Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Živorodky - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 11:54 R Muž romant [27982] Re: Zoidik
Pokud ta ryba normálně přijímá potravu, tak bych to přisuzoval té skladbě a pokud se straní a nežere, tak bych to tipoval na ty parazity.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 11:51 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Zoidik
Nikdo nic?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2012 16:06 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím
Poslední dobou jsem viděl mečovku, jak má zelený hovínka. Dneska jsem to zpozoroval i u jedné mladé. Kdyby byly bílé, tak střevní parazit, nebo jednotvárná strava, ale zelené hovínka? To jako že žere rostliny? Jednou jsem ji viděl něco zeleného slupnout co plavalo u hladiny. Jinak na krmení používám patentky, dafnie, hikari, rataj color, moskytí larvy a pár dalších. Sušený vždycky smíchám dohromady, takže dostávaj pravidelně jeden a ten samý mix, jenom se mění poměr jdenotlivých druhů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 09:25 Muž Yirka [9118] Re: corttfish
A čím krmíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2012 23:44 corttfish – nemocná platička
Pardon,tohle je trochu odjinud,ale jen tady jste aktivní.Mám platu,je to sameček a myslim,že má nějaké zažívací problémy,vždycky po jídle stáhne ploutve a jeho trus má tmavou barvu,přitom ale chut k jídlu neztrácí,nevíte,co mu je???prosim,a díky za odpověd kdyžtak

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2012 19:04 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: azereta
Ahoj,..tak takhle presne jsem dopadl ja.Akva s okama pekne fungovalo,dokud jsem neprinesl posledni kousky z kramu,kteri se mi zrovna libili,....uz vim,ze je lepsi koupit vsechny od stejneho dodavatele a nesbirat po kusech z vice akvaristik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2012 17:32 azereta – mrtvi samci živorodky duhove - co delam spatne?
Zdravim, nejak si uz nevim rady, akvarko slo krasne pul roku, ryby se mnozily...pred mesicem jsem si donesla domu noveho samce ze zvermimexu. Chtela jsem "ozivit" chov...misto toho jsem to skoro zabila. Mela jsem tri samice, z toho dve rodily, a dva samecky. K nim jeste ten novy. Nejspis jsem udelala zakladni chybu a to - nedala jsem samecka do karanteny. Nemel zadne priznaky onemocneni cely mesic. Pak zacala tomu memu puvodnimu sam. jako by upadat ploutev (bakterialni rozpad, mechanicke poskozeni?) kazdopadne neprezil (musela jsem ho utratit, chudaka. Pak druhy "domaci" - slepena ploutev, hlava nahore, ocas dole, zakriveny do oblouku - neprezil. Oranzoveho samce jsem nasla vcera na dne - ze dne na den mrtveho - mel u ritniho otvoru jako by cervenou tecku (neco jako vyhrezla cast streva?) - mrtvy. Jedna samicka mela na sobe jako by povlak, plisen? tak jsem ji dalal bokem do nadrze a dala tam multi medikal, dle navodu - zila den. Zustala mi jedna dospela samice, sest mimin, tri asi dva mesice stare. Zadny samec - vsichni K. O. Dva ancistrusi, kteri vypadaji ok, tak stejne jako predesle ryby. Co to sakra muze byt? Tak dlouho to bylo v pohode...a ted je to spis k placi :( Nasadila jsem lecbu i do hlavniho akvarka (asi ze zoufalosti), co dva dny menim cast vody, asi tretinu...a doufam, ze to uz dal nebude pokracovat...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 16:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Z hlediska tříslovin mám vyzkoušený dub. Protože jsem odchovával i v čerstvých březových špalcích ancíky nejskvěleji, soudím, že tato léčivka je také dobrá. Jak se chová buk nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 16:25 wiku Re: LiborSprysl
Ještě k tomu máčení dřeva. Mohu použít i jiné dřevo než Dub a Břízu? Třeba Buk?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 16:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: LiborSprysl
Proč to váhání. Já když jsem stěhoval na hory živorodky do měkké vody, dost dlouho mi trvalo, než začaly fungovat tak, aby to bez problémů. A stejné to bylo, když jsem se odstěhoval do vody hodně tvrdé. Živorodky totiž nejsou podle mého ryby zcela vhodné jako ryby pro začínající (tím nemyslím, že byste byl nějaký začátečník, ale chci obecně vystihnout složitost jejich chovu)... to se vytrvale tvrdí jen proto, že rodí živá mláďata. Ale vyhovět jim, to chce trochu vychytávat podmínky pro jejich život. Chovné kmeny z určité vody nefungují stejně ve vodě jiné, i kdybyste jim zpíval denně ty nejhezčí písničky. Budou uchcípávat stále, až kmen zmizí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 16:29 wiku Re: LiborSprysl
Já si naopak myslím že to jediné řešení. Nemocné ryby se objevují už od loňského léta. Předtím jsem stejnou nemoc měl i v předchozím 54L akváriu, ale tenkrát jsem tomu nerozuměl. Až teď zpětně mi došlo, že nemoc se s celou osádkou vleče už nejméně dva roky a přenesla se s polu s nimi ze starého do nového akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 16:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Hurá, jsem rád. ahoj I když si furt nejsem jistý, jestli je ta vaše nádrž na tenhle antibiotikový nálet dost vhodná. Ještě jednou jsem četl vše od začátku vašeho psaní. Jestli se fakt objevuje jen jedna "opálená" ryba jako je na fotce a občas, tak se to podle mého dá zvládnout lépe tím, že ji bez váhání eliminujete a budete hledat příčinu proč se to objevuje. Ten útok bych podnikal, kdyby se to týkalo třeba dvaceti ryb najednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 16:17 wiku Re: LiborSprysl
Aha. Už jsem to našel. V litrových lahvích se vyrábí pouze Enrogal 10%. Tím je to jasné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 16:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
U veterináře... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 16:00 wiku Re: LiborSprysl
Kde ho kupujete?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 14:19 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
:-) ty láhve kupuji já a momentálně není žádný problém, teď tam nemá ani prázdný obal :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 14:06 wiku Re: LiborSprysl
A nemohl by to vědět váš kolega, který lék používá? Byl bych Vám velice vděčný, kdyby jste se ho zeptal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 13:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Olalala...tak to nevím, ale co vím, tak litrovka stojí kolem 1250,- Kč...to by mohlo být dobré vodítko i pro veterináře smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 13:42 wiku Re: wiku
Ještě jedna otázka. Teď jsem zjistil. že Enrogal se vyrábí minimálně ve dvou koncentracích. Mohl by jste mi prosím zjisti obsah léčiva v Enrogalu, který jste používal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 13:25 wiku Re: LiborSprysl
Dobře dobře. Pokud je to vyzkoušené, nevidím problém. Zítra jdu k veterináři pro dávku na 6 dní, proto se ptám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 13:21 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Používá to tak jeden kolegů, u něhož se hodně mění ryby a občas s nimi přitáhne nějakou neplechu, tak aby se toho zbavil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 13:12 wiku Re: LiborSprysl
Injekční stříkačky mají stupnice v mililitrech. Takže už máme konečně jasno. Děkuji.
Jak jste zvolil zrovna toto dávkování? Podle návodu u léčiva, nebo ho určil veterinář?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 12:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Snad pro zjednodušení a bez matematických převodů...já je fakt neumím (měl jsem s tím problémy i na základce smich ). Desítkovou injekční stříkačku do stovkového akvárka. A teď zase může začít debata kolik jakých hodnot obsahuje "desítková stříkačka". Mám tenkou pětku, silnější desítku a "koňskou" dvacítku. Víc vám fakt nepomohu. Ale předpokládám, že jste s doktory do styku přišel a víte o čem mluvím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 12:17 wiku Re: LiborSprysl
Takže 10ml na 1litr vody. To máme 1:100. Tak jsi to myslel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 12:17 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: LiborSprysl
Správnost poměru nějakého léčiva nekomentuji! Jen to, že 0,1 l = 100 ml. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 12:00 Muž LiborSprysl [9015] Re: Sid
Že ne smich já ty převody fakt neumím a to jsem nějak přirozeně vyšvihnul 0,1 a pak to opravil, to už je takhle správně? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 11:59 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: LiborSprysl
10 ml je 0,1 l? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 11:50 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
ano 10ml na litr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 11:41 wiku Re: LiborSprysl
Co tím mám rozumět? 0,1 L léku na 1 L vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 11:31 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Asi bych šel cestou 1:10
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 11:21 wiku Re: LiborSprysl
Veterinář právě neví. Proto jsem se sám snažil něco dohledat. Umí toto natibiotikum nadávkovat kočce, psovi, andulce. Ale rybě ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 09:07 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Mýliti se je možné, v případě ryb v akváriu se to nedávkuje na kilo zvířete, ale na litr vody :-) Ovšem teda upřímně řečeno, ono to bude vycházet z těch kil. Zkuste to zkonzultovat s veterinářem. Já tedy ze svých zkušeností vycházet moc nemohu. Občas sháním antibiotika kolegům :-) Ale pokud se nepletu, tak to dávkují 1:10. A určitě bacha na pH (neutrál) a tuším, že je tam ještě problém, aby nebyla v nádrží metylénka nebo malachitka (ani stopově), to fakt nevím přesně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 00:33 wiku
Ještě bych měl otázku k dávkování léčiva. Ať už Enrogal nebo Enrofloxacin. Na webu jsem to nenašel. Veterinář má Enrofloxacin v kapalné formě. V popisu má dopooručneou hmotnostní dávku léčiva na 1kg živé váhy léčeného zvířete. Jak to dávkovat? Zjistit hmostnost mých rybiček je bezproblémů, ale co dál? Nalít vypočtenou dávku přímo do vody? Nebo nechat lékem nasáknout vločkové krmivo? Když to nakapu do 230 litrů akvária, musí se to přece zákonitě rozředit a ztratit účinnost, nebo se mílím? Léčit ryby v karanténí nádrži je asi nemožné. Protože bakterie jsou v celém akva, takže lék musím dávkovat přímo do něj.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 17:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Znám spíš ten Enrogal a u něj tři dny bývají málo, takže bych se šesti nebránil. Tak spolehlivým přírodním zdrojem huminů a nezanedbatelného množství vitamínů je určitě to, co živorodkám dělá nejméně dobře smich Vše kyselé - tedy rašelina, olšové šišky, dubové listí a dřevo,bříza tak kyselá není, ale jsou i další podobné veselosti. Proto je dobré podávání u takovýchto ryb vhodné kombinovat třeba se sodou, nebo s přípravky, které vyženou pH nahoru. S vitamíny z přírody bych si moc hlavu nelámal, spolehlivou kombinaci nejen pro tento účel má třeba Tetra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 16:59 wiku Re: LiborSprysl
Existuje ještě nějaký další způsob, jak dostanu do akvaria huminy a vitaminy? Tedy kromě průmyslově vyráběných akva-přípravků. Zajímá mě nějaká přírodní cesta.

Další otázka. Jak dlouho léčit již zmíněným ENROFLOXACINEM? Informace které jsem našel na webu se dost liší. V jednom dokumentu se udává doba léčení 3dny, v druhém jsem vyčetl dobu dvojnásobnou, tedy 6dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 14:08 Muž LiborSprysl [9015] Re: Haimdol
Ten start to dříví a huminy docela zrychlují...jen ta voda je víc barevná... :) Louhovat klidně v akváriu...to dřevo tam může být třeba nafurt...Ryby mají břízu hodně rády...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.01.2012 13:56 R Muž Silent [5949] Re: wiku
Správně. Antibiotika vymlátí i nitrifikační bakterie tudíž bude nutné filtr po léčbě vyprat a de facto nechat znovu zaběhnout. Bylo by lepší nechat filtr běžet třeba v kýblu mimo léčenou nádrž a po léčbě bys ho mohl bez ztráty bakterií opět ihned nasadit. V léčené nádrži pouze vzduchovat, případně použít jen čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 13:44 wiku Re: LiborSprysl
Louhovat bych to měl v akvarijní vodě přímo v akváriu? Není lepší zalít to někde mimo teplou vodou a pak lít výluh do aqa?

Co s filtrem po léčbě? Enrofloxacin zabíje bakterie, počítám tedy, že nepřežijí ani nitrifikační bakterie ve filtru. Měl bych náplně filtru po léčbě vyprat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 13:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Jo ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 13:36 wiku Re: LiborSprysl
Jak to myslíš s tím dřevem? Mám nechat máčet syrové čerstvé dřevo v akvárku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2012 13:11 Muž LiborSprysl [9015] Re: wiku
Enrogal i Enrofloxacin asi fungují prakticky stejně. Ten první je tuším levnější. Oba přípravky vytváří ve správné koncentraci při léčení tzv. atibiotikovou clonu. Vyvraždí bakterie a brání vzniku nových. Tudíž jsou rozprostřeny v celém objemu akvária, ve dně, filtru i vodě. Hypermanganem bych tedy rohodně filtr nedezinfikoval. Aeromonády chňapnou mečovky většinou jen při nějakém nedostatku v nádrži. Takže pokud po skončení léčby budete pravidelně měnit vodu a do dodávané přidávat vitamíny a huminové látky, mělo by se to spravit. Samozřejmě je třeba dodat ty zdravé bakterie...vykoupal bych špalík břízy a dubu, omytý, klidně i s kůrou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 13:04 wiku – Aeromonádová bakterie - jak léčit
Zdravím. Několikrát jsem s tu dotazoval ohledně úhynu mečovek. Poslal jsem jednu rybu do Státního veterinárního ústavu k provedení vyšetření. Výsledek? Ryby mám napadené Aeromonádovou bakterií (Aeromonas veronii). Vyšetřující doktor, i můj zvěrolékař doporučili léčbu antibiotiky ENROFLOXACIN. Všechny ryby tedy v sanitárním akváriu přeléčím přípravkem Enrofloxacin, ale co se zbytkem akvária? Lékařk doporučuje léčení vody a rostlin Enrofloxacinem a denně dezinfikovat filtr Hypermanganem, ale není si jistý, jestli procedůra opravdu vyléčí celé akva. Jestli není lepší akvárium od základu vydezinfikovat a znovu založit.

Má někdo s touto léčbou zkušenosti? Je léčba účinná, nebo je znovuzaložení nevyhnutelné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2011 00:11 Nobody – Re: Yirka
Yirka napsal: Napsat: Výrobci léků-napíší cokoliv,jen aby prodali - je asi to samé, jako že chovatelé rybek - napíší cokoliv, jen aby prodali.
Nebo podle sebe soudím tebe?


Také už nechci polemizovat. Někdy si přečtěte složení léků(pro akvarijní rybky).Možná budete překvapen,jak je to stejné,ale přesto to léčí spoustu různých nemocí.
A že někteří chovatelé napíší nebo řeknou cokoliv, jen aby prodali - to dělají!!!
Bohužel. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 09:19 Muž Yirka [9118]
Napsat: Výrobci léků-napíší cokoliv,jen aby prodali - je asi to samé, jako že chovatelé rybek - napíší cokoliv, jen aby prodali.
Nebo podle sebe soudím tebe?
Ne, tahle polemika opravdu nemá cenu a dále se k ní nemíním vracet. Rozumět psanému slovu jsem však ani ve svém věku ještě nezapoměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 01:09 Nobody – Yirka
Pak se ozve nějaký rádoby odborník, který mate hlavy hlavně začínajícím akvaristům a výrobce léků považuje za lháře a píše tu bludy.[/cite

Tak jsem dlouho přemýšlem o tom,jestli na toto ještě reagovat.
Musím.
V prvním příspěvku nešlo jen o přípravek eSHa-pouze jsem poradil,na tento přípravek jste to vztáhl jen Vy.(že by reklamní agent fimy nebo distributor?).
Pokud je Váš věk pravý,tak jistě víte,jak to bylo v našem mládí.Rostliny rostly,rybky se množily a nebylo potřeba spousta těchto"vymožeností"=žroutů peněz.Je fakt,že ohřívání vody v akva klasickou žárovkou ponořenou do vody-pomalu sebevražda.Pak první motůrky na vzduchování atd...
Výrobci léků-napíší cokoliv,jen aby prodali(zkušenost-nevztahovat na eSHa).Začínající akvaristé vydají většinou spoustu peněz za úplné zbytečnosti,pak jim to nefunguje a končí!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 18:48 Aduš Re: Aduš
Ale ona je má jako kdyby pod kůží přidala bych fotku ale zaprvé nejde mi to a za druhé nemám kvalitní foťák nic z toho nejde poznat :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 18:42 Aduš Re: romant
Možná to je tohle.Červi přes 1 mm dlouzí na kůži a co je to parazitální vyšetření?Promiňte ty hloupé dotazy ale jsem docela začátečník.Dá se to nějak vyléčit bez něčí pomoci?Myslím třeba malachitová zeleň nebo tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 18:38 Aduš Re: romant
Bohužel jsem tam nic nenašla ale myslím si, že by to mohli být nějací bičíkovci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 18:38 Aduš Re: Aduš
Nevíte prosím někdo co by to mohlo být?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 35

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19570x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3338?od=901