Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 13:52 ruzickav1 Re: Legioix
aha, takže rostliny neporostou? dobu osvětlení bych dal 13 hodin...mám pokažený kryt, můžu použít nějaké lehké osvětlení, které bych přilepil vteřinovým lepidlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 13:44 Muž Legioix [574] Re: ruzickav1
www.google.cz/…


Osvětlení bude ale na vaše akvárium nedostačující.


Pokud netrváte na LED osvětlení, tak bych na veše akvárium doporučil toto osvětlení: www.zoo-hobby.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 13:35 ruzickav1 – LED osvětlení Extra 2x7.2W / 14.4W,
Dobrý den, sehnal jsem LED osvětlení Extra 2x7.2W / 14.4W, bude tohle osvětlení stačit na 112 L akva? rozměr akvária mám délka 80 cm šířka 35 cm výška 40 cm. Děkuji moc za informace. Víta. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 15:50 Muž JaM [1] Re: Ciffik
Jasny...nedoslo me ze z T5 pujde dostat vic svetla, takze vymena za 2xT5 by byla idealni a nejjednodussi. Reflektory jsou, takze predradnik, patice a zarivky. Kabel bych pouzil puvodni a predradnik by moh jit dat teoreticky do dutiny co bude po vytazeni puvodniho k T8, jen misim prijit jak se do toho dostat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2015 15:44 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: JaM
dal bych t5 2*24w nebo 3*14 víc světla bez co2 a výrazného přihnojování neukočíruješ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 15:32 Muž JaM [1] Re: Lucky005
Diky za uzitecny odkazy. Ted jsem jen na mobilu, tak se na to doma na notasu podivam. LED pasky bych taky videl jen jako docasny reseni, proto bych premyslel o komplet prestavbe.
Kdyz uz utracet, tak je asi lepsi udelat nejaky reseni, nez utracet neco docasne.
Pomerim jestli by se tam jedna T5 vesla, ale asi by bylo nejlepsi udelat rovnou 3xT5. To uz by mohlo byt dostatecne pro 126l akva. Velky koren uz jsem se rozhod, ze pujde ven, protoze je skutecne velkej a stini..navic zabira i plochu pro osazeni..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 13:49 Muž Lucky005 [197] Re: JaM
uplne vse, T5 jsou uzsi nez T8 (takze jine patice) a maji i jine parametry co se tyka elektronickych predradniku.

nechci delat reklamu ale pro predstavu www.rostlinna-akvaria.cz/…
jsou tam i videa jak to dat dokupy. Ted zalezi jestli to predelavat uplne na treba 3xT5 nebo jenom pridat jednu zarivku, ale zalezi kolik je tam mista a jak to uchytit.

mozna by ti mohlo pomoct tohle rybicky.net/forum/5401-prestavba-krytu-s-osvetlenim

Edit: jenom pro predstavu o zarivkach a delkach rybicky.net/soubory/49.pdf

pokud ti jde o Ledky zkus pohledat v jinych tematech, je tu toho hodne, ale pasky z meho pohledu nejsou moc velka vyhra, casem v tom vlhku to odchazi, ikdyz byl "zalite v silikonu" pokud led tak cipy

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 13:39 Muž JaM [1] Re: Lucky005
Reflektory tam jsou. Tak jo, ze je vykon dany delkou jsem netusil :) no takze, jedina moznost je LED pasek, nebo pridani jedne treba T5, nebo nahradit 2xT8 treba za 3xT5.
Co vsechno potrebuju, kdybych chtel pridat jedu T5, nebo nahradit T8 trema T5?
U LED pasku hadam ze staci pasek, kus hliniku na pridelani a odpovidajici trafo

Edit: jaka delka zarivek v krytu je? Akva je 80x35. Nevim jak se meri. Jestli hola trubice nebo i s kontaktama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 13:33 Muž Lucky005 [197] Re: JaM
vykon zarivek odpovida jejich delce, nesezenes s vyssim vykonem (W) pri stejnem rozmeru.
Pokud to jsou T8 tak prejit na T5 a nebo pridat reflektory nad zarivky viz www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 12:38 Muž JaM [1] Re: deck
Taky moznost. Ale nevim jestli to bude stacit. Hlavne by to byl asi dalsi kabel z krytu. Tak nevim jestli by nebylo lepsi vymyslet silnejsi zarivky..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 11:41 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: JaM
Co tam přidat LED pásek? Jo to dobré i při rozsvícení i zhasínání ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 18:32 Muž JaM [1] – Překopání krytu
Fotka k příspěvku Ahoj,

mám jen dotaz ohledně krytu. Mám set od Eheimu MP AquaPro 80 a v krytu je T8 2x18W.

