Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   24.02.2023 21:17 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: skypi
Tohle povídání má na svědomí pan Rataj a spol. Měli v kýblu plno hnědovky a zjistily že okyseluje vodu tak to pustili do světa. Posléze se ale přišlo na to že ta hnědovka v tom kyblíku začala zahnívat což způsobilo to okyselení. Po čase tuhle chybnou teorii potichu odvolali. Čas od času na tuhle chybu lze ještě narazit. Rostliny v první řadě žerou CO2 a dokážou ho dostat na 0 nebo nějaké minimum tím pádem stoupne pH jde to ale jen v případě, že je voda měkká a rostlinná džungle. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2023 19:34 Muž skypi [248] Re: Rybar
Rybar napsal: Třeba ty Microsorium pteropus . Její přítomnost stimuluje domovinu Teter tedy měkou vodu .
Můžeš mi prosím vysvětlit , jak "přítomnost" toho Microsoria "stimuluje domovinu Terer, tedy měkou vodu". coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2023 10:53 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rybar
Rostliny jsou mimo akvaria a dělají se znich výluhy Já se s tebou bavím o vodních rostlinách a ne o tom co roste na břehu a padá a hnije ve vodě a nejsou to rostliny ale většinou jejich plody nebo jejich listí. Tohle je možné ale jen v měkké vodě v tvrdé to takhle dělat nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2023 06:58 Muž Rybar [-29] Re: Jozef
Proč do toho tahat neonky a Amazonku. Bavíme se kyselé vodě . Přítoky a tůně. Řeč je o snížení pH . Takové hodnoty jsou tam běžné. Pokud máš menší akva, tak to dá jinde a slije jenom vodu . Třeba ty Microsorium pteropus . Její přítomnost
stimuluje domovinu Teter tedy měkou vodu . Ale je potřeba větší množství. A tak kdo si nechá zarůst akva jedním druhem z 90% .Dále mechy a rašelina , tak jistě chápeš, že tohle to mít v akváriu nikdo mít nebude . ,Ale to se musí měnit tudíž nemůže to být ani ve filtru. Taky jsem míval fleky od tvrdé vody na skalách. Taky mi to nedalo . Tam to totiž bylo nejvíc poznat jaká je voda .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 22:28 Muž vlka [3455] Re: Melbymbo
Zdravím, já mám podle vodáren pH 7,5 , ale měřil jsem ho jen jednou a zařekl jsem se, že už měřit nikdy nic nebudu. Vše si tak nějak sedlo, co nerostlo, šlo do bioodpadu a akvárium mám bez řas. Galaxky beze stopy zmizely, ale co tam mám, tak se jim daří. Růžkatec za 14 dní naroste o 30 cm, Cryptocoryny pravidelně daruji a Vallisnerie mini (nebo jak se jmenují) také. Tak proč si vše komplikovat nějakým měřením. Přizpůsobil jsem si vše vodě co mám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 22:18 Melbymbo Re: vaclav
osmozu uz som kupil, ratam ze budem nejakym pomerom miesat. nejakym pomerom sitit CO2. aby som dospek k ziadanemu vysledku. studnicnu vodu este nemam zmeranu ale z vodovodu mi ide voda 7,7PH a 20°N , este sa moc neorientujem v tych hodnotach co znamena DGK DKH ... neocakavam ze voda zo studne bude menej tvrda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2023 21:28 Muž Jozef [311] Re: Rybar
Roman, keď niekomu napíšeš, aby používal rastliny, tak si automaticky predstaví živé rastliny v akváriu. Keď máš na mysli výluh z niečoho, tak to konkrétne povedz. Inak zas len mútiš debatu. Ale neviem teda či výluhom dokážeš ph tvrdej vody (nevynechávaj) znížiť dostatočne a dlhodobo a dokonca na 4 ? Keď už si zase dal amazonku a vybral extrémnu hodnotu, ktorú nikto nespomínal. Dúfam že to neskončí pri neónkach :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   23.02.2023 20:07 Muž Rybar [-29] Re: vaclav
Rostliny jsou mimo akvaria a dělají se znich výluhy . Je to běžně dostupné na internetu . A v přírodě je to běžné ,že je nižší pH . Přítoky Amazonie tůně v Africe i v Asii mají pH pod 4 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 19:01 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rybar
Prozraď mě jak to dělají, že dokáží snížit ph? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 18:45 Muž Rybar [-29] Re: vaclav
Řeč byla o snížení Ph samozřejmě ,že to jde .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 15:17 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rybar
místo kyselky používej rostliny To jsem trochu nepochopil rostliny pH zvyšují, když to jde ne naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 09:16 Muž Rybar [-29] Re: Melbymbo
Většina ryb je chovaná v Evropě tudíž domovinu neznají . Na to pH jsou tady zvyklé . Jinak snížit pH se dá jak píše Václav a místo kyselky používej rostliny .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 08:45 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Melbymbo
Snižovat pH je problém v tvrdé vodě to ani nejde, musel bys mít reverzní osmózu anebo to jde i kyselinou ale ne v akváriu. Nejlepší je přizpůsobit vodě rostliny a rybky než obráceně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 00:31 Melbymbo Re: vaclav
dakujem, ja to PH riesim lebo vsak ryby maju nejake to PH od do podla atlasu. ci je dost alebo malo CO2 ma az tak nezaujima nejak to poroste aj keby som CO2 nemal. ale mam vstupne PH 7,7 podla doadavatela a ryby pytaju 6,5-7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.02.2023 09:39 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Melbymbo
Dá se říci, že ale nepotřebuješ vědět přesné pH stačí ti, že máš dost CO2 v akváriu. Chyba v testech a v očích je dost velká a už jen rozdíl 0,3 pH je skoro 100% rozdíl v obsahu CO2 ve vodě. Tuhle chybu kapkami klidně můžeš dosáhnout, a tak zjistíš že jsou to za testy jen vyhozené peníze. :-)
rybicky.net/nadrz/19387/198.webp
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2023 23:23 Melbymbo Re: vaclav
Dropcheker mám, ale ten mi tak povie že koľko asi približne sitim CO2 a aké je ph tiež len približne. A tá farebnosť plus odcitanie farby to je tiež asi rozptyl jak cip. Takže kvapkovy test mi bude asi najlepší. Najdlhšie mi vydrží a presnosť je postačujúca? Keď už si to nejak ochytam, pár meraniami zistím čo vlastne sa vo vode deje tak potom môžem riešiť veci tak nejak pocitom a odhadom. Ale keď o Tom nič neviem a ničím to nezmeriam tak TN odhad a cit nezískame.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2023 06:46 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Melbymbo
Proužky to je ta nejhorší varianta. Trochu lepší jsou kapkové testy a nelepší je pH metr. Pokud přidáváš CO2 tak drop checker. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2023 03:59 Melbymbo Re: vaclav
A je nejaká varianta s ktorou by som si len zmeral ph keď budem potrebovať ? Niečo ako test. Prúžky, je ich v balení zo 50 a expiraciu majú ďaleko dlhšiu ako sondy. Len či je niečo presnejšie či lepšie ako tie prúžky. Či u ph s nimi nameram ešte ako tak presne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 17:10 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Melbymbo
Pokud si chceš hrát tak si to kup ale problém jsou k tomu sondy ty laciné ti nic nevydrží a budeš k tomu potřebovat na kalibraci minimálně dva roztoky, další na regeneraci KCL, destilku a prodává se i čistící roztok. rybicky.net/nadrz/19387/162.webp
rybicky.net/nadrz/19387/163.webp
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 16:08 Muž Lojza007 [1206] Re: Melbymbo
pH neklesá donekonečna, sníží se, ale nedokážu ti říct na kolik. Ideálně si to změřit při nonstop provozu.
Jo, "řídící" pH metr tu kalibraci taky potřebuje, ale aspoň je užitečný v tom, že řídí množství CO2. Samotný měřič za takový peníze moc smyslu nemá. Pokud nekolísá pH zdrojové vody a budeš si držet ustálený podmínky, tak ti pH taky nebude kolísat. Není potřeba ho furt dokola měřit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 15:46 green93 Re: Johan
jo to bude presne muj pripad, diky za vysvetleni :-)
tvrdost v akva byla kolem 16 vymeneno vodou kolem 6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 15:38 Melbymbo Re: Lojza007
No dobre , ale ja ho chcem držať dajme tomu na 6,5-7 ,nebude to padať nizsie ak bude pustené nonstop ? Ph meter čo otvára zatvára el.mag. ventil tiež potrebuje kalibráciu podchvíľou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.02.2023 07:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Rybar
A to by jako nemohlo být stejné proč?
Výsledné pH záleží na mnoha věcech, v akvárku nejčastěji na obsahu hydrogenuhličitanů. Takže pokud měl green93 v akváriu tvrdou vodu o vyšším pH a měnil za měkčí, tak se pH dolů nemusí vůbec srazit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 07:38 Muž Lojza007 [1206] Re: Melbymbo
Každý externí měřák potřebuje celkem často kalibraci a cca za rok až dva výměnu sondy, kterou už nejde nakalibrovat. Navíc mně z odkazu připadá, že tento se nedá připojit na elmag. ventil. Takže buď pořiď pH metr, který bude otevírat a zavírat CO2, aby držel pH v akva nebo pouštěj nonstop, ať to pH nelítá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 07:09 Melbymbo
Ma niekto skúsenosti s týmto ph meračom?
www.invitalshop.sk/…
Alebo máte niečo kvalitné odskúšané?
Ako je možné držať stabilné PH vo vode keď aj púšťam plynné CO2 ? Ak je v noci pustené zníži počas noci ph, ak ho vypnem tak ph zase bude rásť ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2023 07:34 green93 Re: Rybar
Jedna se o akvarium pro tlamovce, opravdu to tak je, mereno digitalnim mericem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2023 07:14 Muž Rybar [-29] Re: green93
PH se měří při 25c (teplota vody) . A pokud se vymění 50%vody nemůže , tam být stále stejné pH . Jinak 8.1ph zásaditá voda . Můžou způsobit i rostliny taky dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2023 00:28 green93 – PH vymena vody
Ahoj, mohu se zeptat jak funguje PH a vymena vody? V Akvariu je cca PH 8.1 z vodovodu tece PH 7.6, vymenim pul akvarka a stale tam je 8.1 :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.02.2023 08:01 Muž doda [134] Re: Lojza007
Já používám na pH toto www.zbozi.cz/… , www.zbozi.cz/… . Stupnice je teda až od 6,8 do 8,2 (po 0,2 )ale na to moje měření stačí . Zdrojovou vodu mám okolo 7,5 a test do taky ukazuje . Potom mám v záloze toto www.zbozi.cz/… . Tento má stupnici od 6,2 po 8,4 ( po 0,4 ) . Ten druhý sem ještě zatím nepoužil . V nádrži se snažím držet 6,8 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2023 06:26 Muž Rybar [-29] Re: Lojza007
Tento test mi byl doporučen a funguje ,Esha Aqua-Quick-Test 50 ks.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 22:13 Muž Lojza007 [1206]
Asi už mám KO testy, napřed mě zarazila hodnota 6,4, říkal jsem si, že to přidávání CO2 dost výrazně snížilo pH. Obě akvária s CO2 zhruba stejná hodnota. Akvárium bez CO2 má 6,8 a vodárny píšou 7,9. A tady jsem začal tušit tu zradu, i z kohoutku jsem naměřil 6,8, takže si myslím, že test ukazuje dost blbosti. Ale dřív ukazoval určitě přesněji. NO3 asi kupodivu ukazuje celkem použitelně. Jedná se o multitest od JBL, expirace 6/23.
Máte doporučení na nějaký papírkový testy? Spíš pro formu, o kolik mně CO2 snížuje pH, naposledy jsem měřil tak před rokem. Nechce se mně zase kupovat multitest, to už můžu odnést do laboratoře a mít přesný hodnoty, zas tak často to neměřím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 20:02 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Iceman
Tak záleží jak rychle to měření chceš, těm starším sondám to trvá dost dlouho než se zastaví. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 19:45 Muž Iceman [96] Re: vaclav
Po roce a půl? to jde, ne?
Za 200 kaček.
Mám v práci pH metry ( www.neotec.cz/… )se sondami, které stojí 8000 Kč. Kdyby mě vydržela jedna rok a půl tak si pískám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 18:46 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: vaclav
No každého věc jak měří. Ja jen říkám že,je třeba se o digital starat po měření oplachnout v destilce co chvíli kalibrovat,dokola kupovat roztoky. Kapky jsou spolehlivé a pro naše účely dostatečně přesné. Ještě dodám, že na digitální konduktometr nedám dopustit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 17:33 Muž Roger [1873] Re: _ucx_
Mám rád nové věci tak ho obejdnám :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2020 16:52 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kawa
Tak pokud jsi měl něco jako je odkaz tak to se nedivím. Měl jsem kdysi něco podobného 3 x vždycky jsem je po roce a půl reklamoval a pak jsem si koupil něco jiného ale kapat už bych nechtěl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.05.2020 16:18 Muž Kawasaki [2840] - Amerika
Zdravim všechny. Digitální pH metry jsem měl dva. No zklamání z nepřesnosti a furt to kalibrovat mně vážně přestalo bavit. Takže zpět ke kapkám a mám změřeno okamžitě. A jak jsem zjisil u vetsiny chovatelů ryb se na digitální pH metr po čase jen práší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2020 15:34 Muž 4Sima [1897] Re: Roger
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2020 15:12 Muž Iceman [96] Re: _ucx_
Mají ho i na prodejnách, ale docela rychle se prodává. Bazénáři jsou naše konkurence :-D .

Pufry jsou běžně ke koupi na netu, např.
www.pchlavka.cz/…

Jinak namíchat a uchovávat dobře zavřené dole v lednici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 15:10 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Roger
Díval jsem se ve dvou obchodech a v obou ho už neměli. Takže to chce velkou kliku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 14:36 Muž Roger [1873] Re: Iceman
Díky za tip, jdu do něj. Akorát mi pověz, nemám s elektronickým ph metrem zkušenosti, kde sehnat další sáčky až tyto dojdou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 14:15 Muž ZDRI [1415] Re: Iceman
Díky za tip, zrovna se mi moc hodí palec .
Nevíš, mají ho i fyzicky na prodejnách, nebo jen e-shop?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   17.05.2020 14:08 Muž Iceman [96] – pH měřák z Lidlu
Pokud si někdo chce doma měřit pH, tak je teď v Lidlu na prodej za mrzkých 199 Kč.
www.lidl.cz/…

Za ty peníze dostanete měřák s teplotní kompenzací, tříbodová kalibrace, podsvícený dispay, 2 sady pufrů, srozumitelný návod.
Osobně odzkoušeno, porovnáno s laboratorním pH metrem, hodně muziky za málo peněz ;-) palec .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2019 13:06 Muž Papik [617] Re: Bimba
Přikláněl bych se k odstínu 7,4, který barevnou sytostí koresponduje nejvíce se středem. 6,2 a 6,6 má shodné jen dílčí odstíny, ne v celé ploše.

Lidé zde, ale psali, že ukazuje dost nepřesně, hodnoty ověřovali kalibrovanými pH metry. Více se dá prý věřit dropcheckeru, pokud je v něm správná kapalina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 12:45 Muž Bimba [6] – Kyselost vody
Fotka k příspěvku Tak jsem si pořídil Ph měření "Ph Alert". Ale moc moudrý z toho nejsem. Asi 7,4, ale klidně i 6,2. Mrkněte na fotku. Tipněte si, případně poraďte nějaké lepší měření. Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 06:13 Muž Roger [1873] Re: vlka
A jak se má pak člověk dobrat k výsledku, teď mám Sera pH test a vypadá že funguje (snad) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2019 21:51 Muž vlka [3455] Re: Roger,Anthrax
V podtatě se dá říci: 100 různých testerů - 100 různých výsledků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 21:28 Muž Roger [1873] Re: Anthrax
No já měl asi štěstí na dobré recenze (bohužel), nicméně ve zverimexu jiný v podstatě neseženeš, krom ještě papírk9vého Tetra. Bohužel test se umí rozcházet i o 1 až 1,5 pH což z něho činí nepoužitelný :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 21:15 R Muž Anthrax [4787] Re: Roger
Roger napsal: Tento test proslul nedávno svojí nepřesností
Mi přijde, že tento test tímto proslul už dávno. :-D Prostě se to nedá brát jako přesné měření. Spíš je to dobrý tak na kontrolu trendů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 21:14 Muž Roger [1873] Re: vlka
Nějak z toho nejsem moudrý, co z toho vyplývá? Tento test proslul nedávno svojí nepřesností kde jedno balení ukazuje úplně něco jiného než druhý ten stejný :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni