Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2020 17:33 Muž QQQ001 [23]
Dobrý den, co si myslíte o tomto světle, které bych chtěl přidat do svého akvária. Nevím jak půjde namontovat do mého krytu, ale to je vedlejší věc. Díky za pomoc.
Edit: www.ledsviti.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 18:57 Muž daren [408] Re: Safira
kryt:
+ nevyskakujou ryby, svetlo nesviti mimo akva, neodparuje se tolik voda
- hur se dela udrzba, je to nachylne na plisne/srazeni vlhkosti, v lete se muze prehrivat voda

Urcite se najde vic +/-, je to jen rychlonastrel. Proste oboji ma pro a proti, sve hraje i estetika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 18:51 Muž daren [408] Re: Karoka
Ja mam 2x30w reflektor nad akvarkem. Muzes kouknout do prezentace, pripadne mi poslat soukromou zpravu, pokud te bude zajimat neco konkretniho.

Osobne spatruji vyhodu svetel zavesenych kus nad otevrenym akvariem vyhodu ve snadne udrzbe, cene (pokud se bavime o reflektorech ktere nejsou urcene pro akvaristiku :), dostatecne vzdalenosti od vlhkosti, snadne regulaci intenzity zmenou vysky nad hladinou.

Nevyhodu vidim v tom, ze nezakrytovane svetlo sviti i kolem akvaria, a pokud je pozorovatel pod urovni svetla tak casto i do oci. (lze resit nejakym stinidlem, natocenim reflektoru apod), akvarium lze jen problematicky zakrytovat (takze pokud ma clovek skakave ryby, muze to byt problem).

Pak je tu samo i esteticke hledisko, to je vec nazoru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 18:02 Safira – Aq 130l zářivka nebo led pásek?
Zdraví,
budu s velmi zručným tatou dělat nový kryt na aq, ale nevim co bude lepší, trubicová zářivka nebo led pásky? A má smysl zakrývat celé aq nebo je lepší ho nechat odkryté? Nad aq není moc místa asi jen 20cm místa.
Momentálně je aq zakryté ručně dělaným dřevěným krytem (ale protože dřevo i přes laky proti plysním začíná plesnivět tak je treba nové z plastu) s 3 trubicovými zářivkami. Poradí někdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2020 07:38 R Muž afc1886 [14700] Re: Karoka
Podívej se tady, třeba se něco dozvíš.
rybicky.net/forum/18179
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2020 23:34 Karoka – LED reflektory
Zdravim, protože už týden prokrastinuji čtením diskusí k osvětlení (a pravděpodobně, kdybych dělala něco rozumnějšího, už bych našetřila půlku aquatlantisu), tak jdu s otázkou za zkušenějšími. Proč se tak poměrně málo (aspoň soudě podle diskusí) používají LED reflektory zavěšené nad akva? Má to praktický důvod, tj. kam s nimi - zavěšení, nebo jiný, který mi ještě nedochází :) ? Hodně nádrží, které LED reflektory používá je archivováno, či dlouho neaktualizováno. Používá někdo LED reflektory a byl by případně ochoten se podělit o zkušenosti? Děkuji velmi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2019 16:35 Muž Roger [1873] Re: KIV
Taky mám Tommi lfl 60cm a na menším 50cm a svítí do pohody bez problémů už přes rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2019 13:00 R Muž afc1886 [14700] Re: KIV
Mám ho od 18.11.2015. Lepší je silnější a ubrat, než slabší a jet na plný výkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2019 12:55 Muž KIV [7] Re: afc1886
afc1886 napsal: Mám už hodně dlouho lfl-cl 600 a jsem s ním nadmíru spokojen.
Prosím Tě, vzpomeneš si cca jak dlouho? Koukal jsem, že jsi ho měl napsané v už nedávno zrušeném akváriu, které bylo moc pěkné.

Moc ale nechápu, proč chceš použít 450, když je lepší silnější a radši ubrat.
Protože jsem si to někde přečetl a vzal jako tip. Takže díky za "nakopnutí" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2019 12:17 R Muž afc1886 [14700] Re: KIV
Mám už hodně dlouho lfl-cl 600 a jsem s ním nadmíru spokojen. Moc ale nechápu, proč chceš použít 450, když je lepší silnější a radši ubrat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2019 11:31 Muž vlka [3453] Re: KIV
Těžko se radí. Odfiltruj si v ,,Nádrže,, střední akvária a podle objemu stejné co máš ty a koukni do prezentací čím svítí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2019 11:04 Muž KIV [7]
Ahoj, určitě už to tu bylo 100x, tak mě případně, prosím, naveďte.

