Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2013 14:11 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyReflektory
Je to přibližně tak, jak uvádí Designer.
Ještě bych uvedla mou zkušenost. To jsem měla 2x20W. Nejdříve jsem používala alobal - oblepila jsem celý kryt a svítivost stoupla celkem výrazně. Tak jsem chtěla něco pořádného, koupila jsem 2 reflektory Juwel. A jaké bylo mé překvapení - zázrak se nekonal a ten nekonající se zázrak stál 400,-Kč. :-( Naopak mám pocit, že narozdíl od celoplošně lepeného alobalu, od kterého se světlo odráželo celoplošně dolů, od reflektorů se světlo odráží pouze přímo pod reflektor (nebo do směru, kam je reflektor natočený, navíc není zaoblený), tudíž ne celoplošně. Lépe řečeno není to dojem, ale fakt. Svítivost samozřejmě nestoupla, je stejná jako od alobalu, místy i horší( v závislosti na natočení reflektoru). Ale místo alobalu doporučuji koupit spíš zrcadlovou fólii, která je skutečně jako zrcadlo. S alobalem se špatně pracuje, trhá se a když se pomačká, tak ten odraz malinko ztrácí na efektivitě - ale je to nejlevnější řešení. :-) Teď už mám světlo předělané na 3x18W, alobal jsem sundala a na dvou zářivkách mám ty původní reflektory. No a ve skříni už mám asi měsíc připravenou zrcadlovou fólii a opět celý kryt oblepím (ne jen tu část nad třetí zářivkou) a vyzkouším světlo s reflektory a bez nich. Podle toho, která varianta bude lepší, tak buď reflektory nechám nebo odstraním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2013 13:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalcod
S reflektorem je to asi takove, jako bys vyuzival 2/3 svetla ze zarivky misto 1/3 bez nej. Ale fakt to ber jen jako hodne hruby odhad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2013 18:18 Muž michalcod [13] Re: Designer
Kreslit nebudu stydim Ale o kolik procent je to tak teda znát s nebo bez? :)
A jasně ne teda svítivost, ale osvětlení akva...A o to jde ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.08.2013 16:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalcod
Klidne o 100% a vubec nemusi jit o reklami tah. Ale nezvysi se svitivost, ale intenzita osvetleni uvnitr akvaria.

Vzdyt si vem, trubice je valec, sviti obvodem valce. A ty ten valec nalezato soupnes nad akvarko. Tak si to nakresli z boku a od stredu trubice (na papire kolecko, mame to z boku) si udelej cary rekneme k hladine, k prednimu a zadnimu sklu. Prima, jakou vysec z celeho kruhu se Ti podarilo na tu hladinu dostat? A ted si namaluj reflektor nad a nakresli si uhel, ve kterem to s relektorem vyzaruje. Kolik z toho jde mimo?

Aaaaha... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 16:40 Muž michalcod [13]
Ahoj všem Nad oběma trubicema T8 mám dané reflektory-teprve zakládám akva. Na té krabici od Juwelu píšou, že to bude na každé trubici o 100% více světla. Jasně, reklamní tah...Umíte mi prosím říci, o kolik DOOPRAVDY se zvýší svítivost?
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 10:24 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: knirac
Jaký typ trubic tam máš? T8 je vhodné zhruba po 1-1,5 roce vyměnit tak jako tak. T5 trubice bych řekl že vydrží déle, ty měním tak po 2-2,5 letech.
Jestli ale není špatného ještě něco dalšího na tom světle nepoznáš dokud tam ty nové trubice nedáš. Nebo světlo vem k někomu u koho to půjde vyzkoušet - má ty trubice na zkoušku ze svého osvětlení apod.
A ano zářivky mohou být zapojeny tak že pokud tam jedna není tak to nesvítí tzn. jsou v sérii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2013 09:05 knirac – Nefunkční osvětlení
Ahojky.Prosím o radu. Mám na 120 l akvárku koupený 2 zářivkový set již s akvárkem. Jedna zářivka začla poblikávat a na jednom konci byla červená.Když jsem jí vyndal, nesvítí ani druhá. To jsou zapojeny do serie,nebo jak?Nevím, co mám koupit.Jestli jen tu jednu trubici, nebo obě?Nebo je vadný startér?Nerad bych kupoval všechno,tedy obě zářivky a ještě startéry a pak zjistil, že vše není třeba.Poraďte prosím.Dík.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 10:03 Muž michalcod [13]
Tak jsem k tomu krytu 2x18w doobjednal 2 reflektory juwel a doufám, že to bude KRááááása a kelvinů to má 7000 což podle tabulky znamená bílě světlo..Takže pohoda alesp.pro mne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2013 23:19 Muž dudak [1885] Re: michalcod
zajdi si nekam do obchodu kde je prodavaj, treba nejakej hobbymarket a vetsinou tam maj rozsviceny aspon 3 ruzny barvy, dneska sem byl v bauhauzu a meli to tam dokonce popsane podle teploty, kazdymu vyhovuje jina barva. reflektory juwel jsou z hodne tenkeho plechu, nevazi skoro nic a daji se nacvaknout na zarivku pomoci uchytek v baleni T5 i T8, jsou tam oboje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2013 13:41 Muž michalcod [13] Re: Designer
Takže 7000K a počet lumenů 1150 bude světlo jaké barvy?
Díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 12:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalcod
cs.wikipedia.org/…

