pH - význam a měření
0 30.06.2008 21:18 Walker [66] - Cichlidy Myslim, ze mam od jiste doby stejny problem. Nevim proc, ale najednou je pH nasi vodovodni vody 7,6, mozna 7,8. V akvariu je to nemlich to same. Tetrovite ryby umiraji, zato cichavci, pancernicci nebo krynyrovci pokracuji bez sebemensich znamek nejakych problemu. Uz jsem z toho nestastny, vyzkousel jsem vsechno, ale ryby jsou do posledni chvile "pouze" apaticke, jinak zadne fyzicke zmeny na nich nejsou patrne. Bohuzel uz jsem procetl clanky o pufracnich latkach a schopnosti vody vracet se ke svemu pH. Nase voda neni prehnane tvrda, dKH=9, dGH=10, ale moje pokusy o okyseleni vody mely jen kratke trvani. A nez mit neustale vykyvy pH, to radeji prizpusobim slozeni obyvatel akvaria.
0 30.06.2008 20:11 artognov – kyselost
Kyselost vody se dá ovlivnit kyselinkami prodávanými v akvaristikách nebo CO-čkem či třeba rašelinou. Alej jak ti napsal Václav je dobrý si nejdřív přečíst všechny možný způsoby a určit takový který bude pro tebe a tvoji vodu ideální.
0 30.06.2008 19:57 Usine – Re: reaver
aviaservis.cz/…
Doporučuji si přečíst. Jedy v akvarijní vodě, to bude asi odpověď na tvůj malér.
0 30.06.2008 19:41 delis – Re: reaver
Celková je dobrá.Ale chce to ešte uhličitanovú ak bude vysoká tak počítaj s tým že budeš potrebovať bud osmozu alebo demikolonu a ak by bola nízka tak ti stačí kyselina napríklad soľná-chlorovodiková da sa kúpiť v grogerí alebo farby laky,kapatko z lekarne ale najskôr test na uhličitanovú tvrdosť.
0 30.06.2008 19:24 delis – Re: reaver
Potrebujem vedieť celkovú a uhličitanovú tvrdosť ak ti ide o zníženie Ph vo vode
Dobry den
asi pred 5 dnami sa mi zacal v zdanlivo bezproblemovom akvariu poriadny holokaust. Ryby boli apaticke , stratili farbu a umreli.Priblizne 2 za den. Celkovo son stratil asi tretinu ryb. Zaujimave je ze vsetky mrtve ryby boli povodom z ameriky.Krevetam sa nadalej dari vyborne. Z mojej azijskej posadky som nemal ziadne straty. Posledne testy eSHa som minul 3 dni pred zaciatkom. Vysledky boli v poslednom case stabilne : pH 6.8 , NO2 : 0 , NO3 15-25 , KH : 6. Najprv som mal podozrenie ze som si akvarium dacim kontaminoval. Menil som vodu 2-3 kyble denne. V sobotu som akvarium drasticky vycistil.Vyhodil som 2 korene , 2 kamene a 2 kyble rastlin. Odvtedy sa situacia takmer znormalizovala. Dnes som konecne stihol zabehnut do obchodu a kupit nove testy (Sera). K mojmu zdeseniu som nameral v akvariu pH 8 a rovnake pH mala aj voda z vodovodu. Netusim ako mam dalej postupovat. Daju sa v takej vode pestovat ryby ?
budem vdacny za kazdu radu.
prezentacia akvaria:
rybicky.net/nadrze/1929
Starší reakce
Urcite, kalibrace je pro provoz dulezita dost, jinak neni zadna kontrola, co ze to vlastne merime, zvlast u levnejsich prostroju (i kdyz je fakt, ze muj se za cca 4 mesice rozjel o 0.05, a to je takrka hranice mozne presnosti s podobnym nacinim, otazka take je, zda se opravdu rozjel, nebo jen vliv teploty .., kazdopadne obecne tyto pristroje cestuji a pro duveryhodne mereni a klid v dusi se kalibrovat musi). Roztoky se daji koupit i tady, levne, pripadne si namichat vlastni pufr, nechat u nekoho premerit a nejakou dobu kalibrovat treba na 8.3, i kdyz se to tolik nehodi, protoze vetsinou potrebujeme merit okolo 7.
Co jsem tim vlastne chtel rict - ze nakup takoveho pristroje rozhodne rozumny a levny je, stejne se zde prodavaji okolo 1500, a nevycitam to zdaleka obchodnikum.
0 15.05.2008 15:50 Lorsson – Re: jdobry
Svata pravda
cgi.ebay.com/…
Jen je tam poznamka ze kalibracni tekutina neni prilozena, otazka je jestli je pro provoz dulezita.
