Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 09:31 Muž zervan [1123] - Rostliny – Meranie pH pôdy?
Možno trochu off-topic :) Prišiel za mnou sused - záhradkár, či mám ešte "tie papieriky na meranie pH", že si chce zmerať pôdu. Tie nemám, ale mám kvapkové testy. Je nejako možné nimi zmerať pH pôdy? Ako sa to realizuje? Napadlo mi roztrepať vzorku pôdy v destilovanej vode, lenže bude samozrejme záležať na pomere hliny a vody + voda sa dosť zafarbí (mám síce JBL testy, ktoré počítajú so zafarbenou vodou, ale toto bude asi moc).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 21:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Džouzif
Hodnota pH závisí od alkality a od obsahu CO2. Ak sa voda odparuje, zvyšuje sa alkalita a teda i pH, to by mohlo byť vysvetlenie. Inak povedané: mierne zvýšenie pH netreba nejako riešiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 21:03 Muž Džouzif [25]
Zdravím, někde tady na fóru (už ale nevím kde) jsem se dočetl, že zaběhlé akvárko a tedy i řádně fungující nitrifikace sníží hodnotu PH. Nevím jestli to tak je, ale mě se v akva děje spíš pravý opak. Něco mi hodnotu PH zvyšuje a aktuálně mám kolem 7,4 a v nově založeném akva 7,2.

Jelikož mám v nádržích živorodky a malé ancistruse, tak si nejsem úplně jistý jestli by nebylo dobré PH snížit například rašelinou. Ryby i rostliny prosperují dobře, ale jak je známo, nemusí to tak být pořád.

Co teda myslíte, mám PH pro jistotu snížit?

Díky za rady ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 20:01 Muž patamatix [408] Re: Heimdall
Ryby vybírám podle vody,s tím naprosto souhlasím ano Jen jsem chtěl vědět v jakých mezích se lze pohybovat. Děkuji za radu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.03.2015 18:23 R Muž Silent [5949] Re: patamatix
Většinou se tolerance pro odchovy pohybuje +-0,5 pH a u některých druhů je i to problém. Pro běžný chov bych to viděl tak na +- 1 pH. Vždy je lepší vybírat ryby podle dostupné vody, protože stále upravovat vodu je dost náročné. Na druhou stranu dnes, pokud se nejedná o importy, jsou ryby dost tolerantní a pokud kupuješ ryby od chovatele ze svého okolí je to asi nejlepší možné řešení. Ono ovšem pH není jediný faktor pro úspěšný chov ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 18:13 Muž patamatix [408] Re: Heimdall
Ano,ale mě spíše zajímá jak hodně se mohu odchýlit od doporučovaných hodnot,aniž by to mělo zásadní vliv na kvalitu života ryb. Nehodlám pořád upravovat vodu po každé výměně,to radši pořídím ryby podle hodnot mé vody,ale jakou toleranci lze považovat za rozumnou? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 17:39 R Muž Silent [5949] Re: patamatix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 17:30 Muž patamatix [408]
Jak velký má vliv Ph na ryby,když atlas udává pro danou rybu PH do 6,5 a já mám v akva 7,5 ? Váš názor?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.12.2014 10:41 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ondrajab
Předělání toho vašeho 'polotovaru' bude nesrovnatelně jednodušší, než se do budoucna trápit otázkami, proč se tomu vašemu akváriu ne- a nedaří.
Postavit kvalitní dům na špatných základech nejde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 09:59 ondrajab
ahoj chtel bych se zeptat o kolik se zvysi PH vody v akvariu kdyz je tam sterk obsahujici vapenec a kdyztak jestli jsou nejaka chemie na upravu ph radeji priplatim par stovek nez cele akva prekopavat
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 18:55 Muž kofejn [963] Re: godefroy
Pořiď okružáky a "zavodní šneky" levatky a malým dětem to bude stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 18:09 R Muž romant [27987] Re: godefroy
Jenom poznámka k tomu čekání a měření a event. řešení až posléze. Ono až bude akvo zarybněný, nitrifikační proces napevno ustanoven a začnou akvárium, jeho stabilitu podporovat rostliny, bude situace zase jiná. Takže to časový hledisko, rozhodně brát v potaz a to jestli bude třeba s tím Ph někdy vůbec něco dělat, to je otázka v současnosti bez odpovědi a moje utrpěný zkušenosti říkají, že nedělat nic je daleko lepší než se hnát do větších akcí, který třeba zpustí procesy, který jsou mnohdy nevratný a zklamání a to zcela zbytečný je posléze na scéně hodně dlouho. Prostě všechno má svůj čas a v akvaristice je trpělivost velmi důležitá. Tak ať se daří nejen v akvaristice. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 17:35 godefroy
Ok díky za rady. Nechám to a za týden to změřím. Bojím se, že děti déle jak týden na prázdné akvárko nevydrží koukat smich
Na prezentaci se pracuje, až budou ryby, tak to zveřejním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   01.09.2014 16:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: godefroy
Jak uz zaznelo, zatim s upravami pH pockej a jestli mas ted 8, tak to klidne pro zabeh nechej, je to dokonce lepsi, nitrifikacnim bakteriim se to libi a prispeje to k rychlejsimu zabehu akvaria. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 11:21 R Muž Silent [5949] Re: godefroy
Hlídej si parametry vody v akváriu. Ono pH začne klesat i činností bakterií ve filtru a v prostoru nádrže, případně pokud tam máš kořeny tak také uvolňují třísloviny které dokáží pH snížit. Já bych s úpravami pH počkal tak tři týdny až měsíc. Po té době bude už akvárium zajeté a chemicky ustálené a pak uvidíš jestli bude třeba pH nějak upravovat. Možnosti úprav pak samozřejmě jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 11:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: godefroy
Blahoželám k prvému akváriu! :-) Bolo by skvelé zriadiť jeho prezentáciu, inak sa ťažko radí. Pre začiatok by som pH neriešil - jeho hodnota má priamy súvis s alkalitou a obsahom CO2. Bolo by dobré zmerať, akú má alkalitu. Záleží veľmi na tom, aké rastliny budú v akváriu a tiež aké silné bude svetlo. Rašelinový výluh je fajn, ja by som ho rád používal v akváriách, rybkám sa tiež páči hnedé zafarbenie vody, lenže má to jednu nepríjemnosť - ešte viac zvyšuje rozdiel medzi intenzitou osvetlenia hore vs. dole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 10:38 jamajcan Re: godefroy
Ph můžeš snížit ,pomocí rašelinového výluhu.Mám vyzkoušený a jsem s ním moc spokojený tento: www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 10:24 godefroy – Vstupní voda
Založil jsem o víkendu své první akvárium. Zatím je osázené a bez ryb, technika běží, čekám až se to zajede. Ale koukal jsem na parametry z vodáren a vstupní voda má většinou pH 7,9-8,1. Mám to nějak řeši?. Dnes si koupím nějaký test, abych si to ověřil, ale zajímá mě jestli, když budu týdně měnit cca 1/4-1,3 vody, to mám na vstupu řešit. Asi by pomohlo dodávat CO2 ale jako začátečník se nechci pouštět do žádných větších akcí :-D
Díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 20:03 Muž TitanArmy [4] Re: Turbínka
Já tomu nerozumím, proto jsem se tu optal :) Tak to jsem rád že je to OK. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 20:01 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: TitanArmy
Pokiaľ do vody nie je pridávané CO2 , tak je to úplne normálna hodnota.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 20:00 Žena Turbínka [2558] Re: TitanArmy
Mě to přijde dobrý, vyhovující většině běžných ryb. Co se ti na tom nelíbí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 19:58 Muž TitanArmy [4] – asi vysoké
Poprvé jsem měřil pH pomocí BEN-TEST. Vyšla mi nejvyšší hodnota pH 7,4 ! To asi není dobré že?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 22:08 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Čeníček
to je těžká otázka. Záleží na druhu živočichů a rostlin v nádrži. Pro některé je třeba 6,5 optimum, některé to zabije. Takže asi bych změřil kolik je v nádrži a pak zjistil, jestli to co v nádrži žije, tvou naměřenou hodnotu akceptují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 19:02 Muž jmalyska [167] Re: Čeníček
Neutrál je 7, tož asi tak. Já třeba jedu na 6 a pohoda, ale není vyjímkou ani 8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.05.2014 17:31 jamajcan Re: Čeníček
Fotka k příspěvku To je dobrá otazka,na majitele tří akvárií palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 17:28 Muž Čeníček [-22] - cichlidky
Kolik je ph 6,8 (hodně, málo, středně)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: patamatix
Pre presnejšie určenie pH je napr. www.jbl.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:46 Muž patamatix [408]
Jaký test Ph je dle vašich zkušeností nejlepší,já mám kapkový ale mám problém to přesněji určit dle barev.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 21:46 Muž acik [416] Re: marek21
záleží kolik ph cheš,já mam nastaveno 6.30 a controller si tuto hodnotu drží neustále,davkuji co2 nonstop

kup si jestě dropchecker dlouhodobý test co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 20:18 Muž marek21 [16]
Zdravim

dnes mi dosiel z nemecka ph controler

zaroven aj dnes som napustal akvarko ...
meral som vstupnu vodu ph pomocou testu sera a ukazalo mi nieco okolo 7,5,
ph controler som nakalibroval podla manualu a ukazoval hodnotu vody 7,93
na kolko by bolo dobre nastavit controler aspon priblizne ? da sa to nastavit na 6,8 bez toho aby sa ryby "utopili" ? (zatial tam niesu ziadne ryby ani rastliny zatial len skusobna prevadzka)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.02.2013 15:36 jamajcan Re: roberto
Z mých zkušeností pro měření akva.vody nevhodné.Je to spíše k orientačnímu měření Ph.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.02.2013 15:24 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: roberto
na tomhle nešetři a kup kapkový, třeba od Rataje-Akvin - cca 80,- Kč.
Aha, chtěl jsi zkušenosti - blbý, je to na odhadu, něco mezi 6 a 7 nebo 7 a 8 :-)))
Kamarádka měla přesnější od sery a taky ukazovaly blbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2013 14:42 roberto
má někdo zkušenosti s měřením ph pomocí těchto lakmusových papírků? aukro.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2012 06:51 Muž Jirkaass [35]
dobrý den v akvárii mám nízké ph a to vodu mením často muže za to mít vlív třeba nejaký kořen ? mám tam dva kořeny a moc jsem je nevyvařoval .. ph se pohybuje třeba až 5,5 ..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 16:24 Muž 150koni [653] Re: vikino
Pěkný návod :-) vyzkouším :-) děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   22.11.2012 16:12 vikino Re: 150koni
150koni napsal: OK ... děkuji :-). Řídím se hodnotama z katalogu ryb a tam je právě pH 5,5-6,5
Tercom staci to pH okolo 6,5-6,8. Tiez som s tym bojoval,lebo z vodovodu mi tecie dost alkalicka voda s velkou pufracnou schopnostou tahat pH nad 7... Tak som to vyriesil takto: www.discus-liptov.estranky.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 19:14 Muž 150koni [653] Re: grunda, Sid
OK ... děkuji :-). Řídím se hodnotama z katalogu ryb a tam je právě pH 5,5-6,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 18:08 Žena toni [68] Re: malyLibor
ok X-) ...dekuju!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.11.2012 17:57 Muž grunda [1781] - Cichlidy
pro terče - chov, stačí pH jaké máš, tzn. 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:55 Muž 150koni [653] Re: Sid
Ok, já to tedy s kyselinou moc přehánět nebudu. Jen jsem nechtěl aby zase ryby třeba kvůli přebytku CO2 lapaly po vzduchu u hladiny :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.11.2012 17:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
I když už se dostáváme lehce na hranu, rostliny by měly pH 6 zvládnout.
Předpokládám ale, že se vyjádří i experti přes terčovce, a vysvětlí vám, že pH 6 nebude pro chov těchto ryb nutné... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...Nebo se vykašlat na kyselinu a dělat kyselku jen z CO2?
Než jsem dopsal všechno, co jsem potřeboval, už tu byl váš nový dotaz... :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:51 Muž 150koni [653] Re: Sid
Jak jsou na tom rostliny ve vodě s pH6 ? Nechají si to ještě líbit ? pH se učím udržet na hodnotě 6 kvůli terčům, které plánuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.11.2012 17:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...Já chci mít vodu na 6pH a leze mi pořád na 7pH...
Při KH 3° bych ke snížení pH použil raději CO2, než HCl... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:47 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: toni
To je dobré pH pro rostlinky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:45 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...já to pochopil tak že čím vyšší je alkalita, tím rychleji to táhne PH do vyšších hodnot....
V tom máte pravdu! Čím vyšší alkalita, tím více musíte dodat té své HCl (nebo jiné kyseliny), aby se pH snížilo. Při dodání stejného množství kyseliny se vám pH přechodně zvýší a rychleji vrátí, bude-li mít voda vyšší alkalitu. Při nízké bude tento proces trvat déle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:43 Muž 150koni [653] Re: Sid
problém je v tom že nižší alkalitu asi nedostanu. Z reverze mi teče oněch kH 3° ... na vstupu mám 35°. Z článku jsem pochopil, že už jsem pod rozumnou hranicí stability pH. Takže mi nezbývá než okyselit vodu a pak ji udržovat na požadované hranici CO2 setem ? Nebo se vykašlat na kyselinu a dělat kyselku jen z CO2 ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:42 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...V málo zarostlých akváriích s nízkou alkalitou dochází při zanedbání výměny vody k většímu poklesu pH...
Zjednodušeně: alkalita funguje jako pufr - vyrovnává pH. V nádržích se "špatným poměrem ryb a rostlin" je tendence ke snižování pH v důsledku nitrifikace. Bude-li alkalita v takové nádrži nízká, může dojít k témuž, co zmiňuji v souvislosti s vaší aplikací HCl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:42 R Muž romant [27987] Re: 150koni
Zaměřil bych se na pojem "pufrační kapacita". :-)
Edit: Než jsem to napsal a přitom dělal jiný věci, tak to Sid ozřejmil. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:37 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...podle kapek od sery mám kH 3°. To je dost málo na to aby to šlo takhle rychle nahoru...
Myslím, že jste ten článek pochopil dobře.
KH 3° je ještě stále dostatečně vysoká alkalita na to, aby stihla vyrovnávat pH po vámi přidaném množství HCl. Problém ovšem je, že se pufrační kapacita může rychle vyčerpat, a to by byl malér...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=251