U zarivek udava prvni cislice index barevneho podani, jak verne v tom svetle uvidis barvy. Je v desitkach procent. 8 je tedy 80%.

Dalsi dve cislice jsou barevna teplota ve stovkach Kelvina. Tedy 30 je 3000K, 40 je 4000K atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 11:54 Muž dimmur [283] Re: michalcod
830 je zlute svetlo a 840 je mene zlute a 865 je bile....jsou i urcite dalsi...ja mam zkusenost jen s temito....klidne kup vsechny 3 a zkus co ti bude vyhovovat, nestoji to moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 11:48 Muž michalcod [13]
Díky a právě bych od Tebe potřeboval napsat 830-jaká barva840- jaká barva atd...
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 11:45 Muž dimmur [283] Re: michalcod
ja mam taky reflektory od Juwelu a jsem spokojen,je to plech a pripevnis ho pomoci prichytek na zarivku a jsou soucasti baleni....
k tem 830,840 atd...je to o barve svetla, ja osobne nemam rad teple barvy, pouzivam kombinaci 840 a 865 jsou vice bile....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 11:32 Muž michalcod [13]
Reflektory pomůžou, O kolik, jaký je rozdíl mezi 830,840,865 a ještě pokud existujou i další?
Děkuji předem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 11:29 Muž michalcod [13]
Díky moc jen jsem to trochu spletl je to 80x35x40.
Takže to by mělo být ještě lepší!
A ještě mám rovnou dokoupit Juwel reflektor přesně na ty moje budoucí trubice Tvrdí mi, že to to bude hned celkově když teda dám na obě hned o 50% lepší.Jedná se prostě o hliníkový odrážející plech nebo je to fólie který se rovnou přidělá na trubici příchytkama které jsou součástí balení???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 09:47 Muž dimmur [283] Re: Jupí
pro mene narocne rostliny to stacit bude, muzes se podivat ke me do prezentace, jinak pokud je ta zarivka stara, tak kup klasickou tripasmovku v tobe oku ladicim spektu 840,830 nebo 865, cena je kolem 70 Kc....a pokud nemas tak porid reflektory...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 09:35 Žena Jupí [125] - Asie
Dobry den , mám akva 112l (80x40x35-dxvxh) a osvětlení 2x18w - jedna je ještě původní ze setu a druhá je osram myslím daylight myslíte ,že to na ne až tak náročné rostlinky stačí ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 09:03 Muž dimmur [283] Re: michalcod
na mene narocne roslinky bez problemu, narocne neporostou, barevne roslinky budou barevne jen na vrcholcich, ale urcite to jde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 07:57 Muž michalcod [13]
A zeptám se. 80x40x40 2x18W stačí?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 20:51 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: pitris65
Já mám nad skoro stejně velkým akva něco jako je tohle: zarovky-akvaria.heureka.cz/…
Mám ale 2x24w, ale zatím provozuji jen s jednou zářivkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:31 Muž pitris65 [9] – Přidání LED osvětlení
Fotka k příspěvku Ahoj!Mám 63 l akva s origo krytem s 1x15W trubicí.I když jsem se snažil vybírat rostliny s malými nároky na světlo,přemýšlím jestli nemám přidat na světle.Našel jsem tohle LED osvětlení.Nějaké tipy prosím?Elektrika mi nic neříká,tak hledám tipy na komplet osvětlení.Třeba i jiné řešení.Mohlo by být třeba tohle?: aukro.cz/….
Díky za případné tipy,rady..
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.07.2013 12:40 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: RBeil
Rozhodně bude stačit i pro středně náročné rostliny. Jako jestli nejde o finance, tak bych tam udělal tu variantu na 3 trubice a svítil jen dvěma. Aspoň ze začátku, postupně můžeš přidávat podle toho jak si to sedne. Ubrat se dá potom taky. Nicméně ty 2 trubice + KVALITNÍ reflektory, bych bral jako slušný a plně dostačující základ. Tu třetí bych zkusil až budou nějaké ty zkušenosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 12:28 Muž RBeil [174]
Takže bude stačit 2x24W na ten objem a výšku akva ? Hansel- budu tam chtít dávat jiné kytky, trochu náročnější, to c tam mám tak to mám jen na "rozjezd" s akvaristikou totiž začínám....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2013 18:03 Muž Ad@m [1051] Re: RBeil
Nadštandardné osvetlenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.06.2013 18:41 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: RBeil
Já myslím že na množství a druhy rostlin které tam máš, to bude dostačující, jestli né až moc. Možná si to bude koledovat o problém (možná taky ne). Osobně bych to klidně nechal na dvou trubicích a zaměřil se na kvalitní reflektory. Udělá to celkem dost a ještě s úsporou energie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 18:26 Muž RBeil [174] – Dostatek světla
Ahoj lidi, chci se zeptat bude dostačující pro moje akva (80x36x50cm viz.můj profil) osvětlení 3x24W ? Momentálně mám silný problém s nedostatkem světla a kolik světla (W) má být při takovéhle výšce akva se mám problém dočíst tak jestli by jste mi nemohli poradit. Dík moc. :-) palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 12:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Miso
Kdyz si najdes "MASTER TL-D Super 80 xxW/840" (ty Watty podle toho, jakou potrebujes), prikladem ja mam tyhle kratke:
www.ecat.lighting.philips.com/…/
a mrknes do pdf, uvidis ze nemaji vubec spatne spektrum.
Je to par dni co jsem vyhodil LED z nad akvaria a soupl tam dve tyhle trubice (nad 54l akvarko). Zbarveni rybek vypada super. Navic jsme mel v akvarku trosku problem s Jelenim parohem (rasa), vzdycky bylo rychle videt, jak se ji zase zadarilo porust. Ted jsem ji vyrval jak to jen slo, i za cenu ostrihani zdravych listu rostlin, rozsvitil tyhle zarivky a ty kousicky rasy co se mi nepodarilo odebrat uz rust nechteji. I kdyz na zaver je jeste brzy, ze roste jako driv uz bych poznal.