Od Rataja mám pH test (Akvin) a Fe test (Ferrin) - a hodnota sa mi odčítava ťažko - farebné rozdiely sú veľmi jemné. U nás má voda pH cca 7,6 ale ten farebný odtieň v tejto škále je tak jemne odstupňovaný že to môže kľudne byť od 7,2 po 7,8. Mám staršiu verziu Akvinu, kde ešte nie je ten roztok pH 7,0. Podobne Ferrin, veľmi ťažko sa mi posudzuje ten odtieň keďže je veľmi slabý - takmer bezfarebný.
Od Aquar mám testy NO2, NO3 a CM (celková tvrdosť). Pri testoch NO2/NO3 mi tá stupnica vyhovuje oveľa viac a ľahšie sa do nej trafím, pri CM si nikdy nie som istý kedy nastala zmena z červenej na modrú (asi tak plus mínus 1 nemecký stupeň).
Existuje iná možnosť (cenovo dostupná) než kvapkové testy? Elektronické merače sú pekné, ale cenovo niekde úplne mimo.
Otazka je jestli ten roztok od rataje ma i to PH7 ale mozne to je protoze u testu na fosfor byla tato moznost taky a test ukazoval 0 ale jiny ukazoval 1mg/L coz je znacny rozdil !!!
PH po zmereni elktronicky bylo rozhozene uz jen o 0,3° narozdil od testu fosforu coz by se snad dalo i prezit.
Ja nedam dopustit na Aquar.
U Akvinu od Rataje si alespoň můžu vytvořit roztok, který odpovídá PH 7 a pak je snadnější rozeznat barvičku
Kdežto u BEN Testu je to hoooooodně orientační
Ale určitě jsou lepší testy, to se nehádám, jen mluvím ze zkušenosti
Rataj taky neni nic moc alespon co mam zkusenost
0 13.05.2008 19:17 Usine – Re: petroch25
To jsi z PH hodně vysoko někde u 9.
Spatny neni aquar
Od BEN TEST podle mých zkušeností není moc přesný, asi jako každé kapkové testy
Ale např. test na PH od Rataje je daleko lepší
0 13.05.2008 17:11 petroch25 – pH - modrá barva
Starší reakce
Ja jsem pro to ukoncit - udelal jsem co jsi chtel a snad bude vse OK
Dohánět takhle obsah CO2 bez řídící jednotky je drobet nepraktické. Je lepší si vodu připravit a pomocí přidávání CO2 jen PH udržovat.
Myslím si, že celou dobu říkám totéž a jediný důvod, proč jsem na toto téma reagoval, je, že Ghostik uvažoval zhruba v tomto kontextu:
"snížím pH vody s alkalitou 2 st. pomocí vody s alkalitou 0 st., a dál budu pH udržovat pomocí CO2, a to bez kontroly řídící jednotkou".
Tohle mi přišlo jako nepříliš šťastné řešení, proto jsem doporučil nejprve zvýšit alkalitu.
Napsal jsem, co jsem považoval za nutné a už se mi nechce stále dokola opakovat to samé...
Pro mne je toto téma uzavřené.
Neboj se toho. Nekde v polovine diskuze jsem daval grafy, zmerene kolisani ph u me v akvarkach. Podivej se na hodnoty, bez pridavani co2, a rozhodne nemohu rict, ze by mi rostliny i pri "skromnych" svetelnych podminkach nerostly. Podivej se i na moji vodu, jeste mekci a s mensi alkalitou nez tvoje ....
Samozrejme, mohlo by to jit i lip, s co2, lepsim dnem ...
Jen pro krevetky jsem zacal nosit v lahvi tvrdsi vodu z prace, a obcas jim trochu supnu. Od te doby zacaly mirne pribyvat. Ale cim to presne je, nevim, udelal jsem zmen vic.
Pro informaci je toto voda pro tydeni vymenu ( 50 litru do 200l AQ ) v zabehlem AQ po odkaleni !
Tudis to neni voda pro bezny provoz AQ !!
Nyni mam vodu v AQ tuto:
NO3 25mg - stazeno pomoci AMTRA NITRAT z puvodnich 50mg nez jsem doresil vodu na vymenu
NO2 0mg
GH 7
KH 2 - za jste mne pleskovali :o)
P 1,5mg
Fe 0,25
PH 6,8 - 7,2
Tudis ta voda ma naredit tyto hodnoty !
Edit:
Vodu z vodovodu mam PH 8, NO3 15-40, P neco nepatrne tam je
Nelibylo se mi to PH a tak jsem schanel neco kyseleho jako treba z toho lesa !
0 18.04.2008 20:29 Usine – Re: ghostik
Ještě jedna maličkost. Doufám že jsi dno podrobil zkoušce v octě.
0 18.04.2008 20:27 Usine – Re: Sid
Dohánět takhle obsah CO2 bez řídící jednotky je drobet nepraktické. Je lepší si vodu připravit a pomocí přidávání CO2 jen PH udržovat.
Předpokládám, že - tak, jak tu bylo opakovaně konstatováno - bude Ghostik i nadále přidávat CO2.
NO3 se dá "spravit" KNO3; K se taky může hodit. Na ostatní živiny taky nejspíš dojde, to ale záleží na tom, jak "pojedou" kytky.
"Lepší" voda by pro mne byla s GH 6-7, ale jinak to jde.
0 18.04.2008 20:12 Usine – Re: ghostik
Pokud chceš množit ryby tak ano, ale pro rostliny nic moc. Obsah CO2 9 mg/l je mizérie. Ph by mělo být 6,5 - 6,6. Nulové hodnoty NO3, také neznamenají žádnou výhru.
No tak je to tu. Voda z lesa namichana. Nakonec jsem tam prisipal do cca 55 litru vody 7g jedle sody. Po radnem promychani a odstati zhruba zatim necele tri hodiny jsou takoveto vysledky.
PH 7,1° puvodne bylo 4,6°
KH 4° puvodne bylo 0°
GH 2°
NO3 0mg
PO4 0mg
NO2 0mg
Fe 0,1mg
Myslim si ze lepsi vodu jsem si asi nemohl prat nebo snad ano ?
Jo to je presne ten co mam namysli. Uz se dlouho na nej chystam ale stale nejsou manny :o(
Takze dle vase nazoru nevadi ze PH kolisa od 6,8 do 7,2 ?
Pokud to nevadi tak se tim nebudu tolik honit a trapit :o)))
Tak se mi voda prez den vratila na 7,2 PH :o( ... Tak nevim jestli te spravna cesta vede zrovinka tudy...
A co jste čekal? Že bude pH stále klesat? Z toho bych měl spíš obavy, než z toho, co popisujete.
To, že se přes noc (za tmy) pH snižuje a přes den (za světla) zase zvyšuje, je naprosto přirozené. (Hlavní příčina - příjem-výdej CO2 rostlinami.)
I když si podle vámi uvedených hodnot vody nemyslím, že by to bylo nutně třeba, ale asi bych si na vašem místě pořídil počítadlo bublinek, (pokud ho již nemáte), a polehoučku bych si zkusil tyto hodnoty "doladit" pomocí dávkování CO2.
(Samozřejmě, že půjde jen o hrubě orientační hodnoty, adekvátní kvalitě dostupné "měřící techniky"). Láhev s možností regulace sycení plynem máte, tak proč to nezkusit?
Dnes jedu pro vodu z lesa a zkusim ji zdvihnout jedlou sodou na 4KH a uvidim kolik bude PH jestli min jak vodovodni voda tak hold budu muset jezdit do lesa pro vodu - nic jineho nezbyde.
Nemyslím si, že byste musel, (viz výše), ale zkusit to můžete. A dejte vědět, jak to dopadlo.
EDIT: Než to doklepu, je po diskusi...
... pripadne za podobnou cenu primo rizeni:
cgi.ebay.com/…
(ghostik myslim psal, ze ho hledal)
0 18.04.2008 16:06 Usine – Re: ghostik
Jak CO2 rozpouštíš, máš počítadlo bublinek, je takový orientační vzoreček:
počet bublinek za minutu = °dKH x objem akvária v litrech / 50 Já dávám skoro dvakrát tolik.
Dostat se na požadované PH je trochu problém, ale bez PHmetru bych to nezkoušel.
www.e-pristroje.cz/….
www.akvarko.cz/… ghostik napsal: Tak se mi voda prez den vratila na 7,2 PH :o(
To abych tam tu lahev CO2 hodil celou :o(
Tak nevim jestli te spravna cesta vede zrovinka tudy .
Dnes jedu pro vodu z lesa a zkusim ji zdvihnout jedlou sodou na 4KH a uvidim kolik bude PH jestli min jak vodovodni voda tak hold budu muset jezdit do lesa pro vodu - nic jineho nezbyde.
Ja porad nechapu, v cem mas s tim Ph problem? To, ze ti Ph pres den stoupne, je u zarostleho akvarka se svetlem uplne normalni, v noci zase klesne. Delaji ti snad problem rostliny, na kterych vidis nedostatek co2? Proc trvas na 6.8? Pokud chces stalou hodnotu cely den, nezbyde ti nic jineho, nez ridici jednotka. A i tam budou vykyvy, jednak zpusobene nastavehou hysterezi, jednak presnosti mereni. Drzet ph v rozmezi 0.2 je hodne narocny ukol. Uvedom si, ze ph stupnice je logaritmicka.
Tak se mi voda prez den vratila na 7,2 PH :o(
To abych tam tu lahev CO2 hodil celou :o(
Tak nevim jestli te spravna cesta vede zrovinka tudy .
Dnes jedu pro vodu z lesa a zkusim ji zdvihnout jedlou sodou na 4KH a uvidim kolik bude PH jestli min jak vodovodni voda tak hold budu muset jezdit do lesa pro vodu - nic jineho nezbyde.
...kdyz budu menit vodu ... bude vykyv priblizne ze 7 na 7.25 coz asi by nemnel byt problem...
Jsem téhož názoru.
Tak jsem rano mrkl do AQ a vse zive - uf
PH kleslo ze 7.2 na 7
Ted uz jen kdyz budu menit vodu 50l z vodovodu s PH do 8 tak jsem to spocital ze v AQ bude vykyv priblizne ze 7 na 7.25 coz asi by nemnel byt problem ani pro ryby co vi na to ?
Akorat ze tedy CO2 bude pustene 24hod.. Uz se ale poohlizim na Ebay po PH metru s vystupem pro CO2
CO2 bezi dal uvidim rano kolik tam bude. Mam zaple i vzduchovani - vim ze to zase CO2 vyhani ale mam dost rybicek a mam strach ohledne kysliku.
Nobody napsal: CO2 - ano,ale až po ponechání vody působení okolního prostředí.
No, prave ze ne
...rano v 6 ...PH 7,2 ...v 18 ma 7,2...
Tak udělejte, co jsem vám napsal - nechte zapnuté CO2 i přes noc etc., etc. ...
0 17.04.2008 19:35 Nobody – Re: filipsi
CO2 - ano,ale až po ponechání vody působení okolního prostředí.
0 17.04.2008 19:34 Nobody – Re: Horác
Co takhle moderní:
Mechanický filtr - UV - membrána - hornina: výsledná vodivost=120,aby voda byla pitná.
Vynechávám horninu a výsledné pH je 7.
0 17.04.2008 19:12 Usine – Re: ghostik
CO2 nevypínám jede 24 hodin.
Jinak rano v 6 jsem meril PH a bylo 7,2 ted jsem ho meril v 18 a ma 7,2 a to celou dobu od 6 bubla CO2 :o( Jinak jsem si ted uvedomil ze CO2 zapinam v 6 a vypinam v 21:30 takze jede skoro 16 hodin denne a uz treti den se nemohu dostat pod 7 po tom zdvihnuti KH ze 2 na 4,5 :o( A to jsem uz prilil i 20ml kyseliny ktera to stahla o 0,2 stupne ( z 7,4 ) - to byla jedina reakce :o(
Burcak nemam. Udelal jsem si to prez lahev 1,5kg od hasiciho pristroje jen zatim jeste nemam elektroniku a zapinam to rucne rano v 6 kdyz jdu do prace.
Tak ja to testnu a uvidime.
Otrávit rybky CO2 si můžete i přes den... To jsou ty "brekule".
Nevim jestli je dobry napad bublat i v noci kdyz nemam hlidani PH - mam z toho strach ! Pridaj se k tomu rostliny a muze se to v noci zhoupnout a co pak ? Rano jedine pozbirat mrtvoly :o(
Pokud neděláte s burčákem nějaké brekule
, nic vašim rybičkám nehrozí.
Neumím si představit to tempo, s jakým by vám musely rostliny v průběhu světelné části fotosyntézy odčerpávat CO2, (a ostatní živiny spolu s ním), aby v temnostní fázi fotosyntézy hrozilo otrávení rybek tímto plynem...
Jinými slovy - pokud si můžete dovolit snižovat pH a alkalitu (už tak docela nízkou) pomocí vody z lesní studánky a do toho ještě přes den přidávat CO2 kvašením, co by se mohlo stát, když vynecháze studánkovou vodu, zvýšíte alkalitu jedlou sodou a necháte CO2 bublat přes noc?!
Mělo by se stát to, že se voda obohatí CO2 a sníží se pH. Rostlinkám to spíš prospěje a rybkám neublíží.
Chcete-li mít jistotu, můžete zkusit výjimečně na noc burčák neodpojit, sednout si s baterkou k akváriu a do rána průběžně pozorovat rybky, jak budou tuto novou situaci snášet.
A nebo běžte klidně spát. Změřte pár dní po sobě pH večer a ráno a pak nás informujte, jak se věci mají.
Přidat reakci
1 ...... [20] ...... 26 27
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18909x