Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 17:56 Muž pitris65 [9] Re: Aforte
Hned za zářivkou směrem dozadu je vlastní kryt který je pod úrovní zářivky(blízko hladiny),takže dozadu už nejde nic přidat.Směrem dopředu to svítí slušně.No a do boků?To mě nic nenapadá.Nakonec asi opravdu sundat kryt a pořídit nějaké a asi LED ossvětlení.Krycí skla k tomuhle akvárku mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 00:57 amrtin Re: NooBob
Jasně.Škoda,že nebydlíš blíž,v šuplíku se mi jeden provizorní 10W led reflektor válí.Je to moje domácí výroba na koleně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2014 00:15 Muž PedroRabiaSorda [83] Re: amrtin
To bude, ale až později, protože je teď moc zakázek pro botanickou zahradu a musím zatím počkat. Takže bude provizorní 10W led reflektor. I když ... ta provizoria většinou vydrží nejdéle smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 23:05 amrtin Re: NooBob
Jasně,v poho ;-) pivo Ale asi bych to řešil výkonnovými čipy(jak vlastně svítí,vidíš už teď),hádám,že máš v merku toto: www.aquario.cz/… Já bych použil dva kity,od každé délky jeden. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 22:19 Muž kofejn [963] Re: pitris65
Ani takový reflektor se tam nevejde? www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 21:41 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: pitris65
Přidat další zářivku, přidat LED pásek. Delší zářivka se sem nevejde. Popř. oddělat kryt, ale myslím si, že to nechceš. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 20:33 Muž pitris65 [9] – Osvětlení 60cm akvária
Fotka k příspěvku Ahoj!Scháním nějaké osvětlení do nebo nad akvárium 60x30x35cm.Akvárium bez CO2,méně náročné rostliny.15W v setovém krytu je málo.Není moc osvícena zadní část a boky.Reflektor nejde použít-málo místa.Kryt byl vylepen alobalem ale moc to nepomohlo,navíc korodoval.Umístění zářivky není šťastně řešeno.
Doporučte mi prosím nějaké ale ne moc silné.Díky za tipy nebo nápady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 18:34 Muž PedroRabiaSorda [83] Re: amrtin
To mě nenapadlo a nechci se přít. Právě proto jsem vznesl dotaz, jestli by to bylo dostačující a nebo nějaké jiné řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 18:12 amrtin Re: NooBob
To na obrázku svítí sice docela dobře,ale jednak je to větší a hlavně je to dost vysoko nad hladinou,kdežto tamto je určené jen kousíček nad ní(viz ta klipsna na sklo).Takže já trvám na tom,že by byla na krajích tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 16:17 Muž PedroRabiaSorda [83] Re: kofejn
přesně něco takového, jen v menším provedení
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2014 16:02 Muž kofejn [963] Re: amrtin
Je to do black water. Asi takhle i1.ytimg.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 15:22 amrtin Re: NooBob
Tak to je fakt blbost.Už jenom z principu:v rozích akva-co v rozích,po obou stranách! bude tma! hmm Tyhle světla by musely být alespoň tři! :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 12:49 Muž PedroRabiaSorda [83]
Jaké osvětlení pro black water 70x30x40? Představoval bych si bodové na střed AQ. Stačilo by něco takového www.zverimexpajtas.cz/… ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2014 09:56 Muž ludvik [1082] Re: Aforte
Pozor ... záleží na konstrukci. Třeba v tom FINu je rampa posuvná, takže nejenom nesvítí při údržbě do očí (pokud jsou reflektory) ale do akvária může svítit pořád. Obdobně to mají i Eheimy, myslím.

Ale je fakt, že jsou zářivky moc blízko hladiny. To mi trochu vadí. Jenže kdyby byla vyšší, tak je to jak pěst na oko. Všechno má své pro a proti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 09:06 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: KarlosS
Navíc se nebude v létě voda příliš přehřívat. Ohřát ji můžeš vždy, stačí jen topítko. Jen chlazení je horší. Každopádně designově to vypadá lépe. Já už bych do krytu nešel. Při otevření ti nejde světlo do akva a nic nevidíš. Ale i on má nějaká pluska.

