Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.08.2019 11:27 Muž Jarry [1437] Re: Roger
Nejlepší je asi měřák, ale můžeš zkusit Sera, JBL (pozor mají i test od pH 6, ten bych nekupoval, pokud hrozí hodnoty nižší).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 11:22 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Aha, a který ph test je kvalitní? Všude píšou že na pH stačí i papírek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 11:15 Angus68 Re: vaclav
Ale poměr kH a pH je v pořádku, nebo né? Sám mám 6.8, kH 4, a Co 25mg/l hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 11:07 Muž Jarry [1437] Re: Roger
V pořádku, ale to ještě neznamená, že je tam opravdu 5,5:-)(netvrdím, že není, ale nezdá se mi to). Zrovna BEN test nemá nejlepší pověst...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 11:05 Muž Roger [1873] Re: Roger
Zkusil jsem na 3 akváriích výsledek 5,5; 5,9; 6,5 a voda z kohoutku 6,5 vše kapkové (nebo 6,8 teď si nepamatuji) kh odpovídalo tuším 5 ale to byl papírkový test myslím od tetry jak je 6in1 kde jsem se s ph nevešel do stupnice (stupnice je tuším od 6ph) dnes to zkusím změřit odpoledne jaký bude rozdíl včetně toho kh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 11:00 Muž Jarry [1437] Re: Roger
Já tomu pH 5,5 moc nevěřím, zkus lepší pH test. kH 4 není zas tak málo, co bych dal za vodu s pH 6,8 a kH 4 pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 10:58 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Angus68
Tak v pohodě, to co píšeš je ale nesmysl. Pokud nedodavaš plynné CO2 nemůžeš mít obsah CO2 přez 50mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 10:34 Angus68 Re: Roger
K tvému pHáčku 5,5 kH 4 ;-) Poměr Cočka je v poho... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 10:16 Muž Roger [1873] Re: Angus68
No ale tady to pH nemám 6,8 to je jen v bazénu :-) jaký by mělo být kh k poměru pH které je 5,5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 10:16 Muž Smetany [1226] Re: Roger
Ne určitě se v tom moc nevrtej. Pokud nejdou bubliny že dna při klasickém odkalení a kořen nesmrdí jak bolavá noha tak to sulfanem nebude. Zároveň jak psal Angus byl bych opatrný se zvedáním pH.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 10:04 Angus68 Re: Roger
Máš vodu stejnou jako já(skoro) pH6.8- kH 4 ideální ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 09:59 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Změřím kh a když bude kh nízké tak je vše ok? Kolik by mělo v mém případě být? A když bude vyšší co to znamená? Tyhle souvislosti jsem ještě nekoumal tak se snažím přiučit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 09:52 Muž Jarry [1437] Re: Roger
Já bych v ničem nevrtal a změřil kh, jak už tu padlo. Jestli je hodně nízké, máš odpověď na snížení ph. Jestli není nízké, vyměnil bych ph test:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 09:11 Muž Roger [1873] Re: Smetany
Výměna vody je pravidelná, odkalování taktéž, navíc ty mrňavý bornejky zase tolik bordelu neudělají si myslím. Donedávna (teď si nepamatuji do kdy ale cca 3-4 týdny zpět) jsem dodával sanytr pro zvýšení NO3 jelikož bylo minimální prakticky žádné, kytky nerostly. Z toho mi nejspíše vzniklo vysoké NO3, kořen jsem ráno očuchal stejně tak vodu vše ok. Ještě mě napadlo vymačkat biomolitan. Žrouty NO3 dosadím hned jak přijdou, už jsem nasadil plovoučky, jinak například sessiliflora (denně příbytek) i riccia roste. Pravda je že jsem přisypal štěrk abych zvýšil dno ale před tím jsem odkalil. Možná ještě pod tím novým štěrkem něco zůstalo netuším, zkusím to vzít ale zase mi vyplavou npk co jsou ve dnu ve starém štěrku. Koupím test a změřím, ještě jsem přidal do vody nasbírané kameny z potoka ale prošly octem v pohodě. Mám tedy vyndat kořen s kameny a hloubkově odkalit? No2 je nulové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 09:01 Angus68 Re: Smetany
Když budu mít rybky a rostlinky jako má Roger, vůbec bych to pHáčko neřešil ;-)
Spíš bych se obával zvýšení nad 7,5 a víc. Tam už by to dělalo asi problém. Např. s amoniakem hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 08:50 Muž Smetany [1226] Re: Roger
