Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 08:56 Muž tardbas [19] Re: lhajek
..no dík za radu - ta délka trubic bohužel není zrovna ideální :-( -60cm na 80cm akva - tzn na každé straně 10cm neosvětlený pruh - je to origoš kryt, tak se mi nechce do toho vrtat....co se týče 28W - je to fakt taky 60cm trubice - no ale půjdu samozřejmě do reflektorů ano - už kvůli úspoře energie..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 22:31 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Beda81
Sice mám nějaké zkušenosti s LED osvětlením, ale spíš ti dám toto k přečtení:
www.akva.sk/…
Ano je toho v tom fóru 25 stránek, ale je to opravdu výživné čtení bez zbytečného balastu. Myslím že tam narazíš i na nějaké podobné "reflektory" a tamní odborníci se na to netvářili moc pozitivně.

V podstatě pokud chceš efektivní LED osvětlení, tzn. s větší účinností přeměny elektřiny na světlo tak se nevyhneš domácímu bastlení a použití poměrně drahých kvalitních čipů.

Na řešení pomocí LED trubice se můžeš podívat na prezentaci mého 54L akva (jak to roste), ale jestli je ta trubice účinnější než klasická T5 se těžko určuje když člověk nemá šanci se dostat k parametrům použitých diod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 22:06 Beda81 – 128L s led osvetlenim
Dotaz jsem puvodne polozil do tohoto vlakna
rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-v-sladkovodni-akvaristice

a ted se divam, ze se spis bude asi hodit dotaz sem

Pro mne ted zajimave/aktualni tema.
Budu zarizovat nove akva 80x40x40.
Zaujala mne kombinace reflektoru
www.svicenilevne.cz/…
www.svicenilevne.cz/…
Ze bych je zavesil nad akva.
Vysku jeste nevim. Nad tim jsem jeste nepremyslel.
Melo by se jednat o spolecenske akva. Zadny HI-TECH rostlinne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 21:30 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: tardbas
Pokud se jedná o stejný typ zářivek tak vyšší watáž je myslím jen důsledkem větší délky trubic. Takže v první řadě by to asi znamenalo překopat umístění patic.
No a další věcí je jak píšeš elektronika, která pokud je určená na 20W tak ti nikdo nezaručí že to pojede na 28W. Podle mě by se také musela vyměnit, takže už jsi na komplet novém osvětlení :-)
Ty doporučené reflektory budou nejspíš nejméně bolestivým řešením.

Spíše než na watáž bych se zaměřil (v souvislosti s dostatkem světla pro rostliny) na to jestli délka trubic odpovídá délce akvária a pak jaký typ trubice to je, jak je vysoko nad substrátem a jaké má reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 15:51 Muž tardbas [19] Re: romant
..dík :-) ..do toho odrazu půjdu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 14:26 R Muž romant [27987] Re: tardbas
Tak jedině že ty 20W vykucháš a dáš tam ty 28W, jinak to nepůjde. Osobně bych se podíval po nějakejch reflektorech nad ty 20W stávající zářivky, když už chceš honit waty.
Edit: rybicky.net/forum/16651
shopakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 14:19 Muž tardbas [19] – 28W za 20W
zdravím - poraďte mi - do krytu (kupovaný) s dvěma 20W zářivkami chci vyzkoušet 2x 28W...jak to ,,elektronika,, bude snášet? - projeví se svítivost 28W? ..nejsem elektrikář smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 20:40 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bin
není zač, pokud ti ještě můžu poradit, vyházej to dno co tam máš a vyměň ho za jemný štěrk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 20:33 Muž Bin [144] - AmerikaRe: grunda
ďakujem mocno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 20:33 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bin
přidej ještě jednu 18W zářivku a na amazonku máš světla akorát
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 19:43 Muž Miso [470] Re: Bin
rataj tak minimum 0,4W/l s T8 a 0,3W/l s T5 830 az 865. Zalezi aj od kvality osvetlenia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 16:29 Muž Bin [144] - Amerika
no akva je 160l, a chcem z toho ameriku konkretnejšie amazonku, a neviem či tam budem co2ka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 12:23 Muž Miso [470] Re: Bin
ako je velke akva? co v nom bude? CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 12:08 Muž Bin [144] - Amerika
zdar pri mojom akva bola žiarovka osram 18w/640 color white, keďže musím prerobiť kryt na svetlo tak rozmýšľam že by som tam dal ešte jednu len neviem čo k tomu pridať poradte co
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.10.2012 01:57 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Váza
I v tom Hornbachu by měli mít T8 18W 830, 840 a 865. Ale ne v oddělení akvaristiky, ale normálně v oddělení elektro. Vyber si nejlépe kombinaci 830+840 nebo 830+865. Budou ti tam heky růst kytky a budeš mít i hezké rybky. Tyto "obyčejné" zářivky bývají obvykle minimálně stejně kvalitní jako akvaristické "speciálky", jen cena je asi čtvrtinová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.09.2012 14:02 Muž Miso [470] Re: Váza
skoc do niakeho elektra alebo obchodu s osvetlenim a kup 18W T8 840 alebo 865 narva, philips, osram.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2012 13:07 R Muž romant [27987] Re: Paul
Budeš to muset umět dobře ukočírovat. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2012 13:05 Muž Paul [2] - Asie – ...........
Ahoj bude mi do 24 l akva stačit pro rostliny 2krát halogen 10w ? díky ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2012 11:49 Muž Váza [6] – Výměna zářivek
Fotka k příspěvku Ahoj, potřeboval bych poradit. Potřebuji vyměnit staré zářivky v akváriu. Už tolik nesvítí a je viditelné jejich opotřebení.
Koukal jsem v Praze na Čerňáku v Hornbachu a zjistil, že mají jen jeden typ zářivek, které jsou použitelné. Do krytu můžu dát jen 2x T8 18W :-( Proto se chci zeptat jestli jsou tyto zářivky vůbec vhodné. Jedná se o Juwel 18W Warm-lite (viz. obrázek).
Případně mi klidně nějaké doporučte. Už je opravdu nutně potřebuji vyměnit. Díky

