Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 11:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Ciffik
Take mam 2x15W T8 nad stejne velkym akvariem, ale hnojim tam jen jemne a CO2 nepridavam, takze mam zarivky uplne bez reflektoru, protoze uz jen s vylepenim krytu alobalem byl problem, pro tohle low-tech akvarium to uz bylo moc svetla.

S montazi jsem se moc nemazal, zarivky jsem pripajel na draty, do deklu vyvrtal diry na protazeni dratu, zarivky odmastil a prilepil konce akvarijnim silikonem k deklu. Takze je to dokonale izolovane a i to velmi slusne drzi. Jen predradnik mam chyceny na zadni vnejsi cast deklu, tezko ho nekam jinam umistit, aby se na nej nemusela delat hezka skatule jako nadstavba na krytu.

rybicky.net/nadrze/17109
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 11:09 Žena were [2] - RostlinyRe: lojzalojzovic
No o té diverse jsem dost uvažovala a ještě uvažuju ale nejsem si tím jistá ... máte s tím nějaké zkušenosti ?
A ktomu kutilství ... Asi by se to dalo, přítel je z části elektrikář ... ale i tak mám takový špatný pocit aby to někde nevyhořelo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 07:22 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: were
2*24w je na takové akva opravdová palba, jen s CO2 a pro zkušené akvaristy...

těch 60cm je tak trochu blbá délka, osobně, pokud je manžel/přítel zručnější, doporučuju koupit elektr. předřadník na 2x14w (t5 trubice) a osvětlení vyrobit. Pod tím vám v daném akva poroste opravdu vše resp. určitě nebude limitováno světlem.

Sám mám stejné akva, kde jsem předělával kryt na 2*15w (t8 trubice) více na rybicky.net/nadrze/19512
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 03:47 Muž lojzalojzovic [327] Re: were
krycí spíš sklo, plexi se lehce škrábe a světla např.
www.prirodni-akvaria.cz/…

nebo toto do krytu

www.zoo-hobby.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 00:12 Žena were [2] - Rostliny – Osvětlení
Ahoj, jistě je tu spousta dobrých rad ale nejsem sto se pouštět do tolika slov a hledat můj dotaz, proto se omlouvám předem za možné opakování otázky ...
Mám krevetárko 54l (60x30x30) s koupeným krytem s jednou záživkou (nevím kolik W ale rozhodně mi nedostačuje)
Chci pořídit kdycí sklo nebo plexisklo ? (další rozhodování)
A jaké světlo byste mi doporučili ? (v akvárku chci mít převážně rostlinky, takže potřebuju co nejvíce světla)
Děkuji předem za zodpovězení :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 16:30 Muž MarekP [812] - Malawi
Tak už to uzavírám. Nakonec jsem si koupil Resun SA-09 www.akva-exo.cz/…
Díky všem za rady. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 16:07 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Ciffik
Ok, díky. Já se v tom vůbec nevyznám. A jak silná by ta kompaktní zářivka měla přibližně být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 16:02 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: MarekP
323 lm je nic - dle mého bys musel použít tak 4 ks a ještě ti to světlo půjde do všech světových

to už bych spíš uvažoval nad kompaktníma zářivkama, tam by se něco vymyslet dalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 15:33 Muž MarekP [812] - Malawi
Já měl namysli třeba něco takového, jestli by to stačilo jako náhrada 25W obyč. bodovky: www.alza.cz/…
Je u toho napsáno, že to je ekvivalent 30W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 15:29 Muž MarekP [812] - MalawiRe: MonterMonty
Díky, to asi ale není to pravé pro mě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 15:25 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MarekP
Já použil tyto spoty , náhrada do klasických bodovek místo halogenových G4 , nesmí to do vlhka , chce to chladit ledzarovky-levne.cz/…
8 kousků nad 112ctkou bylo moc , ted testuji jen 4
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 15:20 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Ciffik
Takže na můj objem je potřeba cca 30W? Takže 0,5W/litr by mělo stačit. Sám si to neudělám, v tomhle se nevyznám, budu muset trochu investovat. Ještě mě napadá jiná varianta. Doteď jsem tam měl světlo s 25W bodovkou. Neměl jsem nikdy problém s růstem rostlin ani s řasou. Co takhle kdybych koupil nějakou lampičku a místo bodovky tam dal LEDku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 15:12 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: MarekP
na takové akva tak 2-3ks - zrovna tenhle aquael je děnsej křáp - vydrží svítit tak 2-3 měsíce a jde nahradit jen origo zářivkama...

