Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Genetika, strava, prostředí. To bývají příčiny.
Zdravím jdu si sem pro radu netušíte někdo proč mají některé rybky křivou páteř?? Plavou normálně a i dlabou dobře.
A potom ještě některé buď jen tak pojdou nebo zhubnou a pak pojdou
Čím to muže být nebo
dělám něco špatně?
Starší reakce
Starší reakce
Z opačné strany. Jaká je jistota, že rostliny nově koupené ač emerzní, budou bez vajíček parazitů?
Desinfikoval bych je manganistanem draselným/hypermanganem a hotovo.
Teď jsem 2 kytky desinfikoval zkusmo FMC alias metylenové modři atd. a stejně se z kytek objevili buchanky.
Budete mít třeba jiné rybičky, které nebudou tak háklivé.
0 04.09.2022 11:24 Veru.06 – Parazité a rostliny
Dobrý den, můžete mi poradit jestli když měli endlerky asi parazity (bohužel neprežili) můžu použít původní rostliny do nově založeného akvária?
Starší reakce
No... takže platí to, že výhody z dobré stravy převáží nad parazitama?
Pil jsem mlíko přímo od krav či koz bez tep. zpracování, žiju.
Jím tatarák, zatím dobrý.
Jednou jsem měl campylobakterie. Byl jsem hubené postavy a přesto jsem dal dolů 7kg za 3 dny. Kdyby o mě nepečovala přítelkyně, tak su na kapačkách. Zlatá salmonela. (ale asi záleží na množství) To bylo z kuřecího.
Edit: Tady jsem právě neměl dlouhá léta zkušenosti s krmením ryb.. měl jsem poslední ryby kolem milénia... a pak asi 20let let jen rostliny. Tak jsem si říkal, že ta suchá(sušší) krmiva třeba už sou kvalitnější. Ale nidky nezapomenu na reakci živorodek, když jsem přešel z Lonmixu na JBL. To bylo vidět na první pohled, že se zlepšily.
PS: Hlavně že už mám "svou" veterinářku. Na první veterině ode mně daly ruce pryč.
- za pokus nic nedáte
- pokud se u ryby vytvoří dostatečná tvorba enzymových částic, může se stav vitality ryb zlepšit
- z mé zkušenosti, bez živého krmení to u živorodek nejde, u suchého krmení vždy byla mortalita ryb(zvláště u samic) velká, k poměru běžné délky života
To dává smysl. Pořídil jsem mražené pochoutky. Ale teď to zrovna pro živorodky z odbouchlým trávením asi není vhodné. Tak jsem to testl na sumečcích a krevetkách.
No když jsem je měl nově, tak ani nežraly suché. Takže musely být krmeny něčím, co je vymakalo. A druhá generace(první v méme akva od počátku) má úplně jiné návyky jako první.
- vzhledem k tomu, že základem potravy pro tento druh, se stávají ve značné míře umělá krmiva, převážně zcela nahrazující krmení přirozenou živočišnou potravou, dochází vlastně již při vývoji ryb k nedostatečnému vytvoření přirozených IMUNITNÍCH látek a odtud se odvíjejících problémů za účasti, teploty, pH, ....atd.
Po pravdě už si nemapatuji, co ty krmiva šecko obsahují. Ale zreviduji je.
Pokusně jsme asi týden nekrmil bílkovinama. A potom během léčby jsem krmil velice málo a bílkoviny asi vůbec.
Chtěl jsem říci, že např. velmi oblíbení moskyti nevzbudili u nemocných jedinců povzdvižení.
Rovano napsal:... Dal jsem jim bílkoviny, po kterých by se umlátili..
- pokud vezmu v potaz pouze jednu složku ,třeba uvedené bílkoviny a jejich důležitost pro syntézu tělních proteinů, důležitých pro růst, tak tam je důležité, aby byl v krmivu pro ryby optimální profil aminokyselin v krmivu
-už při nedostatku jedné aminokyseliny je zastavena syntéza tělních proteinů
-je tedy zřejmé, že pokud nejsou dostatečně zastoupeny potřebné složky k výživě v optimálním poměru využitelnosti a stravitelnosti, je příjmem zcela zbytečný a omezující vývoj ryb
Preventin byl zbytečný. Pokud rybky nevykazují známky onemocnění či napadení cizopasníky, je použití léčiv zbytečné.
To není stravou. Už jsem zkoušel změnit stravu. Mají v sobě přemnožený parazity. Už jsem zkoušel změnit stravu.
Mimochodem ta samice je držák. Ale samec začal dnes vykazovat známky jako ti předtím. Za pár hodin by bylo po něm. Tak jsem jej byl nucen odstranit.
Celkově umíraj i některá mláďata.
Některé kusy jsou v pohodě. Některé ne. Nevím co by se stalo, kdyby nastala přirozená selekce bez léčení. Zda by přežili jen imunní kusy. Ale nehodlám to zkoušet.
Jsem přesvědčen, že toto přišlo s prvním samcem do akvária. Už ten byl nějaký hubenější(což jsem si měl blbec lépe zkontrolovat) a měl u rekta na kůži něco načervenalého. To červené už jsem nikdy u nikoho nespatřil. Potom to chytla samie. Druhá. Atd.
V pondělí snad seženu léky.
Čauky, hned bych samce i samicci odlovil a asi bych změnil stravu...
Pozná z teho někdo něco? Nejspíš ne, ale zkusím to sem dát. Osobně mám tip.
www.youtube.com/… trus samice
www.youtube.com/… trus samec
Chování:
Samice je letargičtější již delší dobu. Stejně tak spíše u dna. Přijde mi, že dýchá rychleji, než by musela. Když už vyleze pro žrádlo, tak ji nevidím moc jíst. Většinou je někde sólo zalezlá, ať má klid.
Samec s potravou také není moc aktivní. Dal jsem jim bílkoviny, po kterých by se umlátili. A teď samec jen plave pod hladinou, ostatní ryby žerou a on snad ani neochutná.
Ale něco trošku žrát musejí, jinak by vypadali už dávno jinak.
Dnes jsem vylovil dalšího samce na zádech, boku. Stáří asi 2 měsíce. To stejné jako vždy. Nebylo zjevné z vnějšku nic(oproti těm dvou výše na videu a fotkách). Humánně utracen.
Osobně bych ji velkou šanci na záchranu nedával…spíš bych ji ulehčil cestu na druhý břeh
Ahoj, prosím o radu.
Použila jsem do karanténního akvária na nové rybičky po 14dnech PREVENTIN ( dávkování jsem dodržela)abych je poté mohla dát k ostatním rybkám. Ale v tu chvíli co jsem ho tam dala, tak jedno paví očko začalo špatně plavat a klesalo ke dnu, nedrželo rovnováhu. Je to samička a ještě předtím jsem v akváriu objevila čerstvě narozená očka. Dnes je to druhý den a i když jsem rybku přesunula do jiné náhradní nádrže se silným vzduchováním,ale nevidím žádnou změnu. Souvisí to s tím přípravkem nebo jsem někde četla že to může být po porodu? Je nějaká možnost jak ji vyléčit? Děkuji za pomoc.
Starší reakce
www.youtube.com/…
Myslíte, že je to ještě v normě nebo je to na tuty paraziti?
Myslíte, že ty skřele jsou napadené?
Děkuji za odpovědi a trpělivost se mnou.
Podle rozmazané fotky se nedá léčit. A i kdyby byla ostrá, je těch věcí tolik... nejlepší bude si založit prezentaci, co nejlépe vyplnit.
Popsat chování ryb nebo rybky atd.
0 16.08.2022 17:17 Svojda – Nemocna živorodka
Zdravím netuší někdo co by ji mohlo byt?
Starší reakce
Díky všem za rady. To už byla taková třešnička na dortu, že kolečko na foťáku zůstalo o jednu pozici jinak než obvykle a vyfotila se šmouha. Už jsem myslel, že z toho bude venku a najednou toto.
Ono už z umrlé ryby těžko někdo něco pozná , samo se můžu mýlit , nicméně jsem si jist, že zdravá ryba se s drobnými poškozeními /oděrkami v kvalitním prostředí, dokáže bez problémů vyrovnat sama bez potřeby použití léčiv.
K pochopení , mimo Camallanus -kteří jsou živorodí ,mají bičíkovci i nematody nepřímý vývoj, - snášejí vajíčka, nebo vytvářejí cysty , které budou v akváriu naprosto všude a jsou běžnými koncentracemi léčiv snesitelnými rybami nezničitelné. U bičů trvá vývoj cca 7-15 dní , u nematod 3-12 týdnů - v závislosti na teplotě vody a druhu.
Takže, stejně tak můžeš detrit odebrat z ryby bez příznaků.
Používat nakaženou rybu jako krmivo je hloupost.
Dotaz:
Pokud bych mel vyhublou rybku (treba z duvodu napadeni parazitem v travicim ustroji) a tuto rybku mi sezere vetsi drava rybka, tak
1) parazit z nemocne sezrane rybky se dostane do nove rybky, ktera ji pozre a nakazi predatora.
2) umrti nakazene rybky z duvodu sezrani druhou rybou umre i parazit v sezrane rybce, ktera se rozklada v rybce, ktera ji snedla. ?
Shrnuti: vyhuble nakazene krmivo radsi usmrtit, nebo ji nechat jako potravu? Popr: nechat ji zmrznout (usmrtit tim parazita) a pote ji podavat jako krmivo?
Dekuji
Právě jsem byl nakrmit ryby a hledal jsem tu třetí dospělou samici, tu co měla břicho jak žehličku a začla mít jako první příznaky bílých míst. Už asi týden vypadala tlustší, fleky neměla žádné. A tak ji hledám a najednou koukám, že leží dole v rohu.
Tak jsem vzal foťák, že Vám to sejmu, aby ste viděli, že už vypadá bez fleků a zdravěji. Tak a teď naštvanej na PC zjištuji, že se to nevyfotilo ostře(Přitom zrcadlovka ukazovala, že je to zaostřené). Natočit video a z toho vytípat snímky mě nenapadlo. Další pokus už není. Rybce jsem humánně ukončil utrpení.
Příznaky: ryba leží, občas sebou cukne, ale nedokáže se hnout z místa, zrychlené dýchání, při výlovu pokus o plavání v rámci 3 centimetrů v síťce, otáčení kolem vlastní osy.
Ta vyhublá samice může taky lecos naznačovat (toto je velmi zásadní a neuvedená informace) , což se ale bez mikroskopického vyšetření výkalu nedá relevantně potvrdit.
I živorodky bývají velmi často napadeny střevními parazity , nejčastěji jsou to helmiti - camallanus cotti , ti při klidovém stavu ryby (neplavání) viditelně trčí z řitního otvoru , jsou červení - řit. otvor bývá i lehce oteklý, také tam můžou být nematody atd (obojí zmiňované patří k hlístcím)
Dále to můžou být střevní bičíkovci (hexamita , spironucleus, cryptobia vzácněji i další) - opětovně nutno prozkoumat výkaly a určit druh a po té až léčivo , naslepo nic neléčit - při špatně zvoleném léčivu to bude mít opačný účinek.
Zjednodušeně - střevní paraziti vyžerou veškerou výživu , vitamíny atd. rybě z trávícího traktu, oslabí se imunita - schopnost regenerovat triviální a běžné drobné poranění na těle, protože není z čeho regenerovat , následné napadení plísněmi ,prvoky, rozpady ploutví atd. můžou být dost zavádějící (druhotné). I po úspěšném přeléčení se stále vracejí- nekonečný kolotoč přeléčování nevedoucí k ničemu.
Takže za sebe doporučím sehnat mikroskop min 600X zvětšení, vyhublou rybu odlovit po krmení do nějaké nádoby s vodou stejné teploty jako v akva , počkat až se vykálí (nejlépe několik bobků), vrátit ji zpět do akva a bobky důkladně prozkoumat. Co jak vypadá napoví např. tady -
www.youtube.com/…
Nehledat živé helmity , ty pravděpodobně ani nenajdeš (vyjma už zmiňovaných camallanus u řit. otvoru), velmi málokdy opouští hostitele - je nutné hledat jejich vajíčka (ve videích je na ně upozorňováno také)
Až po případném nálezu , se teprve dá mluvit o nějakém relevantním léčení
Hodně zdaru chlape
A zde fotky té co byla postižena jako první a je nějaká hubená. Propadlé břicho. Občas takové ty táhnoucí se tenké světloněco výkaly. Občas se víc straní. Ale většinou se ukáže na žraní.
Její stav se po léčbě solí zlepšil i trošku přibrala. Fotky nejsou aktuální k dnešnímu datu.
Použil sjem co jsem měl doma po ruce. Což byl Sera mycopur, kde je Acriflavin 210mg a nějaké měďi. A protože jsme měl strach a prvne myslel, že jsou na rybce plísně(což mohlo být až sekundárum), tak jsme použil preventivní dávku. Stav se zlepšil. Ale pak se to jakoby zase vrátilo.
Poté jsem aplikoval sůl. A stav se začal zlepšovat. Nyní nejsou viditelné příznaky. Postižený počet 3 ryby.
Z toho ta 1 byla taková divná od začátku. Plaší, hubenější, přišli mi divný výkaly a při vyšších teplotách agresivnější. Zde jsme něco načetl o stavech samic živorodek.
A sem tam se nějaká ryba otřela. Nijak moc. Což ale mohlo být bůh ví čím, co jsem tu četl na fóru.
Nemohl jsem to přesně identifikovat, protože nebyli fotky a až dnes jsem našel přes Googlu fotky chilodonella-parazita. A přijde mi to stejný.
Zde jsou fotky samic v tom horším stavu. Dalo mi velkou práci ji vyfotit ostře. Někdy jsem ji neviděl i 3 dny.
Být Tebou tak sůl vynechám - viz její sporná účinnost.
Pokud jsi s acriflavinem neuspěl , použil bych Phyto med Protazid - s účinnou přírodní látkou Chininhydrochlorid - výtažek z Cinchonae cortex , velmi účinný proti jednobuněčným.
Ano, Acriflavin - (Acriflavine hydrochloride) je acridové barvivo a zároveň název léčiva , obsahující různé koncentrace (dle míchání různých výrobců) , z mé zkušenosti je Dajana "čajíček" ať už obsahuje jakékoli jiné přísady.
Nejúčinnější byl vždy ten legendární z Kapušan , s Profiplants jsem nikdy neměl čest.
Na rozdíl od ostatních acridových barviv ,je při použití Acriflavinu NUTNÉ SVÍTIT ! - jeho účinnost spočívá právě v jeho rozpadu , "po tmě" je mnohonásobně méně účinný.
Používá se mimo jiné také jako kontrastní látka při mikroskopii.
Užívám čistou italskou mořskou sůl. Zakoupeno Billa 40Kč/kg.
Děkuji moc za rady. Zrovna jsem si v jiném vlákně pročítal Vaše rady staré několik let. Jsem tedy rád, že jste se tu vyskytl.
Acriflavin je akridinové barvivo nebo acriflavin obsahuje ( mimo jiné) toto barvivo?
OT.Díky ( "přípravky" se mi zatím vyhnuli)
- sůl v tomto případě pouze zajišťuje větší obranyschopnost ryby, která je vytvářena zvýšenou produkcí slizu
- nejde tedy o přímou léčbu, parazit si může najít dalšího hostitele
- Sera/Dajana, oba přípravky obsahují jiné množství % Acriflavinu, u Sery jsou ještě dvě doplňující látky, (pokud si dobře pamatuji), Dajana je produkt čistého % Acriflavinu
- v ČR je Top Acriflavin z Profiplants, který obsahuje nejsilnější % roztok z dostupných přípravků na trhu
- 100g/100l optimum, pozor na druh používané soli, druhy chovaných ryb, nelze používat klasickou kuchyňskou sůl s jodem
- extinkce parazita v akvariu, je podmíněna tedy, pouze přímou léčbou
Takže u mě proběhlo ASI toto onemocnění, respektive napadení parazity asi u 3 rybek(u těch to bylo viditelné).
Stav se začal zlepšovat po aplikaci soli(10g/80L, po nějaké době výměna 1/3 vody a zase 10g), která podpořila vylučování slizu. Nyní není už parazit není vidět pouhým okem.
Otázkou je, co se stane, až přestanu solit. Nebo jaká koncentrace mu přestane vadit.
Tuším, že mi doporučíte neřešit/neléčit, dokud to situace nevyžaduje.
Zároveň nerozumím tomu, proč Sera Mycopur obsahující Acriflavin není na Chilodonellu, ačkoliv Dajana Acroflavin ano(a jehož složení je prý tajné).
Mimochodem jaké koncentrace soli používáte preventivně a jaké na léčení?
Spočítal jsem si to na nejméněn slané moře. A tuto koncentraci ppm jsem se rozhodl nepřekročit. Bohužel si občas nedělám poznámky, tak jsem zapomněl tu hodnotu.
Starší reakce
Mám 3 měsíce zajeté akvarium, do kterého jsem přidal poprvé rybky, mimo jiné 10ks živorodek Red Cobra. Ty mi postupně po jedné začaly umírat, po 10 dnech mám jen dvě. Ostatní rybky zdá se ok - z 10 Danii umřela po převozu 1 a z 6 panceříčku panda také 1. Dočetl jsem se, že obecně nemají rády proud - ty moje ale do vysílení plavou v největším proudu v akváriu u výtoku z Lily Pipes. Navíc mám externí atomizér CO2, takže v proudu je ho pravděpodobně vysoká koncentrace. Proč to dělají? Ostatní rybky si klidně plavou po zbytku celého akvaria. K akvárku mám prezentaci.
Starší reakce
Rozhodně bych vodu měnil častěji než 1x za měsíc, ale 1x týdně. Spoustu rostlin beru jako samozřejmost...
Ahoj,
tým, ktorý by ti mohli poradiť, by asi pomohla aj fotka celej nádrže, pre posúdenie celkového stavu akvária - koľko rastlín v akej kondícii, typ filtra (týždenné čistenie je dosť časté, je to nutné?)... Najlepšie je založiť prezentáciu. 15ks rybiek, je veľmi všeobecný pojem - pod tým sa môže skrývať hoci čo. Nie je ryba ako ryba, ani keď sú približne rovnako veľké (neonka vs. živorodka je sto a jedno ohľadom kvality vody). Treba vylúčiť zlé podmienky (alebo potvrdiť a napraviť) a potom niekedy nejaká rybka proste uhynie (podľahne ako aj človek). Ak ostatné nemajú problém (a táto je už z akva von)...čo vlastne riešiš? Mne napr. odišli všetky gupky do 4 mesiacov (5ks) a ramirézky veselo štebocú (buď dostali naprdel zo zábehu/prvé mesiace som nič nemeral a boli prvé, alebo mali v sebe bakteriálnu chorobu už z predajne/naznačil mi predajca).
Doplňující informace - Akvárium je asi půl roku zaběhlé, čistím filtr jednou týdně, vodu měním 1/3 za měsíc a přidávám tam chemii Tetra Aqua Safe. Rybek je v akváriu 53l 15ks. Poradil by mi někdo prosím jaká je to nemoc? Není tam žádná ryba co by jí ohrožovala a nic o co by se mohla odřít. děkuji
Viz modrý rámeček. Informace o nádrži, ideálně založ a co nejvíc vyplň prezentaci. Jinak ti nikdo nic konkrétního neřekne.
0 27.02.2022 13:48 Začatečníkakvar – Živorodka nevíte jaká je to nemoc?
ahoj,
dnes jsem na hladině nalezla takto samici živorodky, u toho lapala po dechu a poté následovala smrt. Poradil by mi někdo prosím jaká je to nemoc? Není tam žádná ryba co by jí ohrožovala a nic o co by se mohla odřít. děkuji
Starší reakce
Ahoj, mám v karanténě (20l, s topítkem a vzduchováním) již 3. týden hejno endlerek. 3dny po přinesení se vysypaly krupicí. Tedy zvýšena teplota na 30, přeléčeno eshou exit+2000 dle návodu. Krupice zmizela. Pak 2 rybky utraceny z důvodu vodnatelnosti.
Teď už to vypadalo, že je přendám do akvária, ale o víkendu den po dni nějaký úhyn, dokonce zpozorováno, jak to probíhá. Ryby plavou, žerou, břicha normální, šupiny čisté, ploutve nestažené. Ryba z ničeho nic zamíří ke dnu, pak udělá prudce "loping vzad" a ke dnu padne mrtvá.
Vodu jim měním obden, krmím střídmě... zbývá 6 samic a 3 samci z původních 25ks+potěru, nějaký nápad? Poprvé jsem dodržela karanténu a nestačím se divit.
Starší reakce
Nezajetá nádrž, neosázená a špatné dno. Nejspíš se otrávili a další přibudou. Začít přečtením zajetí nádrže, vyměnit dno, vysázet hromadu kytek a nejméně měsíc počkat.
0 23.05.2021 00:05 Tomasch – Živorodky leží u dna
Zdravím,
pořídil jsem asi asi měsíc zpět akvárium 60l, nechal jsem jej zajet 14 dní a dal do něj 14 živorodek a pavích oček.
Vzduchovač, filtrace i topítko jede.
Asi týden zpět mi 2 živorodky umřely den po sobě.
Všiml jsem si, že ostatní rybky se taky začínají chovat divně a občas prostě jen leží na dně a dýchají.
Včera jsem měnil 1/2 nadrze, den odstátou vodou a pridal Start Plus od Tetry a BioFiltr (prospesne bakterie).
Filtr jsem taky vyčistil, avšak né úplně.
Nevíte prosím čím to může být, o co se jedná?
Mám podezření a strach, že jsem si to zapříčinil sám, jelikož mám filtr z druhé ruky, pár týdnů používaný, ale filtrační vložky jsem si pořídil nové.
Prosím moc o radu.
Mám dva dotazy.
Co se první fotky týče, připadá mi že na boku má živorodka duhová nějakou "ranku", je možný že do něčeho narazila nebo se s někým střetla? Že by došlo k nějakému nárazu jsem si nevšiml. Bylo tam 6 samic (teď už jen 5). Původně jsem tam měl 8 samic a 4 samce. Bohužel jsem udělal nějaké chyby tak se mi počty zredukovali
Co se týče druhé fotky, tak živorodka se pořád schovává pod kořenem. Maximálně vyplave kousek od kořene a pak se zase vrátí pod něj. Nevíte někdo proč se tak chová? Kdyby tam byli i samci tak bych řekl že se schovává před samci ale jsou tam jen samice.
Děkuji za odpovědi
Starší reakce
Starší reakce
Dobrý den, co má za nemoc můj kominík? Jeden už mi na to samé umřel zhruba před týdnem a dneska jsem si všiml, že to má další. Je to jakoby zježení šupin a bulka v jednom místě. Díky moc za rady
Starší reakce
Osobně doporučuji pro osídlení bakteriemi jak filtru, tak dna v akváriu, Seachem Stability, Pristine a kuličky Aqua Pure.
Už jsem se opakovaně vyjádřil - redukce rybí osádky.
Co se týče "pastilek", posloužím nejdříve zítra. Mám cosi takového v práci, tak se mrknu a dám vědět.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 35 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19786x