Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.06.2023 13:27 TheStage Re: Jozef
Mno dle drop checkeru se nejspíše něco stihne rozpustit samozřejmě to žádná sláva asi nebude, jelikož substrát je cca 3-5 cm výška akvaria 35cm, voda není samozřejmě úplně u vrchu, takže tak -3cm takže teoreticky "vodní sloupec" v kterém to CO2 se může rozpustit je cca 25cm.
Ono ten proud už takto z těch "bublifuků" není bůh ví jaký, takže tam to proudění i tak je minimální + to tu vodu okysličuje takže mi to přijde takové kontraproduktivní co se týče té distribuce CO2.

Bohužel lepší způsob uvolňování CO2 do vody než difuzer jsem nenašel, tedy nic co by nebyl "overkill" pro akvarium takových rozměrů.

Nicméně asi to efekt má, jelikož ty květiny jsou teď jak na kokainu a během asi dvou týdnů vyrostly více jak za celé dva měsíce bez CO2. To samé kobercovka, která tam byla sice držela, ale nerozrůstala se úplně nějak znatelně, listy měla furt takové zakrslé a teď lístky jednou takové a lehce se rozrůstá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2023 12:57 Muž Jozef [311] Re: TheStage
TheStage napsal:Zkusím tedy provozovat bez filtrace, ale CO2 ponechám
A stihnú sa tie bublinky z atomizéru rozpustiť, než vystúpajú na hladinu (asi pri 30l nebude vysoká)? Aby len nevyšumelo a nebolo to zbytočné.
Sýtenie CO2 s "nulovým" pohybom vody mi akosi nejde do hlavy...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2023 09:58 TheStage Re: Sha
Děkuji,

Zkusím tedy provozovat bez filtrace, ale CO2 ponechám mám tam distribuční centrum do dvou akvarií - do těch již zmíněných 2x30L. Jak do budoucna plánuji rozšířit a mít více 30L tak nejspíše koupím i větší bombu (5KG) a pořídím distribuční centrum pro šest akvarií a tuto 2KG bombu přesunu k tomu 120L, které z důvodu stěhování stejně plánuji založit znovu jelikož jsem jej založil pouze s pískem ("kamenným substrátem) a nikoliv se substrátem typu japanese soil což je v některých ohledech limitující při výběru rostlin. :)

Fotky těch dvou jsou zde bylo to cca tři týdny od založení, kdy jsem už nasadil i krevetky do jednoho. (Zpětně si říkám, že jsem té kobercovky mohl koupit více a osadit to trošku hustěji a možná že i více "pestřeji").

imgur.com/…

Fotku 120L žádnou aktuáln nemám bohužel.

Ještě chci ta LED světla povysadit trošku výše, aby nebyla tak intenzivní, jelikož se nedají regulovat, což si myslím, že by v tom jednom akvariu mohlo pomoci proti tvoření řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2023 14:12 Muž Sha [500] Re: TheStage
Externí filtraci bych nesjednocoval. Z důvodu úspory místa bych třicítky zkusil provozovat bez filtru a COčko přesunul do velkého akvária. Mimochodem, prezentace napoví více než rady naslepo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2023 10:04 TheStage
Ahoj ve spolek,

K akvaristice jsem přišel jako slepý k houslím, děda byl akvarista, bohužel již není mezi námi a nikdo se nechtěl ujmout toho co po sobě zanechal, tak jsem se toho ujal a začalo mě to bavit.

Abych se dostal k jádru věci, tak mám 120L akvarium, které prosperuje, nebylo tedy založeno úplně ideálně (Bez substrátu) ale funguje.

Poté mám 2x 30L akvaria založena ve stejný čas, identické rostliny i osazenstvo (Otíci, Okružáci, Neritiny a v jednom mám caridiny 10+ a v druhém neocaridiny 60+.
Jsou založeny s Japanese soil a mám v nich dvouramenné bublifuky do každého teče 24/7 vzduch 3L/min to mám regulované na nejmenší průtok vzduchu.
Do těchto akvarií dávkuji plynné CO2 pomocí difuzeru.
Akvaria jsou zajetá už cca 4 měsíce.

