Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.11.2012 16:38 Muž Miso [470] Re: malyLibor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 15:03 Muž drlift [38] Re: malyLibor
Presne tak. Je to tohle: petdiscont.cz/…. Levnejsi jsem ho nikde nenasel, a ze jsem tomu venoval opravdu hodne casu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 14:01 Beda81 Re: malyLibor
jj
je to tohle
www.zoo-hobby.cz/…

take bych daval 1x24W, ale chci svetla zavesit XY cm nad akva, tak proto se poohlizim po 2x24w.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 13:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: drlift
To je to, jak jsi na něj dával odkaz? Píšou tam, že je tam 2x24W. Pokud je jen 1x24, je to přesně to, co hledám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 13:25 Muž drlift [38] Re: malyLibor
To sveto GLO T5 1x24 by ti mohlo vyhovovat. Jde roztahnout az na delku akvaria 101 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 13:15 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Beda81
Já sháním lampu na stejné akvárko, ale jen na 1 zářivku 24W... přeci jen se mi nechce hnojit a přidávat CO2.. jenže nějak nemohu najít lampičku o délce 80 cm a jen jedné zářivce. Kdybyste někdo na takovou narozili, dejte prosím vědět. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 12:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Beda81
http://www.aquario.pl/lampy-t5-t8/1068-hlinikova-osvetlovaci-rampa-2x24w-80cm.html ...cetl jsem o problemech (nespokojenosti) s timto svetlem...
Nějakou dobu provozuji dvě taková osvětlení v provedení 4x24W/T5 a za ty peníze naprostá spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 12:32 Beda81 Re: drlift
jj bude to asi tady, ze ?
www.aquario.pl/…

na www.rostlinna-akvaria.cz jsem cetl o problemech(nespokojenosti) s timto svetlem.

www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Tak se zatim priklanim k tomu GloT5. I kdyz si nejsem jisty jestli se jedna o to same svetlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 11:56 Muž drlift [38] Re: Beda81
Text u druheho ho svetla mi prijde prakticky totoznej jako z jednoho polskeho akvarijniho webu :)



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 09:57 Beda81 – Osvetleni
Zdravim.
Take se divam po svetle nad akva 80x40x40
Zaujalo mne zde zminovane www.zoo-hobby.cz/…

Dale jsem nasel "vzhledove" zajimavy kousek
www.prirodni-akvaria.cz/…

ktere z techto dvou byste spise doporucili ?
Zatim se priklanim spis pro osvetleni GloT5.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 17:38 Muž drlift [38] Re: lhajek
Na akvarku 60x30x30 mam variantu Hagen Glo 1x24 a sviti to opravdu pekne. Varianta 2x24 bude nejspis naprosto v pohode.