Je mi jasné, že 18W je minimum, ale předělání krytu bych asi nezvládl a koupě nového je dost nákladná jelikož akva mám vypouklé :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2012 13:48 Muž Miso [470] Re: drlift
to Hagen svetlo je dobre a malo by stacit, ale aj cosi stoji. Ono blbe je ze 24W nestoji o moc menej ako 2x54W ked sa to tak zobere ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2012 11:32 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: drlift
Z vlastní zkušenosti bych k takovému akváriu dal spíš slabší osvětlení, protože TIBI podle mě takový objem CO2 dostatečně neprosytí. Silnější světlo jedině se setem.

Blyxa mě roste i pod 9W LED trubicí viz. moje prezentace 54L.

Záleží také na tom jak vysoko osvětlení bude umístěno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2012 10:01 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Pro to co plánuješ bych se těch dvou trubic nebál, naopak bych to viděl jako tak akorát. Jedno akva mám vybavené stejným světlem a to tam kromě blyxy jsou obyčejné kytky a méně bych nechtěl.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2012 09:32 Muž drlift [38]
Procitam tady diskuse o osvetleni akvarii a musim priznat, ze jsem z toho trosku zmatenej. Planuju si poridit akvarium 60x30x30, kde bych chtel mit krevety a trochu narocnejsi kytky jako Hemianthus, Pogostemon. CO2 budu dodavat z TIBI krystalu. K akvariu hledam cenove prijemne a zaroven dostacne silne osvetleni.

Nejdriv jsem planoval LED kvuli nizkym provoznim nakladum, ale vzhledem k tomu, ze nejsem kutil a prodavana svetla jsou bud hodne draha nebo malo sviti jsem od LED upustil.

