Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 14:03 Žena Irwiny [0]
Vodovodní voda, kterou používám pro potřeby akva, má ph 8. To je příliš jak na ryby, tak pro kytky. CO2 přidávat nemůžu, protože některé kytky jsou nové a hnojit chci začít až později. Ideální ph by bylo pod 7, jak se to dá zařídit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2009 17:00 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Delfinka26
Možné to je. Dokonce je to dost pravděpodobné. Otázkou ale je, jestli je to i rozumné - takovouto razantní výměnou můžete výrazně "rozhodit" chemismus vody v akva. Postupná úprava pomocí četnějších výměn menší části vody je sice zdlouhavá, ale jistější. :-)
EDIT: Je třeba si také uvědomit, že dešťovou vodou neupravujete jen pH, ale i další vlastnosti vody, především alkalitu a tvrdost. A ty byste měla před úpravou znát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 14:17 Žena Delfinka26 [0] – vysoke ph
dobry den.je mozne znizit ph tak,ze polovicu vody z akva vymenim za dazdovu vodu??

dakujem ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2009 07:57 V
Včera večer pH 6.5, takže už se asi hodnoty ustálily. Ještě jednou díky všem za připomínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2009 07:50 V
Ráno naměřeno pH 6. Pokud bude večer 6.5-7, bude to fajn. To vysoké počáteční pH bylo asi opravdu dílem rostlinek, které odčerpaly skoro všechen CO2. Jeho přidání pak posunulo pH zpět do "správných" hodnot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.07.2009 19:52 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: V
Není! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 19:42 V – Re: Sid
:-D Copak je akvaristika o něčem jiném, než o rostlinkách? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 19:38 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: V
Zase jeden "propadlík rostlinkám"! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 19:29 V – Re: Sid
Vždycky jsem se tvářil skepticky, když někdo tvrdil, že mu jdou z rostlinek bublinky... Ale teď, když to vidím na vlastní oči... ;-)

Jak jsem řekl, pokud udržím pH mezi 6 a 7, budu spokojený. A osádka řekl bych taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 19:20 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: V
pH 6,5 z kvasnicovače takto v podvečer je docela "nízko". Netvrdím, že je to nějaká kritická hodnota, ale dá se předpokládat, že pH do rána ještě poklesne. KH 4 by to ale měla udržet. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 19:12 V
Asi jsem ten burčák opravdu namíchal trochu silnější. Před chvílí jsme naměřil pH 6.5. To je docela fofr. Ale zase na druhou stranu pokud se mi to podaří udržet mezi 6 a 7, tak to bude paráda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 10:48 V – Re: Sid
Okay. Uvidím, jak se to bude chovat, a příští várku přizpůsobím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 10:32 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: V
Při této velikosti akva a KH 4 jsou 3ml sušených kvasnic docela dost. :-) Já bych ubral na nějaké 2 ml. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 09:59 V – Re: filipsi
3 ml sušených kvasnic, 200 g krystalu, 1 l vody, PETka od Kofoly, kamínek. Bublat to začalo asi po 3 hodinách, měření proběhlo za dalších 11 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 08:54 Muž filipsi [1295] – Re: V
Nenamichal jsi ho prilis bourlive bublajici? Me trva cca pul dne, v akva kde ho pouzivam, nez se vybec lahev natlakuje a neco do toho akva zacne lezt. No uvidis, to kdyztak za par pokusu vychytas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 08:40 V
Včera odpoledne jsem namíchal "burčák" a dnes ráno naměřil pH 7. Nečekaně rychlá změna. Ale zdá se, že to bude fungovat tak, jak je potřeba. Díky všem za tipy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2009 12:16 Žena Gabrielka [73] – Re: V
CO2 přidávejte, od toho vás neodrazuji. Jenom kdybyste se náhodou rozhodl pro pravidelnou a četnější částečnou výměnu vody, možná byste časem přišel na to, proč ji tu zmiňuji. ;-)
Mimochodem - že je akvárium nově založené, neznamená, že už v něm nemohlo proběhnout hned několik výměn části vody. A to nejen kvůli rybkám v budoucnu, ale i kytkám aktuálně. :-)
Ať se daří! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2009 12:10 V – Re: Gabrielka
Je to nový akvárko, takže ryby ani výměna vody se zatím nekonaly. Ryb je v plánu minimum (2-4 ks malých Cichlid), měnit budu pravděpodobně 1/3 vody každý druhý týden. A protože rostlinky jsou pro mě to hlavní (a ještě jich tam trochu přibude), tak raději CO2 přidávat budu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.06.2009 11:58 Žena Gabrielka [73]
V napsal: Takže ráno mám pH 7.5, odpoledne se vyhoupne na 8 (při KH 4).
Takto vypadá přirozený pohyb pH v důsledku asimilace rostlin, jak už bylo dříve víckrát konstatováno.
CO2 je bezesporu "dobrá vychytávka", a to nejen proto, že poskytuje rostlinám základní živinu v ideální ("bezpracné") formě, ale díky vlivu na pH udržuje i ostatní živiny v "optimální" dostupnosti. :-) A jak známo - prosperující rostliny jsou nejlepší prevencí proti řasám a sinicím.