Kvalita svetla mi prijde dobra. Bral jsem jej z tohoto e-shopu. Dodani bylo bez problemove a ceny mi tam prijdou lepsi nez u konkurence: petdiscont.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 16:41 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ilja1996
O kvalitě těžko říct protože ho nemám. Ale to co ti doporučili Miso a dravec je určitě vhodnější. Sám ho mám doma a dnes jsem ho dával nad 54L (zkouším přidat na osvětlení).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 12:11 Muž dravec [72] - RostlinyRe: ilja1996
Tiez by som ti doporucoval to Hagen GLO 2x24W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.10.2012 11:25 Muž Miso [470] Re: ilja1996
problem je ze ty to svetlo na akva neupevnis pretoze je moc dlhe a este k tomu je na tvoje akva slabe, kup rovno nieco poriadne www.zoo-hobby.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 10:41 Muž Arnyy [0] Re: lhajek
Jo to vím,ale s jedním kdyžtak chvíly vydržím,než si pak koupím druhý. Ale to mi tak vadit nebude,že bude 20 cm mimo,co mám dělat když nemám kryt žeo. Přece nemůžu koupit normoš žárovku. Ale jak jsem už psal,jde mi o to aby to bylo kvalitní,protože je to v málo obchodech atd... Co myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 10:27 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ilja1996
Počítej s tím že ti to světlo bude na každé straně cca 20 cm přečuhovat pokud předpokládám že jeho délka je 120cm (což u této konstrukce asi bude). Navíc si myslím že jen jedno bude nad tvé akva málo. Lepší by byly dvě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 10:17 Muž Arnyy [0] Re: soc
rozměry mám 80*35*40. Ale hlavně mně jde spíš o to,aby to nebyl nějaký šunt,po kterym mi pak vyhoděj pojistky nebo hůř,že mi vyhoří barák :-DD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 10:13 Muž soc [60] Re: ilja1996
jaké máš rozměry akvária? Podle mě bude tohle těleso dlouhé, T8 30W má 90cm, nebo ne? Sice to má nastavitelné konzolky, ale směrem dovnitř, viz ta diskuse včera. Takže by mohlo dosti přečuhovat a přímo do akvárka se dostane míň světla, než čekáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 09:51 Muž Arnyy [0] – NSL-1200
Čus lidi,
prosím vás poradte. Bylo by dobré toto osvětlení do 112l akvária? Zatím jsem bez krytu a potřebuju nějaký s držákem. Ale připadá mi,že to bude nějaký šunt aby mi to pak nevyhazovalo pojistky nebo podobně :-DD Kdyžtak díky za odpovědi ;) www.akvarko.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 09:11 Muž dravec [72] - RostlinyRe: grunda
Svieti to aj s jednou ziarivkou - vyskusane.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 08:44 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: dravec
vyndat trubici jde jedině v případě, že nejsou zapojené na jeden el. předřadník, jako to dělá třeba Juwel, jinak nebude svítit ani ta druhá trubice, je třeba to vyzkoušet ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 07:36 Muž dravec [72] - RostlinyRe: Mili
Mili a este ste tu nespomenuli ako casto menite vodu... To je klucova vec v prvych tyzdnoch chodu akvarka! Ak budete spociatku menit cca 1/3 objemu aspon raz do tyzdna tak sa hnedej riasy coskoro zbavite.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 07:30 Muž dravec [72] - RostlinyRe: lhajek
akoze sa nedaju vypinat samostatne, staci ak tam ziarivku nenamontujem a vybavene. Potom ako sa akvarko rozbehne mozem pridat aj druhu, vysadit narocnejsie rastlinky atd. A aj odporucana Limnophila ses. ma rada svetlo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 13:49 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
No koukám že už to tu za mě vysvětlili jiní a je to přesně tak jak to tu zaznělo.

Každopádně někomu kdo vypadá že s akváriem začíná bych verzi s 2x24W nedoporučil. Bohužel jednou se v tom dá svítit jen tak že tam jednu zářivku dám, ale samostatně se vypínat nedají. 2x24W nad 54L akva pro začátečníka je podle mě moc pokud to osvětlení ovšem bude dávat přímo na hranu akvária a nebude ho chtít zavěsit o dost výše nad hladinou - pokud by bylo počítám tak 30cm nad hladinou (možná i výš) tak pak by se dalo použít i to 2x24W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 12:41 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
...Můj táta mne vždy učil: Hnědá řasa = málo světla (tzn.přidej světlo), zelená řasa = hodně světla (tzn.uber světlo). Ubrat či přidat mohu především intenzitu (obtížnější řešení), někdy i délku svícení (snadnější, ale nedá se aplikovat vždy). Pokud se bude více dařit vyšším rostlinám, nebude se tolik dařit řasám...
Váš otec bude ze "staré školy", kterou taky pamatuji. :-) Na hnědou řasu se v tom dávnověku doporučovalo např. i změnit světelné spektrum tím, že se otočí krycí skla. :)
Už jste někdy zkusil zlikvidovat hnědou řasu prodloužením osvětlení o hodinu? Pokud ano, s jakým výsledkem. ("Nápovědu" v podobě vylepšení podmínek pro vyšší rostliny, kterou jsem vám v předchozím příspěvku nabídl, znovu uvádět nemusíte. :-))
...Je-li akvárium čerstvě založeno, je v něm málo rostlin a hnědá řasa, doporučím přidat rychle rostoucí rostliny. Co je na této radě báchorkou?...
Rychle rostoucí rostliny do nově založeného akvária je správná rada, ale o to tu nejde - jde o to spotřebování živin. (Nebudu to znovu kopírovat, najděte si to sám. ;-)
Můžete se tedy trochu víc rozepsat na téma "spotřebování živin"? Třeba vemu svůj výrok o báchorkách zpátky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 12:15 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
Můj táta mne vždy učil: Hnědá řasa = málo světla (tzn.přidej světlo), zelená řasa = hodně světla (tzn.uber světlo). Ubrat či přidat mohu především intenzitu (obtížnější řešení), někdy i délku svícení (snadnější, ale nedá se aplikovat vždy). Pokud se bude více dařit vyšším rostlinám, nebude se tolik dařit řasám.
Je-li akvárium čerstvě založeno, je v něm málo rostlin a hnědá řasa, doporučím přidat rychle rostoucí rostliny. Co je na této radě báchorkou? Nejsem odborník na rostliny, tohle mám pouze z praxe, takže se velmi rád poučím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 12:10 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Omlouvám se, špatně jsem pochopil systém tohoto světla. Tebou navrhované světlo je na zde probírané akvárko ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 12:07 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
...Máš-li problém s hnědou řasou, tak by bylo vhodné o hodinu prodloužit dobu svícení...
Myslíte, že prodloužení doby osvětlení pomůže při likvidaci hnědých řas? Že by tím, že se zlepší podmínky pro vyšší rostliny? Nebo máte jiné vysvětlení?
...tak by bylo vhodné... přidat rychle rostoucí stonkovky... ty ve tvém akva chybí... Rostliny, které tam máš, zatím nestíhají spotřebovat všechny živiny...
Nemyslím si, že by měl být s báchorkami na toto téma konec jednou pro vždy, ale že se tom tu objeví zrovna ve vašem podání... hmm
EDIT: Možná by pomohla rýže. :) Ta má vysokou potřebu křemičitanů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   27.10.2012 11:06 Muž soc [60] Re: malyLibor
Jak jsem psal, já mám tu delší verzi,předpokládám, že tahle bude podobná, ale kratší. Vlastní těleso má necelých 100cm, je na zářivky T5HO 39W, takže délka zářivky je 85cm. To těleso se upevňuje na akvárko pomocí dvou konzolek, které jsou podélně nastavitelné, dají se zasunout, vysunout. Takže délku měníš směrem ven. Vím, že jsou i jiná, podobná řešení, kde naopak zkracuješ.
Snad to půjde vidět tady: www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 10:55 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: soc
Nastavitelné koncovky? Jak to myslíš? Jako že se prodlužuje či zkracuje celé světlo od 58 do 101cm? Není to tak, že světlo je dlouhé 101 cm natvrdo a že se posouvají jen úchytky?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.10.2012 10:25 Muž soc [60] Re: malyLibor
Pokud se nepletu, tak to světlo je dlouhé cca 55cm a má nastavitelné koncovky, nebo ne? Mám nad akvárkem 100cm tu delší verzi (89-132), je to úplně akorát. Takže u této menší verze předpokládám délku vlastního tělesa kolem těch 55cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.10.2012 09:58 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Mili
Bohužel neuvádíš, jak dlouho svítíš. Máš-li problém s hnědou řasou, tak by bylo vhodné o hodinu prodloužit dobu svícení a přidat rychle rostoucí stonkovky jako Egeria densa, Ceratophilum demersum, Limnophila sessiliflora... ty ve tvém akva chybí a chtělo by je přidat. Rostliny, které tam máš, zatím nestíhají spotřebovat všechny živiny.
Co hodláš udělat s těma rybama? Ani jedna z ryb, které v tom miníčku chováš, se tam nehodí. Skaláry potřebují nejméně 300 l akvárko, čichavci nejméně 150 l a nevím, co máš za sumečka, ale tvé akva je i pro něj malé, navíc to jsou většinou hejnové ryby a nemělo by jich být méně než 5. Na druhou stranu ovšem jestli ty rybky stále žijí, svědčí to o tom, že se o akvárko staráš vzorně a zasloužila by sis větší akvárium. Ty ryby by si ho ale zasloužily určitě, protože v tomto akva to pro ně brzy bude už týrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 09:51 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Nic proti, ale umíš si představit, jak bude vypadat 100cm dlouhé světlo nad 60cm dlouhým akváriem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 09:44 Mili Re: dravec
Mam tam jen 5 rybek a cca 6 rostlin, nemelo by to byt narocneho na svetlo. Podivej se mi na profil, mam to tam uvedene. Spis mi slo o to, jak se zbavit ras..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.10.2012 09:41 Muž dravec [72] - Rostliny
a hnedych rias sa zbavis ked uz budes mat svetlo, ked vysadis napr. Limnophila sessiliflora, pistia ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 09:38 Muž dravec [72] - Rostliny
Presneten te Hagen glo som mal na mysli. Ale siel by som do 2 ziariviek. Ved zacat moze s jednou a potom by sa mohla pridat aj druha...
Na SK aj v CZ su tieto svetla predrazene ja som ho kupil v PL cca za polovicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.10.2012 09:09 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Mili
Na takové akva by myslím bylo vhodné pro běžného akvaristu třeba toto: zarovky-akvaria.heureka.cz/…

Já se chystám nad stejným akva experimentovat s tím samým, ale se dvěma zářivkami, což ale pro začátečníka není podle mě vůbec vhodné.

Jinak jako alternativa může posloužit i toto: led-osvetleni.heureka.cz/… a při tochu šikovnosti by se to po nějaké úpravě dalo namontovat do stávajícícho krytu. Již několik měsíců pouze něčím podobným svítím nad akva stejných rozměrů a také to jde, ikdyž v přepočtech udávají, že to odpovídá jen 18W trubici ....

Ale nejvhodnější vidím pro tebe to první co jsem uvedl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 08:41 Muž dravec [72] - RostlinyRe: Mili
15 W je trosku malo. dobre svetla su napr. hagen glo. Otazka je ze ake mas rastlinky kolko rybiek, aby bol cyklus dusika vyvazeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 00:14 Mili – Osvetleni
Ahoj, chtela bych poprosit o radu pro zacatecnika..mam akvarko asi dva mesice a zacly se mi hojne objevovat hnede rasy jak na rostlinkach, tak na skle. Z odkazu zde jsem dosla k zaveru, ze mam nedostatecne osvetleni - pri velikosti akvaria 60x30x30 mam klasicky plastovy kryt, ktery je vybaven jednou zarivkou 15W, coz je zrejme malo. Chtela bych to co nejlepe vyresit a poridit osvetleni nove...neporadil by mi nekde co bude nejlepsi reseni, prip. konkretni vyrobek? moc dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 20:51 Muž kortezhugo [983] Re: petr68
Ak su vypinace 2 tak to pojde vypinat len tak ako pise Sid - teda 2+1.Otazne ale je ktora je ta "1".Idealne by bolo stredna. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 16:17 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MíšaV
;-) palec Tak ať si to kytky užijí! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 16:00 Muž petr68 [27] - RostlinyRe: Sid
taky jsem to nepochopil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.10.2012 15:59 Žena MíšaV [30] Re: Sid
já si dnes tedy výlet udělala, pěšky s pejskem, tady u nás přímo v malém elektru tuhle zářivku měli, vyměnila jsem ji bez problému a co jsem viděla poté, no rostlinky se budou mít potlesk je to úplně něco jiného než jsem měla, sice jsem měla taky T8 15W ale nevím co za typ světla, ta nová je teda ta 840 a vypadá to úžasně, tolik zelené a světla jsem u sebe snad neviděla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: petr68
Píšou tam, že dva vypínače umožňují vypínat vždycky dvě zářivky nezávisle, čemuž rozumím tak, že první vypínač vypíná dvě zářivky a druhý jednu(?).
To je dost důležité zejména ve fázi zabíhání akva, kdy je potřeba s osvětlením "pracovat".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
už se těším, jak malé dítě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.10.2012 15:53 Muž grunda [1781] - Cichlidy
na tom, že k pěknému akva vede více cest už jsme se shodli, každý si musí najít vlastní cestu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: grunda
...já mám v plánu u svého nového akva 170x60x75 osvětlení 4x54W trubice a 2x150W HQI, světlo bude závěsné a budu experimentovat se sílou světla...
To bude bezesporu hezká podívaná! ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:49 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: grunda
Možná to nikdo netvrdí, ale mnozí si to mohou myslet. :-D
V té souvislosti mě napadá, co by si asi tak mysleli např. o Christel Kaselmann, (zásadně nepřechyluji, neb mi nehrozí vyhazov, jako některým redaktorům ČT... :)), kdyby viděli, čím doma osvětluje svá rostlinná akvária. Jestli si to dobře vybavuji, zářivkové trubice měla v krytu tak nahusto, že se téměř dotýkaly... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:46 Muž petr68 [27] - RostlinyRe: Sid
všechny informace jsou napsany zde www.aquario.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:43 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: petr68
S tímto osvětlením už můžete pomýšlet i na hodně náročné kytky. (S mírným "omezením", co se boků nádrže týče.)
Nevíte, jestli jdou jednotlivé trubice spínat samostatně?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56267x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=2001