V kuchyni mám malé tropické akvárium, které bych chtěl nahradit trochu větším, protože tohle byla ještě domácí výroba a nemám dobře vyřešení osvětlení. Volba padla na klasiku 54l 60 x 30 x 30 (ještě ale nekoupeno). Filtr a topení mám vyhovující. Akvárium se dá koupit za pár stovek. Z předchozích zkušeností s tím malým však vím, že zásadní věc je světlo. Takže řeším co tam dát, aby rostliny dobře rostly a fungovalo to jak má. Velmi špatné zkušenosti mám s LED světly z Číny. Tak už nějak první volbou je T8 zářivka, protože to funguje na "100%" a produkuje příjemné teplé světlo. Ale třeba je to zbytečně zpátečnické a nějaké LED světlo opravdu funguje dobře, lépe vypadá a přitom nestojí majlant... Máte ale takovou referenci s alespoň 12 měsíci úspěšného provozu?

Našel jsem tyto varianty:
a) 15W T8 zářivka (např. Sylvania Luxline Plus F15/865-T8) - např. do krytu Diversa/Tetra, tohle vím, že je docela OK
b) pořídit Juwel Primolux 60 akvarijní kryt 60x30 cm, s LED světelnou jednotkou NovoLux White LED (8W) - vypadá pěkně, značka, ale těch 8W LED když jsem viděl z Číny, tak to bylo strašně málo, barevné spektrum úplně špatně
c) Kryt Diversa s osvětlením LED EXPERT 13W
d) Tommi LED osvětlení LFL-CL-450 12W 45cm - a pod to dát sklo - četl jsem zde na to pozitivní referenci, nevím ale kolik měsíců či let pod tím v akváriu rostliny v daném případě rostou (že 12W LED svítí daleko víc než zářivka ještě neznamená, že rostliny porostou lépe než pod zářivkou)

Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 07:03 Muž Finn [11] Re: vaclav
Máš pravdu, je to ekvivalent 50W žárovky. Jak jsem se díval kolem, většina lidí tu má na obdobné velikosti o něco výkonnější LED, cca 1000 lmn a někteří i víc. No zkusím a uvidím, pořídím raději nenáročné rostliny. A v nejhorším holt osvětlení vyměním nebo doplním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2019 16:56 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vlka
Lenže ten tvoj aquastel dáva vyše 1000lm...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 16:21 Muž vlka [3453] Re: Magic,Finn
Já ve své 105ce svítím 16W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 16:09 Silviebaris Re: vaclav
taky mohl napsat co je to za set,dalo by se to dohledat,co tam vlastně bude svítit.... ;-) OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 15:59 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: silviebaris
Má to svítit jako 50w žárovka to slovo ekvivalent je dost zavádějící. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 15:23 Silviebaris Re: Magic
50w na 120l je málo...tak já ve svý 68 litrovce svítím 15w... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 15:20 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Finn
Tiež mi to príde na 120l veľmi málo. Tak na 50l možno a aj to na nenáročné rastliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 15:08 Muž Finn [11] Re: Lister
Jestli to dobře počítám měl by to být ekvivalent cca 50W, to mi tak málo nepřijde. Ale zkušenost s tím nemám a svítit jsem to neviděl, proto se ptám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 14:56 Muž Lister [169] Re: Finn
Záleží jak to kdo měří, ale jestli je ta svítivost reálná, tak to je pouze zlomkový výkon jedné stejně dlouhé zářivky a ani tam jedna trubice často nestačí.

Takže pokud je to pravda, tak je to sakra málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 14:11 Muž Finn [11] – LED osvětlení
Vážení, myslíte že mi pro 120l akvárium (š100/h30/v40) bude stačit osvětlení s těmito parametry: 1x trubice, 9500K, 695lm, úhel 120 st., 90 cm? Nikdy jsem LED světla neměl, nemám moc představu jestli to je málo či hodně :) např. bude stačit aby prosperovaly rostliny, resp. pro jaké by to bylo vhodné? Je to v setu s akváriem a velmi přátelská cena, přemýšlím že to vezmu. Díky za pomoc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 09:02 Muž Lister [169] Re: LilaLola
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ještě jednou k té trubici Aquastel.

Kromě verze Plant m doma už i verzi Power.
Celkově mi ta světla přijdou docela slabá, jelikož jejich výkon lineárně stoupá s délkou tak si myslím že se dá obecně říct že jedna trubice na jakékoliv akvárium bude slabá.plant je fakt hodně fialové, Power je vcelku neutrální, většina zářivek 6500k je trochu příjemnějších.

Na živo je pro lidské oko Plant trochu slabší než Power - rostliny to možná vnímají jinak.

Na své dvacítce asi nechám obě, jen tu pant stáhnu na cca 50%.

Na fotkách plant, power a obě na 100% výkon. (Nastavení foťáku u všech identické)

PS- toho orvaneho Beťáka si nevsimejte - takhle vždycky dopadne po tření.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2019 18:08 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: michalt
Možná ještě seženeš nějakou starou televizi od Tesly nebo dokonce ruský Rubín, nemusí jí už ani fungovat obrazovka, tobě půjde jen o zdroj. Jasně, pulzní je určitě menší a účinnější, ale tenhle (transformátor + grätz + stabilizátor) má tu výhodu, že je prakticky nezničitelný :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 17:42 Muž vlka [3453] Re: Buldr
Co takhle prubnout toto www.marine-aquatics.eu/… ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 16:58 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Buldr, afc1886, slavko
Možná už OT: Z těch napájecích zdrojů mám už noční můry. Nejen u osvětlení, ale u všeho možného, i u produktů, které mají docela rozumnou pověst (různé značkovější routery, switche pro domácnost, media centra...). U všeho, co se mi za posledních pár let pokazilo, za to mohl zdroj. Když jsem jej rozebral, pokaždé jsem jen kulil oči, jak tohle může někdo pustit do světa. Jednou nevyhovující tranzistor, jindy nevyhovující kondenzátor, jindy zase vynechaný chladič, různé úpravy na PCB, přesně jako v tom videu, na které dal afc1886 odkaz. Tak když já vidím nějaké zařízení, které nestojí ani 1500,- Kč a vidím u něj samostatnou krabičku s napájecím zdrojem nebo adaptér, tak buď o něj hned ztratím zájem nebo rovnou koukám, jaký to má konektor a počítám, kolik bude stát nový solidnější zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2019 15:26 R Muž afc1886 [14700] Re: slavko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 14:33 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: michalt
michalt napsal: která jsou kvalitní, cenově dostupná a snadno připravená k použití
Pretože to sú navzájom sa vylučujúce podmienky. Dúfajme, že tie prvé dve len dočasne. Tá tretia je len variácia na tému: Za blbosť (pohodlnosť) sa platí X-)

Buldr: pred pár mesiacmi sa tu niekde objavil link na rozborku Chichiros, i toho zdroja...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2019 08:54 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Buldr, michalt
Ten LedAquaristik stojí o něco míň, než Chihiros. Cena takových výrobků je daná spoustou dalších faktorů. Něco stojí vývoj (musí se to navrhnout v rámci možností bombenfest und idiotensicher), něco stojí testování, něco stojí certifikace. A pak samozřejmě to, za co to prodává výrobce, je úplně jiná cena, než za kolik se to dá koupit v obchodech a v e-shopech. No a v každém kroku se musí ještě z výplat zaplatit všechny druhy státního výpalného. Malý živnostník tohle musí platit taky, bez schválení ve zkušebně nelze elektro výrobek uvést na trh a navíc bude díky výrazně slabší pozici a tedy slabším distribučním kanálům trvale bojovat s rizikem, že zrovna nebude odbyt.

Já odvod odpadního tepla od osvětlení do akvária naopak považuju za žádoucí a těch 30.5 °C tam mám celkem běžně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 23:25 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: _ucx_
Ano, to jsem v Německu viděl i v reálu. Cena mi přišla snesitelná. Svítilo to hezky, jen jsem pojal podezření, že bez toho vodního chlazení to přežije výrazně kratší dobu než s tím průtokem vody. A fakt, že LED osvětlení ovlivňuje teplotu vody méně než T5/T8, jsem považoval za jednu z jejich největších předností, o kterou tohle osvětlení uživatele připraví. I jejich kalkulátor přímo na webu spočítal, že by mi to vodu v nádrži v létě ohřálo na 30.5C. Je to hezké, ideální pro někoho, kdo rád zkouší nové věci...a kdo věří v moduly 5630 ahoj.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 22:33 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: michalt
Dělá. Ale nechá si to zaplatit. Tihle mají celkem snesitelný poměr cena/užitná hodnota, pokud se ti nechce si stavět něco vlastního: www.ledaquaristik.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 21:45 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: slavko
Ano, s těmi novými možnostmi nechci polemizovat. Kvůli nim mám ambici na LED postupně přejít. Jen pořád nerozumím tomu, proč nikdo nedělá z těch LED modulů světla, která jsou kvalitní, cenově dostupná a snadno připravená k použití. Již mi to tady na fóru bylo vysvětleno, ale pořád mi to hlava nebere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 20:23 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: michalt
Ja s LED experimentujem dosť, áno situácia sa z roka na rok lepší.

Ale LED otvára nové možnosti... Nedávno som robil svetlo (svetielko) do cca 2l banky v tvare žiarovky, s tým, že svetlo je skryté vo vrchnáku (v tvare žiarovkovej pätice) s premerom cca 3 cm. Tam by som jednoducho iný zdroj svetla nedostal... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 20:15 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaclav
Áno, aj T12 boli, cca 4 cm, ale tie boli, myslím, výhradne dvojpásmové... Mal som ich ešte tak pred 2-3 rokmi v kuchyni, ale tam ma až tak zloženie svetla netrápilo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 18:31 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Tak starší typ trubice měl podstatně větší průměr než má teď T8 řekl bych že to byly T12 a 38mm průměr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 17:57 LilaLola Re: Lister
Právě jsem se rozhodovala jestli mám koupit - Plant nebo Power, nakonec jsem vzala tu Power tak snad to bude v cajku pak dám fotku jak to vypadá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 17:56 Muž smik [70] Re: michalt
Souhlas. Nad velkou nádrží mám pořád T5 a stále je to nejlepší řešení co se týče poměru cena/výkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 17:49 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: slavko
Přesně tak. Již několik let pokukuji po LED osvětleních na akvárium bez krytu, kterými bych nahradil T5. Ač se situace postupně pomalu mění a stává zajímavější, ještě pořád nacházím jen dva typy produktů:
- světlo za podobnou cenu jako kvalitní T5 rampa, ale bez záruky rozumné životnosti, s otáznou intenzitou a spektrem, většinou bez možnosti opravy po skončení životnosti modulů. Sice to všechno má WiFi, Bluetooth, RGB, úsvity, západy slunce, bouře, noční režimy a já nevím, co všechno, ale prostě to světlo není přesvědčivé.

- světlo s přesvědčivě dobrou kvalitou, životností, intenzitou, spektrem, někdy i mnohem lepší než T5. Jenže za peníze, které pouze do hobby dát nemůžu. U některých ještě k tomu komplikované zavěšení nebo drahé sady na upevnění.

Poslední dobou badat, že se tyhle dvě kategorie začínají trochu přibližovat, ale pořád jsem rád, že mi kvalitní T5 světla fungují a pomalu si připravuji vlastní osvětlovací rampu s výkonovými LED moduly na míru, abych je mohl otestovat a vychytat dřív, než se T5 zcela pominou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2019 17:31 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaclav
T8 majú priemer 8/8 palca, čiže 25,4 mm, pracujú aj s klasickým štartérom a tlmivkou a používajú sa od 80-tych rokov minulého storočia. T5 majú priemer 5/8 palca, čiže 16 mm, vyžadujú elektronický predradník a od T8 sa líšia aj v dĺžkach, príkonoch a mierne i v účinnosti. V súčasnosti sú oba tieto typy trojpásmové, takže sú pre akva rovnako vhodné -- rozdiel v účinnosti i životnosti je minimálny (el. predradník). T5 ocenia miniakvárka, pretože sa robia aj s maličkými rozmermi a príkonmi (4-8 W/15-30 cm).

Z môjho pohľadu, oproti LED ponúkajú T8/5 vyzretú technológiu s vychytanými muchami. Kdežto pri nákupe hotového svietidla LED (ale i vlastnej výroby) existuje pomerne vysoké riziko zlého návrhu/konštrukcie, a tak hrozí výrazné zníženie životnosti za nepomerne vyššiu cenu. Nehovoriac o tom, že keď mi končí trubica, idem do elektra, kúpim novú za pár € a vymením ju aj sám, bez potreby hlbších znalosti. Keď mi dosluhuje LED, treba vymeniť celé svietidlo, pretože pátrať po vnútornom zapojení a náhradných komponentov vyžaduje znalosti v obore a i tak často nikam nevedie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 16:54 Muž Lister [169] Re: LilaLola
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zrovna nedávno jsme kupoval nejkratší verzi do starého plastového krytu od Diversy na 20 litrové Betarium.