Jak se dá udělat upgrade na silnější zářivky? Myslím že by stačilo i 2x20. Nevim jak je to řešený...nevim co a jak funguje předřadník, nebo co to je..napadlo mě, jestli jsou tam startery, že by stačilo koupit jen startery a silnější zářivky?
Nebo nějaká rada na úpravu osvětlení s co nejnižšími náklady?

přidávám fotku krytu zespod co sem našel na netu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 21:03 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: rybaherb
Výhodou viac trubíc je samostatné zapínanie a vypínanie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 18:16 Muž rybaherb [0] Re: Kamilstrom
vidím to nějak podobně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 00:01 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: rybaherb
Mam na podobnych rozmerch 3 krat 18W (sviti mi 2 nastalo a jedna se zapina na hodinu a pul(burst),radsi vice,muzes doladit,lepsi pokryti cele sirky nadrze,kdyz bude moc muzes ubrat apod. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2014 22:52 Muž rybaherb [0] – tak jak
zasekl jsem se na mrtvém bodě, chci do akva 60x30x35 (cca 50l čistého V) nové světlo.
LED nechci, chci T5, otázka je 2x14W (2x13) či 1x24W? Cenový rozdíl neřeším (btw 24w cca 700, 2x14 cca 1000 Kč), rád si to zbastlím.
Nějaké jiné argumenty než přepočet W/l a cena? napadá mě možnost dát 2 různé 14 a doladit si spektrum, jejich různé rozmístění v akva atd? Nemám s tím žádné zkušenosti, proto se ptám zkušenějších (pozn. už jsem četl stovky stran diskuzí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2014 21:22 Muž rybaherb [0] Re: cezarmilan
geniální, dík, 13w bude snad ještě lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2014 21:18 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: rybaherb
žeby 545 mm?
www.hagard.sk/…
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2014 20:43 Muž rybaherb [0] – Tak jak
čaute má někdo doma t5 14w s paticemi G5? kolik to měří? podle technických výkresů něco mezi 58,4 do 59,8 cm. Akvárko mám 59 cm vnitřní rozměr, tak bych to potřeboval vědět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2014 22:22 Muž Lucky005 [197] Re: ondrajs19
11W na 54litru mi prijde trochu malo a vzhledem k tomu ze namas prezentaci sve nadrze, tezko radit. Ve sve dobe jsem ale mel na takove akva 2x15 zarivkove trubice, ale v dnesni dobe by se uz dalo uvazovat o LED. Zalezi ovsem na tobe co preverujes a jaky mas rozpocet.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2014 17:55 ondrajs19 – Aquael Econoline 11w
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, měl jsem v akvariu osvětlení Aquael Econoline 11w, ale zháním co bych tam mohl dát místo toho, oni to přestali vyrábět. Velikost akvarka je 60x30x30.
Děkuji Ondra

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2014 18:41 Muž ludvik [1082] Re: bigboban
Kdyby se nedaly koupit T8, to bych chápal. Je to starší "technologie". Ale nedostupnost T5 mi na rozum moc nejde.
bigboban napsal: ... Takže tak. Pár let dozadu běžné zboží, Farao dělá rampy na T5 do dneška ale trubice kupodivu už koupit nejdou.
Pokud jde o speciálky, to už je jiná otázka. S tím možná nic nenaděláš, když chceš jeden konkrétní typ jednoho konkrétního výrobce. A nejenom v tomto oboru je problém s dovozem ... člověk by řekl, že v EU by to neměl být problém, co? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2014 09:07 amrtin Re: bigboban
No,cenou a nakonec i barvou...to už jsou lepší obyčejné studené bílé(nebo kombinace studené a teplé).Rostlinky porostou stejně a bude to i příjemější pro oko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2014 07:53 Muž bigboban [19] Re: amrtin
Nesmyslný? Nesmyslný čím? T5 proto protože má už asi 8 let rampu T5 Farao. A ty barvy? Protože je to leta odzkoušená varianta, kytky rostou super, akvárium se nešpiní a nemíním experimentovat. Problém je že nic moc levnějšího ani alternativního sehnat bohužel nejde. Zahlédl jsem teplou bílou (nechci) a ještě jde vidět od Aqua medicu mořská trubice ale já nemám korály. Takže tak. Pár let dozadu běžné zboží, Farao dělá rampy na T5 do dneška ale trubice kupodivu už koupit nejdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2014 23:49 amrtin Re: bigboban
A smím se zeptat,na co potřebuješ takový nesmyslný trubice?Já jsem pro to,abys koupil ty nejlevnější co jsou...jen si vybral teplou a studenou bílou(nebo dle libosti).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 16:12 R Muž romant [27987] Re: bigboban
Podíval bych se k Ratajovi, určitě něco obdobného v nabídce bude mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 16:02 R Muž Silent [5949] Re: bigboban
Plant Grow i Reef White mají se Sklorexu www.sklorex-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 15:56 Muž bigboban [19] – nejde sehnat T5
Mám problém sehnat trubice T5 Před pár lety celkem běžné zboží dnes na mě v obchodech čumí co jako chci (regál plný té osmiček) a na netu to úplně zmizelo. Mám rampu farao na T5. Potřebuji něco jako toto:

Aqua medic FHO24W Plant grow (načervenalé světlo pro růst květin)
Aqua medic FHO24W Reef white 10000 (jasně bílé světlo 10000 K)

Zářivka se stále vyrábí bohužel v ČR jí nedokážu sehnat. Stránka výrobce zde:

www.aqua-medic.de/…
www.aqua-medic.de/…

Zachrání mě někdo? Mám ryby po tmě. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 17:52 Žena Karnal [196] Re: toninkazen
Co nějaká světelná rampa? Dají se sehnat se zářivkama nebo i s ledkama. Mám v oblibě tohle: www.rostlinna-akvaria.cz/… ale asi se dají sehnat rampy i o něco levnější, jiných značek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 14:51 toninkazen – potrebuju radu
Ahojte, mam akva 70x40 s rybama i rostlinama a chtela bych poridit nejake vhodne osvetleni.na akvariu mam skleneny kryt.nebranim se plastovemu, ale na tyhle rozmery se spatne shani.poradte mi, prosim, nejake vhodnou, ne uplne financne narocnou, variatu, prosim :-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 14:45 Muž Amras [34] Re: Vermut
Ale jo jde tam měnit zářivky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 14:55 Vermut Re: Designer
Nechci polevovat, je to pro mě hodně motivační :-)
Bud se na chvíli smířím s těmi přesahy přes akvárko nebo koupím to LEDkový. To, že budu hnojit a přidávat CO2 mi nevadí ba naopak.
Nejspíš u těch ramp 4AQUA není možný měnit trubice že?
Jinak tvé akva je pěkné palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 11:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Vermut
2x T5 2x8W, pocitej 450lm na jednu, tedy 900lm, tretinu odecti a mas 600lm, pro low-tech akvarium Tvych rozmeru v pohode. Kdybys nemel velke naroky, ledacos uz v tom poroste, nemusis hnojit jak sileny, nepotrebujes CO2, minimalni ci zadne problemy s rasou, ovsem musel bys ohledne vzhledu akvaria trosku slevit na to co mozne je a neni. Neni to na narocne koberce, musel bys dobre volit rostliny.

Kyz si ale predstavim, co jsi chtel, mech na kusu korene jako strom Ti pod tim poroste bezpecne, ba co vic, mech blizko hladiny tak nebude plny rasy, tedy kdyz neudelas chybu. A na dno zvolis treba nejake drobne kryptokoryny, nebo neco takoveho, co nepotrebuje moc svetla. Bude trvat, nez necim poroste dno, ale radost Ti to i tak muze udelat.