pokud lampičky, tak dennerle 2-3*11w by mohlo +- stačit

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 15:07 Muž MarekP [812] - MalawiRe: MarekP
Něco takového by mi nestačilo? www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 14:48 Muž MarekP [812] - MalawiRe: KarlosS
Díky za tipy. ;-) Nevíte někdo, jak je to přesně s počtem těch Wattů, co by byly pro mě akorát? Zas to nechci mít příliš přesvícené kvůli řase apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 14:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MarekP
www.aquario.cz/… ve 40cm verzi, ale nemusí prosvítit až na dno,
www.aquario.cz/…
tohle ti to prosvítí určitě a můžeš pěstovat ty nejnáročnější na světo co znáš:-)
nebo tyhle:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
ty jsou levné:
www.prirodni-akvaria.cz/…
nebo populární:
www.raj-akvaristiky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 12:07 Muž MarekP [812] - Malawi – Osvětlení do akvária
Ahoj,
můžete mi, prosím, někdo poradit, jaké světlo mám použít do akvária o objemu cca 60 litrů? Jedná se o akvárium v mojí prezentaci. Doteď jsem tam měl klasické světlo s 25W bodovkou, to nicméně odešlo, tak musím co nejrychleji koupit nové. Každopádně už nechci nic s normální žárovkou, zahřívá to vodu, dlouho to nevydrží atd. Přemýšlím nad koupí nějakého světla se zářivkou. Nebo může být LED? Je to jedno? Taky nevím, jak silné by to světlo mělo být. Vím teda, že se uvádí 0,5W/litr, ale to je dost všeobecné. V prezentaci mám uvedeny rostliny, které tam mám, ty nejsou zas tak moc náročné. Kdybyste věděli i třeba nějaký tip na konkrétní světlo za rozumné peníze, tak mi ho, prosím, pošlete. Akvárium mám přikryto krycím sklem, tak nejlepší možnost by asi bylo nějaké světlo, které můžu položit na sklo. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 15:15 nowy101
nemáte někdo zkušenosti s těmahle páskama?
www.t-led.cz/…
použil bych:
2x75cm denní bílá 4500K
2x75cm teplá bílá 3000K
dohromady 3m; 28.8W; 3120lm
akvárium 80x40x40, krycí skla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 19:33 nowy101
tak ja du přemýšlet dál :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 19:25 Muž patamatix [408] Re: nowy101
Tak to by po bezpečnostní stránce šlo,ale to světlo se hodí,tak do sklepa ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 19:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: nowy101
Vice zarivek ma vyhodu i v "rozprostreni" svetla, ale tady jsou tesne vedle sebe, coz se mi nelibi, navic cast produkovaneho svetla nejde ani vyuzit, neni jak jej ani odrazit reflektorem. Sam mam nastaveny reflektory tak, ze predni zarivka sviti sikmo dozadu a zadni sikmo dopredu, abych co nejvic svetla dostal kam patri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 19:01 nowy101
www.nbb.cz/…
nebo ještě tohle, má i IP65, to by ani nemusely být krycí skla ne?
a kdybych tomu udělal i pěkný boční kryty :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 18:18 nowy101
tak přes skla by se odpařit nemělo nic, co mám teď malý aq se sklem, tak odpar je za týden co měním vodu je skoro nulový...
nebo pokud někoho napadne jiný způsob osvětlení, budu moc rád :-)
hlavně bych nechtěl "velkej dřevěnej dekl" :-D
na elektro zapojování mám lidi :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 18:18 Muž patamatix [408] Re: Designer
Tak možná jsem to blbě popsal,ale já mám zářivky v krytu zasviněné a když je chci očistit tak octem. Je to to samé co se usazuje na akva v místech kde končí voda ano Tak co je to? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 18:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: patamatix
Cece, ja mel cely zivot dojem, ze odparena voda je totez co destilovana, ze moc mineralu obsahovat nebude, aby se to jeste nekam usazovalo... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 18:09 Muž patamatix [408] Re: nowy101
Tak pokud tam bude krycí sklo tak by to asi šlo,pokud to bude zavěšené,otázka je jestli se ti nebude od vypařené vody usazovat kamenec na reflexní vrstvě svítidla,tím by se snížila svítivost a těžko to budeš umývat. Hlavně pořádně zapojit. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 18:02 nowy101 Re: patamatix
nene, pověsit tak 10-20 cm nad akvárium s krycími skly.
něco jako "lustr" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 17:49 Muž patamatix [408] Re: nowy101
A to bys položil přímo na akva,nebo jakou máš představu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 17:22 nowy101
tak jasny :-D
ja ten dotaz spíš myslel, jestli nemá někdo s tímhle typem svítidla zkušenosti atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 17:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: nowy101
Kdyz to nespadne tak samozrejme, to bys uz jinak nesmel mit v pokoji s akvariem ani lustr :) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 16:47 nowy101
a když budou krycí skla? to už by mělo být ok, ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 16:44 Muž Miso [470] Re: nowy101
dalo, ale nebude to vode odolne takze sa treba podla toho zariadit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 16:42 nowy101
ahojte :-)
dalo by se tohle použít na osvětlení akva 80x40x40?
je to sice jen 2x18w, ale zas je tam velká odrazová plocha :-)
že bych to zavěsil nad akva.

www.nbb.cz/…

dík :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2014 11:00 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Burik
Tak jsem vyzkoušel ten alobal a je to super!! Rozdíl světla je neuvěřitelný! Díky za tip a ať se daří! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 10:51 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: MartinHorák
nebo jednu zářivku přidej - viz. moje 54l rybicky.net/nadrze/19512
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 10:21 Muž Burik [727] - AquascapingRe: MartinHorák
nebo zkus alobal..připevníš ho zespodu na kryt a máš provizorní reflektor.
Na LED pásky jsou tu taky témata..koukni tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 10:10 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Burik
Aha, tak silnější nejde, to jsem netušil. Dobře, zkusím ten reflektor a pokud nebude změna dle mých představ, tak pak zkusím jinou teplotu trubice. Případně mne ještě napadl proužek LED diod, ale ty nemám ještě nastudované, tak nevím co a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 09:52 Muž Burik [727] - AquascapingRe: MartinHorák
nemůžeš kupovat T5 zářivku,když tam máš dle popisu T8.
Silnější tam bohužel nedáš..musíš koupit zase stejnou 15W,ale jinou teplotu světla seženeš.
třeba zde: www.e-light.cz/… mají tam teplotu i 6500K
Reflektor taky trochu pomůže.
Nebo dokoupit ještě předřadník s paticema a přidělat do krytu další zářivku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 09:49 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy. – Aquael originál kryt
Zdravím vás kolegyně a kolegové,

mám čtvrtým měsícem akva 60x30x30 od Aquaelu s orginálním krytem a zářivkou F15 T8/D - délka trubice zřejmě 437mm. Zkoušel jsem na netu hledal trubici T5, která by mi tam pasovala, ale nenašel jsem. Vyměnit chci hlavně z důvodu, že se mi zdá barva světla moc teplá a také by to chtělo trošku více světla. Reflektor v krytu není. Prosím tedy o radu, zda-li pomůže pouze dokoupit reflektor a případně kde koupit tuto délku trubice, ovšem silnější nebo alespoň studenější světlo. Díky a ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.01.2014 10:27 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: future, Designer
Ano, tím úzkým průřezem voda proteče relativně rychle a nebude mít hodně příležitostí "setkat se" s nitrifikačními bakteriemi, než se dostane do nasávacího otvoru čerpadla. Je potřeba zhruba těch 10X10 cm v průřezu.

Taky, když nasadíš nový molitan na stejné čerpadlo, nezapomeň měnit 1/3 objemu vody alespoň obden, dokud se nový filtr alespoň trochu nezaběhne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2014 09:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: future
Biomolitan 5x5x15cm je Ti uplne k nicemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 17:53 future Re: Designer
tak sem byl koupit biomolitan akorát neměli 10x10 ale 5x5x15 cm tak uvidím světlo zatím musím ponechat nedostatek $
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 12:35 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: future
1. Ryby uz se resily, a sam to jiste minimalne tusis, ze je to spatne.

2. Filtr nefunkcni, bez debat. Kdyz z nej sundas spodek a pod zbylou hlavu "transplantujes" poradny kus biomolitanu (rekneme 10x10cm v pudorysu a co se na vysku vejde), zmizi Ti za mesic polovina problemu.

3. Tech 2x18W zarivek by nad timhle akvariem slo, ale bez radneho hnojeni, mnoha rostlin, a pridavani CO2, jedine bez reflektoru. Rekneme, ze budes alespon ted ze zacatku delat low-tech akvarium, tedy svetla presne tolik, aby Ti dobre (i kdyz pomaleji) rostly nenarocne rostliny, narocne zatim ozelis, a jak zacne rasa, svetla jeste uberes. Nepotrebujes pak ani moc hnojit (PMDD na minimalnich davkach bez dusiku a fosforu postaci), ani moc menit vodu (tretina vody tydne i mene by stacilo). Ovsem Ty musis aspon tu tretinu vody tydne vymenit, kvuli rybam ktere tam mas, nebal bych se ani poloviny tydne. Pokud lze, zacni jen jednou 18W zarivkou.

4. Rostliny si vyber podle narocnosti na svetlo, ty nejmene narocne jsou "ty Tvoje".

5. Porid si plovouci rostliny, jejichz mnozstvim muzes regulovat mnozstvi svetla. Pro Tebe by asi byl dobry obycejny Okrehek. Je to desny plevel, budes ho z hladiny neustale odebirat cele hrsti, ale pokud ho uhlidas na hladine spis ridci, filtr jej bude michat na hladine, mas zastineno a jen kolik ho odebiras Ti ridi mnozstvi svetla. Mozna jeste lepsi varianta je rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_minima , filtr s jejimi kusy umi na hladine michat dobre, pokud ji uz nemas moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 12:26 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: future
U těch ancáků jde spíš o to, že jsou to producenti (s prominutím) bordelu a snižují kvalitu vody, která se v tak malém objemu při takovém počtu producentu a takové filtraci nemá příležitost vzpamatovat. To, že nepožírají kytky, je jen dobře.

Jestli můžeš jít do nového osvětlení, tak je to taky jen dobře. Jako první orientační pravidlo si můžeš říct, že chceš něco, co Ti dá zhruba 0.5W / litr (přepočteno na výkon lineární trubice). Zdaleka to není postačující kritérium, ale dá Ti to alespoň trochu odhad, z čeho přibližně vybírat. Třeba si udělej nějaký výběr z dostupné nabídky osvětlení (chceš rampu nebo něco do krytu, LED nebo trubice) na základě tohoto velice hrubého odhadu. Pak si přečti třeba tento článek rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen a zkus si zjistit, jak co z toho, co sis předvybral, svítí nejlíp. Když budeš mít nějaké konkrétnější návrhy, určitě Ti tady někdo napíše ze zkušenosti, jestli je to vhodné víc nebo méně. Ono to závisí taky od toho, jestli chceš pěstovat náročnější nebo méně náročné rostliny, jestli plánuješ časem CO2 nebo nikoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 11:18 future Re: michalt
nene bohužel nejde mám jen jednu tlumivku ale plánuji právě koupit nějaký světlo které by bylo přesně nebo aspoň přibližně vyhovující vodě,rybám i kytkám . ancíci tam maj dost schovávaček a tak si myslím že ty mi tam nevadí jsou hodný a kytek se nevšímají :-) a tu závojnatku nikdo nechce z mých známých a poštu se mi jí zase nechce moc posílat . ta voda už je čistější nechal sem plechovku s jídlem na aqva a moje dítko si vzpomělo že jsme nedali rybkám najíst a tak jim nasypala coze no a než sem si toho všiml už to nešlo zachránit tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2014 11:17 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Malapa
chtěl tam kobercovky apod. ze zkušenosti z mé stonkovky, kde mám 2*24w na 100l vím, že je to na třeba takovou Cubu a některý náročný stonkovky málo - ta třetí by byla zapotřebí určitě

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 10:40 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: future
Pět ancíků v takové nádrži je taky docela moc. Tu závojnatku s ancáky bych opravdu radši daroval, než je nechával dožít ve stávající nádrži. Ryby by třeba mohly dožít v nádrži, která je pro ně vhodnější. Ale nevím, jak jsou staré, a tak. S ancáky nemám zkušenost ve svém akváriu, ale pokud se nepletu (opravte mne prosím, jestli ano), mají tendenci spásat rostliny. Tak aby se Ti nestalo, že Ti pak rostliny nebudou prosperovat taky kvůli jejich "slavné pětce."

Myslím si, že osvětlení by se mělo řešit současně s rostlinami. Těch 2x18W mi na výšku akvária a objem vody přijde mírně nadstandardní. Závisí taky od toho, jaké rostliny zamýšlíš pěstovat. Myslím si však, že při dostatku rostlin, s vhodným přihnojováním a prouděním vody by se to mělo dát ukočírovat. Ale asi je to na hraně. Možná bych vyhodil reflektory, jestli tam nějaké jsou a začal bych svítit pozvolna (třeba 5 hodin denně s přestávkou) a pak bych fotoperiodu pozvolna prodlužoval podle reakce rostlin. Aby ta světelná palba nepřišla z jednoho dne na druhý. Dá se třeba na tom osvětlení jedna trubice vyřadit z provozu a dočasně používat jen jednu?

Mimochodem, je voda v té nádrži opravdu tak zakalená nebo se mi to jen zdá z té fotky v prezentaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 10:19 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Ciffik
Pomalu 75W na 140l vody? To je trochu moc, ne? ;-) Já svítím zlomkem watů a i tak radši nechci vědět kolik propálím v elektrice. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 04:07 future Re: michalt
no ledky byly z upravených bajonetových žárovek watáž ani svítivost na nich není uvedená .A bohužel závojnatku jsem dostal od sestry a ta tam byla jako první je tam na dožití rostlinky dokupuji ale právě mi dělalo starost to světlo když jich tam bude tolik .Do budoucna chci jen ty očka a moly jej zapomněl jsem je tam ještě 5 ancíků.Tak tedy myslí přidat kytky a vrazit tam ty trubky ? To akvárko jsem potom drhnul 5 h nece se mi to opakovat rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 23:34 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: future
Jakou radu máš na mysli? Když nenapíšeš, jaké bylo to LED osvětlení a jestli jej chceš vylepšit nebo vyměnit, radit se bude dost těžko (zrovna teď, když jsou křišťálové koule tak nedostatkovým tovarem na trhu). Není jasné, ohledně čeho chceš poradit.

Podle toho, co píšeš v prezentaci, ta řasa při nasazení 2x18 W byla podle mne spíš způsobena tím, žes pořádně posvítil na špatné podmínky v nádrži. Kdoví, co všechno se z těch živorodek ve vodě hromadí a když se na to posvítí, řasa si z toho vybere, co potřebuje a bude prosperovat. Podle fotky taky usuzuji, že tam je nedostatek rostlin. Takže jestli chceš svítit něčím podobným jako těch 2x18 W, přidal bych o nejvíc rychle rostoucích rostlin, aby se tam toho co nejméně hromadilo a co nejvíc spotřebovávalo. Ze všeho nejdřív bys měl podarovat tu závojnatku, jestli ještě u Tebe bydlí, ta tam nepatří.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=1201