Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 20:53 Muž vlka [3445] Re: silviebaris
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrej postřeh. Asi jsem to neměl fotit proti světlu. Ale i tak je to zajímavý.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 20:40 Silviebaris Re: vlka
tak takové modrá barva jako je v poslední zkumavce na ty barevný stupnici ani není... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 20:37 Muž vlka [3445] – pH
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hezký večer. Dnes jsem čekal na manželku a nedaleko bylo Super ZOO. A tam mě napadlo, což takhle poprvé změřit pH v mém AQ. Zakoupil jsem asi nejjednodušší test, který mě zaujal.
Ben Test pH, roztok a zkumavka, barevná stupnice, vstupní voda z kohoutku, voda v miniAQ s potěrem Ancistrusů, voda ve velkém AQ.
AQ s potěrem Ancíků má vodu z velkého AQ a je v něm po celou dobu jeden velký dubový list, který už pomalu zmizel. Na netu je dnešní hodnota pH od vodáren 7,46?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 15:10 Muž Roger [1873] – Ph
Rasboraland I - Tak testy od Sera na pH potvrdili 5,5 pH. Kh testem od JBL pokud jsem prováděl dobře odpovídá 6 (ale raději to zkusím znovu, možná tam byla o něco menší hodnota). Tak teď nevím co s tím, nechat to být a nebo to nějak zvednout nahoru. Předpokládanám že ze 3 testů se schodují dva. Obdobná situace je v Rasboralendu II Ostatní akvária. Ostatní akvária v normě a zdrojová voda u ní pH ukazuje cca to co píše vodárna. Do obou akvárií přibyli kameny z potoka a koupené kořeny, obě akvária měli olšové šišky které jsou už asi 3 týdny venku (jestli vzpomínám dobře) kytky rostou, ryby vypadají v pohodě, u obou akvárií se mi podařilo NO3 srazit pod 30mg/l. Výměna vody probíhá poctivě 2x týdně 30% vody přičemž minulý týden jsem u Rasboraland I (ph5,5) vyměnil 50% vody

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 23:48 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Tak teče ti měkká a kyselá voda pro akvárium je to hodně dobré. Teď toho jen umět využít. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 21:55 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Dle vodárny mám mít v kohoutku 6,87 měkké vody, u nás by měla téct tuším z horské přehrady Fláje. Rozbor co mi poslal SČVK jsem sem dával, mě ty hodnoty nic neřeknou ale do jednoho fóra zde jsem to dal k posouzení a prý dobrý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 21:52 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Už fakt že ti teče z vodovodu kyselá voda je dost neobvyklý a pro potrubí nic dobrého. Větší úpravny zvedají pH nad 7. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 21:47 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Super, díky za info. Hnojení se bojím když nepoužívám co2 extra, ale asi na tom něco bude, nicméně doufám že jsem s tím pH plašil zbytečně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 21:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Elektronický PH metr a kapky od sery nebo JBL ale ty používám jen výjimečně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 18:20 Muž Roger [1873] Re: vaclav
A čím měříte například pH a ostatní parametry?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2019 18:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
No a chudáci high-end akvaristé, rostlináři/permanentní hnojiči, těm fakt nezávidím My tokové problémy nemáme nebo v podstatně menší míře než ti co tam nic nesypou a pak se diví. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 17:25 Muž Roger [1873] Re: ZDRI
Právě to je hračka pro mě :-D rozbor vstupní vody mám, viz o několik příspěvků níže, a asi je to tak, nestresovat se a neměřit, ale mě měření baví :) takže kouzelný kufr si nechám koupit jako dárek :) pak budu s nervama v kýblu s vodu z akvária :) o profi testy v laborce jsem se nikdy nezajímal, pokusím se pozeptat v okolí, nicméně si počkám na pondělí na seru pH a kh od JBL a pak na ten kufr :) ale je dobrý vědět že například Ben test má takovéto výsledky, alespoň ostatní ví že je k ničemu, já asi plašil zbytečně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 17:17 Muž ZDRI [1415] Re: Roger
JBL kufr jsem měl, kouzelná hračka pro "velké kluky" :-) Kdysi dárek od přítelkyně, která pak litovala, trávil jsem s ním více večerů než s ní.

Vždy je nějaká možnost - vstupní voda - slušný dotaz na vodárnu (dělají pravidelné odběry/testy v síti po celém městě a rádi mailem pošlou komplet rozbor). Voda z akvárka - profi testy v laborce na několik konkrétních parametrů stojí pár korun. Anebo přesně jak píšeš, radši neměřit, nestresovat se a nechat to žít. No a chudáci high-end akvaristé, rostlináři/permanentní hnojiči, těm fakt nezávidím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2019 16:58 Muž Roger [1873] Re: ZDRI
No, a podle čeho se má člověk odrazit když nemá možnost profi přístrojů, to můžu měřit 3x i 10x a je mi to vlastně prd platný. Pak můžu razit myšlenku kterou jsem tu na různých tématech četl několikrát a to je neměřit nic a žít :) nicméně manželku jsem zaúkoloval k JBL měřící sadě kufru kde i pH jsou tuším 3 druhy :) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   29.08.2019 16:16 Muž ZDRI [1415] Re: RoFr
Potíž je v tom, že na většinu těchto testů není valný spoleh. Někdy změří přesně, někdy ne, nejspíš v návaznosti na ostatní parametry vody. Zkoušel jsem jich několik, kapkových i papírkových, navíc mám možnost porovnat s profi měřením v referenční laborce. Jediné, co mi opakovaně dává validní výsledky, jsou kapkové testy od JBL, ale jen ty s malým rozmezím měřených hodnot. A kupodivu hodně přesně měří i levný tužkový pH metr, který v ČR stojí par stovek.

Ale stejné je to s měřením dalších parametru (tvrdost, obsah minerálů, dusíku, atp.). Opakovaně jsem se snažil pomoci kamarádům, který přišli nešťastní z naměřených hodnot. Ve velké většině případů to byl planý poplach, způsobený chybou měření. Což jim ale nebránilo podnikat drahá pracná opatření k "nápravě" naměřeného stavu. Poučení - 3x měř a až potom něco řeš :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 14:13 Muž Roger [1873] Re: RoFr
Tak to máš stejnou zkušenost jako já. Taky mám dva tyto testy a výsledek je u jednoho 5,5 a u druhého 6,5. Ano tak mi to bylo řečeno když jsem sjezdil zoo shopy v Ústí a Teplicích že jiný krom tohoto a tetry 6in1 nemají, lidi jiné nekupují prý kvůli ceně. Proto jsem objednal s přesvědčením od Sery že bude lepší, JBL měli jen od pH 6 Sera má širší stupnici a jelikož s testem od Sery na NO3 jsem spokojený tak snad i tento bude ok. Akorát přijde nakonec v pondělí jelikož pobočka zásilkovny vyhlásila 2 dny dovolené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.08.2019 13:16 RoFr Re: Roger RoFr
Bylo mi divné, že je takový velký rozdíl a tak jsem dnes koupil nový test (Ben Test). (Je to zřejmě ten nejlevnější test pH.)
Nechci tomu ani věřit, uvedený (nový) test měří velice spolehlivě. Měřil jsem na rozsahu pH = 5,6 a pH = 6,2. Nemám sil na fotodokumentaci…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 18:50 Muž Roger [1873] Re: RoFr
No tak trochu to neodpovídá smich zítra mi přijde test od Sera tak jsem zvědav co řekne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2019 17:10 RoFr – Jen tak
Fotka k příspěvku Jen tak.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2019 17:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ichmal
Není to nic jiného než drahá zředěná kyselina. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 16:59 Muž Ichmal [0] - Miniakvária – Snížení alkalinity a ph u vody nad ph 8
Možná to někomu, kdo má dostupnou pouze velice tvrdou vodu, tak jako já (okolí Dubé), pomůže. Po dlouhém zkoumání jsem našel výbornýpřípravek od Tetry (kh/ph minus). Ze vstupní vody gh 22, kh 12 a ph 7.8 udělá kh 3-4 s ph 6,8 - 7. Mně už teď pro týdenní výměny stačí dát 3:1 kohoutkový vody s destilkou a mám akvárium OK. Jinak např. Na Šumavě má voda z vrtu vstupní ph 4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2019 10:11 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jarry
ok.máme své zkušenosti.já tam mám "chybku" stydim
Organické kyseliny ( šišky,dřevo,listí, rašelina) samozřejmě alkalitu snižují ale hnou i s tvrdostí ( tam záleží na "síle" kyseliny a "velikosti" pufračního systému.
U Tebe KH 10 potřebuje "litry" kyseliny než mých KH 2 ( v akva měřeno včera 0)
Tam hne s PH i jedna šiška ( s alkalitou a u tvrdosti to není markantní..)
Zkušenosti je zapotřebí ventilovat pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 08:49 Muž Jarry [1437] Re: zervajs
Píšeme o alkalitě, popravdě nejsem chemik, takže nejsem schopen vést na toto téma žádnou fundovanou debatu, mám jenom to, co jsem si vyzkoušel. Než jsem zakládal BW akvárium, tak jsem zkoušel vliv olšových šišek a listů mandlovníku na vlastnosti vody - cílem bylo dostat pH pod hodnotu 7 (kohoutková má 7,4 a KH 10). Zkoušel jsem 3 šišky v 1l vody ředěné RO na KH cca 4 a kromě silného zabarvení se nic zvláštního nestalo. pH bylo stále +-stejné (měřeno kalibrovaným Adwa měřákem), přeměřit KH mě uznávám nenapadlo. V akváriu jsem potom ředil vodu více na KH kolem 2-3, do 100l jsem dával 3 listy mandlovníku a kolem 10 šištiček a časem jsem se dostal na pH 7 - akvárium jsem pravidělně neodkaloval, pouze jsem měnil týdně cca třetinu vody. Když jsem potřeboval připravit kyselejší vodu, neobešlo se to bez téměř čisté RO (ředil jsem tuším 1:20) a rašelinového výluhu. Je pravda, že u této vody už šlo pH dolů, původní mix měl pH kolem 6, v akváriu ještě spadlo na cca 5,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 07:44 Muž Roger [1873] Re: zervajs
Takže jednoduše řečeno přidání fosforu snižuje pH smich asi začnu taky dělat pokusy abych do toho pronikl :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 07:31 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Roger
zkopíruji ti dva výstižné komenty:
Pri pH, ktore mame v akvariu je vacsina fosforecnanov vo forme H2PO4- (pKa2=7.2). Ca(H2PO4)2 je relativne rozpustna latka (2g/100 mL), takze zrazanie podla mna nehrozi. Taky CaHPO4 je este tiez ciastocne rozpustny - 0.2g/L.

Kyselina fosforecna sa pouziva pretoze system HPO4(2-)/H2PO4(-) funguje ako pufr. Pri koncentraciach, ktore sa pouzivaju sice pufracna kapacita nebude nic moc, ale lepsie ako drotom do oka.
_::_
Tak jsem to změřil. 5ml 3% H3PO4 na 10l je množství kyseliny, které používám na ošetření dopuštěné vody v akváriích, kde mi pH časem roste nad 7. Pro kontrolu jsem změřil i vodu z 450l akvária, což je moje jediné akvárium, kam neliju H3PO4 a pH se drží pod 7. Ale zase liju tam Torben (rašelinový výluh) cca 30ml na 100l měněné vody. Použité měřáky vše tužkové levné z číny. Ale opakovaná měření ukazují stejně, kontrolní test s destilkou u nich taky udělal co měl.

Vodovodní: pH6,7, vodivost 425, TDS 210
Vodovodní + 5ml 3% H3PO4 na 10l: pH6,5, vodivost 437, TDS 214
Akvarijní: pH6,7, vodivost 447, TDS 252
Akvarijní + 5ml 3% H3PO4 na 10l: pH6,4, vodivost 546, TDS 256
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 22:34 Muž Roger [1873]
Přiznám se že do tohoto odvětví vody a jejímu chemizmu zatím moc nerozumím, snažím se načíst co se dá, a z toho co jste napsali pochopit co tím myslíte. Ale v těch tvrdostech, alkalitách apod.. se ztrácím. Nevadí časem tyto znalosti snad doženu. Z toho co jsem načetl a nevím zda jsem dobře pochopil je, že fosfor snižuje pH? Do akvária jsem přidával www.rostlinna-akvaria.cz/… a to 1ml denně po dobu 1 týdne a pak cca 3x do týdne. Může to mít vliv na pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 22:13 Muž Roger [1873]
Jinak abych doplnil zkušenosti s tetra 6in1 test papírkový o kterém jsem psal že mi ukazoval taktéž nízké ph, tak tento test jse. Dnes zkusmo provedl ve dvou akváriích a ve vodě z kohoutku a jediný rozdíl byl v no3 a kh (to bylo asi o necelý stupeň dolů od akvarií) jinak vše včetně pH jak přes kopírák. Takže tento test je taktéž k ničemu. Jsem zvědav na ty co přijdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 21:50 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jarry
Ale 1.04 mmol/l odpovídá skoro 6dKH (jestli dobře koukám) a s tím šišky nehnou, rozhodně ne 3ks (ani 10) ve 40l vody:-)
píšeme o tvrdosti nebo KNK ?
Když vložím do akvária ( 47 l čistý objem) tři šištičky, nehne to s tvrdostí, dokonce i když "nakapu" 1ml HCL , ale /vždy/ mi to hne s KNK ( KH), alkalitou...a to až k nule ( dáno zdrojovou vodou, KNK 2)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 21:43 Muž Roger [1873] Re: RAP
Od jednoho akvaristy odtud :-) testy jsem objednal nové, na pH od Sery jelikož má širší stupnici a JBL jede až od 6 pH tak pro všechny případy a kh od JBL. Tak uvidíme až to dorazí :-) snad se dozvím realitu, ale teď po těch opakovaných testech jsem klidnější :) (alespoň pocitově )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 21:31 Muž RAP [1553] Re: Roger
Ty první testy mohly být špatně skladované, proto ty nesmysly.
Odkud si měl ty olšové šišky?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 20:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Přečti si něco o pufraci vody v závislosti pH a KH a kdy Tillmanova tabulka platí a kdy ne.
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 18:14 Muž Roger [1873] Re: SuMa
Tak o lenosti bych nemluvil, můžeš se například zeptat Angus68 ten mě zná, ve výměnách vodya očistě jsem svědomitý, podle něj naopak až moc ;-) no na krevetky to bylo asi moc čerstvý, vyměnil jsem květenu, přisypal štěrk postupně přelovil rybí osádku kdo ví, nevím, prostě tu nejdou a dle fóra zdr které jsem pročítal jim zrovna no3 50mg/l moc nesvědčí takže jejich zmizení bych přikládal k tomu. V ostatních akváriích nemají krevetky problém. Lenka (lenkalor mi to psala tehdy dobře, bohužel vysoké NO3 jsem zjistil až po vysazení krevet a po tom co mi začali mizet) nicméně jestli že jsem druhým testem naměřil hodnoty ok a předešlí si stojí za svým tak asi problém nebude ve vodě ale v testu (pominu-li NO3 které jsem neopatrně nadopoval já). Problém krevetek budu řešit za čas až se mi podaří srazit NO3 dolů, a kytky pořádně vyrostou pak se je pokusím vysadit znova. Olšové šišky už dávat nebudu, chtěl jsem přilepšit rybám a asi jsem nadělal víc škody než užitku :) . Do té doby ne, ono ještě nedávno tam snimi byli pávčata, kdo ví třeba se svlékli a pávčata byli nemilosrdný a nenažraný nevím. Nebo se jim zde prostě nelíbí, ve vstupní vodě je jestli si pamatuji 30mg vápníku (obrázek z SČVK je níž) netuším jestli je to dost nebo málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 17:19 Muž Roger [1873] – Vyřešeno
Kluci, omlouvám se všem, že jsem vás drtil o informace. Ale Jerry na to kápnul (tímto máš mou poklonu že jsi si stál za svým), koupil jsem další test, jelikož jiný v zooshopu nemají jelikož jsou prý ostatní dražší a nikdo by je nekoupil tak jsem zakoupil stejný. Tento mi ukazuje vodu z kohoutku 6,8 možná 7, v bazénu kde bylo 6,5 mám 6,8 a konečně se dostáváme k Rasboraland I kde mám předpisových 6,5 pH a ve II skoro to samé, původní test si stojí za svými čísly. Takže jsem asi plašil zbytečně. Je zajímavé jak dva stejný výrobky a ani jeden není prošlý měří rozdílně, vodu z kohoutku +- stejně ale akvária jinak. Nemám pro to vysvětlení. Nevyznám se v těch činidlech ale do budoucna budu objednávat pouze Sera či JBL testy. Ještě jednou se omlouvám za zbytečnou diskuzi ale na druhou stranu jsem se dozvěděl zase nové věci. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 16:50 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Tak mi to pak vysvětli, chápal bych kdyby byl test špatný, ale u každého akvária mi měří jinou hodnotu a u vody z kohoutku se shoduje s SČVK tak nevím. Zkusím začít výměnou vody a odkalením pod kořenem a kameneny zda tam není problém. Jinak mě nic nenapadá, krom toho že bych měl možná vymačkat houbu ale ta teče v pohodě. Takže na bordel bych to neviděl, NO3 jsem tam nejspíš neuvážlivě dal postupně já, je mi to divný, začal jsem se po tom pídit potom co mi z 15 krevet které jsem vysadil zbyla 1. Ryby jsou spokojený ale krevety zmizeli neznámo kam, šneky až na dvě levatky tam nemám co vím, jednoho Otíka a mimina bornejek. Mrtvé krevety až na 2 jsem nenašel nikdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 16:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Aspoň vidíš jaký je to nesmysl co jsi naměřil. Máš v akváriu max 2-5mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 16:23 Muž Jarry [1437] Re: Roger
Tak výměnami vody bych určitě začal, vyměň 3 dny po sobě třetinu třeba. Ale 1.04 mmol/l odpovídá skoro 6dKH (jestli dobře koukám) a s tím šišky nehnou, rozhodně ne 3ks (ani 10) ve 40l vody:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 16:11 Muž Roger [1873] Re: zervajs
No šišky z toho podezřívám taky, upraví se to časem samo když budou viníkem šišky? Samozřejmě pod podmínkou snížení NO3 květenou a klasickou výměnou vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 16:08 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Roger
ne tvrdost, ale test na KH ;-)
Já mám od Aquaru KNK, kyselinová neutralizační kapacita...je to měření "pufru", u Tebe bude ( jak si mnozí myslí) kolem 1-2,( má voda má PH 7.9 a KNK 2, v akva PH 7.3 KNK 1)* na 50 litrů se dává malá čajová lžička sody aby se KH zvedlo cca na 4, což znemožňuje velké výkyvy PH směrem dolů.
U Tebe jsi se tam dostal šiškama a vysokým dusíkem, jinou vědu nehledej ;-)
* v Ostravě v rozboru vody je to celková alkalita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 15:05 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Podle SČVK mám tvrdost 1.04 mmol/l ovšem jaká tvrdost to je nevím. Zkusím jiný test. Ale i ten test od tetry 6in1 papírkový mi ukazoval ph pod 6. (Test je od 6 pH takže přesně nevím ale 6 to nebylo, na to to bylo moc žlutý :-) ) viz obrázky níže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.08.2019 14:52 Muž Jarry [1437] Re: Roger
V CO2 problém nebude, pokud ho nepřidáváš v plynném stavu, kalkulačka nekalkulačka. Mě se nezdá to pH proto, že když jsem potřeboval připravit kyselejší vodu pro odchov, tak jsem se musel dost snažit, abych bez CO2 sycení dostal pH takto nízko. KH bylo skoro 0, přidával jsem rašelinový výluh atd. a bylo to v podobném objemu, zkoušel jsem šišky, listí, ale dokud jsem nazačal přidávat rašelinový výluh, pořád jsem byl kolem 7.
Proto bych začal vyzkoušením jiného testu, abychom tu neřešili neexistující problém:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 14:42 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Našel jsem kalkulačkuna malawi. Ale při této hodnotě by asi ryby pošli ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 14:39 Muž Roger [1873] Re: zervajs
V tomhle tuším 3 a v tom druhém kde je 5,9 ph jich bylo asi 4. Vyndal jsem je asi před 14ti dny jestli si dobře pamatuji už se rozpadali, měl jsem je volně na dně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 14:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Zadejte si údaje pH 5.5 a KH 4 do kalkulačky CO2 a uvidíš co ti vyjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 14:31 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Roger
Kolik šišek bylo v akvárku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 13:56 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Angus68
To tvoje je vporadku pokud pokud používáš CO2 ale on má pH 5,5 a to je sakra rozdíl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 12:46 Muž Roger [1873] Re: NHKG
Díky za tip, objedu akvaristiky a mrknu co kde mají, každopádně vyndám šutry z potoka co mám v akva a kořen abych viděl zda tam neuvízlo žrádlo nebo jiné překvapení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 12:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Roger
Z kapkových je asi nejlepší JBL pH 6,0-7,6 Test. U většiny testů je moc velký rozsah a pak se blbě určuje přesná hodnota.
Pokud potřebuješ jít po 6, kup si v Číně za cca 200Kč tužkový pH tester (+ baterky do něj). Sice nevydrží moc dlouho, ale je celkem přesný. Někteří prodejci ti k testru dají i pár sáčků na výrobu kalibračního roztoku.
Každopádně podle mě je pH pod 6 špatně (mimo akvária s rybami z kyselých vod) a bojoval bych proti tomu (často pomůže vápencová drť ve filtru). Ono totiž pokud je tak nízké, tak asi i dost kolísá a kH je nižší než si myslíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 12:04 Muž Smetany [1226] Re: Angus68
Nemyslím že by se dala brát v úvahu tilmanova tabulka. Pokud nepřidáváš CO2 tak se z množstvím plynu nemůžeš dostat přes 5mg/l a o to je výjimka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.08.2019 11:45 Muž Papik [617] Re: vaclav
Pozor, hodnota 50 se týkala NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 11:38 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Dneska zkusím vytáhnout kořen a kameny a odkalím to pod nimi jestli tam něco neuvízlo, ale to bych měl asi zvýšené no2 ne? To mám na 0

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=51