Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 50 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 11:24 R Muž Silent [5949] Re: honzaprouza77
Nevím jak jsi přišel na to, že se jedná o výrobek od Tetry. Je to set od polské firmy Diversa www.diversa.info.pl/… s Tetrou to nemá nic společného a to ani kryt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 11:22 Muž honzaprouza77 [18]
ps: To mé akav je rovné, né oblé, toho jsem si předtím nevšiml.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 11:20 Muž honzaprouza77 [18]
www.zverimex-rybarske-potreby.com/… není zde specifikováno, že je o od firmy TETRa, ale je (alespoň je to určitě stejný kryt) 0.3W/l je hodně nebo málo? Podle různých reakcí a literatůry je to dost málo. Chci pěstovat kosokvětku úzkolistou, ta potřebuje světla hodně a jnak anubias(nepotřebuje), echinodorus(nepotřebuje), malokvětka drobnokvětá a riccie. Jinak dík za tipy, a neboj nic sám kutit nebudu, z elektřiny mám respekt. Zakrytého svítidla se taky trošku bojim, protože mám dost rosený filtr. Ale, kdybych to utěsnil, a dostatečně připevnil, tak se nic nestane, ale problém je spíš s míste. Až se vrátim domů, můžu vyfotit kryt zespdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 07:27 Muž j0hny [86]
p.s.: vzhladom na tvoj vek a skusenosti s elektrikou na nejake "bastlenie" zabudni !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 07:13 Muž j0hny [86] Re: honzaprouza77
napis nam jaky to je set. Casto sa tomu da pomoct. A co ze tam chces pestovat ked dodavas co2 a 0,3w/l ti je malo ? :-)
Z ohladu bezpecnosti: aj ked je to zakrytovane akvarko tak obycajne petice tam dat nemozes koli vlhkosti. Nejake hotove zakryte svietidlo uz ano. Nemal by som ti to radit, ale pri troche opatrnosti a poctivom vypinani zo siete pri manipulacii v odkrytom akvarku, mozes normy tak trosicku ignorovat stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 11:37 Muž honzaprouza77 [18]
myslíš specialne vodotěsné, nebo obyč. Jo a ještě bude reflektor, takže to bude snad stačit(zatím)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 21:04 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: honzaprouza77
Já bych spíš koupil nějaké zářivkové osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 15:24 Muž honzaprouza77 [18]
Bohůžel mam v akva jen 1x15w na 54l akva. chtěl bych dát 2x15w, ale ta zářivka je uprostřed, ve předu je otvor na krmení a v zádu se to asi nevejde. Poraďte jak to udělat. stačilo by koupit ormální zářivkové(nevodotěsné) osvětlení jako někde v nemocnici,doma nebo tak a pořádně připevnit a utěsnit, nebo bych muselk skládat a vyrábět vodotěsné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:35 Žena Kate127 [74] – Osvětlení akva
Zdravím všechny,
asi to tu už v diskuzích někde je, ale snad se nebudete zlobit, když se zeptám znovu. Jaké by bylo vhodné osvětlení pro nádrž o rozměrech 59x25cm41(hloubka)? Libí se mi www.sklorex-akvarium.cz/…
Ale nevím jestli 2x24W není moc? Na druhou stranu je i 1x24W, ale z různých diskuzí jsem nabyla dojmu, že je lepší mít zářivky dvě a kombinovat jejich barvy. Myslím, že by stačilo i 2x15W? Jenže na podobné osvětlení, které bych přichytila na stěny akva jsem nějak nenarazila a kryt nemám takže bych potřebovala něco bezpečného právě na přichycení na stěny akva a nebo na položení na sklo na akva...
Poradíte?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 11:13 R3norejns
Ta možnost CO2 + hnojení by tu byla, ovšem kdyby to bylo vyslovene moje akva, ale na to si budu muset jeste nejakej rok pockat. Tohle bylo myslene jako darek pro rodice do kancelare doma, takze s co nejmensi udrzbou ( vymena vody jednou za cas neni problem).

Rampu se tedy pokusim prodat celou, a pořidím novou.

Kdyby měl někdo zájem tak se jedná o ZEKIA AC19 100cm 2x39 W + reflektory + zářivky 830,840
- cena při koupi před 3 měsici 3300,- ; nyní dohodou, nejlíp sever Čech, bydlim v okr. Česká Lípa

Ale to sem už nepatří, díky všem za pomoc.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 08:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: kortezhugo
Mám stejnou zkušenost, 0,4 W/litr, "nedostatek" světla lze částečně kompenzovat přiměřeným hnojením (CO2, mikroprvky...). Daří se pak i náročnějším rostlinám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 07:57 Muž kortezhugo [983] Re: R3norejns
no skoda to je -ako pisal Sid
lebo spusta ludi -a ja tiez -by take osvetlenie bralo
a ked som pozeral vydaje? -tak PMDD + CO2 je zlomok z tej ceny
ked to tak zoberem? teraz nove trubice+EP -to je cukru+PMDD na pekne dlhu dobu :)
preto by som to po 3och mesiacoch "nevzdaval" -ked k uspechu bol treba mozno len maly krok

zas na druho stranu pojde to v pohode aj z nizsim osvetlenim
ja mam tiez len 2x18w/100L -ale mozem povedat ze bez CO2 a PMDD to moc neslo...-teda slo len ma to neuspokojilo -pouzivat par druhov -aj to nenarocnych rastlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 23:53 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
a ha
som nevedel ze jesto...-dobre na 90cm :-)
R3norejns -trochu som to doplietol
39W a 21W maju rovnaku dlzku
24W su kratsie 59cm
tak ze ak chces pouzit 21W tak budes potrebovat iny EP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 23:40 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: kortezhugo
2x T5/45W. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 23:36 Muž kortezhugo [983] Re: R3norejns
ee 21W su HE
a musis sa pozret na EP
ci je tam 24-39W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 23:28 R3norejns
Ano škoda, ale určitě nepujde všechen do květináčů - v budoucnu ho vyzkouším v nějaké menší nádrži. Hlavně ale až poté co budu mít nějaké zkušenosti s klasickým akvariem.

Co se týče těch zářivek, našel jsem dvě:
1. www.akvarista.cz/…
2. www.e-light.cz/…

Jen doufám, že lze použít tuto menší watáž pro předřadník určený na těch 39W.

Děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 23:23 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
2x T5/54W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 23:03 Muž Sid [6634] - Rostliny
...Ano máte pravdu, neumím. Proto už také terramol leží v plechovce v garáži. Dno je teď složeno z klasického Provodínského písku 1,6-4mm, bez jakéhokoliv hnojiva. A svítil jsem kolem 12h.
Ten 12tihodinový cyklus byla jen jedna z mnoha chyb. A s Terramolem se skutečně musí umět zacházet. Škoda, že se nezadařilo... :-O
Před týdnem jsem zakládal 160 l akva (100x40x40), 2x T5/45W, taky s Terramolem a - musím to zaklepat - zatím to vypadá nadějně! :)
Zkuste "klasiku" s těmi 2x 24W, jak píše Kortezhugo a uvidíte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 22:50 R3norejns
Nejprve kortezhugo: našel jsem 21W T5 délky 849mm .. přesně to co potřebuju, díky moc, 42W by mělo byt pro moje potřeby tak akorát

Sid: Ano máte pravdu, neumím. Proto už také terramol leží v plechovce v garáži. Dno je teď složeno z klasického Provodínského písku 1,6-4mm, bez jakéhokoliv hnojiva. A svítil jsem kolem 12h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 22:39 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: R3norejns
Snížení intenzity osvětlení pro někoho, kdo neumí s intenzivním světlem zacházet, by mohlo situaci zlepšit. Mimochodem - kolik hodin denně jste svítil?
A máte představu, jak zacházet s Terramolem? Nebyla by pro vás lepší nějaká klasika - např. křemičitý štěrkopísek o zrnitosti 2-4mm?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 22:25 Muž kortezhugo [983] Re: R3norejns
ja zacnem odzadu
3.skracovat to nie je najstastnejsie riesenie + budes potrebovat novy EP
2.tiez hlupost -novy EP + patice a znizit vykon z 39 na 30 nema zmysel
1.to je asi najlepsie

poradim nieco ine
skus T5-24W -tie ti tam budu pasovat
a niektore EP su aj stavane na prevadzku 24-39W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 22:04 Muž PetrS [4] Re: R3norejns
Nedá se nic dělat,ale budeš je muset něčim přihnojit. Já mám teď 0,8W/l, dávám PMDD za pár peněz (oproti komerčním hnojivům), dávám tedy i CO2 a nemůžu si stěžovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 22:01 R3norejns – Snížení intenzity osvětlení
Zdravím,
prosím o radu jak snížit intenzitu osvětlení ve svém akváriu. Trochu jsem to přecenil, a pořídil jsi na 140l nádrž rampu 2x39W T5 + reflektory, tj. na čistých dejme tomu 110l to vychází 0,7 W/l. Rostliny to nezvládly, nové listy - pokud vůbec - byly velice malé a přilehlé. Po třech měsích akvarium uplně zkrachovalo. Zakládám tedy znovu od začátku a hledám způsob jak upravit osvětlení.

Mám několik nápadů:
1. stávající rampu se pokusit prodat a pořídit novou
2. namontovat místo T5 patic T8 - zářivky pak budou 2x30W T8, tj. 0,55W/l
3. upravit rampu, tak aby se tam dali namontovat kratší zářivky T5, např. 2x28W

+pokud i to bude moc, mohu přidat např. nějaké plovoucí rostliny

pozn:
- díky předřadníku není možný samostatný provoz pouze jedné ze zářivek
- Co2 přidávat nechci, hnojivo take ne nebo minimalne, rostliny jsou nenarocne az stredne narocne( dominantni Echinodorus a Eleocharis parvula jako travnik)

Díky moc všem za případné rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2011 16:41 Žena Yasmine88 [0]
No,ked´že žiarivka GE mi nesedí do krytu,lebo je asi o 20 cm dlhšia :-DDDDDD,tak by som sa chcela spýtať,kde na Slovensku v BA by sa dal zohnať OSRAM al.NARVA,46cm,830-840spektrum,T8..Nasadila som nové rastlinky a netrpezlivo čakajú na normálne svetlo...Napr.Baumax al.Hornbach?Ďakujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 22:34 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Yasmine88
Tak ať se kytkám ta změna líbí! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 22:28 Žena Yasmine88 [0] Re: Sid
No to ma veľmi teší!!!Konečne sa budú tešiť aj moje rastlinky dúfam:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 22:20 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Yasmine88
GE patří mezi značkové zářivky. Osobně s nimi sice zkušenost nemám, ale zprostředkovaně - věřil bych jim. :-)
Ve srovnání s "GLOGLO" - "nebe a dudy", řekl bych. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 22:06 Žena Yasmine88 [0] Re: Sid
Ďakujem:)Možno to nie je kvalitka,ale má vyšší výkon ako GLO,a podstatne nižšiu cenu:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 22:00 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Yasmine88
Ta by měla nějaký ten rok vydržet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 21:50 Žena Yasmine88 [0] – GE LIGHT
Ahojte,máte niekto skúsenosti s mad´arskou firmou GE LIGHTING?Mám od nich novú žiarivku Polylux,spektrum 835,18W,tak rada by som vedela,či to za mesiac budem meniť :)
Osram ani Narvu nemali...
Dík.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 15:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: krumplex
když tam máš dvě tak vyměň obě, třeba odstín 830 a 840, nebo dvě 840 (jsou studenější), jen nekupuj žádné speciální na akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 15:03 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: krumplex
vyměň ty zářivky a uvidíš brzo rozdíl. Taky bych pak přikoupila ještě nějaké kytky, spíš stonkovky, nenáročné (limnhophila sessiliflora, hygrogila diformis, h.polysperma, růžkatec), třeba i nějakou plovoucí (pistia, limnobium) ale musíš je hlídat aby nezarosty až moc velkou plochu hladiny. Dají se i sehnat na inzerát za mnohem nižší cenu než v obchodech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 15:03 krumplex Re: katterinecka
a kolik těch zářivek koupit? stačí jedna, dvě? a jaké barvy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 14:58 krumplex Re: Johan
Rostlinka se jmenuje valisnerie. Vodu čistím každý týden, odčerpám 1/3 akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 14:44 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: krumplex
do toho osvětlení seženeš T8 18W (ty na které už upozornil Johan). Vyber si rostliny méně náročné na světlo(a které rostou pod vodu), protože ani s novými zářivkami to nebude nic extra i když to bude lepší. Taky bych často měnila vodu, každý týden ze začátku i častěji, klidně půlku (nevím ale jak se měnil teď)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 14:40 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: krumplex
Vyměnit zářivky za zářivky řady 8xx či 9xx. Dále zapomenout na pěstování rostlin jako Acorus pusillus, zde se dočtete proč: rybicky.net/atlasrostlin/acorus_gramineus_pusillus
Možná by toho bylo víc. Ale bez více informací se více poradit nedá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 13:14 krumplex – osvětlení
dobre odpodledne, nedávno jsem se začal zabývat akvaristikou a potřeboval bych poradit. Mám 100 l akvárko, svítím skoro celý den, 2x 20W záživkami. Jedna bílá, druhá fialová. Rostlinkám se mi ale nedaří. Na rostlinky mi leze řasa, objevují se mi na nich i jakési vlákna či co to je. Řasa je tmavě zelená, možná zbarvená i do hnědé. Jelikož zářivky jsou asi 8 let staré (nikdo se o akvárium nestaral), a já začínám, potřebuji poradit jaké osvětlení by bylo ideální, aby mi tam konečně něco rostlo. Pěstuji hlavně rosltinky podobné Acorus pusilus, a chtěl bych, aby akvárium zabýraly hlavně ty rostliny. Moc děkuju za odpověď, hezký zbytek dne :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2011 16:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Slav3k
No, já bych to dosypal křemičitým štěrkopískem o zrnitosti kolem těch 2-4mm. :-)
(Šupleru nebo alespoň pravítko pro jistotu s sebou! ;-) :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2011 10:35 Muž Slav3k [23] Re: Designer
a jakou tak zrnitostí by jste to dosypali ? v tom případě je to podvod, ja koupil udajně frakci 3-5 mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2011 10:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Sid
Fotka akvarka, jak mi ji to zobrazilo, kdyz beru i kousek nad hladinou zakryty nahore, je asi tak 650 bodu. Vyska dna kolem 45 bodu. Velikost kaminku zhruba 10 az 20 bodu. Pri vysce akvaria 45cm je vyska dna kolem 3cm, kaminky maji tak 7 az 14mm.

Muzeme se prit, muzeme s tim dokonce nesouhlasit... smich

Dochazime ale k tomu, ze s tou zrnitosti a vyspraveni dosypanim ma Sid jaksi pravdu, pricemz to Sidem popsane zvyseni dna take neni na skodu ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.06.2011 21:26 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Designer
...Vzal jsem obrazek akvaria, udelal pomer vysky dna k vysce nadrze a ma tam 3cm dna, coz mnohym rostlinam staci...
I kdyby byla výška substrátu (v přední části nádrže) 4-5cm, jak píše Slav3k, nic to nemění na mém doporučení substrát navýšit.
Přestože řada rostlin nepotřebuje substrát vůbec žádný, ty, které "rády" koření, proti vyšší vrstvě protestovat nebudou. To ad 1).
Ad 2) - vhodnou volbou další, nové vrstvy substrátu by se vyspravila nepříliš vhodná zrnitost stávajícího substrátu. (V prezentaci uvedené 4mm neodpovídají realitě.)
Ad 3) - zvýšením dna se zvýší světelná pohoda kytek.
Daly by se najít i další argumenty, ale jak jsem napsal - komu není rady... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2011 12:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Na presazovani je vzdycky casu dost. Zatim potrebujes, aby to rostlo. Az se kde co rozroste, muzes zacit delat poradek. Ovsem i tak delat poradek s citem, ja pri cisteni obcas neco presadim, pac treba mel jsem vepredu Echinodorus, drobecka, at se chyti a ma svetlo, jako vetsi sel dozadu, uz ho vsechno jen tak nezastini, dalsi veci jsem nechal zase az na priste. Chce to i presazovani s rozumem, ne vsechno bezmyslenkovite vyrvat a pak stejne nevedet co kam. Pochopitelne, vetsina z nas se snazi o nejake vzhledne rozmisteni, jenze ono tohle vyhodi slahoun sem, tohle tam, a dokud toho neni moc, je skoda tomu skodit vecnym presazovanim, hlavne at to nejdriv roste.

Zkus poptat v okoli, zda nekdo nema navic velky Echinodorus, rozhod site po znamych, nikdy nevis kdo se komu zmini a kdo co ma. Kamos vyhazoval rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_argentinensis . Te kytky byl plny kybl, z neceho takoveho bys mel pekne zarostle akvarium jednou ranou. A par dni pred tim jsem mluvil s kamaradkou, ze zaklada akvarium, tak se ptala, jestli mame nejake prerostle rostliny? Neni to nezvykla situace, kdyz uz se toho fakt vic nevejde, nekdo Ti neco takoveho klidne i da, jen se musi vedet, ze nekdo neco takoveho chce. Nakonec sami jsme dostali asi tak pred rokem igelitku rostlin, proste jsme se ptali znamych, az ma draha polovicka dorazila domu s timhle dareckem.

Jak rikam:"Lina huba, hole nestesti!"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2011 11:53 R Muž romant [27987] Re: Slav3k
Pokud je přesadíš, tak budou znovu schazovat listy a nějakej čas kořenit, takže tím akvárku moc velkou službu neuděláš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2011 11:51 Muž Slav3k [23] – Re: Designer
je tam jeden :-D ale je to strašný prcek ... :-( to bude trvat věky než vyroste ... jestli vůbec :-) No ten filtr ... mám u něho nasazené kryptokoryny ... uvažoval jsem, jestli se mi do mého akva vubec hodí. ale zase, když už se ted chytly ? už je opustila kryptokorinová chroba ... přesazovat č inepřesazovat, toď otázka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2011 11:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
V tom pripade tam zarivku pridej, spatne to pridani neni, a kdyz mas ty moznosti ;-) .

Co se tyce toho sklonu dna, zda se mi zbytecne maly, udelal bych ho vetsi, ono to i lepe vypada.

No a co mi pak u Tebe na obrazcich chybelo, ovsem jen subjektivne, ne vsichni mame radi totez, nejaky pekny veliky Echinodorus, nekde spis vzadu v rohu, bezva by zamaskoval svymi listy az k hladine ten vnitrni filtr. At jsem mel svetla malo ci vic, rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_bleherae mi rostl vzdycky, bajecna rostlina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2011 11:36 Muž Slav3k [23] Re: Designer
Jen k tomu dnu podotýkám že ve předu je to 4 - 5 cm jak kde a v zadu je to asi 5 - 7 cm.

Co se osvětlení týče, není to takvý problém. Mám známého který mi tu jednotku s předřadníkem sežene za 150 a potom to znamená jen provrtat dvě díry do krytu a jednotu tam zakomponovat. Jsem elektrikář, takže to není takový problém :-). Pro svoje akva bych udělal cokoli :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.06.2011 11:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Sid a Slav3k
Vzal jsem obrazek akvaria, udelal pomer vysky dna k vysce nadrze a ma tam 3cm dna, coz mnohym rostlinam staci, tedy ze by v tom nic rust nemohlo, se neda rict, klidne muze. Dalsi vec je, ze pokud a dno da do sklonu, vzadu nejakych 5cm muze klidne stacit i pro vetsi Echinodorus, a vepredu bez rostlin 1cm vyhovi taky.

Nicmene dosypat fakt neni problem, sam jsem to delal, staci pisek/sterk poradne proprat a pak po hrstech z kyble pridavat kam je potreba, neublizi se nicemu a pri dobrem proprani to neznamena ani zadny zakal, alespon ne nejaky, ktery by rychle nesedl.

Co se tyce sviceni, verim, ze tam bude casem rostlin mnohem vic, nez vidime na obrazcich. Ovsem pri pridavani z nejakych 0.39W/l na 0.52W/l, bych si to rozmyslel, jestli ta prace stoji za to. Ten rozdil neni nijak velky. Ony to rostliny nechapou skokem, ze by pri pridani dejme tomu ctvrtiny navic uz zacalo neco rust, co drive totalne hnilo, jen se tomu muze darit lepe. Nepisu o pridani treba na dvojnasobek, ale spise o takoveto kosmeticke zmene. Od takoveho pridani svetla si proste moc neslibuj, kdyz pridas, spatne to neni, ale aby Ti to stalo za to a nebyl jsi zklamany, ze zrovna tohle moc nepomohlo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2011 16:10 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Slav3k
Co je moc drastické řešení? Přisypat pár centimetrů křemičitého štěrkopísku a doplnit akva rostlinami?! hmm
Noooo, komu není rady... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2011 15:34 HaDaS
Slav3k napsal: tak to je moc drastické řešení ... po dvou měsících co se mi podařilo jakž takž rozjet akva ho překopávat :-(( to ne ... proč píšeš ničemu ??? však rostliny tam jsou a ještě je doplním :-D

... Protože na fotkách je minimum rostlin. ;-) ... V popisu je toho již více.
Osobně, já mám 60W na 138 l akva. V reálu 60W na 118 l. Tzn. asi 0,5 W/l a rostlinky se mi za světlem táhnou stejně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2011 14:57 Muž Slav3k [23] Re: Sid
tak to je moc drastické řešení ... po dvou měsících co se mi podařilo jakž takž rozjet akva ho překopávat :-(( to ne ... proč píšeš ničemu ??? však rostliny tam jsou a ještě je doplním :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [50] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=2451