Kdyz vezmu cenu toho osvetleni, a vezmu v potaz, ze Te to treba bude bavit a casem stejne koupis neco dalsiho, klidne do toho jdi, sluzbu Ti to udela, tedy kdyz si najdes jake vhodne rostliny pouzijes. ;-)

A jeste pro ilustraci, nad timhle akvariem je sice 2x 15W, ale jsou sundane reflektory a nad zarivkami je cerny neodrazivy dekl, takze je tam svetla tolik, asi kolik muzes cekat: rybicky.net/nadrze/17109 A ze je to akvarium nekdy v lepsim a horsim stavu, dely se v nem ruzne veci, takze nektere fotky ber i tak, ze tak to muze nekdy vypadat, kdyz se nezadari, ale za to svetlo nemuze ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 10:05 Vermut Re: Designer
Jasně, sice si sem tam něco sletuju ale tohle je na mě moc, není to pro laika určitě jen nakoupit věci sednout a zapojit, navíc nechci kryt, nelíbí se mi to.
Sice si myslím,že by mi do začátku stačilo to t5 světlo a úplně ideální by bylo o délce 45cm a teprve potom co už budu mít s pěstováním lepší zkušenosti mohu koukat po lepší osvětlení.
Stále sem načatý a nevím jaké i když je pravda že pokukuju ještě po jiných stejně dobře svítivých.

Ted jsem našel tento rozměr
www.zoo-hobby.cz/…
ale problém bude asi s výkonem? Nebude to slabé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2014 06:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Vermut
Nechtel bych, aby mi svetlo dost precnivalo a jeste vyrazne svitilo mimo akvarium. Mne se libi, kdyz akvarium krasne sviti v priseri mistnosti, a kdyby to svitilo okolo, myslim ze ten efekt by byl jiny, asi jako kdyz si lampickou svitis na psaci stul. Ovsem jen muj nazor.

Jinak Ti nemohu rict, ze mas koupit tohle LED svetlo, nikdy jsem tento konkretni vyrobek nepouzil.

A co bych udelal ja? Po objevu LEDek 200mW 24lm v cene do 4Kc (podle poctu ks) bych jich nacpal tak 77 na desku, zaizoloval med uretanem a pridal stmivani. Mel bych krasne plosne osvetleni, napajene z 24V , s prikonem do 20W a svitici pres 1800lm, navic s vyhodou velmi snadneho stmivani a bez nebezpeci, ze se to prehreje. Ovsem sezere to navic vikend prace, takze po zapocteni prace je to vubec nejdrazsi reseni a jeste vyzaduje kryt, protoze neresi design :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2014 19:27 Vermut Re: Designer
Děkuji za odpověď.
pražit je trochu ostřejší termín, já chci do akvária dostat tolik světla aby se rosltinám vedlo. A předpokládáš dobře bude se tomnu maximálně věnovat.
Takže pokud to dobře chápu světla jsou si vlastnostmi podobné ale více by ses přikláněl k LED? Je pravda že ten přesah zrovna na kráse moc nepřidá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2014 18:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Vermut
Jinak ohledne prikonu, je to u toho LED 20W, u toho zarivkoveho rekneme 50W, rozdil 30W pri 10h sviceni denne dela 500Kc za rok za elektriku (jestli jsem nekde neujel), takze pokud je to LED svetlo dobre udelane a neodejde (treba na degradaci LED spatne odvadenym teplem), cekej ze po dvou letech sviceni Te oboji sviceni prislo na stejne penize (mysleno to osvetlovaci teleso + co za dva roky sezere).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2014 18:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Vermut
Jinymi slovy chces do akvaria slusne prazit svetlem, ale jsi prakticky zacatecnik, takze se muzeme brzy tesit na dotaz v tematu o rasach. Rekneme ale, ze budes spravne hnojit, budes pridavat CO2, budes se o akvarium vubec dobre starat a budes mit i trosku stesti, takze k tomu svetlu. ;-)

Kdyz nad takove akvarium zavesis 2x15W v zarivkach s reflektory, uz je to pro tak velke low-tech akvarium moc, u hi-tech to muzes ukocirovat. Takze se bavime o 2x900lm a z toho tretinu odectu jako ztraty, tedy rekneme uzitecnych 1200lm. At mame nejake srovnani, ze 1200lm uz neni nad takove akvarium nijak malo.

To prvni uvedene svetlo ma uvedeno 1738lm, a vsechno to svetlo sviti kam ma, muzeme vsechno to vyzarovane svetlo povazovat za uzitecne.