Kryt +
světlo nesvítí do očí
nepráší se
odpařovaná voda nemá kam unikat

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 09:03 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: TSandra
navíc to i líp vypadá než plastový kryt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 23:04 Žena TSandra [0] Re: NooBob
tím pádem je myslím rozhodnuto ;) děkuju všem za rady a postřehy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.05.2014 22:26 Muž PedroRabiaSorda [83] Re: TSandra
Ano, u toho 2x24W 4AGUA jde vytáhnout jednu zářivku a provozovat jen na 1x24W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 22:13 Muž ludvik [1082] Re: KarlosS
Hlavně do FIN vyloženě vyžadují reflektory. Aby se to teplem neroztavilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 22:09 Žena TSandra [0] Re: KarlosS
ok, tak radši těch 2x15W?
nechce se mi brát 1x15W, když jsem porůznu na netu tolikrát četla, že to je málo a jinou watáž jen s jednou zářivkou na 60cm akva jsem nenašla :( Ale zas někdo tu psal, že jde u toho svítidla 4Aqua jednu odmontovat a svítit jen 1x24W)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 22:06 Žena TSandra [0] Re: Marcel G
podle tak podrobného návodu bych to myslím zvládla zapojit i já?

jj vím, že ten kryt je bez zdroje, s tím počítám. Ono když vezmu náklady na tu rampu plus reflektor plus skleněný poklop, který taky ještě nemám, tak to vyjde nastejno :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.05.2014 21:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: TSandra
hlavně si myslím, že 2*24W v T5 je na 50l akvárium hodně silné. A ještě na to dávat kvalitní reflektory:-). Těžko to jako začátečník ukočíruješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 20:06 Marcel G Re: TSandra
Moc jsem to nestudoval, ale ten odkaz na kryt Fin obsahuje pouze plastový kryt bez osvětlení! Jinak na akvárko 60x30x30 cm ti asi bude stačit to 4Aqua 2x24W T5, i když já osobně bych si asi raději koupil stavebnici z www.rostlinna-akvaria.cz/… (předpokládám, že bys určitě našla nějakého šikovného kamaráda/manžela, který by ti to dal dohromady). Výhodou tohoto osvětlení je to, že na něj jdou použít kvalitní reflektory (narozdíl od 4Aqua, které má reflektory zabudované v tělese, a nejsou moc dobré).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 19:53 Žena TSandra [0]
tak jsem tu zase :) za chvilku dorazí výplata, tak finišuje i výběr světla ;)
do zúženého výběru postoupily:
www.zoo-hobby.cz/…
www.akva-tera.cz/…
www.vyprodeje.net/…

přiznám se, že se pořád nemůžu rozhodnout, který vybrat a jestli 2x24W T5 není pro 60x30x30cm moc silné světlo, tj jestli vzít silnější a příadně jednu vypojit, nebo jít do krytu Fin s 2x15 T8
cenově ke svítidlu 4Aqua a LED musím počítat ještě skleněný kryt, naopak ke krytu zase ještě zářivky, takže cenově asi žádný extra rozdíl

edit - teď čtu o komentář níž, že radši zářivku než led, tak v tom případě, jestli jít do 4Aqua nebo kryt Fin

P.S. akva je už 2 týdny jen se šnekem a zvykli jsme si, že mi ani rybky nechybí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.05.2014 21:37 Muž PedroRabiaSorda [83]
Mám LED osvětlení 27.4W INTENSO DIVERSA 100cm a je to naprosto nedostačující šunt. Stejně tak mám 4AQUA 60cm 2x24W T5 a je o mnoho lepší než to Intenso. Raději levné zářivky než levné ledky. Moje vlastní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.05.2014 21:34 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Kytka
Argumentovat Vóťou a jeho akvárky je vážně dost mimo mísu. On je profík s mnohaletými zkušenostmi a dělá designová akvária, která mají úplně jiné parametry a potřeby. Vzhledem ke svým zkušenostem ví, co si kde může dovolit a co tím způsobí
A to snad nemůže mít nějak změřené osvětlení? Jinak on má jiné rostlinky, že nemůže mít takové osvětlení. I on začínal na těch "horších" a postupně se dopracoval k ADĚ.

zatímco uživatelka je začátečník, v jehož případě platí „méně je někdy více.“
Nevidím zde jediný argument, proč by toto světlo mělo být pro uživatelkou vymezené účely špatné.

Já snad někde řekl, že ho nemá kupovat? I já ho mám a jsem spokojen. Kvalita provedení výborná. Design super. Jen nad vyššími akvárii(40cm a výše) už ty LED pásky ztrácí nějakou tu schopnost té svítivosti.

