Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ryby do akvária 151 - 250 l (větší akvárium)

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Výběr ryb / Hodí se tyto rybky k sobě? 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Ryby do akvária 151 - 250 l (větší akvárium)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 09:22 Žena Morticia [118] Re: Yirka
Modří jsou agresivní? Tak to nechcu. Co prováděli? A jiní čichavci taky? Tady píšou mírná, klidná ryba, samci agresivní, tak jsem chtěla pár..?
A víc pandíků jsem si taky říkala :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 09:08 Muž Yirka [9123] Re: Morticia
Do toho co se ti líbí nebudu hovořit. Ale dvě doporučení. Již teď minimálně zdvojnásobit pandy a určitě bych neuvažoval o modrých čichavcích. Mé zkušenosti s nimi jsou hodně negativní, ze všech čichavců jsou podle mě nejvíce agresivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 08:54 Žena Morticia [118]
Zdravím. Stále se nějak nemohu rozhodnout,jaké rybky k sobě do akva. Akva 190 l, teplota aktuálně 21°C, z vodovoda pH 7,4, tvrdost 17,3°dH..
Aktuálně Danio rerio - D.pruhované 9 ks
Corydoras panda - panceřníček panda 4 ks
Ampularia 1 ks

A líbí se mi a zvažuju něco z tohoto k nim:

Lorikaria Red - 2 ks
Garra ruffa - g.rudohnědá
Otocinclus affinis - krunýřovec jednopruhý
Corydoras hastatus - panceřníček trpasličí
Pancéřníček tečkovaný
Přísavka Leverettova
nějaký pár čichavců - modrý nebo perleťový
Parmička červenoploutvá 1 ks - nebo doporučte jinou černou rybu, kterou prostě potřebuju. Líbí se mi třeba Black Molly nebo jsem viděla pěkné černé bojovnice,ale nevim,zda jsou ke mě vhodné...
Líbí se mi i kardinýálky nebo neonky černé a sumeček průsvitný, ale ty už tam nenacpu asi, což.
A nějaký plž Clinton nebo tak...

Je něco, co se vyloženě nehodí? A nejde tam vše z uvedených! Je to jen výběr.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 09:18 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Gretzky99
Hlavně je třeba doplnit spoustu kytek. Horác píše, že pokud je vidět zadní stěna akvária, je v nádrži málo kytek. Jen pro porovnání. Včera jsem děla větší údržbu v dvoustovce. Když jsem vytahal kapradiny na kořenech, kterých byl plný škopek, v nádrži zůstalo asi pět krát více kytek než máš Ty. A přitom ani za moje akvárko by mě Horác nepochválil, protože horních asi 15 cm zadní stěny je vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2017 08:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Gretzky99
Ono doporučený počet ryb hodně záleží na stavu akvária. Jiný počet dáš do nádrže s minimem rostlin, mizerným filtrem a nedostatečnou údržbou a jiný do vypiplané nádrže.
Takže teď těžko radit.

Já ani u svých nádrží nikdy nevím kolik jich tam můžu dát. Řeším to tak, že u nové nádrže ryby přidávám postupně (v řádu měsíců), výměnu vody dělám menší než je plánovaná a měřím NO3. Pokud se drží na úrovni vodovodní vody, tak vím, že akvárium zvládne víc. Jakmile začne růst, přidám na výměně vody a nepřidávám ryby. Akorát si musíš vždy nechat rezervu na růst ryb a ta se blbě odhaduje. To jde řešit i prodejem části ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 08:38 Muž Gretzky99 [0] - Amazonie, Jižní AmerikaRe: Maq
Rad bych priste méně strohou odpověď.
Neporizuji ty ryby ted, jen si to pocitam v hlave do budoucna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.03.2017 14:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Gretzky99
Neviděl bych to tak bledě jak Maq, ale:
Filtrace vypadá hodně slabě
Dno je ok a nešumí v octu? Písek by těm pancéřníčkům vyhovoval víc.
Údržba je 1x týdně 30% vody?
Jaké parametry má vodovodní voda?
Dokup rostliny.
Teď kup maximálně neonky a pandy. Víc až zlepšíš to akvárium.

