neshořely, ale možná by nemusely, já mám předřadníky a ty mají určitý rozsah jakou watáž tam lze připojit a nejsou pouze pro 18W, takže v podstatě by do těch ramp mohly přijít i ty 18W zářivky, tak snad se někdo najde, kdo ten můj román přečte a odpoví na to :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 00:56 Muž isamik [180] – Re: yanilishka
20W "specialni" zarivka je stejne dlouha jako 18W "obycejna" zarivka :-). Rozhodnuti je na tobe ;-). Uprimne sam nevim co bych volil, jelikoz jsem se nad tim nezamyslel, jen sem nabidl nejaky ten vyrobek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 00:27 yanilishka – Re: isamik
Hm, rikala jsem si, ze z bezpecnostniho hlediska to nebude nic moc. Asi nema cenu spekulovat. Budu mit 112 l nadrz, tzn. 2x18W zarivku (aspon zatim, casem pridam este treti), at porovnavam, jak porovnavam, tak porad nejlevnejc vyjde tohle: www.nasezviratko.cz/… - puvodne jsem se krytum branila, protoze mi to prislo drahe, ale i kdybych pouzila 2x tu rampu, co jsi mi nabizel ty, tak by to nebylo idealni - je to na 20 w zarivku a jak jsem z fora vyrozumela, 18 w je lepsi. Asi ten kryt bude nejlepsi reseni nebo napada te (nebo kohokoliv) neco jineho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 00:17 Muž isamik [180] – Re: yanilishka
Tak uplna blbost to neni, jen to neni az tak bezpecne (bez plastoveho krytu), na akvarku to bude vypadat docela divne zvlaste s tim plast. krytem a zarivky jsou pomerne tesne vedle sebe, takze svetlo nebude rozlozene rovnomerne po cele plose.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 23:47 yanilishka
Vsem moc diky za rady! Nejlevnejc (a to je momentalne aspekt, ktery me tizi nejvic) mi vyjde rampa, na kterou poslal odkaz isamik (levnaakvaristika.cz/…), ale jak spravne podotkl meron, musela bych je koupit dve. Nicmene, vzhledem k tomu, ze uz jsou v nich trubice vcetne ceny, vyjde to porad levnej nez jakakoliv dvoutrubicova rampa nebo kryt, do kterych je trubici jeste treba prikoupit. Jeste me napadlo, ze mozna by bylo resenim podivat se do obchodu mimo akvaristickou sferu a nasla jsem tohle: www.elektro-paloucek.cz/… - pisou, ze je to prachotesne a vodeodolne, tak me napadlo, ze by se to dalo treba pouzit, ale to uz je asi moc velka blbost nebo ne? :-(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [60] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=2951