Nejsou to nejlevnejsi trubice, ale stale stoji tretinu toho co specialky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.06.2013 12:20 Muž Miso [470] Re: michalcod
ziadne specialky nekupuj, zober klasiku s oznacenim 830, 840, alebo 865
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 12:15 Muž michalcod [13] Re: lhajek
Díky moc a ještě jedna otázka..Co jsem volal prodejci, tak říkal, že je tam trubice "denní světlo" + si mohu dokoupit reflexní fólii která zvýší o dost svítivost nebo si nechat místo obyč "denní světlo" trubice namontovat některou jako sun gold nebo je prý nějaká zvýrazňují barvu kytek a rybek, ale mám strach z toho, že když tam vyhodím klasiku co tam je a dám "speciální" aby neměla menší svítivost.
Díky za odpověď.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 11:33 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: michalcod
Pro nenáročné rostliny na světlo to stačit může. Třeba Anubiasy, Microsoria, některé druhy mechů a Kryptokoryn .... Ale většina stonkovek se bude za světlem strašně tahat a s něčím nízkým na dno také spíš nepočítej ....

Zkus pohledat v nádržích tady na rybičkých ... jde si vyfiltrovat rozměry akvárií a podívat se jaké osvětlení používají a co jim pod tím za jakých podmínek roste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 11:31 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Designer
Jo ale uvědom si že z tvé reakce si může někdo odnést že se to tak přesně dodržovat nemusí (čísla si lidi neradi pamatují a nedej bože že to jsou %) a k předřadníku 24W bude zapojovat trubici 39W ... jak to asi dopadne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 09:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
Neber to tak tragicky, v elektrice se do 5% vetsinou nepovazuje za nijak podstatnou odchylku (pokud nejde o neco nutne presneho, coz osvetleni neni) a tohle je 2.5% odchylka, nelamal bych si s tim hlavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 09:06 Muž michalcod [13] Re: lhajek
Já jse našel na internetu jen ze zářivkou 1x15W mohla by stačit? A i tak je za 750 kč+pošta.
To je na mne až kam..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 09:02 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: michalcod
O krytu nevím, ale já na akva stejných rozměrů mám dané abc-zoo.cz/…
momentálně v něm mám jen jednu zářivku (časem budu přidávat až doladím akva v tomto provozu).

Dělají i verzi na jedinou zářivku 1x24w což by pro běžné potřeby mělo stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 08:59 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: RBeil
Když je napsáno že tam přijde 39W tak tam dávat 39W a nic jiného. Protože k tomu výkonu se vzatují i rozměry trubic, je na něj dimenzován předřadník atd.