Rampy 4AQUA mám doma čtyři - 4*24w (80cm), 4*24w (80cm), 3*39w (100cm) a 2*24w (60cm) - tedy zrovna tu, kterou uživatelce doporučuji. Nádrže mají výšku od 40 do 50 cm a rostlinky zde rostou od naprosto nenáročných po koberečky včetně červeně vybarvených. Podotýkám, že nehnojím ani neCOčkuji (zatím).
Zářivky jsem tam dala klasické OSRAM 830, 840 a 865 v různých kombinacích.

Já nikde nepsal, že by nebylo dobré toto osvětlení kupovat ba naopak jsem psal, že je to super osvětlení i s dobrým designem. Jediným mínusem je to, že dost světla jde mimo osvětlení.

Pro spravedlivé posouzení: píšeš, že jsi spokojen, ale už jsi zamlčel, že i ty sis ve zdejším vlákně před pár měsíci na tuto rampu stěžoval.
Na co jsem si stěžoval? Máš na mysli to přeblikávání? To nemusí být osvětlením, ale klidně i spínacími hodinami.Nevěděl jsem čím to je a proto jsem se ptal. Teď už to nedělá.

Navíc rampa, kterou jsi uživatelce doporučil, je nevhodná, neboť je na její akvárium nedostačující - citace z heuréka.cz: Technická data: model YZ-450 - zářivka 10 W, délka osv. 45 cm. Uživatelka zmiňuje, že má akvárko o délce 55 cm.
Pardón spletl jsem se. Měl jsem na mysli YZ-60. Ty přesně mám. Jen zářivka je 45cm a myslel jsem si, že to číslo je podle velikosti zářivky. Stane se to občas každému, nebo ne?

Dennerle nano light jsem záměrně nezmiňovala, protože jedno těleso by bylo na uvedené akvárium nedostačující a dvě by cenově již o hodně převyšovala stanovený limit. Jen pro zajímavost: náhradní zářivku jsem v e-shopech nenašla pod 300,- CZK, což by se při výměně ve dvou tělesech dost prodražilo.
Jak víš, že by to nestačilo. Copak to máš nějak ověřené(píšu to záměrně kvůli tvým dalším ohlasům).

Ještě k lidem, kteří se baví tím, že na fóru píší o zkušenostech. Je to největší blbost ve většině případů, kterou se jedinci snaží nachytat palce. palec
To stejné je i u dna. Všichni píšou, že vápencové dno je špatné pro rostliny. Nedivil bych se, kdyby to bylo i v tvém/Vašem případě. Kde jsou ty zkušenosti a mnohaleté znalosti v této tématice.

EDIT: Jinak se nedivím, že jsi/jste spokojená. Máš nenáročné rostlinky z 99%. Určitě už se chystáš po téhle větě napsat, že dotyčná je začátečnice. To ano, ale pokud by to chtěl vzít časem vážně, tak by musela pořídit lepší osvětlení a to by ji vyšlo dráž než když by to koupila teď. No jo, ale kde jsou zase ty moje zkušenosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   01.05.2014 21:14 Žena Kytka [2146] Re: Aforte
Oceňuju, že jsi to alespoň zkusil, ale tvoje argumentace je sbírka Starých bájí a pověstí - založeno na "jedna paní povídala", důkazy veškeré žádné a tvoje zkušenosti taky nic moc, že? O úpravě faktů pro vlastní potřeby, jako již mnohokrát, ani nemluvě :-P

Vezmu to popořádku:

Aforte napsal: Všechny světla, které jsi zde dala jsou podle zdejších uživatelů špatná.
Podle zdejších uživatelů? Pak by mě zajímala statistika nebo nějaký výčet, protože já naopak vím o mnohých, kteří jsou s těmito světly spokojeni.
A na rozdíl od tebe, mám s doporučovanými světly zkušenosti, neb je mám doma :-P

Aforte napsal: I já mám Divers LED intenso. Každopádně budu muset dokoupit světlo. Adam Votava to měřil PAR metrem a zjistil, že je to vážně úplně naprd. Jsou to jen obyčejné LED pásky. Designově vypadá dost dobře. .
Argumentovat Vóťou a jeho akvárky je vážně dost mimo mísu. On je profík s mnohaletými zkušenostmi a dělá designová akvária, která mají úplně jiné parametry a potřeby. Vzhledem ke svým zkušenostem ví, co si kde může dovolit a co tím způsobí, zatímco uživatelka je začátečník, v jehož případě platí „méně je někdy více.“
Nevidím zde jediný argument, proč by toto světlo mělo být pro uživatelkou vymezené účely špatné.
Vzhledem k tomu, že je zde dostatek hezkých prezentací s tímto osvětlením, nebude to s ním asi tak úplně ztracené.
Mimochodem, co jsi tam kromě LED pásků očekával? coze

Aforte napsal: Blau lampičku nemám, ale lidé si stěžovali, že se častěji kazí než by měla. Nejhorší je u ní to, že sehnat stejnou zářivku, aby pasovala do osvětlení je docela problém. Musí být tedy originál. .
Vidíš, zkušenosti nemáš a jedna paní povídala? Já jich mám doma sedm a nejspíš mám neskutečné štěstí, protože svítí už přes rok a s žádnou z nich nemám problémy.
A to jedna z nich svítí dokonce nonstop 24/7, protože jí používám na osvětlení pracovního stolu s noťasem a nevypínám jí.
Zářivky v ceně něco lehce přes stovku (na Pankrácké burze, kde jsem i většinu lampiček kupovala nebo vyzvedávala objednanou přes e-shopy) jsou stejně sehnatelné jako lampička sama. Prodejci si totiž uvědomují, že zářivku bude třeba jednou vyměnit a bylo by dost nerozumné prodávat lampičku a pro zářivky posílat zákazníka ke konkurenci, když je to jistý kšeft.
Na osvětlení akvárek do výšky 30 cm naprostá spokojenost, na vyšší jsem to netestovala.

Aforte napsal: 4Aqua se zdá být dobrá. Každopádně podle testů ukazuje, že není zase tak dobrá, jak si všichni myslíme. Vypadá hezky. .
Se zdá? Si všichni myslíme? Takže zase bez zkušeností a důkazů? To už snad ani nemá cenu smich
Rampy 4AQUA mám doma čtyři - 4*24w (80cm), 4*24w (80cm), 3*39w (100cm) a 2*24w (60cm) - tedy zrovna tu, kterou uživatelce doporučuji. Nádrže mají výšku od 40 do 50 cm a rostlinky zde rostou od naprosto nenáročných po koberečky včetně červeně vybarvených. Podotýkám, že nehnojím ani neCOčkuji (zatím).
Zářivky jsem tam dala klasické OSRAM 830, 840 a 865 v různých kombinacích.

Dennerle nano light jsem záměrně nezmiňovala, protože jedno těleso by bylo na uvedené akvárium nedostačující a dvě by cenově již o hodně převyšovala stanovený limit. Jen pro zajímavost: náhradní zářivku jsem v e-shopech nenašla pod 300,- CZK, což by se při výměně ve dvou tělesech dost prodražilo. :-P

Osvětlení Hailea
Pro spravedlivé posouzení: píšeš, že jsi spokojen, ale už jsi zamlčel, že i ty sis ve zdejším vlákně před pár měsíci na tuto rampu stěžoval. A dlužno podotknout, že další zdejší recenze zde nejsou o moc lepší.
Navíc rampa, kterou jsi uživatelce doporučil, je nevhodná, neboť je na její akvárium nedostačující - citace z heuréka.cz: Technická data: model YZ-450 - zářivka 10 W, délka osv. 45 cm. Uživatelka zmiňuje, že má akvárko o délce 55 cm.
Mám doma delší model, konkrétně YZ 900, ale koupila jsem ji z druhé ruky za super cenu a používám ji jen jako dočasnou záložní v případě potřeb. Jelikož je jen na jednu zářivku, sama bych si ji za plnou cenu nevybrala a ani nedoporučila - kvůli jedné zářivce i designu.

Samozřejmě existují i další varianty např. rampy Blau a Giesemann, ale tam už jsme cenově dost mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2014 20:07 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Ciffik
Za tu cenu je to super osvětlení. Taky jsem nad ním uvažoval. Nakonec jsem se rozhodl pro jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2014 19:58 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Aforte
mám tři rampy od 4aqua a musím říct, že za ty prachy špatná nejsou, ale je fakt, že jde hodně světla do ,,luftu". Sám přemýšlím, že je trošku rozkuchám a přidám samo domo dělané reflektory. Sám jsem si to nějak neuvědomoval, to až jsem viděl světlo kolegy, které muselo být při stejné watáži nad rozměrově stejným akva mnohem výše, aby to ty kytky neusmahlo ;-)

Ale použitelná rozhodně jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.05.2014 18:25 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Kytka
Všechny světla, které jsi zde dala jsou podle zdejších uživatelů špatná.