Vzal jsem verzi Plant a byla to fakt chyba. Světlo je ve výsledku opravdu hodně fialové a na pohled nepříjemné. Navíc svítivost teda nic moc. Podle mě rozhodně neodpovídá udávaným údajům, ale bude minimálně o 1/3 nižší. Plánuju nákup té bíle verze a buď nechám jen ji nebo dám do kombinace.

Jinak konstrukčně nejde o nic jiného než 2 LED pásky nakloněné vůči sobě o 45st, takže jeden svítí dopředu akvaria a jeden dozadu a celé to je zalepené do krátké skleněné trubice. Koupil jsem k tomu i stmívač, ale vzhledem k malé účinnosti nepoužívám.

Předtím jsem svítil 11W plnospektrální úsporkou od Philipsu 5500 kelvinů v normální stolní lampičce a ta svítila mnohem víc a kvalita světla někde úplně jinde - ale pro betty to bez krytu to nebylo ideální.

Vyrábí to jeden polák v Prudniku - dělá i kryty.

Edit:přidal jsem fotky ta první je LED Plant druhá je lampa. Oboje focené na stejné nastavení včetně vyvážení bílé - úplně jsem to netrefil, ta lampička ve skutečnosti není tak žlutá a ta LEDka je ještě víc do fialova.
Celkově je voda v tom akvarku dost do hnědá kvůli kořenu který pořád dost pouští - v tomhle osazení to funguje něco přes týden.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 16:25 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Tak T8 jsou modernizované původní trubice, teď nevím přesný název ale měly větší průměr a trochu jinou wataž. 40w-36w, 20w-18w atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 16:18 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaclav
V našej akvaristike má stále len T8, T5 bude asi nejaká novinka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 15:01 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Tak je to poslední model trubic, pamatuji ještě předešlé dva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 12:01 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Vím že se vracejí, prý lepší jen tak neexistuje, ale nejnovější to zrovna není :-) to že ji začali vytlačovat led světla relativně nedávno neznamená že je to zánovní, co vím já tak t5 zářivky jsou tu možná déle než já smich , jen říkám, že se nemusí zavrhovat vše co bylo dříve, kór když led se této zářivce prý těžko vyrovná. Osobně nezavrhuji nic co funguje dobře i když je to starší záležitost. Nehoním se za novinkami, škoda jen že zářivka T5 je na montáž bez krytu komplikovanější záležitost. I když v Bazénu mám T5 ale led což je asi něco trochu jiného
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 11:46 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Tak T5 trubice není nic starého a dost akvaristů třeba u holandských akvárií se k nim vracejí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 11:10 Muž Roger [1873] Re: LilaLola
Starší akvaristé píšou že nejlépe jim kytky šli pod zářivkou T5 a stejně prý i ryby vypadali nejlépe, alespoň jsem to četl :-) (snad jsem to nespletl) no v akvaristice mívají kolikrát i barevné světlo aby ryby lépe vynikly a oni je snadněji prodali. Když jsem měl 54l s krytem, tak jsem kryt demontoval, koupil Tommi lfl a dal krycí sklo. Za mě nejlepší řešení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 10:20 LilaLola Re: Roger
:-O vypadá dobře, ale potřebuji zářivku kterou zabuduji do krytu.nevím jaké osvětlení mají v akvaristikách že tam rybky tak nádherně vinikají ,ale říct mi to nechtějí :) a taky jde mi hlavně o kytky 8W je hrozný ..
objednala jsem tedy tuto : tak uvidím

www.vyprodeje24.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 10:06 Muž Roger [1873] Re: LilaLola
Tyhle světla neznám, ale za sebe do 54l mohu doporučit Tommi lfl 50cm. Dá se stmívat, je za srovnatelný peníz a svítí dobře, roste mi pod ním v Rasboralendu vše a to zdaleka není puštěn na 100% ;-) navíc kytky i ryby pod ním vypadají pěkně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2019 10:04 LilaLola – potřebuji poradit
ahoj. potřebuji poradit mám akva 54l. LED 8W je nevyhovujících kytkám se nedaří chci koupit 13 W ale nevím jakou máte někdo zkušenosti s těmito nevím jakou vybrat.

www.vyprodeje24.cz/…

www.vyprodeje24.cz/…

www.vyprodeje24.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2019 14:45 Muž Roger [1873] Re: Lewran
Mám lfl modrobílé na Razboraland, pak bílé lfl na Kalimantan, a měl jsem na malé louži Sinkor, všechny tlumím, ale u toho Sinkoru se mi nelíbila teplota, prostě pod Tommi se mi ryby i kytky líbí víc. Možná by stálo za zkoušku (také nad tím přemýšlím) Sinkor wrb ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=201