Máš 3 možnosti jak to vylepšit:
- Buď ta běžná co myslí Maq - spousta rostlin zasazených ve dně.
- A nebo jak to mám já. Plovoucí rostliny. Sice rostou rycjleji a lépe než ty u dna, ale zastíní akvárium a u dna ti toho moc neporoste.
- Třetí možností je výrazně vylepšit filtraci a měnit hodně vody (klidně 30% 2x týdně). Pak bys rostliny řešit nemusel.

EDIT: Trochu jsem to editnul a upravil. Plovoucí rostliny (a případně i šneky) můžu v Ostravě věnovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 14:10 Maq Re: Gretzky99
O 47 ryb víc než kolik lze doporučit vzhledem ke stavu rostlinného porostu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 11:55 Muž Gretzky99 [0] - Amazonie, Jižní Amerika – Složení Amazonské dvoustovky
Zdarec.
Jen tak pro info. (200ka, reálně tak o 20-30 l míň)
Uvažuji nad složením a počty:

Neonka červená 16-20
Pancéřníček kropenatý 2-3
Pancéřníček panda cca 6
Krunýřovec jednopruhý 4-6
Akara hnědá 2-4
Tetra černá cca 8

Tetru černou asi nakonec vynechám, asi by to už bylo moc.

Jaký máte názor na tuto skladbu?
Díky za názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2017 00:38 Muž kmara [10] - Cichlidy
Zdravim, chtel bych poradit kolik mam jeste pridat neonek do meho 200l akva.
Mam tam 20 obecnych a 11 ramirezek. Diky
Libi se mi modre neonky, takze uvazuji o nich.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2017 23:32 Žena Morticia [118]
Hmmmmmmmm, asi opustím nápad na veškeré parmičky,jak tak pozoruju! :-|

Driv3r: P. červenoocasou nakonec ne-e(i když semi líbí..), "vyměnila"jsem ju v plánu za p. červenoploutvou,že je snášenlivější (byla mi zde doporučena jako vhodnější varianta). Akva má 190 l.

Maq: Všimla jsem si,že jako SAE je zde zkracována parmička siamská.

Belisana: Já jsem ty p.siamské chtěla právě kvůli tomu ožírání řas, ale v diskuzi přímo o nich víc lidí psalo,že jim tahají rostliny (až jsou velké),mladé jdou po řasách a to prej taky jen některé. A nedoporučovali mi je kombinovat s p. červenoploutvou (natož s červenoocasou) - prej buď a nebo.
K p. čtyřpurhé - ty ploutvičky u čichavců mě právě napadly,když v atlase píšou,že můžou okusovat ploutve pomalým rybkám.

NHKG: A čtyřpurhé taky rostliny, jo? Často slyším: zbav se Ampulárie,půjde ti po kytkách,ale vidím,že to umí i spousta ryb.

Díky všem za reakce každopádně. Prostě Danio vede! X-) Co tedy danio+pandy+p.červenoploutvá+čichavci? A možná ty Lorikarie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2017 16:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Belisana
Čtyřpruhé taky umí při hladu ničit rostliny. Jemnolisté okoušou až zbude jen stonek, u ostatních okoušou aspoň růstový vrchol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.02.2017 16:05 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: Morticia
siamka ani tak nevytahuje rostliny, jako z nich okusuje řasy, dokud je mladá. Pak jí může "přeskočit v hlavě" jako těm mým a během pár dnů něco zlikvidují, třeba pěkný velký trs mechu. :) A klidně i další kytky. Jak která..
Parmičky čtyřpruhé (tzn. i mechové) nenechají nic v klidu, takže s čichavci bych je dohromady nedávala. I když jsem to kdysi ve svých akva počátcích udělala - prsní ploutvičky jim byly zkracovány dost podstatně. Vyniknou ve větším hejnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2017 07:22 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Maq
S arabama to nemá nic společného - Siamese algae-eater. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2017 07:12 Maq Re: Driv3r
Co je "SAE"? Sjednocené arabské emiráty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 23:37 Muž Driv3r [236] Re: Morticia
Ja mám 2 mechovky se skalárama a obcas se jdou podivat jestli by kousek fousek nebyl k mání.ale kluci jim to nedarujou větsinou odplavci pryč a když jsou dotěrné moc tak je prozenou.když poprvy hlídali jirky mechovky narvali do rohu. Kdyz jich budeš mit vic tak věřím ze je necháj na pokoji úplně tohle se stava jen kdyz se přestanou zajimat o sebe ahledaj něco na zub.ale kombinace dobra to neni.to řeknou všichni.s čichavcema určite.s daniema a pandama by nemeli mit problém neonek si nevšímnou.ta cervenoocasa bude mit problém i s pandama.resp s jakými koliv dnovymi rybami.záleží ale jak velky bude akva u větších to projde zabere si jen kus a ten bude hájit. smich SAE mam ted 4 a zatim rostlinky nechávám na pokoji spíš me překvapuje ze žerou sušeny.tech sae bych se nebál dej tam někam mech a když bude nejhůř pustí se do něj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 22:49 Žena Morticia [118]
Už jsem se dozvěděla,že parmička červenoocasá je terorista, p. siamská vytahuje rostliny a nedá se kombinovat s p. červenoploutvou (protože prostě potřebuju mít černou rybu v avka :-D) ... Co jiné druhy parmiček,např. čtyřpruhá-mechová,která mi je (doma) stále cpána a je chtěna? Bude v pohodě sp.červenoploutvou, Daniem pruh. a panc. panda, co jsem si zatím poskládala? 190 l akva...
Také mi nekdo doporučoval čichavce,co ty jejich..ploutvičky-anténky (jak se to jmenuje??? :-D ) - "neloví" jim to nějaké druhy? Třeba zrovna ta parmička?
EDIT: Dobře, tak břišní ploutve,už jsem si to vygůglila....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 14:39 Žena Morticia [118]
Každopádně, abychom se vrátili k tématu: kombinace Danio pruh.+Pancéřníček panda+Parmička siamská+Parmička červenoploutná by tady byla v pohodě. Danio největší hejno, pandíků min.5, parmička č. 1x... V tématu "rybky na dno" byly na přetřes ještě Sevelie nebo Lorikarie..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 14:35 Žena Morticia [118] Re: ctibum
Áchich, to je možná více informací,než je nezbytně třeba!
...já mám akva v pokoju na východ,ale odrazem mi sem svítí od protější budovy. Uvidím,co s tím udělá zakrytí,ale u axla jsem měla max. 19°C, což u něj vyžadovalo chlazení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 13:35 R Muž ctibum [6902] Re: Morticia
Ech, Tetra krvavá... Říkám jim menzesky :) A občas se zapomeu, sorry X-)
Mymáme obývák v paneláku na jih a v létě, když nám celý dopoledne paří sluníčko, tam mám 30° vodu hned...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2017 13:30 Žena Morticia [118]
palec Ó, já su tak dobrá! X-) HaHa.
Chudinky, takový hezký jsou...ale dívám,že existuje jak tetra červená, tak krvavá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 13:27 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Morticia
Chytrá. A tři palce dávám málokdy. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 13:27 R Muž afc1886 [14681] Re: Morticia
menzesky= rybicky.net/atlasryb/tetra_krvava
To je taková přezdívka od Ctibuma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.02.2017 13:26 Žena Morticia [118] Re: Morticia
Krvavé..? Tetra krvavá? Ta existuje, ne? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 13:26 Žena Morticia [118] Re: Pepan
Takže neakvarijní varianta nebyla tak daleko od pravdy..tedy nějaké červené ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 13:19 Žena Morticia [118] Re: NHKG
Tak uvidím,kam se mi to bude v létě šplhat. Termostat má,to je jasné, ale možná je zbytečné ho mít zapnuté.No, asi budu kontrolovat teploměr a bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 13:19 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Morticia
........
Ctibum: Co jsou sakra menzesky??? Napadajímě jen neakvarijní varianty...? coze
.............