Jak jsem ale už zmínila, jde to i bez něj. Pokud je akva osázeno rostlinami schopnými získávat CO2 z hydrouhličitanů (většina) a tyto nejsou nadměrně ozařovány, mohou fungovat rovněž bez problémů, bez řas, bez sinic.
Jako jedno z důležitých opatření je v takovém případě pravidelná a častá částečná výměna vody a samozřejmě - přiměřená, spíše nižší rybí obsádka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2009 08:50 V
Takže ráno mám pH 7.5, odpoledne se vyhoupne na 8 (při KH 4). Burčák jsem zatím namíchat nemohl, protože se mi vzduchovací kamínek rozpadl na padrť. Odpoledne to napravím.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2009 00:11 Muž Jrk [143] – Re: Gabrielka
Díky za pěknou reakci. To co jsem zde napsal bylo popsáním problémů, které jsem řešil. Myslím si, že kapkové testy jsou relativně dostupným prostředkem pro základní měření parametrů akvarijní vody. Za jejich pomoci jsem přišel na to, že mi po hustém osázení akva stoupalo pH (v důsledku spotřebování CO2) a začal mi stagnovat růst rostlin, což mělo za následek rozrůstání řas a sinic. Po započetí dávkování CO2 pomocí kvasinkovače se mi situace do měsíce zpravila. Proto si myslím, že je vhodné měřit parametry vody a takovým věcem včas předcházet. Takovéto měření a odhadování CO2 za pomoci Tillmanovy tabulky mi připadá jako vhodné při řešení problému se stoupajícím pH a jeho následném řešení pomocí kvasinkovače...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   29.06.2009 23:12 Žena Gabrielka [73]
Jrk napsal: Musím s Vámi nesouhlasit v tom, že 5 mg/l CO2 v akva bez jeho přidávání je dostatečná hodnota.
Ale já nikde nepíšu, že 5mg CO2/l je dostatečná hodnota! :-) Napsala jsem: ""5mg CO2/l je na akva bez umělého dodávání CO2 poměrně vysoká hodnota ..." :)
A za tím si stojím! ;-)
Abyste dosáhl v akva bez umělého sycení koncentrace 5mg CO2/l, to není jen tak! Přirozená koncentrace je v závislosti na tlaku, salinitě a teplotě někde kolem 10% této hodnoty! (Cca 0,3-0,7mg/l) ;-)
V takovémto akva by se měla tato hodnota pohybovat v rozmezí 10-15 mg/l. To vím! Hodnota okolo 5mg/l je dobrá tak pro řasy a sinice...
S tímto výrokem jako celkem zase nemohu souhlasit já. :)
Ano - pro rostlinná akvária s náročnějšími druhy rostlin, respektive pro tzv. holandská akvária je nezbytné udržovat (m.j.) vysoký obsah volného CO2. A to třeba i vyšší, než jste uvedl, tedy vyšší než 10-15mg/l. Ovšem to neznamená, že se nedají rostlinná akvária provozovat i bez umělého přihnojování CO2 a s výrazně nižší koncentrací, než jste uvedl. Jako vše je i toto o souvislostech... Musíte mít ve správných relacích druhy rostlin, intenzitu osvětlení, koncentraci živin, teplotu... :-)
S tím, že hodnota okolo 5mg CO2/l je dobrá tak pro řasy a sinice nejen z výše uvedeného důvodu souhlasit nemohu. Zejména sinice nejsou na obsahu CO2 v podstatě vůbec závislé...
Já osobně s kapkovými testy od Rataje velice dobře za pomoci Tillmanovy tabulky určuji hodnotu CO2.
Přesněji vyjádřeno - pomocí kapkových testů od Rataje za pomoci Tilmannovy tabulky hodnotu CO2 neurčujete, ale jen odhadujete. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 22:35 Muž Jrk [143] – Re: Gabrielka
Musím s Vámi nesouhlasit v tom, že 5 mg/l CO2 v akva bez jeho přidávání je dostatečná hodnota. V takovémto akva by se měla tato hodnota pohybovat v rozmezí 10-15 mg/l. To vím! Hodnota okolo 5mg/l je dobrá tak pro řasy a sinice…
Já osobně s kapkovými testy od Rataje velice dobře za pomoci Tillmanovy tabulky určuji hodnotu CO2. Takto jsem taky vyladil svůj kvasinkovač, vím jaké má období a co dělá po dobu životnosti náplně…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 16:41 Žena Gabrielka [73] – Re: V
Jejda! :) Nějak mi to měření kapkami uniklo. :-)
5mg CO2/l je na akva bez umělého dodávání CO2 poměrně vysoká hodnota. Pokud by měla platit, pak možná ráno, a to při poměrně intenzivní bakteriální činnosti, dobré asimilaci rostlin a spíš větším "objemu" ryb. To vše ale u akvária 1,5 dne od založení...? hmm
Jistě - zvýšení pH vlivem asimilace je dost pravděpodobné, ovšem s tou koncentrací CO2 to bude chyba měření. Ony ty kapkové testy pH jsou dobré ke sledování trendů, ale ke stanovení obsahu CO2 sotva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 14:16 V – Re: Gabrielka
Jak jsem řekl: kapkové testy Tetra. Podobné hodnoty ukázaly i papírky JBL 5v1. Absolutní hodnoty samozřejmě nemusejí být 100% správný, ale vzájemné poměry by měly sedět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 13:57 Žena Gabrielka [73] – Re: V
Čím měříte pH? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 12:44 V
Okay. Až přijedu domů tak něco namíchám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 12:42 Muž Jrk [143] – Re: V
pH 7,5; KH 4 Tyto hodnoty ukazují na obsah CO2 asi 5 mg/l, což je málo. Optimálně by mělo být asi 15 - 40 mg/l. Takže bych asi CO2 přidával...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 11:14 Muž filipsi [1295] – Re: V
... pro ilustraci: rybicky.net/forum/6106
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.06.2009 10:54 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: V
...Prostě jsem čekal tak 7 nebo nepatrně pod. Budu to sledovat a uvidíme tak za týden...
Nemělo by vás překvapit, že při dobrém nasvícení bez dodatečného sycení CO2 by pH mohlo takhle k večeru došplhat až někam k hodnotě 8,5 nebo i 9, no a po ránu by se mohlo vracet k 8 i níž. :) Samozřejmě, že když začnete přidávat CO2, pak pH jistě půjde dolů; dobře "vyladěný" kvasnicovač může pH držet mezi 6,5-7,5 i bez řídící jednotky. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 07:36 V – Re: Jrk
KH 4...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 21:54 Muž Jrk [143] – Re: V
Přesně toto se mi stávalo při nedostatku CO2. Zkusit změřit ještě KH, odvodit množství volného CO2, případně jej začít přidávat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 20:40 V – Re: Sid
Nechci to dramatizovat. Jenom mě to překvapilo. Prostě jsem čekal tak 7 nebo nepatrně pod. Budu to sledovat a uvidíme tak za týden.

(Nevykat, díky. ;-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 20:35 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: V
CO2 nepřidáváte, rostliny jakési máte, svítit svítíte, takže to bude nejspíš důsledek asimilace. :-)
Zkuste pár dní po sobě měřit pH ráno a večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 20:15 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: V
A co posun ráno večer CO2 ve vodě z kytek ? Je to opravdu měřitelná hodnota
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 20:15 V – Re: Sid
Mám - Amazonie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 20:14 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: V
Jak vypadá to akva? Máte ho v prezentaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 20:10 V – Re: Bak
Vím. Ale očekával bych hodnotu "někde mezi" (spíš k 7), ale ne mimo interval "vstupních vod".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 19:59 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: V
Protože pH nemá lineární ale logritmickou stupnici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2009 19:57 V – podivná hodnota pH
Otázečka na zdejší chemiky: Čím to, že mám v akváriu nějakých 36 hodin po založení pH 7.5, když je voda namíchaná ze 3 dílů permeátu s pH 5 a 1 dílu studniční s pH 7? Je to měřeno jenom kapkovými testy od Tetry, takže absolutní hodnoty berme s rezevou. Vzájemný poměr hodnot by ale sedět měl.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 15:42 Muž jajaapaja [174] – Re: Jirkaass
Neboj to přežijou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 15:07 Muž Jirkaass [35] – Re: Semtex
A vadi hodne rybám ze maji trochu odlisne PH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2009 13:32 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: Jirkaass
co by za to spousta akvaristů dala, aby měla kyselejší vodu a měkou. Já osobně jsem musel zainvestovat do reverzní osmózy abych tu naši krápnikovou vodu dostal tam kam potřebuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:30 jethro
ide aj o to preco mas Ph take ako je..ak si ho vytvorilo samotne akvarium za nejake dlhsie obdobie,a ak je dobre zarastene rastlinami,urcite by som nic nemenil a radsej by som sa s tymi rybami rozlucil.a mozno im to Ph vadit nebude.a meral si dobre?cim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:30 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: Jirkaass
tvrdost vody zvedneš snadno, třeba vápencem, prostě něčím, co obsahuje vápník....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:22 Muž Jirkaass [35]
a jak se zvisi dGH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:20 Muž Jirkaass [35]
a bude hodne tem zivorodkam velkoploutvim vadit ze je PH 6.2 a ne 7?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:15 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: Jirkaass
Na zvýšení pH je jedlá soda. Zvedne pH ale ne dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:14 jethro
mas asi makku vodu,comu nasvedcuje aj nizke Ph..slimaci potrebuju na stavbu ulit vapnik.ja osobne by som s takou vodou bol velmi spokojny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:12 Žena ustavprochore [567] – Re: Jirkaass
maniakva.sweb.cz/… :-) (doporučuju přečíst i další kapitoly, než se do úprav pustíte)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=701