A dnes mi vznikla otázka má cenu tam mít vůbec tyto bublifuky, když dávkuji CO2 jelikož zbytečně prokysličuji vodu? (Nehledě na fakt, že asi průtok těch bublifuků / proud nebude bůh ví jak zázračný).

Tedy na co narážím, má vůbec smysl tento typ "filtrace + vzduchování" mít v akvariu nebylo by lepší mít akvarium úplně bez nebo případně koupit nějakou malou vnitřní filtraci do každého akvaria typu AquaEl Pat MINI?

Ještě do budoucna, jelikož mě to baví tak plánují těch 30L akvarií mít více tak mi vzniká otázka, pokud by byla filtrace třeba, zda by se dala pořídit nějaká "větší" externí a sjednotit do ní všechna akvaria (I když mi to přijde technicky kravina, ale nevím, zda jsou nějaké "fígle" na to, jak to provést).

Předem moc děkuji zkušeným za rady a připomínky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2023 11:01 Muž skypi [248] Re: Rovano
Samozřejmě, že četl. Četl jsem toho mnohem víc, vč. zahraničních zdrojů a vč. odborných pramenů. S akvárii typu "funguje to samo", cca 500 l, s parádními rostlinami, s rybí osádkou s červenými neonkami, tetrami červenoústými a šesti skaláry, bez řas, s částečnou výměnou vody a odkalením tak 1 x za rok, mám i reálnou zkušenost, bohužel, netýká se to tak úplně toho, co mám doma :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2023 01:08 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: kus
Nikdo nikomu nenutí externí filtry. Diskuze byla původně úplně někde jinde, šlo o založené akvárium a řešení hnojení. Vše se dostalo do situace, který filtr je nejlepší.....skoro bez ohledu reálného použití. Popisované řešení byla určitě dobrá, ale upřímně moc nekorespondují s obecným používáním. A určitě pro malá akvárka a naopak velká se i technika může dost lišit.
Když porovnám Váš závěsný filtr a externí kanystr, tak v čištěný moc rozdíl nev idím..... zavřu a odpojom kohouty samotný filtr rozeberu a odpojit a postupně peoplachnu.... opětovný start je bez nutných specialit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2023 23:12 Muž kus [200] - RostlinyRe: Xklop
Na skoro 100 litrové akvarium používám závěsný filtr. To nejlepší co je. Žádná práce, vytáhneš že zásuvky, celý ho hodíš do kýble. Vysypeš, propereš, poskládáš zpátky, zavěsíš na akva, zavodníš a jedeš. Nic lepšího jsem neměl. Anabáze s páčkami a pumpováním v takovým plivátku už bych nechtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2023 23:05 Muž kus [200] - RostlinyRe: Rovano
Taky jsem chtěl napsat ,že je nejlepší si prostudovat její stránky. Tam bylo vše, co by si každý kdo spekuluje nad filtry, měl prečíst. Bohužel z hlubin internetu zmizely. Tak aspoň její stať v tom akvariu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2023 18:31 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: skypi
A četl jsi to těch 12 stránek? Tam je to velmi do hloubky probráno a nepíše tam jen o dusíku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2023 17:55 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Shimi
Já chápu, že když někdo chce mít velký objem vnitřní filtru, tak vaše řešení je super. Ale úplně otevřeně např. u toho 60l akvárka kolik lidí ze sta 100 to udělá..... :-) Vesměs použijí libovolně velký bublifuk s bioakvacitem nebo nějaký úměrně velký externí filtr do kterého dají kombinaci nějaký keramiky nebo pemzy typu Matrix a nahoru trochu bioakvacitu. A zde je už ten poměr filtrační plochy pro bakterie na straně externího filtru. Já jen popisuju nejběžnější situaci. V profesionálních pěstírnach jak zde někdo z kolegů popisoval, je vybavení také určitě jiné než doma v obýváku. A používání bioakvacitu oproti těm všem "moderním" médiím pro velkoobjemové filtrace má určitě řadu zdůvodnění..... cena, proudění vody, nevím.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2023 14:27 Muž skypi [248] Re: Rovano
Tak jen o dusíku to rozhodně není, je to složitější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2023 14:09 Muž Lojza007 [1175] Re: skypi
Mně to třeba samo nefunguje a ani nemám odvahu to zkoušet. Už proto, že výsledek pak nejsem schopen spolehlivě měřit a samozřejmě taky proto, že se prostě můžu plést a filtr a velikost filtrační plochy může mít významný vliv na nitrifikaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2023 13:59 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Lojza007
Doporučuju přečíst Raviolčiny články v lidštině na toto téma každému, koho by to zajímalo do hloubky.

Mělo by to být v časopise Akvárium 4.
Koloběh dusíka v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2023 12:21 Muž skypi [248] Re: Lojza007
No, podobný argument jsem čekal ;-) Samozřejmě, jsou i šťastlivci, kterým to "funguje samo". Nicméně, může se klidně stát, že i když je jinak "všechno správně" , v akvariu to prostě nefunguje-bakterie a biofilmy-ty správné-nemají z nějakèho důvodu (proměnných je opravdu hodně) optimální podmínky. Mám s tím sám reálnou zkušenost. Pak je vhodně zvolený a provozovaný filtr záchranou a prvkem zásadní stabilizace prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2023 11:52 Muž Lojza007 [1175] Re: skypi
Ale to se stejně tak můžeme bavit o tom, jestli je to vůbec potřeba. Bakterie jsou v celým akváriu a pokud nemá člověk extrémně přerybněnou nádrž, tak si osobně myslím, že by externí filtr fungoval se stejnými parametry i bez filtračních médií. Prostě by honil vodu stejně jako ji honí ty vnitřní filtry. Pak se nemá smysl bavit o čím větší plocha, tím víc adidas.

Ostatně tohle by mohlo být zajímavé téma pro nějakou bakálářku nebo možná i diplomku. Různé typy filtrů, různé typy médií a jejich vliv na koncentraci amoniaku, NO2 a NO3. Pokud se do toho někdo pustí, rád věnuju různá filtrační média, mám navíc i jednu Tetru EX1200 Plus, ale asi jí protíkají těsnění na ventilech a musela by se napřed opravit.
Bohužel doma tento experiment nejde moc dobře provést, protože málo kdo má možnost opravdu přesně měřit koncentrace látek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2023 10:57 Muž skypi [248] Re: Shimi
Ano. ;-) a právě sem bych celkem jednoznačně volil "Hamburger". A dá se to ještě "vyšperkovat" sedimentační šatchtou a tichým elektronicky regulovatelným čerpadlem. A pravděpodobnost, že někde něco rupne,povolí vyteče atd. je takřka nulová... :-). Filtruje plocha, ne objem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2023 09:39 Muž Shimi [678] Re: Tojsouvěci
A já zde uvedu ještě jeden příklad na kterém bude krásně vidět ta nesmyslnost tvrzení o násobně větším filtračním objemu externích kanystrů. A schválně zvolím malé akvárium, aby mě nikdo nepodezříval, že záměrně zveličuji. Akvárium o rozměru 60x40x40 s dvojitou zadní stěnou ve vzdálenosti 10 cm. Tzn., že nám vznikne prostor pro rybí obsádku 60x30x40 (72 litrů) a prostor pro filtr 60x10x40 (24 litrů!). Když jsem zjišťoval o kolik by ta jedna stěna navíc prodražila celé akvárium, tak mi bylo řečeno o 200 Kč (celková cena akva by byla 1600 Kč). 24-litrový filtr za 200 Kč! Když k tomu připočtu čerpadlo + náplň bioakvacitu, tak jsem na 1000 Kč. 18-litrový EHEIM classic 1500XL stojí 10.000 Kč. Úsudek ať si udělá každý sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.03.2023 09:29 Muž skypi [248] Re: Tojsouvěci
Už jsem to tady myslím psal :-) , ale "Hamburgr" je podle mého názoru dnes zcela nedoceněný typ filtru, při správnèm navrhu a provozu poskytuje výbornou kvalitu vody a stabilitu prostředí. Alternativou mohou být filtry s fluidním ložem se samočisticími segmenty s dostatečnou plochou pro usazení biofilmů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2023 01:16 Muž Tojsouvěci [3581] - Kytky s čudlamaRe: Xklop
Maličko tě opravím,pro názornost z praxe největší kanystrový EHEIM classic 1500 XL -2260 má filtrační náplň s 18L filtračního materiálu a je poháněný elektrickým čerpadlem,kanystry ze dají spojit do série a za ně zařadit jakékoliv průtočné čerpadlo (bez obsahu součástek z barevných kovů),podle vlastních požadavků na objem rychlosti průtoku a tlaku výšky sloupce vody.Použití v interíerových a prezentačních nádržích.
V odchovnách,prodejnách MO i VO se používá efektnější řešení s menšími provoznímí náklady, s vloženými Hamburskými filtry (Němci to kdysi odkoukali od Čechů), např. boční rozměr akvária
b x c, 60cm x 60 cm je 360cm2,většinou se používá Bioakvacit PPI 10,tlouška desky 10cm a máme brutto 36L filtračního materiálu ;-) , v téměř ve všech případech je proudění vody poháněno vzduchem pro x nádrží centrálním vzduchovým kompresorem (turbínou),rozumní mají nastavené záložní zdroje reagujíci na pokles tlaku,výpadky energií.Filtr má velkou plochu a malou hustotu,voda protéká pomalu a mikročástice ulpívají na na bakteriálnímu šlemu ,nehrozí podtlak a nasávaní živočichů (nevýhoda - malí plži a krevetky mohou cestovat v okruhu).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 20:07 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: mikig
Ano, to je fakt tento typ filtru jsem úplně opomněl, ale taky to není běžně používané řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 19:56 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Shimi