No ono samovolné snižování pH v akváriu tolik věcí nezpůsobuje. Jednou z možností je již zmíněná nitrifikace. Ale na takhle velký pokles by musela být alkalita minimální a výměna vody poměrně zanedbaná. A navíc by musely stagnovat rostliny. Jako další možnost je že v akváriu vzniká sulfan. To se děje nejčastěji při zahnívání dna, nebo kořenu. Proto můj dotaz. Pokud by šlo o sulfan doporučuji zjistit co hnije a z akvária odstranit (v případě dna poctivě odkalit). Pokud za to může nitrifikace stačí častěji měnit vodu případně přidat nějaké žrouty dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 08:19 Muž Mirek64 [68] Re: Roger
Zdravím,
je velmi pravděpodobné, že příčinou poklesu pH a růstu NO3 je proces nitrifikace. Doporučil bych několik intenzivních výměn vody.Pořiď si test na alkalitu a porovnej alkalitu vodovodní vody s alkalitou vody v akváriu. V akváriu bude asi nižší, proto je nízké pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 06:13 Muž Roger [1873] Re: Smetany
To by znamenalo co? Ne, nic takového jsem nezaznamenal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 01:26 Muž Smetany [1226] Re: Roger
Když něčím rýpneš do dna uvolňují se bubliny? Případně když vyndáš kořen smrdí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 00:33 Muž vlka [3453] Re: Roger
Držim palce a dej pak vědět jak to dopadlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 00:14 Muž Roger [1873] Re: vlka
Chemikálie taky nepoužívám, a úmyslně ph zvyšovat nehodlám, jen mě zajímá co je za příčinu poklesu, ale možnost vysokého NO3 mi snad někdo zde osvětlí, každopádně Sanytr jsem vysadil, v týdnu přijde další květena tak no3 pomalu sleze pak uvidím zda je to přímo závislé na sobě s pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 00:02 Muž vlka [3453] Re: Roger
Jsou přípravky přímo na zvýšení pH, ale to neřeší příčinu tvého poklesu. Snad se ozve někdo zkušenější. Přiznám se, já jsem ve svém AQ ještě nikdy nic neměřil. Zatim tu chvilku co ho mám jedu bez chemie. Občas dám jedno ,,šplíchnutí,, z dávkovače CO2 Vital od Rataje. Krevetky jsou citlivé na chlór a dusíkaté látky a nemají rády chemikálie ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 23:36 Muž Roger [1873] Re: vlka
Pravda je že jsem jednu dobu přidával kno3 ale po čase jak ye akva měnilo jsem to nijak nehlídali a vesele přidával, teď mám no3 50mg/l Měl jsem v obou a v Rasboralendu II se mi ho podařilo srazit na 30mg/l. Může to být tím? Pral jsem se s nedostatkem možná proto že ryby byli moc ještě malý, já krmil opravdu střídmě a akvária jsem měl plné rychlerostoucí zeleně včetně plovouček, jakmile jsem zjistil (nedávno asi 3 týdny zpět) že mám vysoké NO3 (napadlo mě to změřit) okamžitě jsem Sanytr vysadil. Může to být důvod nízkého ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 23:29 Muž vlka [3453] Re: Roger
Máš NPK ve dně a přidáváš pmmd bez KNO3 a AQ vypadá dobře. Vyzkoušel bych to ale nevím co ti zvyšuje kyselost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 22:51 Muž Roger [1873] Re: vlka
V Rasboraland I ne, v II jemně. To tomu pomůže? Neznáš možné důvody proč tomu tak je? Abych mohl selektovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 22:47 Muž vlka [3453] Re: Roger
Pokud nevzduchuješ, začal bych vzduchovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 22:25 Muž Roger [1873] Re: vlka
No v Rasboraland I mi padají krevetky, jinak ne, ryby vypadají spokojeně, vybarveně a kytky rostou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 22:11 Muž vlka [3453] Re: Roger
No a projevuje se nějak to snížené pH v obou Rasboralandech?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 21:57 Muž Roger [1873] – Nízké ph
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Měřil jsem 3 svá akvária
Bazén má pH 6,5-6,8 což je ok
Ostatní dva Rasboralandy mají nízké ph
Rasboraland I má pH 5,5 a Rasboraland II 5,9 měřeno kapkovým testem ben
Zdrojová voda odpovídá tomu co píše vodárna 6,8 pH.
Čím může klesnout pH ve vodě?
Měním vodu pravidelně, vždy u toho lehce odkaluji, pmdd nepoužívám dva týdny, olšové šišky se už rozpadaly tak jsem je před víc než týdnem vyndal. pH přeměřím ještě v průběhu dne.
Svítím od 9-13 a od 17-22h
Netuším proč mi pH kleslo na tyto hodnoty tak se chci zeptat jaké důvody pro to mohou být a jaké by to mělo eventuální následky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 21:10 kajda Re: Smetany
ok teda ...budu měnit teďkom ob den a uvidím nic tam přidávat nebudu...snad se to srovná ... teď než zhaslo světlo tak zařvala 5tá krevetka během druhého dne ... hořčík doma mám draslík ne jen pmmdčko a nějaký komplexní hnojiva ale ty tam lít nebudu draslík dokoupím ...děkuji moc ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.08.2019 21:01 Muž Smetany [1226] Re: kajda
Vodu máš super. Alespoň ty parametry které znáš. Jen pokud tam máš nějaké trošku náročnější rostliny tak bych doporučil tak za týden až čtrnáct dní lehce začít dohnojovat hořčíkem a draslíkem zbytek zatím nemá smysl možná časem mikro. O zbytek se postarají ryby a ten substrát. Žádnou jinou zázračnou chemii bych do akvária nedával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 20:42 kajda Re: Smetany
0,66 celková tvrdost [mmol/l]
7,5 pH
1,2 dusičnany [mg/l]
2 hořčík [mg/l]
23 vápník [mg/l]
todle jsou oficiální udaje z čevaku ...nevím ještě se mi nestalo že by to po měsíci nebylo ok ...dobrá tedy od zítřka skusím pouze měnit vodu za odstátou kohoutkovou nebudu přidávat nic ...dík snad to pomůže ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 20:34 Muž Smetany [1226] Re: kajda
Tak se podívej na internet najdi vaší vodárnu a zjisti co ti teče doopravdy. Těm číslům z testu nevěř. Je pravda že krevetky většinou reagují na nepříznivé podmínky dřív než ryby. Přestaň tam dávat věci jako "instantní bakterie" nebo "tekuté CO2" ničemu tím nepomůžeš spíš naopak. Jak už jsem psal. Měn vodu klidně Ob den 15-20% a čekej až se to srovná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 20:32 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: kajda
No tyhle lakmusové papírky ber s rezervou. Jako rychlý indikátor, že si máš dát na něco pozor, jsou celkem dobré (rozhodně lepší než nic), ale pokud se ti něco nezdá, použij ještě kapkový test (a klidně i dva různé), ty poskytují mnohem lepší výsledky. Test pH od Seachemu na sklo je taky jen indikativní a je lepší se na něj nespoléhat.

A ano, ve vodovodní vodě je celkem běžně 40 mg dusičnanů. Norma to povoluje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 20:25 kajda Re: Smetany
já fakt nevím výživný substrát mám poprvé a sem z toho dost v šoku :-D ... no hodnoty vodovodu mám z toho papírku ... každopádně ty bakterie ve výživném gelu by to měli spravit a no2 odstranit...nebo aspoň co tam píšou ...na ph mi přijde zítra test od saechemu jak se dává do vnitř do akvárka a pár měsícu funguje + na amoniak a na N02 a 3 taky od saechemu jsou tekuté...tak sem zvědavej ale paví očka mi třeba porodili tak nechápu :-D jestli jsou tak odolné ...samci furt doráží na ostatní samice :-D ...ty jsou uplně v klidu ...akorád krevetka padne na bok chvíli se mrská po půlce akvárka a pak je konec už 4tá a to mě dost mrzí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 20:14 Muž Smetany [1226] Re: kajda
A ty údaje z vodovodu máš od vodárny nebo z těch testů? Tyhle papírové testy jsou fakt na 2 věci občas se trefí s tím pH ale ostatní je lepší neměřit než měřit tímhle. To kh na nule být může ale pokud měníš vodu pravidelně moc bych na to nesázel, zas tak rychlý ten platinum soil není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 20:00 kajda – Čemu věřit ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku píšou to u toho substrátu také ph má tlačit na 6,5 a kh k nule ...což sem zjistil později když je kh na nule tak je to velice nestabilní ph že ? každopádně přikládám dvě fotky jestli to půjde no3 je podle mě na 25 mg a no2 není tak růžové jak 5mg ale zase není tak málo růžové jako 1- mg ...tedkom jsem měnil vodu ob den plus přidával bakterie tak už nevím ... a z vodovodu mi teče Ph6,6 zhruba kh mezi 3/6 a no2 a 3 jsou na nule... každopádně jsem dnes vyměnil půlku vody a nasadil bakterie ve výživném gelu ...tak uvidím ráno ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.08.2019 19:23 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kajda
Pokud máš opravdu KH 0 tak se nediv že testy ukazují nesmysly. Tohle se měří blbě i elektronickými PHmetry. Jinak pokud je pravda (asi ne) NO2 3 tak se nediv že ti akvárium už nevychcípalo komplet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2019 19:18 Muž Smetany [1226] Re: kajda
Zjistil bych první co ti teče z kohoutku pokud to není studna tak dohledáš snadno na internetu. Pak zjistíš jak moc jsou ty papírové testy nepřesné. Pokud by si měl NO2 skutečně 3mg už by tam asi nežilo nic. To pH klidně může být nižší v záběhu se to dít může. Ty permanentní testy budou vykazovat podobnou přesnost jako ty papírové. Takže nebrat. Víc než měření bych teď řešil časté pravidelné výměny vody a případně zauvažoval nad aktivním uhlím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 18:50 kajda – Čemu věřit ?
Dobrý Den. Měl bych na vás otázku test od tetry a od esha aqua mi ukazuje ph hodnoty tak žluté že nejsou ani na stupnici a když to změřím kapalným testem ben test tak mi to ukazuje 6,5ph tak co si potom vybrat jinak kh 0 no3 25 mg a no2 asi 3 mg v akváriu je platinum soil který by to měl držet na těch 6,5. Zítra mi přijde ten perma test od saechemu na ph a amoniak a na no3 a 2 každopádně mi teďkom umře krevetka deně. Paví očka jsou uplně v pohodě ale neonky mi přijdou nějaké divné drží se u zadní stěny spíše u dna. Akvárium je měsíc od založení a dal jsem tam osádku prvních pár dní v pohodě.Do akvária přidávám saechem prime na upravu kohoutkové vody živé bakterie a clarity na zákal dávám ještě kapalné c02 všechno podle návodu a malinko hnojiva vzhledem k substrátu .Za každou radu budu rád. Děkuji jo a z vodovodu mi teče Ph6,6 zhruba kh mezi 3/6 a no2 a 3 jsou na nule

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 17:29 Muž paulo [58] Re: vaclav
Zítra přijde externí atomizer tak jsem zvědav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 16:20 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: paulo
To by mělo jít dost dobře takže to chce lépe rozpouštět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 16:17 Muž paulo [58] Re: vaclav
Kh 4 gh 7 vodivost 300 mikrosiemens a snizuji postupně na 180 cílových, takže spíš asi špatný rozpouštění, mám do zítřka flipper od Dennerle, takovej ten žebřík. Ale čekal jsem že aspoň trochu to klesne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2019 15:11 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: paulo
Asi tech minerálů dáváš moc musíš si změřit KH, nebo špatně rozpouštíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 13:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: paulo
Pokud máš hodně tvrdou vodu, což třeba voda na Brněnsku z Moravského krasu je, tak ti CO2 moc pH ovlivňovat nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 13:34 Muž paulo [58] – pH neklesá i po přidávání co2
Zdravím vás, mám v nano krevetkariu vysoké pH, dávám do akvária vodu z Ro plus minerály pro krevety, včera jsem začal dávkovat CO2, zatím jen přes flipper ale pH neklesá, je pořád 7,8 a já bych uvítal spíš 6,5-6,8. Myslíte že to bude chvilku trvat než se dostane níž?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2018 00:45 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Maq
jo, to jsem už taky pochopil..
...teď jsem měřil pH a mám tam i po přidání rašeliny (je pravda že je jí celkem málo) 7,7pH koukal jsem na filtr.. a v první příčce kde to má bejt nejvíc zasviněný je to po vymytí po měsíci pořád úplně čistý... dusíku tam bude asi taky nedostatek, poslední měření bylo 10mg/l před výměnou vody, což by ho tam mělo bejt co nejvíc, po výměně se to zas naředí klidně až k 5-7mg)l - uvidíme ale co to udělá s dusíkem, až do akva doplním další ryby, to by mohlo i to pH trošku klesnout...
a co2 tam bude tedy taky nedostatek.. ještě jsem nezkoušel jak velký rozdíl v pH mi to udělá změření ráno a večer.. :)


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 23:38 Maq Re: Strakááč
Strakááč napsal: ha ! voda měla 7pH a teď má 7,3pH :-D zajímavý no...
Souvislost s uhličitanovým systémem je ta, že v trubkách je voda pod tlakem a často obsahuje vyšší množství rozpuštěného CO2 (i kyslíku), než je rovnovážný stav. Pak když vodu necháš stát, CO2 vyprchá, a tím samozřejmě stoupne pH.
Ale pokud tomu dobře rozumím, Tobě roste pH v akváriu nad hodnotu odstáté vody z vodovodu? V takovém případě je tam ještě nějaký další vliv. Uhličitanový systém ten pohyb pH vždy zmírňuje, ale sám o sobě ho neudělá! X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 22:02 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
test těch mých šutrů v octu je negativní.. nešumí a ani po dni namočený v octu nebyl žádnej bordel... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 17:00 - Re: Strakááč
Bez CO2.
caroliniana

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=101