Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 18:21 Muž PentueR [256] – Re: Lukysek
Pokud je to kapkový test, nepotřebuješ stupnici. Nabereš 5ml vzorku a přikapáváš činidlo. Po každé kapce zamícháš, počítáš kapky do změny barvy roztoku. Poček kapek = počet stupňů GH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 17:53 Muž Lukysek [8]
prosim o pomoct ziskal jsem TETRA test GH abez jakékoliv manualu i stupnice prosim jak se stimto testem měří

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 08:31 Muž ezechiel [70] - Rostliny
pokud pH zůstane vysoké, tak použití acidonu nebo CO2 by to mělo vyřešit bez problému

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 22:25 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: filipsi
o jakých souvislostech konkrétně je řeč? jedná se snad o nějaké souvislosti chemické, které mi unikají?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 20:22 Usine – Re: filipsi
Nevím co tím chtěl básník říct. Nauč se psát česky. Delší příspěvek než dva tři řádky se nedá číst. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 14:54 andrej – Re: johan
ja uz mam jemne riasi na skle.a uz mi ani rastliny neasimuluji= nepustaju male gulicky ani na listoch uz nejsu male gulicky asi je malo CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.10.2008 13:55 Muž Johan [4945] - Rostliny
Kytky neberou co se jim zamane. Buď CO2 nebo HCO3-. trvá jim i pár dnů, než si vyberou. (většina mechů a játrovek jen CO2)Ale řasy se rozhodnou prakticky hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 12:57 Muž filipsi [1295] – Re: ezechiel
Odvahu beru pouzitim dvou ruznych Ph metru (seramic + jakesi levne cudo, ale dobre merici). Nerikam tomu "slapajici" akva, ale funguje. Neni to urcite doporuceni mit to takhle, dny, kdy to opet budu citit jako "slapajici" akva se blizi. Uvadim to jenom jako priklad, co je mozne, aby lide neznali souvislosti neprovadeli zbesile chemicke upravy v honbe za "zlatym gralem" Ph. Zakladem k dobre fungujicimu akva podle me je zmekcit vodu do prijatelne urovne, rozumny pocet zivocichu (dodavka krmeni) a akurat vzhledem k tomu zarostle. Pokud bude mene zarostle, jsou nutne castejsi vymeny vody, pokud vice, je dlouhodobe nutne pridavat rostlinam, co jim chybi (co2, N, atd). S tim souvisi i osvetleni.
Nepochybuju, ze pokud bych akva takto nechal hodne dlouho, samo se postara (rostliny se samy zredukuji). Ale pritom by se pravdepodobne stalo nejake "nestesti" (rasy, .... ) pokud bych mu s tim nepomahal.
Ony se prilis casto resi ty "nej" urovne N, Co2, Ph, svetla ... Neni to na skodu, ale kdo si vsechno neda do souvislosti, bude upravami casto zklaman. Casto je totiz prekvapeny i ten, co si jich je vedomy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 12:22 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ezechiel
Asi sotva se s vámi bude někdo přít, že (za splnění ostatních podmínek - teplota, světlo, živiny) to bude v akvišku růst při pH 8,5 stejně, jako při pH 6,8... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 12:08 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: filipsi
Nemám nic zásadního proti tomu, co jste napsal. (A na "jemné nuance" není skutečně čas.) :-)
...Rostliny ale chytaji, co muzou, takze co se dostane, je "okamzite" spotrebovano... A samozrejme to, ze ty moje kytky to moc nemaji z jakych hydrogenuhlicitanu (jinych nez vzniklych disociaci kys. uhlicite) kde brat.
A o to mi jde - CO2 se kytkám dostane ze vzduchu difuzí, rozkladem organické hmoty, dýcháním živočichů (a rostlin) a z hydrogenuhličitanů. Asi bych "pro sichr" trochu zvedl alkalitu. Ale nejde o život. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 11:41 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: matrix 069, prikpa, filipsi
otázkou je, jak přesné jsou vaše testy a kde berete odvahu uvádět pH na desetiny (kapkové testy opravdu takhle přesné nejsou, je tam chyba kolem +-0,5). já měřil dlouho digitálním pH-metrem a pokud šlo pH nad 8,3 tak to sice fungovalo, ale neříkal bych tomu šlapající akva. pokud to držím mezi 6,7 a 7,5 tak mi vše roste opravdu viditelně rychleji. samozřejmě je taky potřeba měřit dlouhodobě a v různou denní dobu - může to kolísat za den i skoro o stupeň. pokud to při pH 8,5 jakýmsi způsobem funguje třeba 2 měsíce, nedokazuje to ještě nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 10:35 Muž filipsi [1295] – Re: Sid
Mam, stale 1-2 dkh. Toho, co to vse znamena, a proc se to tak chova, jsem si vedomy. Ale polemizoval bych s tim, ze rostliny mohou v takovem prostredi rust jen ty, co hydrogenuhlicitanuji.
Pouziju zjednoduseni, aby tomu snad kazdy rozumnel, a snad se nezamotam.
Takove prostredi je "hladove" po co2, pokud neni Ph fixovano nejakym pufram, neprovede se nesetrny chemicky zasah (to je jeden z duvodu, proc nedoporucuju upravovat Ph jinou chemii nez co2, malokdo si je vedomy slozeni pripravku a pripadnych dalsich dusledku). Co2 se snazi do vody dostat, tvori disociovanou kyselinu uhlicitou, existuje i ve volne forme. Rostliny ale chytaji, co muzou, takze co se dostane, je "okamzite" spotrebovano. Pokud bychom z akva vytahali vsechno zelene, a nechali tak, v pomerne kratke dobe se opet dostane Ph tam, kam mu prislusi. O tom svedci i daleko vetsi kolisani den/noc, nez v prostredi, kde je co2 vetsi dostatek. A samozrejme to, ze ty moje kytky to moc nemaji z jakych hydrogenuhlicitanu (jinych nez vzniklych disociaci kys. uhlicite) kde brat.
O tom, ze to neni zadna vyhra, ze zarybnenejsi a mene zarostle akva by to bez pravidelnych vymen vody neustalo, netreba polemizovat. Je to uz extrem, ktery se ani me nelibi, proto jsem misto bomby, ktera bude az za tyden, namichal burcak. Jen na tom chci zacatecnikum (to jsem taky, jen po intenzivnim studiu trochu vidim do chemie) ukazat, ze dovod, proc maji nejaky problem, nebude primarne to, ze maji Ph 7.5, 7.8, nebo 6.5. A at si predem dukladne rozmysli, jestli tam nalit h2so4, acidon, nebo cokoli jineho, nebo to resit jinak, "prirodneji".
Zamerne jsem z toho vynechal dostupnost dalsich zivin, atd, atd,
Za tech 6 tydny byla zatim jedna vymena vody, ktara snizila kratkodobe ph pod 8. Samozrejme by kytky uvitaly castejsi, ale aby jim to opravdu delalo dobre, musel bych asi udelat akva prutocne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2008 09:35 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: filipsi
Zajímavé téma. Kdyby bylo víc času, stálo by za to se mu víc věnovat... :-)
Jak konstatujete nejen vy, mohou rostliny fungovat i při pH 8,5. Ovšem ne všechny - jen ty, které dokážou získávat uhlík z hydrogenuhličitanů. (A nejde jen o dostupnost uhlíku - zhoršená je i dostupnost dalších živin.)
Což nemusí být na závadu - i takto koncipované akviško může mít svůj půvab a přednosti. (Ne každý se vidí v "High-tech" akvišku vyžadujícím týden co týden redukci přebujelého rostlinstva... :-))