Vůbec to neberu jako nějaký rýpání nebo útoky, úplně v pohodě:-).
V mém prvním komentáři, kde filtr ani nehrál nic důležitého, k tomu odbourávání dusíku nebylo o náplních nic ani možných médiích. Jednalo se o obecné nastavení dávkování hnojiva u nově založeného akvárka. Pak se diskuze trochu rozjela a čím dál víc se vzdalujeme od původního tématu. Ostatní diskutující mají též odlišný názor, takže asi nemá smysl dál v této věci pokračovat. Já děkuji za snahu věc osvětlit.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2023 19:14 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Tojsouvěci
Za ničím si nestojím. Máš pravdu, že při zachování shodných filtračních náplní bude efekt fungování vnitřních i externích filtrů stejný....ale já opakovaně psal že externí filtry mají násobně větší objem pro filtrační média a tudíž i mnohem větší filtrační výkon....nic víc nic míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2023 17:37 Muž MichalV [327] Re:
Keby som bol denitrifikačná baktéria a mohol by som si vybrať, kde žiť, tak by som to skúsil tak 1 cm pod substrátom. Tam je to istotka, ak niekto nebude zrovna pri mne rýpať :-D Vo filtri sa mení prietok, tam je to pre opatrní baktérku moc veľké riziko. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 13:11 Muž mikig [512] - ŽivorodkyRe: Xklop
A co třeba hamburský plošný filtr(HMF),taky nic?Možná neestetické v moderní akvaristice,ale těch bakterií co se tam vleze o tom se kanystru může jen zdát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 10:18 Muž Shimi [678] Re: Xklop
Jak konkrétně to funguje nevíš, ale stojíš si za tím, zvláštní :-) Adsorbční materiály do toho netahej, to je jiný příběh. Dám jednoduchý příklad. Máš klasický externí kanystr, třeba Eheim Classic 600, a kompletně celý ho máš naplněný molitanem. Můžeš mi vysvětlit, kde konkrétně v tom filtru vznikne anaerobní prostředí potřebné pro denitrifikaci? Vzhledem k tomu, že aerobní/anaerobní procesy pro tebe nejsou nic nového, bys to měl zvládnout. Neber to jako nějaký útok nebo rýpání. Jen se tě snažím "nakopnout" k tomu, abys slepě nevěřil kdejaké ptákovině. Protože omylů a mýtů je akvaristika plná a nejen akvaristika. To je mor dnešní doby, že si někdo někde něco přečte a aniž by tomu sám rozuměl, tak to bez uzardění šíří dál do světa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2023 09:47 Muž Tojsouvěci [3581] - Kytky s čudlamaRe: Xklop
Xklop napsal: Nicméně si stále stojím za tím že filtry s velkou plochou pro osídlení bakterií (za které považuji pouze externí) odbourávají z vody i NO3.
Nepochopil jsem, za čím si stojíš, při zachování shodných filtračních náplní je funkce zachytávání mechanických částic z vody a jejího bakteriálního zpracování stejná u vnitřních i vnějších filtrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2023 06:28 Muž skypi [248] Re: Xklop
Víra je holt víra - co tak třeba nějaká relevantní studie ;-) (od prodejců zázračných filtračních hmot nemyslím)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2023 23:58 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Tojsouvěci
Díky za obecný popis aerobních a anaerobních procesů, ale to není nic nového. Nicméně si stále stojím za tím že filtry s velkou plochou pro osídlení bakterií (za které považuji pouze externí) odbourávají z vody i NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2023 00:53 Muž Tojsouvěci [3581] - Kytky s čudlamaRe: Xklop
Nitrikace- aerobní funguje za přístupu kyslíku,denitrifikace- anaerobní je v prostředí bez přístupu kyslíku.V akváriu probíhá nitrifakace převážně v ploše, která je okysličovaná,celý vodní sloupec,filtrace,povrch dna do hloubky cca 7mm,dle frakce substrátu.Denitrifikakční zóna je zhruba 1cm pod povrchem substrátu,kam nemá proudění vody přístup k okysličování.
V čistírnách odpadních vod používají nitrifikaci a denitrifikaci v řízeném okysličňování a po vypnutí následné sedimentace,nevím jak to obecně vysvětlit,nakrmím jedny bakterie kyslíkem a druhým jej za včasu přestanu dodávat a obráceně,tak aby zůstaly životaschopné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 21:54 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Shimi
Jak konkrétně to funguje nevím, nejsem chemik.. Třeba purigen odebírá NO3 a podobných médií je víc. I zde na fóru byli pokusy o tom, že krom nitrifikace ve filtru dochází i ke snižování denitrifikaci NO3 a to bez speciálních médií a současně bez rostlin jako primárních konzumentů NO3. Viděl jsem i pár videí kde mluvili o tom že i ty baterie ve filtru musí něco "jíst" a snižují NO3.
Obecně bakterie jsou samozřejmě úplně v celém akváriu ne jen pouze ve filtru.... měl jsem na mysli, že externí filtry mají většinou velkou plochu pro osídlení bakteriemi.