Já to vysvětlím analogií. Kdybych si jako příklad vzal klasické ancíky, řekl bych podle barvy, že to jsou hovňousci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 13:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Morticia
Lepší chlazení je z větráčku z PC. Záleží jak máš teplo v létě v bytě, možná chlazení nebude třeba. Bude stačit to držet do 28°C, teoreticky ještě při 30°C by ti nemusely chcípat ryby.
Topidlo má termostat, takže když je dost teplo v akváriu, tak netopí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 12:39 Žena Morticia [118]
Díky, za typ, už to tu čtu. Agresivní, teritoriální ryba,když nemá dost prostoru - mým 190 l by tedy mohlo být v pohodě,že. Pro tu jednu jako.
Ctibum: Co jsou sakra menzesky??? Napadajímě jen neakvarijní varianty...? coze
NKHG: No, říkala jse mi, že v létě vypnu topidlo. Myslíš, že i tak tak možu mít až 30°C? Když jsem měla toho axla, řešila jsem, ža tam měl 18-19°C a chladila jsem ledem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 11:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ctibum a Morticia
Souhlas. p. červenoploutvá je mírnější než červenoocasá a chov v jenom kusu je dobrý. Měl jsem 2 kusy a ta menší byla bita. Jak jsem tu menší věnoval, tak ta větší si už pak ostatních ryb nevšímala. A na chov v hejnu to chce hodně velké akvárium.
Jinak mi to přijde OK. Akorát bacha na teplotu vody v létě. Doporučuji chlazení, protože některé z tebou vybraných ryb můžou mít při teplotách kolem 30°C problémy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 10:17 R Muž ctibum [6902] Re: Morticia
Já bych jen vyměnil červenoocasou za červenoploutvou. Co jsem četl, může být jednak sama a druhak není takový rapl. A vypadá prakticky stejně, jen trochu víc červený :) Mám ji ve "200" s hejnem menzesek, otíků a lorin a koexistují v bez konfliktně... ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 10:07 Žena Morticia [118]
Nějak mi nikdo nereaguje na jiném tématu. Co kombinace Parmičky siamské-Crossocheilus siamensis k Danio rerio (D.pruhované) a Corydoras panda (pancéřníček)?Danio bude základ-tedy nejpočetněji zastoupené. Dle nároků by myslím nemusel být problém..? Parmička a Danio jsou Asie.
Pak mě ještě zaujala neonka černá a Garra ruffa..a milion jiných (hlavně pruhovaných..) ryb,hehe. smich
A ještě bych nutně potřebovala černou rybu,nejlíp aby mohla být sama. Nějaké typy..?Líbí se mi parmička červenoocasá,ale dle atlasu zde nevím, jestli je to nejlepší volba...?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 22:51 Muž Nostardomus [0] – Cichavci?
Zdar nekdy ke konci brezna budu chtit rozsirit rybi posadku. Momentalne tam mam 13 razbor klinoskvrnnych. 6 malych plat,tri ancistruse a dve parmicky ctyrpruhe (na doziti). Muzu k tomu jeste par nebo dva cichavcu zlatych? Aqua 240/200 litru. 120x50x40 vsh. Platy tam jsou pro barvu a zenu:) Diky predem za rady.
EDIT- Vsem odbornikum a akvaristum prijemny den.
Mozna jssm predesly prispevek neuvedl tim spravnym zpusobem (omluva za komunikejsn schopnosti - takzvany softskill). Kazdopadne si vazim jakychkoliv pripominek a tipu z vasi strany, pritoze chci postavit baracek pro rybicky tim nejzodpovednejsim moznym zpusobem.

Akvarium bude radne zarostle, kvetinky jsou pro mne jsou alfou a omegou.

S pozdravem, NoStar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.02.2017 19:12 R Muž romant [27987] Re: tomekusti
Těch 200 litrů a tvůj výběr hejnovek je předurčen stále jenom jednomu hejnu. Dvě hejna bych si dovedl představit v momentě kdy by to byla osádka z jiných vrstev vodního sloupce, aby se to prostě a jednoduše nemíchalo a vyniklo tak obojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 18:37 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Je to asi věcí názoru. Já mám jedno hejno velké primární, k tomu jedno menší a nějakou drobotinu a líbí se mi to, a myslím, že i vypadá dobře. Přemýšlím, že to o další menší hejno rozšířím. Ono asi záleží i na objemu akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 11:53 Žena drvi [2894] Re: tomekusti
To záleží na tom, co se ti líbí. Já bych dala přednost jednomu většímu hejnu. Navíc, přestože se mi krvavky moc líbí, slyšela jsem, že se jich někdo rád zbavoval, protože byly agresivní. Mohly by otravovat, přinejmenším ty čichavce, když už toho beťáka máme vynechat :-D . Ale to není moje bezprostřední zkušenost, jen z doslechu. Já musím přiznat, že mám v jednom akvu 3 menší hejna (tetry a razbory) a nelíbí se mi to, příště už bych to určitě neudělala no .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 11:35 tomekusti Re: drvi
Však já se s váma o tom nehádám. Podvědomě vím, že máte pravdu a je možné, že to tak i skončí. Takže chudáka beťáka přeskočme a zkusme se vrátit k tématu zarybnění. Co ty tetry v kombinaci s ostatními? Mám se na ně vykašlat nebo si vyhradit 20 kusů na neonky a 20 na tetry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.02.2017 11:16 Žena drvi [2894] Re: tomekusti
Přesně jak píše Maq, dříve nebo později ti betta dlouhodobým působením nízké teploty onemocní. Navíc spolužití bett a čichavců taky není zrovna ideální kombinace, nemluvě o tom, že uvažuješ o krvavkách. Pořád mi z toho nejlíp vychází varianta zřídit to oddělené bettárko. Ten beťák by si ho určitě zasloužil :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   17.02.2017 10:39 Maq Re: tomekusti
Prosím, udělej pro beťáka co Ti píše drvi. Betty tak nějak do společného akvária nepatří, nemají rády společnost, a vlastně ani otevřený prostor. (I v přírodě žijí v takových podmínkách.) A s tou nízkou teplotou problém dřív nebo později přijde, jsou tady toho plná příslušná vlákna o nemocech ryb obecně a bett zvlášť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 10:22 tomekusti Re: drvi
Tak chudák beťák snáší 24°C. Doufám, že nijak extra netrpí i když vím, že teplejší voda by mu svědčila lépe. Ale prohání čichavce když mu lezou kam nemají, tak snad netrpí nijak moc. A co ty tetry krvavé? 20 neonek a co krvavých asi není nejlepší nápad, co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.02.2017 10:06 Žena drvi [2894] Re: tomekusti
Tady vidím jediný problém v teplotě vody. Neonky i pandy mají radši chladnější vodu, do 25 st max. Betťák zase teplejší, nejméně 26 stupňu. Jak to máš pořešené teď? Topíš neonkám nebo chladíš beťáka?
Jinak co se týká počtů ryb , tak u neonek bych šla klidně na 40 ks, pand 10 . Pokud jsi příznivcem chladnějších vod, tak doporučuji beťákovi zřídit separé, nejlépe asi 20 litrové akvo a tam mu přitopit. A samozřejmě vybavit vším potřebným, tj. filtrem, živými rostlinami, krycím sklem atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 09:51 tomekusti – Je to OK do cca 200 litrů?
Ahoj lidi,
plánuju pořídit 240l akva a vněm odhadem 200 litrů čistý objem vody. A tak přemýšlím co za osádku. Něco bude ze současného cca 80l. Má představa je:
2x čichavec zakrslý (ty už mám)
1x beťák (mám)
8x pancéřníček panda
25 - 30x neonka obecná (cca 15 už mám)
Možná zkusím přidat i pár krevetek, ale tady mám obavu, že si je čichavci a beťák dají ke svačině. Co na to zkušenější?
Otázkou je, jestli s těma neonkama nejsem zbytečně při zemi (co se počtu týče). Případně zda to jde doplnit ještě něčím dalším aby se to sneslo. Líbily by se mi třeba tetry krvavé, ale mám obavu, že dvoje hejnovky po cca 20 kusek nebudou vypadat dobře a nechci to přerybnit a přeplácat. Nějaké rady postřehy a doporučení?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 12:17 Žena Morticia [118] Re: drvi
