Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 20:07 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: mikig
Ano, to je fakt tento typ filtru jsem úplně opomněl, ale taky to není běžně používané řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 19:56 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: Shimi
Vůbec to neberu jako nějaký rýpání nebo útoky, úplně v pohodě:-).
V mém prvním komentáři, kde filtr ani nehrál nic důležitého, k tomu odbourávání dusíku nebylo o náplních nic ani možných médiích. Jednalo se o obecné nastavení dávkování hnojiva u nově založeného akvárka. Pak se diskuze trochu rozjela a čím dál víc se vzdalujeme od původního tématu. Ostatní diskutující mají též odlišný názor, takže asi nemá smysl dál v této věci pokračovat. Já děkuji za snahu věc osvětlit.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2023 19:14 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: Tojsouvěci
Za ničím si nestojím. Máš pravdu, že při zachování shodných filtračních náplní bude efekt fungování vnitřních i externích filtrů stejný....ale já opakovaně psal že externí filtry mají násobně větší objem pro filtrační média a tudíž i mnohem větší filtrační výkon....nic víc nic míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2023 17:37 Muž MichalV [328] Re:
Keby som bol denitrifikačná baktéria a mohol by som si vybrať, kde žiť, tak by som to skúsil tak 1 cm pod substrátom. Tam je to istotka, ak niekto nebude zrovna pri mne rýpať :-D Vo filtri sa mení prietok, tam je to pre opatrní baktérku moc veľké riziko. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 13:11 Muž mikig [512] - ŽivorodkyRe: Xklop
A co třeba hamburský plošný filtr(HMF),taky nic?Možná neestetické v moderní akvaristice,ale těch bakterií co se tam vleze o tom se kanystru může jen zdát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 10:18 Muž Shimi [689] Re: Xklop
Jak konkrétně to funguje nevíš, ale stojíš si za tím, zvláštní :-) Adsorbční materiály do toho netahej, to je jiný příběh. Dám jednoduchý příklad. Máš klasický externí kanystr, třeba Eheim Classic 600, a kompletně celý ho máš naplněný molitanem. Můžeš mi vysvětlit, kde konkrétně v tom filtru vznikne anaerobní prostředí potřebné pro denitrifikaci? Vzhledem k tomu, že aerobní/anaerobní procesy pro tebe nejsou nic nového, bys to měl zvládnout. Neber to jako nějaký útok nebo rýpání. Jen se tě snažím "nakopnout" k tomu, abys slepě nevěřil kdejaké ptákovině. Protože omylů a mýtů je akvaristika plná a nejen akvaristika. To je mor dnešní doby, že si někdo někde něco přečte a aniž by tomu sám rozuměl, tak to bez uzardění šíří dál do světa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 09:47 Muž Tojsouvěci [4061] - Kytky s čudlamaRe: Xklop
Xklop napsal: Nicméně si stále stojím za tím že filtry s velkou plochou pro osídlení bakterií (za které považuji pouze externí) odbourávají z vody i NO3.
Nepochopil jsem, za čím si stojíš, při zachování shodných filtračních náplní je funkce zachytávání mechanických částic z vody a jejího bakteriálního zpracování stejná u vnitřních i vnějších filtrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2023 06:28 Muž skypi [274] Re: Xklop
Víra je holt víra - co tak třeba nějaká relevantní studie ;-) (od prodejců zázračných filtračních hmot nemyslím)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2023 23:58 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: Tojsouvěci
Díky za obecný popis aerobních a anaerobních procesů, ale to není nic nového. Nicméně si stále stojím za tím že filtry s velkou plochou pro osídlení bakterií (za které považuji pouze externí) odbourávají z vody i NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2023 00:53 Muž Tojsouvěci [4061] - Kytky s čudlamaRe: Xklop
Nitrikace- aerobní funguje za přístupu kyslíku,denitrifikace- anaerobní je v prostředí bez přístupu kyslíku.V akváriu probíhá nitrifakace převážně v ploše, která je okysličovaná,celý vodní sloupec,filtrace,povrch dna do hloubky cca 7mm,dle frakce substrátu.Denitrifikakční zóna je zhruba 1cm pod povrchem substrátu,kam nemá proudění vody přístup k okysličování.
V čistírnách odpadních vod používají nitrifikaci a denitrifikaci v řízeném okysličňování a po vypnutí následné sedimentace,nevím jak to obecně vysvětlit,nakrmím jedny bakterie kyslíkem a druhým jej za včasu přestanu dodávat a obráceně,tak aby zůstaly životaschopné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 21:54 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: Shimi
Jak konkrétně to funguje nevím, nejsem chemik.. Třeba purigen odebírá NO3 a podobných médií je víc. I zde na fóru byli pokusy o tom, že krom nitrifikace ve filtru dochází i ke snižování denitrifikaci NO3 a to bez speciálních médií a současně bez rostlin jako primárních konzumentů NO3. Viděl jsem i pár videí kde mluvili o tom že i ty baterie ve filtru musí něco "jíst" a snižují NO3.
Obecně bakterie jsou samozřejmě úplně v celém akváriu ne jen pouze ve filtru.... měl jsem na mysli, že externí filtry mají většinou velkou plochu pro osídlení bakteriemi.

Možná je to OT, ale slyšel jsem podcast s biologem z Dennerle ohledně fotosyntézy rostlin. Já si vždy myslel, že rostliny přes den vrámci fotosyntézy spotřebovávají CO2 a vylučují O2 a v noci spotřebovávají O2 a vylučují CO2...... Toto platí, ale né úplně přesně. Rostliny dýchají i přes den a spotřebovávají O2 a vylučují CO2:-) A když mají dostatek světla "zahájí" fotosyntézu a až po dosažení "kompenzačního bodu" je produkce O2 vyšší než jeho spotřeba a vypouštění CO2 menší než jeho spotřeba. Ale neptejte se mě jak to funguje.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 15:28 Muž skypi [274] Re: Shimi
Nijak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 13:39 Muž Shimi [689]
Xklop napsal: Dusík je lepší rozdělit na menší dávky, například z důvodu jeho postupného odbourávání v extrémních filtrech.....
Mohu se Petře zeptat jak konkrétně probíhá denitrifikace v externích filtrech (v ostatních ne?), když v nich zároveň probíhá nitrifikace? Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 18:06 Muž Sha [502] Re: Pistik55
Akvárium vaší litráže jsem provozoval s Tetra EX 800 bez problémů. Pokud se bojíte velkého proudu, použijte rampu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 17:20 Pistik55 – Filter
Dobry den, chcel by som sa opytat. Mam akvarium 125 l a chcem si kupit filter Vonkajší filter Aquanova NCF 800, 800 l/h, vhodný pre akváriá do 200 l.
Je vhodny takyto filter s tymto vykonom pre akvarium 125 l ? Nebude to vadit akvariu, resp. rybkam? Dakujem za odpoved.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 16:59 R Muž afc1886 [15246] Re: Starka
Ten asap není vůbec silný, ale je to obyčejný honič vody. Pořiď si čerpadlo s kostkou bioakvacitu a nemáš problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2023 16:46 Muž doda [151] Re: Starka
Tak udělej pokus . Vem odpovídající nádobu (vanička , nějaký box atd ) napusť vodou a v ní rozmíchej trochu hlíny (zakalená voda) . Začni filtrovat s tím co máš doma a uvidíš . Pokud to bude fungovat tak za den nebo dva musí houba něco nasát (stačí zmáčknout , pokud poteče hodně špíny tak filtruje)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 16:28 Žena Starka [288] Re: vaclav, _Rob_
A to je přesně, co jsem čekala, že se stane. :-| :-D

Já to hodlám odzkoušet. Protože právě ty názory se rozcházejí. Tak chci vědět, jak poznám, zda je filtrace dostačující nebo nedostačující. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2023 09:14 R Muž vaclav [14817] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Tak já ho mám a rozhodně jako hračka nepůsobí a filtr do 60 litrového akvária hravě utáhne. Já bych šel ale do klasického čerpadla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 07:38 Muž _Rob_ [80] Re: Starka
Já si myslím, že ty piezoelektrický motůrky jsou tak akorát na ozdobu (možná ten od Tetry, ale 800,- je to docela raketa za takový prdítko smich ) . Nebál bych se trochu silnějšího klasickýho, ale s regulací. Filtr fungovat bude, pokud se nechá být a nebude se moc vrtat do akvária. :-)
Edit: Klasický motorek, když položíš na kus molitanu, tak by nemusel být tak hlučný. A právě proto si myslím, že silnější a regulovaný na minimum by mohl být ok :-)

Nejlepší by bylo, kdy si měla možnost si od někoho třeba půjčit na zkoušku. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2023 21:26 Žena Starka [288]
Zdravím ahoj

Akvárko (cca 6o l) mám ve výrobě a já stále přemýšlím, jakou filtraci zvolit. Nakonec jsem se rozhodla, že bych šla do molitanové kostky poháněné piezo kompresorem (i kvůli hluku). Pár lidí mi zde psalo soukromě (upřesňuji abyste nemuseli hledat v diskuzich), že ten Asap 3oo, co teď mám, bude silný i do 6o litrů (Klidně to můžete vyvrátit.
Názory a rady nasávám jak suchá houba :-) ). A tady začíná to moje trápení, ohledně kompresoru. Stále nemám jasnou odpověď na to, zda ten můj kompresor to zvládne nebo ne.

Takže můj plán zní- dát kostku molitanu s kompresorem a zjistit, jestli to bude dostačující nebo ne. Jenže jak poznám, jestli je filtrace, resp. kompresor dostačující nebo ne? Prosím napište mi, jak to jako úplný začátečník zvládnu poznat. Moc děkuji.

Kvůli peněz bych ráda zkusila pracovat s tím, co mám doma a pak až případně koupila něco silnějšího, než hned rozhazovat peníze.

Na experimentování mám času dost, páč stávající osádka bude v dosavadním akva a nové akva si budu zabíhat sólo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2023 06:53 Muž Dzumigar [20] Re: Rybar
Začnem od konca.
Ako upraviť vývojový vodu pre neonky je toho plná prdeli všade.
Nespomínal som , že na YouTube máš hladať ako filtrovať.
Za ďalšie, rozmýšľal som, či má význam Ti odpovedať. Si prchký a nevšímavý. Tváriš sa , že všetko vieš, žiadna rozumná kritika.
V príspevku som Ti zakrúžkoval čo
si máš všimnúť. Ty si vyberieš odchov rýb. Jasné z príspevku vyplýva, že to nebol zámer, ale podarilo sa samovoľne odchovať.
Autoka príspevku patrí čo do vzdelanosti k akvariam do prvej trojky. Ak nie úplne na vrchol.

Nuž, ale keď nevieš si vyložiť text a previesť do praxe tak podám Ti pomocnú ruku. O tom je forum.
Aký filter?
Nuž podľa zarybnenosti.
Extra zarybnené akvarium počítaj tak 1L biologickej filtrácie na 50L .
Štadarne stačí 1L na 100L.
Ďalej budeš potrebovať filter, ktorý má schopné čerpadlo k objemu filtra. Nie nejaké 3w výkonu, ktoré keď sa zanesie tak z filtera nedokáže vytiahnuť vodu.
Ak používaš kompresor. Tak niečo silnejšie, alebo časom vymeniť za silnejší model.
Veľmi dôležitá je aj hrúbka filtračného materiálu.
Používam biomiltan pp20, alebo porézny material 5-16mm. Žiadna vata a podobne.
Prietok na začiatku musí byť silný, tak aby si využil potenciál čerpadlá čo najviac. Mixéru v akvariu sa neboj ten bude dočasný.
Je to len sprievodný jav.
Taký filter sa bude zabiehavať aj polroka kým si "sadne" upraví sa prúdenie vody vo filtri.
Na začiatok ti bude v akváriu plávať veľa drobných nečistôt.
Žiadne predfiltre a tak podobne nebudeme používať.
Voda bude meniť parametre ako na hojdačke. Prvý polrok isto.
A preto čo?
No meníme vodu 10-20% objemu aspoň raz do týždňa. :)
Viac netreba.

Osobne používam aj ďalšie čerpadlo, ktoré ma za úkol miešať vodu v akváriu a zdvihnúť bordel z dňa, aby filter to bol schopný nasať. Prvý polrok, možno aj rok dávam filtračnú vatu k nemu aby odfiltroval bordel vo vode.
Keď som leniví tak nedávam vatu na pomocné čerpadlo.
Ale potom častejšie musím čistiť sklo.
Deti oznámia, že rybky maju "škaredú" farbu. Vtedy vytiahnem škrabku a ukážem zázrak a nechám ich potiahnuť po skle.
Samé ochotne čistia sklo.
Pri starších si pokecame aj o svetle a tak.
Potom už to není potreba používať vatu. Ak budeš pozorovať vodu . Sam zistíš kedy netreba.

Mám rád čisté dno. A odkalovať sa mi nechce.

A toto všetko nechať bežať rok, dva ...vždy. Nikdy neotvarať a čistiť filter. Nepodľahnúť nutkanie.
Je to presne opačný spôsob filtrácie ako sa doporučuje.
Len musíš mať nadimenzovaný správne filter, môzeš mať aj dva, tri filtre namiesto jedného veľkého. A mäkkšiu vodu.
Po istom čase začne PH padať dole.
Preto mám aj dropcheker v akváriu, aby som nebol prekvapený. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.01.2023 20:28 R Muž vaclav [14817] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: skypi
V zarybněných nádržích mám paví očka a při měkké vodě ti filtr dokáže srazit pH a to docel o dost u mě až na 5,5 pH proto jsem na dno vysypal několik hrstí mramoru a drží se to na pH 7. Ten mramor ale docela mizí a už jsem za pár let zdělal těch 5 kg v čem se prodává. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2023 19:44 Muž skypi [274] Re: Rybar
Rybar napsal: Filtrace Ti hodí s dostupnými médií ,tak něco kolem 6 ph ,ja chtěl další postup ,jak se k tomu dopracovat.
??? Prosil bych dovysvětlit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2023 11:18 Muž Rovano [246] - RostlinyRe: Dzumigar
Jen jsem tu napsal, že jsem četl takový a makový článek z e-akvaria. Nic víc.
e-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2023 11:03 Muž Dzumigar [20] Re: Rovano
Filter aj dno akvaria sa zanesú samé postupne. To neznamená, že teraz ja umelo zanesiem filter, alebo nebudem meniť vodu.
Filter si vytvorí také podmienky časom, že dokáže i ph zraziť dole tým, že už tam vznikajú humaniodné
procesy.
O oxidácii vo filtri asi reč nebude.
Tým pádom mu klesne prietok sám a tak si vytvoríš stabilnú filtráciu.
O tom ako čo nadimenzovať je iná storka.
Pridal som aj citaci, že som si to s prsta nevycucal.
Raviolka napsala:Tetry císařské se mi úspěšně množí právě tam, kde mám hodně dusičnanů (díky tomu jde dolů rapidně alkalita a pH). To je druh teter, který potřebuje k vývoji "neonkovou vodu" a že k úspěchu dojde i ve "starých neudržovaných nádržích" je známé. Rozhodně to ale nepodávám jako návod, takové akvárium musí roky "zrát", není to o tom ho rychle zahumusit a neměnit vodu. A taky to asi chce huminové látky. A navíc to neznamená, že jsou v akváriu aktuálně naměřitelné vysoké dusitany nebo dusičnany, ale to už se příliš vzdaluju od tématu - jen na zamyšlení na margo Tvých odchovů. www.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2023 05:01 Muž Rybar [-29] Re: Rovano
Opak je pravdou! Otázka je do jaké míry ? Funkce filtru je totiž sbírat nečistoty v akváriu. A pokud filtr funguje, jak má tak se zanáší !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2023 12:40 Muž Rovano [246] - RostlinyRe: Dzumigar
Včera jsem tady na fóru četl ten článek o rostlinách z e-akvaria, kde bylo napsáno, že naopak filtr nemá být zanesen, jinak tam budou jiné bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2023 06:13 Muž Rybar [-29] Re: Dzumigar
A proto jsem měl v té době ten první venkovní s nejmenším objem ve 240 kaskædě. Ale to je 27 let zpět a fungovalo to pralse filtr a dolívala se voda ,která se odpařila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2023 00:24 Muž Dzumigar [20]
Fotka k příspěvku Ja som to vedel. Len nemal som dôkaz o objave teplej vody v lavóre.
Vedel som, že tak ako aj aeróbne tak aj anaeróbne baktérie potrebuje akvarium. A práve
filter slúži na vytvorenie veľkej vrstvy pre anaerobne baktérie a to vtedy, keď sa zanesie a spomalý prietok cez media postupne.
Ich produktom je sirovodik a iné plyny.
Ktoré keď idú z filtra unikajú do ovzdušia.
Až vtedy sa uzavrie cyklus.
Aeróbne baktérie majú celý povrch v akváriu na dekoráciach, rastlinách a tak ďalej.
Preto staré akvaria u ktorých sa nehrabe v dne ako na záhrade prosperujú a su stabilnejšie aj s relativne slabym prietokom filtra.
Ktoré keď idú z filtra unikajú do ovzdušia.
Fluval to má na svojich stránkach.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2023 07:46 Muž MVano [58] Re: Lojza007
Můžu jenom souhlasit. O vánocích jsem založil nové a použil filtr i s vodou do nového, z toho původního.
Žádné sinice, žádné řasy. Voda čistá. Zatím.
Krevetky a rybičky jsou v něm od prvního dne a vše funguje perfektně. Jak to bude dál, s tím už ale nesouvisí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.01.2023 09:26 Muž Lojza007 [1235] Re: Starka
Byť jsou to malý objemy, tak se ty filtry díky PR článkům akvaristik strašně přeceňují. Bakterie jsou úplně v celým akváriu, takže stačí dát bublifuk a vytáhnout Aquael. Vůbec nic se nestane.
Pokud není nějaký problém s chemií vody, je lepší do novýho akva nechat původní molitan, výrazně to zrychlí zabydlení bakterií. Dokonce bych doporučil při výměně vody v malým akva ji vzít a nalít do většího. Cokoliv urychlí zaběhnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2023 08:53 Žena Starka [288]
Zdravím. ahoj
Za nějaký ten "pátek" chci předělávat akvarko. Konkrétně 2o litrovku na 6o litrů. Momentální dvacítka je totální nefungující katastrofa. Mám tam filtr Aquael asap 300, s tímto filtrem jsem spokojená, proto ho chci dát do té šedesátky (pokud vím, měl by to zvládat). Jenže jak to mám udělat?
Mám malý bublifuk ještě, který by měl zvládnout filtrovat tu dvacítku, tudíž jej dám do akva k dosavadnímu filtru a nechám zabehnout bublifuk. Za jak dlouho ten bublifuk bude schopný filtrovat sám?
Dále mě zajímá, zda je lepší do nové šedesátky dát filtr s novým molitanem, když v dosavadním akva to nefunguje, nebo použít ten, který tam je doposud. Vodu z původního akva používat nebudu, a to proto, že je jí fakt málo. A se zaběhnutím nového akvária si dám na čas.
Děkuji za Vaše reakce. :-)
Případně za jakékoliv postřehy, rady a zkušenosti budu ráda. Pokud jsem něco nenapsala, tak odpovím dodatečně.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2022 10:08 Muž ajajak [229]
Mám filtr v 39L akváriu Oase mini ten závěsný a průtok u zarostlé nádrže minimální téměř nevidím že by se hýbaly rostlinky téměř stojatá voda a dr Mate (Chihiros doktor) si perfektně ověřím kam se ty mini bublinky až dostanou. Při 75% zarostlé nádrže se tímto skoro žádným proudem dostanou všude. Za mne menší průtok filtrem lepší biologická filtrace

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2022 21:06 R Muž vaclav [14817] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Vždycky je lepší mít předimenzovaný filtr než slabý. Jsou pak zákaly rozsivky řasy a o NO3 se neboj to nedokáže žádný kupovaný filtr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2022 20:07 Muž Richo [15] Re: Lojza007
Myslel jsem to obecně u jakého koliv akvárka do budoucna. Začnu s minimem (nebo s vůbec žádnou filtrací), po zaběhnutí přidám ryby, změřím nějaké hodnoty, když ty hodnoty stoupají, tak přidám. Neodbourává předimenzovaný filtr i NO3? Abych třeba pak zbytečně nelil hnojivo a místo kytek to spotřebovával filtr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2022 19:23 Muž jab63 [1630] - BorneoRe: Richo
Máš sedm malých ryb v 45ti litrovém akváriu. Myslím, že si s filtrací nemusíš dělat příliš mnoho starostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2022 19:22 Muž Lojza007 [1235] Re: Richo
Pokud se bavíme o těch akváriích v prezentaci, tak tam bude stačit jakákoliv filtrace, při této velikosti to v podstatě jenom honí vodu a dělá mechanickou filtraci. O zbytek se postarají bakterie v celým akváriu. Pokud je v těch akváriích přerybněno, tak to chce silnější filtraci, která by mohla pomoct zlepšit odbourávání NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2022 17:45 Muž Richo [15] – Velikost filtru
Zdravím, jak poznat, že potřebuju větší filtr? Stačí měřit NO2, nebo jiné hodnoty (které?) a při jejich zvýšování přidat na objemu filtru? Dík.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2022 19:57 Žena zelwa02 [188] Re: vaclav
Děkuji všem,ja pevně udělala jen takové vnější rychlé čištění a neco se tam zaseklo a pak jsem teprve zjistila,ze to jde skoro úplně rozebrat a potom už se čerpadlo rozběhlo ;-)
Pardon jsem trochu plašan začátečník :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2022 18:56 R Muž vaclav [14817] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelwa02
To čerpadlo chce vyndat a vyčistit a vyzkoušet jestli běží, než ho tam dáš zpátky. . :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2022 18:50 Žena zelwa02 [188] Re: Buldr
Ano,ja v tom mam zapojené i světlo. Chtěla jsem vědět jestli jí třeba není potřeba nějak profouknout nebo jestli je to čistě tím že odešla? Mám je všehovšudy od založení kamnje c c a ještě se mi to nestalo,tak se prostě ptám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2022 18:39 Žena zelwa02 [188] – Prosím pomoc
Prosím o pomoc. Co mam dělat, když se mi po čištění a znovuzapojení do zásuvky nezapla filtrace se vzduchováním?
Předem děkuji za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2021 19:24 Muž vlka [3511] Re: Beastie
V podstatě nevím co řešíš, při údržbě odsaji detrit a je-li potřeba, vyčistím filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2021 10:19 Žena Beastie [338]
Hodim sem do pléna úplně pitomý dotaz, takže asi vlastně nečekám odpověď.
Jak se pozná, že filtr dobře funguje? Myslím tím jak mechanickou část, tak biologickou. Ideálně pokud se to dá nějak poznat bez testů, ktér zrovna doma nemám.