Zatim mi prijde asi nejlepsi volba Hagen Glo T5 24w. Nejsem si jisty, jestli je lepsi jit do varianty s jednou nebo dvema trubicemi. Ma trochu obavy, abych akvarium ukociroval pri svetle z dvou trubic. Jeste mne napadlo koupit dve mensi lampy na nanoakvarie (cenove by to vychazelo asi levneji), ale po precteni recenzi lampicek uz si ani timhle nejsem vubec jistej . :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 23:30 Muž Čapíno [32] Re: lhajek
Živin bude dostatek, méně náročné rostliny prosperují nadmíru dobře (včetně pomalu rostoucího Anubiasu, který už nasadil na nový list). Potíž byla s rostlinami s vyššími nároky na světlo, tak jsem přidal. Dám tomu ještě měsíc a pak se rozhodnu.
Díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 20:14 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Čapíno
Už to tu zaznělo, ale přidám se s varováním. Více světla = v první řadě větší poptávka po CO2 a větší poptávka po živinách. Přičemž ze zkušenosti vím že rovnováha v akva bez řas je tolerantnější k nedostatku živin než k nedostatku CO2. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.09.2012 01:33 Muž Miso [470] Re: Čapíno
no CO2 s osvetlenim a hnojenim suvisi, a prave CO2 by nemalo byt nikdy najmenej ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 23:31 Muž Čapíno [32] Re: romant
Dobu svícení jsem teda zkrátil.
A zapomněl jsem dodat, že nesvítím naplno celou dobu, ale T5ky a T8čku mám spínané zvlášť. Původně to bylo aby ryby netrpěli světelným šokem ;-) Jinak teda študuju to hnojení a výluhy mi přijdou nejmíň "chemický".
COčko bych viděl jako poslední možnost. Vím, že to jde dost dobře i bez něj, ale to už patří jinam.
Díky za rady ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.09.2012 22:40 R Muž romant [27987] Re: Čapíno
Já bych s tím CO2 moc neotálel, přecijenom potřeba rostlin po živinách s vyšší intenzitou osvětlení naroste a do tý doby než CO2 budeš mít, tak s dobou osvitu opatrně, žádný bláznění a svítit 6-7 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 22:37 Muž Čapíno [32] Re: romant
S tím počítám, zatím jedu na Bivoji. Až se akva dostatečně zajede tak možná vyzkouším CO2. Do tý doby si zjistím jak je to s tím PMDD. Ale chtěl bych zůstat co nejvíc u přírody, už kvůli rybám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.09.2012 21:59 R Muž romant [27987] Re: Čapíno
Teď už bude jenom chtít si ty waty pohlídat, aby jsi se nestal jejich otrokem. Ono to jde jak s těma 15W, tak s tím Tvým přidáním, jenom je potřeba správně přistoupit k výživě rostlin a bude to fungovat tak i tak. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:52 Muž Čapíno [32]
tak na mých 60l čistého objemu jsem konečně do krytu dostal maximum zářivek. K setové 15W-T8 jsem přidal 8+13W-T5. To už by mohlo být dostačující, což? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:29 Muž grunda [1781] - Cichlidy
kdyby to bylo jednou, tak nad tím mávnu rukou, montoval jsem v jedné škole 200 světel, ředitel chtěl ušetřit a nakoupil polské světla, v průběhu roku jsem jich tak 90 opravoval protože přestaly svítit. A takhle bych mohl pokračovat na další dvě stránky, takže za mě, poláky nebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:23 R Muž romant [27987] Re: grunda
O.K. Rozumím Ti, jak se člověk jednou spálí, tak už se to těžko vrací zpátky. Ať se daří nejen v akvaristice. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:20 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já to taky nechci hrotit, to že světlo svítí je sice fajn, ale pro mě musí i trošku vypadat, mám akva v obýváku a koukat se na nelícující plechy, kroutící se světlo, popřípadě na tmu v akva, protože polská kvalita se rozhodl stávkovat, ne díky, nervy mám jenom jedny. Zatím mám s polským (š)mejdem samé špatné zkušenosti, takže nikdy víc rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:17 R Muž romant [27987] Re: grunda
Jelikož jsem ten odkaz dal, tak asi takto. Ne konkrétně s tímto, co dotyčný poptává, ale s jiným typem, pozitivní zkušenost z danýho e-shopu mám, a jistě nejsem sám. To, že si raději pořídíš "jinou" kvalitu, to je normálka, každý ať si pořizuje na co má a na co se cejtí, čímž neříkám, že bych na Tvoje osvětlení neměl, ale proč, když mě ten Polskej "šmejd" udělá stejnou, nebo alespoň velmi obdobnou službu? To není nic proti Tobě, nemíním to nějak hrotit, toho jsem dalek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:09 Muž grunda [1781] - Cichlidy
ještě jsem neviděl kvalitní polský výrobek, levný jo, ale kvalitní? Čína je na tom technologicky hodně dobře, ti tlačí cenu dolů jinak, ale pořád platí, že je třeba si dobře vybírat. Já jsem typ, co si raději našetří a koupí ověřenou kvalitu, v případě světla Giesemann, stojí sice ranec, ale stojí za to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:05 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: grunda
Takže podle tebe polský výrobek = šmejd?
Jen jestli to polský výrobek vůbec je. Aby to nebylo jako u nás: šmejd z číny ;-)
A nejvíc mě baví ti co by si z Polska nic nekoupili, ale když se to objeví u nás v Čechách na krámě za jednou takovej peníz, tak nemají problém to koupit hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:02 Muž grunda [1781] - Cichlidy
udělal jsem bleskový průzkum: předřadník 36W - 240kč, vodotěsné patice 4ks - 400kč, zářivková trubice 8W 2ks - 12Okč = 660kč, bez svítidla, práce a rabatu
polské světlo 2x8W - 630kč se vším všudy, poláci musí být kouzeníci: Osvětlovací rampa je zhotovená z krásného saténového hliníku. Rampa je standardně vybavena dvěma zářivkami 8W a velmi kvalitními hliníkovými reflektory. Sestava obsahuje komplet bočních opěr pro postavení osvětlení na nádrž. To celé za pouhých 630kč a ještě na tom vydělají :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 20:31 Muž grunda [1781] - Cichlidy
rád bych viděl, jak to vypadá ve skutečnosti, ale tipuju to na klasický polský šmejd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 19:57 Muž petr68 [27] - RostlinyRe: romant
Moc díky to je to co hledám. potlesk potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 19:24 R Muž romant [27987] – Pro: FJ, petr68
Mrkněte k Polákům. www.aquario.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 19:15 FJ Re: petr68
máme podobné představy;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 18:51 Muž petr68 [27] - RostlinyRe: lhajek
rozměry 80*40*35
bude to rostlinné akvárium ve stylu ada ale nechci tak drahé věci jako má ada a osvětlovací těleso bych taky nechtěl tak drahé jako Giesemann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 18:49 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: FJ
Tak nad takovým akvárkem svítím 9W LED trubicí. Na to se můžeš podívat do mé prezentace.
Pogostemon mě tam ale nešel vůbec a HC jsem ani nezkoušel. Mám ale připraveno toto osvětlení: Hagen GLO T5 2 x 24W (dá se umístit na boky akva i zavěsit). Ale to musím do té doby pořešit jiné problémy toho akva (už se zdají být vyřešeny, ale trochu to ještě nechám stabilizovat).
Možná by stačilo i 1x24W a dát ho níž k hladině. Já ho chci dát v rámci možností naopak výše, proto tam mám 2x24W připraveno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 18:37 FJ
Zdravím, zajímalo by mě jaké světlo použít na osvětlení akvária o rozměrech 60x30x30 cm

