Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Viz modrý rámeček. Informace o nádrži, ideálně založ a co nejvíc vyplň prezentaci. Jinak ti nikdo nic konkrétního neřekne.
0 27.02.2022 13:48 Začatečníkakvar – Živorodka nevíte jaká je to nemoc?

ahoj,
dnes jsem na hladině nalezla takto samici živorodky, u toho lapala po dechu a poté následovala smrt. Poradil by mi někdo prosím jaká je to nemoc? Není tam žádná ryba co by jí ohrožovala a nic o co by se mohla odřít. děkuji
Starší reakce
Ahoj, mám v karanténě (20l, s topítkem a vzduchováním) již 3. týden hejno endlerek. 3dny po přinesení se vysypaly krupicí. Tedy zvýšena teplota na 30, přeléčeno eshou exit+2000 dle návodu. Krupice zmizela. Pak 2 rybky utraceny z důvodu vodnatelnosti.
Teď už to vypadalo, že je přendám do akvária, ale o víkendu den po dni nějaký úhyn, dokonce zpozorováno, jak to probíhá. Ryby plavou, žerou, břicha normální, šupiny čisté, ploutve nestažené. Ryba z ničeho nic zamíří ke dnu, pak udělá prudce "loping vzad" a ke dnu padne mrtvá.
Vodu jim měním obden, krmím střídmě... zbývá 6 samic a 3 samci z původních 25ks+potěru, nějaký nápad? Poprvé jsem dodržela karanténu a nestačím se divit.
Starší reakce
Nezajetá nádrž, neosázená a špatné dno. Nejspíš se otrávili a další přibudou. Začít přečtením zajetí nádrže, vyměnit dno, vysázet hromadu kytek a nejméně měsíc počkat.
0 23.05.2021 00:05 Tomasch – Živorodky leží u dna

Zdravím,
pořídil jsem asi asi měsíc zpět akvárium 60l, nechal jsem jej zajet 14 dní a dal do něj 14 živorodek a pavích oček.
Vzduchovač, filtrace i topítko jede.
Asi týden zpět mi 2 živorodky umřely den po sobě.
Všiml jsem si, že ostatní rybky se taky začínají chovat divně a občas prostě jen leží na dně a dýchají.
Včera jsem měnil 1/2 nadrze, den odstátou vodou a pridal Start Plus od Tetry a BioFiltr (prospesne bakterie).
Filtr jsem taky vyčistil, avšak né úplně.
Nevíte prosím čím to může být, o co se jedná?
Mám podezření a strach, že jsem si to zapříčinil sám, jelikož mám filtr z druhé ruky, pár týdnů používaný, ale filtrační vložky jsem si pořídil nové.
Prosím moc o radu.


Mám dva dotazy.
Co se první fotky týče, připadá mi že na boku má živorodka duhová nějakou "ranku", je možný že do něčeho narazila nebo se s někým střetla? Že by došlo k nějakému nárazu jsem si nevšiml. Bylo tam 6 samic (teď už jen 5). Původně jsem tam měl 8 samic a 4 samce. Bohužel jsem udělal nějaké chyby tak se mi počty zredukovali
Co se týče druhé fotky, tak živorodka se pořád schovává pod kořenem. Maximálně vyplave kousek od kořene a pak se zase vrátí pod něj. Nevíte někdo proč se tak chová? Kdyby tam byli i samci tak bych řekl že se schovává před samci ale jsou tam jen samice.
Děkuji za odpovědi
Starší reakce
Starší reakce


Dobrý den, co má za nemoc můj kominík? Jeden už mi na to samé umřel zhruba před týdnem a dneska jsem si všiml, že to má další. Je to jakoby zježení šupin a bulka v jednom místě. Díky moc za rady
Starší reakce
Osobně doporučuji pro osídlení bakteriemi jak filtru, tak dna v akváriu, Seachem Stability, Pristine a kuličky Aqua Pure.
Už jsem se opakovaně vyjádřil - redukce rybí osádky.
Co se týče "pastilek", posloužím nejdříve zítra. Mám cosi takového v práci, tak se mrknu a dám vědět.

0 20.11.2020 21:47 Hornik20 –
Re: Sid No potřeboval bych nějaký tip na to jaký prostředek použít jestli zase tu pastilku TETRA nebo jiný prostředek účinný
...Spíš bych řekl že nemám dostatek nitrifikačních bakterií ve filtru...
To by mohl být důvod vašich potíží.
Zkuste začít tím, co vám je doporučováno ohledně redukce rybí obsádky - bakteriím a s nimi i celému systému včetně ryb se hodně uleví.
0 20.11.2020 21:10 Hornik20 –
Re: Sid Já sem se neměl koho zeptat a o tomhle portálu sem se dozvěděl až když už bylo pozdě a měl sem v nádrži rybky.
Tak jsem si toto vlákno přečetl pozorněji a musím uznat, že jsem přehlédl důležitý údaj - ten Zverimex. To je skutečně něco jiného, než "tady a teď".
O významu ostatních hodnot vstupní vody pro akvárium není pochyb.
0 20.11.2020 18:57 Hornik20 –
Re: Sid To byl tuším test od firmy TETRA aspoň co si pamatuju a vzhledem k tomu že používám vodu odstátou min. 48 hodin a při vyměně dám aspoň 1/2 nádrže tou připravenou odstátou tak sám nevím co by se na té vodě mohlo v tom pH změnit když odkaluju a to i do hloubky. Spíš bych řekl že nemám dostatek nitrifikačních bakterijí ve filtru nevím říkám jsem začátečník a když sem zakládal nádrž byl sem nedočkavý věděl sem sice že bych měl čekat měsíc než se zaběhne nádrž ale ve zverimexu mi řekli že když použiji TETRA Aqua Safe a pastilku nejspíš s nitrifikačními bakteriemi viz. obrázek
ireland.apollo.olxcdn.com/… a počkal sem 3 dny můžu vypustit ryby už po 3 - 4 dnech
Něco na tom je. Nicméně „teď a tady“ to měřeno právě nebylo. A vhledem k tomu, že probíhá podle prezentace „2x týdně výměna 1/3 vody“ bych hodnoty zdrojové vody nepodceňoval.

...Když vodárny tvrdí že máš pH o kus jinde, tak bych věřil spíš jim, než hobby testům.
On je celkem rozdíl jestli máš opravdu pH 8,5 nebo třeba 7,3...
Co deklarují vodárny o hodnotě pH je irelevantní, důležité je, co naměřím ve svém akváriu.
Určitě bych se řídil víc tím, co naměřím hobby testy "tady a teď", než údajům "z jiného vesmíru", (vodáren), byť ty druhé jsou měřeny o třeba několik řádů přesnějšími metodami.

Netuším čím to je ale už teď oba druhy mečovek co mám jdou pryč a rázem je o 8 ryb méně
Koukám na tvou prezentaci. No a vidíš, že pH máš podle vodáren pH 7,37. A jsme rázem úplně jinde. Bůhví čím to tom zverimexu měřili.
Nezdá se mi tedy, že pH bylo příčinou tvých problémů. Je asi třeba pátrat dál. Problém může být to přerybnění. Tak se uvidí, jestli redukce osádky pomůže.
- už vám to psali někteří uživatelé v příspěvcích prezentace, máte tam zátěžové druhy ryb, navíc na objem akvária (60l), jde o rybí polévku
- pokud nechcete odchovy, akvárium může být složeno pouze že samců
- k tomu pH bych raději využil ryby Malawi,Tanganika,(menší druhy ryb)
- více vám, již asi, nemůžu být nápomocen

No jo jenže Živorodky jsou pro mě to jediné snadné protože na jiné druhy ryb které kladou jikry si netroufám jelikoš chci chovat ryby abych měl mladé. Dřív sem pěstoval gupky a žádné problémy nebyly ano byl sem o dost mladší a měl sem o dost malé akvárko a množilo se to jako blázen bez problémů tak nechápu kde je problém a techniku jakou mám sem dřív neměl a přece to šlo nevím nechápu. Krom toho člověk který mi Black Molly dal z vlastního chovu říká že v Prostějovské vodě se jim prý daří a on ty problémy nemá jen u pavích oček ale Black Molly mu prý krásně vše v poho a dělá to stejně jako já ... abych řekl pravdu tak sem z toho poněkud otrávený.
- to pH bude tedy tvořit základ problémů, zvážil bych tedy změnu druhů ryb, kterým by vyhovovaly parametry vody, pokud se již dále neupravuje

Tady na Prostějovku je voda hold hodně tvrdá a to používám odstátou 2 dny při posledním čištění sem to nestihl nechat odstát ani 24 hodin. Bojuju s tímhle už od začátku co sem akvárium založil. A poslední měření vody sem dělal tak před 2ma měsíci a co vím tak také hodně NO3 přitom dno odkaluju každý týden i do hloubky. Podle mě tam je dost rostlin přesto ta rovnováha tam kolísá.
- jak měříte to pH?, 8,5 je hodně, tam bych hledal problém(včetně již popsaného) , než v parazitárni problematice, pokud ryby mají reakční příjem potravy a nejsou viditelné změny ve výkalech, kromě uvedeného chování ryb

Tu poslední co to měla sem před týdnem při každotýdenní údržbě našel mrtvou a tu u které se to projevuje ted tak to začlo shruba po 14ti dnech
- v jakém časovém úseku?

No ona to má vždycky jen maximálně 1 ryba max 2 víc né
- nemusí se jednoznačně jednat o reakci na vnitřní parazitárni problém, může jít o stresoviu reakci ryby na prostředí a sociální chování ostatních ryb, kdy nejsou žádné přechodové zóny členitosti akvária (třeba rostliny)
- máte v akváriu především "zátěžové" druhy ryb, kdy v případě problematiky (parazitárni), by se to mělo projevit u více jedinců akvária, proto by bylo dobré, kdyby jste provedl vizuální sledování i ostatních ryb v akváriu, zda u nich nejsou příznaky v chování, příjmu krmiva a vylučování výkalu

Při potížích mi často pomohla vodoléčba, tj. velmi častá výměna části vody. Např. 3 po sobě výměna 1/3 vody, pak obden také 1/3, do zlepšení. Jak jsou ryby "nějaké divné", začnu měnit vodu.

0 20.11.2020 10:52 Hornik20 – Vnitřní parazit ??
Dobrý den. Potřeboval bych poradit jelikoš sem začátečník a myslím že se to tu řešilo. Jedna z mých Black Molly (když jí náhodou neotravuje sameček ????) tak když zrovna je zrovna na místě tak jako by plavala ale stojí na místě (ploutve přitažené né sice úplně) vím že není v pohodě. Ryby které to u mě dělali většinou bohužel umřeli. Mám pocit že má vnitřního parazita... a případně který přípravek použít. Děkuji
Starší reakce
pan Rudolf pred nejakou dobou okomentoval jednu z ryb v mem akvariu jako "tuberkulózně-rachitická samice paviho oka vypada hrozne a mela by byt utracena". Tak mi to ted zase zacalo vrtat hlavou. Je to jedna z rybek, kterou jsem prinesla z bazenku pro deti ze zruseneho akvaria zname, nekdy loni na podzim pred zamrazem...bylo mi jich lito, nechala jsem je 14 dni v karantene a kdyz to prezily, dala jsem je do akva na doziti. Asi to byla blbost, uznavam,ale uz se stalo. Tak uvazuji, jestli ma opravdu tuberkulozu, nebo je jen znetvorena spatnymi podminkami v predchozim bydlisti...uz je to skoro rok...
Je extrémně nepravděpodobné, že by jakákoliv infekční tuberkulózou nakažená ryba žila déle než pár týdnů. Jak jste vůbec přišla na to, že má ono paví očko tuberkulózu?
Dobry den, jak dlouho muze zit pavi oko s tuberkulozou? Je scopna s touto diagnozou prezit rok? Dekuji za info.
- prvotní problém je přidání dospělého jedince z jiného prostředí, bez postupné aklimatizace, na prostředí nové
- u živorodek je mnohdy dostačující(v první fázi) , použití zasolené vody
- sůl, která je bohatá na minerály a stopové prvky, má výrazné
antiseptické, detoxikační vlastnosti , zvyšuje produkci ochranné vrstvy (slizu) u ryb, vytváří zvýšení podpory účinků některých druhů léčiv
- Sůl
rybicky.net/forum/13705
- pokud nejsou příznaky i u ostatních ryb, zkusil bych tu sůl a až následně bych řešil aplikaci léčiv, pokud by byl u ryby, stav přetrvávajicí
- současné musím souhlasit, s již zde uvedeným názorem, že je třeba doplnit si informace o údržbě akvária, především o funkci a údržbě filtrační jednotky

Teď je podstatné už dál netrávit ty ryby dusitany, což je přesně to, co poslední dva měsíce v té nádrží probíhá. Léčit za těchto podmínek cokoli nemá smysl.
dekuji hlavne jde o to jestli to nemam necim prelecit, travim snema cely volny cas a vim o kazde ploutvi proto me udivilo co tak najednou a dost me to mrzi kdyz mam dva samce a plno samicek.. snad se bude ostatnim darit hned sem jim udelala udrzbu.. vim od dedu ze kazda zmena se muze projevit az po 2-3mesicich a to stehovani bylo narocne a doufam ze uz nas to nikdy nepotka

Nejedná se BRP

mam toho nacteno az az, vsechno celou dobu fakci, jako vic rostlin? to uz se tam ryby nehnou a plovouci mi sezrali krevety tak uz sem je znova nedavala, ty vetsi kaminky jsou jen nahore, spis jsou uz promichane s jemnym sterkem ktery byl pod a pri vymene vody to odkaluji. mollakovi ted uz asi nepomuzu dala sem ho zvlast do elementky s rostlinkama. zarazilo me ze vcera zvesela plaval a dneska je oskubanej a polehava

ale dekuji za rady
Měl(a) by ses tu zaregistrovat a pročíst si odkazy pro začátečníky, které dostaneš. Evidentně máš mezery. Pokud jsi před dvěma měsíci znovuzakládal(a) a každý týden čistíš filtr, tak nemáš akvárko pořádně zajeté. Nehledě na to, že máš dost hrubé dno a k tomu živorodky, které hodně kadí. A rostlin taky moc nemáš...

akva mam 1 rok ale pred 2ma mesici sme se stehovali, mollaka sme dostali od dedu chovatele uz jako dospeleho.. jeste v tydnu prohanel samice a dneska je kaputo i krevety po nem lezou a okusujou ho, ostatni ryby jsou na pohled v pohode. Jednou tydne menim 1/3 vody a cistim filtr.
I to akvárko je 2 roky staré? Přijde mi, podle fotek, jak včera založené... Prezentace by byla fajn.
0 31.10.2020 09:28 MK – je to rozpad ploutvi?


Dobry den, rano prijdu k akvarku a samec black molly je apaticky a ma divne ploutve, muze to byt bakterialni? vcera sem na nem nic nepozorovala. ma tak 2 roky. Dekuji :(
Starší reakce
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
- nejlépe se přihlásit a založit prezentaci

0 27.06.2020 10:11 Gabriela – Živorodky širokoploutvé-něco jako plíseň na očích a ploutvích
Dobrý den.
Chci se zeptat co mám dělat s mými rybičkami. Nevím jakou mají nemoc, nic sem o tom nikde nezjistila. Mají na sobě divně vypadající malé skvrny a na očích taky. Nastudovala jsem všechny podmínky a pekelně je dodržují. Možná dělám nějakou chybu ale to bych potřebovala zjistit. Děkuji za odpověď.
Starší reakce
Klaudia napsala: je možné kombinovať esha exit a esha gastropex.
- ano je to možné, ale prodlužuje se tím doba léčby, není to efektivní
- doporučuji vyléčit "Krupičku", bez aplikace přípravku eSHa gastopex,

0 25.05.2020 01:49 Klaudia – Kombinácia esha exit a gastropex
Ahojte,prosím mám otázku či je možné kombinovať esha exit a esha gastropex. Či by to nemalo niejaky dopad na rybičky. Nakoľko som si doniesla s rastlinou veľa slimákov do akvária a neviem sa ich nijak zbaviť dnes som dala prvú dávku no potom som si všimla že jedna z nových rýb z obchodu mi zase doniesla krupicu alebo Velvet má ju zatiaľ iba tá jedna tak chcem vedieť či počkať kým douzivam gastropex alebo môžem aj kombinovať alebo zajtra už nedať gastropex ale radšej exit. Ďakujem
Nie som si ani ja istý tým Omnipurom. Vzal som ho hlavne preto že by mal byť bezpečný aj pre krevetky, ale uvidí sa. Uvádzajú že je proti baktériam, infekciam a kožným parazitom, ale hej neviem ako si poradí v prípade že je to niečo vnútorné. Poznáte niečo vyslovene na vnútorné parazity čo by krevetky tolerovali? Bolo by asi náročnejšie ich oddeliť kedže sú v poschovávané v drevách, nechcem ich stresovať a predpokladám, že tiež môžu byť nosičmi. Teplota je 23-24 stupňov.
Akvárko vypadá OK. Co teplota vody? Ta může být pro léčbu důležitá. Nevím, jestli je ten omnipur správná volba... Nikdy jsem ho nepoužíval. Ale je na vnější problémy ne? Tohle mi ale přijde jako nějaký vnitřní problém.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19851x