Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:28 Muž 150koni [653] Re: romant
citace z článku: V málo zarostlých akváriích s nízkou alkalitou dochází při zanedbání výměny vody k většímu poklesu pH.

Mi jde ale při nízké alkalitě pH nahoru. Já chci mít vodu na 6pH a leze mi pořád na 7pH

příliš vysoká alkalita je na překážku tam, kde se snažíme upravit pH směrem dolů. I když se pH sníží, když přidáme kyselinu (nebo komerčně vyráběný produkt), během několika hodin či dnů proběhnou ve vodě neutralizační reakce a pH se zase vrátí zpět. Jedinou možnou cestou je snížit nejprve alkalitu a pak teprve upravovat pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:24 Muž 150koni [653] Re: romant
no ale já to pochopil tak že čím vyšší je alkalita, tím rychleji to táhne PH do vyšších hodnot. Tak jsem snad blbý ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 15:57 R Muž romant [27987] Re: 150koni
Právě proto že je ta alkalita tak nízká, může to Ph jít docela svižně nahoru, zkus to přečíst ještě jednou. ;-) No a jako obranu lze použít, co jinýho než častější výměny vody, jak univerzální opatření. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   15.11.2012 15:51 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: toni
Může, ale je tm příliš mnoho faktorů, které ovlivňují růst rostlin a tvé akvárko je ještě moc čerstvé na takovéto záasahy. Já bych to zatím nechal tak. Ale nastudovat si to už můžeš, kdyby ses do toho za půl roku cjhtěla pusti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 15:37 Žena toni [68] Re: malyLibor
ja ma PH mezi 7-7,5....snizit to ted nechci,byla to jen uvaha protoze jak jsem cetla to muze ovlivnit i rust rostlin....? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 15:08 Muž 150koni [653]
jinak celková tvrdost je 10°gH ale ta by vliv mít neměla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 15:02 Muž 150koni [653] Re: Sid
Díky za odkaz :-) Jinak nevím, ale podle kapek od sery mám kH 3°. To je dost málo na to aby to šlo takhle rychle nahoru hmm tak jsem myslel jestli to nemají na svědomí ty vajíčka a nebo moc rostlin.

Edit: a nebo jsem ten článek nepochopil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.11.2012 14:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...Mám celé akvárko poseté všemožné bílími vajíčky od Neritin... můžou tato vajíčka ovlivňovat chemizmuz vody? Snížím kyselinou Chlorovodíkovou na pH 6 a do dvou hodin je tam 6,5 a to potom několik dní pomalu stoupá k hodnotě 7. Nebo že by tento rychlý nárust z 6 na 6,5 mělo na svědomí i množství rostlin?
Neritiny podezříváte neprávem. Za vzrůst pH jejich kapsule s vajíčky určitě nemohou. :)
Docela bych předpokládal, že když se tu téměř neustále debatuje na téma alkalita a dávají se tu opakovaně odkazy na Raviolčiny stránky, že se mezi pravidelnými návštěvníky zdejšího fóra nenajde nikdo, kdo by položil podobný dotaz... hmm
Přečtěte si tento článek: maniakva.sweb.cz/… a schválně - jestli vás napadne správná odpověď na váš dotaz?! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2012 12:12 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: toni
Možná by bylo nejdůležitější odpovědět si na otázku proč chceš snižovat pH. Znáš pH vody ve svém akváriu a vody zdrojové? Znáš jejich celkovou a uhličitanovou tvrdost? Znáš množství NO3 ve vodě? A víš kam chceš to pH snížit? To je několik otázek, ale nejdůležitější je ta PROČ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2012 10:29 R Muž romant [27987] Re: toni
Před každým zásahem do akvária ve stylu "tohle zvýším, hohle snížím", je třeba mýti na paměti to proč tak vlastně činím a jaké možné souvislosti se toho týkají. Když člověk ví co a jak funguje, jak a co ovlivňuje, tak proč se do toho nepustit, ale varuji před neuváženými kroky. Pro prvopočátek bych zůstal u kalasiky a to je použití CO2 a rašelinový výluhy a nepouštěl bych se do použítí různých kyselin, tam bych předpokládal hlubší znalosti dané problematiky. Tím neříkám že znalosti nemáš, ale prozatím se zde prezentuješ jako začátečnice a tudíž bych doporučil tu klasiku, jak jsem zmínil. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 10:00 Muž 150koni [653] Re: toni
Co2, Rašelinový výluh, Kyselina sírová H2SO4, Kyselina solná ... zapomněl jsem na něco ? více o několik řádků níže :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 09:58 Muž 150koni [653]
Mám celé akvárko poseté všemožné bílími vajíčky od Neritin ale nic z toho nebude, protože nemám brakickou vodu. Někdy to sice vypadá zajímavě ale raději bych je tam neměl. Nevíte někdo jestli můžou tato vajíčka ovlivňovat chemizmuz vody ? Snížím kyselinou Chlorovodíkovou na pH 6 a do dvou hodin je tam 6,5 a to potom několik dní pomalu stoupá k hodnotě 7. Nebo že by tento rychlý nárust z 6 na 6,5 mělo na svědomí i množství rostlin ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 09:48 Žena toni [68]
Lidicky nevite cim srazi PH?..dekuju:-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 13:57 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vikino
Udělal jsem si 3% roztok HCL asi 11dílů vody - 3díly kyseliny. Používal jsem to při výměně vody . :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 11:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vikino
Jak to vidí terčovci, to, bohužel, nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 11:19 vikino – kyseliny
Takze je vlastne jedno akou kyselinou (HCL, H2SO4) sa upravuje pH smerom dole....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 08:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vikino
...(predsa len sirany su v beznej vode v prirode prirodzenejsie ako chloridy...
V běžné vodě najdete jak sírany, tak chloridy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 06:33 vikino – re H2PO4
Ano, fosforecnu pouzivam aj ja v malom mnozstve po kvapkach, kde je potrebne jemne doladit pH...
Ja som skor myslel a pytal sa nanazor cim je lepsie znizit pH napr. v tom sude 200L kde je pH 7,7 a potrebujem to zrazit na 6,5. Fosforecna je podla mojho nazoru tu nevhodna... Skor sa priklanam ku sirovej (predsa len sirany su v beznej vode v prirode prirodzenejsie ako chloridy pri pouziti HCL). Dik za Vase reakcie a nazory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2012 19:21 Muž martas [0] Re: LiborSprysl
Já používam kys. fosforecnou mam s ni dobre zkusenosti ,ale pozor na davkovani ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   09.09.2012 11:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: vikino
Nejčastěji se používá chlorovodíková a fosforečná
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2012 09:42 vikino – znizenie pH
Zdravim,
chovam tercovce a z vodovodu mi tecie velmi alkalicka voda, takze upravujem... Mam sud 200L a tu si namiesam vodu o vodivosti okolo 180uS. PH takto namiesanej vody je okolo 7,7 pH po prevdzusneni a vyprchani CO2. Takze pH treba upravit. Pufracna schopnost takejto vody je stale dost vysoka, takze kyselinu, ktoru pridavam, je potrebne pridavat postupne aspon 2-3 dni aby som dosiahol pozadovane ustalene pH 6,5.
Moja otazka na odbornikov ohladom chemizmu akvarijnej vody s prihliadnutim aj na chovane ryby (tercovce) znie: aku kyselinu je vhodnejsie pouzivat? Kyselinu chlorovodikovu (solnu), alebo sirovu? Co viem, tak moja voda je dost vapenata, s obsahom uhlicitanu vapenateho a dalsich vapenatych zlucenin. Znizovanie pH kyselinou chlorovodikovou vznikaju vo vode rozpustne chloridy, znizovanim pH kys. sirovou vznikaju rozpustne sirany.
Dik za Vas nazor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 10:22 alda Re: romant
no ta je hezka.....diky moc za radu...! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2012 10:20 R Muž romant [27987] Re: alda
Když už budeš chtít nějaký živorodky, tak místo těch moll třeba platy, to z těch větších a nebo hejno endlerek, což bych viděl jako lepším řešením k těm pancéřníčkům, kteří mají rádi čistotu a živorodky obecně jsou zase bordeláři, ale třeba ty endlerky tolik nenadělají. Určitě to bude chtít dbát na čistotu dna, pravidelně odkalovat a pravidelně týdně měnit 1/3 vody. rybicky.net/atlasryb/zivorodka_wingeova
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 10:05 alda Re: romant
ok diky moc!..akvarko je 54L...mam tam jen ten bublifuk (zatim)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 10:02 R Muž romant [27987] Re: alda
Nejdřív naměřit NO2 a nenaměřit nic a když je to akvárko 3 týdny starý, tak bych, když bude to NO2 nula, ty molly dal a obden měnil 1/3 vody a budo to v pohodě a za dalších 14 dní další rybky. Ty rozdílný naměřený hodnoty jsou nejvíce sledovatelný u Ph. Ještě otázka, jak je to akvárko vlastně velký?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 09:55 alda Re: romant
takze nejdriv namerit NO2 pred rybkami a potom taky....vzdy ve stejny cas,ale jak casto?..ja bych chtel black molly..nejdriv tak 3 a pancernicky....ale kdy?..ne aby mi tam kvuli tem hodnotam ktere se muzou tak rychle zmenit umreli?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2012 09:46 R Muž romant [27987] Re: alda
NO2(dusitany) je nebezpečnější a jeho výskyt v řetězci nitrifikace je před NO3(dusičnany) na něž je to NO2 činností nitrifikačních bakterií přeměněno. Dusičnany spotřebovávají následně rostliny, takže pokud měříš "málo" dusičnanů, tak je jich buď málo ve vstupní vodě(tam jsou vždycky nějaký) a nebo spíš nitrifikace nefunguje tak jak má a máš tam prozatím hodně dusitanů. Od svého dodavetele vody je docela dobrý zjistit parametry dodávaný vody a dle toho se i orientovat. Jinak až bude akvárium tzv. zaběhnutý tak za tři týdny, tak by hodnota dusitanů měla být nulová a potom až budeš dávat rybky, tak postupně a po malejch dávkách, může dojít skokově ke zvýšení právě těch škodlivějších dusitanů a odnesou to rybky.
Edit: maniakva.cz/… str. 12
Edit2: Ještě k tomu "divnýmu naměření", je velmi důležitý čím je měřeno a je docela dobrý mít na paměti, že měření v našich domácích podmínkách má povětšinou informativní charakter a jeho přesnost je dána právě tím měřícím médiem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 09:37 alda Re: romant
aha...akvo bezi 3 tydny bez rybek....me prave bylo v obchode receno ze NO2 vubec nemusim ze pokud namerim spatne No3 tak je i NO2 spatne..??..ale proc mi to NO3 tak divne namerilo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 09:14 alda Re: LiborSprysl
ok:-).....No3 jsem meril ale nic naruzoveleho jek to ma byt na predloze mi tam nevyslo...spis takove zluto-bilo-zelene jako ta vodicka co se tam dava nakonec....udelal jsem neco spatne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2012 09:13 R Muž romant [27987] Re: alda
Tak pokud se jedná o nějaký čerstvý akvárko, tak bych jako jediný sledoval hodnotu NO2 a zbytkem se tak moc neptrápil, to se bude dost měnit, než se akvárko usadí. Je to jenom moje doměnka, že se jedná o toho čerstváčka, tak proto. Pokud jde o akvárko zaběhnutý s živočichama, tak je jedno v jakým pořadí se měří, ale u toho Ph se bude jeho hodnota během dne lehce měnit, takže měřit ve stejný časy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 09:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: alda
alda napsal: ahoj...chci se zeptat....nejdriv se meri PH a pokud to neni v poradku tak to no3 a dalsi?..pochopil jsem to zpravne?
Nepochopil...sice ty naměřené hodnoty spolu často souvisejí, což zkušenější akvarista pozná. Ale v začátku je lepší měřit obě zároveň. Zvláště u zabíhajícího se akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2012 09:07 alda
ahoj...chci se zeptat....nejdriv se meri PH a pokud to neni v poradku tak to no3 a dalsi?..pochopil jsem to zpravne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   11.08.2012 18:36 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
I při použití jedlé sody se pH už nad těch 8,2 nedostane. Takže pokud je vstupní voda této hodnoty tak soda s pH by už neměla nijak nahoru hýbat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 16:01 Muž Bobies [29]
Pořídím testy a uvidím. Ale zvýšením alkality zvýším i PH, a to u mojí hodnoty (výstupní) 8,2 už by asi nebylo moc žádoucí? I když je pravda, že PH při sycení co2 je teď určitě nižší, ale podle testů nedokážu říct kolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 15:41 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
Ano. Na zvýšení alkality lze použít jedlou sodu. Na jak dlouho ji zvedne závisí na prostředí akvária. Proto je nejlepší provádět občasná měření něž to dostanete "do oka".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 15:39 Muž LiborSprysl [9015] Re: Haimdol
Podle některých kolegů je tomu tak například místy na Berounsku...měkká voda, ale vysoká vodivost. Kras?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 15:37 Muž Bobies [29] Re: Haimdol
A kdyby byla nízká ta alkalita, tak je možný způsob ta jedlá soda, že? Vím, že dokáže podle různých dostupných informací zvýšit alkalitu až o 4 stupně, ale s odpovědí na jak dlouho jsem se nesetkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 15:36 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
Nejlepší je použít kapkový test. Třeba tento www.exo-eko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 15:34 Muž Bobies [29] Re: Haimdol
Ano, ta hodnota 2,69 je celková tvrdost vody. Alkalitu právě nevím jak lze zjistit. Měl jsem ty Dajana testy a ty jsou velice nepřesné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2012 15:28 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
CO2 se přidává především jako jedna z důležitých živin pro rostliny, ovšem ke snížení pH lze CO2 také využít. I když k prostému snížení pH se používají spíše komerční přípravky nebo kyselina chlorovodíková. Co se alkality týče tak by to chtělo udržet hodnotu na 4°dKH což už zaručuje stabilitu pH prostředí. Nevím jaká je hodnota alkality u vaší vody. Předpokládám, že ta uvedená hodnota 2,69 dH je celková tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 15:17 Muž Bobies [29] Re: Haimdol
Aha, hmmm.... a já si myslel, že svou měkkou vodou nemůžu nikdy mít Malawi, zajímavé :-)Je pravdou, že jsem jedno v našem městě viděl v akvaristice. Hezké. A ještě jedna věc, když chovám tetry a převážné ryby Amazonie, je proto asi dobré přidávat co2, aby akvarijní voda měla nižší ph, které těmto rybám prospívá...,že? Voda už je měkká z kohoutku a co ta alkalita, je stálejší při mých hodnotách vody, nemusím se obávat? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   11.08.2012 15:10 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
Protože u nás je kombinace měkké a zároveň zásadité vody poměrně vzácná a hodnoty uváděné v atlase jsou pro tlamovce ještě komfortní. Vody které nám tečou z kohoutků bývají buď kyselejší a měkčí nebo zásaditější a zase tvrdší. Potom je třeba vodu nějak upravovat. Ještě jsem našel hodnoty vody v Tanganjice a to pH 7,5-9,2 a celková tvrdost 7-12°N. Takže tam je voda o něco tvrdší, ale i tam je vzhledem k pH poměrně měkká. V Evropě jsou takové přírodní vody poměrně vzácné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 15:06 Muž Bobies [29] Re: Haimdol
V tom případě nechápu proč se u tlamovců v atlase ryb uvádí doporučená tvrdost 10 - 15°N.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.08.2012 15:00 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
Stačí se podívat jaké hodnoty má voda v těchto jezerech a zjistíte, že je tam voda sice zásaditá, ale na druhou stranu měkká. Například Malawi má vodu s pH 7,7-8,8 a celkovou tvrdost jen 4-8°N. Takže tvrdá voda tam očividně není :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 14:55 Muž Bobies [29] Re: Haimdol
Do velmi měkké vody cichlidy z afrických jezer jako Malawi a Tanganika??? Tomu nerozumím. Spíše do tvrdé, ne? Výstupní vodu mám necelých 3 dGH...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 14:52 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
Předně je nutné vědět jaké hodnoty jsou v akváriu doopravdy což těmi testy od Dajany asi nezjistíte a až následně bych řešil jak je případně upravit. Nízká alkalita se dá řešit přidáním jedlé sody. Ovšem hodnoty vody které uvádíte že vám tečou z vodovodu bych viděl jako téměř ideální pro nádrž s africkými jezerními cichlidami ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 14:43 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Bobies
Lepsi jsou od JBL testy nebo Sera...., papirky jsou hodne orientacni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 14:33 Muž Bobies [29] Re: Haimdol
Taky jsem k tomu teď asi došel. A co ta měkká voda a nízké ph... má tendenci se přitom snižovat právě alkalita? Nějak jsem se začetl do článků na maniakva.sweb.cz/… a trošku mi to vrtá hlavou, zda-li nemám něco změnit, když mám velmi měkkou vodu a navíc teď pouštím co2..? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2012 14:28 R Muž Silent [5949] Re: Bobies
Tohle jsou podle mých zkušeností jedny z nejméně přesných testů na trhu. Mnohem lepší je použít kapkové testy a nemusí být ani nijak drahé. Namátkou uvedu testy od Rataje nebo Aquar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 14:24 Muž Bobies [29] – Dajana Test
Fotka k příspěvku Zdravím, chtěl jsem se přesvědčit o správnosti Dajana testu na Ph,KH,GH. Kdysi jsem psal na vodovodní správu u nás v Havířově a výstupní voda z kohoutku by měla být 8,28 ph a 2,69°dH. Po naměření v akváriu i z kohoutku jsou hodnoty dle testů totožné a to asi 6,5 ph. Zvláštní. Vodu mám velmi měkkou, začal jsem sytit co2 a obávám se o nízkou alkalitu. Je potřeba přidávat jedlou sodu u takto měkké vody a nízkého ph...? Děkuji ano
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=301