"...posledni fotka je po sesti tydnech ph 8.3-8.8..."
A nepomohlo by v jistém pravidelném intervalu měnit část vody, když má vaše vstupní pH 6,6?
Neodmítám vaše konstatování, že akviško aktuálně funguje, ale zvyšování pH svědčí o tom, že rostlinky mají tendenci růst. To by mě "tlačilo" alespoň k tomu, abych si hlídal alkalitu. ;-)
Máte přehled, jak to u vás (řekněme - za těch 6 týdnů) s alkalitou vypadá?
Mám zkušenost, že se tato může poměrně rychle snižovat. Že pak může dojít (v krajním případě!) ke "kolapsu" systému, to asi nemusím připomínat... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 08:52 Muž filipsi [1295] – Re: ezechiel
Samozrejme, ze to slapat nemuze, kdyz neci akva trosku odporuje pravidlum pro idealni pocet ryb ;-). Rostliny pri teto dostupnosti co2 rostou pomaleji, a ani velika dzungle si pri pomalem rustu s odpady neporadi. Jinak muze, rybicky.net/nadrze/4381 , posledni fotka je po sesti tydnech ph 8.3-8.8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2008 07:00 Muž Diego [72]
V mým akva je taky 8,5 ph a jde to.Ale stejně sem si sehnal Ro kvůly tvrosti apod.Jediná zajímavost je ta,že v tomto Ph se mi vylíhli parmičky nádherné a hezky rostou (ted mají 1cm). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 23:32 Muž matrix069 [79]
www.sweb.cz/… doporučujem prečítať si,aby bol jasné o čom tu Filipsi a Johan rozprávali. X-)
Ezechiel: Ano i pri ph 8.5 môže rastlinné akva šlapať. Viď moje No name ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 23:24 Muž ezechiel [70] - Rostliny
ph 7,8 je hodně špatný a ať mi nikdo nevykládá, že mu to při ph 8,5 v normálním sladkovodním akva šlape. každopádně není co řešit, prostě přidat CO2 a dávat acidon - ten to srovná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 23:04 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: filipsi
Funguje proto, že rostliny přeply z využívání volného CO2, na využívání HCO3-.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:55 Muž filipsi [1295] – Re: johan
Tomu bych rozumnel, sice mam male vyhrady k vysvetleni, ale pochybuju, ze bych to napsal srozumitelneji. Prave proto mi neni jasna puvodni veta, ze 7.8 je pro rostliny co davaji prednost volnemu co2 horsi, nez 8.5.
Ted mam co2 mnohem mene, nez predtim (dosla bomba a nestiham naplnit), at uz v jakekoli forme (disociovana kyselina uhlicita, nebo jeji soli). To je videt z Ph, ale samozrejme i na rostlinach, bublinky se nekonaji, prirustky jsou male .... Ale pisu to proto, ze i tak velka hodnota Ph, pri ktere by si mnozi rvali vlasy na hlave, funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:42 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: andrej
Jak napsal fillipsi, se ti zdá, že ti nerostou rostliny? jestli ne, tak to nechat být=).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:37 andrej – Re: johan
nechapem sice na skle uz mam povlaky rias,tak mam CO2 zvisit alebo znižit?abo nehaj to tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: filipsi
Při 7,8pH je ve vodě nějaký ten volný oxid uhličitý, který vyšší rostliny chtějí získat a zvyšují pH o ten kousek, kde už volný oxid uhličitý není a do klesnutí pH hladověj. Hydrogenuhličitan pár dní, jestli vůbec, nejsou schopni spotřebovávat, protože je to pro ně nevýhodné (ale řasy ano). Kdežto při 8,5pH už volný CO2 není a tak, když nemají na výběr, spotřebovávají HCO3- a jsou spokojené=).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:19 Muž filipsi [1295]
johan napsal: filipsi napsal: Nemyslim. Mam v akva uz 6 tydnu 8.5. Nic zvlastniho se nedeje. Jestli to nebude tím, že 7,8pH je pro rostliny, které dávají přednost volnému CO2 horší, než 8,5pH.

Tomu nerozumim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:16 Muž filipsi [1295] – Re: andrej
cs.wikipedia.org/…)

Ano, proudeni bublinek je projevem asimilace, ale asimilace probiha, i kdyz viditelne neproudi, pokud ne, je to hodne spatne. Ne v kazdem akva musi probihat asimilace tak silne, a byt takove podminky, ze je videt bublinky. Ja je nevidim takrka nikdy, presto spokojene rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:08 Muž Romy [1822] - Cichlidy
asimilace=fotosyntéza.http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/402871-fotosynthesa
Dost vyčerpávající popis. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 21:02 andrej – Re: filipsi
to ze s raslin prudia male bublinky alebo na listoch bublinky kislik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 20:55 Muž Johan [4945] - Rostliny
filipsi napsal: Nemyslim. Mam v akva uz 6 tydnu 8.5. Nic zvlastniho se nedeje. Jestli to nebude tím, že 7,8pH je pro rostliny, které dávají přednost volnému CO2 horší, než 8,5pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 20:37 Muž filipsi [1295] – Re: andrej
Nemyslim. Mam v akva uz 6 tydnu 8.5. Nic zvlastniho se nedeje. Rostliny by rozhodne mely asimulovat kazdy den. Pokud nechovas nic specialniho, zustan u co2 jak to delas, a nicim zvlastnejsim na to nesahej, dokud nepozorujes nejaky problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 20:27 andrej – Re: filipsi
Ph 7,8 je dost nemislis??pre rybky?Rastliny by mali asimulovat kazdy den??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 20:22 Muž filipsi [1295] – Re: andrej
A v cem je ten problem, kdyz rostliny "asimuliji"? Proc chces to Ph snizovat?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 20:17 andrej – Re: ezechiel
acidon by som musel pridavat kazdy tyzden a velke mnozstvo.skorej by som dal do jednej komori filtru polku neolit a polku raselinu mate skusenosty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 19:59 Muž ezechiel [70] - Rostliny
já to řeším ředěním destilkou nebo vodou z osmozy, pH snižuju kyselinama (např. přípravek acidon). funguje to skvěle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 19:50 andrej
Kde sa da kupit raselinovi viluh do filtra???ja mam stale PH 7.5 pouzivam CO2 a nemozem sa dostat pod hranicu 7 a bubla mito za 8sekund jedna bublina nedavno aj rastliny asimuliji.Ale Ph stale visoke??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2008 23:49 baro666
Skus si tam pridat sodu bikarbonu. Ale velmi opatrne, alebo castejsie meraj PH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2008 18:23 Muž prisavnik [51] - Rostliny
k zdvihnuti Ph treba pridat viac vzduchu a k zmenseniu zas viac CO2 X-) cela veda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2008 14:27 Muž BC/.Killer [4] - Mořské ryby
a co s tim ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2008 14:19 Muž filipsi [1295]
cichlida1 napsal: ok, skusím teda tu jednlou sodu

"jenže to zse bude jinak vodivá, tvrdá atd.." ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2008 14:16 Muž BC/.Killer [4] - Mořské ryby
ok, skusím teda tu jednlou sodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2008 12:57 sokar
Používám taky jedlou sodu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2008 12:54 Muž BC/.Killer [4] - Mořské ryby
ale tak mě je to jedno co mám koupit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2008 18:31 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ghostik
Honza dá přednost té samé sodě, (ovšem už rozpuštěné ve vodě), s krásnou nálepkou "XXX-YYY" za deseti až stonásobek ceny. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2008 18:01 Muž ghostik [81] – Re: cichlida1
A neni jednodusi a levnejsi tam treba nasipat jedlou sodu pro rychle zvednuti a pripadne dat nejaky sutrik obsahujici vapenec pro to aby se to udrzovalo samo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2008 17:21 Muž BC/.Killer [4] - Mořské ryby
jo čet, ale také sem čet něco jiného, a psaly tam přípravek NUTRAFIN BASIC
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2008 16:49 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: cichlida1
Četl jste Raviolčino pojednání, na které jsem vám dal odkaz? Sotva, že...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2008 16:39 Muž BC/.Killer [4] - Mořské ryby
a co přípravek BASIC ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 20:17 Muž BC/.Killer [4] - Mořské ryby – filipsi
jenže to zse bude jinak vodivá, tvrdá atd..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 20:05 Muž filipsi [1295] – Re: cichlida1
Pridat k destovce trochu normalni vodovodni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 19:27 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: cichlida1
Zkuste si pročíst toto:
www.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 19:20 Acino – Re: cichlida1
Ja by som ti poradil hydroxid, ale pokial nevies ako na to a ako to zratat, tak to radsej neskusaj bo to nedopadne dobre :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 19:18 Muž BC/.Killer [4] - Mořské ryby – Jak zvednout ph ??
ahoj, v akvárku mám 5,0 pH a potřebuju zvednout na 6,0 pH jak to mám udělat ? :-|

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=801