To druhe svetlo pouziva 55cm dlouhe zarivky, tedy uz ted je jasne, ze Ti jich 20% precniva. Rekneme, ze 24W T5 zarivka da 1750lm, bez 20% je to 1400lm, tretinu i s reflektory ztratis, je to 933lm a mas dve zarivky, takze mas uzitecnych 1867lm (plus minus autobus).

Jsme s obojim zhruba na tomtez (specialne kdyz pocitam tak hrube, to proste takhle lepe neurcim), pokud vyrobce prvniho svetla neuvadi moc, nicmene nejakych 87lm/W je dobre uveritelnych (kdyz vezmeme prikon 20W, uvedeny dole), berme tedy ze ano.

Obe tato svetla by Ti tedy mela udelat zhruba stejnou sluzbu, nicmene to LED s vyrazne nizsim prikonem a nebude hnusne precnivat pres Tve 45cm dlouhe akvarium.

Co pisu ber ale jen jako cistou teorii, aby ses sam mohl lepe rozhodnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2014 18:03 Vermut – Dennerle 50L Tank
Ahoj všem,
měl bych dotaz na zkušenější.
Jsem prakticky začátečník a dost mě chytl aquscaping. Chtěl bych založit layout podobný tomuto http://www.rostlinna-akvaria.cz/aquascaping-v-provedeni-f-a-oliveiry-87
Momentálně se zaobírám jaké osvětlení mám použít, dočetl jsem se o jakém si výpočtu kterými se akvaristé řídí tj. alespoň 0,5w/1L.
Nádrž kterou chci založit má 50L a jedná se o Dennerle Aqucapers Tank.
Našel jsem pro toto dva kandidáty:
1. LEDkové http://www.akvarista.cz/web/shop/item-aquatlantis-easyled-univesal-freshwater-438mm na něj slyším samou chválu
2. rampa T5 http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/4aqua-osvetleni-akvaria-60cm-2x24w-t5 ale je u nich prý problém kombinovat zářivky
Prosím poraďte co bude lepší popř. i jiné možnosti
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 21:19 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: cezarmilan
ani já ne, přímo to nesnáším rozzureny ano použil jsem slovo reflektory, což je množné číslo. Tedy min, 2ks ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 21:15 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Štefan
Nemám vo zvyku ťahať sa za slovíčka, v prvom tvojom príspevku si nepoužil 2x10W, ale len "led reflektory". Chcel som len usmerniť na dôraz pri výbere watáže, nič viac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 21:08 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: cezarmilan
cezarmilan napsal: Postrehol som výraz "kobercovky" tie už vyžadujú kvalitnejšie svietenie s doplnkom živín

2x10W LED reflektor na 60l také není slabé osvětlení. A tady začala ta debata :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 21:01 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Barakainus
45-50W, 100W 5500K nieje slabé osvetlenie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 20:53 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: cezarmilan
cezarmilan napsal: Aké druhy rastú pod slabým osvetlením?

Eleocharis 'bellem'
Lileopsis sp.
Echinodorus tenellus
Cryptocoryne parva
A v podstate jakykoliv mech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 20:18 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Designer
kryptokoryna a kobercovka? Hmmmm, tak tu nemám čo hľadať :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2014 23:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Štefan
No a doplnim, je neco spatneho na koberci kryptokoryn? A ze existuji i hodne male a pekne huste rostouci. A kryptokoryna, kdyz se ji neublizuje, to je nenarocnost sama, jemnoliste rostliny hynou na nedostaek svetla ci zivin, a koberec stejne roste. Koberec jde dobrou volbou i kde by se reklo, ze to nejde ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 23:01 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: cezarmilan
ano v jedné nádrži je riccina, v další rybicky.net/atlasrostlin/glossostigma_elatinoides což je na světlo náročnější, než cuba. Když vezmu, že jsem začínal ze čtyřmi kousky, neroste špatně pod 2ks led reflektorem 10W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 22:52 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Štefan
Ťažko bez popisu zistiť čo to je. Riccia?
Za klasickú kobercovku považuje túto:
rybicky.net/atlasrostlin/micranthemum_callitrichoides_cuba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 22:38 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: cezarmilan
koukni do mé prezentace ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 22:36 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Barakainus
Aké druhy rastú pod slabým osvetlením?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=951