I já mám Divers LED intenso. Každopádně budu muset dokoupit světlo. Adam Votava to měřil PAR metrem a zjistil, že je to vážně úplně naprd. Jsou to jen obyčejné LED pásky. Designově vypadá dost dobře.

Blau lampičku nemám, ale lidé si stěžovali, že se častěji kazí než by měla. Nejhorší je u ní to, že sehnat stejnou zářivku, aby pasovala do osvětlení je docela problém. Musí být tedy originál.

4Aqua se zdá být dobrá. Každopádně podle testů ukazuje, že není zase tak dobrá, jak si všichni myslíme. Vypadá hezky.

Ještě je možnost koupit Dennerle nano light 11W: zarovky-akvaria.heureka.cz/… každopádně je to do tvého akvária malé a musela by jsi dát dvě naproti sobě a to ti nedá tolik světla, jako by byly vedle sebe na určité území.

Já mám koupené 2x Hailea YZ 450 osvětlení. Jsem spokojen. Jediné co, tak musíš vyměnit stávající tera osvětlení za zářivky značek Sylvania, Osram, Narva.. Ty akvarijní jsou drahé a přitom úplně naprd. Prodejce ví, že akvaristé neakvaristé tyto zářivky kupují, tak proč je neprodávat takové, jaké jsou. U té Sylvanie je jen jediná problém. Sylvania Aquastar je do fialova a pro oko to je nic moc. Pro rostliny je to super zářivka. Pokud jí zkombinuješ s jinou zářivkou, tak je to dobrá volba.

Variant je opravdu hodně. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.05.2014 16:07 Žena Kytka [2146] Re: Lilly
Bude to delší, ale snad ti to pomůže osvětlit tvoje otázky.

1. Zaregistruj se tady na stránkách a zkus zřídit prezentaci. Je to pro komunikaci jednodušší – vzkazy, navíc jediná fotka prezentace (byť zatím rozpracované), dokáže mnohdy napovědět víc, než sebedelší popis. Navíc budeš moct lépe sledovat svoje příspěvky a odpovědi na ně.

2. Kryt se zabudovaným světlem nebo krycí skla a světelná rampa?
A. Máš možnost pořídit přímo hotový kryt, ve kterém je zabudovaná zářivka.
Výhody:
- vše je v jednom a nemusíš nic víc řešit. Bezva řešení pro blondýny a nešikovné
Nevýhody:
- standardizované rozměry – v tvém případě nejbližší možný 60*30, takže bude ze všech stran jaksi nehezky přečuhovat
- zářivka zde bývá 15W a přidat v případě potřeby další světlo je většinou hodně komplikované, i když ne úplně nemožné
- při údržbě musíš odklopit kryt a v akváriu jsi v tu chvíli bez světla na práci. Při odkalování to třeba nemusí tolik vadit, ale sázet rostlinky bez světla je nepříjemné.

B. Krycí skla a světelná rampa
Necháš si u sklenáře uříznout krycí skla přesně dle rozměru akvária (pozor, je potřeba zadat vnitřní rozměr, případně si říct o uříznutí růžku na prostup kabelů). Pokud tam máš výztuhy, lze sklo položit přímo na ně, nebo si pořídit posuvné lišty a sklo zasunout do nich. Ukázka třeba tady: www.mk-zoo.cz/…
Sklo se v tomhle případě dělá ze dvou kusů (na veliká akvária i z více), takže při údržbě stačí posunout nebo celé i s lištami jednoduše vyndat.
Světlo se tady přidělává různými klipy a stojničkami na hranu akvária. Máš tu podstatně větší výběr než u krytů.
Tady by bylo záhodno se rozhodnout, jaké chceš vlastně rostliny (a případně i hnojení a CO2) – na nenáročné stačí slabší světlo, na koberečky je lepší silnější.
Výhodou je, že při údržbě odendáš jen krycí skla a světlo ti na akva zůstane a svítíš si na práci.
1. varianta LED Intenso
www.vyprodeje.net/… - s jednou řadou
www.vyprodeje.net/… - s dvěma řadami
2. lampičky Blau – byly by třeba asi dvě
www.rybicky-rybky.cz/…
3. světelná rampa 4AQUA
www.zoo-hobby.cz/…
podle zdejších uživatelů lze jednu ze zářivek vyndat a tím světlo zeslabit, což u LEDek nelze
máš možnost vybrat si barvu zářivek – obyčejné OSRAM jsou v mnoha barevných variantách (od žluté přes bílou po modré) a v běžném elektru stojí do stovky
rozměr je sice o něco větší, ale nožičky lze po rampě posouvat, takže si je přizpůsobíš na své akvárium. Rozměr 60 cm je maximální.

P.S.: reflektor, o kterém jsi mluvila, je jen dobře ohnutý kus plechu, ale k samotnému svícení jaksi nestačí. Používá se proto, aby se světlo ze zářivky odráželo do akvária a ne kolem něj. Většina světelných ramp ho má zabudovaný už přímo v sobě, kryty většinou ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2014 15:32 Lilly Re: lojzalojzovic
To vypadá dobře! Pak mě ještě napadlo vyrobit si osvětlovací rampu (www.rostlinna-akvaria.cz/…), ale tahle varianta je mnohem jistější. Díky! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2014 13:48 Muž lojzalojzovic [327] Re: Lilly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2014 12:25 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Lilly
Co si koupit normální kvalitní rampu a použít krycí sklo? Kvalitní reflektor je od Juwelu. Ještě můžeš zkusit LED pásky.

4 rostlinky je málo. Na rostlinách určitě nešetři. Čím více jich dáš na začátku, tím méně budeš mít problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2014 12:17 Lilly – Které světlo do akvária? Prosím pomozte :).
Ahoj všichni, potřebovala bych rychlou pomoc. Včera jsem zařídila akvárko, rozměry jsou 55x39x28cm (60l). Mám tam živnou půdu, písek, filtr i topítko, čtyři rostliny a chci ho nechat rozběhnout, dala jsem tam i slabé hnojivo se správnými stopovými prvky. Problém je v tom, že nemám kryt ani světlo. Přemýšlela jsem o krytu s osvětlením, správně by to mělo být 2*18W, ale všechny kryty, které jsem na netu našla mají 60x30cm a nevím, jestli by se to na můj rozměr vešlo, potřebovala bych, aby to nepadalo a drželo pevně (chtěla bych chovat čolky a nesmí vylézt, proto). Nebo mám druhou variantu, nechat uříznout šoupací sklo a dokoupit světlo. Jsem ale začátečník a v těch světlech se moc nevyznám, přemýšlím o reflektoru ale nevím, jaké to má oproti normálnímu clipu výhody, jak reflektor upevnit, jestli to je tedy zářivka nebo co a jak. Absolutně se v tom přestávám vyznávat a přišlo to nějak rychle to zařizování, nechci, aby mi kytky pochcípaly, nevím jak dlouho s normální žářivkou vydrží. Prosím, prosím, našel by se někdo tak moc hodný, kdo by mi to aspoň trochu osvětlil? Už jsem ze všeho strašně zmatená, psala jsem na dvě stránky ohledně těch plastových krytů a jejich velikosti vzhledem k délce 55cm, ale vzhledem k tomu dnešnímu svátku mi asi nikdo neodpoví. Jinak akvárium vypadá pěkně a zdá se mi, že se kytkám za ten včerejšek normálně hezky daří, voda je v pořádku čirá, živočichy zatím rozhodně vysazovat nehodlám, chci, aby se to nejdřív zaběhlo. ano tohle je reflektor, o kterém uvažuju, asi bych k němu měla koupit úchyty, že?: www.akvariumruzicka-eshop.cz/… a tohle ten 60x30 plastový kryt: www.lirashop.cz/…. Jo a ještě: velmi důležitá je cena, chtěla bych to pořídit co nejlevněji, max. do 1000Kč. Díky moc všem!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.04.2014 14:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kytka
Ovsem u Tebe je nutno podotknout, ze to s rostlinami umis, takze pri vsem stejnem se nekdo jiny muze klidne pretrhnout, a bude samy problem, protoze Ty uz dnes ani nemuzes tusit, co vsechno bezdecne delas tak dobre, ze to jde vlastne samo ;-) .

Jinak ja od tech 4x24W nezrazuju, jen rikam, ze to ne v kazdych rukach bude snadne :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 14:25 Žena Kytka [2146] Re: Petr
Mám taková akvárka dvě - půdorys 80*30, výška 50. Jedno s krycím sklem, druhé otevřené, plovouček jen pár symbolicky. Nad oběma rampa 4AQUA 4*24W (svítím s přestávkou 13 hodin denně) a krom občasných pár teček na skle (pouze v jedné z nádrží) naprostá spokojenost. Nehnojím, neCéÓčkuju (neb mám momentálně lenoru) a kytky hezky rostou, řasy veškeré žádné.
A to tu mám spíše pomaleji rostoucí - v jedné jen Kryptošky a Echináče, v druhé k těmto ještě Aponogetony, Vallisnerie a nově Blyxu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 14:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Petr
Na LED pasky se vykasli, pokud chces svitit a ne vecne resit problemy.

Pokud se vejdou zarivky, prima. Urcite na ne dej reflektory. 4x24W T5 bude uz dost svetla, takze to tak v pripade, ze se chystas na CO2 a hnojit. Pokud ne, pak bude stacit mene, 3ks bych povazoval za dostatecne, pro mene narocne rostliny vystacis i s 2x24W, ale to jsi nechtel. Ovsem stale, dobry reflektor je podminkou.

Narocnejsi rostliny na svetlo, neznamena jen samotne svetlo, samotnym dostatkem svetla to nevytrhnes. 4x24W zarivek je nad tohle akvarko fajn, ale musis tolik svetla zvladnout i vsim ostatnim, at to akvarium neni sama rasa. Mel jsem nad 160l 140W usporek (to by mohlo byt tak na stejno jako to co chces pri pouziti reflektoru a pri Tve velikosti akvaria), a muzu Ti rict, musel jsem dat nakonec mene. Vyrostla by tam asi i motyka, jenze zelenych vlaknitych ras jsem take vytahoval pozehnane...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 09:33 Petr – Jaké osvětlení do 80x50x35
Prosím Vás o radu, jaké osvětlení mám použít do akvária které je hluboké 50 cm aleširoké pouze 80 cm do teď jsem tam měl 2x18W T8 přemíšlím o 4x24 T5 co si o tom myslíte? Nebo mi někdo poradí o LED o páscích? skrz spotřebu? Kytky bych chtěl trochu náročnější na světlo. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2014 13:22 Muž lojzalojzovic [327] Re: TSandra
15w může stačit i nemusí (to sem moc nepomohl :) ) záleží kam se chceš ubírat - každopádně do krytu už pak nic moc nedáš, čili rampy jsou více variabilní. Pro rybky ani kytky není velký rozdíl jak se svítí, důležitější je kolik. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2014 10:17 Muž Domias [1] - Raci, krabi, krevetkyRe: TSandra
Ahoj,v běžném setovém krytu bývají v zadu otvory pro vyvedení přívodní šňůry k fitru,popř. hadic k venkovnímu fitru,světlo má vývod už od výrobce z boku, podle mých zkušeností v krytu 60 x 30 se zářivkou 15w je poměrně málo světla a rostlinám to nestačí. Některá světla na zavěšení nad nebo postavení na boční strany akvária z odkazů nejsou určena přímo pro akvaristiku, nemají potřebné krytí pro střikající vodu,ale s krycími skly na akváriu se použít můžou.Z.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2014 09:08 Žena TSandra [0] Re: lojzalojzovic
no už jsem o jejich výměně po všem tom pročítání taky uvažovala ... říkala jsem si, že když se o ně budu dobře starat, tak rybky budou spokojený, ale podle tvý reakce to je asi utopie co?
Každopádně dřív jak o víkendu je nikam neodnesu - 10h v igeliťáku (než se dostanu večer do akvaristiky) by jim neprospělo určitě.

a ještě dotaz k tomu světlu - pro takovéhle akvárium by mělo stačit těch 15W?