Aha, díky za objasnění. Asi jim ten název předurčuje pověst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.02.2017 22:24 Maq
Nějak se mi nezdá že bychom mohli sdružování zvířat zredukovat na pouhou reakci na nebezpečí. V přírodě jsou více či méně ohrožena všechna, a přesto mají velmi rozdílné způsoby, jak na nebezpečí reagovat. Proč se vrabci drží ve skupinách, a skřivani ne? Podobná velikost, podobná strava, podobní predátoři.
Sdružují se sloni aby ochránili drobotinu? A proč ne nosorožci?
Psi štvou kořist ve smečkách. Proč to nezkusí gepardi?
Snažím se vyjádřit mínění, že důvody, proč různá zvířata upřednostňují život ve skupině určité velikosti (1-x), jsou asi komplexnější a ne vždy jim dobře rozumíme.
Jedna z věcí, která mne laicky napadá, je učení. Co se malá dánia naučí od rodičů? Nic. První týdny přežívají na náhodu. Teprve ve skupině s malinko staršími se začínají učit, jak to ve světě chodí. Hejno je jejich škola.
Naopak potěr cichlid se učí od matky, někdy od obou rodičů. Jakmile povyroste, má školy hotové a může se chovat teritoriálně, tedy v zásadě samotářsky.
===
A pokud někdo tvrdí, že osamělá neonka je "v pohodě"... No budiž, možná vyloženě nechřadne. Napsal jsem že na rybách je nejzajímavější sociální chování. Někdo to nejspíš vidí jinak, ale pokud jde o mne, osamělá neonka je pro mě naprosto nezajímavá. Plave, a tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.02.2017 22:06 Žena drvi [2894] Re: Morticia
Co se tyce bett, do 200 l akva bych doporucovyla spis dve - tri samicky, muzou byt stejne krasne vybarvene jako samci, ale tim, jak jsou kratkoploutve, lepe si uzivaji velke akvo. Teritorialni vuci ostatnim druhum ryb nejsou, ale navzajem maji čilé socialni kontakty, takze je porad na co koukat. Obcas se sice vyskytnou mimoradne agresivni jedinci, kteri ostatni rybky sveho druhu mohou napadat, ale je to spise vyjimka, jde ciste o individualni povahove rysy dane ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2017 21:44 Žena Morticia [118]
Hmmm, vidím, že jsem zapříčinila přímo ohnivou diskuzi! X-) ..
...no, o chov-tedy rozmnožování- se zatím asi :-O pokoušet moc nebudu. Nejdřív si to musím "osahat" a budu ráda, když mi v avka půjdou jak rostliny, tak živočišstvo... Zas tak malé akva nemám - 190 l, ale jednodruhové ho nechcu. Asi dám tedy přednost většímu počtu Dania rer. s pancéřníčky a ještě něčím.
To pověšení se do proudu nebo oplavání proti němu pozoruju také - a to mám jednoho mohykána! Jsem si taky říkala, o co jde, ale vypadá u toho spokojeně.
Jinak jsem myslela, že bojovnice a rájovci jsou agresivní a teritoriální..a ne moc vhodné do spol. akva? Čichavec jsem zase myslela, že je moc velký kliďas na aktivisty Dania? Z nich se mi líbí líbající (ale příjde mi obrovský k Daniu) nebo tečkovaný, ale u toho zase píšou lekavý..?
...zajímavý etolog, co bere rybám mozky. :-O
A můžu potvrdit vliv predátora na chování rybek. Jak asi víte, měla jsem Axlíka a kupovala jsem mu živé rybky jako krmivo (to moje Danio ho přežilo,ostatní vylovil..) jen se Axl hnul, rybky v druhém rohu zpozorněly a bedlivě zrcadlově kopírovaly jeho pohyb po akva. Když už Axl nebyl a Danio zůstalo samotné, i jeho chování se hned změnilo. Žádný zastrčený rožek, žádná schovka za kamenem, hurá, akva je moje!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2017 20:22 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Barakainus
Co Ti není jasné na sdělení..-Všechny skupiny vyšších živočichů mají obvykle nějakou sociální strukturu-?
Pod tohle tvrzení se podepsaly spousty etologů, akorát Ty si pořád meleš svoji. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2017 20:08 JoKa Re: Barakainus
Promiň, ale nesouhlasím... Viděl si někdy, řekněme třeba 200 neonek v 500l? Když tam budou úplně samy? Hejno řešit nebudou... Budou rozprsklé po celém akva... Přidej jednu "hloupou" skaláru a máš jedno krásné, kompaktní hejno neonek v jednom rohu a skalární ve druhém...

Přítomnost a vliv predátora na hejnovitost byla dávno prokázána...

Na druhou stranu, i mé pozorování, konkrétně neonky červené 100ks, tetry ohnivé 200 ks a terčovci v 500l... výsledek dvě oddělená, kompaktní hejna. Postupem času, jak placky rostly a začaly ohníčky oslovovat, klesl počet ohnivek, tak teprve potom, když už hejno nebylo tak velké, se "přimýchaly" k neonkám... Dokud bylo hejno dost velké, v adekvátním objemu, ty dvě hejna se nemíchají..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2017 19:55 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Pepan
To si sice myslis, ale to co pises casto neni pravda. Nejake ryby jedince sveho druhu pro "pocit stesti" asi potrebuji, ale osobne me zadna nenapada. Ryby se sdruzuji do hejn protoze je to vyhodny pro preziti. V akvariu jim toto nebezpeci nehrozi a jak si vsichni mohli vsimnout, vetsinou i hejnovych ryb v hejnu nejsou neb nemusi. Kdyz budes chovat jednu neonku v dobre zarostlym akva, bude ji celkem jedno, ze tam zadne jine nejsou. Kdyz bude mit dalsi ryby (ne-neonky) bude se s nima sdruzovat, kdyz bude mit pocit, ze se to hodi. Ty rybe je jedno, ze to bude treba cerna neonka, nebo jina tetra. Nebo danio. V prirode by to bylo blby, neb by ji neco sezralo, ale v akvariu se to nestane.
Neonka nevi, ze je neonka a vypada jako ostatni neonky. Co ma zakodovany jsou nejake znaky (traba horizontalni pruh, cerveny a bily flek nebo tak neco). Pocit bezpeci ji tedy muzou dat i jine ryby a pokud neni stresovana, ani ty nepotrebuje.
Spousta akvaristu ma jedine jedince treba pancernicku ci teter roky. Bud proto, ze sjou ti posledni prezivsi nebo se to proste nejak stalo a nijak jim to nevadi. Bud se sdruzuji s jinymi druhy nebo jsou osamocene. Proste jim je to tak nejak jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   07.02.2017 18:40 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
Automaticky se nabízí otázka, co když jedna rybička nebude jako všechny ostatní?

Erich von Holst, fyziolog a etolog si položil tuto otázku a provedl jednoduchý eperiment s hořavkami. Jedné rybě odoperoval přední mozek a vrátil ji k hejnu. Hořavka bez předního mozku vidí, plave, žere a vůbec se chová jako jakákoli jiná hořavka. S jedinou výjimkou, chybí jí nutkání vracet se zpátky k hejnu, chybí ji váhavost normální hořavky. Normální hořavka, může vidět sebezajímavější věc a stejně se ohlíží na ostatní ryby, jestli ji následují a když ne , tak se od hejna neoddělí. Operované rybičce to bylo úplně šumák, plavala si tam, kde viděla něco zajímavého. A díky hejnovým pudům ostatních hejno kopírovalo její rozhodný pohyb. Rybička bez předního mozku se díky svému defektu stala jednoznačným vůdcem hejna.
;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 61

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 67395x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11648?od=851