A ten glomat tady na fóru někteří kritizovali že není vhodný. Já ho nikdy neměl takže to nemohu potvrdit vlastní zkušeností. Pročti fórum ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 08:25 Muž michalcod [13]
Dobrý den všem.
Uvažuji o výměně osvětlovacího krytu co mám na akva. Akva je 60x30x30 a mám tam zabudovanou jakoby točenou ´krátkou úsporku. Jednak se mi zdá, že hřeje a jednak svítí na střed kde je umístněná a na kraji málo. Chci zase jen komplet kryt, ale s lepším zářivkou místo žárovky. Prosím o rady a odkazy. Nejsem profík, stačí kompromis.
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 07:29 Muž RBeil [174] – Glomat T5 Controller
Ahoj lidi, nemáte někdo zkušenosti s tímhle tím světlem Glomat T5 Controller 2 x 39 W ? Potřebuji zvýšit watty v akvárku.... Jo a když tam je napsané 2x39W tak tam musím dát max. 39W trubice (které jsem nikde nenašel) nebo tam mohu prdnout normal 40W-tovky ? Díky moc :-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 20:05 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Bzzz
No nejsem si úplně jist jestli to bude stačit. Budeš muset zvolit správné rostlinstvo aby nebyly problémy. A pokud se ti to povede tak by to mohla být akva s minimem nutné údržby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 19:52 Muž Bzzz [2] – 2x akva a zase problém se světlem..
Dobrej, dělám 2x akvárko a zase řeším světlo. Jedno akva 80*30*45.. Tam jsem myslel že by stačila T5 24W s reflektorem. Myslíte, že to bude dostatečné. Druhé 75*24*40. Také jsem myslel že by stačilo T5 24W.... Díky moc :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 19:25 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: FJ
Mám toto osvětlení v provedení 2x24W a momentálně ho provozuji jen s jednou zářivkou. Problém to žádný není ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 14:22 Muž Burik [727] - AquascapingRe: FJ
Toto jsou dobrá a kvalitní světla. Mají tu vlastní vlákno. Asi bych otázku kladl tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 14:17 FJ
Co říkáte na toto osvětlení:

profizoo.cz/…

Dá se sehnat i 2x24W, které by mě doporučil někdo zkušenější?
U tohoto světla je možnost zavěšení.
A poslední otázka: Kdybych se rozhodl pro toto světlo ale s 2x24W, nevadí když vyndám jednu zářivku? Nemůže se nějak poškodit světlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 14:09 Muž Burik [727] - AquascapingRe: FJ
Nebo můžeš vyndat jednu zářivku ;-) Ale pokud ho chceš zavěsit nad akva, tak tím intenzitu reguluješ pěkně. Jen toto světlo není primárně určeno k zavěšení. Já do boku vyvrtal dírky na 1mm lanko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 13:45 FJ – díky
Nevíte někdo o podobné alternativě? Třeba s menší Watáží.
Podobné světlo s možností zavěšení nad akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2013 19:57 Muž Burik [727] - AquascapingRe: FJ
světlo mám a jsem s ním spokojen..jen ho mám zavěšené nad akva,abych mohl regulovat intenzitu.Jelikož se mi zdá,že ty nožičky jsou krátké a dost to praží..jak psal romant.Pokud budeš mít CO2 a dostatečně hnojit,tak není asi problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.06.2013 19:23 R Muž romant [27987] Re: FJ
Osvětlení této watáže na jmenovaný akvárium bude patřit do rukou někomu, kdo přesně ví co dělá, takže jestli hodláš mít rostlinný akvárium s náročnějšíma druhama rostlin, který budeš dopovat CO2 a hnojit zvenku, tak do toho jdi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2013 19:19 FJ – 60cm
Má někdo zkušenosti s tímto osvětlením? Je kvalitní (myslím, i kvalitně provedeno)?

www.prirodni-akvaria.cz/…

Chtel bych ho použít na akvárium o rozměrech: 60x30x30 cm (54 litrů).
Akvárium by bylo sloužilo pro krevetky a kobercové rostlinky. Je výkon 2x24W dostačující?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2013 09:36 zotyo Re: Miso
Oukej, spravím prezentáciu a dúfam, že mi poradíte, že čo všetko mám zle. Budem veľmi rád ak mi pomôžete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2013 09:27 Muž Miso [470] Re: zotyo
Alternanthera ti asi moc nepojde, a Echinodorus moze byt dost velky na take akva (podla toho ktory)so Staurom to budes mat tak 50/50
doporucil by som ti spravit si prezentaciu akva aj s foto, bude sa lahsie radit ;)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=1351