Našla jsem si informaci k tomu plastovému krytu s integrovaným světlem, že vzadu je otvor, kudy protáhnout kabel k filtru, takže asi vezmu ten, nebo byste radši doporučili skleněný kryt (položený na těch postranních lištách) + svítidlo uchycené na bok(y) akvária? Je v tom vůbec nějaký rozdíl pro rybky, kytky?
"Esteticky" je mi to jedno, akvárko je v dětském pokoji, kde je i nábytek pelmel, jak jsme co kde sehnali/podědili, takže po týhle stránce žádný nároky vážně nemám :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2014 21:24 Muž lojzalojzovic [327] Re: TSandra
ono to patří do jiného vlákna ale proboha dvě závojnatky v 54litrech hrubého objemu ne , snad se brzy pročteš k tomu že to je špatně ;-) , zkus ssebou do jiné akvaristiky vzít závojnatky a přinést si jiné obyvatele - přinejmenším ti nebudou likvidovat rostliny (když dobře zvolíš)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 21:02 Žena TSandra [0] Re: amrtin
děkuju za rady - kryt pořídím, vodu doliju (nevěděla jsem právě, jak moc plný to dávat, tak jsem tak nějak odhadla) a s častou výměnou vody počítám
kytky jsou v plánu, ale v akvaristice měli jen samý traviny, a to mi ty rybky strašně rychle likvidujou. Zítra jdu do jiný akvaristiky, tak snad budu mít větší úspěch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 20:33 amrtin Re: TSandra
Tak krycí sklo určitě ano a doplnit vodu po tu lištu.Už takhle je to na ně malé a ještě maj zbytečně méně vody než by mohly.A vodu aspoň 2x týdně měnit(třetinu až polovinu).A ano,vypadá líp.Ale ještě přitlačit na rostlinách,třeba egerie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 20:04 Žena TSandra [0] Re: TSandra
Fotka k příspěvku a pro ilustraci, jak jsme si akvárko přebírali - myslím, že i když to u nás ještě zdaleka není dokonalý, tak si polepšily ;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 20:03 Žena TSandra [0] Re: Aforte
Fotka k příspěvku Děkuju za reakce a odkaz.

Zatím jsem dala lampičku s úspornou žárovkou tak, že svítí z výšky cca 10cm nad akváriem z boku částečně do akvárka, částečně do zdi, viz fotky (Foťák mám v opravě, tak to bohužel nemůžu vyfotit líp.)
Nic extra náročného pěstovat ani chovat v akvárku neplánuju. Akvárium je nápad dcery, ale víte, jak to tak bývá... takže akvarista je nakonec ze mě a tak serfuju po netu a nasávám informace :) Máme akvárko z druhé ruky se dvěma závojnatkama a jedním větším šnekem, akvárium má rozměr 60x30x30

Když jsem prošla, co je v tom odkazu, tak pro 60cm dlouhé akvárium by bylo tohle svítidlo
www.akva-tera.cz/…
ale píšou, že není k akváriu, tak jsem podle toho zapátrala jinde ... myslím, že nemá smysl, abych něco kutila, líbí se mi varianta svítidla chyceného na akváriu bez potřeby ho zakrývat (nebo myslíte, že by akvárko mělo být radši zakryté?
a pak jsem na vážkách jestli pořídit něco takového: www.akvariumruzicka-eshop.cz/…
nebo: www.akvariumruzicka-eshop.cz/…
chápu, že ke každému je potřeba ještě
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2014 21:13 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: michalt
Tady se můžeš podívat na ta tělesa, na které tě Michalt odkázal: www.akva-tera.cz/…

Důležitá je i výška akvária pro zjištění osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2014 21:00 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: TSandra
Nejdůležitější je ujasnit si, jak náročné jsou/budou v tom akváriu rostliny a jakou má nádrž délku. Podle toho se dá usoudit, kolik světla budeš potřebovat a jestli je nejschůdnější koupit něco komerčního nebo si něco poskládat doma.

Kromě krytu máš k dispozici ještě osvětlovací rampu, která stojí na bočních sklech na vlastních nožičkách. Taky jsou akvarijní osvětlení na jednom "ramínku" nebo "stojánku," který se uchytí na boční sklo nádrže. Najdeš je na většině internetových obchodů s akvaristickými potřebami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2014 19:16 Žena TSandra [0]
Ahoj, koupili jsme akvárium (55 l), které jsme dnes ale museli přendat ze stolu u okna na skříň u zdi, kde je o něco míň světla, k akváriu není žádný kryt, tj. ani osvětlení - stačí, když budu přisvěcovat rybičkám obyčejnou stolní lampičkou a světlo nepůjde přímo shora? Dlouhodobě asi blbost co :-/

Nejsem elektrikář, ale úplný technický antitalent taky nejsem, tak přemýšlím, jestli nezkusit něco poskládat - dá se to, když jsem nidky nic podobného nedělala? Co by to obnášelo materiálem a cca finančně?

Kdybych chtěla koupit celý set (např www.mamejeradi.cz/…# nebo www.akvaristika-ostrava.cz/…) co udělat s kabelem k filtru a přivzdušňovací hadičkou? Nevidím tam nikde "výkus" na něco podobného

Pročetla jsem pár stránek téhle diskuse, ale mám z toho trochu hlavu jak pátrací balon, tak se omlouvám za asi otravný dotaz a předem děkuju za nějakou souhrnnou odpověď :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=1101