Akvárium by mělo být otevřené a sloužit pro krevetky, měly by v něm růst tyto rostliny: malokvětka drobnokvětá, pačule Helferova, malokvětka 'Cuba' a možná ještě nějaký Anubis

Jaké by jste doporučili světlo? chtěl bych něco v tomto stylu: www.ada-akvaria.cz/…
Ale cenově dostupnější ano cena cca 3.000 max ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.09.2012 18:29 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: petr68
Co to znamená levně?
Lepší by bylo udat maximální sumu.
Dále by nebylo do věci dát rozměry akva. Mohou být různé a podle toho se budou různit doporučená světla.
A v neposlední řadě by bylo dobré napsat jakou máš představu o tom co v akva bude. Něco jiného bude potřeba na osvětlení afriky, jiné osvětlení nad nenáročné rostliny ve společenském akváriu a něco jiného by ti mělo být doporučeno třeba nad holandské akvárium, atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 16:06 Muž petr68 [27] - Rostliny
Dobrý den, mám 112l akvarko a chtěl bych zavěsné osvětlení ale levně nevíte někdo o něčem? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 20:13 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: baletka
Tu výšku nad hladinou bych udělal už pak metodou pokus omyl tak aby světlo dosáhlo dostatečně do všech krajů. To ti těžko poradím na dálku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 00:04 Žena baletka [624] Re: lhajek
Děkuji. Mé akva bude sice vysoké 45 cm, ale hladinu plánuji tak 5cm pod, tedy ve 40cm, mj. právě proto, aby bylo osvětlení výše nad substrátem. Zavěsit ho každopádně můžu taky. V jaké výšce by se mělo asi nacházet? Reflektory bych asi dodělala, dokoupila... podle toho, jak možné bude je "namontovat". Ještě tedy zvažuji dvě led lampy, každou po 13W, v délce 50cm. Umístila bych je dále od sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2012 22:42 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: baletka
Na tvé akva podstava 55x50 určitě to 14W, které má sice délku 62cm, ale ty zářivky jsou o něco kratší. Takže toto na 55cm akvária je podle mě akorát.

Teď je otázka jestli jedno toto světlo s těmi třemi zářivkami nebo to pokrýt kombinací dvou světel se dvěma a jednou zářivkou nebo 3 osvětlení každé s jednou zářivkou. Těch 50cm na hloubku akva je na toto opravdu hloupý rozměr.

Když nad tím tak přemýšlím (a zrovna to tu píšu) tak jestli má to osvětlení dobré reflektory (daly by se pak i dodatečně myslím dodělat kdyby byly průměrné), tak bych šel asi do toho se třemi zářivkami, ale neumístil bych ho na ty dodané plastové opěrky na hranu akvária, ale spíš bych ho zavěsil ještě o něco výše, aby pokrylo celou padesáticentimetrovou hloubku akvária. Podle vypínačů je i možnost myslím jednu zářivku vypnout kdyby toho světla bylo moc. Kdyby bylo světla málo tak jde jít níže a na stinnější místa v akva dát na světlo méně náročné rostliny (Kryptokoryny, Anubiasy, Microsorko apod.) Třeba Microsorko s pěknými velkými listy v zadní části akva vypadá velmi pěkně a víc svítit do popředí na nějakou kobercovku. Skoro to před sebou vidím hotové :-) Na druhou stranu má ta hloubka takového akva možnost s ní hodně pracovat ....

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=2151