Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.10.2010 20:09 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Darry
a proc ho potrebujes snizit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 20:08 Darry – Re: katterinecka
Jde mi o snizeni pH, ale na to pripravky pH minus nezabiraji, vzdy se to po dnu zase vrati nazpet a nevim proc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 19:51 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Darry
zalezi co potrebujes, jestli jen snizit pH tak to ti pomuze ta raselina. Jestli chces snizit i tvrdost i pH tak by to chtelo mekci vodu. Zalezi kolik vody chces upravovat a jestli je to opravdu nutnost, to by se treba vyplatilo poridit tu reverzni osmozu. Nejjednodusi je ale prizpusobit osadku v akvarku podle toho co ti tece ve vodovodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 19:14 Darry – Re: Roby
No jiny zdroj to me napadlo, bo to michat z destilkou, ale to by byl docela drahy kumst, proto se obracim na Vás co s tím dělat. Rašelina si myslím, že pro mě není řešení a bylo mi to řečeno i v akvaristice, kde si s tim take moc nevi rady. Napadlo me leda CO2, ale sam tomu nerozumim proc se toto deje, kdyz to srazim preci ph minus tak to musi drzet, ale asi je neco spatne zda to zase rozhodi to KH, nebo proc se to deje. Potreboval bych si to nejak logicky zduvodnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 18:08 Muž Roby [17] – Re: Darry
Mě se na snížení pH osvědčilo používání rašelinového granulátu Super peat od SERA. Dávám to do horního tácu v ext. filtru (TetraTec EX700), vejde se mi tam skoro celé balení cca. 500 g. Hodnotu pH takto srazím skoro o 1° dolů, z 8 na 7,1. Granulát ve filtru mněním cca po 5-ti týdnech. Hrubý objem akva je 250l a částečnou výměnu vody provádím po týdnu. Pravdou je, že mám tvrdost gH i kH paradoxně nízkou a snažím se to zvýšit přidáváním hydrogenuhličitanu sodného, cca 5 kávových lžiček. Částečně se mi to daří, kdyžtak se podívej do mé prezentace na měření vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 17:54 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Darry
nebo upravovat vodu reverzní osmózou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 17:45 Usine – Re: Darry
Máš příliš vysoké kH musíš ho napřed snížit. chce to jiný zdroj vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 17:34 Darry – Uprava vody a pH
Zdravím všechny. Již delší dobu řeším problém s tím, že se mi nedaří srazit pH. Z vodovodu jsem to měřil a ma 8.3, dneska jsem měřil KH a bylo 15. Vzdy kdyz jsem tam nalil na snizeni pH tak to den vydrzelo a druhy den zase zpet na 8.3, uz si s tim nevim rady. Zkousel jsem i takhle upravit vodu v naprosto prazdnem akvariu a zase to stejne.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 10:04 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Tudy
Proč něco dělat, když se všemu daří? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 07:41 Muž Tudy [330] - Krevetky
Dle vodárny má naše voda celkovou tvrdost 1,0 mmol/litr a pH 8,6 - tedy voda je hodně zásaditá a přitom měkká. Akvárko mám založené cca 14 dní, rostlinám se zatím daří (hlavně Anubias a Echinodor, dal jsem ale ke kořenům kuličky Bivoj). Rybám se zatím také daří, hlavně Krunýřovci se nádherně vybarvili (ztmavli) a rychle rostou. Dále mám Kančíky a Perlovky. Nevzduchuji ani nepřidávám CO2. Hodnota pH je mimo "toleranci" jak rostlin, tak rybek. Má smysl s tím něco dělat?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 21:04 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy
katterinecka napsala: to by se zvysovala i tvrdost, ne jen pH

Súhlasím.
Tvrdosť sa nezvyšuje, ale tiež ma to napadlo či to nebude v dne. Budem pozorovať čo s bude diať ďalej, teraz som prestal obdennou výmenou vody, takže sa chémia ustali na určitých hodnotách a následne budem možno múdrejší a urobím postupy čo ste radili. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 20:43 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: jursat
to by se zvysovala i tvrdost, ne jen pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 20:18 Muž jursat [7] – Re: xjanosik
Tak ma napadlo, kontroloval si substrat, ci neobsahuje aj castice vapenca? Skus vybrat za lyzicu, vysusit a skontrolovat kyselinou chlorovodikovou (solnou), nie octom, mne tiez pri octe nic nereagovalo, ale pri kyseline sa to ukazalo okamzite. A tak som musel prerobit cele akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 16:44 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: xjanosik
...Voda z RO nepomôže a nepomáha...
Voda z RO pomáhá. :-) Třeba tím, že snižuje potřebu CO2 k tomu, aby "hýblo pH dolů".
Taky tím, že zlepšuje dostupnost živin pro kytky.
(Případné pokračování později - musím letět. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 13:43 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: katterinecka
Veď presne o to ide, momentálne mám veľmi pravdepodobne nerovnováhu osvetlenie- živiny, Ph chcem znížiť kvôli terčovcom i rastlinám na 7 a menej. Znížením osvetlenia chcem dosiahnuť rovnováhu, rastliny rastú OK, takže uberiem na rýchlosti ich rastu, i Horác to má tak napísané bral som zdroj od neho. Momentálne svietim 0,7W/l, a pozorujem rast rias viac ako chcem, takže keď znížim na 0,5w/l rast rias by mal byť omedzený potrebami rastlín za predpokladu, že budú mať dostatok stopových prvkoch.
Ale môj problém ste mi vysvetlili, takže tu už idem do iných tém.
Výsledok toho je: moje PH je vysoké kvôli vysokým pufračným schopnostiam vody v akva a nestatočným CO2 rozpustným vo vode. Takže buď použiť rašelinu alebo hnojiť CO2. Voda z RO nepomôže a nepomáha. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 12:27 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
Záleží hlavně co chceš. Pokud chceš jen mít nižší pH a rostliny rostou dobře tak nemá smysl je nějak omezovat, pH můžeš snížit jinými způsoby jak už jsem psala. Snažit se snížit pH snížením osvetlení a tak omezením růstu rostlin, mi příjde trochu na hlavu padlý ;-)
I kdybys měl akvárko bez rostlin tak se ti stejně pH(tím pádem i CO2) ustálí na jedné hodnotě a níž už neklesne, i když při využití jiných prostředků může klesnout víc

S těma řasama je to taky trochu složitější, na osvětlení to závisí jen částečně horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 12:08 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: Sid
Môžem ešte radu, ak teraz svietim 3x54w a PH sa zvyšuje pravdepodobne väčšou spotrebou CO2 od rastlín ( nakoľko začínajú konečne rásť ), keď uberiem osvetlenia na 2x54w mohlo by to teoreticky stabilizovať spotrebu CO2 a PH by sa ustálilo na nižších hodnotách? Avšak dosiahol by som osvetlenie menej ako 0,5w/| a už teraz riasy začínajú robiť troška problém, potom by to mohlo byť buď horšie alebo rýchlo rastúce kvietky by to doriešili ( to je teória). Toť je tu viacero čo keby no no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.08.2010 11:06 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: xjanosik
Tak nějak. :-) Akorát místo CO bych doporučil uvažovat o CO2. :)
...Alebo počkám ako sa to ustáli keď sa rastliny rozrastú...
Pokud se rostliny rozrostou, budou vám s pH taktéž hýbat. Za světla budou pH zvyšovat, za tmy snižovat. Bude-li světla hodně a zdroje CO2 omezeny, mohou vám v konečném důsledku zvednout pH až někam k 9.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:31 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: Sid
Ak som to pochopil pokiaľ vodovodná voda je ph7,2 a dávam do akva zmiešanú vodu v hodnote PH 6,5 a v akva to mám okolo 7,4 mám tam niečo čo mi zvyšuje schopnosť pufrácie, alebo pridať CO aby som túto schopnosť rozhodil a tým pádom by pokles ph bol možný. Alebo počkám ako sa to ustáli keď sa rastliny rozrastú.
potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2010 23:50 Muž Sid [6634] - Rostliny
...22:30:30: Mám problém si vysvetliť prečo sa mi zvyšuje ph až na 7,6. Používam vodu z RO 1/2 a 1/2 vodovodná voda (7,2) a výsledok v akva 7,2-7,6ph...

...22:53:37: Mne však nejde do hlavy že keď tam dám vodu 1/2ro a 1/2 vodovod výsledok ph6,5 tak výsledok v akva je nad 7,2 (kvôli liečbe som menil vodu každe 2 dni po 70l a ani tak nič)...

Máte v tom poněkud hokej. :)

Řešení bude ve vašem "marném očekávání". ;-)
Jestliže smícháte 1 l vody/pH 6 s 1 l vody/pH 8, neznamená to, že dostanete 2 l vody/pH 7.
Jinými slovy: i když opakovaně měníte v akva část vody, která má pH 6,5, nemusí to s původním pH hnout.
Přečtěte si něco na téma pufrace. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:33 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: katterinecka
To už je lepšie, potlesk Skúsim to CO palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:31 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
pokud kytky rostou pěkně tak to neřeš, pokud nerostou, jsou vybledlý, je na nich bílý povlak, jdou extrémě vidět žilky nebo něco podobného tak bude někde problém.

Jestli chceš aby rostly rychleji tak začni přidávat CO2 ale to pak možná budeš muset přihnojvat a budeš mít ještě víc starostí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:27 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: katterinecka
Rašelinu so už použil iba nejakých 100g do filtra, páči sa mi ako som podceňovaný ;-)
Ja nerieším problém s rybkami tie sú OK. JA riešim vodu.
Teórie ovládam, avšak ako mnoho skúsených akvaristov povedalo prax je prax a toto zisťujem na vlastnej koži keď si neviem vysvetliť moju vodu Dík za rady, ale ja to vidím, že problém bude niekde inde. :-| Keď vymením 1/3 vody a výsledok okamžite tento.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:26 Žena katterinecka [2146] - Rostliny
katterinecka napsala:
Jak uz jsem rikala CO2 jde snizit raselinym vyluhem.


To jsem samozřejmě napsala blbost, myslela jsem pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:20 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
na tech strankach co jsem ti poslala jsou zpusoby snizeni pH i je tam napsany cely clanek o raseline maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:18 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
ale mel bys s tim taky davat pozor kdyz o tom nic nevis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:17 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
jen rikam ze ja takovy akvarka rada nemam, kdyz jich tam nebude tolik tak to treba nebude tak hrozny, ale neni moc zabehly.
Jak uz jsem rikala CO2 jde snizit raselinym vyluhem. Bud tam dat primo raselinu, treba do filtru, nebo koupit raselinny preparat, myslim ze se to jmenuje torben
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:14 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: katterinecka
To malo byť, akože som to s nimi prehnal, 8ks nie je veľa ak plánujem darovať 4 ks ďalej keď podrastu na 12-15cm, momentálne majú akva skoro iba pre seba.Neplánoval som to mesiac. Vie do čoho som išiel.
Ten članok som prečítal + more podobných článkov o chemii a atď. Neviem či chcem riešil platnosť tabuľky, beriem každú radu i tú, že by som mal skúsiť CO, ale je ešte iná možnosť?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:05 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
ani tillmanovu tabulku nemůžeš správně použít, protože testy co mají být na uhličitanovou tvrdost, jsou ve skutečnosti na alkalitu, která se může zvláště ve vyšších hodnotách lišit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:05 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: Johan
Kytky a jak? CO? To by potom znamenalo, že mám vyššiu spotrebu CO ako viem vyprodukovať prirodzenou formou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:03 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
můžeš si přečíst tohle maniakva.sweb.cz/… Myslela jsem že vědět něco o vodě je důležitý pro chov terčovců. Já bych si na ně netroufla a taky bych je nedávala do třístovky, jsou to krásné a majestátné ryby. Nemám ráda akvárka ala sardinka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 23:03 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: katterinecka
Na www.akvarko.cz/…, ešte som čital na CZ fóre rozpravu o tom či platí alebo nie. Výsledok neviem posúdiť to by som musel vedieť merať CO .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:57 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Johan
opravdu Tillmanova tabulka nefunguje pro vodu z RO? :-O O tom jsem nikdy neslyšela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:55 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: xjanosik
Mám problém si vysvetliť prečo sa mi zvyšuje ph až na 7,6.
Toto som vylúčil, nepouživám CO hnojenie Že by za to mohly kytky?
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:53 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: katterinecka
Pozri si moje akva, aby si mohla konkrétnejšie poradiť. Mne však nejde do hlavy že keď tam dám vodu 1/2ro a 1/2 vodovod výsledok ph6,5 tak výsledok v akva je nad 7,2( kvôli liečbe som menil vodu každe 2 dni po 70l a ani tak nič) Tillmanová tabuľka ževraj nefunguje pri vode z RO, takže by co nemalo mať takýto veľký vplyv na ph.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:52 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: katterinecka
taky jsou jiný způsoby jak snížit ph, třeba výluhem rašeliny, jestli to máš v tom akvárku s terčovci tak by se jim to určitě líbilo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:47 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
obsah CO2 se mění docela hodně i když ho nepřidáváš, rozpouští se do vzduchu nebo naopak, nebo ho spotřebovávaji rostliny. Pokud chceš Ph snížit tak ho začni přidávat, jestli ti to ale nevadí tak na to kašli.
Vzduchování už je jiná věc, pokud nemáš dostatek rostlin a málo ryb aby měly zásobu kyslíku na celou noc, tak ti nezbyde nic jinýho než jim vzduchovat


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:42 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – Re: katterinecka
Toto som vylúčil, nepouživám CO hnojenie a filter mi nečerí skoro vôbec hladinu, a dokonca raz ráno mi ryby plávali znak ne , teraz musím aspoň na hodinu v noci zapnúť vzduchovanie. Odvtedy sa hodnoty PH i tak nezmenili. Mohol by to robiť vápenec alebo niečo iné? Mám dno riečny štrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:33 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: xjanosik
žeby tím že z vody vyprchá CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2010 22:30 Muž JurajSkkk [1] - Cichlidy – vysoké ph
Mám problém si vysvetliť prečo sa mi zvyšuje ph až na 7,6. Používam vodu z RO 1/2 a 1/2 vodovodná voda (7,2-10gk-9kh) a výsledok v akva 7,2-7,6ph 5-kh 7-gh no3-10 no2-0. :-|

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 08:25 R Muž Silent [5949] Re: j0hny
Tvrdost pro běžný chov ryb není až tak důležitá, tedy pokud není extrémní. Velmi důležitá je ale pro množení některých druhů. Tvrdost vývojové vody může mít velký vliv na oplozenost, vývin jiker a posléze plůdku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2010 19:51 Muž j0hny [86] Re: Silent
Je to tak aj s tvrdostou vody ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2010 12:53 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: Silent
Ok, díky za objasnění, jde mi jen o běžný chov. ... Jak si psal o importovaných rybách, tak mi teď asi došlo, proč mi zemřeli všechny rybky, které jsem před nějakou dobou pořídil z www.kalaba.eu . Asi se moc nevyplácí kupovat z těchto středisek že?
Edit: Vlastě z Kalabe.eu mám ještě rybky v druhém akváriu, a ty jsou naprosto v pohodě, takže kup od takových velko prodejců je asi loterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2010 12:41 R Muž Silent [5949] Re: Ljuknes
Pokud je napsáno rozmezí např. pH 5-6 tak to znamená ideální hodnoty vhodné pro úspěšný chov a odchov dotyčného druhu. Pro běžný chov bývají meze tolerance větší. Takže ryby z kyselých a měkkých vod se dají úspěšně chovat i ve vodě polotvrdé a neutrální. Jiná věc je to při rozmnožování a odchovu. Tam už to většinou chce ideální hodnoty. To co jsem napsal se týká ryb množených u chovatelů. Jiná věc je u importů. Tam bývá nutné dodržet hodnoty jako v přírodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2010 12:30 Muž LuckyLjuk [18] - Rostliny – Když se řekne pH 5-6 pro určitou rybu
Zdravím, chci si pořídit nové rybky, u kterých je psáno v atlase vhodné pH 5-6. Má otázka zní, jestli budou rybky dobře prospívat i ve vodě s hodnotami 7-7,4pH, které mám v akváriu?. Můžete mi povědět, jak moc je důležité se držet doporučených hodnot? Ještě bych chtěl dodat, že kvůli vodě kterou u nás máme (GH16, KH8, pH8) se mi méně než na 7-7,4pH nedaří srazit a CO2 použít nechci (používám jen rašelinoví výluh). Díky za jakoukoli odpověď, s pozdravem vášniví akvarista :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2010 21:22 Muž filipsi [1295]
VVV111KKK napsal: Jen ze zvědavosti. Jaké by to musely být podmínky ? Extrémě tvrdá voda ?

Pardon, dotaz jsem prehledl. Napr. voda s Ph nad 8.3, s nizkou alkalitou, a nejakymi temi fosforecnany. V akva by se mohla vyskytovat treba pri hodne osvetlenem akva, bez dodavani co2 ...
Nejak se mi nezdalo, ze by to mohl byt pripad lussy na pocatku diskuze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2010 19:46 Muž Horác [3942] – Re: 720Martin720
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2010 19:42 Muž 720Martin720 [1] - Živorodky
Ahojte dnes jsem si koupil test na Ph a jmenuje se to ben-test a tam de měřit jen do 7,4 myslím a mě to ukazovalo víc takže nevím kolik to je (to je podle barev) tak jak to mám zmírnit?Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 12:34 Muž fantuomas [35] - Rostliny – lakmusový papierik
Je dostačujúci na akvárium, teda ak mi ide iba o zistenie, či je v zabehnutom akva kyslá alebo zásaditá voda ?? X-) Nie presné hodnoty..len by som si porovnal vodu vstupnú s vodou z akvária a podľa farieb zistil prípadnú zmenu jedným alebo druhým smerom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 12:20 Muž VVV111KKK [61] – Re: filipsi
Jen ze zvědavosti. Jaké by to musely být podmínky ? Extrémě tvrdá voda ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=601