Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
0 26.10.2012 11:10 pedro1 –
Re: Sid Tady je o tom víc:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Můj názor? Proč zbytečně svítit plno waty a platit za elektřinu když to podle těch všech akvárií jde i bez toho. Elektřina pořád zdražuje a nevím jak ostatní, ale když to jde i bez hodně watů tak mi přijde zbytečné vyhazovat peníze oknem.
Ano to je přesně to co jsem se snažil vyjádřit tady už dříve: nejde jen o vztah W a L ale také o vzdálenost osvětlení od místa kde to světlo potřebuji, takže když mám slabší světlo tak ho musím dát blíž a když mám silnější tak ho dám dál.
myslim si ze zatim nejspis zustanu u toho co mam, penize ted navic nejsou dostatkovym zbozim

navic abych tam dal 4x24 w jak vy pisete, tak by dost vzrostla i elektrina, takze od toho upustim.....navic rostlinky mi rostou docela pekne i se stavajicim osvetlenim

ono pokud nevíš, jak vysoko mají pověšené světlo nad akva, tak je to nic neříkající údaj, když se vrátím k tomu 2x54W s reflektory, tak 40cm od dna ti dá 60 PAR, 60cm od dna už jen 30 PAR, když se podíváš na nádrže Amana, tak ten používá HQI výbojky jedna ti dá 40 cm od dna 160 PAR, při 60cm už jen 75 PAR. Proto jsou údaje ve watech hodně zavádějící. Třeba akva co byly na IAPLC jsou běžně osvětleny 2x150W HQI, rozměry akva 120x45x45 což odpovídá 1,23W/litr, ale v akva bylo naměřeno kolem 50 PAR.V zářivkách to odpovídá 2x54W ve vzdálenosti 45cm od dna, takže nějakých 0,4W/litr.
To je snad nějaká fotomontáž

Na první pohled bych snad ani neřekl, že se jedná o akvárium.

0 26.10.2012 09:49
Sid [6774] - Rostliny Toto je akvárium jak z jiného světa:
showcase.aquatic-gardeners.org/…
85x45x40cm, 6x24W/T5...
Jak už jsem dříve napsal - tihle lidé ale, bohužel, nectí Toma Barra...
To, bohužel nevím. Já mám rád "nekapotované" nádrže, takže mě v souvislosti s 2*T5/24W automaticky "naskočí" něco v tomto smyslu...
www.aquario.pl/…
(Osobně sice používám nad akváriem stejných rozměrů 4* T5/24W, ale pro běžnou potřebu by to osvětlení z odkazu stačit mohlo.

)
to jsi vypěstoval nový druh

Já si naopak myslím, že už si začínáme rozumět.

2* T5/54W s reflektory blízko hladiny nad akva uvedené velikosti je podle mých "kritérií" osvětlení dostatečně silné i pro rostliny na světlo "hodně náročné".
Za nedostatečné považuji např. velmi frekventované setové osvětlení T8/15W nad nádrží 60*30*30cm, na hraně pak třeba 2* T8/18W nad 80*40*35cm.
Pěstovat se pod takovým osvětlením dá při troše štěstí nebo dostatku zkušeností docela široká paleta rostlin, ale jak už jsem napsal - s lehce vyšší intenzitou osvětlení to jde snáz.
Celé bych to shrnul konstatováním, že pokud jdu "spravovat" nějaké "pokažené" akvárium, (nefunkční rostliny, obtěžující řasy...), v podstatě vždy musím začít vylepšením světelných podmínek podle individuální situace - výměnou starých trubic, doplněním reflektorů nebo dalších zdrojů...
Co takhle 2* T5/24W/8xx?
Slo by to nejak predelat do meho stavajicho krytu 80x35?
pro potřeby běžných akvaristů většinou stačí i slabší osvětlení, možná si úplně nerozumíme, takže uvedu příklad - nádrž 120x40x35 cm - osvětlení 2x54W Juwel s reflektory dá 60 PAR u dna, pokud budou zářivky v krytu hned nad akváriem.
Tak to bych se pomalu přiklonil k doporučení tu trubici vyměnit.
Zkrácení doby osvětlení se současným zvýšením jeho intenzity a zavedením pauzy může mít na rostlinky pozitivní vliv, který se dá i vysvětlit.

já tu zářivku používala cca rok v akva, pak mi rok stála v koutě nepoužívaná, a teď ji používám zase, necelý rok. kytky mi stagnovali, nerostly, nevypadali zdrave. poté co jsem zacala svítit méně a s přestávkou dvou hodin a reflektorem, dalo se to trochu doporádku.
...Je to sice velmi běžná zářivka, ale ne natolik běžná, aby ji měli v obchodě... posuzuju z vlastních zkušeností se shánění zářivek v Olomouci.
Že vy jste si ten čas na návštěvu Elektrocentra neudělal?!

...Osram T8 15W 840... určitě co nejdřív vyměnit, je-li zářivka starší než rok...
Já bych to tak rezolutně neviděl. Životnost těchto trubic je výrazně vyšší, přitom pokles svítivosti relativně zanedbatelný.
Spíš bych to podle fotky viděl na doporučení tu stávající trubici pořádně vyčistit.

...60 PAR je docela solidní dávka světla, jen jde o to, že není třeba svítit víc, mám to na pár nádržích vyzkoušeno...
Také provozuji nějaká rostlinná akvária s nízkou intenzitou osvětlení, (bez CO2 a hnojení kromě výměny vody a přes rybky), ale bavím se i pěstováním kytek pod velmi silným osvětlením, ("dopovaná" CO2 a minerálními hnojivy). Takže mám poměrně konkrétní poznatky o možnostech rostlin v různých podmínkách. A o tom, že rozdíly jsou velmi markantní, jsem měl možnost přesvědčit se jaxi v praxi.

Vím, že jste tu na podporu vašich (a Gargamelových) argumentů dával odkazy např. na Amanovy nádrže, mně jsou bližší ti, kdo i na kytky obecně považované na světlo za nenáročné, svítí "dostatečně". (Podle vás nejspíš "zbytečně mnoho".

)
Asi neznají Toma Barra a jeho závěry...

malyLibor napsal: Do akvaristiky ani nechoď, tam ti takovouto zářivku neprodají...
U nás v elektre/svietidlách tiež netušia čo tie zvláštne kombinácie písmen a čísel znamenajú, ale neďaleko je "veľkosklad" s elektroinštalačným materiálom aj s malo predajňou, a tam majú pomerne slušný výber žiariviek. Možno aj u Vás je niečo také...
Jojo, to už jsme si psali. S otíky rozhodně počkám.
S otíkama nespěchej, nech to akva usadit. Žárovku kup ekvivalent 12OW klasické žárovky.. je to vždy na tom obale napsané... mělo by to být tak okolo... 25W? Nejsem moc odborník... jo, a kup barvu 840 nebo 4000Kelvinů... taky to tam bývá napsané.
Je to možné. Zítra koupím slabší žárovku. A taky otíky

No, já nakonec našel elektro, kde mi nějaké zářivky prodali... a potom jsem se domluvil i v naší elektře s panem majitelem, že mi když budu chtít objedná přesně zářivky, které si řeknu. Tak jsem zvědavý, jestli mi objedná T8 18W 940

Jo a nejlepší je když se tě v elektru zeptají co znamená u zářivky to T8 nebo T5, že prý prodávají jenom normální zářivky

To pak nemá smysl uvádět ani další parametry a zrovna zmizet.
Nakonec jsem objednával z e-chopu ....
Jasně. Do akvaristiky ani nechoď, tam ti takovouto zářivku neprodají... tam ti budou nutit nějaké speciálky, které obvykle nejsou o nic lepší než ta, co jsem ti poradil... Ale jinak nemusíš kupovat přesně Osram. Může to být Philips či jiná firma, důležitý údaj je "T8 15W 840". Toto tam musí být. Mělo by to stát kolem 50,-Kč, rozhodně ne přes 100,-.
v čem je rozdíl koupě v elektru a v akvaristice? cena?
Nejásej. Musíš do elektra, kde se specializují na prodej osvětlení, a nemysli si, že když tam prodávají lampy, že do nich mají zářivky. Budeš si ji asi muset nechat objednat. Je to sice velmi běžná zářivka, ale ne natolik běžná, aby ji měli v obchodě... posuzuju z vlastních zkušeností se shánění zářivek v Olomouci.
myslím, že by mi měla stačit ta T8 15W 840. nebudu to komplikovat.
tak teď jen stačí skočit honem někam do elektra a můžu se (nebo spíš tatík) do toho pustit. dík lidi

Zkus nejdřív vyměnit tu zářivku, co máš za takovou, jak jsem ti napsal. Mělo by to stačit na nenáročné rostliny. Pokud bys chtěla vyměnit za tu dvouzářivkovou rampu, napiš a já ti dám kontakt na mého dvorního dodavatele Diversa. Nebo ho najdeš v mé prezentaci Třístovky.
Ty patice na krajích normálně povolíš a zářivku pootočíš a je venku. potom to po zpátku složíš a zase našroubuješ patice a je vyměněná. jinak máš skoro ten samý kryt jako já podívej se jak to mám vyřešené já. Mám přidány ještě další 2 zářivky

vypadá to takto, myslím, že by se to dalo normálně vydělat a vyměnit za novou
Bojím se, že tazatelka má tento nebo velmi podobný kryt. Dalo by se nahrdit stávjící světelnou rampu touto:
www.diversa.info.pl/… Ovšem pokud je člověk šikovnější než třeba já.
Osram T8 15W 840... určitě co nejdřív vyměnit, je-li zářivka starší než rok. Ale uživila bys tam 2 takové zářivky, takže buď přikoupit ještě jednu jednozářivkouvou, nebo lépe 1 dvojzářivkovou lampičku... na co ti finance stačí.
V odpovídající watáži nějakou obyč. třípásmovku, tedy pokud tam není nějaká speciálka která nehradit nejde, jenom stejnou, ale to nevíme, protože v prezentaci jsem se to nedočetl.
Edit: Koukal jsem blbě, je tam 15W zářivka, což by neměl být problém v klasickým elektru sehnat.
Reaguji na to, co nepíšeš ve svém příspěvku, ale co jsem ti psal už poštou. Příliš silné osvětlení. Mrzí mne, že jsem se taty nezeptal, zda se na to akva mohu kouknout... chtěl jsem, ale pak mi to hlady vypadlo z hlavy

Pánové, než se do mne pustíte, koukněte na tu nádrž

Když toto předmětné akvárium dobře "vyladíte", můžete i s jeho stávajícím osvětlením provozovat dobře fungující rostlinnou nádrž. (Založenou IMO jen na rostlinách na světlo nepříliš náročných.) Čeho se však obávám, že začátečník takto akvárium vyladí snad jen nedopatřením...
Domnívám se, že zvýšení intenzity osvětlení, (v tomto případě např. o jednu 18W trubici), umožní akva osadit i rychle rostoucími "plevely", které už ze své podstaty střední intenzitu osvětlení ocení. Vím, že každému začátečníkovi udělá radost, když musí sem tam řešit "problém" s přebytky stonkovek. To je jedna stránka věci, tou druhou obvyklý průvodní jev, kterým je absence významnějších problémů s řasami.
Uzavřel bych to asi takto:
Nedávno se tu objevil "čerstvý vítr" v náhledu na potřebu osvětlení rostlinných nádrží v podání pánů Grundy a Gargamela. Mnoha lidem mohou tyto myšlenky připadat nejen jako "revoluční", ale i jako nezpochybnitelné. Při vší úctě k tomu, co G+G svým počinem do problematiky rostlinných nádrží přinesli, vlastní zkušenosti kvůli tomu jen tak nezahodím.
A tak, jako se oni opírají o nádrže Toma Barra (a jeho stoupenců), já oporu pro své přesvědčení vidím v těch, kdož už se hezkých pár let prezentují jako nejúspěšnější akvaskejpisté v mezinárodním měřítku.

Já prostě své kytky mučit hladem po světle nikdy nebudu!

Omlouvám se, máte pravdu, nějak jsem se špatně díval na ta čísla. Stále jsem žil v domnění že celkem to jeho osvětlení dosahuje o něco vyšších hodnot. Opravdu nevím na co jsem se díval a bylo mě divné že zrovna vy nevidíte jasnou věc že je tam světla dostatek minimálně na nenáročné rostliny a za určitých okolností i na náročnější ...

Proč nikdo nereaguje na můj příspěvek? Prosím...
O čem s vámi polemizuji? Právě o tomto výroku:
Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.
Nemohu souhlasit s tím, že pod T8 osvětlením 1*18W + 1*20W může Jir007 v akváriu o rozměrech 80*45*35cm pěstovat úspěšně
snad cokoliv, a to ani za určitých okolností. A to je vše.
...Spousta akvárií s problémy s řasami je přesvětlených s neodpovídajícím přísunem CO2...
Ano, přesvícené nádrže s nedostatečným zásobením CO2 mohou mít podobné problémy; já se zase často setkávám s nefunkčními akvárii, kde hlavní příčinou zařasení je nedostatek světla pro vyšší rostliny.
V případě, že bude chtít Jir007 své akva postavit na (nenáročných!) rostlinkách, doporučil bych mu posílit osvětlení o další 18W trubici, (příp. adekvátní zdroj světla).
O čem se ale dohadujem? Já nepsal že to s tím osvětlením vždy půjde, ale psal jsem:
lhajek napsal: Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.
Jo a a pod tou Rotalou z fotky rostl Elechorais promíchaný s Lilaeopsisisem (také podle katalogu náročnější na světlo). Ale jak jsem uvedl bylo to akva 12L takže minimální hloubka a tam není problém to prosvítit i s tak malou watáží a samozřejmě že Rotala nepokrývala celou hladinu .... A jsem u toho co jsem psal ... Jde vše a za určitých okolností, takže nevím proč pořád vrtáte do něčeho na čem se v podstatě shodujeme ....
Spousta akvárií s problémy s řasami je přesvětlených s neodpovídajícím přísunem CO2, ale pokud někdo neukočíruje slabší osvětlení tak mu silnější nepomůže, ale to už nepíši konkrétně zde k poslednímu dotazujícímu se, ale obecně ....
...pri slabsom osvetleni budu tie rastliny cervene len pri hladine a popritom budu zatienovat rastliny na spodku tak ze tam bude este o to menej svetla...
Velmi trefná poznámka!

...Tak samozřejmě že ve stejné nádrži se stejným osvětlením nemám zkušenost žádnou, protože prostě nemohu mít všechny kombinace velikosti akvárií a k ním osvětlení. Vycházím ze zkušenosti toho co mám a toho co mi prošlo akvárii.
Jde mě hlavně o to, že ne vždy je vztah mezi watty a objemem to jediné a správné porovnání na množství světla...
Ani stejná nádrž se stejným osvětlením neznamená, že se stejným rostlinám v ní bude dařit stejně. O tom není pochyb a je zbytečné vyjmenovávat všechny okolnosti, které budou mít na výsledný efekt vliv.
Zrovna tak nikdo nemůže zpochybňovat, že vztah mezi Watty a objemem nádrže není relevantní pro posouzení dostatečnosti (nebo nedostatečnosti) osvětlení té které rostliny. Ale o tom jsou tu napsány celé stohy informací...
Mně jde zase o to, že váš komentář na toto téma může vést veřejnost k přesvědčení, že 18W a 20W/T8 zářivky nad akváriem 80*45*35cm jsou dostatečně silným osvětlením pro pěstování (skoro!) všech druhů akvarijních rostlin.
A tak tomu prostě není.
Zkušený kytkař dokáže z podobné konfigurace "vyždímat" hodně, ten méně zkušený bude mít problém i s tím největším "plevelem"...
BTW: Těch vašich 0,5W/l může být za jistých okolností docela intenzívní osvětlení, postačující k ozařování i na světlo náročných kytek.
5W úsporka? -ja som to nasiel ako "Mini Candle"
Ono pri slabsom osvetleni budu tie rastliny cervene len pri hladine a popritom budu zatienovat rastliny na spodku tak ze tam bude este o to menej svetla.Aj preto sa pouziva intenzivnejsie osvetlenie.
Osobne pouzivam 0.5W/L a celkom to zvladam -ale viem si predstavit aj silnejsie.

Tak samozřejmě že ve stejné nádrži se stejným osvětlením nemám zkušenost žádnou, protože prostě nemohu mít všechny kombinace velikosti akvárií a k ním osvětlení. Vycházím ze zkušenosti toho co mám a toho co mi prošlo akvárii.
Jde mě hlavně o to, že ne vždy je vztah mezi watty a objemem to jediné a správné porovnání na množství světla. A tam i směřovali moje dotazy na konkrétní akva.
S některými rostlinami označovanými v atlasech jako náročnější na světlo zkušenost mám (Rotala wallichii, Pogostemon helferi, Eleocharis acicularis, ...) a to takovou, že běžně používaný poměr W/L byl kolem 0,5W/L, ale osvětlení bylo vždy poměrně nízko nad hladinou a výška vodního sloupce do 30cm (dno - hladina).
A když rostliny jdou, tak to znamená že nepřežívají, ale aktivně přiměřeně rostou a mají přiměřené vybarvení tak jak je můžeme vidět v atlasech.
Rotala u mě třeba šla tak jak je vidět na fotce (vybarvení je sytější než v reálu vlivem světla, které bylo trochu do červena). Nad 12l akva 5W úsporka.
...Pánové které konkrétní rostliny si myslíte, že by mu pod tímto osvětlením neměli jít pro nedostatek světla?...
Co myslíte výrazem "neměly jít"? Aby přežily nebo se projevily v plné kondici? Nebo dosáhly zbarvení, pro které se staly "šlágry" rostlinných akvárií?
...Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí...
Jaké máte vy zkušenosti s pěstováním kytek, které jsou - řekněme - v atlasech akvarijních rostlin označované jako "na světlo středně nebo hodně náročné", a to v nádrži 80*45*35, osvětlené 1*T8/18W a 1*T8/20W?
Namátkou třeba Didiplis diandra, Ludwigia arcuata, Pogostemon stellata, Proserpinaca palustris, Rotala macrandra, Rotala wallichii, případně další.
Přidat reakci
1 ...... 64 65
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56391x