Ptám se ze dvou důvodů.
Jak teď předělávám všechny akva, tak pozoruji různé situace. V akva, kde jsem nechala osídlenou houbu biomolitanu (velmi velmi jemné hrubosti, je to nějaká houba od bublifuku, na čerpací hlavy úplně nevhodná) a půl napůl nové a staré dno + dolitá voda s deritem, mám derit pořád na povrchu písku, piskořky ho zahrabávají pomalu, houba je taktéž plná a z venku na ní jsou piskořky plus mám slepou hladinu. Zhoršila jsem si to několikrát, protože mi přišlo, že filtr nefiltruje, takže jsem přidávala na výkonu, ubírala, houbu sundavala, nandavala a posouvala (ergo mnohem víc rozvířeného deritu v akva). Filtr mechanicky asi funguje, protože zvířený derit po pár hodinách zmizel a je vidět i mikroskopický pohyb vody v nějakých částech. Ale nulový pohyb hladiny a rostlin.
Dle mého tady ještě nenastala rovnováha, akva je založené teprve týden a očividně osídlený filtr a částečně dno nebylo dostatečné. Taktéž jsem to asi přepískla s množstvím deritu a bakterií, takže mu ještě pár týdnů dám. Ale jak prostě poznám, že ten filtr opravdu jede, že jsem udělala díry do trubice dostatečně velké, že v něm bakterie neumírají ale prosperují. Houbu jsem posunula trochu níž na trubici, takže koukaly horní dvě díry, a jsou v nich narvané piskořky.

A ad druhé akva, 360 litrů, hladina jede, výpusť jede, nasávání jede, ale na dně teplota vody znatelně rozdílná, to znamená že nedochází k dostatečné cirkulaci vody. Míváte to taky? Řešíte to?
Potřebuji docílit mírného až skoro žádného proudění v akva, specificky na hladině, ale účinné filtrace. Jde to? jak na to?
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 20:04 Muž peky1128 [2] - RostlinyRe: Shimi
Dal som tam tu 300ku lebo som mal taky pocit,docital som sa to a chcel som to skusit. ale teraz ked je nahodeny tak o tom pochybujem. A neboj skakat z nikadial nebudem :)
Akvarium mam takpovediac stale len cerstvo zalozene a stale riesim dost problemov tak sa snazim postupne hladat riesenia. Preto ma zaujmalo aku mate ostatny filtraciu a prietok na objem akvaria, hlavne ty co maju zarastene a hnoja a pridavaju CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 19:50 R Muž vaclav [14817] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: peky1128
Většinou se to dělá pomocí cirkulačního čerpadla, ale klidně můžeš mít dva filtry jen by měly točit vodu dokola. Když to vezmu teoretiky filtr 1200 l/h cirkulační čerpadlo 1200 l/h vody asi 400 l tak otočím vodu asi 6 skutečnost bude jiná ale na těch 5 x se dostanu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 19:43 Muž Shimi [689] Re: peky1128
10x objem akvária? Proboha k čemu? Zkus se nad tím alespoň trochu zamyslet. Kdyby tam napsali, že máš skočit z okna, tak taky bezmyšlenkovitě skočíš? No neskočíš, tak proč stejný princip neaplikuješ na všechno? Je potřeba pochopit alespoň základy, proč se vlastně filtrace používá. Nakonec třeba dojdeš k poznání, že v tvém případě filtr vůbec nepotřebuješ a bude ti stačit pouze proudové čerpadlo k distribuci hnojiva a CO2. Čím méně techniky, tím lépe, už jenom z estetického hlediska. Ten Ecco Pro klidně zruš a nech tam jenom 4+ 600. I tak tam budeš mít slušný tobogán.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 19:04 Muž peky1128 [2] - RostlinyRe: Shimi
Prave preto to zistujem ci to nemam vela, zakladny bol filter 4+ 600, ten ecco pro som len pridal po zruseni druheho mensieho akvaria,pretoze tam mi je az moc silny.
A chcem vediet aka je najlepsia kombinacia pre zarastene akvarium. dost hnojim a aj CO2 pridavam vela koli rastlinkam aby sa im darilo.
Vela som aj cital a sledoval videa kde pisali a prietok aspon 5x objem nadrze ale ze ideal je 10x, tak ma to zaujmalo a potrebujem to zistit aka je pravda a ci vlastne mi treba pridavat na prietoku alebo to ta 600ka potiahne uplne v pohode :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 15:07 R Muž vaclav [14817] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Shimi
Brečíš na špatném hrobě měl bys to adresovat peky1128 a ne mě já to tak mám filtr + cirkulační čerpadlo. :-)
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42856x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace?od=21