Možná je to OT, ale slyšel jsem podcast s biologem z Dennerle ohledně fotosyntézy rostlin. Já si vždy myslel, že rostliny přes den vrámci fotosyntézy spotřebovávají CO2 a vylučují O2 a v noci spotřebovávají O2 a vylučují CO2...... Toto platí, ale né úplně přesně. Rostliny dýchají i přes den a spotřebovávají O2 a vylučují CO2:-) A když mají dostatek světla "zahájí" fotosyntézu a až po dosažení "kompenzačního bodu" je produkce O2 vyšší než jeho spotřeba a vypouštění CO2 menší než jeho spotřeba. Ale neptejte se mě jak to funguje.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 15:28 Muž skypi [248] Re: Shimi
Nijak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 13:39 Muž Shimi [678]
Xklop napsal: Dusík je lepší rozdělit na menší dávky, například z důvodu jeho postupného odbourávání v extrémních filtrech.....
Mohu se Petře zeptat jak konkrétně probíhá denitrifikace v externích filtrech (v ostatních ne?), když v nich zároveň probíhá nitrifikace? Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 18:06 Muž Sha [500] Re: Pistik55
Akvárium vaší litráže jsem provozoval s Tetra EX 800 bez problémů. Pokud se bojíte velkého proudu, použijte rampu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 17:20 Pistik55 – Filter
Dobry den, chcel by som sa opytat. Mam akvarium 125 l a chcem si kupit filter Vonkajší filter Aquanova NCF 800, 800 l/h, vhodný pre akváriá do 200 l.
Je vhodny takyto filter s tymto vykonom pre akvarium 125 l ? Nebude to vadit akvariu, resp. rybkam? Dakujem za odpoved.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 16:59 R Muž afc1886 [14631] Re: Starka
Ten asap není vůbec silný, ale je to obyčejný honič vody. Pořiď si čerpadlo s kostkou bioakvacitu a nemáš problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2023 16:46 Muž doda [134] Re: Starka
Tak udělej pokus . Vem odpovídající nádobu (vanička , nějaký box atd ) napusť vodou a v ní rozmíchej trochu hlíny (zakalená voda) . Začni filtrovat s tím co máš doma a uvidíš . Pokud to bude fungovat tak za den nebo dva musí houba něco nasát (stačí zmáčknout , pokud poteče hodně špíny tak filtruje)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 16:28 Žena Starka [204] Re: vaclav, _Rob_
A to je přesně, co jsem čekala, že se stane. :-| :-D

Já to hodlám odzkoušet. Protože právě ty názory se rozcházejí. Tak chci vědět, jak poznám, zda je filtrace dostačující nebo nedostačující. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2023 09:14 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Tak já ho mám a rozhodně jako hračka nepůsobí a filtr do 60 litrového akvária hravě utáhne. Já bych šel ale do klasického čerpadla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 07:38 Muž _Rob_ [80] Re: Starka
Já si myslím, že ty piezoelektrický motůrky jsou tak akorát na ozdobu (možná ten od Tetry, ale 800,- je to docela raketa za takový prdítko smich ) . Nebál bych se trochu silnějšího klasickýho, ale s regulací. Filtr fungovat bude, pokud se nechá být a nebude se moc vrtat do akvária. :-)
Edit: Klasický motorek, když položíš na kus molitanu, tak by nemusel být tak hlučný. A právě proto si myslím, že silnější a regulovaný na minimum by mohl být ok :-)

Nejlepší by bylo, kdy si měla možnost si od někoho třeba půjčit na zkoušku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2023 21:26 Žena Starka [204]
Zdravím ahoj

Akvárko (cca 6o l) mám ve výrobě a já stále přemýšlím, jakou filtraci zvolit. Nakonec jsem se rozhodla, že bych šla do molitanové kostky poháněné piezo kompresorem (i kvůli hluku). Pár lidí mi zde psalo soukromě (upřesňuji abyste nemuseli hledat v diskuzich), že ten Asap 3oo, co teď mám, bude silný i do 6o litrů (Klidně to můžete vyvrátit.
Názory a rady nasávám jak suchá houba :-) ). A tady začíná to moje trápení, ohledně kompresoru. Stále nemám jasnou odpověď na to, zda ten můj kompresor to zvládne nebo ne.

Takže můj plán zní- dát kostku molitanu s kompresorem a zjistit, jestli to bude dostačující nebo ne. Jenže jak poznám, jestli je filtrace, resp. kompresor dostačující nebo ne? Prosím napište mi, jak to jako úplný začátečník zvládnu poznat. Moc děkuji.

Kvůli peněz bych ráda zkusila pracovat s tím, co mám doma a pak až případně koupila něco silnějšího, než hned rozhazovat peníze.

Na experimentování mám času dost, páč stávající osádka bude v dosavadním akva a nové akva si budu zabíhat sólo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2023 06:53 Muž Dzumigar [20] Re: Rybar
Začnem od konca.
Ako upraviť vývojový vodu pre neonky je toho plná prdeli všade.
Nespomínal som , že na YouTube máš hladať ako filtrovať.
Za ďalšie, rozmýšľal som, či má význam Ti odpovedať. Si prchký a nevšímavý. Tváriš sa , že všetko vieš, žiadna rozumná kritika.
V príspevku som Ti zakrúžkoval čo
si máš všimnúť. Ty si vyberieš odchov rýb. Jasné z príspevku vyplýva, že to nebol zámer, ale podarilo sa samovoľne odchovať.
Autoka príspevku patrí čo do vzdelanosti k akvariam do prvej trojky. Ak nie úplne na vrchol.

Nuž, ale keď nevieš si vyložiť text a previesť do praxe tak podám Ti pomocnú ruku. O tom je forum.
Aký filter?
Nuž podľa zarybnenosti.
Extra zarybnené akvarium počítaj tak 1L biologickej filtrácie na 50L .
Štadarne stačí 1L na 100L.
Ďalej budeš potrebovať filter, ktorý má schopné čerpadlo k objemu filtra. Nie nejaké 3w výkonu, ktoré keď sa zanesie tak z filtera nedokáže vytiahnuť vodu.
Ak používaš kompresor. Tak niečo silnejšie, alebo časom vymeniť za silnejší model.
Veľmi dôležitá je aj hrúbka filtračného materiálu.
Používam biomiltan pp20, alebo porézny material 5-16mm. Žiadna vata a podobne.
Prietok na začiatku musí byť silný, tak aby si využil potenciál čerpadlá čo najviac. Mixéru v akvariu sa neboj ten bude dočasný.
Je to len sprievodný jav.
Taký filter sa bude zabiehavať aj polroka kým si "sadne" upraví sa prúdenie vody vo filtri.
Na začiatok ti bude v akváriu plávať veľa drobných nečistôt.
Žiadne predfiltre a tak podobne nebudeme používať.
Voda bude meniť parametre ako na hojdačke. Prvý polrok isto.
A preto čo?
No meníme vodu 10-20% objemu aspoň raz do týždňa. :)
Viac netreba.

Osobne používam aj ďalšie čerpadlo, ktoré ma za úkol miešať vodu v akváriu a zdvihnúť bordel z dňa, aby filter to bol schopný nasať. Prvý polrok, možno aj rok dávam filtračnú vatu k nemu aby odfiltroval bordel vo vode.
Keď som leniví tak nedávam vatu na pomocné čerpadlo.
Ale potom častejšie musím čistiť sklo.
Deti oznámia, že rybky maju "škaredú" farbu. Vtedy vytiahnem škrabku a ukážem zázrak a nechám ich potiahnuť po skle.
Samé ochotne čistia sklo.
Pri starších si pokecame aj o svetle a tak.
Potom už to není potreba používať vatu. Ak budeš pozorovať vodu . Sam zistíš kedy netreba.

Mám rád čisté dno. A odkalovať sa mi nechce.

A toto všetko nechať bežať rok, dva ...vždy. Nikdy neotvarať a čistiť filter. Nepodľahnúť nutkanie.
Je to presne opačný spôsob filtrácie ako sa doporučuje.
Len musíš mať nadimenzovaný správne filter, môzeš mať aj dva, tri filtre namiesto jedného veľkého. A mäkkšiu vodu.
Po istom čase začne PH padať dole.
Preto mám aj dropcheker v akváriu, aby som nebol prekvapený. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.01.2023 20:28 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: skypi
V zarybněných nádržích mám paví očka a při měkké vodě ti filtr dokáže srazit pH a to docel o dost u mě až na 5,5 pH proto jsem na dno vysypal několik hrstí mramoru a drží se to na pH 7. Ten mramor ale docela mizí a už jsem za pár let zdělal těch 5 kg v čem se prodává. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2023 19:44 Muž skypi [248] Re: Rybar
Rybar napsal: Filtrace Ti hodí s dostupnými médií ,tak něco kolem 6 ph ,ja chtěl další postup ,jak se k tomu dopracovat.
??? Prosil bych dovysvětlit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2023 11:18 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Dzumigar
Jen jsem tu napsal, že jsem četl takový a makový článek z e-akvaria. Nic víc.
e-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2023 11:03 Muž Dzumigar [20] Re: Rovano
Filter aj dno akvaria sa zanesú samé postupne. To neznamená, že teraz ja umelo zanesiem filter, alebo nebudem meniť vodu.
Filter si vytvorí také podmienky časom, že dokáže i ph zraziť dole tým, že už tam vznikajú humaniodné
procesy.
O oxidácii vo filtri asi reč nebude.
Tým pádom mu klesne prietok sám a tak si vytvoríš stabilnú filtráciu.
O tom ako čo nadimenzovať je iná storka.
Pridal som aj citaci, že som si to s prsta nevycucal.
Raviolka napsala:Tetry císařské se mi úspěšně množí právě tam, kde mám hodně dusičnanů (díky tomu jde dolů rapidně alkalita a pH). To je druh teter, který potřebuje k vývoji "neonkovou vodu" a že k úspěchu dojde i ve "starých neudržovaných nádržích" je známé. Rozhodně to ale nepodávám jako návod, takové akvárium musí roky "zrát", není to o tom ho rychle zahumusit a neměnit vodu. A taky to asi chce huminové látky. A navíc to neznamená, že jsou v akváriu aktuálně naměřitelné vysoké dusitany nebo dusičnany, ale to už se příliš vzdaluju od tématu - jen na zamyšlení na margo Tvých odchovů. www.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2023 05:01 Muž Rybar [-29] Re: Rovano
Opak je pravdou! Otázka je do jaké míry ? Funkce filtru je totiž sbírat nečistoty v akváriu. A pokud filtr funguje, jak má tak se zanáší !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2023 12:40 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Dzumigar
Včera jsem tady na fóru četl ten článek o rostlinách z e-akvaria, kde bylo napsáno, že naopak filtr nemá být zanesen, jinak tam budou jiné bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2023 06:13 Muž Rybar [-29] Re: Dzumigar
A proto jsem měl v té době ten první venkovní s nejmenším objem ve 240 kaskædě. Ale to je 27 let zpět a fungovalo to pralse filtr a dolívala se voda ,která se odpařila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2023 00:24 Muž Dzumigar [20]
Fotka k příspěvku Ja som to vedel. Len nemal som dôkaz o objave teplej vody v lavóre.
Vedel som, že tak ako aj aeróbne tak aj anaeróbne baktérie potrebuje akvarium. A práve
filter slúži na vytvorenie veľkej vrstvy pre anaerobne baktérie a to vtedy, keď sa zanesie a spomalý prietok cez media postupne.
Ich produktom je sirovodik a iné plyny.
Ktoré keď idú z filtra unikajú do ovzdušia.
Až vtedy sa uzavrie cyklus.
Aeróbne baktérie majú celý povrch v akváriu na dekoráciach, rastlinách a tak ďalej.
Preto staré akvaria u ktorých sa nehrabe v dne ako na záhrade prosperujú a su stabilnejšie aj s relativne slabym prietokom filtra.
Ktoré keď idú z filtra unikajú do ovzdušia.
Fluval to má na svojich stránkach.
 
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42831x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace