Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2009 13:02 Muž Jirkaass [35] – PH
Meril sem si PH mam ho 6.2 potrebuju ho dat tak na 7.Nevim jakým zpusobem.A je mozne ze kvuli PH se snekum rozpadaj ulity??A dnes jsmem si koupil živorodku velkoploutvou a pisi ze mam mit PH 7 ma velky vliv na to kdyz tam je 6.2??Prosim poradte jak to zvisit na 7 nebo treba 7.2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 20:55 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ČUPR
A tam, pokud vím, kopírují Raviolku... Ale někde to tam i píšou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 20:55 marsz
Já Ph neměřím a je to. :-) Jak psal filipsi, nechat to asi zatím být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 20:47 Muž filipsi [1295] – Re: gandalf15
Nejprve nic. Casem ji muzes zacit michat s destovou, nebo koupit RO. Neni to voda, v ktere by akvaristit bez michani chemikalii neslo. Na zacatku kazdy nejlepe udela, kdyz s ni nebude delat nic, dokud sam nebude vedet co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.05.2009 20:47 Muž ČUPR [204] - Tetry – Re: Sid
RE: Ano, máš pravdu, udělal jsem chybu - na to jsem zapomněl a omlouvám se. Autorská práva se mají ctít a dodržovat.... Šupnout odkaz by bylo i jednodušší...
takže grower.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 20:43 gandalf15 – voda
neviete mi teda prosim poradit ci mam nieco robit s takouto vodou?
dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 20:19 Haloska
Takže je možné, že když chvilku posvítí na akva slunce, tak se pH zvyšuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 19:57 Muž filipsi [1295] – Re: Sid
A kdyz uz, tak aspon poopravit a upresnit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.05.2009 17:29 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ČUPR
Bylo by dobré, kdyby se už jednou pro vždy sjednotilo používání jednotky mmol/l místo °N a to i u výrobců nejrůznějších testerů.
Jistě - sjednocení by bylo dobré, ale jestliže se od "pravěku" v akvaristice nejfrekventovaněji (skoro výhradně) používají °N, přimlouvám se na sjednocení na této jednotce. :)
Krom toho si myslím, že by bylo dobré, že když už citujete (kopírujete) něčí práci, měl byste uvést zdroj, ze kterého citujete (kopírujete). Je to minimálně slušnost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 16:05 gandalf15 – Re: ČUPR
je to
2,96 – 3,48[mmol/l]
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2009 15:56 Muž ČUPR [204] - Tetry
Bylo by dobré, kdyby se už jednou pro vždy sjednotilo používání jednotky mmol/l místo °N a to i u výrobců nejrůznějších testerů. Je v tom pak chaos, asi jako když někdo doposud používá "atmosféry" místo Pascalů, "koně" místo kilowattů, apod. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 15:35 gandalf15 – voda
uz to mam.
Myjava
16,6 – 19,5[°dH]
7,40 – 7,80 pH
4,55 – 24,01Dusičnany [mg/l]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 15:15 gandalf15 – Re: filipsi
u nas v okoli nepoznam ziadneho akvarisu. takze som na to sam. skusim zistit viac o tej vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 15:12 Muž filipsi [1295] – Re: gandalf15
Zatim bych to prilis neresil, znas nejakeho akvaristu v okoli, co pouziva stejnou vodu? Zasel bych se podivat, jak a co jim roste, a zda s tim neco delaji. Podivej se na rozbor z tve vodarny, a uvidis lepe co ti z kohoutku tece nez s testy.
Echinodory prechazeji na submerz a chradnou, delo by se ti to same i v kyselejsi vode, a ten ophiopogon ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 14:59 gandalf15 – Re: filipsi
kompletny test mi pride az zajtra. zatial mam iba PH tester a vodovodna voda ma PH viac ako 8. to je zatial vsetko co viem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 14:43 Muž filipsi [1295] – Re: gandalf15
Vzhledem ke stari tveho akva a druhum rostlin ani nemohou vypadat ze se jim dobre dari. Co ukazuje zmereni vodovodni vody?
Byt tebou, nesaham do toho acidonem atp., a necham akva zit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.05.2009 14:41 Muž ČUPR [204] - Tetry
Pravděpodobně se jedná o velmi dobrou pufrační schopnost Tvé akvarijní vody. Nedávno jsem se s podobným problémem setkal a tak mohu podat aktuální radu:
Snižování pH je možné několika velmi odlišnými způsoby – při všech je třeba počítat s pufrační schopností vody. Pro úpravu pH dobře pufrované vody totiž bude zapotřebí větší množství chemikálie (CO2, kyseliny nebo rašelinného výluhu), nebo může být získané pH velmi nestabilní a bude mít tendenci se stále vracet k vyšším hodnotám. To je tedy Tvůj případ. Máš-li vodu s vysokou pufrační kapacitou, musí úpravě pH předcházet snížení alkality.
1) pomocí CO2: Teoreticky asi ideální způsob, ale prakticky dost náročný. Dodáváním CO2 , snižujeme pH velmi účinně. Navíc tím pracujeme přímo s uhličitanovým pufračním systémem a můžeme dál využívat Tillmanovu tabulku pro výpočet koncentrace CO2. Regulace množství CO2 ale není snadná a tato metoda může být dost nákladná. Nevýhodou je i fakt, že jakmile je dodávka CO2 přerušena, začíná se pH posouvat nahoru.
2) přidáním některé kyseliny (nebo komerčního přípravku ke snižování pH (např. Dry pH Down od GH) – princip je stejný): Na komerčních výrobcích bývá obvykle varování, že výsledek je úměrný pufrační schopnosti vody. Na tuto metodu se lze spolehnout jen pokud máme slabě pufrovanou vodu; v opačném případě se během několika hodin až dnů vrátí pH na původní hodnotu. Stejný problém je při použití některé kyseliny. V tvrdé vodě je ale přece jen možné dosáhnout úspěchu, tj. snížit pH pomocí kyseliny a následně ho zafixovat přidáním kyselého pufru... samozřejmě je v tom háček
Chceš-li se pokusit o snížení pH touto cestou, vyzkoušej si dávkování nejprve na malém objemu vody, nikdy ne přímo!!!
3) s použitím rašeliny: tahle metoda v sobě zahrnuje i snížení tvrdosti a alkality. V menší míře okyselují vodu i výluhy z kořenů nebo z tlejícího listí.
4) smícháním s vodou s nízkým pH: např. s vodou dešťovou (pH většinou 5,5-7), deionizovanou (pH cca 5,5) nebo RO (z reverzní osmózy). Pochopitelně je nutné předem změřit pH obou zdrojových vod a pak je smíchat v požadovaném poměru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2009 14:15 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetky
maniakva.sweb.cz/… .....zkus snížit tvrdost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2009 14:12 gandalf15 – Re: Dusyk
mam ho viac ako 8 rastlinkam sa dobre nedari a naopak hneda riasa zacina rast na listoch rastlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2009 14:02 Dusyk – Re: gandalf15
Nič nové pod slnkom :-) Na obale to je tiež napísané a z návodu aj vyplýva, že sa to stane. Pokiaľ máš tvrdú vodu tak vyprchá do niekoľkých hodín. Prečo chceš znížiť ph?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 13:54 gandalf15 – neviem co sa deje s PH ??
zdravim. vcera som upravil PH vody na 6,5 pomocou acidonu a dnes som ho isiel zmerat znova a je mimo meratelnosti. samovolne sa zvisilo. cim to moze byt? a ako mam postupovat?
dakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 20:59 Muž Horác [3942] – Re: Skanky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 20:56 Muž Skanky [26]
ahoj,
testoval jsem ph a barva testovane vody je tmavsi nez barva na stupnici 7,4. pridal jsem i TetraAqua EasyBalance ale ani po 24 hodinach se hodnota nezmenila. jak muzu hodnotu snizit na nizsi hodnotu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 23:48 Usine – Re: TAMY
Pokud ale používáš stejné testy, je chyba také stejná a toho se dá chytit. Prostě a jednoduše se drž toho co jsi naměřil a pomocí CO2 (budeš bublat delší a delší dobu) změníš PH směrem dolu. V zásadě jsou dvě T.T. jedna z doporučením že optimum je 10-20 mg/l a druhá 20 - 35 mg/l CO2 Doporučuji ti to druhé optimum. Budeš se snažit dostat se na 35 mg/l ale ve skutečnosti budeš na menším čísle, ale to už bude tak vysoké, aby to bylo na rostlinách hodně znát a přitom si neotrávil ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 21:29 Muž isamik [180] – Re: TAMY
Chyba v mereni se promitne do chyby ve vysledku. Kapkove a papirkove testy maji sklon "kecat".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 21:22 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Cize aby som spravne pochopil, chyba v merani je v ph,kh ci co2? alebo vo vsetkom? tieto srandy ohladne chemizmu vody su premna nove, tak ma ospravedlnte :-) Ak mam Ph8, kh 8 tak co2 je 2.2mg/l?
Teda tym, ze pridavam CO2 som sa dostal na hodnotu cca 7mg/l? Alebo evidentne nechapem celej veci :( a ten program zial nejde v 64b vistach ani v emulacii. Skusim na notebooku neskor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 21:13 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: vaclav
Ten palec je ode mě! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 21:11 Usine – Re: TAMY
Stáhni si kalkulátor (wantana) www.akvarium.cz/…
Potom zjistíš že při PH 8 KH 8 = 2,2 CO2 mg/l
Aby jsi se dostal k nějakému výsledku mělo by být PH 7 - 6,9
To co jsi naměřil kapkovými testy ale není pravda je v tom dost velká chyba, aby mě zase Sid nenapadl že kecám. :-)
Z něčeho vycházet ale musíš. Tak se opatrně a pomalu pomocí CO2 snaž na tyto hodnoty dostat a sám uvidíš co se začne v akváriu dít z rostlinami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 20:16 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Zdravim. Mam podobny "problem" a tak to napisem sem, ako zbytocne zakladat nove vlakno.

Cize, voda v akvarku ma nasledovne parametre. Merane Tetra testami.

PH 7,5° az 8°
KH 8°
CO2 7mg/l

CO2 pridavam od rana 8mej do vecera 10tej z CO2 setu Tetra CO2 Optimat.

Ak som spravne pochopil tillmanovu tabulku, pri PH8 a kh 8 by mal byt optimalny obsah co2 cca od 13 do 20mg/l, alebo sa mylim? LEnze pridavanim ph sa zase znizuje hodnota PH.

Koli rastlinkam, by som chcel hodnotu PH chcel znizit na cca 6 az 6,5°. Ako nato? :)


Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 17:50 karlos55
karelpavel napsal: to : karlos55
kolikrat takhle tu sodu do akva davas ? - jen po vymene vody ? a nebo jakym štýlem ? ;-)



Já mam 50 litroví barel na odstátou vodu tam šoupnu kávovou lžičku sody,a změřím když tak naředím nebo přidám sodu. Když jsem to dával porve tak jsem tam dal 3 lžičky.Mam akva 240l. .Teď už jenom udržuji při výměně vody. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 17:48 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: achyles73
Je to o vztahu mezi alkalitou a objemem vyprodukovaného CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 17:47 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Snížení ph jen co2 se mi nedaří, ty kvasnice na to nějak nestačí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 16:20 Muž prisavnik [51] - Rostliny
Ano, stymi kyselinami je to o hubu.Stale musis kontrovat stav Ph a stale to kalibrovat.Raz namiesas zly pomer, Ph sa zmeni o velku hodnotu a nasledky budu velke.Ja skusam zniit Ph iba Co2.V pondelok odmeriam Ph tak uvidim vysledok.Dufam ze bude mensie ako 7.4 :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2009 12:38 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: pepis
Kyselina fosforečná určitě pH sníží, ale do akvišek s kytkami bych ji rozhodně nedoporučoval! :)
Když kyselinu, tak nejlépe HCl. Taky se dá pořídit v drogerii za pár korun... :-)
Ale "hrát si" s kyselinami by měl skutečně jen ten, kdo má ánung, vo co gou. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 12:26 Muž pepis [15] - Cichlidy
místo předraženého acidonu lze na snížení ph použít kyselinu fosforečnou, zakoupenou v lékárně, dávkování je individuální :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 11:57 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Viděl bych to jak pravil karloss55. Mám taky nizke kh a vysoke ph, takže si s tím musím trochu vyhrát, bez jedlé sody a acidonu mi to nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 11:47 Muž karelpavel [18]
to : karlos55
kolikrat takhle tu sodu do akva davas ? - jen po vymene vody ? a nebo jakym štýlem ? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 20:47 Muž Pusta [25] – Re: llang
To je asi problém celých jižních Čech a způsobu úpravy vody, v Budějcích je voda úplně stejná, naštěstí mam Malawi, takže mi stačí zvýšit KH pomocí sody a tímto způsobem zvýšené PH mi nevadí. V tvém případě bych uvažoval o kombinaci, kterou doporučuje karlos55, nebo bych zkusil kombinaci rašeliny a vápencové nebo korálové drti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 20:04 karlos55 – Re: llang
Mám podobnou vodu 1-2kh 7.8 PH. dávám 1 kávovou lžičku sody na 50litru vody + Co2.Výsledek 4-5 kh 6.8 ph. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.01.2009 20:02 Muž filipsi [1295] – Re: prisavnik
Reverzni osmoza, nejlevnejsi, nejrozumnejsi zpusob na snizeni tvrdosti, alkality, no3 atp. vstupni vody (nasledne "cistou" vodu michat s vodovodni k dosazeni hodnot, ktere chceme). Premyslet o nejakych jinych chemickych moznostech je pri dnesnich cenach RO kravina, a pro toho, kdo tomu nerozumi, dvojnasobna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 19:56 Muž Jurasek [137] – Re: prisavnik
Tvrdost se dolů dostává blbě, nejlíp to jde osmózou :-). Rašelinový výluh by měl jít sehnat v každé slušné akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 19:50 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: vaclav
KH se upravuje jedlou sodou.
A da tou sodou znizit KH?Asi ne co.Ja mam KH okolo 15 dKH. A chcel by som to nejak znizit,ale nie moc narocne aby sa ustalila hodnota.
Tiez to plati o Ph.Ja mam Ph okolo 8 a pritom vela pustam do vody Co2.Ta raselina sa da de kupit?Alebo sa da nejak inak zohnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 18:36 Usine – Re: llang
Doporučuji se podívat na údaje z vodárny která ti dodává vodu. Jinak na úpravu pH se používá rašelina nebo její výluhy a CO2. Pomocí slabé kyseliny (acidon) to jde také, ale jen jednorázově. KH se upravuje jedlou sodou.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 18:35 Romiš – Re: llang
Smícháním s vodou vhodných parametrů.
Nebo si raději rovnou najít "lepší" vodu. :)
Pomocí chemie to bude docela oříšek.
(Teď jsem to téma "nakopl", počkáme, co se z toho vyklube... :))

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2008 23:51 Žena darka [520] – nízké pH
A co s trvale se snižujícím pH? Po výměně vody se do 5 dnů sníží z původních 7 na méně než 6, voda i dno stejné jak v ostatních akva,kde se toto neděje, obyvatelé krevetky, proto z rostlin jen jávský mech,akva 40l, rok už běží a stále nemohu přijít na to proč?Jako jediná příčina mě už napadá jen ten jávský mech, roste tam krásně a rychle, v ostatních akva jen přežívá.Krevetky se vůbec nemnoží,tak si myslím,že to na ně asi má nepříznivý vliv. Poradí mi někdo? ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 10:00 Muž ghostik [81] – Re: Faraon323
Nepokazis kdyz tam nenasipes vagon :o)
www.sweb.cz/…
www.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2008 23:50 Muž Faraon323 [2]
Potřebuji trochu zvýšit PH.Mohu do akvária dát špetku jedlé sody?Nepokazím tím nic?Neohrozím tím rybky a kvalitu vody?Nemám s tím ještě zkušenost,tak ocením vaše rady.Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 08:56 Muž Lukysek [8] – Re: JeeL
jak to muže z červeny na zelenou me se to zbarvilo z bilí po 7 kapkach na svetle zelenou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 21:46 Muž JeeL [1] – Re: Lukysek
z červenej na zelenú
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 18:28 Muž Lukysek [8] – Re: PentueR
a do jaky barvy by se to melo zbarvit

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=751