Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2018 20:46 Muž @ DavFM [648] - Corydoras&Apistogramma
Nevím kam to dát, může se občas hodit:
www.suedamerikafans.de/…

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 17:20 Muž @ Jamie [0] - Jižní Amerika, BlackWater, GeophagusRe: vaaclav
Jo takhle si to myslel, no vzhledem k tomu, že se s rybama a akváriem potácím s nějakou přestávkou už skoro 10 let, tak to myslím vydržím :) teď jsem to pár let nepotřeboval řešit ph, tvrdost, vodivost...měl jsem tanganyiku a ideální alkalickou vodu s vyšší ph. Ale stěhování do Prahy změnilo situaci a tím pádem i rybí osádku a přesun na jiný kontinent :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 17:06 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jamie
Pokud to vydržíš dlouho kup si lepší věc (dvoustupňová kalibrace),jestli jen pár let kup si tužkový. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2016 16:50 Muž @ NHKG [2644] - Jihoamerické Cichlidy a eLka
Jop, ty 2 co tu dával Jamie jsou ty samé co jsem kupoval na Ali. Samozřejmě z Číny stojí výrazně méně. Spíš tak třetinu ceny u nás s poštovným, protože z Číny se poštovné neplatí.
Akorát to trvá, cca 3-4 týdny, ale zatím mi vše došlo a nikdy zboží nebylo poškozené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 16:38 laKatos - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Jamie
Jamie. Kup si to z aliexpres tak jak ti psal NHKG. Je to úplně stejný přístroj (troufnu si říct ze odtama to mají i zdejší překupníci - akva obchody) a cenově vemes-li to z chiny budeš na méně jak půlce ceny včetně postovneho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 16:34 Muž @ Jamie [0] - Jižní Amerika, BlackWater, Geophagus
Díky, právě jsem koukal na tohle, ale asi to nebude nic moc co?
ph metr
www.akva-tera.cz/…
konduktometr
www.akva-tera.cz/…

Jak si to myslel vaaclav s tím, jak to chci s akvárium vydržet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 14:55 laKatos - Jižní Amerika, BlackWater, Geophagus
pokud nekdo chce mohu dát kontakt na pani co rozprodava rybarnu a ma ph metry... a to....

Digitální pHmetr GPHR za 1850kc.... (nebyl nikdy pouzivan, hned po zakoupeni se rozbila sonda, jinak vcetne navodu)

ph201 (pouzity) .... za smešných 190kč.. opět bez sondy.....

sonda se dá objednat z ciny cca za dve stovky....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.10.2016 14:51 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jamie
Záleží jak to z akváriem ještě chceš vydržet. Tužkových pH-metrů sice jiné značky jsem měl několik a bohužel mě velmi zklamaly. Sonda podle jakosti a hlavně zacházení s ní vydrží jen pár let a pak si vlastně musíš koupit nový přístroj. Aspoň ty co jsem měl já hrozně žraly baterky (9V) a tak jsem se rozhodl koupit trochu něco lepšího. www.srovnanicen.cz/… Není to žádný profesionální přístroj ale funguje velice spolehlivě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 14:19 Muž @ NHKG [2644] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Jamie
Pro orientační měření mi na pH přijdou lepší kapky: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Digitály se musí seřizovat a pořádný digitál stojí přes 1000Kč.
Ale mám i toto: www.aliexpress.com/…
Musí se to občas zkalibrovat pomocí kalibračního roztoku, tak většinou měřím kapkovým testem. Ten od JBL je vymakaný, přesný a jednoduchý na provedení.

Pro orientační měření vodivosti používám tyto 2: www.aliexpress.com/…
www.aliexpress.com/…
Nemám to s čím srovnat, ale oba ukazují cca to samé (v jiných jednotkách), tak mi to stačí. Díky nim vím, že vodovodní voda hodně kolísá a že s tím nic neudělám. RO nechci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 14:02 Muž @ Jamie [0] - Jižní Amerika, BlackWater, Geophagus – Konduktometr a pH metr
Ahoj, můžete mi prosím někdo doporučit cenově přijatelný a relativně přesný konduktometr a pH metr? Nechci nic profesionálního. Jen pro hobby účely...nikoliv pro odchov ryb. Díky
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 11:23 Muž @ dudak [1284] Re: teakmon55
V pražské vodě se NO3 dost houpe, chce to sledovat, ale určitě bych ho přidával dál, i když menší množství. Držet to na 20-30, jinak to v takhle zarostlým akvárku rychle spadne na nulu. Hnojit metodou EI, mi přijde z dlouhodobého hlediska velmi špatně udržitelné, ať už co se týká údržby tak i udržení rovnováhy. Tím samozřejmě nechci říct, že to nejde. 50mg/l je koncentrace, kterou snáší většina ryb dobře, otázkou je kolik tam bylo před výměnou vody. I když ty příznaky bych spíš vidělna NO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 11:06 Muž @ teakmon55 [5] Re: NHKG
No Prazska voda.Podla ich tabulky je 16mg/L.Tak NO3 prestanem pridavať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 10:40 Muž @ NHKG [2644] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: teakmon55
NO3 50mg???? Chceš ty ryby otrávit? Pokud hnojíš i dusíkem, drž to do 10mg. (při té tvojí vodě 25mg a zapomeň na náročné ryby jako cichlidky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 10:17 Muž @ teakmon55 [5] Re: vaaclav
No tak vstupna voda je až 25mg/L-NO3.Hnojim EI a vcera som menil vodu a pridal makro a NO3 je teraz cca 40-50mg/L.
Rýb asi tak primerane :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 09:53 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Kolik tam máš ryb a kolik dusičnanů NO3 a to i v kohoutkové vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 09:22 Muž @ NHKG [2644] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: teakmon55
Viděl bych to buď buď na NO2 a nebo pokud to dělají jen každé ráno a přes den jsou OK, tak kyslík. Zapni vzduchování zároveň s vypnutím světel a vypínej ho chvíli před rozsvícením (aby se stihla obnovit hladina CO2 před rozsvícením). Zapínat vzduchování ráno už je pozdě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2016 09:05 Muž @ teakmon55 [5]
Zdravim,nedavno som tu pisal,že ryby su kazde rano pod hladinou a lapaju po dychu.V tedy som to pripisoval vyššiemu CO2.Ale dnes su zasa hore a rychlo dýchajú a to som včera večer menil 50% vody.
CO2 je asi okolo 15 mg/L.
Čo može byť prícina nedostatku kyslíka?Je to skoro každý deň od 9:00 až do zapnutia svetla.
Alebo by bolo lepšie každé ráno zapnúť kyslík asoň na 2 hodinky?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2016 15:37 Muž @ honcka [28] Re: vaaclav
Díky musím zjistit, jakou ještě mám alkalitu, byl jsem na toho trochu zblblej, všude odkazovali na tvrdost v dkh a já marně hledal převodník mmol/l na dkh :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2016 10:21 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honcka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2016 10:11 Muž @ honcka [28] Re: vaaclav
Jsem z toho trochu zblblej, co2 ovlivnuje tvrdost, nebo alkalita?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2016 19:22 Muž @ honcka [28] Re: vaaclav
Substat mam obycejnej ricni pisek
www.superzoo.cz/…
+
www.superzoo.cz/…
pisek v octu nebublal, u nas v brandejse je voda celkem tvrda 2,71 mmol
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2016 19:08 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honcka
Než začneš bublat měl by jsi si zjistit jaké KH má tvoje voda z vodovodu a v akváriu. Další důležitá věc je aby substrát byl bez obsahu vápence. Test v octě. V příliš tvrdé vodě CO2 nefunguje natolik aby se ti změnila barva v drop-checkeru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2016 18:59 Muž @ honcka [28] – modra vodicka v drop checkeru
Mam tenhle dropchecker
www.profiplants.cz/…
bublam biokvasem 3 dny (2dny pozoruju bublinky), dneska jem vymenil tretinu vody a porad modra, mam trosku pridat kvasnic, aby to bublalo vic, nebo muze bejt i stara vodicka v drop checkeru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2016 13:55 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Jedno z druhým souvisí. Žlutá barva je už na pováženou. Protože pH měříš kapkovými testy je to jen o odhadu co je skutečnost a stačí 0,2 rozdíl v pH a otrávíš si ryby. Já jsem si na to radši koupil pH-metr. Tady jsi to můžeš spočítat jen musíš používat . a ne , při zadávání čísel. akvarijni-hnojivo.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2016 11:10 Muž @ teakmon55 [5] Re: vaaclav
Meriam JBL testmy.CO 2 na noc vypinam.Mam aj drop checker od dennerle a v poslednom cese ide skor dost do zlta,myslel som ze ta zlta farba bude vplivom niskeho ph.Takže ubrat CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2016 10:57 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Jen pro zajímavost čím to měříš. Vypínáš CO2 na noc a může to být změna i pH. Doporučuji drop checker. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2016 10:37 Muž @ zervan [1032] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: teakmon55
Problém nie je v alkalite, tá je v pohode, ale je tam dosť veľa CO2, stačí trochu ubrať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2016 10:21 Muž @ teakmon55 [5]
Zdravim,už dlhšie pozorujem,že každe rano su ryby na hladine a lapaju po vzduchu až do rozsvietenia.NO2 je na nule.Rano mam hodnotu ph 6,5 a Kh 4°d.
Bude problém v tej uhlicitanovej tvrdosti vody?Mam ju zdvihnuť?Ak som správne cital tak pri 4°d je ph nestabilné.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 15:00 Muž @ Sitius [26] - učit se, učit se, učit se – pH vody
Ahoj, mám dotaz, když měřím proužky, tak mi to ukazuje oranžovou barvu a nízké pH vody test - JBL Easy test 6v1
když vodu měřím pomocí Ben Test PH - tak mi to ukazuje naopak vyšší, kdo mi doporučí nějaký kvalitní test či metodu, jak to ověřit?
jinak vstupní voda:
kohoutková ph 7 , tvrdost měkká 6°dH

Děkuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 17:20 Muž @ Knedlos [1] Re: vaaclav
wed ho použivam ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 17:08 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Knedlos
Dobré je používat drop-checker. www.youtube.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 16:57 Muž @ Knedlos [1] Re: vaaclav
no budem musieť to kh pomerať zase,nočné vypínanie mam. takže tých 6,8 by aj mohlo ostať či radšej nastaviť 7?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 12:59 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Knedlos
Tak KH už musíš mít podstatně menší protože pokud je to pH pravdivé asi by bylo po rybách. Trochu bych si CO2 hlídal protože je běžné že CO2 během dne stoupá a ne klesá pokud tedy nemáš noční vypínání. Jinak ale je tvoje pH tak akorát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 12:16 Muž @ Knedlos [1] Re: vaaclav
naposledy ked som ho meral som mal 15KH,,teraz neviem nemam už test,včera som nameral ph rano 6,8 večer 6,6
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 12:10 R Muž @ vaaclav [7176] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Knedlos
Chce to mírně kyselou vodu. To ale záleží na tom jaké máš KH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 12:01 Muž @ Knedlos [1]
potrebujem radu ake Ph nastavit pre rastlinne akvarium mam tam aj nejake rybky,,,

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 19:08 jamajcan Re: zervan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2016 18:55 jamajcan Re: zervan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 18:48 Muž @ zervan [1032] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: zervan
Tak našiel som takýto postup a s radosťou sa pustil do realizácie: www.biospotrebitel.sk/…
Myslel som, že 10 g pôdy je tak za lyžičku a sa to nejako stratí v 25 ml vody, lenže to bolo skoro naopak - pôdy veľa (ľahká) a 25 ml vytvorilo z nej proste kašu. Keď som ju aj prefiltroval cez filtračnú vatu (nemám nič iné), výsledná kvapalina bola silne hnedá, viac ako kakao. To merať kvapkovým testom nepôjde. Niekde by som mal mať lacný elektronický pH meter, skúsim ho nájsť a pichnúť do tej kaše, to by malo byť lepšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 12:52 Muž @ dudak [1284] Re: Džouzif
pro živorodky je pH nad 7 ideální, ancistrusům taktéž nevadí, 7,2-7,4 je myslím přijatelná hodnota, pokud je to stabilní, tak bych se do toho nevrtal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 09:31 Muž @ zervan [1032] - baví ma skúšať náročnejšie rastliny – Meranie pH pôdy?
Možno trochu off-topic :) Prišiel za mnou sused - záhradkár, či mám ešte "tie papieriky na meranie pH", že si chce zmerať pôdu. Tie nemám, ale mám kvapkové testy. Je nejako možné nimi zmerať pH pôdy? Ako sa to realizuje? Napadlo mi roztrepať vzorku pôdy v destilovanej vode, lenže bude samozrejme záležať na pomere hliny a vody + voda sa dosť zafarbí (mám síce JBL testy, ktoré počítajú so zafarbenou vodou, ale toto bude asi moc).

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 21:09 Muž @ zervan [1032] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: Džouzif
Hodnota pH závisí od alkality a od obsahu CO2. Ak sa voda odparuje, zvyšuje sa alkalita a teda i pH, to by mohlo byť vysvetlenie. Inak povedané: mierne zvýšenie pH netreba nejako riešiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 21:03 Muž @ Džouzif [13]
Zdravím, někde tady na fóru (už ale nevím kde) jsem se dočetl, že zaběhlé akvárko a tedy i řádně fungující nitrifikace sníží hodnotu PH. Nevím jestli to tak je, ale mě se v akva děje spíš pravý opak. Něco mi hodnotu PH zvyšuje a aktuálně mám kolem 7,4 a v nově založeném akva 7,2.

Jelikož mám v nádržích živorodky a malé ancistruse, tak si nejsem úplně jistý jestli by nebylo dobré PH snížit například rašelinou. Ryby i rostliny prosperují dobře, ale jak je známo, nemusí to tak být pořád.

Co teda myslíte, mám PH pro jistotu snížit?

Díky za rady ...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 20:01 Muž @ patamatix [406] Re: Heimdall
Ryby vybírám podle vody,s tím naprosto souhlasím ano Jen jsem chtěl vědět v jakých mezích se lze pohybovat. Děkuji za radu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.03.2015 18:23 R Muž @ Silent [5919] Re: patamatix
Většinou se tolerance pro odchovy pohybuje +-0,5 pH a u některých druhů je i to problém. Pro běžný chov bych to viděl tak na +- 1 pH. Vždy je lepší vybírat ryby podle dostupné vody, protože stále upravovat vodu je dost náročné. Na druhou stranu dnes, pokud se nejedná o importy, jsou ryby dost tolerantní a pokud kupuješ ryby od chovatele ze svého okolí je to asi nejlepší možné řešení. Ono ovšem pH není jediný faktor pro úspěšný chov ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 18:13 Muž @ patamatix [406] Re: Heimdall
Ano,ale mě spíše zajímá jak hodně se mohu odchýlit od doporučovaných hodnot,aniž by to mělo zásadní vliv na kvalitu života ryb. Nehodlám pořád upravovat vodu po každé výměně,to radši pořídím ryby podle hodnot mé vody,ale jakou toleranci lze považovat za rozumnou? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 17:39 R Muž @ Silent [5919] Re: patamatix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 17:30 Muž @ patamatix [406]
Jak velký má vliv Ph na ryby,když atlas udává pro danou rybu PH do 6,5 a já mám v akva 7,5 ? Váš názor?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.12.2014 10:41 Muž @ Sid [5833] - RostlinyRe: ondrajab
Předělání toho vašeho 'polotovaru' bude nesrovnatelně jednodušší, než se do budoucna trápit otázkami, proč se tomu vašemu akváriu ne- a nedaří.
Postavit kvalitní dům na špatných základech nejde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 09:59 Muž @ ondrajab [0]
ahoj chtel bych se zeptat o kolik se zvysi PH vody v akvariu kdyz je tam sterk obsahujici vapenec a kdyztak jestli jsou nejaka chemie na upravu ph radeji priplatim par stovek nez cele akva prekopavat
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 22

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 14196x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni