Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 13:30 Pepino35
Zdravím všechny akva nadšence palec .Prokousávám se články o měření vody,CO2 a věcech s tím souvisejících.Zajímavých a poučných článků je dost a snažím se v tom udělat si jasno.Ale co mi vrtá hlavou tak to,kdy je nejlepší provádět měření?Před výměnou vody,nebo mezi jednotlivými výměnami?A nebo krátce po napuštění?Díky za odpověď palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   26.07.2012 12:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: LojzaaLiza
...tohle mi přijde divné - jak to, že vodovodní voda s vyššími hodnotami tvrdosti má nižší pH? ... když vodu nechám tak 2 týdny vlastním procesům, pH opět vzroste na hodnoty 8,3-8,4... CO2 teď nedávám, pokud ano, klesne pH na asi 7,2-7,5 (ráno-večer)... Asi mi namítnete, že mám vápenaté dekorace - nikoli...
Voda s vyšší tvrdostí mívá obvykle vyšší pH a naopak, ale neplatí to zcela striktně. (Vz např. voda v jezeře Malawi, která má vysoké pH a je přitom měkká.)
K vašemu "problému", na který jste si velmi pravděpodobně už sám odpověděl. :-)
...aktuálně KH 4,5, GH 7,5 a pH 7,9-8,0; vstupní voda má při asi 25°C KH 9, GH 9,5 a pH 7,4...
Téměř jistě je vzestup pH způsoben asimilací rostlin (včetně případných řas) při nedostatečném obsahu volného CO2 ve vodě. Rostliny jsou nuceny získávat CO2 z hydrouhličitanů, což má za následek "posun v uhličitanové rovnováze doprava" a z něj vyplývající pokles "KH" a vzestup pH.
Možných řešení se nabízí několikero. Můžete např. častěji měnit vodu, (doplňovat hydrouhličitany), přidávat volný CO2, méně svítit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 09:40 Muž LojzaaLiza [2] Re: kortezhugo
Odstátá asi hodinu ... Jo, ty hodnoty s CO2 jsou docela dobré, spíš mě ale teď zajímá za jakého důvodu se mi neustále zvyšuje pH v akváriu, nemáte nějaké tušení?

Jo a ještě dodatek - rybek je tam od včerejška 10 na 100l nádrž, do té doby byly 2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 09:30 Muž kortezhugo [983] Re: LojzaaLiza
A s toho vodovodu je merana cerstva? alebo odstata?
Skuste to nechat par hodin odstat a potom zmerat -mozno sa budete divit
X-) :-)
A ta hodnota z pridavanim CO2 7,2-7,5 je celkom v pohode -aj ked nie je idealna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 09:19 Muž LojzaaLiza [2] – Vysoké pH
Zdravím zdejší chemiky :)

Potřeboval bych objasnit svou situaci:
Mé akvárium dlouhodobě trápí vysoké pH, díky kterému (zřejmě) mi pořád umírají ryby a bují řasy. Hodnoty jsou takové, že při teplotě 26°C mám aktuálně KH 4,5, GH 7,5 a pH 7,9-8,0; vstupní voda (Vírský oblastní vodovod) má při asi 25°C KH 9, GH 9,5 a pH 7,4. Chemii jsem nikdy příliš nerozuměl, ale už tohle mi přijde divné - jak to, že vodovodní voda s vyššími hodnotami tvrdosti má nižší pH?
Navíc - teď je voda v akváriu ze třetiny vyměněná, když ji nechám tak 2 týdny vlastním procesům, pH opět vzroste na hodnoty 8,3-8,4. Na dně se mi válí poměrně dost kuliček granulované rašeliny, což je důvod relativně nízkého pH (a rezavě hnědé vody), bez rašeliny byly hodnoty před výměnou vody asi 8,8!! CO2 teď nedávám, pokud ano, klesne pH na asi 7,2-7,5 (ráno-večer).
Asi mi namítnete, že mám vápenaté dekorace - nikoli, písek je čistý křemičitý z flexiobkladů (nešumí), kameny jsou křemenné valouny, biotitický granodiorit a křemenné slepence z Babího lomu od Lelekovic, všechny (údajně) acidické a nešumí, dál tam jsou 2 kořeny.
Jediný mně známý zdroj vápníku jsou ulity odumřelých okružáků a piskořek, na druhou stranu živých je tam asi třikrát více ...

Co s tím? :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.07.2012 18:47 R Muž romant [27987] Re: JuraH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 18:45 - Re: JuraH.
7,4 je v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 18:38 Muž JuraH. [5] – pH
Zajímalo by mě, co ovlivňuje hodnotu pH teda kromě CO2, které by mělo pH snižovat. Mám 25l rostlinné akvárko, osvětlení 11W, topení jsem nikdy neměl a filtr už delší dobu taky nemám, dvě krystalky žijí, takže předpokládám že by nemělo být nic moc špatně, akorát mi ty rostliny rostou velmi pomalu a mají malé listy. Při dnešním měření (po velmi dlouhé době (test od rataje)) jsem naměřil přes 7,4..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2012 06:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Tedy já bych řekl, že jsou ještě také "nepoučitelní" a ty vidím za nejnebezpečnější...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 22:26 - Re: georgeczk2
Poznám tiež pár ľudí čo sa stále v akvárku vŕtajú.Pár rozumnejších dalo na moju radu:To či ono tam nedávaj,chce to čas. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.05.2012 21:58 georgeczk2
Mam kamaráda,doufam že to nečte smich a ten už zabil ryb a krevetek a kytky kupuje jako v zelenině,ale stejně to neroste... a pořád to je tim,že je akva moc malý,nebo moc velký,nebo to chce fakt profi sadu CO2...Pořád se v tom rejpe a nakupuje filtry a bakterie a když mu řeknu,že nemá trpělivost,tak mi řekne:Ne nemam smich a k tomu dodá:když si koupim starý dno,tak už to poroste...A proto,když to tady čtu,tak vim,že někomu se prostě poradit nedá... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 21:48 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: georgeczk2
georgeczk2 napsal: Ještě existuje velmi početná skupina "samozvaných radících teoretiků"

a tam patřím já :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 21:48 R Muž romant [27987] Re: georgeczk2
Na ty jsem zapoměl úmyslně, oni se ozvou samy. :-D
Edit: No neříkal jsem to. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 21:47 georgeczk2 Re: romant
Ještě existuje velmi početná skupina "samozvaných radících teoretiků" a ty raděj nejvíc ;-) :) Samozřejmě je tady plno lidí co tomu opravdu rozumí a sám se rád něčemu přiučím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.05.2012 21:41 R Muž romant [27987] Re: georgeczk2
Ještě že nehnojím a testy nevlastním. :-D Ono to s tím doporučováním bude mít tak trochu dvě strany. Někdo je prostě sedlák, zasadí brambory a čeká až mu to vyroste a to jaký ty brambory budou, moc neovlivňuje a nechává to na okolnostech a holt jednou je rok úrodnější a jindy zase míň. Potom se mezi námi najdou i tací, kteří musí mít všechno co se v akváriu děje pod kontrolou a o všech procesech si chtějí něco nastudovat a zjistit a pídí se po informacích, zkoušejí, experimentují, předělávají, šprtají vzorečky a já nevím co ještě. Vůbec nejnebezpečnější(nebrat doslovně) skupinou ovšem jsou Ti, kteří tomu i rozumějí a jsou občas i schopni nějakou tu zkušenost předat, popostrčit, naznačit a třeba i ukázat. Samozřejmě, že Ti co pustí nějakou tu informaci se nacházejí ve všech skupinách a Ti jimž je rada určena si prostě mohou vybrat, jakou cestou se budou ubírat. No a jestli jsem na nějakou odbornou partu zapoměl, tak ať se na mě nezlobí a třeba se i ozve. Vždyť jsme na akvaristickým fóru. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 21:38 georgeczk2 Re: Katha
Moje akva maj jen trubky,vodu,čerpadlo s biomolitanem,topení a sumce.Těm se nesvítí,klidně je vyfotim,ale nic moc tam vidět nebude...Navíc je voda černá od humin.Říkam si,že bych smíchal výluh z olšových šištic,akvaregulátor a pmdd,pojmenuju to instantakvarium a budu bohatej ;-) Jsem přesně věděl,že to někoho vytočí,protože v akvaristice jedna paní říkala... a na foru jsem četl...a tak to musí být! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 21:15 Žena Katha85 [74] Re: georgeczk2
Mimochodem, pokud máte potřebu naředit emoční nerovnováhu najděte si na to nějaké jiné místo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 20:50 Žena Katha85 [74] Re: georgeczk2
Tak proč Vaše akvarium neukážete, když jste na kritiku zvyklý? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 20:49 Žena Katha85 [74] Re: romant
díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.05.2012 20:22 georgeczk2
Tady si každej myslí,že si koupí sadu testů,sadu hnojení a hurá,je ze mě akvarista smich A ono to furt neroste a chcípá to :-P Tak se zase něco nastuduje a vymění se zářivky a dno,nějakou chemii a zase nic.Pak to stojí spoustu peněz a výsledek žádnej.A tohle všechno dělaj fora...místo aby ste koukali do akva,co se tam děje,zajímaj vás kyseliny,dusičnany a bůhví co.Já měl v 100L akva obří trs hnědovky a PH to nemění vůbec!Nevim,kde ste to vzali. ;-) Základ je to,do toho nehrabat a až se to samo "chytne" pak se dá něco zkoušet.Ale to neni za tejden,ale tak za půl roku.Tak že,kdo nemá trpělivost,tomu nepomůže ani sera smich A na kritiku jsem zvyklej,sem s ní ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 19:22 R Muž romant [27987] Re: Katha
Zkus to s tímhle článkem od str. 12 maniakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 19:17 Žena Katha85 [74]
Ahoj,

mam tvrdost vody 7, dle barviček možná až 7,2 což je alkalická a našla jsem informaci že dusík existuje pouze v kyselé vodě. Tzn. že má vodovodní voda vůbec neobsahuje dusičnany? Když jí nechám odstát - sníží se PH a bude je obsahovat? Pomůže tomu hnědovka? A když mam takovou vodu, tak se nevytvoří ani dusitany? je pravda že před výměnou vody je PH nižší, než po výměně vody. Několik odkazů jsem pročetla, ale nějak nejsem schopná tuhle informaci rozklíčovat. Chápu, že je dusík tvořen amoniem (pokud je alkalická voda pak je z něj jedovatý amoniak), ale aby se mohl tvořit musí se PH snížit? Ještě pro informaci jsem našla, že betta může mít vodu až na pH 8, tzn., že jí mírný amoniak nevadí?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 15:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: jarmil
No o pufraci slova padala, tak je vidět, že se někdo chytá... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 12:45 R Muž romant [27987] Re: jarmil
Tenhle článek taktéž stojí za přečtení. www.discus.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 12:36 S Muž invalida [3881] Re: jarmil
Tušíte někdo co je tohle za jazyk? jarmil napsal: díky :-) znám tohle mi tam zaujalo "Třeba HCl (silná kyselina) pufr netvoří, proto je změna pH méně stabilní (pořád ve vodě dominuje vliv uhličitanového systému, ale při snížení pH musela být snížena i alkalita). Naproti tomu H3PO4, která je součástí většiny komerčních přípravků, pufrační systém tvoří"
Už jdu dělat pokus smich
:-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 12:26 jarmil Re: romant
díky :-) znám tohle mi tam zaujalo "Třeba HCl (silná kyselina) pufr netvoří, proto je změna pH méně stabilní (pořád ve vodě dominuje vliv uhličitanového systému, ale při snížení pH musela být snížena i alkalita). Naproti tomu H3PO4, která je součástí většiny komerčních přípravků, pufrační systém tvoří"
Už jdu dělat pokus smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.04.2012 12:16 R Muž romant [27987] Re: jarmil
Tu možnou příčinu bych hledal ve vztahu alkality a Ph. Mrkni se na tyhle články. maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 12:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: jarmil
No to je právě ono...to okysličování...vazby...nějaké rovnice....počkej na chemiky...oni to vysvětlí. Já to jen umím prakticky odstranit smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 11:51 jarmil Re: LiborSprysl
zajímavý je že to začně lézt nahoru až klidně na 8,5pH až když tam jde vzduchování, zkouším teď různý šutry i různý kompresory ale výsledek je vždy stejnej :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 11:42 Muž LiborSprysl [9015] Re: jarmil
Je to pro chemiky...on to Sid asi zvedne smich , ale je to jev velmi častý. Už jsem byl na něj tázán, avšak nejsa chemik, věděl jsem, že se to děje a že je třeba tu vodu kyselit a pak se to srovná. Nachomýtl se k tomu Petr Kyncl ze Sery a také se to pokoušel vysvětlit, jako jev ne nečastý,reprodukovat to nedovedu...Pro jedno akvárko stačí prostě pH- a je to. Kupodivu pak voda drží docela dobře...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 10:17 jarmil – pH
Ahoj
Mám následující problém s pH. Mám reverzku s iontoměničem na konci, z osmózy mi teče voda 15uS 0kh 0dh 6,05pH a když tuto vodu smíchám s odstátou vodovodní 700uS 15kh 19dh 7,65ph v poměru 3díly osmotické 1 díl vodovodní mám ph 8,10 coze přijde mi to jako nesmysl, setkal jste se s tím někdo, poradíte ?? Osmóza už má teda něco za sebou cca 3tis ale jinak parametry zatím OK. Zkoušel sem to jak v externí nádrži, kde si míchám vodu tak mimo ní v 5ti litrovce a výsledek vždy stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 11:52 co2 – výpočet obsahu co2
Ahoj dá se vypočítat obsah co2 z uhličitanové tvrdosti a PH,a jak předem dík.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 20:06 Muž grunda [1781] - Cichlidy
ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 19:32 Muž Lukša [18]
Takže rašelina a její výluh řasy nepodporují?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 19:32 Muž grunda [1781] - Cichlidy
a co na to CO2 přes noc ryby? Přes den odčerpávají CO2 kytky, v noci naopak ještě přidají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 16:12 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Lukša
Ale jinak má OP pravdu. Obecně: přidat světlo, (2x 24W by mělo stačit), a CO2 + zajistit dostatek živin. Udělejte podmínky rostlinám, řasy se poroučí. :-)
CO2 nechávám zásadně běžet NON-STOP - v přírodě zdroje zvýšené koncentrace CO2 na noc taky nikdo nevypíná.
Rašelinu + výluhy v rostlinných akva nepoužívám. Proti "lehkému doplňku" v podobě nějakého kondicionéru nemám námitek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 16:07 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: OP
...Kytičky spapaj všechny živiny a řasa chcípne hlady...
Nesmysl. Toho se nedočkáte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 15:47 Usine Re: OP
Kytičky spapaj všechny živiny a pak chcípnou, řasa nechcípne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 14:57 Muž Shrimpman [36] Re: Lukša
Naopak, měl bys pustit všechny 3 zářivky a přidat CO2. Kytičky spapaj všechny živiny a řasa chcípne hlady. A pak normálně přihnojovat. Celkem dost je toho na www.rostlinna-akvaria.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 14:12 Muž Lukša [18] – Sid
S fotkou je problém. Chtěl jsem si založit prezentaci mého nového 63 litrového akvárka. Akvárko mám už rok. Nejdříve nám ukradli foťák a teď když mám novej, tak mi doma nefunguje internet. Snad se té prezentace dočkáme. To CO2 asi nechám běžet nonstop. Myslíte, že ta rašelina + výluh je dobrý nápad. V akvárku mám zelenou štětičkovanou řasu. Nevím jestli za to nemůže ta rašelina. Rostlinkám se kvůli řase nedaří. Dlouho už nehnojím i světlo jsem zeslabil ze tří zářivek na jednu (2x24W a 1x14W)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2012 10:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Lukša
Fajn, takže rostliny v tom akva máte. :)
Teď by to ještě chtělo upřesnit velikost akva, počty jednotlivých druhů rostlin... :-O
Ne, ne - dělám si legraci! Stačila by jediná fotka akva jako celku. :-)
I bez ní je možné odhadnout, že za vzestupem pH, (mimochodem - olomoucká vodovodní voda má pH cca 7,45-7,55), jsou právě rostliny.
Používat do testru vodu z akva je chybou, a to o to větší, že používáte výluhy z rašeliny ap. - výsledek měření permanentního testu má k realitě převelice daleko.
Závěr: přidáváte příliš málo CO2, proto jde pH nahoru.
EDIT: Aby testr "fungoval", používá se do něj roztok sody o alkalitě 4 dKH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 10:22 Muž Lukša [18] – Sid
Rostliny tam mám tyto:
Micranthemum micranthemoides
Micranthemum callitrichoides 'Cuba'
Bacopa caroliniana
Lysimachia nummularia 'Aurea'
Vesicularia dubyana
Vallisneria spiralis
Hydrocotyle leucocephala
Eleocharis parvula
Cladophora aegagropila
Hygrophila corymbosa

Do CO2 testu používám vodu z akva. Jakou teda mám použít? Jinak CO2 používám jak pro rostliny tak i pro okyselení vody.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2012 09:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Lukša
Nezmiňujete žádné rostliny. To sycení vody CO2 by pro ně svědčilo, ale můžete ho přidávat třeba jen kvůli úpravě parametrů vody...
To pH by mohly zvyšovat kytky.
Že vám permanentní test ukazuje zelenou barvu, to nic neříká. Jen to, že ho máte, a že tekutina v něm je zelená. Do testru používáte vodu z akva? Pokud ano, nedivte se, že máte i přes dávkování CO2 "špatné" pH... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 09:16 R Muž Silent [5949] Re: Lukša
Eheim substrátem ani keramickými kroužky to určitě nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 09:13 Muž Lukša [18] – vaclav
V akvárku mám stálý CO2 test, který má zelenou barvu. Jinak rašelina má kyslost 3-5. Výluh okyselý na těch 5,5. Spíš by mě zajímalo proč mi přes to všechno hodnota Ph v akva vzroste na 7,8 když vstupní je okolo 7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 08:45 Usine Re: Lukša
rostlinna-akvaria.cz/…
Ne každá rašelina je kyselá. Alkalitu snižovat nemusíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 07:20 Muž Lukša [18]
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jak mám snížit Ph. Ph v akvárku je okolo 7,8 a vstupní voda okolo 7 (Olomoucká vodovodní), KH okolo 7 a GH okolo 8. Používám CO2, výluh z rašeliny (luhuju si sám), mám rašelinu ve filtru. Dekoraci mám jen malý kořen. Dno je z flexi obkladů (černé). Nevím jestli to nemůže způsobovat ve filtru Eheim EHFISUBSTRAT PRO nebo keramické kroužky. Nebo může se vracet do takové hodnoty když jsem asi před dvěma mesíci vodu převařoval? Tím totiž Ph vystoupalo cca na 8.
Prosím poraďte jak Ph ustálit na hodnotu okolo 6,5-7. Vím, že nejdříve musím snížit alkalitu, ale to by mělo zajistit CO2 a rašelina.
Děkuji

ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 04:06 Muž j0hny [86]
Zaklad je, cim ste to "meril" a jak presny ten test je :-) Velmi dobre by bolo na internete naist podrobny vypis vodovodnej vody od vasho dodavatela, pripadne sa na to dotazat osobne. Ph sa da znizit rozne aj bez pouzitia drahych vodiciek. Prezentacia s uplnym vyplnenim poloziek a niekolkymi detailnymi fotkami pomoze (cca :-D ) 100x viac nez slovny dotaz.
Tesime sa na prezentaciu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 21:16 honza Re: katterinecka
zitra ji completne zalozim a nafotim akvarium.budu moc rad kdyz mi poradis :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 21:12 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: honza
založ si tu prezentaci, bez informací se toho moc poradit nedá

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=351