Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2007 07:02 Muž Horác [3942] – Tony
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2007 00:08 Pet. – Snižovat PH
Tonny,upravovat vodu jde také zařízením kterému se říká osmóza.Je to mnohem jednodušší jak kolony.Snížit po doředění PH - použít kyselinu solnou,nebo fosforečnou.Velmi opatrně.Také se dá snížit kořenama s tvrdého dřeva.Těch způsobů je dost .Hodně štěstí při laborování.Pet.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2007 22:59 marius
Neviem aké Ph má Tvoja voda, no Ph zrazíš kyselinou fosforečnou. Robí sa z nej silne zriedený vodný roztok a ten potom kvapkáš do vody a meriaš Ph. Musíš mať na to minimálne kvapkacie testy na meranie PH. Ak chceš vedieť dačo o tom ;-) kde kyselinu zohnať, alebo dačo iné okolo testov na Ph, napíš a ja Ti odpíšem... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2007 22:48 R Muž Mrakoplash [1776]
noo neni to ciste z moji hlavy ale je jednodussi poridit si rybicky podle dostupne vody nez vodu silene upravovat.
V podstate to pise i Raviolka v tech clancich.... viz odkaz od Horace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2007 20:42 Niki
Lebo chcem chovat neonky a potrebujem kyslu vodu a chcem ju mat okolo 6,5pH hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2007 20:22 Muž Horác [3942]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2007 20:16 Muž wladys [291] - Cichlidy
Záleží na tom z jaké hodnoty vody budeš vycházet..... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2007 19:22 Niki – pH
Poradi mi niekto ako ziskam vodu hmm 6 - 7 pH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2007 15:34 Tony – kolona
Tak som zasa na začiatku :-(
Nejaké ďalšie návrhy? :-O
Tony
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2007 12:19 miro03
Fotka k příspěvku tony kolona je zložená s anexu a katexu,do katexu sa napája hadica s vodovodu a cez oba válce preteká.Získaš s nich vodu o nulovej vodivosti,doriedením tvrdou vodou si ju upravíš na potrebné hodnoty.Čiže si takto možeš vodivost upravit pre akékolvek druhy akvarijných rýb.Ph je už vecou ruznych kyselín.Kolona sa dá vyrobit i doma alebo celá zakupit no je pomerne drahá.Nová kolona sa pohybuje 8000 až 10000kč.Staršie sa predávaju od 2500kč až 4000kč.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2007 16:30 Tony – Kolona?
Miro, napíš nám o tom prosím niečo viac... Asi teraz strelím hlúposť hop , ale kolona je nejaké destilačné zariadenie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2007 15:54 miro03
Tony ja odchovávam terčovce ktoré potrebuju upravu vodivosti i ph čo riešim KOLONOU,vodivost. A PH kyselinami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2007 15:39 Tony – pH a tvrdosť
Teraz niečo k samotnému znižovaniu pH a tvrdosti vody. Čím je voda menej alkalická, tým by malo byť ľahšie dosiahnuť uspokojivý výsledok. Treba si však dať pozor, aby alkalita nebola moc nízka (menej ako 4) lebo potom sa pH stáva nestabilným a môže to ohroziť rybky. Znížiť pH môžeme použitím 1.) CO2, 2.) pridaním kyseliny, 3.) pridaním výluhu z rašeliny, 4.) Pridaním substrátu (rašelina, akadama, kanuma, možno staré lístie), pridaním vody s nízkym pH (dažďová voda, destilovaná voda). Na tvrdosť sa ide podobne: riedením, substrátom... Usmerníte ma, ktorú metódu použiť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2007 09:46 Tony – listovanie v diskusiách
Keďže viem, že bez práce nie sú koláče, tu je pár mojich postrehov k úprave vody, ktoré som získal listovaním v diskusiách, začnem alkalitou:
Pred samotnou úpravou pH a tvrdosti vody je dôležité upraviť alkalitu vody, ktorá určuje mieru stability pH. Ide vlastne o pufračnú schopnosť vody, schopnosť neutralizovať kyselinu, ktorú do vody pridáme. Alkalitu meriame testom na uhličitanovú tvrdosť. Alkalitu môžeme znížiť: 1.) pridaním vody s nízkou alkalitou (destilovaná voda), 2.) pridávaním CO2, 3.) vyčerpaním neutralizačnej schopnosti vody pridaním dostatočného množstva kyseliny (anorganickej kyseliny, alebo rašeliny, ktorá je vhodnejšia).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2007 08:13 Muž Norton [109] – pro Tony
Mimochodem, toto téma se tady už probíralo vícekrát, jen trochu "zalistovat" v diskusích...
Jinak máte pravdu, myslím,že většina akvaristů amatérů parametry vody nikterak nekoriguje (mimo přirozené změny vlivem působení ryb a rostlin, či přidáváním CO2). Pro začínajícího akvaristu je myslím vhodnější přizpůsobit "zarybnění" i rostlinsvo parametrům vody, než naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2007 07:46 Tony – pokusy
Predpokladal som, že sa ozve veľa ľudí, ktorí sa snažia dlhodobo znižovať pH a tvrdosť vody a ponúknu svoje poznatky...
A začínam mať pocit, že všetci chovajú ryby len v takej vode, aká tečie z vodovodného kohútika :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2007 16:04 Tony – znižovanie pH a tvrdosti vody
Rasbora Hengeli, ktoré chcem chovať, vyžadujú mäkkú vodu a pH 5.5 až 6.5. Raviolka na svojich stránkach sweb.cz/… hovorí o použití Akadamy na okysľovanie a zmäkčovanie vody, citujem: "...v akváriích s akadamou se udržuje dlouhodobě pH někde v rozmezí 6,4-6,7 a tato pufrační schopnost substrátu trvá minimálně 4-5 let... ...může se jednat třeba o "zmizení" 5°dKH za týden v 200l akváriu." Nevýhodou Akadamy je jej drobivosť. Našiel som podobný substrát pod názvom Kanuma, www.e-bonsai.sk/…, ktorý je tvrdší ako Akadama a zároveň má ešte nižšie pH okolo 5.5.
Je podľa vášho názoru možné použiť tieto substráty na dlhodobú úpravu vody v akváriu? Substrát by bolo možné pridať do filtru a podľa jeho množstva regulovať pufračnú schopnosť vody a úpravu jej pH.

Tony :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2007 22:07 Riša – ph
Děkuji všem,Sidonius měl a má pravdu.Šlo mi o úpravu vody pomocí HCL a ne měření.Už jsem na to dostal odpověď přez mého známého od Václava.I tak děkuji za zájem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2007 13:27 Sidonius
On Ríša spíš potřeboval poradit, jak pomocí HCl pH upravit, ne změřit!... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2007 12:21 Žena Miluška [9]
Mám test na Ph z akvaristiky asi za 60,- Kč a jde to s ním lehce a spolehlivě. ahoj ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2007 22:58 Sidonius
Zkušenosti s úpravou pH pomocí HCl má Václav. Zkuste se ho zeptat třeba přes vzkazník. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2007 21:54 blek – sorry
Omlovám se, zaměnil jsem slovo menit za merit :-D.
Tedy "menit" PH kyselinou bych nedoporučoval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2007 21:52 blek – :-)
Přesný postup ti neprozradím, ale jsem si jist, že to jde mnohem hůř než jakýmkoliv PH-testem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2007 21:42 Risa – ph
Zdravim,chtel bych se zeptat,jestli nekdo nevi,jak se da menit ph vody pomoci 3% kyseliny chlorovodikove.Dekuji :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2007 23:06 Muž tau [14] – matlala
matlala proste nemuze zklamat:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2007 22:13 Usine – Matlala
Nezapřeš svoje jméno acidon není žádný test ale přípravek na regulaci vody (PH-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2007 21:45 Muž matlala [798] - Rostliny
acidon a ostatní testy od rataje měří blbě smich :-D mam to vyzkoušený a někdo jinej to asi taky řekne
jo a ja mam 7,4 a ničemu to neva :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2007 21:00 Usine
Samotné Ph nic neznamená a pokusy o jeho snižování je nesmysl pokud neznáš uhličitanovou tvrdost kH. Potom už si můžeš porovnat v tabulce obsah CO2 ve vodě, To je to co by tě mělo nejvíce zajímat. Přílišným vzduchováním a silným čeřením hladiny vytěsňuješ CO2 z vody a rostliny potom hůře rostou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2007 19:18 martin
7,5 je dobre ? ja jen ze mam doma test (AKVIN), kde je na porovnavaci tabulce PH "spatne" uz od hodnoty 7,2 a pisou, ze mam bud pouzit acidon nebo CO2. ja mam podle barvy nekde okolo tech 7,5. a napriklad u neonek se uvadi doporucene PH mezi 6 - 7.
dobre, dejme tomu, ze to mam v poradku. tak ciste teoreticky se necha PH snizovat odpojenim vzduchovani ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2007 17:06 Sidonius
pH 7,5 je dobré pH! :)
Proč ho chcete snižovat? Jakou máte alkalitu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2007 16:57 martin – PH
snad mi poradite. mam 100 l akva s filtraci a vzduchovanim, celkem huste osazene mensimi rostlinkami. nameril jsem si ph zasadite neco kolem 7,5. bude stacit pro jeho snizeni, kdyz vypnu to vzduchovani (bude tam pak vic CO2) ? myslim, ze by se to bez nej i obeslo. budu vdecny za kazdou radu...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 09:30 Muž wayn [79]
Pokud je možnost je podle něčeho ověřit (třeba podle hodnot z vodárny nebo destilkou) tak nevidím důvod je nepoužít. Výsledek je stejně jen orientační (nepřesný stejně jako u nových).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 12:43 palo.dnv
Staré testy by som nepoužíval,nemôžeš im veriť na 100% že ukazujú spravne.Nové zase niesu až také drahé.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 12:13 Muž wayn [79] – vyzkoušej
Vyzkoušej a uvidíš. Já mám doma test a ten je starej odhaduji tak 15 let a na pH funguje na tvrdost už ne. Pokud máte vodovod, tak zkus zjistit hodnoty ve vodárně a můžeš to porovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 11:58 Muž [] – Martina
Ahoj, potřebuji radu. Doma jsem našla test pH a test na tvrdost vody. Testy už jsou tak 5 let staré, z doby, kdy měl taťka ještě akva. Můžou být ještě funkční? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 23:02 Petr – Ph5
souhlasím s Václavem,ty hle malý akvarka jsou jeden velký problém.Pořiď si větší ,tam pak už je to o něčem jiném
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 22:40 Karci – Ph 5
Info o paramatrech vody u dodavatele a zdarma. pH 5 u vodovodní vody nesmysl, u studniční asi taky (IMHO)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2006 22:55 mirek – re
dostal jsem se na tuto diskusi vyhledavanim, a je mi jasne ze uz je off topic. jinak je evidentne jasne ze to ph=5 je zmereno blbe! v takove vode ziji myslim jen cervene neonky, ktere jsou tim proslule. je to uz v podstate slaba kyselina. to by byly fakt chudaci ty gupky a asi by ani moc dlouho nevydrzely. a z kohoutku to asi fakt taky nikomu nepotece. neni to nahodou nereno takovyma tema papirovima prouzkama - na cely rozzah pH ? - to jsem kdysi taky naivne zkousel, nez mi po koupi dalsiho noveho baleni doslo, ze to je asi k necemu mozna dobre, ale na mereni vody ne :(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2006 15:54 Buri – znalosti
Hodne Vasich otazek zde i jinde na webu je odpovezeno, staci jen hledat. Rostliny (zive) jsou dobre pro udrzeni biotopu "zivota" v rovnovaze. Skalary potrebuji hlavne masitou potravu, ale hlavne vysokou nadrz 45 - 50 cm, slabsi filtraci a maji rady osazenou nadrz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2006 15:16 jája – rostliny
no ty žíví rostliny sou dobrý, že ti zlepšujou i kvalitu vody, takže když je tam máš dýl tak nemusíš tolik odkalovat, takže míň práce, taky se mi osvědčilo přidávat do vody sůl, taky zůstane dýl čistá

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2006 13:00 Buri – slozeni
Soda = Hydrogenuhlicitan sodny, coz je vlastne regulator kyselosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2006 12:59 Usine – pH
Zvyšuje uhličitanovou tvdost , ale prodává se určitě i regulátor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2006 12:56 destruktor – hm
Hm, tu doma nemáme. Jiné nápady??? A neuškodí jedlá soda rybám ani plžům? jaké je vlastně složení jedlý sody, nezvyšuje moc tvrdost????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2006 12:49 Usine – pH
Obyčejnou jedlou sodu .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2006 12:46 destruktor – Jak zvýšit PH?
Jak mám zvýšit pH nějakou přirozenou cestou, respektive neškodnou.. Mam tam přidat něco? Vápenec? Ale tvrdá je dosst, co třeba sůl???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2006 12:37 Sid – Zvýšení pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2006 12:16 Ráďa – pH
Od kámoše jsem si půjčila testy na pH a zjistila jsem že pH mého akvarka je 6.4. Je to hodně špatné? Jak případně zvýšit pH vody???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.07.2006 11:55 langosh – -
Pro výše uvedené rybky je optimální pH okolo 7 nebo mírně nad, ale pro tyto druhy bych si s tím hlavu opravdu nelámal - pro ně je důležitější nemít zcela měkkou vodu - potom mají problémy s plouvemi.
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2006 11:50 Ráďa – pH
Pro ryby. Akvarko je třicetilitrové, osm ryb ( 5 pavích oček, 3 Platy), teplota 27 stupňů, vzduchování a filtraci mám, akva je středně osázené cca.10 druhů rostlin od každé rostliny 2-7 kusů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2006 21:04 Usine – ph
ano ano ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [25] 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=1201